COUP TEGEN LEIDERS VAN VIETCONG MISLUKT Gevluchte Aziaten in Nederland aangekomen Tien jaar voor ex-ambassadeur in Egypte CSU dreigt banden met CDU te breken Thieu traineert beraad in Parijs Charitas voor 15 cent Gebeente van Lazarus gevonden Strauss krijgt boete Meer prijzen in giroloterij i Volgens correspondent in Saigon van Frans dagblad „Le Monde’' 3 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 Doodstraf Opvangcentra Goede moed TA*' Tt w F® kA. I ZOU (Van onze speciale verslaggever) dat 3000 Daarnaast draagt het Amerikaanse leger bijna alles over van het oor- logsmaterieel, dat hier al was, recru- ook zou kunnen krijgen. Maar ik ben ook radiotechnicus. Misschien dat ik in die sector werk kan vinden”. Hij zou door de leiders van de opstand zijn uitgenodigd deel uit te maken van een gereorganiseerd front, maar stuurde daarentegen drie bataljons van het Be vrijdingsfront naar het kampement dat volgens „Le Monde” op 12 november werd heroverd. Strauss en Bensch was op 19 oktober verboden de bewering te uiten of te publiceren dat de voorzitter van de af deling Beieren van de SPD, de Westduit- se Sociaal-Democratische Partij, Hans- Jochen Vogel, „wel tegen speculanten te keer gaat, maar zelf speculatiewinst op strijkt.” Ondanks het verbod drukte de „Bayernkurier” de bewering toch af. CAIRO (UPI) Een militaire recht bank in Cairo heeft een voormalig am bassadeur die voordien officier in het Egyptische leger was, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met dwangar beid wegens spionage voor een „westelij ke mogendheid die Israel vriendelijk ge zind is”. ROTTERDAM. De giroloterij van de SUFA (Stichting Uitvoeringsorgaan Financiële Acties) heeft het prijzenpak ket weer uitgebreid. Het aantal deelne mers is sinds het begin in 1970 gestegen tot 325.000. Het prijzenpakket bedraagt thans ruim 800.000 met onder meer prij zen van 100.000, 50.000 en 25.000. Het geld dat door de loterij aan de SUFA toevloeit komt ten goede aan: het Koningin Juliana Fonds voor maat schappelijk welzijn, de Stichting Fond- senwervingsaktie Volksgezondheid (waar in verenigd de kruisverenigingen, het Koningin Wilhelmina Fonds, het Rheu- ma Fonds, etc) de stichting Prins Bern- hard Fonds, de stichting Katholieke No den en de stichting Fondsenwerving Mi litaire Oorlogsslachtoffers. Vo Chi Chong en Tran Bach Dang, de politieke leiders van de rebellen, die waren gearresteerd zouden jijn veroor deeld tot respectievelijk twintig en tien jaar concentratiekamp. De doodstraf bij verstek werd uitgesproken tegen Vo Van Mon, die nog steeds niet is gepakt. Aardbeving. Een aardbeving heeft grote materiële schade aangericht in Igou- menitsa en Paramithia op 300 kilome ter ten noordwesten van Athene. Waarschuwing. De Britse prinses Anne, die enige tijd geleden met haar sport wagen op de grote autosnelweg van Londen naar West-Engeland de snel heidslimiet had overschreden, is er afgekomen met een waarschuwing van de politie. Zij kreeg geen boete. Een woordvoerder van de CSU noem de gisteren „de kans niet uitgesloten” dat het tot een breuk komt. Voor CDU- voorzitter Barzel was die uitlating aan leiding om hals-over-kop terug te ko men van een mysterieuze reis naar Ro me (Mogelijk een al voorbereide ont vangst die de paus hem als nieuwe bondskanselier had willen bereiden). De basis van de schuchtere demo cratie werd met de dag smaller. Ge neraals werden vervangen, ander mi litairen maakten promotie. Met de neutralisten in ballingschap in Parijs werden de contacten nog moeilijker. Bijna niemand kreeg een uitreisvi sum. President Thieu vreest, dat zijn nieuw verworven macht hem wel eens zou kunnen ontglippen, als het vacuum van een staakt-het-vuren al te groot zou worden. Om zijn eigen hachje te redden, kiest hij nu dit uitstel. De groep van 39 behoorde tot de 1500 vluchtelingen die voorlopig in Oostenrijk in opvangcentra zijn ondergebracht na hun vertrek uit Oeganda. Zaterdag ko men er nog eens 38 mensen naar Neder land. Inmiddels is ook een Zweeds team naar Oostenrijk gereisd om te informe ren wie naar Zweden zou willen komen. MÜNCHEN. (DPA). De voorzitter van de Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU, Fransz Josef Strauss en de hoofdredacteur van het CSU-partijor- gaan „Bayernkurier”, Leo Bensch, zijn in München veroordeeld tót een boete van elk 2.500 mark en betaling van de kos ten van het geding. De woordvoerder van de Vietcong-de- legatie in Parijs. Ly Van Sau noemde het bericht van „Le Monde” een com pleet verzinsel, verspreid door Saigon. „Er is geen wóórd Vr’ waar. U kunt uw eigen conclusies vormen over de vraag. waarom het op dit moment is gepubli ceerd.” Naar het heet bestaat er zelfs geen Noordvietnamese generaal met de naam Le Vinh Khoa. (Van onze Amserdamse redactie) SCHIPHOL. De eerste groep vluch telingen uit Oeganda is i n ons land aangekomen. Zeven families. 39 mannen, vrouwen en kinderen arriveerden gister middag op Schiphol. Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk P. J. Engels verwelkomde ze. „Wij zullen proberen alles te doen opdat u zich hier thuis zult voelen. We hebben voor een tijdelijk onderdak voor u gezorgd. We zullen u helpen definitie ve huisvesting en ook werk te vinden. We zullen u helpen onze taal te leren. Ik hoop dat u veel geluk en succes zult vinden in ons land”. De zeven families gaan naar het cen trum De Zonnebloem in Bennekom, waar 40 Spanjaarden wonen. De vakan tiehuisjes in het centrum zijn tot 1 februari gehuurd. Tegen die tijd hoopt men voor allen een huis en werk te hebben gevonden. De uit Oeganda weggestuurde Indiërs zijn vol goede moed. De 39-jarige R. M. Jani: „Ik heb in Oeganda 14 jaar op een bank gewerkt. Ik zou graag weer een dergelij ke functie hebben, maar als het iets anders wordt, zal ik er graag aan begin nen. Ik geloof, dat als wij Nederlands hebben geleerd, ons hier gelukkig zullen voelen. Ik ben overigens al een keer in Nederland geweest. Dat was in 1958 toen ik in Europa studeerde en op vakantie in Amsterdam en Den Haag was”. De meeste vluchtelingen, die als ze dat wensen over vijf jaar het Neder landerschap zouden kunnen krijgen, zijn handelslui, of kantoorbedienden. Een van hen: „Ik heb in Kampala bij een verzekeringsmaatschappij gewerkt. Mis schien dat ik een dergelijke baan hier PARIJS (AFP) Een extremistische afdeling van het Noordvietnamese leger heeft twee weken geleden geprobeerd enkele leiders van het Zuid- vietnamese Bevrijdingsleger uit te schakelen die voorstander zijn van een vredesregeling met de Verenigde Staten. De rebellie mislukte evenwel. Dit meldt gisteren het Franse dagblad „Le monde” in een uitvoerig ar tikel van de hand van zijn permanente correspondent in Zuidoost-Azië, Jean Pomonti. De vredesdelegatie van het Bevrijdingsfront in Parijs heeft het bericht een „compleet verzinsel” genoemd. Niettemin overheerst ook in Saigon de mening dat Thieu toch bakzeil zal halen. De Amerikanen vertrekken sneller dan voorheen, en officieren laten trots hun brieven zien waarin hun nieuwe bestemming staat aange- kondigd, 30 tot 60 dagen na het bestand. Verscheidene Amerikanen zegden hun dure vliegreserveringen voor Kerstmis af, omdat ze er zeker Ex-ambassadeur Ghaffer werd op' 12 mei in Maadi, een voorstad van Cairo, gearresteerd. Hij werd schuldig bevon den aan „contacten met een ander land met het doel de politieke en militaire positie van Eypte te benadelen en het doorgeven van geheimen die schadelijk moesten zijn voor de militaire en poli tieke positie van het land.”. Volgens de correspondent van „Le Monde”, die „een betrouwbare en goed- ingelichte bron citeert”, werd het kam pement in Zuid-Vietnam van de belang rijkste leiders van het Nationaal be vrijdingsfront en de voorlopige revoluti onaire regering van Zuid-Vietnam in de vroege ochtend van 10 november aange vallen. Ook Zwitserland en West-Duitsland hebben zich gemeld. Oostenrijk zelf zal ook een aantal van de 1500 vluchtelin gen in eigen land houden. Nederland is bereid 300 vluchtelingen uit Oeganda op te nemen. Zodra de orde was hersteld bracht de president van de voorlopige regering, Huynh Tan Phat, een drastische wijziging in zijn regering aan. De Noordvietname se leider Pham Van Dong liet een bood schap overbrengen waarin hij zijn on voorwaardelijke steun betuigde aan Nguyn Huu Tho en Huynh Tan Phat en beloofde er krachtig voor te zorgen dat de Noordvietnamese eenheden in Zuid- vietnam zich niet meer zouden mengen in de aangelegenheden van de voorlopige regering. moeten ondervinden. Ze zou maar 4& zetels hebben in de Bondsdag. De CDU- fractie zou vier keer zo groot zijn en naarmate de tijd verstrijkt steeds min der behoefte hebben aan raadpleging van de radicale groep uit Beieren. van zijn toch in januari of februari terug te zijn. In Saigon vraagt men zich af, wat er na het bestand voor de deur staat. Wat gaat er met de 300.000 Noord- vietnamezen gebeuren, die nu nog terrein proberen te winnen, vóórdat er niet meer wordt geschoten? Wat zal er in de dorpen en gehuchten gebeuren, waar overdag het Zuidviet- namese leger de regels uitmaakt, maar waar ’s nachts de Vietcong de wet oplegt? Waar zal vergelding plaatsvinden, wanneer en hoe worden de kaders ontmaskerd, die nu nog binnen de „veilige” Zuidvietnamese steden en dorpen opereren en vooral in de hoofdstad Saigon. President Thieu hoopt, waarnemers uit Polen en Hongarije, uit Canada en Indonesië tijdig in Zuid-Vietnam zullen zijn om toe te zien op de naleving van het bestand. Hij denkt stellig door het uitstel dat hij tot dusver heeft gewonnen, zijn politieke basis te versterken. Als de Zuidvietnamezen namelijk na al die jaren werkelijk een bestand is gegund, zouden hun eisen aan hun leiders wel eens kunnen veranderen. Nu al vinden er contacten plaats tussen diegenen, die al jaren op hun kans wachten om dee] uit te maken van de regering. Dat wil president Thieu verhinderen zolang hij kan, en de onzekerheid en het uitstel op dit moment sterken hem in zijn politiek. Of Strauss, om vrij zijn gang te kun nen gaan, werkelijk de band met de CDU Verbreekt, zal vermoedelijk pas 5 december met zekerheid te zeggen zijn. Dan wordt de nieuwe oppositiefractie samengesteld. SAIGON Het opschorten van de onderhandelingen tussen Was hington en Hanoi vindt voornamelijk zijn oorzaak in de onbuigzame houding van de Zuidvietnamese president Thieu, die alles in ’t werk stelt om het principe-akkoord over een bestand door allerlei condi ties te dwarsbomen. Toen hij verscheidene voorwaarden van het plan dat Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho begin oktober hadden opgesteld, van de hand had gewezen, trachtte het Pentagon hem wat toegeeflijker te stemmen door de ge vechtskracht van het Zuidvietnamese leger met het modernste ma terieel te versterken Toegezegd werd, dat de Zuidvietnamese lucht macht in sterkte de vierde ter wereld zou worden. De secretaris-generaal van de CDU, Kraske, verklaarde gisteravond dat poli tici uit beide partijen zullen onderzoe ken of d e samenwerking kan worden voortgezet. Hij zei overigens dat er ook in de CDU stemmen opgaan voor het tijde lijk beëindigen van de parlementaire eenheid met de CSU. De CDU-leiding zal echter proberen het te voorkomen. ATHENE (DPA). In een sarcofaag onder het altaar in de naar hem genoemde kerk in Larnaka op Cy prus zijn beenderen gevonden die de resten van Lazarus zouden zijn, aldus is gisteren bericht door het dagblad Apojewmatini in Athene. De resten waren in doeken gewikkeld op een wijze die in het oude Israël gebruikelijk was. Lazarus, die van joodse afstamming was, trok vol gens de overlevering met de apos tel Barnabas naar Cyprus en stierf er. In de tiende eeuw gelastte keizer Leo van van naar stuurde maar een paar beenderen. De andere zouden onder het altaar in de kerk zijn bijgezet. De afgra vingen die tot de ontdekking leid- d/n zijn verricht onder leiding van de dienst voor oudheidkunde op Cyprus. Voor waarnemers in Bonn is er intus sen geen twijfel aan dat de CSU zelf de grootste nadelen van zo’n breuk zou Byzantium de overbrenging de relikwieën van Lazarus Constantinopel, maar meir Gistermiddag zijn op Schiphol de eer sten van de 300 Aziaten aangekomen, die in ons land gastvrijheid krijgen na hun verdrijving uit Oeganda. Zoals men weet zijn zij ten gevolge van dictatoriale maatregelen uit dit Afrikaanse land moeten vluchten nadat de racistische politiek van regeringsleider Amin hun een verder verblijf onmogelijk had ge maakt. Nederland heeft voorop in de rij van Europese landen dit gebaar van gastvrij heid gemaakt in de overweging, dat het opnemen van vluchtelingen en het bie den van een menswaardig onderdak aan ontheemden tot de beste tradities van ons land behoren. Minister Engels heeft bij de ontvangst van de eerste groep Aziaten op Schiphol duidelijk doen uit komen dat zij van harte welkom zijn en hij heeft ongetwijfeld de overtuiging dat hij daarmee de gevoelens van de meer derheid des volks vertolkte. Het komt niet zo vaak voor dat een regering besluiten kan tot een daad die volkomen vrij van politieke bijgedachten of profitabele bedoelingen uit louter menselijke emoties voortkomt. Een poli tiek apparaat wordt meestal geacht vol komen vrij van emoties te handelen en bij al zijn doen en laten uit te gaan van de vraag, of het belang des lands wordt gediend. Zoals te voorzien was, gebruikte Strauss wiens CSU bij de verkiezin gen van zondag een heel kleine winst boekte - het debacle van de CDU voor een poging om zijn invloed te vergroten. Hij heeft de verkiezingscampagnes van de CDU gekritiseerd, terwijl het de CDU vóór de verkiezingen vaak aan politieke duidelijkheid zou hebben ontbroken. Uit de reacties van vooraanstaande CDU- politici blijkt echter dat die op het ogenblik allerminst hun heil willen zoe ken bij de politieke stijl van Franz Josef Strauss. van het kamp de opmars van de rebel len vertraagden. Omdat dit verzet slechts beperkt kon zijn tegen een zo grote overmacht vluchtten de Vietcon- leiders nog verder weg in landrovers, jeeps en zelfs op de fiets onder kenne lijk moeilijke omstandigheden. De voor zitter van het bevrijdingsfront, Nguyen Huu Tho, raakte daarbij aan een been gewond en zou zelfs op de rug van een bewaker een goed heenkomen hebben gezocht. De situatie zou zijn gered door de weigering van de generaal Tran Nam Trung, minister van Defensie van de Voorlopige Regering en opperbevelheb ber van het bevrijdingsleger, zich bij de rebellen aan te sluiten. (Van onze medewerker in Bonn) BONN De Beierse CSU dreigt de eenheid met de grote zusterpartij CDU in de Bondsdag, waar ze ruim 23 jaar lang een gemeenschappelijke fractie hebben gehad, te verbreken. Als het zover komt, bestaat de kans dat de partij van Franz Josef Strauss haar activiteiten ook buiten Beieren gaat ont plooien. communistische offensief van het voorjaar en deze zomer president Thieu het excuus heeft gegeven om nog harder tegen de oppositie op te treden. Het parlement werd terzijde geschoven, kranten kregen een ver schijningsverbod en verdwenen. Poli tici, studentenleiders, sommige Boeddhisten en enkele progressieve Katholieke leiders werden gevangen gezet. tekorten die eigen landgenoten in vele opzichten lijden. Nederland heeft in het buitenland de reputatie van krenterigheid, van „dood vallen op een cent”, maar daartegenover ook gelukkig nog een faam van gastvrij heid, vrijheidslievendheid, vrijgevigheid als het gaat om verdrukten en veronge lijkten. In het recente verleden is helaas on der druk van politieke bij-overwegingen wel eens te weinig gebleken van deze eigenschappen, bijvoorbeeld tegenover vluchtelingen die wat ongemakkelijk bleken te passen in de kraam van onze buitenlandse relaties. Wat de Oegandese Aziaten betreft speelt die factor geluk kig geen rol. Wat ook geen rol gespeeld heeft is de overweging dat in den lande wellicht bezwaren zouden rijzen tegen de opneming van verdrevenen die van andere huidskleur waren. Er is van die bezwaren ook niets gebleken. Er is in Nederland nog geen manifestatie van een kiemend racisme, al zijn er inciden ten voorgevallen die te denken gaven. Van de Oegandese Aziaten is bekend, dat zij in hun vroegere vaderland een vreedzame, loyale groep hebben gevormd die alleen maar tot zondebok werd ge maakt omdat de heer Amin niet van „vreemde elementen” houdt en een puri teinse selectiepolitiek volgt naar de on menselijke regels van ras en kleur. Straks zal Nederland waarschijnlijk ook uit Oeganda verdreven zendelingen en missionarissen moeten opnemen, die het zelfde lot wacht tenzij Amin vindt dat zijn zwarte gemeenschap nog wat kan profiteren van deze mensen, zoals boeren profiteren van hun vee. Hoe het zij, met spontane goede wil van Nederlandse kant kunnen de Azia ten en hun kinderen een nieuwe, mis schien betere kans krijgen op een mens waardig bestaan, en dat is hun gegund. Zij zullen moeten wennen aan een vreemd volkje en een koud landje, maar er zijn historische voorbeelden van goe de gewenning in zelfs moeilijker geval len. De Nederlanders die het nauwst met de thans aangekomen en straks nog aankomende vreemdelingen zullen wor den geconfronteerd, zullen verantwoor delijk zijn voor de eerste indrukfeén die deze vluchtelingen opdoen. Het is bij zonder belangrijk dat de goede daad van de regering wordt voortgezet door dege nen die in de contactlijn van deze ont heemden staan. Er is goede hoop dat in dit geval de Nederlandse reputatie zich zal bevestigen. Ter geruststelling: de totale kosten bedragen voorlopig 15 cent per Neder lander. De actie werd uitgevoerd door een groep van iets meer dan duizend extre mistische Noordvietnamezen onder lei ding van de Noordvietnamese generaal Le Vinh Khoa. De politieke leiders van de opstand waren Vo Chi Cong, voorzitter van de Revolutionaire Volks partij van Zuid-Vietnam, Tran Bach Dang, lid van het Centrale Comité van het Bevrijdingsfront en Vo Van Mon, eveneens lid van genoemde Centraal co mité. De rebellen, voorstanders van een oorlog tot het bittere einde zoals ook de secretaris-generaal van de Noordvietna mese communistische partij Le Duan. zouden er na twee dagen strijd in zijn geslaagd het kampement te bezetten, zonder echter de leiders te pakken te krijgen. Deze hadden zich eerst terugge trokken binnen een „veiligheidszone” in een nabijgelegen bos terwijl bewakers Gisteren is een groep Afrikanen van Pakistaanse origine, uitgewezen door president Amin van Oeganda, in Neder land aangekomen. De vluchtelingen vol gen een energieke stewardess die met gebarentaal aanwijzingen geeft waar heen men zich moet begeven. Het is volkomen duidelijk dat deze geste tegenover Aziatische vluchtelingen, die meer dan 2 miljoen gulden zal kosten, in feitelijke zin niet het belang van Nederland dient. Wij hebben te weinig woningen, te weinig geld, wij kennen de risico’s die aan het opnemen van groepen van geheel andere cultuur en landaard verbonden zijn, wij hebben slechte ervaringen met het aanpassings proces van niet-Europese gezinnen in de Nederlandse samenleving. Toch neemt Nederland 400 Aziaten op en toch zegt de minister dat zij van harte wel kom zijn. Zoiets kan alleen gebeuren wanneer zuiver menselijke emoties tot het rege ringsapparaat doordringen en daar tot beslissingen leiden. Het feit van deze emotionele, beter misschien bewogen daad kan slechts ervaren worden als een verheugend en bemoedigend verschijnsel. Men zou zelfs willen zeggen dat het een groot geluk is, dat nu eens niet het Nederlandse belang op de eerste rang heeft gezeten. Ofschoon het aantal van 400 in het kader van de Nederlandse problemen slechts een druppel is, het toch mogelijk zijn geweest de hulp aan deze mensen af te wimpelen met een verwijzing naar de grote lasten die onze gemeenschap te dragen heeft en de Sinds enkele weken komt er uit Formosa, Iran, Zuid Korea en het eiland Goeam een stroom van de allernieuwste Amerikaanse gevechts vliegtuigen naar de bases van de Zuidvietnamese luchtmacht. De Zuid vietnamese oorlogspiloten hebben ze maar voor het uitzoeken. Oudere ty pen worden afgedankt omdat er niet voldoende onderhoudspersoneel is. Tanks worden aangevoerd uit Goe am en Okinawa, uit de Filippijnen en van de Amerikaanse westkust. Muni tie wordt overgevlogen evenals ge vechtswagens, militaire trucks en verbindingsmateriaal. teert militairen om als burger het Zuidvietnamese leger terzijde te staan, en zorgt voor sterke flanken. Ter zee opereert nog steeds de Ze vende Vloot waarvan een deel is overgedragen aan de Zuidvietnamese marine, die nu met eigen kruisers de bombardementen op Vietcong-bases en op Noord-Vietnam kan uitvoeren. Ten westen ligt de flank in Thailand, waar de Amerikaanse luchtmaeht over acht grote bases beschikt. Die snelle actie in de laatste weken heeft president Thieu Amerika afge dwongen. Nu poogt hij weer uitstel te forceren om politiek nog sterker te staan. Van een echte oppositie is hier al maanden geen sprake, omdat het Kr r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3