BEURS DEZE WEEK WERKGEVERS: 99% WERKNEMERS ZIT BENEDEN 45 MILLE NETTO Tandartsen: „Er Monetaire zijn te weinig visie van tandtechnici dr. W. Holtrop Chemische wc’s in treinen De Tijd loopt flink in op oude verliezen Vervoersbond van NKV Monroe dicht: besluit tot federatie Gehinderde werknemer doorbetalen Wall Street Wij laten u niet op een "droogjé'zitten. A itho luchtbevochtigers met Kema-Keur 116,-. 90 man weg IN MEDEMBLIK: HOGE RAAD BESLIST IN STAKINGSZAAK DE SCHELDE: INTERIEUR ADVIESBUREAU „Inkomensverdeling geen probleem van eerste orde meer” Wasserij DUYN 9 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 Maximum Gevolgen Fors omhoog EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanUEEUN s/iarkiezen/zonmeschermen RqiUIKEM/LUXAFl-êx JALOUZIBËN Afgezwakt Sinterklaas geeft alle moeders strijk-vrij! viledan Tafelkleed ADVERTENTIE «at W ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ITHO Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour Tijdens de vergadering bleek dat de tandartsen ongerust zijn over de volgens hen onvoldoende opleiding van tand technici. Er dreigt een tekort aan vakbe kwame tandtechnici. Op het ogenblik zijn er hier en daar al wachttijden, maar als er niets verandert weten de tandartsen over een paar jaar helemaal niet meer door wie ze het technische werk moeten laten verrichten. Bij de kabinetsformateur zal ook wor den aangedrongen op het stimuleren van preventieve maatregelen. De maatschap pij denkt daarbij onder meer aan uit breiding van de schooltandverzorging. gesprek Schroër Herverdeling in die zin, dat niemand meer dan netto 45.000 gulden per jaar te besteden heeft, zal tot gevolg hebben, DEN HAAG. De Hoge Raad vindt dat de kantonrechter in Middelburg juist heeft geoordeeld dat een werknemer van De werkgever wilde de twee dagen dat de nacalculator niet had kunnen werken door de staking, van zijn loon afhouden. De kantonrechter besliste dat de werkgever het loon over deze niet- gewerkte dagen toch moest uitbetalen. Daarbij overwoog de rechter dat een korte stillegging van het bedrijf, zoals de desbetreffende staking was, als een normaal bedrijfsrisico voor de werkge ver moet worden beschouwd, ofwel „als een de werkgever persoonlijk betreffen de toevallige verhindering om van het bedongen arbeidsaanbod gebruik te ma ken”. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet de werkgever in dat geval wèl AMSTERDAM. Deze week is het beursbestuur in Amsterdam overgegaan tot de noteringswljze in wat genoemd wordt „eensgevend geld” voor vrijwel alle aandelen die daarop nog niet waren overgeschakeld. In de afgelopen jaren hebben talrijke ondernemingen het oude rioleringssysteem via percenten van de nominale waarde al verlaten door aan delen te creëren van 10, 20 of 25, om deze in „eensgevend geld” te doen noteren. Door nu zelf de nog niet omge bouwde noteringen aan te passen heeft het beursbestuur in elk geval bereikt dat vrijwel de gehele Amsterdamse effec tenbeurs het oude noteringssysteem, dat sinds mensenheugenis op het Damrak werd gebruikt, vaarwel heeft gezegd. loon uitbetalen. Volgens de kantonrech ter was deze zaak enigszins vergelijk baar met een geval waarin een werkne mer bij korte tijd van ziekte tóch zijn loon ontvangt, zoals het Burgerlijk Wet boek voorschrijft. beneden de 100 proceiit en dat gaf steun aan de markt voor de reeds genoteerde leningen van deze instelling. Het werk dient, aldus het NIBE, te vens beschouwd te worden als een hom mage aan dr. Holtrop, die deze maand zijn zeventigste verjaardag vierde. Het eerste exemplaar is inmiddels aan hem overhandigd. De publikatie geeft de essentie weer van het monetaire denken en de mone taire politiek gedurende de afgelopen twee decennia in Nederland. Zij bevat voorts een tweetal inleidingen van prof, dr. F. J. de Jong, hoogleraar aan de universiteit van Groningen, en prof. dr. G. A. Kessler, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en directeur van de Nederlandsche Bank, die het werk van dr. Holtrop aan een kritische beschouwing onderwerpen. Bemiddeling bh aankoop van exclusief meubilair, tevens ‘axatie van oud meubilair. ’eemsieedse Dreef 136 - Heemstede T?wOon 28 64 20 Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550-14108 Na 18.00 uur telefoon 02550-11202 i een H. daar - -‘p 1 met ervaren binnenhuis architect voor ontwerpen, kleuradviezen en verdere informatie "mtrent Uw interieur. Santa F* Ind Can Pacific OUnola Cant. Penna Centr South Pae. Allied Cheat. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brandt Anaconda Both. Steal Boeing Chrysler City Bank Coni. Edison Dougl. Alrcr Oup de Nem Eaat. Kodak Gen. Elect! Gen. Moton Goodyear T. Am. Moton Gisteren 33% 15% 307% 3 4414 30% 311,4 481,4 19 53% 4514 19 31% 261,4 39’,4 71»,4 25% 36% •snr3 1403,4 681,4 8314 32 AMSTERDAM. Het Nederlands In stituut voor het Bank- en Effectenbe drijf heeft het initiatief genomen tot het bijeenbrengen van de belangrijkste arti kelen en toespraken van dr. M. W. Holtrop, die president van de Nederland sche Bank was in de periode 1946-1967, in de geheel in het Engels gesteld bun del „Money in an open economy”. Gisteren 1?3,4 32i,4 50% 22»4 37% 30',4 39®,4 11514 5614 75% 53% 89% 551,4 38 46 9% 12 15’,4 331,4 44% 341,4 77% 37 De groep Nederlanders, die een inko men van minder dan 50.000 heeft, is 6 miljoen groot: er zijn 152.000 Nederlan ders die meer ontvangen. Bekijkt men de netto-inkomens, dan zijn er niet meer dan ongeveer 50.000 personen, die een netto-inkomen hebben van 45.000 gulden of meer per jaar. Een netto-inkomen van 45.000 gulden is volgens de Wiardi De federatiebesluiten van de vervoers bond NKV hebben de instemming van de katholieke vakcentrale. Het NKV gaat ook in beginsel akkoord met de voorgestelde wijze van aansluiting van de FSV bij NW en NKV. Minister De Koster (Verkeer en Wa terstaat ad interim) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Verbrug (GPV). De ontwikke ling van een Zweedse proef met toilet ten worden door de NS op de voet gevolgd, aldus het antwoord. Ook andere systemen werden reeds bestudeerd. Het kamerlid had er op gewezen dat in Zweden de afvalstoffen worden verza meld in tanks en gevraagd dit systeem ook in ons land toe te passen. Uit het antwoord blijkt, dat daartoe nog geen mogelijkheid aanwezig is. Volgens deze extrapolatie bedragen de gezamenlijke inkomens van de Neder landers in 1972 naar schatting 83,84 miljard gulden. 70 miljard aan inkomen wordt genoten door mensen, die jaarlijks minder dan 50.000 gulden ontvangen, de rest (2,41 percent) gaat naar de groep inkomens boven 50.000 gulden. Na beta ling van belastingen heeft de groep in komens onder de 50.000 gulden nog 60,7 miljard te verteren: voor de andere groep resteert 7,2 miljard aan besteed baar inkomen. meent het VNO, dat het vestigingskli maat voor buitenlandse bedrijven ingrij pend wordt verslechterd, dat er een uittocht van intellect zal komen doordat de genieters van hoge arbeidsinkomens hun capaciteiten buiten ons land zullen gaan aanwenden: dat de spaarquote, de investeringsbereidheid, de arbeidslust en de economische groei in het algemeen nadelig zullen worden beïvloed. UTRECHT De algemene vergade ring van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft gisteren in Utrecht besloten, de komende kabinetsformateur te vragen, de tandheelkundige verzorging tot een algemeen beleidspunt binnen de volk»- gezondheid tc maken. De deplorabele si tuatie van de gebitsverzorging in Neder land rechtvaardigt volgens de maatschap pij een dergeljjke opstelling. Over de gang van zaken bij het gehele concern werd nog opgemerkt, dat de winststijging over 1972 nauwelijks zal afwijken van de in het eerste halfjaar bereikte toeneming met meer dan 20 percent. De advertentiebezetting heeft zich in het najaar gunstig ontwikkeld. Op het ogenblik moeten alle zeilen wor den bijgezet om alle drukorders te kun nen uitvoeren. De procureur-generaal bij de Hoge Raad vorderde in het belang van de wet vernietiging van het vonnis van de kan tonrechter omdat dit naar zijn mening berust op een onjuiste, te ruime opvat ting van het desbetreffende artikel uit het Burgerlijk Wetboek (1638 d). Slotkoersen Eer gisteren 394 38',4 31% 60 22% 38% 28’/, 39'4 115% 543,4 74% 53 88’,4 55% 37 46 9% 11’,4 15’4 32% 43 34% 78'4 363,4 Beekman Stichting het min. neto-inkomen dat als beloning van arbeid in een normale werktijd en met normale in spanning wordt verkregen (vijf maal het minimum netto-inkomen), van gehuwde loontrekkers met twee kinderen, dat thans ongeveer 9000 gulden bedraagt. Er is dus, aldus concludeert het VNO, maar een betrekkelijk kleine groep belasting- plichtingen, namelijk ongeveer één per cent van wie het inkoihen het toelaatba re (zoals de Wiardi Beckman-Stichting dat ziet) te boven gaat Van die groep valt dan nog een aantal af, omdat hun hogere inkomen gerechtvaardigd is van wege grotere inspanning of meer dan normale werktijd. De belangrijkste conclusie uit de cij fers, vindt het verbond, dat hantering van de praktische norm, dat de netto- inkomens hooguit vijfmaal het netto mi nimuminkomen mogen bedragen, al geldt voor 99 percent van de inkomens trekkers. De inkomensverdeling is der halve geen probleem meer van de eerste orde, aldus het VNO. De Hoge Raad vindt dat de kanton rechter juist fieeft geoordeeld en heeft daarom het cassatieberoep van de pro cureur generaal verworpen. De Hoge Raad heeft daarbij overwo gen dat „de staking, die een regeling omtrent de lonen en andere arbeidsvoor waarden in de metaalindustrie tot inzet had, was gericht tegen KMS als werkge ver in die industrie. Het voortduren van de actie, die KMS heeft verhinderd van de arbeid van de nacalculator gebruik te maken, was mede afhankelijk van be leidsbeslissingen van de werkgever Deze werkgever had zowel te beoordelen of en in hoeverre aan de eisen van de stakers zou worden toegegeven, als de vraag of politiehulp tegen de barricade rende arbeiders zou worden ingeroepen”, aldus de Hoge Raad. Verwarming maakt de lucht droog. Kurkdroog. V Let maar eens op uw planten, uw meubelen, uw muziek- cy instrumenten. -En vaak krijgt u er zelf ook een „zwaar” hoofd van. Allemaal narigheid die niet nodig is. Er is immers de Itho luchtbevochtiger. Die brengt geruisloos vocht in de lucht via een uniek verdampings- systeem. Desgewenst is voor automatische werking een hygrostaat leverbaar. Verkrijgbaar bij elektro- winkelier, verwarmingsinstallateur en warenhuis. een strijkvrij, vlekvrij -X - - ,00; IBM Int Har*. Int. Nickai Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sean Roeb SheU OU Soc. Vacua) Stand. Br. Stand. Old If.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.LM de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, die in februari tijdens de metaalstakng door stakers werd verhinderd te werken, toch over die periode loon van zijn werkgever moet krijgen. De werknemer, een nacalculator, mocht 17 en 18 februari van stakende arbeiders van KMS niet het terrein op om naar zijn werk te gaan. Zij hadden de toegangen gebarricadeerd. MEDEMBLIK. De vestiging van het Amerikaanse bedrijf Monroe in Me demblik gaat dicht. De 90 personeelsle den staan voor de keus of mee verhui zen naar het hoofdbedrijf in Amsterdam of ontslag. De directie heeft de vakbon den laten weten dat er geen sprake kan zijn van een afvloeiingsregeling. DEN HAAG. Als alle inkomens boven 45.000 gulden netto zouden wor den wegbelast of aan andere inkomens trekkers zouden worden overgedragen, zou iedere inkomenstrekker beneden die grens drie gulden per week extra ont vangen. Het VNO (Verbond van Neder landse Ondernemingen) heeft dit uitge rekend aan de hand van naar de toe komst doorbetrokken CBS-cijfers over De omzet in Wall Street was 15.76 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industrie 1025.21 (+4.67), Sporen 232.63 (4-0.62), Nutsbedrijven 124.14 4-0.03). Avond verkeer (met tussen haakjes de slotkoers van giste ren): AKZO 73.50-73.80 (73.40), Hoogovens (81gb), Kon. Olie 122.80-123.00 (122.90), Phi lips 54.40 54.50), Unilever 143.50-143.70gl (143.90), KLM (120). Aan de Amsterdamse effec tenbeurs waren vrijdagmiddag 280 Nederlandse aandelen ge noteerd (vorige beursdag 284). Hiervan waren 114 of 40.7 pet. hoger (116 of 40,8 pet.), 114 of 40,7 pet. lager (105 of 37 pet.) en 52 of 18,6 pet. onveranderd (63 of 22,2 pet.). Het meest verhandeld werden: 1. Rolinco 3.184.900), 2. VMF 1.140.300) 3. Robeco (ƒ890.200), 4. KLM (ƒ864.100), 5. Koninklijke Olie (ƒ761.580). De nominale omzetten be droegen in: Nederlandse aan delen ƒ19,1 mln. (ƒ19,5 mln.), Nederlandse obligaties 22.3 mln. 29,9 mln.). DEN HAAG. Het nu in ontwike- ling zijnde nieuwe intercity-materiaal van de Nederlandse Spoorwegen zal een van de eerste mogelijkheden bieden om chemische toiletten toe te passen. De plannen daartoe staan echter nog niet Vast. Het nieuws van deze sluiting is voor werknemers en de bevolking als een volkomen verrassing gekomen. Het be drijf, dat van de fabricage van elektro nische tel- en rekenmachines is overge schakeld op schrijfmachinewagens, telde ruim l’/z jaar geleden nog 180 werkne mers. Het is de grootste industrie in Medemblik. Personeelsleden, gemeentebestuur, en vakbonden zijn niet in het overleg be trokken geweest. De vakbonden hebben de afgelopen dagen toen het nieuws via omwegen binnenkwam overleg met de directie in Amsterdam gevoerd. Hieruit is gebleken dat men alleen voor invalide werknemers over een afvloeiingsregeling wil praten. De vakbonden zijn bijzonder boos over deze gang van zaken en hebben voor maandagavond een vergadering met het personeel uitgeschreven. De kans op ac ties tegen de directiemaatregel, is niet uitgesloten, aldus een woordvoerder van de vakbonden. TVSSEN DE HEDUIIYEN DOOK Omdat herverdeling van de inkomens- gedeelten die de „45.000 gulden netto” te boven gaan, voor de rest van de inko menstrekkers niet meer dan drie gulden per week oplevert, ligt volgens het VNO de conclusie voor de hand: voor zover de inkomensverdeling een probleem vormt, ligt dat wellicht meer in de verdeling binnen de grens (van 45.000 gulden netto). Er valt over te praten, of daarin wijzigingen wenselijk zijn, vindt het VNO. Maar ook de staatsleningen lagen niet onvriendelijk en de indruk bestaat dat de neiging tot rentestijging wat is afge zwakt. Maar ook hier zal het regerings beleid van de nieuwe ploeg na de ver kiezingen wel een belangrijke stem in het kapittel krijgen. De emissie, en daar mee de introductie van de Tilburgse Hypotheekbank werd een groot succes. Na enige dagen van aftasten en steeds hogere biedprijzen, werd eindeliik rond 500 voor de claims betaald, hetgeen men een stijve prijs vond. Per slot is een hypotheekbank nog geen onroerend goed maatschappij, van welk soort aandelen vooral de Engelsen nog altijd volkomen weg zijn. AMSTERDAM. Het dagblad „De Tijd” beleeft, ook door de regeringssteun aan de kranten, een bijzonder goed jaar. Het verlies bij deze krant is weliswaar nog niet verdwenen, maar is toch aan merkelijk verminderd. De Brabantse bladen van VNU draaien iets gunstiger dan verleden jaar. Dit heeft drs. Pe- mondts, lid van de raad van bestuur van „Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven” N.V. meegedeeld op een buitenge wone aandeelhoudersvergadering. Slotkoersen Eer gisteren 33% 15 30% 3 44'4 30% 31% 48% 18’, 5244 45% 19% 30% 25% 40% 72% 25% 36'2 •182'. «ex. 180’0 139% 67% 83% 32% Kersbergen verkocht. Nimo Holding N.V. in Roermond heeft met de huidi ge eigenaren overeenstemming bereikt over de overneming van het volledige aandelenpakket van het installatiebe drijf Kersbergen N.V. in Utrecht, dat 170 werknemers telt. De eigenaren van Kersbergen wilden de continuïteit en de financiering van het bedrijf ook op langere termijn veilig stellen. Ni mo wil haar belangen in de installa tiebranche verder uitbreiden. De over neming van Kersbergen past in de verdere uitbreiding van de installatie- activlteiten van Nimo, aldus een ge- zamenljke bekendmaking. De laatste tien jaren is het aantal woonwagenbewoners in ons land met 49,2 procent gestegen: in 1960 waren er 9.779 woonwagenbewoners en i rr 1970 was dit aantal toegenomen tot 14.594. Begin december 1970 waren er 6.419 bewoonde woonwagens in ons land.- Noord- en Zuid Holland hadden elk meer dan duizend woonwagens. Aldus minister Engels (CRM). In de tweede plaats zal een groot aantal zich weten te onttrekken aan een verdere herverdeling door zich in het buitenland te vestigen. In de derde plaats kunnen de genieters van deze hoge inkomens hun inpsanningen beper ken, waardoor hun inkomen beneden de toelaatbare grens komt te liggen.. St.Nicolaaskado: 4/, een strijkvrij, vleW-:: - - Viledan tafelkleed. Daarbij gratis feestelijke kaarsen, t Van de drogist Het mooiste StNicolaaskado. Partners in de federatie van vervoers- personeel worden naast de NKV-bond de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel (NW) die op 21 december de definitieve beslissing moet nemen, en de uit een categorale en een NW-bond bestaande federatie van werknemersor ganisaties in de zeevaart, die in de eerste helft van 1973 beslist. In de federatie van spoorwegpersoneel samenwerken Velen op de beurs, maar ongetwijfeld ook daarbuiten, zullen deze week wel even vreemd hebben opgekeken, want met de gedwongen overschakeling was het beursbestuur genoodzaakt uit te gaan van de bestaande coupures. In gevallen dat alleen maar stukken met nominale waarde van 1000 in de note ring zijn opgenomen kregen de beleggers plotseling van percenten in honderdtal len guldens bedragen in duizendtallen voorgeschoteld. Menigeen zal dan ook wel geknipperd hebben bij het zien van een koers van ruim f 1000 voor Assel- bergs of f 1700 voor Dikkers. Twee aan delen waarvan niemand gedroomd zou hebben ooit nog eens een notering boven de duizend te zullen aanschouwen. Ondertussen ging met deze overscha keling de laatste volle beursweek voor de verkiezingen heen. De spanning steeg zichtbaar, evenals de onzekerheid, maar opnieuw kon niet gezegd worden dat het koerspeil hier onder leed. Integendeel. Er werd over het algemeen vlot betaald voor oplopende prijzen, waarbij echter dient te worden aangetekend dat de vra gers grotendeels weer buitenlanders wa ren. Zo zette de nieuwe week in met een vaste stemming voor Koninklijke Petro leum, die in Wall Street onverwacht in hausse-stemming kwam door geruchten dat over het bar slechte jaar 1972 het dividend niet verlaagd zou worden. Daarbij liep de New Yorkse effecten beurs trouwens ook zelf steeds meer op en bleef permanent boven de duizend. De oplopende conjunctuur en steeds meer uitzicht op een werkelijk bestand in Vietnam zorgden voor een krachtige basis voor het beursoptimisme, hetgeen dus ook in het koeisbeloop voor de Koninklijke Petroleum merkbaar was. Het aandeel steeg er in Amsterdam aanvankelijk rónd f 5 door, maar moest daarna weer een deel van de winst afstaan. Waren de Amerikanen actief voor de olies, de Eengelsen nestelden zich weer in hun aloude favorieten als de scheepvaartwaarden, verzekeringsfond- sen, Wessanen, Holec en noem maar op. de inkomensverdeling in ons land van 1967. Er zijn nog geen gedetailleerde cijfers bekend van latere jaren. Volgens de VNO-berekeningen zit 99 percent van de werknemers beneden de 45 mille netto. UTRECHT. Het congres van de vervoersbond NKV heeft vrijdag in Utrecht met algemene stemmen besloten tot de vorming van een federatie van vervoerspersoneel en van een federatie van spoorwegpersoneel. De vervoersbond NKV is de eerste vakbond in Nederland die een dergelijke beslissing heeft genomen. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoers personeel, de heer G. J. H. Alink, die het congres toesprak, noemde het dan ook „een historisch moment in de Ne derlandse vakbeweging”. De tweede voorzitter van het NKV, de heer W. Spit, sprak de hoop uit dat dit „moedige besluit” inspirerend zal werken voor de totaliteit van de vakbeweging. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De gelukkigen gingen over de gehele linie weer -fors omhoog en trok ken zich niets aan van verkiezingsonze- kerheden of de prijsperikelen rond het centraal akkoord. Het zag er deze week overigens naar uit dat dit akkoord als nog een feit zou worden, ondanks alle strubbelingen waarmee de overeenkomst gekenmerkt is. Maar de werkgevers blij ken zich bij de overstap van prijsmel- ding naar prijscalculatie te hebben neer gelegd. De eis om van de door te bereke nen loonstijging eerst 8 procent produk- tiviteitsstijging af te trekken, is voor vele ondernemingen niet onverdeeld gunstig te noemen. Of hierdoor Albert Heijn bijvoorbeeld deze week f 6 terug moest is niet duide lijk. Maar Unilever leer er zicht baar onder. Dit aandeel lag deze week nogal zwak in de markt, vooral nu de regering tot augustus teruggrijpt en het concern juist deze herfst nogal vrij veel prijsver hogingen heeft doorgevoerd. Ondertussen betaalden de Engelsen rond 6 of 60 punten op oude basis voor Nationale Nederlanden en bijna f 10 meer voor de Amfas. Holland-Amerika Lijn en Van Ommeren liepen 10 op. Wessanen eveneens en Holec steeg van f 280 op 310. De introductie van Océ- Van der Grinten op de Parijse beurs kon dit aandeel 5 doen herstellen, terwijl het steeds duurder wordende drinkwater Tilburgse Waterleiding om hoog deed schieten van 265 tot 325. Ontwikkelde de aandelenmarkt zich vooral dank zij Engelse vraag niet on gunstig en bleef in elk geval de anders zo vlak voor de verkiezingen gebruike lijke apathie nu volkomen uit, ook de obligatiemarkt deed het deze week niet onaardig. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten bleef met haar emissiekoer- sen voor de beide nieuwe leningen flink gaan samenwerken de vervoersbond NKV, de NBV en de categorale federa tieve spoorwegvakvereniging (FSV) die zich indertijd heeft afgesplitst van de drie erkende vervoersbonden en die nu via de federatie toch weer aansluiting krijgt bij twee vakcentrales. De Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel van het CNV heeft tot voor kort geweigerd, deel te nemen aan de voorbereiding van de federaties. De ACBV heeft nu echter toch om gevraagd. Voorzitter J. van de NKV-bond zei i vrijdag over, dat de ACBV van harte welkom is, maar dat het overleg niet helemaal opnieuw kan beginnen. Basis voor het komende overleg zullen dan ook de besluiten moeten zijn van de organisaties die wel vanaf het begin bij de uitwerking van de plannen betrokken zijn geweest. De twee federaties houden de deur open voor alle andere vakbonden in de vervoerssector. Ze denken daarbij onder meer aan de Vereniging van Hoger Spoorwegpersoneel en de Christelijke Industriebond CBU die in het CNV de werknemers in de binnenvaart en de zeevaart organiseert. Uit verschillende afdelingen van de vervoersbond NKV werd vrijdag aange drongen op een nog nauwere bundeling in de vervoersvakbeweging. De heer Schroër zei daarop, dat de partners nu al een stuk autonomie moeten prijsgeven en dat de ruimte voor een nog grotere organisatorische eenheid als een reële mogelijkheid is opengelaten. Maar, aldus de heer Schroër, we moeten de plurifor miteit binnen de vakbeweging erkennen, er is een groeiperiode nodig, anders krij gen we toch weer afsplitsingen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9