Kissinger zou compromis hebben bereikt Vliegramp bij Moskou; 60 doden Compromis redt overleg in Helsinki in Trier Giftige glycol gegrepen bedreigt Luxemburg Zware brommers vuiler dan kleine auto’s Zweedse prinses overleden Afpersers op vlucht harde tocht verwacht VIVO DAGGERS RIBLAl’PEN Vragen in senaat over fatale narcosefouten Bommen raken burgers in Vietnam 1»8 0 il Is tesa moil MALSE MS !er~aller'cBe^te kguze I l-S :TJ SjÈ I 'H Voorsprong van uur bleek onvoldoende (XEMENTINlsS HET WEER COX’S ORANGE een fijne handappel 9» ra I WOENSDAG 2 9 NOVEMBER 1972 2 DC-8 neergestort Amerikaanse vergissing: ****-> RAMP MET TANKAUTO Onderzoek Consumentenbond: Zelfverzekerd TWt 500gram 1 kilo Haal tesa moll zelfklevend tochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brengen. SCHOUDERHAM mandarijnen K4« Tijdwinst 1 kilo M U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad MM 1 ’W 'W Hoop op vrede neemt toe december: WEERRAPPORTEN z O 12 2 ADVERTENTIE 7248 d 17 4«« Geldig t/m 2 december PARIJS/SAIGON (AP, Reuter en AFP) Gisteren viel in Parijs de hoop te bespeuren dat er een eventueel compromis kan worden bereikt over het omstreden punt van de toekomst van de Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam, zo ongeveer nog het enige echte struikelblok op de weg naar vrede in Vietnam. Een compromis waarvoor vooral de Belgische ambassadeur zich heeft inge spannen, komt goeddeels tegemoet aan het verlangen van Roemenië. De landen van het Warschau-pact hadden zich te gen hun Roemeense bondgenoot gekeerd. De status van de deelnemers is nu als volgt omschreven: „Alle staten die aan de consultaties deelnemen, doen dit op basis van gelijke soevereiniteit, al sonaf- hankelijke staten en onder voorwaarden van volledige gelijkheid. Dit overleg zal buiten militaire verbintenissen geschie den.” uur uur 5 13 3 7 3 3 6 16 13 9 9 18 14 11 8 8 8 20 8 14 4 12 3 3 3 3 3 6 4 4 4 3 uur. uur. O 0 03 0 0 0 0 6 4 13 0 O 0 O 1 o 03 0 DEN HAAG. Brommers zijn ernsti ge luchtvervuilers, zo blijkt uit een on derzoek, dat de Consumentenbond samen met de ANWB heeft verricht en waarbij acht zware brommers onder de loep werden genomen. Na urenlang onderhandelen kwamen politie en afpersers gisteren in de Duitse stad Trier tot overeenstemming. MOSKOU. Bij een vliegramp gister avond met een toestel van de Japan Airlines bij Moskou zijn 60 mensen om het leven gekomen; zestien inzittenden overleefden het ongeluk. Het toestel een DC-8 stortte kort nadat het van de Moskouse luchthaven Sjeremetjevo was opgestegen neer. indruk. Het geld werd eerst rustig nage teld, de automotor werd gecontroleerd, er werd vriendelijk gezwaaid naar de toeschouwers. Buiten de stad raakten zij echter al gauw aan het zwerven, wisten kennelijk niet precies in welke richting moest worden gevlucht en belandden uiteindelijk voor gesloten spoorbomen precies toen om 16.32 uur het uur voor sprong was afgelopen. Dat laatste gebeurde in een voorstad van Trier, waar de politie op de loer lag. Een van de gangsters schoot, maar kon onmiddellijk zelf worden getroffen (hij ligt met een beenwond in een zieken huis), de andere vluchtte en werd snel opgepakt. n zw 5 3 8 2 4 0.2 0.1 0.1 0.3 1 0.3 0.2 0.3 0.3 0.2 4 0 0 o o Extra kwaliteit 100 gram WESTFAALSE METWORST per stuk 700 gram 7 12 6 -5 4 1 2 2 4 -5 -6 10 1 11 13 14 VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: -a 3 -9 5 9 -5 1 HELSINKI (DPA, UPI en Reuter). De ambassadeurs van 32 Europese lan den en de Verenigde Staten hebben gisteren bij de voorbereidende bespre kingen voor de Europese topconferentie de impasse doorbroken, die was ontstaan door de Roemeense eis om in de verkla ring over procedures een zin op te nemen, waarin de nadruk werd gelegd op de gelijkheid en onafhankelijkheid van alle deelnemende staten, ongeacht of zij lid zijn van een militair bondge nootschap of niet. Zon op Maan op Hoog water Laag water Dat einde kwam voor hem tegen half drie. De gangsters waren tot een ak koord gekomen met de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Rijnland-Palts. Zij zouden zonder gijze laar afreizen; als tegenprestatie zou de regering een Mercedes 220 leveren, met op de achterbank 40.000 mark, een kaart waarop een vrije vluchtroute was aangegeven; een uur lang zou het twee tal in Rijnland-Palts niet worden ach tervolgd. Het vermoeden dat er zich aan boord van het vliegtuig een explosie heeft voorgedaan, is niet bevestigd. Wel meld de de bemanning enkele seconden voor het neerstorten aan de verkeerstoren van Sjeremetjevo dat er brand was uit gebroken. Iemand die getuige was van het onge luk zei dat het toestel tot 130 meter hoogte klom, toen naar links afzwaaide en neerstortte. Er deed zich bij het neerkomen een enorme ontploffing voor. De DC-8 zat vol brandstof voor de lange vlucht naar Tokio. De wrakstukken lig gen over een groot gebied verspreid. Op 14 juni verongelukte ook een DC-8 van de JAL. Dit gebeurde bij New Delhi. Toen kwamen 86 van de 89 inzit tenden om. In Luxemburg heeft men in allerijl maatregelen genomen om te voorkomen dat de glycol via de stuw bij Esch in Luxemburgse wateren stroomt. Boeren in de verre omtrek van de Sauer zijn gewaarschuwd om hun vee ver van de Sauer te houden. Het ongeluk met de tankwagen ge beurde op precies dezelfde plaats in Martelange waar in augustus 1967 een exploderende tankauto een ramp veroor zaakte. Hierbij verloren 22 mensen het leven. ZZW ZW zw zw zw wzw zw geh. bew. wzw -’-3 zw zw uur uur Overigens weet men in Saigon dat het hier om een laatste poging gaat. Men neemt aan dat er eind volgende week wel eens een akkoord zou kunnen wor den getekend. De politie speelde tegen deze praatgra ge tegenstanders op tijdwinst. Ze kreeg gisterochtend gedaan dat de vronw kon worden ingeruild tegen de journalist, verslaggever van een bonlevardkrant, die zich als vrijwilliger had gemeld. Na afloop van zijn avontuur vertelde deze ’s middags dat hij eigenlijk best had kunnen ontsnappen, maar dan waren de twee mannen naar zijn oordeel dolge draaid en de revolverheid gaan spelen, met noodlottige gevolgen. Daarom speel de de journalist het gevaarlijke spel tot het einde toe mee. „Geen mens is onfeilbaar”, aldus dr. Versteegh, en iedere ingreep, narcose, operatie, pil heeft risico’s, voor een deel te voorzien, voor een ander deel niet. De geneeskunde heeft zich zodanig ontwik keld, dat er in toenemende mate „bad risks” (patiënten met een geringe overle vingskans) op de operatietafel komen: verkeersslachtoffers bijvoorbeeld. Men moet dan wel risico’s nemen, omdat niet opereren zeker de dood betekent, aldus dr. Versteegh. Prof. Smalhout spreekt over „verdoe zelen en rookgordijnen”. Maar dat de medische wereld niet slaapt blijkt vol gens dr. Versteegh wel uit het feit dat de Nederlandse Vereniging van Anesthe sisten eind januari 1973 een congres houdt over de veiligheid in operatiekamer en interne zorg-afdeling. Het thema er van stond al vast, voordat prof. Smal hout zijn oratie hield. Beide partijen hielden zich aan de afspraak. Bij het vertrek uit Trier maakten de gangsters een zelfverzekerde Maxxmum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel i Tel Aviv Tunis Cyrankiewicz. De Poolse oud-premier Jozef Cirankiewicz heeft de post van ambassadeur in Bern geweigerd, nadat hij twee maanden geleden naar deze functie had gesolliciteerd. Dit is giste ren van gezaghebbende zijde in War schau vernomen om familieredenen zou hij van zijn besluit zijn terugge komen. Thieu tegen de regeling naar voren brengen. In Parijs hoopt de perschef van Thieu, Hoang Doeic Nha, bij de bespre kingen te worden betrokken. In het regeringspaleis in Saigon zegt men nu: „Om met Vietnamezen te onderhandelen, heb je Vietnamezen nodig. Het zou ver standig zijn als de Amerikanen wat beter naar onze bezwaren luisterden”. Vandaag ontvangt president Nixon Ngoejen Phoe Doe op het Witte Huis. Die zal daar opnieuw de bezwaren van DEN HAAG. De ministers Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) en Stuyt (Volksgezondheid) moeten een on derzoek instellen naar de juistheid van de beschouwingen van prof. dr. B. Smal hout over de gevolgen van anesthesie- fouten. Dat vinden de Eerste-Kamerle- den Polak en Zoutendijk (beiden V.V.D.) die over de inaugurele rede van prof. Smalhout de „dood op tafel” vragen hebben gesteld aan de beide ministers. Over deze kwestie hebben wij uitvoerig bericht. zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt L— - onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt nno zw. bew. onbewolkt mist nno licht bew. zzw onbewolkt wzw regen wzw onbewolkt w regenbui wzw onbewolkt n licht bew. nno onbewolkt zzw regen windst. nw windst. 17 z nnw w o SAIGON (UPI). Zes Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben per onge luk een bevolkt gebied ten westen van Hoi An (571 kilometer noordelijk van Saigon) gebombardeerd en daarbij min stens 19 Zuidvietnamese burgers gedood en 29 gewond. Het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Vietnam, dat dit gisteren bekend maak te, zei dat twee F4-Phantoms en vier A7’s van de marine „verscheidene” zwa re bommen boven het gebied hadden laten vallen. De toestellen waren ingezet om Zuid vietnamese grondstrijdkrachten lucht steun te geven. De Noordvietnamezen zouden een Amerikaans voorstel in overweging heb ben genomen, dat een stilzwijgende her groepering inhoudt van de Noordvietna mese troepen in de drie belangrijkste haarden van strijd in Zuid-Vietnam, zo menen goed ingelichte zegslieden in de Franse hoofdstad te weten. „Het is ónmogelijk dat fouten, dodelij ke fouten, in de geneeskunde verdoezeld zouden kunnen worden, zeker als ze met een zekere „regelmaat” voorkomen". Zo reageerde de voorzitter van de Landelijke specialisten vereniging, dr. R. M. Versteeg, gisteren op de opmerkingen van prof. Smalhout. Deze hergroepering zou deel moeten uitmaken van een terugtrekking in fa sen. Daartegenover zou staan dat het Zuidvietnamese leger, dat op het ogen blik een sterkte heeft van ongeveer een miljoen man, wordt ing.ekrwnpen. Dit compromis zou de vorige week zijn uitgewerkt door president Nixons adviseur Henry Kissinger en de afgezant van Noord-Vietnam, Le Doec Tho. Vol gens de zegslieden komt het tegemoet aan de belangrijkste bezwaren die de regering in Saigon tot nu toe tegen een wapenstilstand heeft gehad. Uit Saigon komen echter pessimisti scher geluiden. Daar is vernomen dat de regering van president Thieu het been stijf wil houden en Hanoi met een laatste diplomatiek offensief meer con cessies zal trachten af te dwingen. Twee adviseurs van Thieu praten deze week in zowel Parijs als Washington met de Amerikanen. Zij vragen of de ministers vinden dat er voldoende anesthesisten in ons land zijn. Ook willen zij weten of hun oplei ding, de hun in de ziekenhuizen ter beschikking gestelde apparatuur en het aantal en de opleiding van hun mede werkers voldoen aan de eisen, die daar aan thans op grond van de ontwikkeling van de wetenschap en de techniek die nen te worden gesteld. De Utrechtse prof. Smalhout heeft maandag gezegd dat er een achterstand is in de anesthesie en dat als gevolg van veelal vermijdbare narcosefouten en - tekortkomingen er jaarlijks tweehon derd patiënten sterven en vele anderen letsel wordt toegebracht. De foto boven toont een van de afpersers op weg naar de Mercedes, die ter beschikking werd gesteld in ruil voor de vrijlating van een gijzelaar en 40.000 mark in kleine coupures. De blonde man draagt de geldtas. Daaronder ziet u de andere afperser en de gegijzelde journalist (in witte jas), die werd vrijgelaten. STOCKHOLM. Prinses Sibylla van Zweden, de moeder van kroonprins Carl Gustaf, is gisteren op 64-jarige leeftijd in het koninklijk paleis in Stockholm overleden. Zij was al enige tijd ziek. Onlangs had zij een operatie ondergaan waarbij een tumor werd weggenomen. De prinses was een dochter van hertog Karl Eduard van Saksen-Coburg-Gotha. Zij trouwde in 1932 met de Zweedse prins Gustaf Adolf die op 26 januari 1947 om het leven kwam toen een lijnvliegtuig van de KLM op de luchtha ven Kastrup bij Kopenhagen veronge lukte. Zij trad als gastvrouw op aan het hof van haar schoonvader, de pas 90 jaar geworden korting Gustaf Adolf. BRUSSEL. Het groot-hertogdom Luxemburg wordt bedreigd door twin tigduizend liter uiterst giftige glycol. De stof kwam gisteren in het Belgische Aredennenplaatsje Martelange in het riviertje de Sauer nadat de tankauto, waarin de glycol werd vervoerd, uit de koers was geraakt, een etalage van een meubelzaak had vernield en gekanteld op de straat tot stilstand was gekomen. De chauffeur van de tankwagen, die met veel moeite uit zijn cabine werd bevrijd, is in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. De afpersingspoging, als verschijnsel niet eens meer zo’n geweldige sensatie, was maandagmiddag om 16.10 uur be gonnen. Twee mannen, een 22-jarige Duitser en een 23-jarige Luxemburger stapten gewapend een wapenwinkel in Trier binnen. De eigenaar nam de benen, zijn 36-jarige vrouw werd door beide mannen gegijzeld. De politie had maar een paar minuten nodig om de straat af te zetten en de winkel in het vizier te nemen. Daarna begon een slepende onderhandeling met de gangsters, die nu en dan waarschu wend van zich af schoten en dan telefo nisch lieten weten dat een van de poli tiemannen te dicht in de buurt was gekomen. Zij verlangden geld, vrije af tocht, veel publiciteit, sigaretten, kogel vrije vesten en stichtten verwarring door de eisen nu eens te herhalen en dan weer te laten vallen. (Van onze medewerker in Bonn) TRIER. De twee gangsters, die 24 uur lang Trier en omgeving in spanning hebben gehouden, zijn gistermiddag door de politie ingerekend nadat het uur voorsprong was verstreken dat hun voor de vlucht was toegestaan. Hun laatste gijzelaar, de 28-jarige journalist Horst Reber, was al op de plaats van de misdaad vrijgelaten. Het losgeld van 40.000 markt kwam ongeschonden terug. DONDERDAG 30 NOVEMBER 8.24 uur onder 16.33 uur. 2.49 uur onder 13.46 uur. Aanhoudend onbestendig. Aantal uren zon: 0 tot 3; minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent; kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 1 minimum 4, maximum 8 graden. 4 5 5 4 6 8 6 4 6 5 De foto onder toont agenten, dekking zoekend achter een pantserwagen tijdens de omsingeling van de wapenwinkel, waarin de afpersers zich hadden verschanst. Alle tweetakt brommers stoten meer onverbrande koolwaterstoffen uit dan de zes kleine auto’s, die de beide instellin gen blijkens een publikatie van de vorige maand hebben vergeleken. De brommers stoten zelfs ruim driemaal zoveel kool waterstoffen uit dan de kleine auto’s. De uitstoot van koolmonoxyde is bij brom mers ongeveer de helft van die bij kleine auto’s. Ook in andere opzichten zijn bromfiet sen hinderlijk voor de omgeving. Zij maken lawaai en storen vaak op radio en televisie. Aan de wettelijke eisen op het gebied van radio- en televisiestoring werd, aldus de Consumentenbond niet voldaan door Batavus, Garelli, Kreidler en Sparta. Ook dë Honda, de Puch, de Yamaha en de Zundapp werden in het onderzoek betrokken. Alleen de Yamaha en de Zundapp bleven met hun lawaai onder het wettelijk toegestane maxi mum. DONDERDAG 30 NOVEMBER 11.43 uur en 7.07 uur en 19.32 regen wzw geh. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew nnw zw. bew. wzw onbewolkt ver. mist n onbewolkt zzw zw. bew. zw Las Païmas motregen nnw licht bew. windst. 19 zw. bew. zo 17 LH r SB M

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2