Cees van Dam exposeert bij Boumans GOOCHELEN gische truc een ma VERENIGINGSNIEUWS Sint Nicolaas bij sportclubs ELZER’S Merkwaardige loopbaan van Hoogovens-propagandachef ST.-NICOLAAS OP HUISBEZOEK Amateurtoneel Velsen VVV-service I :KAOO IDEE Dick Bartels, •KAM IDEE I" Bill in i o l FAILLISSEMENTEN Gevonden voorwerpen I Kerstsamenkomst voor minder validen Bi t I WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 9 8 Bontmodehuis Circus Redacteur Boeken Als schilder •••••••••••••••a Wijk aan Zee GEEF BONT VESTEN HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 1Ö8 - IJMUIDEN - Na de oorlog VELSEN Propaganda Konijnen V elsen-I J muiden (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK C. F. (Cees) van Dam exposeert in Galerie Bouw- mans aan de Breestraat van 1 tot 9 december. De tentoonstelling wordt vrijdagavond om half negen geopend door Charles Hart. De ex positie heeft betrekking op „Leven en werken” van Cees van Dam. Het bestuur van de Stichting Ten toonstellingen Beverwijk is van mening, dat iemand die duidelijk een stempel op wat men het cul tuurpatroon van de IJmond-Noord zou kunnen noemen, een expositie waard is. Te zien zijn schilderijen, tekeningen en door hem geschre ven boeken. Het werk van Cees van Dam is niet te koop. Van Dam is de eerste geweest, die „kunst in het bedrijf” heeft gebracht. Als lid van de jubileumcommissie bij Hoogovens verwonderde hij er zich over, dat er zulke smakeloze, vaak voor veel geld gekochte, cadeaus door collega’s aan jubilarissen wer den geschonken. „Breng betaal bare kunst in de kantines”, werd zijn motto. Op deze wijze organi seerde hij bij Hoogovens niet min der dan 204 exposities. Zijn levensloop is een verhaal op zich zelf. Z'«X Pater Jan Mors, leider van een missiepost in Brazilië, vertoeft thans voor een korte vakantie in Beverwijk. Hij wil deze periode gaarne benutten om gelden te verzamelen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in het ont wikkelingsland waar hij werk zaam is, met de bedoeling de hoge kosten van de particuliere ziekenhuizen te bestrijden. Zijn motto hiervoor is: „Elke gulden is mij drieëntwintig gulden waard”. Beverwijk Heemskerk 4 ADVERTENTIE Schrijver en schilder C. F. van Dam. •"’-T 5 ADVERTENTIE voor IJ- (Van onze correspondent) Huijgens- De IJ- kamerplanten A Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Ook zij krijgen een spel toernooi af ge wisseld met tekenfilms. Zowel de junio ren als de pupillen kunnen allen reke nen op een prijs en een verrassing. voor liet Men kan zich van een bezoek ver zekeren door aanmelding bij de fa milie Kruyshaar, Boeweg 13a, Bever wijk, telefoon 26199. firma voor WOENSDAG 29 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. Speciaalzaak in Pelterijen Voor Sinterklaas: Druk de warmte van uw hart uit in een warm geschenk, Grandioos kado. Italiaanse wollen muts met e grote wollen shawl in 7 kleu- e ren. f24,50 De bouwkosten van het nieuwe zie kenhuis bedragen per bed ruim drie duizend gulden en nu wil pater Mors tijdens zijn vakantie in Nederland trachten het geld voor enige bedden bij elkaar te brengen. Hij heeft zich daarom voorgenomen te gaan optre den als plaatsvervanger van Sint Ni colaas, waarvoor hij zich door Zwarte Piet laat vergezellen. De bezoekkos- ten bedragen op 5 december f 15 en op andere dagen f 12.50, waarbij het strooigoed dan is inbegrepen. Inlichtingen over deze gevonden werpen kan men inwinnen bij hoofdbureau van politie. bezoek aan nationale en internationa le congressen en het wegslepen van prijzen daar; het zelf organiseren van een congres in 1965 in Haarlem; een afseheisstunt bij het vertrek van bur gemeester Cremers. De secretaris wil graag iedereen die iets over de Bond wil weten verder helpen. Zijn adres en telefoonnummer: Pegasusstraat 72, 252322, Haarlem. Van Dam begon zijn loopbaan in 1914 als bediende op een advocatenkantoor in Amsterdam. Eén van zijn werkgevers, mr. J. A van Hamel, hoogleraar en Kamerlid, werd in de herfst van dit jaar benoemd tot hoofdredacteur van het weekblad „De Groene Amsterdammer”. Hij nam Van Dam mee, die als „duvels- Toen Van Leer na de oorlog in Neder land terugkeerde, kon Van Dam weer bij hem in dienst komen, maar Hoogo vens had belangstelling voor Van Dam voor de oprichting van een propaganda- afdeling en Van Dam koos het laatste. GOOCHELEN.... EEN MAGISCHE KUNST. Was het nu echt of toch een truc? Is het allemaal vingervlugheid of bedrog? Wie kent niet de zenuw achtige spanning als hij in de zaal naar een goochelaar kijkt, dat mo ment van „nou heb ik ’m door”. De goochelaar vertegenwoordigt nog een zweempje mystiek in onze samenle ving. Niemand weet dat beter dan de leden van de Noordhollandse Bond van Goochelaars. Deze week bestaat de bond 25 jaar. een magisch getal, een magisch jubileum, geen grote feesten, maar een andere viering: de Haarlemse ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen kunnen dezer dagen ge nieten van een middagje of avondje goochelen, aangeboden door de jubi lerende Bond. kan: aan voor Nieuwstraten, Heirweg 17; bij Federatie Bejaardenzorg, Geboren: C. Halfweg-van Veen, d., de Genestetlaan 35, Driehuis; H. M. de Ja- ger-Blei, z., Tuindershofje 1, IJmuiden; M. P. van Heteren-Oudendijk, z., Valeri- uslaan 64, Driehuis; D.Tau Thong-Lode- wijks, d., Zwarte Mierenvlak 15, IJmui den; J. Otte-Buijs, z„ Esdoornstraat 26, IJmuiden; M. I. G. Appel-van Dooren, d., Antillenstraat 31, Santpoort; J. Snij- der-Smalbil, d., Vechtstraat 65, IJmui den; A. Krikke-Akkerman, z„ Radar- straat 88, IJmuiden; B. Snoek-Dekker, z., Koningin Wilhelminakade 49, IJmuiden; E. van Gool-Dalmeijer, d., Planciusstraat 20, IJmuiden. Vrijdagavond is druk bezet omdat zo wel KIC als WB dan hun feestavond hebben, respectievelijk in de kantine van het sportpark Rooswijk en het paviljoen Koningsveld. Na dit Sint Nicolaasfeest gaat de KIC- jeugdcommissie zich weer activeren in het houden van puzzeltochten, disco- avond, spelregelavonden, een ouderavond en een aantal film- en kienavonden. In het paviljoen Koningsveld begint vrijdag avond om acht uur het Sint Nicolaas feest voor de senioren en junioren, waarbij vele fraaie prijzen voor diverse behendigheidsspellen en kienen beschik baar zijn. In zijn functie als propagandachef van Hoogovens heeft hij stands gebouwd in Utrecht Brussel, Milaan, Praag en Mexico. Hij bracht onder anderen 800 zilveren jubilarissen op het podium. Hij bouwde een tentoonstellingsruimte annex restaurant annex ontvangstcen- trum, waarvan een gedeelte nog in ge bruik is als bedrijfsrestaurant, waarin nog regelmatig exposities van beeldende kunst worden gehouden. Overleden: E. A. G. M. Wajon, 57 jr., echtgenoot van: G. A. H. Sloot, Keetberg- laan 5, IJmuiden W. M. Bot, 66 jr., echtgenote van: P. Brakenhoff, Spaarne- straat 55, IJmuiden. Om de tijd door te komen timmerde Van Dam konijnehokken en hij huis vestte daarin een twintigtal Franse hang oren. Hij ging praten en schrijven over zijn dieren en bestudeerde de erfelijk heidsleer over konijnen. Het resultaat was zijn boek „Alles over konijnen” dat dit jaar een vierde druk beleefde na in 1962 te zijn verschenen. Daarnaast fotografeerde hij kinderen van relaties en vrienden en maakte hij grote afdrukken (hij had de foto-appa- ratuur van het bedrijf thuis in veiligheid gebracht) in ruil voor etenswaren. Ook de konijnen verwisselden van eigenaar in ruil voor eieren, sigaretten en derge lijke. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ook dit jaar zal er voor minder validen in de gemeente Velsen een kerstsamenkomst zijn en wel op dinsdag 19 december. Een aantal leden van de Rode Kruis Colonne gaan een kerstspel opvoeren en leden van het Vel- ser Operakoor Bel Canto zullen hun medewerking verlenen. WOENSDAG 29 NOVEMBER Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21 "0 u.; Centrale jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden- oost, 19-21 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west, 19-23 uur BC Velsen. De Ring, boksen en conditietraining in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zee- ërweg, IJmuiden, van 19.30 u tot 21.30 uur. Witte Tejater, in Stadsschouwburg, 20 u. aktiviteiten achter het brandscherm. De toneelvereniging „T.I.O.S.” uit Velsen geeft zaterdag 9 december in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost haar eerste voorstelling van dit sei zoen. Opgevoerd wordt „De Kerke- straat is een keurige straat”, blijspel in drie bedrijven door J. Hemmink- Kamp. Met Cees Bertholé als regis seur bestaat de bezetting uit Ben Aardenburg, Hil Vos, Willy Dijkhui zen, Wolter Kamst, Epie Fransens, Louis ’t Hart, Pia Koning, Wil Vos, Bert van Schoten, Alie Kamst en Kees van Raalte. Deze toneelavond zal met een bal worden besloten. Op haar beurt opent de toneelvere niging „Het Voetlicht” uit Velsen het seizoen in de Stadsschouwburg en wel vrijdag 15 december. Hiervoor is de keuze gevallen op „Het Mannion Mysterie”, een thriller in drie bedrij ven door Philip Weathers. Jo Kramer is de regisseur en het stuk zal wor den gespeeld door Riet Anderson, Els Nuyen, Marian van Voorbergen, Truus van Westbroek, Andries Bru- nekreef, Hein Janssen, Jack Gorter en de regisseur. VELSEN-NOORD Het komende weekeinde wordtt door de verschillende sportverenigingen in Velsen-Noord het Sint Nicolaasfeest gevierd. KIC heeft uitgebreide programma’s voor de C-junioren en A- en B-pupillen. Twee bankbiljetten, drie portemonnees met inhoud, bril in koker, kinder-, da mes- en herenschoenen, sleutels, honde- ketting, goudfazant, hond, ring met in scriptie, handdoek en zwembroek, gym- pakje, twee sjaals boodschappentas, bed- delaken, kinderbrii damespolshorloge, zakmesje, kinderparaplu. DONDERDAG 30 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 16.45-18 uur. Zwemver. CSB 18.30-22 u.; Duikersver. 21.50-22.50 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10- 12.30 u. en 14.30-17.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek weg 96, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; Uitleenpost Breezicht, Keizer Wilhelm- straat, oud-IJmuiden, 15.30-17 uur; fili aal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19- 21.30 uur. Stadsschouwburg, 19.30 uur Sint Nico- laasvoorstelling door Onderwijzers To neelvereniging Kennemerland. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west 19-23 uur BC Velsen. VELSEN. Van 18 tot en met 24 november werden de volgende voorwer- pen als gevonden aangegeven. ’’TALK OF THE TOWN” Zuiver wollen pantalon met bijpassende effen- of geribde trui, slechts f 79,75 fectie en trekken alleen of in groeps verband er op uit om het geleerde in praktijk te vrengen, als test, maar meer als amusement. „Het gaat” zegt de heer Voerman, „tegenwoordig toch meer om het amusement. Verbazing over de truc is belangrijk, natuurlijk, maar de lach en de presentatie hebben wel het mystieke van de eerste plaats ver drongen”. Waar wordt opgetreden? „Vooral in kindertehuizen, verpleeg- en ziekeninrichtingen enzovoorts. Goochelen voor kinderen ik doe het graag is iets aparts. Ze onthou den na een jaar nog je programma, ze reageren veel meer en directer, maken veel lawaai”. De leeftijd van de leden, die ver schillende uiteenlopende beroepen in het dagelijks leven hebben, varieert van 20 tot zo’n 74, 75 jaar. De Noord hollandse Bond richtte bovendien als eerste in den lande in 1968 een junio renafdeling op, die navolging kreeg, landelijk ging meedraaien, en waar mee zelfs al prijzen behaald werden. De ouderen helpen hierin de jongeren van 12 tot 18 jaar, die een „Goochel- doos cadeau kregen en er geen raad mee weten. Zitten ze een jaar bij de junioren dan begrijp je ze als buiten staander niet meer met hun jargon. De heer Voerman noemt een paar hoogtepunten sinds de oprichting: het Abeelenstraat 1, IJmuiden-Oost; bij het kantoor van de G.G. en G.D., Spaame- straat 4, IJmuiden; bij Bejaardencen trum De Moerberg, Zuiderkruisstraat 34 IJmuiden; bij firma Kloosterhuis, Ko ningin Wilhelminakade 26, IJmuiden. G. Verhagen, wonende in Aalsmeer, des tijds Aalsmeerderweg 110, thans in een Woonark aan de Uiterweg 17, curator Mr. J. C. A. Korrel te Hoofddorp; Mevrouw Marina Wilhelmina Vermondt- van der Stelt, wonende in Hillegom, le Loosterweg 102, curatrice Mevr. Mr. M C. D. Boon Niks te Haarlem: Bij arrest \zan hei gerechtshof in Am sterdam is het vonnis faillietverklaring van: Klaas de Boer, architekt, wonende in Spaarndam, IJdijk 30, curator Mr. G. Euser in Haarlem, Na Hoger Beroep, Vernietigd. De gehele WB-jeugd beneden de ju niorensector wordt zaterdagmiddag om twee uur in Koninsveld verwacht. Voor de jongsten onder de voetballers is evenzeer een programma met veel acti viteiten en leuke verrassingen. toejager” ging fungeren tussen de hoofdredacteur en het redactiesecretari aat; het begin van zijn journalistieke loopbaan. Van Dam bracht het tot redactiesecre taris. Na twintig jaar vroeg hij ontslag. Een nieuwbenoemde directeur hield er ideeën op na die onverenigbaar waren met die van Van Dam. Ongeveer tegelijkertijd was hij ook hoofdredacteur-directeuf van het zon- dagsavondblad „De Cetem”. Na zijn ver trek bij „De Groene” trachtte hij daar mee zijn brood te verdienen, maar vreemde manipulaties op financieel ge bied van zijn mededirectrice waren er de oorzaak van, dat dit misliep. In 1926 maakte Van Dam met Is. van Mens een reis naar Tunis en daarover verscheen een boek: Tunis. Een reis naar Marokko resulteerde i n het boek „Marrakech”. Naar aanleiding van deze twee reizen schreef Van Dam twee jon gensboeken- Fred Donders onder de Arabieren en De Marokkaanse Reis Sa men met Eduard Elias verwerkte hij zijn in Tunis en Marokko opgedane ervaringen in een boek: Spiegel van staten en steden. Over dezelfde landen verscheen ook nog een boekje: Rood en Wit in Afrika. Een vierweekse reis naar Israel lever de het boek „Israël, een staat in wor ding” op dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de jonge staat werd uitgegeven. „Ik leer vliegen”, is de titel van een boek waarin wordt bewezen dat iemand van rond de vijftig jaar niet te oud is om een brevet te halen. Over de geschiedenis van de ijzer- en staalbereiding schreef Van Dam: IJzer en Staal. Ervaringen en indrukken als journalist en propagandachef komen tot uiting in „Theater der publiciteit” Korte tijd later kwam hij door bemid deling van een vriend in contact met de vatenfabrikant Bernard van Leer, die een perschef zocht voor zijn privé-circus „Kavaljos” Op free-lance-basis nam Van Dam deze functie aan. Na enige maanden kwam hij als reclamechef in vaste dienst bij Van Leer. In 1942 vertrok Van Leer met zijn amateurcircus naar Amerika. Inmiddels had hij op het huidige terrein van Hoogovens een fabriek, „Van Leer’s Walserij” gebouwd, die na zijn vertrek door Hoogovens werd gekocht. Het ge bouw draagt nu de naam „Walserij Oost” Het personeel van Van Leer’s Walserij was ook door Hoogovens overgenomen, inclusief de heer Van Dam. Tijdens de oorlogsjaren was er echter bij Hoog ovens geen werk voor hem. De C-junioren krijgen een spelavond, af gewisseld met kienen om mooie prij zen ten behoeve van de sportbeoefening. Zaterdagmorgen 2 december worden de A- en B-pupillen al om half negen in de kantine verwacht met niet minder dan honderdzeventig jeugdige voetballers. In 1947 richtte de heer H. Dekema, beter bekend als goochelaar Hade, de Noordhollandse Broederschap van Goochelaars op. In verschillende on derkomens kwam men in de loop van die 25 jaar bijeen om over vak of hobby te praten, het te beoefenen en elkaar technisch en met prestatie te helpen en te stimuleren. Vanaf 1959 iedere eerste maandagavond van de maand in het Miltair Tehuis aan de Jansweg 34. Of natuurlijk gewoon bij een van de leden thuis. Er zijn zo’n twintig goochelaarsver- enigingen in ons land. „Noordholland se” Bond is dan ook een wijds begrip, er zijn meer verenigingen in deze provincie en de jubilerende bond is er toch wel een voor Haarlem, wijde omgeving en IJmond op een enkel lid van de 16 na, dat wel van ver komt. „We zijn zeker geen theaterbureau”, zegt de secretaris, de heer Voerman. Men is wars van commercie, en het ledenbestand bestaat grotendeels uit amateurs, spontane hobbiïsten, vol in ventiviteit, die vaak voor nieuwe trucs zorgen, die de „beroeps” die toch wel op de congressen komen kijken soms weer overnemen. Ze prikkelen elkaar tot vondsten en per- Men meent voorts te mogen rekenen op veel andere belangstellenden. Daarom de volgende adressen, waar men tot uiterlijk dinsdag 12 december terecht Santpoort-Zuid bij Mellona, Bloemendaalsestraatweg 147; de 196; WOENSDAG 29 NOVEMBER Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein 20 u. lezing door de heer Van Moorsel over verzorging van kamerplanten voor NVV-vrouwen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 uur. Het is nog te weinig bekend dat bij de V.V.V. Velsen-IJmuiden plaatsen besproken kunnen worden voor thea ters buiten de gemeente. De theaters waarvoor gereserveerd kan worden, bevinden zich in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Hilversum, Bussum, Breda, Leiden, Haarlem, Tilburg en Arnhem. Wanneer men in een van deze plaatsen een concert of een toneelvoorstelling wil bijwonen, kan men zich een hoop moeite besparen door gebruik te maken van deze V.V.V.-service. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank t» Haarlem opgeheven het faillissement van: voor de Santpoort-noord bij Hoofdstraat Velsen-Noord bij de heer J. Winkel', Zijn eerste bloemenschilderij maakte Cees van Dam in 1949 in één nacht Zijn enthousiasme kende geen contouren en er volgden nog meer bloemenschil derij en, waarvan de meeste bij kunst licht tot stand zijn gekomen. In 1954 hield hij een expositie in kunstzaal Lef- felaar. Hij hield er enige goede kritieken aan over, die hij naar zijn mening te danken heeft aan relaties en vrienden. De heren dr. Jaffé en Hendriks, on derdirecteur en hoofdadministrateur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, waren eveneens ingenomen met zijn werk en ze beloofden hem een expositie in het Stedelijk. De schilderijen werden door de dienst van het Museum afge haald en voorlopig opgeborgen. Een maand later was Van Dam in het Museum voor besprekingen. Jonkheer Sandberg, de directeur met wie hij op zeer goede voet stond en door wiens bemiddeling menige collectie bij Hoogo vens kon worden geëxposeerd (onder andere dertig originele werken van Vin cent van Gogh in het Van Gogh-jaar) was aanwezig na een lange buitenlandse reis en hij zei tegen Van Dam: Die tentoonstelling van jouw werk gaat niet door. Naai mijn gevoel kan je beter” en daarover zegt Van Dam: „Hij wilde een tweede Karei Appel van mij ■'-'nken Ik kon toen in elk geval zegger mijn schilderijen al in het Stedelijk -' en”. Wel een persoonlijkheid om kennis mee te maken, via zijn werk in Galerie Boumans. WOENSDAG 29 NOVEMBER Zandkraai, Handelstraat. 19.30 u. ver kiezingsuitslagen. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 30 NOVEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Vrijburcht, Vrijburglaan 20 u. Foto kring Heemskerk. DONDERDAG 30 NOVEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20-23 u. KEUZE UIT 500 BONTMANTELS (in alle prijsklassen) NERTSHOEDEN v.a. 135,— NERTSCRAVATTES v.a. f 125,— Gedurende de gehele week AVONDVERKOOP Wagenweg 146 Haarlem Telefoon 316529

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9