DEN HERTOG WIL EINDELIJK PROF WORDEN Amsterdammer moet Duitslands nieuwe trekpleister worden FEYENOORD: VOER VOOR PSYCHOLOGEN? ofe zonder Penev Köln-Borussia: slecht duel FA-SECRETARIS WIL GEEN JEUGD MEER IN STADIONS Blekemolen overleden CSKA misschien llilfc Guus Brox: „Meer «tononfia Manager Wiene: „Ik lach om de boksbond” voor psychiaters” Hoe? Dames gaan voor bij NS Höö oo-H *«^080000 Wiciagjnpnr’r’ 1 ÜDD ODD HDD DO J on „Toeschouwers onder 18 jaar niet toelaten” 19 WOENSDAG 2 9 NOVEMBER 19 7 2 Triest UEFA-beker Twente stelt Drost op Neem een pasfoto en bewijs van uw leeftijd mee. Bijvoorbeeld uwpaspoort. Damesjaarkaart60+ f50.- Driemaandskaart 60+ f20.-. Het hele jaar de halve enkele-reisprijs. Folder aan 't loket. Dames 60+. Nieuw1 «.spon «jnns C.-AJ® 6 ng iFÖ| ,8iii nj ■v.c. g Sj réi L A ut. 0 Voordelig uit met NS - O-Y 1 l h iR - i (Van onze sportredactie) Profdebuut van Ruud Koopmans door schorsing NBB in gevaar (Van onze sportredactie) Ruud Koopmans: „Ik wist er niets van’’ rijtje zet ADVERTENTIE THEO KLEIN De tototips van Guus Brox luiden: Nederlands meest succesvolle amateur in het grote internationale werk, heeft ondanks enorme successen nooit van een nen om beroepsrenner te worden. Overi gens zal die eventuele overgang pas in 1974 gebeuren. op de Olympische Spelen) als amateur bij hetzelfde Mülheim boksen. zit- n.og een Feyenoord- Polen af te reizen weg. toeristenvisum 1 3 2 1 3 1 2 3 1 3 2 1 3 PSV—FCUtrecht Go Ahead EaglesNEC AmsterdamFeyenoord HaarlemGroningen AZ—NAC MVV—Telstar ExcelsiorTwente SpartaAjax Den HaagDen Bosch RodaPEC Fortuna VI.Wapeningen Willem IIVolendam HeerenveenFortuna SC Zodra ze 60+ zijn hebben ze 65+-voordeel. Als Fedor den Hertog de overstap waagt is hij 28 jaar, een tamelijk hoge leeftijd voor een profdebutant. „Dat weet ik”, zegt Den Hertog in weer een hem eigen antwoordstijl. „maar ik zeg maar zo: een mens is nooit te oud om te leren. Denis Follows heeft zijn gedachten gepubliceerd in het jongste nummer van prof-contract willen weten, hoe druk de managers en ploegleiders zich ook rond hem verdrongen en met wat voor uitste kende financiële voorwaarden ze ook kwamen. Tijdens het wereldkampioen schap in Italië, twee jaar geleden, bij voorbeeld hief de machtige BIC-ploeg- kan verbieden in Essen te vechten. In Duitsland zijn de amateurs en de profs in aparte bonden ondergebracht. De Duitse profs zijn dus volkomen zelfstan dig en hoeven zich niet al te veel van de overige organisaties aan te trekken. Bo vendien beweert Fritz Wiene een advo caat in de arm genomen te hebben, die hem een ontsnappingsmogelijkheid zou kunnen bieden. Wiene heeft het liefst dat zijn nieuwe pupil de eerste jaren in Hamburg komt wonen, waar hij zijn training en levens wijze van nabij kan controleren. „Mis schien doe ik dat ook wel, als ik hier geen passend baantje kan vinden,” vult Koopmans aan, „het maakt voor mij weinig meer uit. Wat boksen betreft sta ik zelfs liever in Duitsland in de ring, dan in Nederland. Vooral in Mülheim heb ik veel aanhangers gekregen. Dat heb ik in Nederland nooit kunnen zeg gen.” gen te weren van de tribunes, vooral van die vlak bij het veld. Dan zouden we hoogstwaarschijnlijk voor goed ver- 'ost zijn van de horden, die het veld oprennen als hen iets niet bevalt. In Engeland schuift men een groot gedeelte van de dalende toeschouwer- antallen'foe aap do -el’-n in de stadi ons. In 1948-1949 kwamen er in totaal 41.271.424 toeschouwers tegen 28.700.729 dit seizoen. „De KNWU, die de laatste zes jaar geen ploeg naar de vredeskoers stuurde, is serieus van plan nu weer eens wel te gaan. Dat is me dinsdag verteld. En dan wil ik de loop van het jaar het wereld uurrecord gaan aanvallen, waarschijn lijk in Italië. Als ik dat achter de rug heb, zit mijn laatste amateurfase erop. Dan is het moment gekomen om be roepsrenner te worden, want ik ben me ervan bewust dat de tijd steeds meer gaat dringen”. HILVERSUM. Op 78-jarige leeftijd Is in een ziekenhuis in Hilversum over leden de oud-wielrenner Cor Blekemo len, die in de periode tussen 1913 en 1935 grote faam verwieiW. In 1913 en 1914 werd hij Nederlands kampioen bij de amateurs op het onder deel 100 kilometer achter grote motoren. In dat laatste jaar werd hii in Kopenha gen tevens wereldkampioen op de 100 kilometer. Bij de profs veroverde hij de nationale titel op de 100 kilometer ach ter grote motoren in 1920 en in 1931. Een jaar later werd hij voor de tweede en laatste maal wereldkampioen. De heer Blekemolen is tevens Nederlands kampioen over de 30 en 50 kilometer geweest. Hij was dertien jaar lid van de sportcommissie van de KNWU, een functie die hij in 1969 neerlegde. Een jaar eerder was hij tot erelid van de KNWU benoemd. Lange tijd is de over ledene directeur van de wielerbaan i n Utrecht geweest. Hij was tot zijn dood archivaris van de wielrenunie. AMSTERDAM. Waar de Neder landse wielerwereld nu al jaren op zit te wachten, lijkt dan eindelijk te gaan gebeuren: Fedor den Hertog heeft plan- KEULEN De eerste wedstrijd tus sen FC Köln en Borussia Mönchen- Gladbach voor de derde ronde van het toernooi om de UEFAcup, dinsdag in Keulen gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel. Er werd niet gescoord. Ruim 12.000 toeschouwers woonden de ont moeting bij. Sporta Twtut* MAC. s t 1 Voor Koopmans zou het bijzonder triest zijn als zijn debuut als beroeps bokser door dit conflict overschaduwd zou worden. Hij zegt: „Ik heb eigenlijk nooit prof willen worden. Ik had nor maal al weinig tijd om als amateur te trainen, laat staan als prof. Maar door die schorsing is alles snel aan het rollen gegaan. Wiene bood me direct een aan trekkelijk bedrag. Ik hoef nooit onder de 1000 mark te boksen en van de eerste zes wedstrijden houdt hij geen cent in. Het was voor mij aantrekkelijk genoeg om op een loopbaan ais beroepsbokser te gokken.” Het lijkt allemaal erg mooi. Een Ne derlander, die naar Duitsland gehaald wordt om daar de sterk gedaalde be langstelling voor de beroepsbokserij op te vijzelen. Een 24-jarige Amsterdamse jongen als eerste man van een volledig verjongde Hamburgse boksploeg. Er dreigt echter een lelijke kink in de kabel te komen, waardoor de heer Wie ne zijn ambitieuze plannen wellicht voor enige tijd op zou moeten schorten. De belangstelling voor het boks wel en wee in Duitsland heeft Koopmans namelijk niet alleen een profcontract, maar te vens een schorsing van de Nederlandse Boks Bond opgeleverd. De Amsterdam mer kwam ondanks het verbod van de NBB dit seizoen namelijk toch uit voor de Duitse Bundesligaclub Müllheim. Een schorsing betekent zo goed als zeker dat het koppel Koopmans-Wiene in conflict komt met de internationale boksbond, als Koopmans op 8 december in weerwil van zijn straf in Essen debu teert. Wiene: „Ik lach om de NBB. Koopmans bokst gewoon als prof. Daar kunnen die heren verder niets tegen doen.” Het is inderdaad een grote vraag of de NBB zoveel invloed op de Europe- I se Boks Unie heeft, dat men Koopmans Het behalen van grote uitslagen, voor elke amateur een droomwens omdat het entreebewijzen zijn voor de profwereld, buitte Den Hertog dus nooit uit en hij doet dat ook dit jaar nog niet. Ofschoon hij deze zomer de kleine Tour won en daardoor alleen al door elke sponsor van een beroepsploeg met open armen ont vangen zou worden, besloot hij nog één seizoen amateur te blijven en pas in 1974 over te stappen. Op het „waarom” komt een typisch Den Hertog-antwoord: „Gewoon omdat ik zó mijn carrière uitzette. Mijn hele amateurtijd heb ik steeds ingedeeld in fasen, los van plannen om beroepsrenner te worden. Ik wilde eerst als amateur meemaken wat er mee te maken viel. Dat heb ik nu gedaan, op de vredeskoers na en een aanval op het wereld-uurre- cord. Dus moet ik die eerst afwerken!” ROTTERDAM Dat er sedert nu al zeer geruime tijd het één en ander mis is bij ex-Europa-cuphouder en wereldkampioen Feyenoord is duide lijk. Maar na het voetbaldieptepunt FeyenoordHaarlem lijkt zelfs het eens zo trouwe supporterslegioen, af gelopen zondag geslonken tot „slechts" 30.000, het niet langer te accepteren. Er is in Rotterdam een golf van kritiek losgebarsten rond het duo Brox-Happel, respectievelijk de grote verantwoordelijke figuren voor het zakelijke en technische beleid van het voetbalbedrijf Feyenoord. In een stroom van ingezonden brieven werd in de kolommen van een Rot terdams ochtendblad ook het ontslag van genoemd tweetal geëist. Vooral voor manager Guus Brox, al zo’n dertien jaar in full-time dienst van de Kuip-club, moet dit toch een hard aankomende affaire zijn. Brox: „Ik begrijp alleen niet waarom die kri tiek juist op het hoofd van de heer Happel en dat van mij neer moet komen. Ik lees het al niet eens meer- .Het is zulke eenzijdige kritiek dat ik die ook niet begrijp. Afgelopen zon dag zat er een supporter op de tribu ne, die eerst zat te schreeuwen van „hup Feyenoord" en dezelfde wed strijd hoor je dan ook van die man „vooruit Haarlem". Het kwam voor de Amsterdammer erg slecht uit dat hij kort tevoren een baan als taxichauffeur geaccepteerd had. Koopmans: „Ik moet ook ’s nachts wer ken en dat is niet zo goed voor mijn conditie. Daarom zoek ik nu een baantje voor halve dagen, want ik wil er alles aan doen om goed voor de dag te komen.” Ruud Koopmans ontkent niet dat hij als amateur in Duitsland „uitstekend verzorgd” werd. Hij vertelt: „Ze wilden dat ik steeds twee dagen van tevoren beschikbaar was. De onkosten die ik daarvoor maakte werden helemaal ver goed. Verder kreeg ik daar de begelei ding die ik in Nederland miste. Toen ik in mei van dit jaar bij mijn baas (hij was vrachtwagenchauffeur, red.) vrij vroeg voor het Holland-toernooi, werd ik ontslagen. Sinds die tijd heb ik van de boksbond niets meer gehoord. Alleen de Stichting Maatschappelijke Begelei ding Topsport heeft me uitstekend ge holpen.” Bondsvoorzitter Hofman: „Wij hebben voor aanvang van dit seizoen, in overleg en met instemming van de Duitse boks bond, besloten Nederlandse boksers geen toestemming meer te geven voor Duitse clubs uit te komen. De verenigingen en ook Koopmans zelf zijn herhaaldelijk gewaarschuwd voor de gevolgen als zij dit toch zouden doen.” Hoewel de bonds voorzitter daar niet met zoveel woorden over spreekt, is het duidelijk dat de aantrekkingskracht van de Bundesliga- clubs voornamelijk ligt in de financiële tegemoetkomingen voor de amateurs. Niet voor niets blijft een succesvol zwaargewicht als Peter Hussing (tweede in Europa en bronzen medaillewinnaar Football Association News, het blad van de Engelse bond. De statistiek leert dat de meerderheid van de herrieschoppers rond de velden bestaat uit personen van achttien jaar en jonger, aldus Follows. Hij vervolgde: De beste remedie tegen de rellen zou zijn om alle staanplaatser in de stadions te vervangen door plaatsen. Maar dat is de .eerste jaFei\ niet haalbaar. Het lijkt me daarom goed om in de tussentijd de onder-acttienjari- beroemde internationale prof-ploeglei- ders de afgelopen jaren over het stand punt van de zo talentrijke Den Hertog, die steeds weer verklaarde: „Ik stippel een lijn uit die mij goed dunkt, daar kan niemand wat aan veranderen”. VOETBAL. Wanneer de clubbe stuurders tot overeenstemming kunnen komen, zal HVC-trainer Henny Hollink (40 jaar) bij Roda JC de plaats innemen van de onlangs plotseling overleden trai ner Jacques Koole. Tussen Roda en Hollink is een volledig akkoord, maar HVC (waar Hollink 4 jaar werkt) heeft nog wat uit te praten met de Limburgse verenigingsleiders. .‘N '’''I LONDEN (ANP). Denis Follows, se cretaris van de Engelse voetbalbond (FA), is van mening dat in Engelse stadions geen toeschouwers onder de achttien jaar meer mogen worden toege laten. Door deze maatregel zouden vol gens Follows heel wat minder reilen worden geschopt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Als het aan Fritz Wiene, de omvangrijke Hamburgse boksmanager, die onder meer Jürgen Blin naar de Europese top bracht, ligt, dan zal de Amsterdamse middengewicht Rudi Koopmans binnen drie jaar Blins plaats innemen. De rijke Duitse bonthandelaar, die er als „hob by” een boksschool bijhoudt, heeft de drievoudige Nederlandse kampioen voor vijf jaar contractueel vastgelegd. Wiene: „Ik verwacht veel van Koopmans. Hij is de beste middengewicht die er momenteel in West- Europa rondloopt. Bovendien ziet hij er uiterlijk goed uit. Hij slaat aan bij het publiek. Wanneer alles loopt zoals ik verwacht, dan wordt het een populaire Europese kampioen”. Wiene staat erom bekend geen half werk te verrichten. Blin verdiende onder zijn leiding meer dan 800.000 mark, voor Europese begrippen een grandioos honorarium. Nadat Blin zich (na zijn nederlaag tegen Joe Bugner) had teruggetrokken, zocht Wiene een nieuwe man, die als blikvanger voor zijn nieuwe generatie zou dienen. Wiene: „Ik kende Koopmans toen al. Hij bokste de laatste twee seizoenen bij Mülheim (een club uit de Duitse Bündesliga, red.). Eén telefoontje naar Amsterdam en een retourtje HamburgMülheim, was voldoende om tot de ondertekening van het contract te komen”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM-ENSCHEDE CSKA- trainer Mano Manolov zal vanavond pas kort voor de wedstrijd tegen Ajax zijn opstelling bekend maken. „Ik weet het nog niet,” zei Manolov na een training in het Olympisch Stadion waar centrale verdediger Penev aan de kant bleef. „Dijbeenblessure,” legde hij uit. „Het is de vraag of ik mee kan doen.” Marrolov maakte daardoor overigens geen zorgelijke indruk. Over de CSKA- kansen van vanavond zei hij: „Ajax is natuurlijk een geweldig team, maar zelfs het sterkste elftal verliest wel eens.” In het elftal van Twente dat tegen Las Palmas speelt, is Epi Drost weer opgesteld. Hij was lange tijd uit de running door een liesblessure. V...Y Desondanks bleef Koopmans zeven maanden werkeloos. Hij zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de schorsing die hem boven het hoofd hing. Koop mans: „Ik heb mijn lidmaatschap bij de club van Willy Schagen opgezegd. Ik wilde alleen lid blijven van Mülheim en de NBB om zodoende voor interland wedstrijden in Nederland uit te kunnen komen. Nu blijkt echter dat ik om moeilijkheden te voorkomen ook mijn lidmaatschap van de Nederlandse Boks Bond op had moeten zeggen.” De NBB heeft Koopmans voorlopig geschorst. Op 1 december zal het district Noord-Hol- land zijn zaak behandelen. Hofman: „Er kan zeer zeker een definitieve schorsing volgen. Wij nemen dit hoog op. Onze motieven zijn van te voren duidelijk uitgelegd. En als we een verbod uitvaar digen, dan moeten we er ook voor zorgen dat het nageleefd wordt”. Waarschijnlijk een teleurgestelde ziel die Feyenoord eens in zijn Kuip AC Milan van het veld zag vegen. Die eens ook Celtic op een vlekkeloze manier door zijn club zag geëlimi neerd. Nu kan men natuurlijk niet iedere week zo’n prestatie eisen maar voor die supporters moet het toch een beetje wrang zijn dat daar hele maal niets van over is gebleven. Het zou toch ook een beetje te ver gaan om te veronderstellen dat alleen het vertrek van een man als Kindvall, hoewel het elftal daarna als het ware met de week is afgegleden, waardoor zelfs enorme voetbalreputaties het verder wel voor gezien hielden en verder volkomen inspiratieloos voort draafden, de enige oorzaak is ge weest. Brox: „Je speelt inderdaad met een miljoenenelftal en als je leider Maurice de Muer de handen ten hemel toen Fedor den Hertog, na een indrukwekkende race in de ploegentijd rit en een schitterende wedstrijd om het individuele kampioenschap, ander maal verklaarde dat hij amateur bleef. Mèt De Muer schuddebolden bijna alle üft* •- r ‘ir' dan de namen op een dan moet je toch tot een formule kunnen komen waarbij je die ene spits dan wel misschien mist maar toch niet als enige aanwijsbare oor zaak kunt stellen voor die terugval.” Voer voor psychologen dus. „Nou, meer voor een psychiater zou ik zeg gen,” aldus Guus Brox. Hij vervolgt: „Ik wil ook geen enkele verantwoor delijkheid uit de weg gaan maar Feyenoords terugval vindt zijn oor zaak in een complex van factoren die ik nu echt niet allemaal kan opsom men, maar waarvoor je zeker niet twee mensen verantwoordelijk kunt stellen." Toch maakt Feyenoord bestuurlijk gezien wel eens een raadselachtige indruk in die zin dat het altijd gonst van geruchten over eventuele aanko pen, nu weer die rond de Pool Lu banski, die dan toch weer niet door gaan. Mensen als Kristensen, Ressel en De Jong worden aangetrokken, maar een Mulder of Gerd Muller niet, hoewel dit laatste tweetal zelf tot het laatste woord besloot en on danks enorme bedragen die hun wer den geboden tenslotte niet meer wil den. Brox: „Dat is vaak het troosteloze. Zaken waar je part noch deel aan hebt worden je in de schoenen ge- schoven.Het publiek is vaak ontwe iend. En daarom krijg je dit ook.’’ Wat gaat er met Lubanski gebeuren? Brox: „Dat hangt van de Poolse auto riteiten af. Het probleem is dat de club hem niet wil laten gaan. Dan hoeft er niet eens delegatie naar want dan komt hij toch niet Lubanski heeft een voor Nederland. Maar geen vrijbrief om hier te gaan werken. Ook daar wordt gauw te gemakkelijk over ge dacht.” - eN: A..-Y N. Y - W f' t 1 BMÉKwüi®

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19