2 IK WIL GEEN Geboren POPPEKAST vechter Chris Dolman p. a w ijn map (1 ij| iW? v k Sijh, j IB l' t ZATERDAG 25 18 19 NOVEMBER Erbij 1972 CP.)' LU.) ?.p.) UM. en BER 'jrj KWEKELING Het GENOEG MEDAILLES •AG 102, Dolman kan er met recht trots op zijn als enige in Nederland wereldkampioen Wim Ruska ver slagen te hebben (Nederlandse kampioenschappen 1971 in Haar lem). Daar tussendoor oefende hij jarenlang als bokser bij „ome” Piet ter Meulen en bekwaamde hij zich bij Jon Bluming in het karate. Dolman: „Ik vind het ge woon fijn om zoveel verschillen de vechtsporten te trainen. Ik ben iedere avond bezig, maar steeds met een andere sport. Op die ma nier hou ik er plezier in. Als ik bijvoorbeeld elke avond zou moe ten judoën, was ik het zo zat”. Vrijdag I dec. I»72 te 20U.3O in Nederland vertoond! s L4 will 1 - if - 42 74 maar verniel ’m niet FK kM 023- THEO KLEIN. J Als portier heeft hij echter altijd met de handicap moeten leven van het nachtwerk, waardoor zijn verplichtin gen tegenover de bond in het weekend in het gedrang kwamen. Dat is de voornaamste oorzaak ven het vreemde verschijnsel dat de meervoudige Ne derlandse kampioen als worstelaar en als judoka vrijwel alle belangrijke in ternationale toernooien heeft gemist. In de vier seizoenen die sindsdien verstreken heeft Dolman er weer flink wat bijgeleerd. Nu de beruchte Belgi sche promotor hem voor de tweede maal een aanbod heeft gedaan, zal hij zich dan ook in de verste verten niet meer laten beïnvloeden. Dolman: „Ik ben nu veertien keer kampioen va’ Nederland. Daar kunnen nog wel twin tig titels bijkomen voor ik veertig ben Maar wat heb ik daaraan? Ik heb nu genoeg medailles in mijn prijzenkast, het wordt tijd dat ik er wat geld mee verdien”. Het is zo goed als zeker dat hij voor zijn overgang naar de catchers door de sportbonden geschorst wordt. Toen hij zich vier jaar geleden in de catchring waagde, kostte hem dat een schorsing van een half jaar. BBN-secretaris Luiten: „Als Dolman nuld«n >f par- io Ma- Tel. ezoek: tuums. n 619, 02510- swijk- Noord. jaar wil i de jéén ezin met ;ren en len- zien om mor rmans kent, rs- en Gebr. Wille- Tel. t. Inb. inderii iakade jarenlange ervaring op dit gebied, toch nog kwaad maken over de selectie voor de Nederlandse judoploeg, die dit weekend tegen Frankrijk aantreedt. „Ik ben als kampioen van Nederland gepasseerd. Dat moet toch niet mogelijk zijn. Ik geef toch een gegronde reden op voor mijn afwezigheid op de cen trale trainingen, waarom accepteert de bond die dan niet?” vraagt hij zich af. Bij navraag op het bondsbureau van de BBN blijkt de afwezigheid van Dolman het gevolg te zijn van een koerswijziging in de bond. Secretaris Wim Luiten: „Wij gaan ons nu hele maal richten op de leeftijdsgroep die het in 1978 op de Olympische Spelen moet gaan maken. Daarom hebben wij voor deze interland voornamelijk judo ka’s opgesteld die in het verleden geen echte kans hebben gehad om zich op internationaal niveau waar te maken”. Na in Antwerpen een training van meer ervaren catchmonsters bijge woond te hebben, knapte de Amster dammer helemaal af. Hij maakte Brackeniers duidelijk dat hij het op de Belgische manier in Nederland nooit zou kunnen maken en trok zijn toezeg ging in. Dolman: „Ik heb hem duide lijk gemaakt dat ik wel wilde blijven worstelen. Ik begrijp wel dat er af spraken gemaakt moeten worden. Dat gebeurt in elke profsport. Niemand hoeft mij wijs te maken dat Okker vorige week geen deal had met Taylor. Dat is begrijpelijk, want voor een ten nisfinale zonder Okker zouden er geen Het grote verschil is dat zij in hun eigen sport verder kunnen als prof, terwijl voor worstelaars de enige ma nier om munt te slaan uit hun vaar digheid is, zich over te geven aan een man als Brackeniers, die zijn publiek een quasi komische gooi- en smijtpartij voorzet. Chris Dolman erkent eerlijk dat de huidige gang van zaken in het catchcircus hem flink tegenstaat. „Ik heb vorige maand naar de eerste catchvoorstelling van Brackeniers in Amsterdam gekeken. De zaal was afge stampt, maar niemand ging tevreden naar huis. Ze maakten er een poppen kast van. Gekkebekkentrekkerij. Dat slaat misschien in België aan, maar hier niet. Voor zo’n komedie zijn de Nederlanders te nuchter”, aldus Dol man. tt en indags Vries, [.Tmui- Een grotere ommezwaai is nauwe lijks denkbaar. Desondanks heeft Dol man er nog geen minuut spijt van gehad. Hij vertelt: „Als onderwijzer verdiende je toen een tweehonderd gulden in de week. Als portier was dat heel wat meer. Bovendien was ik toch ongeschikt om mijn leven lang voor een klas schreeuwende kinderen te staan. Ik had op school altijd koppijn, daar heb ik later nooit geen last meer van gehad”. Chris Dolman is dol op een robbertje vechten. Of dat nu met hand schoenen aan tussen vier touwen gebeurt, op de mat in de worstelhansop, of in de oosterse judo-outfit, maakt voor hem weinig uit. Als de 27- jarige Amsterdamse nachtclubportier maar op zijn tijd kan stoeien, al is het noodgedwongen voor de deur van zijn baas, dan is hij in zijn ele ment. Hij heeft er ook het lichaam voor. Tussen kruin en grote teen bergt hij niet minder dan 125 kilo „mens”. Het moet voor een ieder die hem op de mat tegemoet treedt al een angstwekkend gezicht zijn hem, met zijn lantaarnpaaldikke bovenarmen en ietwat dromerige killerskop, Duidelijk is in ieder geval dat er in de Budobond niet meer op Dolman gerekend wordt, een situatie die eigen lijk al bestaat sinds de dag dat de Mokumer zijn plaats voor de klas ver wisselde voor een positie in de deur post. Dolman: „Ik zat in ’64 een jaar 7000 mensen in Rotterdam komen kij ken. Maar ik weiger om als clown op te treden. Iemand in de ring een hand geven en dan als een dwaas opsprin gen en neerkwakken is niets voor mij. Ik wil worstelen voor geld. Iets vrijer dan normaal, maar wel een wedstrijd maken. Net zoals het in Amerika gaat. Daar zouden ze die Belgische komedie ook niet pikken.” Met zijn weigering nam hij Bracke niers, die de affiches met Dolmans naam al had laten verspreiden, in de houdgreep. De geschrokken Belg reisde ijlings naar Amsterdam, waar hij Dol man maandag bewoog op zijn besluit terug te komen. Dolman: „Hij heeft gezegd: knok maar op jouw manier, als je hem maar niet vernielt”. Die „hem” is dan de uit Guatemala afkomstige Billy Muriello (catchnaam: Samson Negro), volgens de onbetrouw bare inlichtingen van Brackeniers de bijna 2 meter lange, 128 kilo wegende bokskampioen van zijn land. De Belgi sche promotor maakte slechts één voorbehoud, de partij mag niet te kort duren. Met andere woorden: als Dol man er in de eerste minuten al een eind aan kan maken, moet hij dat nog niet direct doen. Chris Dolman heeft dat standpunt niet zijn hele leven gehuldigd. Toen hij zich zes jaar geleden in Lyon als sterkste jeugdjudoka van ons continent klasseerde, werd er al - ondanks het algemeen bekende euvel dat hij een „luie” trainer is - over een voortzetting van de lijn Geesink-Ruska gesproken. Ook Chris Dolman deelde in die hoop. Hij ervoer echter al snel dat zijn activiteiten in nachtelijk Amsterdam moeilijk te combineren zijn met cen trale weekendtrainingen. Hij vertelt „Ik werk ’s nachts tot vier uur. Daar om kan ik ’s zondags nooit ’s och tends op de trainingen komen. Dat grijpt men altijd aan om me uit natio nale vertegenwoordigingen te weren”. Chris Dolman is er heilig van over tuigd dat de heren bondsbestuurders hem daar onrecht mee aandoen. Hij wil dat zij de wedstrijdresultaten, en niet het trainingsbezoek als maatstaf nemen. Zo kan hij zich, ondanks zijn inderdaad weer gaat catchen, dan zal hij waarschijnlijk niet meer aan judo- wedstrijden mee kunnen doen. Zeker weet ik dat nu nog niet, omdat het eerst in het bestuur besproken zal moeten worden. Hij kan natuurlijk lid blijven van de bond, maar met catchen verspeelt hij zijn amateurstatus en daarmee het recht om in judowedstrij- den uit te komen”. Dolman: „Al geven ze me nu nog zoveel schorsingen. Daar heb ik maling aan. Ik grijp mijn kans nu ik geld kan verdienen. Kijk maar eens naar die profschaatsers. Zij heb ben ook genoeg van de medailles”. Vier jaar geleden had hij daar eigen lijk al genoeg van. Veel bedenktijd had hij toen niet nodig om tot een positief antwoord te komen op een aanbod van de Belgische catch-promotor Peter Brackeniers. Dolman: „Ik maakte één wedstrijd. Zelf had ik er eigenlijk wel mee door willen gaan, maar er waren veel mensen die me ompraatten. Ze wezen me allemaal op de grote carriè re die ik daardoor in de sport mis zou lopen. Daarom ben ik er direct weer mee opgehouden.” mpleet \nny”. 1, U- 72. «h. van mijn eindexamen kweekschool af. Ik stond al als kwekeling voor de klas, toen Wim Ruska me vroeg of ik zijn werk als portier van hem over kon nemen zolang hij naar de Olympische Spelen in Tokio was. Dat heb ik ge daan en ik ben altijd in dat vak gebleven”. Vraag: je tegenstanders zullen het niet leuk vinden wanneer jij echt gaat vechten. Zij zijn tenslotte gewend slechts te spelen. Wat denk je van hun reactie? Dolman: „Het zal iets nieuws voor ze zijn. Ze zullen zelf meer moe ten gaan trainen om er echte wedstrij den van te kunnen maken”. Vraag: zullen er na de eerste kennismaking nog catchers zijn, die op deze basis tegen je willen vechten Dolman: „Bij degenen die het weten misschien niet. Maar de Europese promotors halen ge regeld samen een tegenstander uit een ander continent. Die man maakt dan een toernee door Europa. Als ik die vreemdelingen steeds krijg, dan blijven er toch nog voldoende tegenstanders voor mij beschikbaar....” i op zich af zien komen. Chris Dolman heeft daar in de elf jaar dat hij aan wedstrijdsport doet, de nodige profijt van getrokken. Niet minder dan veertien maal veroverde hij een Nederlandse titel (acht maal worstel kampioen, drie maal eerste als zwaargewichtjudoka en drie maal de sterkste gewichtheffer van Nederland), één keer bracht hij het tot ju- nioren-judokampioen van Europa (1966) en als klap op de vuurpijl ver raste hij in 1969 worstelminnend Rusland, door in het hol van de leeuw (aan de Zwarte Zee) het officieuze wereldkampioenschap sambo (een Russische kruising tussen judo en worstelen) op zijn naam te schrijven. H. sm- I 28 dag :ens I ide. dag en I ’72, i u. J Knok op jouw manier ft -.lél’- ■-iCil “i I sm sers I IA 5 ede 1 I I I I I I o- SWSsfe s, s.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19