Speelgoedmuseum in Deventer SLANK BLIJVEN BIJ BORSTVOEDING goed voor jeugdsentimenten HALSBREKENDE TOEREN Zou u uw kind niet eens komen halen? SPAANSE VOLKSGEZONDHEID SEXY MANNEN VERSTIKT IN BUREAUCRATIE ft. Mr iü H Blik Naïef Onmenselijk Recept F r W w IF Erbij ZATERDAG 17 25 1972 NOVEMBER 1 x (Van een medewerkster) benemende collectie antiek speelgoed herbergt. In dit tweede museum komt uitsluitend „mechanisch speelgoed” aan bod: opwindbare mens- en stond. (Van onze medewerker in Barcelona) dierfiguurtjes, poppen en clowntjes, auto’s en, vooral, speelgoedtreinen uit een tijd waarin de geperfectioneerde elektrische trein nog niet her overlijdensakte van het kind te hebben gevraagd. ken was, ontsteltenis woorden. kind 1530 DE CIJFERS liegen er niet om. Een kwart van alle Spaanse ziekenhuisbed den staan in gebouwen die vóór het jaar 1800 in gebruik genomen werden; 38 percent dateert van vóór 1900; en als men zenuwinrichtingen en tehuizen voor bejaarden meerekent, stijgt dat percentage tot 45 percent. Het gemid delde aantal bedden per ziekenhuis is in Spanje 95, hetgeen onpraktisch laag is. Volgens vele studies is een getal van 400 tot 500 bedden ideaal. HET AANTAL dokters is vrij groot. Het nationale gemiddelde bedraagt één dokter per 992 inwoners (één op 860 in Nederland, één op 670 in België, één op 850 in Frankrijk). Maar dat getal is misleidend. Ten eerste is de verhouding met het aantal ziekenhuisbedden slecht (te weinig bedden betekent te veel dokters, dus worden deze onderbetaald hetgeen hun beroepsuitoefening niet ten goede komt), en ten tweede ver schilt de toestand danig van streek tot streek. In de grote industriesteden zijn er dokters te over, maar in de mijn- l streek Asturias vindt men er één op 1444 inwoners, op de Canarische Eilan den één op 1429, en in Andalusië één op 1349 personen. de ziekenhuizen van de sociale verze kering, waaraan alle werkende Span jaarden meebetalen. EEN STOEL, daar bovenop een pianokruk, en op dit bouwsel een huisvrouwtje dat een hooghangende lamp stofvrij maakt: met dit plaatje van een halsbrekende huishoude- lijke toer illustreert Jasmin een ar tikel over ongevallen in de huishou ding in de Bondsrepubliek. Want ook in Duitsland solüéiteren jaarlijks Hëndüizendén Wülsw’öüwen néar „de domste manier om het leven te ver liezen”. Vooral het zorgeloos omspringen met elektrische apparatuur in (voch tige) badkamers veroorzaakt ieder jaar opnieuw ongevallen met dode lijke afloop tijdens het baden en douchen. Toch zijn ongevallen met Het grote probleem van de Spaanse geneeskunde is dat men een moderne en onafzienbare bureaucratie over een oud r en dus ontoereikend zieken huissysteem heeft gestolpt. De medici protesteren de laatste maanden steeds scherper tegen de misstanden in hun beroep. Het kwam zelfs tot, voor Span je ongehoorde, stakingen waarbij het pas op de allerlaatste plaats ging om salariskwesties, maar vooral om de verouderde installaties en de onmense lijke bureaucratie in vele ziekenhuizen. BIJ HET zien van zo'n curieuze verzameling vragen kijkers zich allicht af hoeveel maanden en maanden aan moeizaam speurwerk vooraf zijn ge gaan aan het inrichten van dit speelse museum. Maar dat karwei is de ge meente Deventer bespaard gebleven: men heeft al het speelgoed „in één klap" uit particulier bezit kunnen ko pen. Eigenaar was de Amsterdamse schilder Jan Stekelenburg die op zijn beurt dan wel zo’n twintig jaar heeft gedaan over het verzamelen van dit speelgoed dat tussen de dertig en tach tig jaar oud is. „HET OUDSTE stuk dateert van om streeks 1890”, vertelt de heer Verhagen die verwacht dat de collectie nog wel zal groeien. Sinds het museum is geo pend krijgt hij regelmatig aanbiedin gen van particulieren die iets speciaals op het gebied van oud mechanisch speelgoed in hun bezit menen te heb ben. Soms valt dat tegen, vaak is het aangebodene dubbel en dwars de moei te waard. Dat verwondert de heer Verhagen niet, want hij is ervan over tuigd „dat er nog veel oud speelgoed onder de mensen moet zitten”. On danks het feit dat in de loop der decennia veel is verdwenen bij verhui zingen en solderopruimingen. GEEN MUSEUM waar je gemakke lijk weg komt, daar aan die oude Noordenbergstraat in Deventer. Na de eerste rondgang is de verleiding groot om nog eens rond te gaan: langs de mechanische clown die op een teken bordje drie verschillende tekeningetjes kan maken, langs het Franse kastanje- bakkertje en (stukjes erfenis uit een koloniaal verleden) de oosterse man netjes met hun riksja’s. IN EEN ZORGVULDIG gerestaureerd, enkele eeuwen oud pand aan de Noordenbergstraat in Deventer kunnen sinds kort bepaalde jeugd sentimenten volop worden uitgeleefd. De IJsselstad heeft er een tweede speelmuseum bij, in zijn soort even uniek als het eerste dat een adem- HET GEVOLG is dat een dokter, die in één spreekuur 40 tot 80 bezoekers moet afwerken, niet verder komt dan het schrijven van een recept. Van de weeromstuit krijgen de patiënten geen vertrouwen in deze geneesheren, en „verzorgen” zij zichzelf; zo komen zij alleen naar de staatsdokter om het recept te halen voor het geneesmiddel dat zij zich zelf hebben „voorgeschre ven”. Spanje verbruikt in verhouding vijfmaal méér antibiotica dan welk Europees of Amerikaans land dan ook! DE ENIGEN die voordeel trekken uit deze toestanden zijn de farmacie- fabrieken die in de afgelopen jaren een gemiddelde groei doormaakten van 15 percent, terwijl de Spaanse economie hooguit 7 percent groeide. Hun pro- duktie was in 1971 niet minder dan 32 miljard peseta’s waard, waarvan overi gens 10 miljard onmiddellijk naar het buitenland ging als royalty’s. „BLIJF SLANK bij borstvoeding”, adviseren de auteurs van een zojuist in de Verenigde Staten verschenen boekje dat diverse facetten van deze oudste en natuurlijkste methode voor het voeden van zuigelingen uit de doeken doet. Jonge moeders kunnen uiteenlopende redenen hebben om het dagelijkse menu van de pasgeboren baby niet via de natuurlijke weg maar uit de zuigfles toe te dienen. Een veelgehoord argument is, aldus de medische rubriek van Ladies’ Home Journal, de angst van de jonge moeders om dik te worden ten gevolge van het benodigde extra aantal calorieën (ongeveer duizend per dag) tijdens deze periode. Maar de schrijvers van het „Complete book of breastfeeding” menen dat toe neming van het gewicht tijdens de borstvoeding heel best kan worden voor komen. Ze adviseren de jonge moeder het gebruik van proteïne-rijke maar niet dikmakende voedingsmiddelen: volle melk kan worden vervangen door magere melk, terwijl het eten van allerlei gebakken voedingsmiddelen moet worden vermeden. Vlees kan worden geroosterd of gestoofd in plaats van gebakken of gebraden. Kies mager vlees en zoveel mogelijk rauwe groenten, en ga honger gevoelens in deze periode te lijf met fruit, in plaats van met koekjes, snoep en soortgelijke dikmakende zaken, zegt dit boekje onder meer. DAT SPOORWEGPLATEAU is de grote blikvanger van het museum, waar jong en oud dan ook niet zijn weg te branden, zoals dat heet. De treinen en treintjes met allerlei specia le rijtuigjes en transportwagons be slaan verscheidene vierkante meters. Er zijn spoorbruggen, stations, allerhande seinpalen, een pracht van een remise, perrons met restauraties en richting- borden. Ten gerieve van een paar klei ne bezoekers demonstreert de heer Verhagen even hoe de bomen van een overwegje hevig bellend dicht- en ver volgens weer opengaan. De kindertjes die als telgen-van-deze-tijd toch wel met enig technisch vernuft vertrouwd moeten zijn, staan er met open mond naar te kijken. „SEXY MANNEN zijn zeldzaam. Ik heb ze niet dikwijls ontmoet, maar Omar Shariff is ongetwijfeld geweldig sexy. En dat is hij zelfs terwijl hij bridge speelt. Het zou trouwens boven mijn krachten gaan om alleen maar een pak kaarten als tegenspeler te hebben”. Barbara Streisand, partner van Omar Sha riff in Funny Girl, over acteur-bridgekampioen Shariff in Marie Claire. IN DEZE EEUW van plastic zou men het bijna vergeten, maar er is een tijd geweest waarin blik een populair materiaal voor het maken van speel goed was. Een instituut als de Consu mentenbond zou vandaag-de-dag het gros van zulke speelgoedjes onmiddel lijk van het etiket „gevaarlijk” voor zien, want er zitten (letterlijk) heel wat scherpe kanten aan. Maar in het Deventer museum is het niet de bedoe ling dat het oude mechanische speel goed nog in werking wordt gesteld, al overweegt men wel om in de toekomst wat „bewegende elementen” aan te brengen op het enorme plateau vol speelgoedtreinen en aanverwant mate riaal dat er nu wat statisch bij ligt. TOEN DE kerngezonde, „wedergebo ren” zoon van twee maanden in het dorp was, ging het gebeurde van mond tot mond. Er verscheen een hard com- mentaar in de plaatselijke pers, het geen tot een officieel onderzoek leidde. Ten slotte bleek dat de vergissing gro tendeels aan de vader zelf te wijten was; men had hem gewaarschuwd dat de gezondheidstoestand van de baby bijzonder slecht was en dat had hij verkeerd uitgelegd. Het is ook wej vreemd dat de ouders het ziekenhvis verlieten zonder ten minste om «en elektriciteit bij het totaal aantal dodelijke ongelukken in de huishou ding verreweg in de minderheid. Aan de top van de oorzaken staan valpartijen (83 percent van alle huis houdelijke ongevallen). De aanlei ding tot een noodlottige val kan va riëren van de beruchte gladde vloer tot het klassieke en blijkbaar onuit roeibare voorbeeld van de huis vrouw die vele meters boven de be gane grond in de vensterbank klimt om de buitenkant van de ramen te zemen. Jaarlijkse balans volgens Jasmin: twaalfduizend doden en twee miljoen gewonden ten gevolge van huishoudelijke ongevallen in de Bondsrepubliek. DE HEER Otto Verhagen, directeur van de drie gemeentemusea van De venter, schat het aantal mechanische speelgoedjes dat in het grote oude huis Noordenbergstraat 9 bijeen is gebracht, op „tussen de 4.000 en 5.000 stuks. Maar de inventarisatie is nog in volle gang", zegt hij, met aanstekelijk en thousiasme vertellend over de vaders en grootvaders die met kinderen en kleinkinderen naar het pas geopende museum komen, en daar onverbidde lijk aan golven „jeugdsentiment” ten prooi vallen bij het zien van de oude stoommachientjes. de modellen van ra cewagens en andere auto’s, en het volgeladen spoorwegemplacement. DRIE DAGEN later bracht hij zijn vrouw weer terug naar het dorp, zon der dat iemand hen over het kind had aangesproken. „Wij hadden ons al neergelegd bij de gedachte dat ons zoontje, evenals ons eerste kind, bij de geboorte gestorven was. Hoe is het toch mogelijk dat men ons zoiets deed geloven”? NATUURLIJK zou de staat, via de verplichte sociale verzekering de oplos sing kunnen en moeten brengen. Maar de ziekenhuisböuw houdt niet eens ge lijke pas met de bevolkingstoeneming, zodat het tekort alleen maar groeit, en nu op ongeveer 180.000 bedden wordt geschat. Bovendien klagen de medici dat zij in de sociale verzekering tot „gezondheidsambtenaren” verworden en geen menselijk contact met hun patiënten kunnen krijgen. DAT IS echter in zekere zin wel begrijpelijk voor een eenvoudige Spaanse arbeider, die zich reddeloos „verloren” voelt in de bureaucratische wirwar en de kille drukte in de «enor me staatsziekenhuizen, die onder zoveel problemen gebukt gaan dat niemand tijd heeft voor menselijke „kleinighe den”. De Spaanse werknemers, die met hun verplichte contributies aan de so ciale verzekering jaarlijks enorme be dragen bijeenbrengen, zien geen enkel middel om hun rechten te laten gelden om als mensen, en niet als nummers, behandeld te worden. DE DORPSWINKELIER vond het nogal een rare boodschap, wat men hem daar over de telefoon had gezegd: „Wilt u Senor Emilio Ortega, die geen telefoon heeft, waarschuwen dat het nu toch echt wel tijd wordt dat hij zijn zoontje van twee maanden komt afhalen bij het staatsziekenhuis van Bilbao”? Nog gekker werd het, toen de winkelier de boodschap aan de familie Ortega overbracht: mevrouw Ortega viel flauw, nog voordat hij uitgespro- Don Emilio kwam van woede niet uit zijn DE GEZONDHEIDSZORG is hier een luxe artikel. Voor de vijf miljoen personen met middelbare of hoge in komsten (vanaf 15.000 peseta’s ofwel 750 gulden per maand) staan 40.000 bedden beschikbaar. De rest, meer dan 25 miljoen personen, moet het doen met iets m'ééi* «dan 100.000 bedden, waarvan 80.000 be&gjen aan liefdadig heidsinstellingen en 25.000 aan OP MAANDAGEN is dit museum vol mechanisch speelgoed gesloten, het is van dinsdag tot en met zaterdag geopend (’s morgens van tien tot half één; ’s middags van twee tot vijf), en de collectie kan bovendien op zondag middag van twee tot vijf bekeken worden. „JA, DIE tremen slaan wel het meest aan", zegt museum-directeur Verhagen die bekent dat hij zelf met meeat gecharmeerd is van „de leuk- naieve dingen” zoals de heel primitieve autootjes en dito treintjes in de verza meling. En van „een van de gekste dingen” uit de collectie: een natuurge trouwe kopie van de beweegbare uit kijktoren die eind vorige eeuw op de Parijse wereldtentoonstelling stond. Er staan poppetjes op, gekleed naar de (toenmalige) laatste mode en als het ding op een stoommachientje wordt aangesloten gaat alles draaien. HET BLEEK dat de ouders er vast van overtuigd waren dat hun derde kind na een voortijdige bevalling, waarbij de vrouw over een afstand van 100 kilometer per ambulance was vervoerd, onmiddellijk na de geboorte was gestorven. Don Emilio had het van het ziekenhuis vernomen: het woog bij de bevalling slechts gram. en en r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17