Apparatuur voor meting vuile MAARRR Op zoek naar Fluoridering drinkwater BORST tandartsen voor wordt niet stopgezet fondspatiënten Politie Velsen wil verkeer controleren met radar Verplaatsing van De Brulboei naar Zeewijk nog niet zeker ALFA SUD UKUNT er inkijken UKUNT er voorbij lopen iethb Over acht jaar in de IJmond 8.500 woningen tekort lucht Noordzeekanaalgebied we w ECHTE PERSJES Voor GOEDKOPE OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL i LnJ| I 1— - 5 VERHUIZEN NAAR „OVERLOOPGEBIED” NIET EENVOUDIG Eerst onderzoek in Enschede afwachten Flitsen uit begroting Krediet nieuwe apparatuur aangevraagd Politieman in Velsen Herstraten Duin- en Kruidbergerweg Geen gratis bezoek museum Beeckestijn Vochtige inbraak Kruisbergschooi Groepspraktijken zaak van Veel weggebruikers met slecht licht Husqvarna huisartsen zelf heeft zijn kaartje IN DE VISHAL WOENSDAG 2 9 NOVEMBER 1972 IJMUIDER COURANT WONINGINRICHTING BUURTHUISWERK IS COMPLEXE ZAAK NUTTIGE SINT NICOLAAS- GESCHENKEN: u kunt ook binnenkomen PLANETENWEG 38 - 42 IJMUIDEN - TEL 15991 LADEKASTJES MIMI-SETS FAUTEUILS LEKTUURBAKKEN BUREAUTJES TIN ZILVERKASTJES EIKEN BLOEMPOTTEN TAFELKLEDEN SIERKLEEDJES SLAAPKAMERKLEEDJES KOMT HEEREMANS VAN LEUVEN B.V. k nr-,48. couture Exclusieve Modehuis Mn I ADVERTENTIE x (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ’t Naaimachinehuis Breestraat 35 Beverwijk -r Tel. 02510 24193 zullen ongeveer de moderne naaimachine voor de moderne stoffen De werkzaamheden twee maanden duren. Met het gratis openstellen van het museum Beeckestijn zal een versterkt toezicht in de diverse kamers nodig zijn, hetgeen een aanzienlijke stijging van de kosten tot gevolg zal hebben. VELSEN. Het vergelijkend onder zoek met betrekking tot de fluoridering van drinkwater, waar in de raadsverga dering van 7 januari 1971 door B. en W. over gesproken is, werd tot nu toe nog niet uitgevoerd. Dit hangt volgens het college samen met de omstandigheid dat bij nader inzien is gebleken dat goed vergelijkingsmateriaal in feite nog niet voor handen is. In Velsen is de fluoridering van het drinkwater begonnen in 1965 en omdat kinderen van twaalf en dertien jaar tot vergelijkingsmateriaal moeten dienen bij een dergelijk onderzoek, zou dit pas zin De meetwagen kan zowel op lichtnet als op accu batterijen werken en heeft voor lange meetperioden bovendien een noodaggregaat aan boord. Voor registra tie van de meetwaarden is een datalog ger met printer en ponsbandgever inge bouwd. In april 1973 zal de meetwagen aan de Provinciale Waterstaat van Noord-Hol- land worden overgedragen. Enraf-Nonius heeft bovendien een op- Daarom is een krediet aangevraagd voor nieuwe snelheidsmetingapparatuur, waarmee overtreders door middel van radar zullen worden geselecteerd. ook het van Telefoon 023 - 31 92 45 TNO-airmonitoren opgesteld in perma nente meethut. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Binnenkort zullen in het Noordzeekanaalgebied luchtmonito ren worden geplaatst. Het zijn zo ge noemde TNO-airmonitors van het type zoals opgesteld in een aantal permanente meethutten in het Rijnmondgebied. Bij Enraf-Nonius in Delft heeft de Provinci ale Waterstaat van Noord-Holland een order geplaatst voor een complete meet wagen met apparatuur voor meting van zwaveldioxyde, stikstofoxyden, koolmo- noxyde, ozon en meteo-gegevens. Het college reageert met op te mer ken, dat de geschetste problemen een ernstige bemoeilijking betekenen voor het vraagstuk, waarvoor nog geen be hoorlijke oplossing is gevonden. Het komt B. W. voor, dat het niet op de weg van het gemeentebestuur van Vel sen ligt, te bepalen welke inwoners wèl en welke niet naar de zogenoemde over- loopgebieden zullen verhuizen. Verder heeft het gemeentebestuur van de ge meente waar de „overloop” moet worden opgevangen, naar de huidige wetsbepa- IJmuiden Plein 1940-1945 Het gemeentebestuur is op dit ogen blik niet betrokken bij besprekingen over de woningbouw in de zogenoemde „overloopgebieden”. Door een of meer raadsleden is de vraag gesteld, wat het college tijdig denkt te kunnen doen in het kader van te treffen maatregelen voor die gemeenten die een functie heb ben als opvanggebied voor de bevol- kingsoverloop, opdat de sociale structuur van Velsen niet wordt aangetast, een snellere vergrijzing van de gemeente niet wordt bevorderd, de menselijkheid geen geweld wordt aangedaan door huis vesting buiten de gemeente Velsen en de spanning op de arbeidsmarkt niet wordt vergroot. VELSEN. In de IJmond zal over acht jaar een woningtekort zijn ontstaan van ongeveer 8500 woningen. Tot deze conclusie komt de stuurgroep van de commissie woningtekort gebied IJmond, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van Beverwijk, Heemskerk en Vel sen. In het door de stuurgroep uitgebrachte rapport zal tot 1 januari 1981 de wo ningvoorraad kunnen toenemen tot 43.000: hetgeen wil zeggen een toename met 5000 woningen. Een en ander is gebaseerd op de ontvangen opgaven van de betrokken gemeenten met betrekking tot de bouwmogelijkheden. Op basis van de verwachte bevolkingsontwikkeling, de behoefte van het Hoogovenbedrijf aan woningen en de gemiddelde bewoningbe- zetting wordt als tweede conclusie vast gesteld, dat voor 1980 de woningbehoefte van de drie IJmondgemeenten op 51.746 woningen kan worden geraamd. VELSEN. Van november 1971 tot eind oktober van dit jaar zijn in totaal 884 automobilisten bekeurd in verband met het overtreden van de maximum snelheid, terwijl 423 bromfietsers voor dezelfde overtreding een proces-verbaal kregen. VELSEN. Met het herstraten van de Duin- en Kruidbergerweg tussen de spoorwegovergang in Driehuis en de noordoostelijke grens van het landgoed Duin- en Kruidberg zal volgende week worden voortgegaan. Afhankelijk van de ervaringen welke dan worden opgedaan, zal het verkeer over een weghelft worden geleid, danwel zal het weggedeelte tussen genoemde spoorwegovergangen de Kennemergaar- deweg, zo veel mogelijk alleen op de werkdagen voor het doorgaande verkeer worden afgesloten. Wat de veiligheid van kinderen langs de weg betreft, merkt het college op dat mede gezien de slogan, de actie „Stop de kindermoord” min of meer eenzijdig ge richt is, namelijk tegen bestuurders van voertuigen. De statistieken wijzen echter uit, dat de slachtoffers die onder jeugdi ge voetgangers vallen, in vele gevallen zelf schuldig waren aan het hun overko men ongeval. Het grote menselijke leed aldus B. en W noopt er toe, de veiligheid van alle weggebruikers, daarbij inbegrepen de meer kwetsbare groepen zoals kinde ren, ouderen en invaliden, zoveel moge lijk te bevorderen. B. en W. delen voorts mee dat de korpsleiding van de gemeentepolitie in Velsen bij voortduring de vinger op de pols houdt en het personeel v rijwel dagelijks op de hoogte brengt van ge dragingen en situaties in het verkeer, die aandacht behoeven Daarnaast wordt er regelmatig en stelselmatig algemene ver keerscontrole uitgeoefend, met daarbo ven periodieke controles die in samen werking met omliggende korpsen of on der auspiciën van de Gewestelijke Poli tie Verkeerscommissie worden georgani seerd. Bij de gemeentelijke centrale post voor klachten over milieuverontrei niging zijn van 1 januari tot 26 oktober 89 meldingen binnengeko men. In totaal hadden 26 klachten betrekking op Hoogovens en 63 op andere bronnen in de gemeente. De kostbare voorzieningen die voor de waterwinning zullen moeten worden getroffen, zullen de prijs van het water binnen niet al te lange tijd aanzienlijk doen stijgen. Het gastarief is er op gericht het verbruik te stimuleren. Het afzetten van gas aan industriële grootver bruikers voor wat de grote verbrui ken betreft, is door de Nederlandse Gasunie aan zich voorbehouden. lingen uit te maken, welke voorzienin gen voor de nieuwe bevolking tot stand moeten komen. B. W. achten het duidelijk, dat deze gang van zaken aller minst bevredigend is en voor Velsen een belangrijke financiële teruggang zal kunnen betekenen als niet tijdig de nodige wettelijke voorzieningen worden getroffen. Het college is van oordeel, dat het in de eerste plaats zijn taak is te bevorde ren dat op het eigen gebied nog de bouw van woningen tot stand komt. Bepaalde initiatieven op dit gebied zijn al ter kennis gesteld van het pro vinciebestuur. Dit wordt onder meer geantwoord door B. en W. van Velsen op vragen die de verkeersveiligheid in de gemeente betreffen. Er wordt in de antwoorden opgemerkt dat de politie in steeds toene mende mate aandacht schenkt aan de controle op de maximumsnelheid. In lang niet alle daarvoor in aanmerking komende straten kunnen echter snel heidscontroles worden gehouden, omdat daarvoor de apparatuur waarmee selec tief en zonder fouten bij de metingen te maken, te werk kan worden gegaan, ontbreekt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dinsdag heeft de politie van Velsen controle uitgeoefend op de verlichting van motorvoertuigen. Er werd tweeënveertig maal proces verbaal opgemaakt. De controle geschiedde in aansluiting op de actie voor een goede verlichting voor weggebruikers, en zal de rest van de week nog voortduren. paalde redenen in de avonduren zou moeten gebeuren en evenzeer, als het sociaal-cultureel aspect meer aandacht krijgt. In niet mindere mate staan bur gemeester en wethouders positief ten opzichte van het buurthuiswerk. Wan neer echter het werk van het vormings instituut het karakter van buurthuis werk gaat aannemen, ontstaan doublures en kan sprake zijn van ongewenste ver vaging van doelstelling. Het college acht het in dat geval van groot belang, dat een goed overleg tus sen vormingsinstituut en buurthuis ont staat met betrekking tot wederzijdse hulp en/of mogelijke samenwerking, ge richt evenwel op het behoud van de eigen doelstellingen en taken der onder scheidene instellingen. Tot dit overleg wil het college gaarne de stoot geven. De ontwikkelingen op dit gebied worden ook op de voet gevolgd, mede met het oog op de subsidiëring van beide werk soorten. Wanneer de tijd rijp is om in een uitvoeriger nota op deze materie terug te komen, is echter op dit ogenblik nog niet te overzien zo meent het college. hebben in 1977 en het daarop volgend jaar. Mede op advies van de dirigerende tandarts van de Stichting Schooltand- artsverzorging Velsen, heeft het college gemeend de resultaten af te moeten wachten van een een soortgelijk onder zoek, dat kortgeleden is gedaan door de werkgroep TNO in de gemeente Ensche de. Het rapport van dit onderzoek zou op korte termijn tegemoet kunnen wor den gezien. In verband met het verzet tegen fluor dat in de gemeente Velsen zou zijn toegenomen, delen B. en W. mede dat het aantal personen dat fluorvrij drink water komt halen 120 bedraagt en dat daaronder nog een aantal is dat fluor vrij water gebruikt vanwege vermeende smaakverschillen. Het college is voorts van mening dat het de gemeenteraad bij zijn besluit om tot fluoridering over te gaan, niet aan deskundige voorlichting heeft ontbroken De raad zou de beslissing destijds voor namelijk hebben gebaseerd op het rap port van de gezondheidsraad, waarin alle aspecten door wetenschapsmensen wer den belicht. In een rapport dat in 1979 uitkwam, heeft de gezondheidsraad de mening dat fluor in het drinkwater geen bezwaren voor de gezondheid met zich meebrengt, nog eens bevestigd. Tenslotte wil het college nog wijzen op het rapport van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Hol- land van november 1971. Naar aanlei ding van een aantal conclusies in dit rapport acht het college geen gronden aanwezig om de fluoridering in Velsen stop te zetten. Eveneens wordt geen aanleiding gevonden om een hoorzitting met betrekking tot de fluoridering te houden. Daargelaten zo menen B. »n W. of een dergelijke zitting voor dit onderwerp geëigend is. VELSEN. Het staat nog niet vast of het buurthuiswerk in Zeewijk door De Brulboei blijvend zal worden ver zorgd, dan wel of De Brulboei van Sluiswijk wordt overgeplaatst naar Zee wijk. Op dit moment verleent dit buurt huis reeds sedert twee jaar medewer king aan verschillende jeugdwerkactivi- teiten in Zeewijk, doch het buurthuis werk in zijn volle omvang is bijzonder complex en ingewikkeld, zodat niet op korte termijn een beslissing genomen kon worden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de Kruisbergschooi is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Er werd een ruit ingeslagen. Alle lokalen en de opbergruimte werden doorzocht. Er wordt een platenspeler vermist en er werden enige blokfluiten vernield. Enkele lokalen stonden blank omdat men de brandkraan had openge draaid. VELSEN. Nieuwe patiënten zouden door tandartsen in Velsen tengevolge van een plaatselijk tandartsen tekort, niet meer in behandeling worden geno men. In verband daarmee zouden reeds patiënten buiten deze gemeente door een tandarts worden behandeld. Het zou eveneens voorkomen dat patiënten die hun saneringsperiode hebben laten ver lopen, slechts tegen de zeer hoge parti culiere tarieven worden gehandeld. Schriftelijke vragen hieromtrent uit de gemeenteraad bereikten het college van B en W en het college deelt daarop mede dat zij gaarne wil onderzoeken of een regeling kan worden getroffen om bekend te maken, welke tandartsen nog ruimte hebben om fondspatiënten te be handelen. Voorts deelt het college mede, dat een tandarts geen particuliere tarie ven berekent, wanneer een verzekerde niet binnen de gestelde termijn kan worden geholpen, hoewel hij zich tijdig heeft gemeld. (uit Zweden) Het betreft een aantal zaken die in volle beweging zijn. Zij worden nauw keurig gevolgd. Bepaalde ontwikkelingen moeten worden afgewacht en waar no dig bijgestuurd. Hierbij vindt intensief overleg plaats met alle belanghebbenden, waaronder ook het ministerie van CRM. Burgemeester en wethouders zijn overigens van mening dat buurthuis en vormingswerk elk een specifiek eigen taak hebben. Het college staat positief ten opzichte van het werk van het vormingsinstituut, ook als dit om be- Zeer binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het verzame len van gegevens, welke nodig zijn voor de heffing van onroerend goed-belasting. Verkeren burge meester en wethouders niet in grote tijdnood, indien gestreefd wordt de belastingverordening op 1 januari 1974 in werking te kunnen laten treden? Zo luidt een der schriftelij ke raadsvragen. Het antwoord van B. en W.: „Ja. Deze korte beant woording is symbolisch”. B. en W. verwachten dat er in laad bakken, bestemd voor het .vergaren van afvalglas, wanneer deze ge plaatst worden bij supermarkten die niet uit eigen initiatief tot een inzamelingsactie besluiten, ook an der vuil zal worden gestort. dracht gekregen van het interregionale meetnet luehtverontreiniging Noordzee kanaalgebied voor levering van een aan tal TNO-airmonitors ten behoeve van zes vaste meetstations in het Noordzee kanaalgebied. Het gehalte aan stikstof oxyden en ozon in de buitenlucht wordt in elk meetstation op standaard cassette recorders geregistreerd. De magneetband cassettes zullen eenmaal per week wor den opgehaald en bij de Provinciale Waterstaat te Haarlem in ponsband worden vertaald voor verdere verwer king in een computer. Het magnetische registratiesysteem is door het Instituut voor Gezondheids- techniek TNO ontwikkeld en wordt reeds in Zuid-Holland toegepast. Voor het proefmeetnet Zuid-Holland heeft Enraf-Nonius van het Rijksinsti- tuut voor de Volksgezondheid (Biltho- ven) inmiddels een opdracht ontvangen voor de completering van een geleverde gaschromatograaf met een volautoma tisch analysegedeelte voor meting van stank verwekkende gassen zoals zwavel waterstof, zwavelkoolstof en mercapta.- nen (kattepis lucht). Het Centraal Labo ratorium van DSM in Geleen zal d« ontwikkelingswerkzaamheden voor deze apparatuur verrichten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op een vraag of burge meester en wethouders ervoor voelen het museum Beeckestijn minstens enkele dagen per jaar voor inwoners van Vel sen gratis toegankelijk te stellen, ant woordt het college, dat het culturele klimaat in Velsen op vele manieren bevorderd wordt. Het bezit van het landgoed Beeckestijn, waarvan een veel vuldig en gratis gebruik wordt gemaakt, speelt daarbij een belangrijke rol. Of dit klimaat nog meer bevorderd zal worden door het museum enkele dagen per jaar gratis open te stellen voor het publiek, meent het college te moeten betwijfelen. Zeker tegen de achtergrond van de geringe toegangsprijs voor het museum. Aan de houders van een cultureel jon geren paspoort wordt al gratis toegang verleend. Bovendien gaat er van het vragen van een geringe toegangsprijs een preventieve werking uit, welke een zekere waarborg kan zijn voor de be scherming van de kostbare kunstvoor werpen. Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. Telefoon 154 04 VELSEN Met betrekking tot het oprichten van een groepspraktijk door plaatslijke huisartsen, is er van de zijde van de G.G.D. contact geweest met enkele huisartsen, die actief zijn in de plaatselijke afdeling van de vereniging van huisartsen. Voorlopig willen de huisartsen echter nog afwachten of de besprekingen tus sen de landelijke vereniging en verte genwoordigers van regeringszijde, in verband met de geldelijke consequenties van groepspraktijken enig gevolg zullen hebben. B en W. delen mede dat zij in het begrip groepspraktijk naast de associatie van een aantal artsen ook de inbreng van andere disciplines, zoals maatschap pelijk werk, wijkverpleging, fysiothera pie en dergelijke ook wenselijk von den. Zij achten het onjuist aan het verstrekken van studiebeurzen voor jonge artsen verplichtingen in de richting van een groepspraktijk te ver binden. Eveneens zijn B. en W. zelf niet voornemens het initiatief te nemen tot de oprichting van groepspraktijken. VELSEN. Om de anonimiteit van de politieman weg te nemen, is de commissaris van politie in Velsen er als eerste in het land toe overgegaan de politieambtenaren in het korps een kaartje te verstrekken, waarop staat vermeld met welke politieambtenaar men gesproken heeft. De vorming en opleiding van de mo derne politieman zijn er nadrukkelijk op gericht het publiek zo correct en vrien delijk mogelijk tegemoet te treden, zon der daarbij in de rol van „oom agent” te vervallen. Aldus antwoorden B. en W. op schriftelijke raadsvragen. IJMUIDEN. In IJmuiden werden dinsdag aangeveerd: 148 premiekisten schelvis; 142 kisten en 81 premiekisten wijting; 649 kisten kabeljauw: 4 kisten koolvis; 5295 kisten en 5645 premiekisten haring; 159 premiekisten makreel: 3 kis ten schol; 28 kisten schar; 35 kisten varia; 257 stijbe kabeljauwen. Prijzen in guldens per stuk: haai 162- 52. Per 50 kg: schelvis 3 102; wijting I 92- 67; wijting II 84-62: kabeljauw 1 128- 100; kabeljauw 2 130-110; kabeljauw 3 102-84; kabeljauw 4 95-77; kabeljauw 5 104-83; schol 4 110-105- lever 69-57; schar 115-70; witte koolvis 3 90-78; bot 49-40; baars 190-132; rode poon 77-65; haring 30,20-23.60: makreel 56-36. Besommingen: HD 107 10.080: HD 28 94 4.780; HD 46 67 7.700; KW 44+85 74.500: KW 123 20.700; KW 33+180 8.100; VL 115 44.500; VL 121 3.690; VL 142 11.700: IJ 9 11.300; IJM 23 f 1.900: IJ 36 37.700; UK 23 107 3.090; VD 9 19 f 3.800; WR 12 9.500; WR 23 7.060; WR 66 4.400; WR 70 8.400: NC 456 6.800.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5