CSKA KREEG LAATSTE DEEL VAN CURSUS Haan: Altijd moeten wij het spel maken Stuy: „Tegenstander kijkt schuin naar ons” AMST! L r éia DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 Nerveus Naam Rauw Formidabel V I Saai (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Afgelopen maandag was één van de pagina’s van het grootste Franse sportdagblad l’Equipe volgeschreven met een artikel over de huidige krachtsverhoudingen in het Europese voetbal. De pagina werd gelardeerd met twee grote foto’s. Eén van ex-Ajax-aanvoerder Piet Keizer en ook een actieplaat van Franz Beckenbauer, respectievelijk de exponen ten van het beste clubelftal van Europa en van het meest complete natio nale elftal van Europa. Voldoening Ajax imponeert nu zelf MARC SERNt ("Van onze sportredactie) spel. was Nu THEO KLEIN Ajax-uitblinker Johan Neeskens (r.) in duel met CSKA-uitblinker Denev. Al voor rust begon zich echter te manifesteren wat zich na de hervatting was Johan af zou tekenen. CSKA en daarom zou vooral Zo ook in dit geval. In dezelfde minuut nog trok hij e<-ji WW de Ze liepen allemaal te slapen. Het Ajax van vanavond was lang niet op zijn best. Ik heb de ploeg vaak op de televisie veel en veel beter aan het werk gezien tegen sterke tegenstan ders. Maar wij brachten er nog min der van terecht”. Met name Rep had het na afloop bij de Bulgaren gedaan. Zijn overtre dingen in zijn korte actieve periode werd hem kwalijker genomen dan bijvoorbeeld het consequente rauwe optreden van Neeskens. Denev, die vooral tegen het einde van de wed strijd ook niet vies bleek van verbo den handelingen: „Ik raakte geïrri teerd. Niet door Ajax. Maar door ons eigen spel. Ont« h?le ploeg stortte in. Of het elftal al niet bij voorbaat was verslagen, door de naam van Ajax? Denev: „Nee, de trainer heeft het ons voor de wedstrijd nog eens ingepompt dat wij ons niet onnodig bang moesten maken. Ik heb daar zelf geen moeite mee gehad. In het elftal van Jong Bulgarije speelde ik drie maal tegen het Nederlandse team. Ik wist voldoende van het Ne derlandse spel af om me onnodig druk te gaan maken over de reputa tie van Ajax”. Oefenmeester Manolov vond het na afloop allemaal te onbelangrijk om er nog woorden aan vuil te maken „Wij hebben onze grote fout in Sofia gemaakt, daar was vandaag weinig meer aan te veranderen". Het publiek, toch nog 43000 betalende bezoekers plus ex-premier Biesheuvel, werd er een beetje kriegel van. Het voelde dat dit Ajax CSKA (Stuy: „het was allemaal doelloos geschuif, maar als men bij de zestienmeterlijn kwam dan wisten die Bulgaren niet meer wat of hoe”) niet onder de voet zou lopen. Daar was het publiek tenslotte voor gekomen. Dat had Cruyff voor dit duel ook als de grote verdienste van deze wedstrijd aan gemerkt, hoewel hij nog wel bedacht: „Toen wij CSKA de nodige ruimte ga ven kreeg zo’n Denev en die nummer 8 (Nikoldimov red.) de tijd om een bal aan te nemen. En dat was fout. Want die konden toch wel voetballen. In de eerste helft werd daar veel minder gelegenheid toe gegeven. Toen werd er iets meer gejaagd door ons.” Maar wie er kwamen, geen Bulga ren. Spelmaker Denev, een van de weinigen die zich niet helemaal weg liet drukken, stelde mismoedig vast: „Ik zou niet kunnen zeggen wat wij nu anders hadden moeten doen om deze ploeg te kunnen verslaan. Zij spelen zo’n ander voetbal. Ons spel en dat van Ajax is niet met elkaar te vergelijken. Wat wordt er in die ploeg veel gelopen, en hoe duidelijk valt het juist dan op hoe vaak wij stilstaan. Wij hebben in deze twee wedstrijden erg veel geleerd. Wij sul len veel tijd nodig hebben om dit allemaal tot ons door te laten drin gen. Ik denk dat wij deze lessen op den duur in ons eigen team in prak tijk zullen brengen". nog duidelijker inspireerde niet de tweede helft een verschrikkelijk saaie vertoning worden. Er werd fracties van seconden te laat gepasst, waardoor bal len niet of maar half hun doel bereikten (iets wat vooral voor de constant maar proberende Arie Haan, Joha-n Neeskens en ook Barry Hulshoff, toch een ont moedigende en energievretende zaak moet zijn geweest). Ajax verdedigde vaak ook te nonchalent uit terwijl de mogelijkheden op een vlekkeloze show toch aanwezig waren. Kovacs: „Die tweede helft speelden enkele spelers in derdaad erg nonchalant. Er was in de rust afgesproken om CSKA te laten komen. Er moest door Ajax niet al teveel pressie worden uitgeoefend. Aan die opdracht is goed voldaan. Maar waarom sommige spelers zo onzorgvul dig met de mogelijkheden zijn omge sprongen die daaruit kunnen voortkomen, zal ik morgen eens vragen.” W!' hr 1 f - AMSTERDAM. Op de erelijst met de sterkste clubs in alle tot nu toe gespeelde Europa-cuptoernooien staat CSKA Sofia op de elfde plaats, tussen andere (ex-)grootheden als In ter, Feyenoord, Standaard en Dukla Praag. Gisteravond stond hetzelfde Bulgaarse team in het Olympisch sta dion, ontluisterd tot op het bot door een almachtig Ajax. Niets wees er meer op dat deze formatie in zijn historie slechts 15 van de 39 gespeel de Europese wedstrijden prijs moest geven. Integendeel, het duel dat zich gisteravond voor ogen van 43000 toschouwers ontrolde, had, naarmate de strijd vorderde, steeds meer weg van één van die vele eredivisiewed strijden waarin de Amsterdammers hun tegenstander als een soort spar ringpartner gebruiken. Middenvelder Kolev, die evenals zijn medespelers toch al met een minimum aan hoop naar Amsterdam was gekomen, had desondanks in het tweede treffen toch weer een kater hooguit rekening mee dat er een gelijkspel in zou zitten. Maar als de scheidsrechter hier reëel was geweest, dan had hij drie overtredingen van Ajax kunnen ontdekken, die minstens even zwaar waren als die van Stan kov, waarvoor hij wel een penalty gaf. Misschien dat een doelpunt van ons uit een strafschop veel aan het verloop van deze wedstrijd had kun nen veranderen”. Ajax reageerde duidelijk. Een kwartier lang, waarbij iedereen weer vrolijk door elkaar heen over het veld uiteenwaaier de, verslapte de concentratie geen secon de. Het gevolg was een 20 voorsprong. Neeskens dook op twee CSKA-verdedi- gers af, Stankov werd nerveus en ver speelde de bal aan hem. De Ajacied tikte door op Cruyff, die moeilijk weg kwam, uiteinde’ijk met een schitterende beweging het defensieblok in de CSKA verdediging onzeilde en vervolgens ook de uitgelopen Filipov zijwaarts passeer de. Het tikje van Cruyff in het verlaten doel betekende 10. Na twintig minuten was het 20. Keizer, die zich doorlopend aan te veel balverlies bezondigde, hij werd tien minuten voor het einde nog vervangen door Johnny Rep (Kovacs: „Keizer was moe”), maakte zich met een sublieme draai vrij, speelde op de vleu gel Neeskens aan, die de in het centrum opkomende Blankenburg met ’n loepzui vere pass bediende. De Duitser dreef nog enkele meters voordat hij met een sub lieme lob over Filipov de stand op 20 bracht. Hij maakte daarmee zijn eerste doelpunt in een Europa-cupwedstrijd Het eerste doelpunt van Ajax. Stankov ligt op de grond en Cruyff zet Penev op het verkeerde been. Vervolgens komt Filipov (foto 2) eruit, en wordt omspeeld. Op foto drie komt de opgekrabbelde Stankov te laat om de inzet van Cruyff in het lege doel nog te keren. En Heinz Stuy: „Als wij vroeger het veld opliepen dan keek iedereen schuin naar zijn directe tegenstander. Men keek tegen de naam op. Je zag iedereen denken van: goh, dat is Amancio of dat is die grote Gento. Nu is het precies het tegenovergestelde. De tegenstander kijkt schuin naar ons.” Tegen die achtergrond was AjaxCSKA ook snel beslist. De Bulgaren die zich met loden benen na het deb&cle in Sofia (13) zo snel moge lijk voor doelman Filipov verzamelden gaven de Amsterdammers ook alle gele genheid om rustig te starten. Dat bete kende wel allerlei razendsnel opkomen de mensen, vooral Haan en de zowel verdedigend als aanvallend negentig mi nuten uitblinkende Neeskens gingen di rect op „pad”, het achteloos tikken van de bal van man tot man en de overtre ding van Stankov die de Inleiding tot de strafschop van Mühren vormde. Keizer beging de overtreding tegen Stankov, was het de routine van Keizer of de naam die Ajax heeft waardoor de Oostenrijkse arbiter Schiller niet floot?, de centrale verdediger pakte de Ajax-linksbuiten, die onmiddellijk gestrekt ging, iets te opzichtig terug en Mühren mocht voor het eerst sinds drie jaar een strafschop B(j het zien van AjaxSCKA kon men onwillekeurig aan dit Franse relaas terug denken. De Amsterdammers z(jn zo sterk geworden dat alleen een Bayern München dat de topvorm van de avond bereikt Ajax nog van een derde Europa-cup kan af houden. Anderzijds zal een Nederlands elftal een eenzaam hoogtepunt moeten be reiken om de Westduitse nationale elf straks van de Europese of misschien zelfs van de wereldtroon te stoten. Heinz Stuy hierover: „Het is wel een vergelijking waar wat in zit. Alleen, die vorm van de dag kan zo bepalend zijn. Vooral als er qua voetbal klasse twee tegenstanders rondlopen die elkaar weinig of niets ontlopen”. Dit viel gisteravond met de beste wil niet te bespeuren. Superlatieven die CSKA Sofia als „beste team van de Balkan” waren vooruitgesneld konden toch niet de realiteit verhullen dat wed strijden in de categorie AjaxCSKA op nagenoeg één lijn staan met competitie wedstrijden als AjaxTelstar of Ajax MW. Arie Haan: „Of het nu een com petitiewedstrijd of een Europa-cupduel is, altijd moeten wij het spel maar maken. Men gaat er gewoon vanuit dat wij de sterkste zijn en de tegenstander verwacht ook niets anders. Dat is vaak wel eens vermoeiend. Het knokken is dan nog wel op te brengen. Je blijft het proberen, hoewel de inspiratie misschien, zoals vanavond bij vlagen het geval was. wel eens iets minder is. Er moet echter wei een gezonde relatie zijn tussen het knokken en die inspiratie. Anders kan het gebeuren dat het bij 30 afgelopen is. Hoewel wij, die buitenspel-goal van Hulshoff en die gemiste penalty van Mühren, er eigenlijk vijf gemaakt heb ben. En wie praat er dan nog over te weinig doelpunten? Niemand toch.” opgelopen. „Het is niet de eerste keer dat wij van een sterke ploeg verlie zen”, sprak hij triest, „ik heb het onder andere meegemaakt tegen Bay ern München en Chelsea, maar nooit hebben wij een zo ontmoedigende nederlaag geleden als vandaag tegen Ajax". daders, Stankov, in het strafschopge bied terug aan zijn shirtje. De kleine Bulgaar reageerde met een fraaie beenklem. Helaas, voor hem, zag scheidsrechter Schiller (Oostenrijk) alleen de laatste handeling, wat CSKA op een door doelman Filipov gehouden penalty kwam te staan. Het voorval kreeg diverse reprises in de vreemdste variaties. Het waren ge vechten die soms de halve wedstrijd door duurden, zoals tussen Suurbier en invaller Jankov, tussen Denev en Neeskens en op de valreep tussen Zafirov en invaller Rep. Opvallend was ook de indolente rol van Gerrit Mühren. Hij kwam tegen zijn directe tegenstander Kolev opnieuw niet aan aanvallen toe. In de spits stond in feite alleen maar Johan Cruyff die tweede helft. Hij werd herhaaldelijk te ruggefloten voor buitenspel. Soms te recht, maar vaak ook ten onrechte. Cruyff: „Wat die grensrechter met zijn vlag uithaalde was vaak nauwelijks te geloven. CSKA voelde dat goed aan. Men ging op een gegeven moment be wust op buitenspel spelen. Daardoor neem je als spits ook bewust iets minder risico. Je gaat er een paar meter verder vanaf staan dan je normaal doet. En als er dan een dieptepass komt dan ben je net die fractie van een seconde te laat waardoor een achtie nu mislukt, die normaal slaagt” missen. Mühren: „In een competitiewed strijd tegen Go Ahead is mij dat voor het laatst overkómen. Hoe het komt? Die penalty viel te vroeg in de wed strijd. Ik had nog geen bal aangeraakt. Ik zou er bovendien geen bezwaar tegen hebben als in het vervolg iemand anders bij Ajax zich met de strafschoppen gaat belasten. Hoewel ik er niet vanaf moet. Als men er de voorkeur aan geeft bij Ajax dat ik de man voor de strafschop pen blijf dan zal' ik het zeker blijven doen.” Het was vooral in de tweede helft dat Ajax de Bulgaren ontdaan van alle luister met hun ware gezicht aan den volke toonde. De Ajacieden had den hun opponenten niet duidelijker kunnen ontmaskeren, dan met de forse stap die het team van Stefan Kovacs na de hervatting terug deed. Het was op dat moment tenslotte al 2-0 en dus kon de Nederlandse kam pioen het zich permitteren voorzichtig aan te doen. Weg waren op slag de vindingrijke passjes, weg was het sprankelende spel. Alleen Cruyff bleef als een eenzame spits voorin geposteerd. Het woord aan de Bulgaren. Door deze taktiek werden zijn in staat gesteld het ini tiatief over te nemen. Nu was er ruimte boor hun spel. Toch zouden er nog twee doelpunten vallen. Eindelijk was het wel raak toen Swart op tijd diep speelde waardoor Cruyff met Stankov en Penev achter zich aan de gelegenheid kreeg om FiU- pov met een bekeken sehulvertje voor de derde keer te passeren. Stuy: „Dat ie typisch Cruyff. Tien, voor mijn part vijftien keer wordt hij afgefloten voor buitenspel, maar hij gaat door. Hij blijft loeren en maakt dan zo’n doelpunt. Dat geeft zelfs mij als doelman voldoening.” De score had nog hoger op kunnen lopen. Cruyff passte van de vleugel, weer minutieus op tijd, een lange hoge bal op het hoofd van de het centrum van de CSKA-defensie instormende Hulshoff. Het leek een glaiszuivere tref fer, hoewel arbiter Schiller daar op instigatie van zijn grensrechter an ders over dacht. En daarom dacht Jo han Cruyff: „Het is misschien dan wel geen show geworden, maar toch wed een goede wedstrijd.” Arie Haan knikte in stemmend: „Je wist het van tevoren; deze wedstrijd inspireert niet. Als ik dan zie wat er tenslotte uitgekomen Is dan valt het allemaal nog wel mee. En zeker gezien de moeilijke terreinomstandighe- den. Eén-twee combinaties was moeilijk op dit gladde veld. Diep spelen voor dat je daartoe overgaat moet je steeds organiseren, iets waarvoor je bij deze tegenstander niet altijd de inspiratie kon opbrengen werd vaak te gehaast ge daan." Het was Haans eufemistische verkla ring voor het feit dat Ajax aanvallend niet zo nodig meer hoefde, op het mid denveld domineerde en dicteerde en in de defensie voetballers als Krol, Huls hoff, Blankenburg, Suurbier en niet t’e vergeten Stuy had, die in de persoonlij ke duels zo duidelijk superieur waren dat de tegenstander zo mogelijk nog minder serieus genomen kon worden dan in Sofia. trainer Manolov gaf zich niet zo volledig gewonnen. „Ajax is natuur lijk een formidabel team", legde hij uit, „maar toch hadden wij hier meer kunnen slepen. Niet dat ik hier toe gekomen ben met enige op kwalificetiei^fk hield er Met dit laatste zwakke verweer doelde de Bulgaarse trainer op het scala van overtredingen dat door de Ajacieden werd begaan. Maar niet alleen door hen. Want de stevige Bulgaren twijfelden niet lang met hun al even ruige antwoord op deze provocaties. Het begon al in de ne gende minuut toen Keizer door een drietal Balkanbewoners „in de sand wich" werd genomen. De Ajacied pleegt dergelijke voorvallen niet te vergeten. Ergo, hij straft ze binnen de kortste keren liefst zelf af. •■w a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25