College aarzelend over Beverwijkse plannen voor Labyrinth en Easy onderwijs en scholenbouw Pessimisme omtrent bouw van cultureel centrum Plannen voor aanpassing van haven Grandioze Gasbedrijf verwacht forse winst Coördinatie in beheer sportaccommodaties BONTMANTELS HALVE PRIJZEN Forse contributieverhoging bij tennisclub Sint op bezoek in badplaats verbouwings uitverkoop „Marquette” BONTHUIS VAN ALKMAAR 295.- 500.- 595.- VANAVOND KOOPAVOND VERKIEZINGSUITSLAGEN in de etalage van DINGLER’S BOEKHANDEL BREESTRAAT 58 - BEVERWIJK - TEL 02510-27198 Beverwijkse Courant 7 6 GROTERE BELANGSTELLING VOOR LEAO HAVENBERICHTEN CENTRAAL OPNAMEBELEID BEJAARDEN IN ZICHT ZAAL LANGE MANTELS vanaf ZEESTRAAT 57 BEVERWIJK Schoolraad vergadert in Stadskantoor KORTE JASJES vanaf DRIEKWART JASJES vanaf Expositie van P.V. De Bonte Duif Bromfietser gewond naar ziekenhuis WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 TJMUIDER COURANT In samenwerking met de nu Beurzen Leao ■I Nog slechts 4 dagen TARIEVEN HANDHAVEN I BIJ HET Avond-mavo Dienstencentrum ONZE GEHELE VOORRAAD WORDT VERKOCHT TEGEN 5 jaar schriftelijke garantie TELEFOON 02510 2 75 11 AVONDVERKOOP TOT HALF TIEN Bejaarden (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Wat de uitbreiding en stichting van scholen betreft delen B. en W. van Beverwijk in de beleidsnota bij de begroting voor 1973 mee, dat er op het ogenblik plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van een aula ten behoeve van de openbare Vondelschool en voor de bouw van een tweetal kleuterscholen ter vervanging van respectievelijk de open bare kleuterscholen Kleuterdorp en Kleutertuin. Daarnaast wordt de mo gelijkheid onderzocht om te komen tot uitbreiding van de openbare Wil- helminaschool in Wijk aan Zee met een handenarbeidlokaal en enkele nevenruimten. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE J 6 (Van een onzer verslaggeefsters) tisch beeld, aldus B. en W. Het rapport Stichting Cultureel Centrum i.o. Met name de vierjarige opleiding zal tot gevolg hebben, dat per 1 augustus 1975 het aantal klassen met drie wordt uitgebreidt (plm. 60 leerlingen) en het aantal lokalen zal dus ook groter moe ten worden. Het aantal leerlingen van de avond- mavo steeg met 26 leerlingen tot 131, verdeeld over zes klassen op 30 septem ber 1972; een opvallende stijging. Deze school komt sedert 1 aug. ’72 voor Door het binnenkort gereedkomen van het Heemskerkse overdekte zwembad is Een volgend punt in het maatschappe lijk beleid van Beverwijk is het streven Het college denkt daarbij aan de groep „Labyrinth” en schrijft daarover in de nota: „Wij durven te stellen, dat subsi diëring van gemeentewege wenselijk is, zij het dat enigszins afwijkende overwe gingen tot deze conclusie hebben geleid”. B. en W. vervolgen met: „Voorop staat in elk geval, dat subsidiëring van de groep „Labyrinth” geen doel op zichzelf mag worden” en wat daar mee bedoeld wordt vermeld de nota ook niet. Welke overwegingen nu van wat afwij ken wordt er niet bij verteld. Wat de lokalennood van de Openbare Scholengemeenschap in Beverwijk be treft is men nog niet veel verder geko men. Eveneens van start gaat de commissie centraal opnamebeleid bejaarden Bever wijk, welke commissie in overleg met de besturen van de verzorgingstehuizen voor bejaarden en de verpleeginrichtin gen is voorbereid. Ook de gemeente en het Samenwerkingsorgaan voor bejaar- denwerk participeert hierin. In verband met de sluiting van het bejaardentehuis De Westerburcht en de bouw van een verzorgingstehuis te Heemskerk zal uit breiding van het overleg tot die stichting en de gemeente Heemskerk noodzakelijk worden. Reeds enige tijd worden de mogelijk heden bestudeerd voor het oprichten van een beheersiichaam voor alle sportacom- modaties binnen de gemeente Ais belang rijke rooredlen van een dergeltfk be heersiichaam worden genoemd de moge lijkheid van inspraak van particulieren (onder meer Sportraad) en een samen bundeling van krachten met als gevolg een meer op elkaar afgestemd beheer. B. en W. zullen hierover een nota doen „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1945 4 IJMUIDEN Telefoon 02550 1 65 51. DM.KI \D VOOR Bl VI RW Uk. Ill LMShlRh fS iHsfA BEVERWIJK. „Het jeugd- en jon gerenwerk is ook in Beverwijk sterk in beweging”, zo schrijven B. en W. in de beleidsnota voor 1973 en als een gevolg daarvan zien zij dat de belangstelling voor het klassieke jeugdwerk in het algemeen iets terugloopt, terwijl daaren tegen het „experimentele” jeugdwerk meer en meer op de voorgrond treedt. De verwachting is dat het aantal leer lingen van de school zich zeer waar schijnlijk sterk zal uitbreiden vanwege een grote bekendheid bij de ouders van dit schooltype, de verandering van het leao in een vierjarige opleiding en de grotere toeloop van leerlingen van andere scholen voor voortgezet onder wijs. Het bedrag aan verstrekte studietoela gen is de laatste jaren sterk opgelopen. Kon men i n 1955 nog volstaan met f 4600 (35 aanvragen). Voor 1972-1973 zijn er ongeveer tweehonderd aanvragen ingediend, waarvan er 112 zijn ingewil ligd tot een totaalbedrag van 15.300. Overwogen wordt nast de reeds be staande beurzen het systeem van rente loze voorschotten in te voeren. De com missie studietoelagen zal hierover bin nenkort met een voorstel komen. vermoedelijk einde 1973 in gebruik kan worden genomen. Met de nieuwbouw van de Cupertio- noschool zal kunnen worden begonnen zodra het defitieve bouwplan is goed gekeurd en men verwacht die goedkeu ring in de loop van 1973. De Zevensprong is thans nog tijdelijk gehuisvest in het schoolgebouw aan het Raamveld 5. Voor de definitieve huisves ting heeft het schoolbestuur gekozen voor het schoolgebouw aan de Romekerk- weg 36. Dit gebouw zal daartoe nogal ingrijpend moeten worden verbouwd. De Prins Bernardschool voor l.o.m. is nog steeds gehuisvest in houten noodlo- kalen aan de Adrichemlaan. B. en W. bezinnen zich over de wijze waarop in de definitieve huisvesting van deze school kan worden voorzien. Een van de wensen in de begoting 1972 was een verbetering van de subsidiever ordening sociaal-cultureel werk. „Helaas moet echter worden vastgesteld, dat de financiële positie van de gemeente een verbetering van deze subsidieverordening niet toelaat”, zo schrijven B. en W. Ver heugd is men over de beslissing van de minister een subsidie te verlenen in de kosten verbonden aan de personeelsuit breiding bij de BCSR. Er wordt een rijks- subsidie in het vooruitzicht gesteld in de salariskosten van een van de nieuwe staf functionarissen. B. en W. stellen pogingen in het werk ook voor een tweede staf- kracht iets dergeljjks te verkrijgen. Het gemeentebestuur weet nog niet of voor 1973 op een verhoging van de rijkssubsidie voor de muziekschool mag worden gerekend. B. en W. spreken de hoop uit, dat eindelijk van rijkswege wat meer aandacht zal worden besteed aan deze vorm van amateuristische kunstbe oefening. Men wil de organisatie van evenementen voor de culturele vorming van de schooljeugd in handen leggen van een commissie, die misschien in 1973 van start kan gaan. de rijksbijdrage in aanmerking, in ’t ka der van de herstructuering van ’t avond onderwijs gepaard is gegaan aan ’n gelei delijke afname van de rijksbijdrage voor de handelsavondschool „De Hanze”. De hieruit voortvloeiende structuurwijziging is in voorbereiding en voorstellen dien aangaande zullen spoedig aan de raad worden voorgelegd. voor uw BRUILOFTEN, RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. B. en W. zijn voorts geporteerd voor bundeling, hetzij plaatselijk hetzij regio naal, van alle gemeentelijke en semi- gemeentelijke organen welke zich bewe gen op het gebied van de volksgezond heid. Maar de conclusie van het college is: „Aangezien over die subsidiëring van „Labyrinth” overleg gaande is met het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk weric, kunnen wij nog geen mededeling doen omtrent de meest wenselijke vorm en inhoud van de sub sidieverlening. Voor alle vier klassen zijn reeds heel wat aanmeldingen binnengekomen. De zaal is op gemelde dagen geopend: zaterdag van 16 uur af en zondag van 11 uur af: zondag om 17 uur begint d* bonnenverkoop. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Bawean, Antwerpen; Doris, Hamina, Velsen; Walenburgh, Gefle; Rijnstroom, Shoreham; Eir, Brussel; Martha Friese- ke, Londen, IJmuiden; Ostbank, Noord zee, IJmuiden; Kariba, Abidjan; Trident Amsterdam, Antwerpen; Rijnborg, Van ja; Hugo Selmer, Leningrad; Antionity, Londen; Ostend Expres, Huil; Diorit, Flixborough; Jijnazhi, Ventspilo; Fezza- no, Jtea, IJmuiden; Anita von Bargen, Flixborough; Pensa, Tuapse; Abbotsf- jord, Billingham, IJmuiden; Keynes, Southampton; Conception, Antwerpeen; Milos, New York; Borea, Bremen; Du- venstad, le Havre, IJmuiden; Helice, Leeds; Oltul, Lulea, IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Osterens, Trollhattan, IJmuiden; Ga zelle, Boston, Zaandam; Elpida 2, Bre men; Tor Parisia, Kopenhagen; Oliver, Bremen; Herman Suhr, Oxelosund, IJ muiden; Grieg, Antwerpen; Nordze*, Bremen, Beverwijk; Diabas, Flixbo rough; Bertrud Harren, Rotterdam; Ber- wald,Boulogne; Isabel, Carlston; Smit Lloyd 3, Cont Plat, IJmuiden; Triton, D’agenham; Hamburg, Hamburg; Honds- bosch, Boston, Zaandam; Kattenturm, Cont Plat; Christian Mathiessen, Flixbo rough; Zaanstroom, Felixtowe; Nett* Theresa, Helsinki; Fletching, Dublin. Woensdag aangekomen in IJmuiden: C.V. Staghound, Norfolk; Joan-C Whitby, IJmuiden; Tor Hollandia, Go thenburg; Bartenstein, Antwerpen; Eu- rytan, Yali; Berta, Rotterdam; Langa, Hamburg; Gabbro, Flixborough. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Rij stroom, Shoreham; Ashurst, Londen (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Sinterklaas brengt op zaterdag 2 december een be zoek aan de badplaats, ’s Middags om twee uur wordt de Goedheiligman aan de Duinrand verwelkomd door de heer Van der Meij. Voorafgegaan door het tamboer- en jachthoornkorps Arion en gezeten in een open rijtuig trekt de Sint vergezeld door twaalf zwarte Pieten via de Burgemees ter Rothestraat, Van Oldenborghweg, Verlengde Voorstraat, Zeecroft, Verlengde Zeecroft en de Julianav» Jg naar het Julianaplein, waar hij om ongeveer half drie arriveert. Daarna vervolgen de Sint en zijn ge volg hun rondgang door Wijk aan Zee via de navolgende route: Voorstraat, Zwaanstraat, Van Ogtropweg, Hogeweg, Julianaplein, Voorstraat, Relweg, Tap- penbeeckstraat, Meeuweweg, Stetweg, Relweg en Dorpsduinen. Omstreeks drie uur wordt Sinterklaas in Heliomare begroet door de heer Van Son. In het revalidatiecentrum wordt voor de kinderen tot 7 jaar een leuk pro gramma verzorgd met onder meer trak taties en film. De jeugd vanaf 7 jaar kan om kwart voor vier in Helioma re terecht. Een gedeelte van deze leerlingen is afkomstig van mavo-scholen. Te ver wachten valt, volgens B. en W., dat deze tendens zich zal voortzetten indien in het huidige toelatingsbeleid voor scholen voor voortgezet onderwijs geen wijziging wordt gebracht. Het blijkt dat leerlingen worden toegelaten tot het brugjaar van een school voor mavo en- of vwo en havo, hoewel in feite een te lage score bij de Cïto-toets in de zesde klas van het basisonderwijs is behaald. Het gevolg hiervan is, dat deze leerlin gen na verloop van tijd alsnog bij het leao tetecht komen. De aanmelding van deze leerlingen gebeurt echter in een veel te Iaat stadium, meestal nadat zij op de andere school voor voortgezet onderwijs zijn blijven zitten. Hierdoor wordt de planning voor een volgende cursus van de leao-school, wat betreft het aantal klassen, het rooster, voldoen de bevoegde leerkrachten, voldoende lo kalen, enzovoort zeer bemoeilijkt. wijk met 750 per week verminderd. De omschakeling van het schoolzwemmen van de klassen vijf en zes naar de klassen drie en vier is tot volle tevreden heid verlopen. Gedurende de overgangs- face zwemmen thans reeds drie leerjaren en dat kan door het Sportfondsenbad worden opgevangen. De sporthal wordt volgens B. en W. optimaal gebruikt. Omgezet in klokuren is de hal elke dag van ’s morgens kwart over acht tot ’s avonds elf uur in gebruik. Dit gebeurde allemaal in de meest prettige sfeer, want de verschillende jaarverslagen werden als hamerstukken afgehandeld en de samenstellers kregen een waarderend aplaus. De verschillende commissieleden wer den allen in hun functies herkozen. In het bestuur kwamen enige wijzigingen. Mevrouw J. A. Stam-D’hont en de he ren W. H. Milikan en Th. Mulder legden hun bestuursfunkties neer. De secretaris, de heer H. G. A. Mensink, stelde zich nog een jaar beschikbaar. Tot nieuw* bestuursleden werden benoemd me vrouw M. Manders-Berendonk, D. Dek ker en C. Verhagen. Ook voorzitter A. Jongens stelde zich niet meer beschikbaar. Bij enkele kandi daatstelling werd de heer J. J. M. ten Hagen tot voorzitter gekozen. De schei dende bestuursleden kregen naast waar derende woorden een warm aplaus voor hun vele werk voor Marquette. Aan het einde van de vergadering besloot men unaniem voorzitter A. Jon gens tot lid van verdienste te benoemen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De postduivenvereni ging De Bonte Duif in IJmuiden gaat haar jaarlijkse tentoonstelling houden en deze zal dan zijn op zaterdag 9 en zondag 10 december in „de Griffion” aan de Trompstraat. naar een structurele wijziging van het Samenwerkingsorgaan voor het Bejaar- denwerk. Het orgaan zal daartoe dienen op te gaan in een stichting, welke de gehele dienstverlening aan bejaarden zal coördineren en zo mogelijk de voorbe reiding van een dienstencentrum voor bejaarden tot taak zal krijgen. De aan stelling van een functionaris wordt overwogen. De gemeente ondersteunt de pogingen om subsidie in de personeels kosten te verkrijgen. HEEMSKERK. Zonder het belang rijkste agendapunt op de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Ten opzichte van het vorige schooljaar is het aantal leerlingen van de openbare school voor lager econo misch en administratief onderwijs (leao) met veertien gestegen. Een extra grote toeloop van nieuwe leerlingen viel te constateren in het tweede leerjaar. BEVERWIJK Bij het college van Burgemeester en Wethouders heerst alom pessimisme als het gaat om de bouw van het anderhalf jaar geleden gepresenteerde cultureel centrum. Wegens het verloop van de Beverwijkse bevolking en de finan ciële positie van de gemeente is het college zich gaan afvragen of de bouw van het cultureel of vrijetijdscentrum in de toekomst zonder meer en onveranderd mogeljjk is. Er werd toen een werkgroep ingesteld, die B. en W. heeft geïnformeerd. Het door de commissie uitgebrachte rapport was niet bijster positief: het geeft een pessimis ts nu in handen van het bestuur van de Na de voltooiing van de tweede fase van de verbouwing zal de Emmaschool op zeer behoorlijke wijze zijn gehuisvest in haar oorspronkelijke gebouw aan het Moensplein. Bij Heliomare is een geheel nieuw schoolgebouw in aanbouw, dat BEVERWIJK De eerstvolgende vergadering van de Schoolraad van het Regionaal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden-Kennemerland zal op 12 januari worden gehouden in het Be verwijkse Stadskantoor. Tijdens de laat ste vergadering werd mevrouw Y. Kwakkel tot voorzitster gekozen, de heer J. Antonisse als secretaris en mevrouw D. M. Neeter als penningmeesteresse. BEVERWIJK. Met grote voldoe ning delen B. en W. in de beleidsnota voor 1973 mee, dat het huidige aantal gymnastieklokalen in de gemeente vol doende is om thans zowel voor het basisonderwijs als voor plus minus tach tig percent van het voortgezet onderwijs de gewenste lessen lichamelijke oefening te doen verzorgen. Het is B. en W. opgevallen, dat ver wijzing naar de lessen bijzondere schoolgymnastiek verschuift naar die groep kinderen met een dreigende one venwichtige persoonlijkheidsvorming. Thans zijn er twee honderd Beverwijkse kinderen vanwege psychische en psycho logische redenen aangewezen om de les sen bijzondere schoolgymnastiek te vol gen. Deze lessen worden gegeven aan groepen van zeven a acht kinderen per- lesuur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bijna negentig pro cent van de verbruikers van gas in het gebied van het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken gebruikt gas voor verwar- mingsdoeleinden. Bij de raming is aan genomen, dat in ongeveer 25.000 wonin gen gas zal worden verbruikt voor loca le en individuele centrale verwarming. De afzet bij de zogenoemdecontract- grootverbruikers geeft een stijging ten opzichte van 1972 te zien van 3.5 miljoen m3. Over 1973 kon een exploitatiewinst worden begroot van 504.000 (vorig jaar 360.000). Men is niet van plan de tarieven te verhogen. Het college merkt hierbij nog op, dat de tarieven van het Gasbedrijf lager zijn dan die welke de SROG met toestemming van de minister heeft geadviseerd toe te passen. Als blijkt dat de hoge drukverbinding tussen de gasinkoopstations in Beverwijk en Castricum bevredigend werkt kan de gashouder aan de Wijkermeerweg van 80.000 m3 buiten gebruik worden gesteld. Over de verkoop van de stalen reus is nog niets bekend. Er wordt nagegaan of er gegadigden zijn. HEEMSKERK. Bij een botsing tus sen een bromfiets en een personenauto op de kruising Maerelaan-Jean Monnet- ■traat is de bestuurder van de bromfiets uit Heemskerk dinsdagmiddag om half zes gewond geraakt. Hij is per ambulan ce naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Volgens de politie verleende de even eens uit Heemskerk afkomstige automo bilist bij het linksaf slaan geen vrije Volgens B. en W. heeft de ontwikke ling van de Stichting Experimenteel Ad vies Sentrum IJmond, welke stichting in het kader van alternatieve hulpverlening als experiment is beschouwd, niet aan de verwachtingen voldaan. „Hieruit mag niet worden afgeleid dat aan het experi ment elke vorm van voortzetting moet worden onthouden”, aldus B. en W. in de beleidsnota, die vervolgt met: „Het aanvankelijk goed functionerende over leg, met name met het bureau huisves ting en de dienst voor sociale zaken laat thans te wensen over. Voortzetting zal zoveel mogelijk bezien moeten worden vanuit de wenselijkheid tot het verlenen van alternatieve hulp in de regio. D* organisatie, de omvang van het vrijwilli gerskorps en de beschikbaarheid van een team van deskundigen zullen mede van belang zijn bij het bepalen van een mogelijke vorm van subsidie.” Heemskerkse Lawn tennisclub Marquette in stemming te brengen gingen de leden unaniem met het bestuursvoorstel ac- coord de contributie drastisch te verho gen. Maar aan dit voorstel waren al eni ge avonden meer gewijd en de talrijk* aanwezige leden wisten waarover zij praatten. De contributieverhoging verliep deze avond in etappes; eerst ging men accoord met een verhoging van 18 per lid per jaar om de huishoudelijke zaken in evenwicht te brengen. Daarna was er het voorstel om d» contributie nog eens met 14 per lid te verhogen voor de aanleg van een trai- ningssinglebaan en verlichting van de baan. Toen moest het bestuur tot ieders tevredenheid, ook die van het bestuur, even een klein stapje terug doen,want in plaats van de genoemde veertien gulden werd dit 9,50. Men kon hier en daar nog wat bezuinigen. De senioren gaan nu f 95 per jaar betalen, de junioren 67,50, de adspiranten 62,50 en de wel pen 57,50. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college is niet ontevreden over de afzet van gronden in het industriegebied. In de laatste maan den van 1972 zijn meerdere aanvragen om optie ontvangen, zodat ook voor het begin 1973 weer verkopen tot stand zullen komen, zo menen B. en W. Er zijn plannen in studie om de kade- meubilering en de verlichting bij de haven te herzien. De kustvaart krijgt in de haven een steeds groter aandeel. Tonnage en diepgang worden groter. Wil Beverwijk „bijblijven”, dan zal moeten worden overwogen de vaargeul en de kade, althans een bepaald gedeelte, aan te passen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7