Britten vinden Russisch lanceerwapen problematiek Nutteloze Chinese les Richardson opvolger Laird Politie zet gezin uit kraakpand Flushing Meadows: 25 jaar geleden werk geven Breuk Japan en Formosa volledig Defensie moet ambtenaar U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijdsafe „Machteloos bij gastarbeiders” NOVEMBER 1972 WOENSDAG 2 9 3 Rotterdamse wethouder: Hongerstaking RECHTER: Palestijnen Nasser Woede r (Van onze redactie buitenland) In de middag van zaterdag 29 november 1947 zagen in een kolos saal, grauw gebouw dat eens een kunstijsbaan geherbergd had, op Flushing Meadows, New York, de delegaties van 56 van de 75 leden van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zich ge plaatst voor de taak om te beslissen over de toekomst van een strook je land aan de oostelijke oever van de Middellandse Zee. Half zo groot als Denemarken, met minder inwoners dan de stad Eindhoven, was dit strookje land het middelpunt van het universum geweest voor de cartografen van de oudheid en einddoel van alle menselijke wegen toen de wereld jong was: Palestina. IRA schiet met raketten ADVERTENTIE t Op zoek naar h°ge rente? Mobilofoon terug. Minister De Koster (Defensie) heeft zijn twee weken gele den gestolen automobilofoon terug. De daders zijn twee Haagse broers. De politie kwam hen op het spoor toen zij op de helersmarkt, die weinig inte resse voor de apparatuur toonde, tal rijke „adresjes” afliepen. manier met Volgens wethouder De Vos is een goed beleid pas mogelijk als de overheid een kader schept, waarin alles tot stand kan komen. Zelf ziet hij als eerste goede stap de oprichting van een immigratie dienst, die ook in de regio opereert onder toezicht van provinciaal en stede lijk bestuur. „Maar dat kan pas als wij een immigratieland willen zijn en dat willen wij niet. Daarom kunnen er geen vaste maatregelen worden genomen”. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Het accent in de nota-De Vos ligt op beperking van de verblijfsduur van gast arbeiders tot hooguit drie jaar en een afremming van de overkomst van ge zinsleden. Op de kritiek dat de gastar beider als „puur economisch object” uit zijn nota naar voren komt, antwoordde wethouder De Vos dat de problemen rond de gastarbeiders dan ook een eco nomische oorzaak hebben. „De harde economie en het gebrek aan arbeids krachten hebben geleid tot hun komst”. een een AMSTERDAM. Tientallen politiea genten zijn gistermiddag ingezet om een gekraakte woning in de Transvaalstraat in Amsterdam-Oost te ontruimen. De dreiging van met lange wapenstokken uitgeruste agenten, drie overvalwagens van de mobiele eenheid en een aantal politiebusjes was nodig om de 's morgens al fel opgelaaide gemoederen van bewo ners en hun vrienden in te tomen en hen te bewegen het huis te verlaten. De raketaanvallen op Britse troepen hadden plaats in Belfast en Londonder ry. Vanuit Ierland werden raketaanval len uitgevoerd op politie- en legerposten aan de grens met Ulster. Aangenomen wordt dat het IRA met deze acties wraak wil nemen voor de maatregelen die de regering in Dublin heeft genomen tegen het rebellenleger. President Nasser van Egypte was een van de Arabische militairen die in 1948, onder meer bij Faluja tegen de Israëliërs vocht. Vier jaar later zou hij de Egyptische schertsmonarch Faroek van de troon stoten. De erva ringen in 1948 „verschaften hem ook een nieuwe visie op de Arabische natie”, zo schrijft Mohammed Heikal over Israels grootste tegenstander in de vijftiger en zestiger jaren. Terwijl de hoop op een spoedige be ëindiging van de Vietnamese oorlog nog steeds onzeker is, vertoont het ver loop van deze Amerikaanse hulp-oorlog steeds verrassender overeenkomsten met een andere door de Verenigde Staten verloren strijd tegen het communisme in Azië: de oorlog op het Chinese vaste land, die in januari 1949 eindigde met een verpletterende nederlaag van Tsjang Kai Tsjek en een verovering door Mao van onmetelijke voorraden wapens, mu nitie en militaire uitrusting van Ameri kaanse oorsprong. Zo begint „O Jeruzalem”, het boek van Larry Collins en Dominique La- pierre, waarin stapje voor stapje, met grote aandacht voor detail en anek dote op bijna vijfhonderd bladzijden het ontstaan van de staat Israël wordt verteld. Het stevige boek ver scheen bij Elsevier in Amsterdam in een levendige vertaling van Dolf Ko- ning op het commercieel gunstige tijdstip dat de hierboven beschreven gebeurtenis zich precies een kwart eeuw geleden afspeelde. getroffen. Alle politieverloven zijn inge trokken. Ministers, buitenlandse diplo maten en vooraanstaande rechters staan onder verscherpte politiebewaking. Na de mislukte poging van zondag j.l. door acht gewapende IRA-leden om hun lei der MacStiofain uit een ziekenhuis in Dublin te bevrijden, vreest de Ierse overheid dat het IRA een vliegtuigka ping of ontvoering op touw zou kunnen zetten om alsnog de vrijlating van de IRA-leider af te dwingen. TOKIO (DPA/AFP) Met het ver trek van de ambassadeur van Formosa Peng-Meng Tsji uit Tokio is de diploma tieke breuk tussen Japan en Formosa ■ïsteren officieel een feit geworden. In Tokio is bekend gemaakt dat de Japanse ambassadeur in Taipeh, Atsoesji Ojama, morgen Formosa verlaat. De weigeringen van de zijde van het ministerie om de heer Deckers in zijn functie werkgelegenheid te bieden en over hem in zijn functie een beoorde ling uit te brengen, zijn door het gerecht nietig verklaard. joodse volk begane misdaden, culmi nerend in de crematoria van Duits land, het werk was van de christelij ke naties van Europa. „O Jeruzalem” behandelt maar een klein deel van het ontstaan van de staat Israel. Om precies te zijn: de periode van 29 november 1947 tot 17 juli 1948. Binnen dit tijdsbestek van zeven maanden vallen enkele belang rijke data: 14 mei ’48 proclamatie van de staat Israel en één dag later, het vertrek van de Britse troepen, waarna Arabische legers de jonge staat binnenvallen. Het laatste deel van het boek gaat voornamelijk over deze (vol met historische foto’s en kaarten) verbitterde oorlog. hadden gestuurd om hem te waar schuwen dat de VS en de Philippij- nen van elkaar „zouden vervreem den”, als niet werd vóórgestemd. De Amerikaanse Firestone Rubber Com pany lieten Liberia weten dat uitbrei dingsplannen in dit Afrikaanse land „nog eens in overweging zouden wor den genomen”, waarna ook president William Tubman bakzeil haalde. Van „nee” naar „ja” zwenkten verder nog Griekenland en Haïti nadat deze lan den op ongeveer dezelfde manier po litiek waren gechanteerd. I Tenslotte in dit korte bestek de groep mensen voor wie het besluit 25 jaar geleden van Flushing Meadows ingrijpende gevolgen kreeg: „De Pa lestijnen”. Onder deze duidelijke titel vormen zij het onderwerp van een documentaire geschreven door drs. Harry van Mierlo en Krikor Guvleji- an. Het citaat is afkomstig uit Heikals recente boek „Nasser, uit de geheime Cairo-documenten”. (Uitgegeven door In den Toren, Baarn; vertaling Jan Noordermeer). Heikal is de goedgeïn- formeerde hoofdredacteur van het Egyptische blad „Al Achram”, tevens vriend van de twee jaar geleden overleden Egyptische staatsman. oorlog moet doorgaan, maar dan hoofd zakelijk tussen Noord- en Zuid-Vietnam, zonder overwegende militaire steun van buiten maar met de medewerking van de beste adviseurs die Washington kan missen. Zo was het ook in de laatste jaren van het Chinese conflict, dat ein digde met de vlucht van Tsjang naar Formosa. Dat „politiek tegen het communisme” doeltreffender kan worden gevoerd met economische en sociale versterkingen dan met wapens, is weliswaar historisch bewezen maar nog steeds niet praktisch toegepast. DUBLIN/BELFAST (Reuter en UPI) Het IRA heeft gisteren in Ulster en Ierland aanvallen uitge voerd met raketten. Een militair, een politie-agent en twee jonge IRA-leden kwamen om het leven. Minstens zes burgers en twaalf militairen liepen verwondingen op, De raketten, die lijken op die van de Vietcong, sloegen in in zes po litiebureaus en legerposten. Britse militairen namen in Londonderry een raketwerper van Russische makelij in beslag. Volgens de Brit ten is dit het eerste Russische wa pen dat in het drie jaar durende conflict werd gevonden. De Transvaalstraat was tijdens de actie aan twee zijden door overvalwa gens afgesloten. Slechts enkele agenten waren nodig om de honderden toeschou wers op een afstand te houden. wenden gezondheidstoestand van achteruit gegaan doordat hij werk kreeg. „Nasser”, aldus Heikal, is geen bio grafie, maar het relaas van zijn be trekkingen met twaalf mannen.” Het is moeilijk aan te nemen dat president Nixon en zijn adviseurs de les der geschiedenis onvoldoende kennen of ontijdig vergeten hebben. Toch is het merkwaardig dat men de verantwoorde lijke Amerikanen voortdurend hoort spreken over een „eervolle vrede” en over het feit dat Amerika nog nooit een oorlog verloren heeft en dus ook deze niet wil verliezen. De rol van de Ameri kaanse wapens en hulpgoederen in de Chinese oorlog tussen Mao en Tsjang Kai Tsjek was vrijwel identiek met die van de V.S. in Vietnam. Ook Mao en Tsjang hadden in vroeger jaren een drachtig samen gevochten tegen de Ja panners, zoals Noord- en Zuid-Vietnam zich eendrachtig hebben gekeerd tegen de Franse kolonialisten. Het feit dat het vaderland in vreemde handen dreigde te geraken, deed de ideologische tegenstel lingen voor enige tijd in de ijskast belanden. Maar nauwelijks was de Ja panse nederlaag een feit, of de oude kloof opende zich wijder dan ooit. Tsjang verwierf de steeds toenemende steun van de V.S., ontving wassende stromen goederen van militaire aard en werd geadviseerd door de beste strategen die president Truman kon missen. On danks een uitvoerig rapport van luite- neming in de strijd te verkleinen. De nant-generaal Wedemeyer, waarin deze zijn president waarschuwde voor de in vloed van het communisme op de ver pauperde Chinese boeren en aldus het gevaar signaleerde dat de V.S. door hulp te geven aan Tsjang wedden op het verkeerde paard, gingen de zendingen wapens naar Tsjangs leger onvermin derd door. En ondanks de totaal ver keerde inzichten van Stalin, die de Chi nese communisten slechts op een kren terige manier steunde omdat hij geen vertrouwen in de militaire kracht van Mao’s leger had, werd Tsjang van het Chinese vasteland verdreven en vielen De breuk in de diplomatieke betrek kingen tussen de beide Oostaziatische buurlanden is veroorzaakt door de diplo matieke erkenning van de Volksrepu bliek China door Japan, waartoe eind september werd besloten. Sommigen daarvan zijn inmiddels ook overleden: Dulles, Kennedy, Neh- roe. Anderen leven nog: Johnson, Eden, Tsjoe En Lai. De betrekkingen zijn nogal gevarieerd. „Nasser had een instinctieve afkeer van Lyndon Baines Johnson” en „Nasser en Neh- roe voelden toen zij elkaar in 1955 ontmoetten meteen een warme sym pathie voor elkaar” aldus meldt Hei kal. Maar voortdurend komt in die persoonlijke betrekkingen tussen de Egyptische president met andere lei ders uiteraard het thema Israel boven drijven, in dit enigszins anekdotische, maar niettemin goed geschreven boek van Heikal. „De Palestijnen” ^erd uitgegeven door De Haan in Bussum als een kleurige paperback met fraaie foto’s. Op circa 250 pagina’s biedt het zeer veel informatie over ontstaan, organi satie en acties van de Fedayien. De recente geschiedenis wordt erin be handeld tot de laatste ontwikkelin gen, dat wil zeggen tot medio 19”2. waardoor het een boeiend actueel verslag werd. Wie de ontwikkelingen in het Mid- den-Oosten gedurende de afgelopen eeuw zo volledig mogelijk wil volgen, komt met deze drie titels een eind in die richting. CAMP DAVID (UPI EN Reuter). President Nixon heeft gisteren Elliot Richardson benoemd tot minister van Defensie. Richardson die minister van Onder wijs, Gezondheidszaken en Maatschappe lijk Werk was, volgt Melvin Laird op. Laird liet maanden geleden al weten dat hij van plan was als minister van De fensie af te treden. De stemming in de Algemene Ver gadering was drie dagen uitgesteld. Om de resolutie van de Palestijnse deling erdoor te krijgen was een meerderheid van tweederde vereist. Ondanks president Trumans dreige ment tegenover de Amerikaanse VN- vertegenwoordiger Herschel Johnson - „zorg er verdomme voor dat die verdeling erdoor komt, of er zwaait wat” - kwam men in de VN nog enkele stemmen tekort. Dat werd in die drie dagen geregeld. President Carlos Rojas van de Philippijnen die tegen was ging overstag nadat twee rechters van het Amerikaanse Opper ste Gerechtshof hem een telegram De woede van de Arabische wereld, vooral van de 1,2 miljoen Palestijnen was groot. Zij spraken van een „monsterachtige onrechtvaardigheid, die hun door het blanke, westerse imperialisme werd opgelegd als boete voor een misdaad (het anti-semitis- me) die ze niet hadden misdaan”. Zij kwamen met voorbeelden dat de jo den in het Midden-Oosten in betrek kelijke veiligheid te midden van de Arabieren hadden kunnen leven en dat de afschuwelijke reeks tegen het Een man, zijn vrouw en twee kinderen (dochter van vijf .zoontje van één jaar) woonden sinds een half jaar in deze woning, die volgens de gemeente valt onder het distributieapparaat voor ur gente gevallen vair woningnood. Volgens de gemeente hebben alleen gezinrien die op een wachtlijst zijn geplaatst recht op deze woning. Het ongeveer anderhalf jaar in ons land verblijvende gezin kwam niet in aanmerking voor vervan gende woonruimte, maar zou in een pension worden ondergebracht. Voor het ambtenarengerecht hadden de chefs van de heer Deckers verklaard dat deze niet voor zijn werk als planningspecialist geschikt was, en dat bij het projectenbureau echt geen werk voor deze man beschikbaar was. Volgens de raadsvrouwe van de heer Deckers mr. I. Boon, die het unieke zaak had genoemd dat ambtenaar zich tot de rechter moet om werk te krijgen, is de haar cliënt geen DEN HAAG. Het ministerie van De fensie moet de 57-jarige Haagse bur- ger-defensieambtenaar A. F. P. Dec kers werk geven in zijn functie bij het projectenbureau mechanisering luchtafweer. Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft dit beslist in zijn uitspraak in de zaak van de heer Deckers, die bij het gerecht geklaagd had dat hij al twee jaar geen echt werk bij het bureau heeft gekregen, waar hij boven de sterkte als plan ningspecialist was ingedeeld. Het ge recht heeft het beroep van de heer Deckers gegrond verklaard. ROTTERDAM. De Rotterdamse wethouder G. Z. de Vos van Sociale Zaken heeft erkend dat Rotterdam machteloos is om de problemen ronde de vestiging van gastarbeiders op te lossen. „Wij kunnen geen echt beleid voeren, hoogstens als brandblusser optreden”. De wethouder zei dit gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie Soci ale Zaken, waar zijn n ota over deze problematiek uitvoerig werd behandeld. f i Duurder. In Boedapest Is door ministers en andere hoge functionarissen van regering en partij bekendgemaakt dat in Hongarije in 1973 de lonen, de prijzen en enige belastingen zullen gaan stijgen. De Ierse regering is gisteren bijeenge komen om te vergaderen over strengere veiligheidsmaatregelen. De vrees bestaat in Dublin dat het IRA zijn gewelddaden zal uitbreiden tot de Ierse republiek. Zondag ontplofte een bom in een volle bioscoopzaal in Dublin; veertig mensen liepen bij deze aanslag verwondingen op. Op de drie belangrijkste vliegvelden van Ierland Shannon, Dublin en Cork zijn speciale veiligheidsmaatregelen Tot opvolger van Richardson als mi nister van Onderwijs, Gezondheidszaken en Maatschappelijk Werk benoemde Nixon Caspar Weinberger die directeur van het regeringsbureau voor begro tingszaken was. Deze functie heeft de industrieel Roy Ash gekregen. De benoemingen van Richardson en Weinberger moeten door de Senaat be krachtigd worden. Richardson werd in 1969 onderminister van Buitenlandse Za ken. In juni 1970 volgde zijn benoeming tot minister van Onderwijs, Gezond heidszaken en Maatschappelijk Werk. Voordat hij tot de regering-Nixon toe trad, was hij plaatsvervangend gouver neur en procureur-generaal van de staat Massachusetts. Rohald Ziegler, de pers chef van het Witte Huis, liet weten dat Nixon vandaag nog meer wijzigingen in zijn regering bekend zal maken. In het begrotingsjaar dat op 1 juli a.s. begint zullen de Amerikaanse defensie- uitgaven de 80 miljard dollar (circa 260 miljard gulden) te boven gaan, zo deelde Laird gisteren mee. Het schijnt dat McStiofain zijn hon ger- en dorststaking althans gedeeltelijk heeft opgegeven. De tot een half jaar veroordeelde IRA-leider, die maandaga vond werd overgebracht naar Curragh, heeft volgens een officiële verklaring water en thee gedronken. Medici in Dublin menen dat MacStiofain, ook als hij nu is gestopt met vasten, zijn ge zondheid door de hongerstaking van tien dagen onherstelbaar heeft geschaad. Mevrouw MacStiofain verklaarde gis teren dat haar man zijn hongerstaking voortzet. „Uitsluitend wegens een ernsti ge hartcrisis heeft hij zich er toe laten bewegen dagelijks een glas water te drinken”, zo verklaarde zij. Premier Lynch van Ierland zei giste ren in het parlement dat de eis om MacStiofain vrij te laten een recht streekse bedreiging is van de Ierse rege ring, die niet genegeerd kan worden. De Sinn Fein, politieke afdeling van de voorlopige vleugel van het IRA, heeft opgeroepen tot een massale betoging vanavond in Dublin om de vrijlating van MacStiofain af te dwingen. ontelbare kanonnen, tanks, geweren, mortieren, kisten munitie en uitrustings stukken in handen van de communisti sche legers, die zich op die uitstekend konden bewapenen. onvrijwillige Amerikaanse hulp. De toestand in Vietnam bij een drei gend heropleven van de strijd is zo, dat Zuid-Vietnam overstroomd wordt door Amerikaanse militaire goederen en zwa re wapens, zelfs vliegtuigen, kennelijk met de bedoeling dat de Zuidvietnamese legers straks opgewassen zullen zijn te gen de invloed uit het Noorden. Maar dezelfde invloed die indertijd het Chine se platteland rijp maakte voor de com munistische zege, namelijk de af keer van een asociaal en corrupt regime, dreigt de voeten onder dit goedbewapen de leger weg te slaan. En zodra de oorlog weer in alle hevigheid ontbrandt, zal iedere overwinning van de noordelij ken en van de Vietcong de overwinnaars de modernste wapens en uitrusting in handen spelen, waarmee zij weer verder kunnen oprukken en opnieuw overwin nen. De enige factor die indertijd in China niet kon meespelen, de Amerikaanse luchtmacht, is in Vietnam van grote betekenis. Maar wanneer het inderdaad het plan van Nixon is om de Zuidviet namese luchtmacht tot absurde propor ties uit te breiden zodat zij zichzelf kan doen gelden, dan lopen de Amerikaanse belastingbetalers het gevaar dat voor hun goede geld de communistische le gerscharen zich door strategische onder nemingen ver in het zuidelijke gebied ook nog van vliegtuigen voorzien. De laatste berichten over de situatie in Vietnam en de plannen van Washing ton wijzen erop, dat het Nixons bedoe ling niet is een einde aan de oorlog te maken, maar wel de Amerikaanse deel-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3