Regeerbaarheid wordt er niet eenvoudiger op HERKENBARE HELDEN IN SPANNENDE BOEKEN de jeugd Iets aparts voor en Sinterklaas van agenda Veel kijkwerk voor Praktisch alle dagbladcommentatoren: IN DE VISHAL Twee maanden voor dodelijk ongeval JEUGDBOEKEN DOOR MIEP DIEKMANN HAVENBERICHTEN JU DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 6 Absurd Mislukt Noodoplossing Onzekerheid Drie groeperingen Heemskerk Beverwijk -- Velsen-IJmuiden F (Van een onzer verslaggevers)Z u. Waarschijnlijk zullen na deze uitslag zowel binnen het progressieve als het confessionele kamp middelpuntvliegende krachten werkzaam worden. De politiek moet, zo enigszins mogelijk, haar eigen problemen oplossen. Maar bij zoveel on- van een In beide gevallen zullen we moeten spreken van een overgangskabinet. Het staat volgens Het Vrije Volk nu reeds vast, dat de kiezer zich nog een keer zal moeten uitspreken voordat we tot nor male stabiele verhoudingen in de poli tiek zijn gekomen. zekerheid komt een extra-parlementair kabinet in het vizier, zo zegt Trouw. We gaan een zeer moeilijke formatie tegemoet. Er is geen reële meerderheid te vormen. Dit stelt met name de KVP voor grote problemen. DIVERSEN De Vrl'burcht, (Vrljburglaan). 19.30 u. open bare raadsvergadering. In de nacht van 17 op 18 juni was de man op de Oosterweg in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijtge raakt. Hij raakte de rechterberm en via een oprijlaan kwam hij in d e linker- berm terecht, waarbij hij een tegemoet komende fietser schepte. De oorzaak zou te hard rijden zijn geweest. HET IS LANGZAMERHAND een klassieke vraag van ouders en opvoe ders, tijdens een lezing, aan het wor den: „Wat vindt nu van al dat striplezen van kinderen?" Alsof mijn mening een norm of een houvast zou zijn! Het gaat erom dat miljoenen kinderen en volwassenen strips lezen en dat dat nog steeds niet als realiteit geaccepteerd wordt. Was dat wel zo, dan zat het best snor. Want dan waren ouders en pedagogen eindelijk zover om al die stripbladen en- boe ken meer serieus te bekijken. Dan zouden ze ook meer gericht strips voor hun kinderen kunnen kiezen (al is het leuke van de strips dat kinde ren die zelf kiezen en vaak kopen - ze zijn zelf de consument, waar veel voor te zeggen valt!). Dan zouden ouders, die zich zorgen maken dat hun kind met een te beperkt expres sievermogen blijft zitten door het striplezen, voor stripboeken met een meer verhalende tekst kunnen zor gen. Met mooi en duidelijk afgedruk te tekeningen, die de jonge oogjes niet verpesten. Onder de kop „Tussenstand” zegt de HAAGSCHE COURANT: Dit is geen uitslag, dit is weer niet meer dan een tussenstand. Wat nu?, zo vraagt het blad zich af. De linkse drie zijn teleurgesteld. Vier zetels winst is geen verschuiving, die een bewind van hun schaduwkabinet rechtvaardigt. HAARLEM. Conform de eis Van de officiet van fustitie heeft de Haar lemse rechtbank een 24-jarige inwoner van Castricum veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid wegens grove schuld aan een dodelijk ongeval. AL HOUDEN VEEL jeugdboeken schrijvers er niet van dat hun werk of in het hokje van de meisjesboeken of in dat van de jongensboeken wordt ondergebracht, er blijven ou ders, die je bijna wanhopig opbellen met de vraag: „Waar vind ik een boek voor mijn jongens van dertien, veertien, en dan niet een boek met zo’n taptemelk-held, maar het moet spannend zijn en er moet veel in gebeuren.” Voor die ouders en hun zoons enkele toppers. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Northern Najad, Monrovia; Herman Grave, Sharpness; Jean-E, Londen; C.V. Staghound, Felixtowe; Abbotsfjord, Bil lingham, T.Tmuiden; Schelde, Dagenham; Diorit, Flisborough; Keynes, Grimsby; Tor Hollandia, Gothenburg; Borea, Bre men; Timca, Hof Holme; Anterionity, Eastham; Amstelstroom, Hull; Anita von Bargen, Flixborough; Oriole, Dagenham; Ostend Express, Hull; Attain, Rotterdam, Zaandam; Walenburgh, Rotterdam; Lan- ga, Rotterdam; Jynazhiy, Veltspils; Con ception, Rotterdam; Nenny Carrier, Ant werpen; Smit Lloyd 18, Cont Plat, IJ muiden; Bavaria, Bremen; Bogota, Aar hus; Gabbro, Flixborough; Joan-C Lon den, IJmuiden; Donderdag aangekomen in IJmuiden: Alchemist Hamburg, Cardiff; Katten- turn, Gr. Yarmouth; Atlantide, Goole; Asta, Kemi; Dutch Sailor, Hull; Wayne- gate, Sas van Gent, IJmuiden; Mercuri- us, Antwerpen; Jopulp, Grangemouth, IJmuiden; Pericles, Antwerpen; Pergo, Antwerpen; Zaanstroom, Felixtowe. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Constance, Noordzee; Berta, Toihita; Sinon, Hamburg; Ulysses, Sint Maarten; Eir, Stettin; (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van onze redactie binnenland) De regeerbaarheid van ons land is er met de afgelopen verkiezingen niet eenvoudiger op geworden, ondanks de toch aanzienlijke verschuivingen die zich hebben voorgedaan. Dat is een van de weinige gegevens, waar over praktisch alle dagbladcommentatoren het eens blijken te zijn. Politiek gesproken is Nederland, na de verkiezingen van gisteren, een beetje een ander land geworden. We gaan in een versneld tempo een zeer goede kant uit- Daarbij vergeleken is het feit dat de kabinetsformatie wel de nodige moeilijk heden zal opleveren, van ondergeschikt belang. Een herstel van de samenwerking van de confessionelen met de WD - met of zonder DS’70 - is wel, aldus TROUW bijzonder onaantrekkelijk. Die construc tie zou ook de confessionele partijen zelf onwelkom moeten zijn, omdat de heer Wiegel na de enorme winst die hij heeft kunnen boeken, bij de formatie hoge eisen zou kunnen stellen, bij de inwilli ging waarvan KVP, ARP en CHU in ernstige mate aan het verwijt zouden worden blootgesteld, dat ze aan „rechts” hebben moeten offeren. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Oriole, Dagenham; Adi, Great Yar mouth, IJmuiden; Niedermehnen, IJmui den; Arosia, Hamburg; Skaufast, Free town, IJmuiden; Trongate, Hönfleur, IJ muiden; Siegerland, Kingslynn, IJmui den; Najade, Freetown; Klasina, Teign- mouth; Smit Lloyd 3, Cont Plat, IJmui den; Mercur, Rotterdam; Winjona, Lon den. DE WAARHEID stelt vast, dat de verkiezingen de politieke verhoudingen in Nederland een ruk naar links hebben gegeven. De verkiezingen hebben, aldus dit blad, een belangrijke verschuiving laten zien, maar nog geen duidelijke beslissing. De krachten zijn echter aan wezig om in Nederland een andere koers tot stand te laten brengen. ontving voor Krabat, Meester van de Zwarte Molen de Duitse Jeugdboe kenprijs. Dit magisch geladen verhaal uit Saksen over de molenaar-heksen- meester en diens leerllingen, van wie er op oudjaar altijd ééntje sterven moet, is er niet een voor zwakke zieltjes. Niet vanwege de vele kippe- vel-fragmenten, maar omdat Preuss- ler zijn held Krabat bewust mee sleurt door de diepste hel van een zaamheid, waaraan een jonge mens ten prooi kan zijn. Het geraffineerde van het verhaal is, dat Krabat en zijn medeleerlingen zei hun leesituatie opgezocht hebben. Niemand heeft hen gedwongen bij de meester in dienst te gaan. En ze hebben het ook niet slecht bij hen. Nadat ze eerst in hun leertijd zijn afgebeuld krijgen ze ge heime krachten, waardoor het werk lichter valt. In ruil voor het veilige onderdak en voer, kan de meester hen naar willekeur veranderen en hun zijn wil opleggen (trek de lijn maar door naar onze tijd!). Krabat vindt uit dat alleen een meisje de macht van de meester breken kan, maar de meeste meisjes hebben dat met de dood bekocht. Hoe Krabat Het Meisje door gedachtenoverbren ging tot zijn redster maakt, is een magisch liefdesverhaal van grote al lure. Hoe vind je je partner, hoe je vriend, hoe leer je je onttrekken aan de machten, die je beheersen, dat zijn OM MET DE HELE kleintjes te beginnen, voor wie er nog steeds veel te weinig kijk- en voorlees - of zelf doe-boekjes uitkomen - twee oud- vertrouwden: Dick Bruna met een nieuw telboek, van 13 tot 24, waarin het tellen is opgehangen aan bekende voorwerpen; en een boekje over kleuren „Mijn hemd is wit”. De mini male tekstjes hebben geen hóófdlet ters, iets waar altijd vraag naar is voor de voorlijke lezertjes op de kleuterschool, en waar uitgeverij Bruna op aan blijft haken. ’WAT EEN GEMIER’ en ’De baard van Pieter’ behoren tot het allereer ste werk van Jean Dulieu, van vlak na de oorlog, dat voor het eerst herdrukt wordt. Over de manier waarop Dulieu met een tekst omfie delt hoeven we niks meer te zeggen - die blijft kinderen vanaf 5 jaar tot veel ouder pakken. De verhalen zijn ook in de Paulus stripalbums 3 en 4 in blokken onder de tekeningen afge drukt, en die tekeningen zijn ook voor de kleintjes gemakkelijk in één blik te overzien: twee rustgevende elementen, waardoor het kind niet onnodig opgejaagd wordt. En dat is een enorm pluspunt in de strip voor kleintjes, waar nog bijkomt dat Du lieu in kort bestek veel laat gebeu ren, met zeer logische overlopen. De wat sukkelige veldkabouter Pieter zorgt in deel 3 als een nieuwbakken dokter voor een onrustige winter en jaagt in deel 4 Paulus in allerlei enge avonturen, omdat hij zijn baard met levenswater gewassen heeft. Uitgever- Van Holkema en Warendorf. Daarvoor is het nodig af te zien van een minderheidskabinet, dat de steun van de KVP nodig zal hebben en dient te worden gebroken met het anti-com- munisme. Het is niet te boud gezegd, aldus Het Vaderland, dat het kabinet Biesheuvel de verkiezing heeft gewonnen, ondanks het verlies van KVP. CHU en DS '70. De winst van de WD is veel belang- rjjker dan die van de grote oppositie partij, de PvdA, die in feite gering is. De grote winst van de PPR had Den Uyl ook niet verwacht anders had hij de PPR wel meer ministers in zijn kabinet gegeven, vindt dit blad. DE ZEER EENVOUDIGE, simpele ontwikkeling van het verhaal „Alleen op een eiland” van Theodore Tayior, dat de jonge hoofdpersoon Phillip Enright zelf vertelt, heeft het in we zen zeer dramatische gegeven gered van af glijden naar het drakerige. Want wat deze Phillip meemaakt, wanneer hij met zijn moeder tijdens de oorlog op weg is van Curasao naar Amerika, is niet gering. Het schip wordt getorpedeerd, Phillip ge red door een stokoude neger Timothy. Wanneer Phillip ineens blind wordt en zwaar ziek, moet hij leren zien, en later het onbewoonde eiland leren kennen door de ogen van zijn redder. En zwart dat is een andere wereld, is hem thuis geleerd. Phillip en Timo thy beheerst één grote angst: dat de oude man sterven zal. Ongemerkt leert hij Phillip hoe die dan in z’n eentje zal moeten overleven. Groots is Timothy’s sterven beschreven - tijdens een orkaan. In dit authentieke relaas van leven-en-dood doet de op lossing van het rassenconflict wat erg simpel aan, maar bij jongeren is de ommezwaai naar een andere denkwe reld vaak door een simpele gebeurte nis in gang gezet. Uitgegeven door Lemniscaat. De vijf partijen van het eerste kabi- net-Biesheuvel verloren tezamen wel, maar behielden een krappe meerderheid, die bovendien kan rekenen op de wel willendheid van de gereformeerde splin ters. Professor Steenkamp zal dus wel weer moeten opdraven om de vijf aan elkaar te lijmen. Voor een tijdje. In afwachting van een nieuwe stembus gang. Onder de titel „Naar verdere blokvor ming” schrijft DE GELDERLANDER: Voor de regeerbaarheid van het land hebben de verkiezingen geen enkele dui delijkheid opgeleverd, al is er wel een kristallisering zowel naar links als naar rechts. Een vorm van polarisering en radicalisering, waarbij het frappant is dat 37 percent der stemmen van jonge nieuwe kiezers naar de VVD is gegaan. NA ALLES WAT kinderen al over Pippi op de teevee gezien hebben zullen ze er meer van willen weten Hoe het verder gaat. Astrid Lingd- gren vertelde er verder over in „Op stap met Pippi uangkous” na een korte samenvatting en introductie van sommige figuren. De attractie is zeker het schitterende fotomateriaal van Bo-Erik Gyberg. Voor Pippi-fans een mooie aanvulling van hun Pippi- boekenschat. Want die zou in iedere kinderboekenkast moeten staan. En dat schreven we al voor Pippi een film-heldin werd!). Anderzijds zit een minderheidskabinet er ook niet in. De confessionelen zullen na hun gezamenlijk verlies niet goed staande kunnen houden, dat ze de eerst- geroepenen zijn zo’n kabinet op de been te helpen. Maar het resultaat van de progressieven is, als geheel genomen, ook niet zo zonnig als ze waarschijnlijk had den gehoopt. De PvdA mag haar winst gevoegelijk wegstrepen tegen het verlies van D’66. De PPR is op haar kleine eentje verant woordelijk voor de vooruitgang van het progressieve zeteltal. LEON GARFIELD staat internatio naal bekend als de Dickens van de jeugdliteratuur. Geen schrijver, die zoveel laat gebeuren in ruim 200 bladzijden, en die tegelijk met een enorm raffinement de karakters van zijn personen beweeglijk als in een film overbrengt. Wat de vondeling Jack Holborn allemaal moet doorma ken vanaf het moment dat hij aange monsterd heeft, door piraten gevan gen wordt genomen; door de geheim zinnige piratenkapitein gedwongen wordt driemaal diens leven te redden - tot aan het moment dat hem het geheim van zijn afkomst verteld zal worden, is een adembenemend ver haal over menselijk vertrouwen. Over het probleem goed en kwaad wordt niet ethisch gemeierd - voor Jack is goed wat je denkt te kunnen ver trouwen. Maar hoe ontdek je dat? In wat ligt het bewijs? In zijn hele opzet en fascinerende uitwerking is dit boek daarom veel meer het relaas van een mens-worden, dan een pira tenverslag. Uitgegeven bij Leopold. NRC-HANDELSBLAD schrijft: De bij deze verkiezingen gebleken „trend” rrechtvaardigt vooralsnog geen wisseling van de wadht aan het regeringsfront. De winst van de progressieve drie lijkt niet substantieel genoeg om n maar het ex periment met een links minderheidska binet te wagen. En verder: Het lijkt onaannemelijk dat de kiezers het beleid van het kabi- net-Biesheuvel als zodanig hebbenwil- len desavoueren, hoezeer zij dan ook de KVP en de CHU in een staat van ontreddering hebben gebracht. GODFRIED BOMANS HIELD er zo zijn ideeën op na over het schrijven voor kinderen: „Je moet je kunnen herinneren hoe ongelukkig je je als kind kon voelen, wil je later voor kinderen kunnen schrijven!” zei hij eens toen we samen over dit onder werp geinterviewd werden. Het lijkt een vreemde uitspraak voor wie zijn speelse verhalen-met-een-knipoog voor kinderen kent. Maar in „Het verdwaalde eendje” (illustraties C. van Velsen, Uitgeverij Amsterdam Boek) is zo’n klein verdrietje van een kind op zoek om zijn moeder terug te' vinden. Er staan hier minder .grote’ woor den in dan in het pittige .Juffrouw Langneus’ (Zelfde illustrator en uit gever). Langneus is een prutsheks, die echter in het bejaardenhuis voor hek sen nog heel wat voorstelt. Terugden kend aan dat gesprek van toen met Bomans, komt me dit verhaal meer voorals een waarschuwing om de onontbeerlijke nonsens en fantasie niet ergens in een vergeetboekje weg te stoppen. OTFRIED PREUSSLER, die bij ons vorige maand een Zilveren Grif fel kreeg voor zijn .Sterke Wan ja’ DE TIJD constateert, dat de KVP niets overblijft dan een keuze voor de WD of voor de progressieve combinatie, maar vindt dat beide noodoplossingen zijn voor de algemene partijpolitieke verhoudingen. Het blad meent, dat een extra-parlementair kabinet een oplossing kan bieden, hoewel die oplossing zeer omstreden is. Het blad schrijft: Het lijkt een nood greep naar zulk een kabinet te streven, maar is het niet evengoed een nood greep, ja zelfs een serie noodgrepen, net zo lang de parlementaire doolhof in te gaan tot men uiteindeliik toch op deze misschien enige uitweg stoot? Het absurde van deze verkiezingen - beter gezegd: van ons ongelukkige par tij bestel - is dat de grote verliezer, de KVP, de sleutel in handen heeft, aldus HET VRIJE VOLK. De KVP staat nu voor de grote beslissing. Wil zij opnieuw in zee gaan met de WD (die terecht aan haar grote overwinning enige rech ten zal ontlenen) en daarmee de kans lopen op verdere verliezen in de toe komst? Of is zij bereid steun te geven aan een progressief minderheidskabinet met alle moeilijkheden die dit zal opleveren voor een Kamerfractie wier sympathie eerder naar de VVD uitgaat? Terwille van de gezonde arbeidsverhoudingen en een echte inflatiebestrijding zou de laatste oplossing wellicht de beste zijn. Een dergelijk kabinet is alleen moge lijk als de KVP uitspreekt dat zij bereid is de progressieve drie een kans te geven, waarbij een redelijk overleg na tuurlijk niet is uitgesloten. Indien zij daartoe niet bereid is zal prof. Steen- kamn weer een kamer in Den Haag moeten huren teneinde de oude coalitie, wel of niet met DS’70, nieuw leven in te blazen. BIOSCOPEN: Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Satnas creatuur”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Zeg maar ja tegen het leger". TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. MUZIEK Sporthal (Van Loenenlaan). 20. u. uitvoering van de opera „De Parelvissers” van Bizet met onder andere Marco Bakker. IN DEZELFDE parodiërende stijl als Hanna en Barbara hun Flinstone strips over de oertijd maakten, heeft Bertil Almqvist vooi 8-10 jart gen een net iets fijner, iets genuan ceerder stripverhaal geschreven en vooral subliem getekend over de oer kinderen Been en Botteke, hun hond en paard en ouders: „De kinderen zwerfsteen gaan naar Egypte” en naar Amerika”. Van iedere bescha ving, die de familie leert kennen, neemt ze iets mee terug naar het eigen land. Vooral het deel over Amerika is bijzonder knap in de tekst- en tekenvondsten, en heeft voor kinderen meer herkenningspun ten dan het Egyptische deel. Ook hier weer een rustig, overzichtelijk tekst beeld dat de tekeningen niet in de verdrukking brengt. Uitgeverij: Van Holkema en Warendorf. Boekjes, die tegelijkertijd speelgoed zijn, komen er steeds meer. Uitgeverij Veen bracht „Mijn kakelbonte harle kijn”, waarvan de 2Ö bladen met tekeningen van Blecher ieder in drie ën zijn gedeeld, zodat er met 60 wezens en 60 geinige rijmpjes van Alexander Pola de meest gekke visu ele tekstcombinaties gemaakt kunnen worden. Uitgeverij Gottmer bracht met „Circus” een soortgelijk boek, in lang formaat en zonder tekst, waarin Jan Brychta uitging van de circuspi ramides. Steeds 3 figuren boven el kaar. Beide boekjes zijn niet alleen schitterend van kleuren maar ook stevig uitgevoerd, wat voor 3 tot 5 jarigen toch nog altijd een punt is. De z.g. driedimensionale uitvouw- boeken, die uitgeverij Veen uit Praag naar ons land haalde, zijn bij ieder kind een succes gebleken. Er is een beknopte voorleestekst bij; veel van deze boeken blijken in de kinderka mers te fungeren als opengeklapte schilderijtjes. Nieuwe titels in de se rie zijn: De gelaarsde kat; De stand vastige tinnen soldaat; Hoe een arme soldaat koning werd; Het herderin netje en de schoorsteenveger. L. van Veen-Niessingh hield de tekst in haar vertaling erg eenvoudig en in de uitbundige platen van V. Kubasta zit als verrassing ergens een bewegend element verborgen. Jakob met de rode ladder van Wilfried Blecher (uitgeverij Gottmer) IJMUIDEN Op de woensdagmarkt werden in IJmuiden aangevoerd: 140 kisten en 354 premiekisten schelvis; 80 kisten en 130 premiekisten wijting; 405 kisten kabeljauw; 1018 kisten koolvis; 5 kisten haring; 46 kisten en 184 premie kisten makreel; 31 kisten schol; 39 kis ten schar; 210 kisten haai; 21 kisten hake; 132 kisten varia; 314 stijve kabel jauwen; 1.150 kg tong. Prijzen in guldens, per 1 kg: grote tong 10,18, groot middel tong 10,71, klein middel tong 11,68, tong 1 11,58, tong 2 10,19; per 125 kg: grote hake 642, middel hake 572, grote leng 144130; per hoop: vleet 196156, roggen 130— 80; roggen 13080; per 50 kg: schelvis 1 153139, schelvis 2 9586, schelvis 3 9251, wijting 1 7355, wijting 2 8250, schar 10577, kabeljauw 1 11586, kabeljauw 2 118 72, kabeljauw 3 10083, kabeljauw 4 8882, kabeljauw 5 9063, koolvis 1 6153, koolvis 2 6044, koolvis 3 6141, koolvis 4 4835, blanke koolvis 65, schol 1 158, schol 2 132, schol 3 130—128, schol 4 115—103, tarbot 303, griet 263—194, makreel 7532,50, haai 4825, bot 46 33, lever 6157, hake 1 162, hake 2 113, hake 3 10285, kleine leng 56, lommen 60, steenbolk 5349, hammen met kop 130120, poontjes 76—58. BESOMMINGEN: HD 202 5.700, KW 29 8.050, 39 55.700, 149 8.500. IJM 9 57.400 TX 8 1Ö.200, 16 2.500, 24 2.500, 40 2.7. Dick de Wilde is de illustrator van „Jack Holborn". De Telegraaf ziet wel een mogelijk heid in herstel van het oude kabinet- Biesheuvel met medewerking van DS’70. Daarbij zou een accentverschuiving ko men ten gunste van de VVD. De regeerbaarheid van ons land is er moeilijker op geworden, vindt DE TE LEGRAAF, die concludeert dat de aan val van de linkse drie op het regerings- blok als mislukt moet worden be schouwd. De politieke situatie is ook allerminst verduidelijkt, al is het cen trum verzwakt. Een voorzichtige conclusie zou kunnen zijn, dat we in Nederland langzaam maar zeker naar drie grote groeperingen gaan, hetgeen uiteindelijk van belang voor de duidelijkheid ten behoeve van de kiezer is. Maar daarvoor zal een snelle herstructurering van de nog be staande groeperingen naar werkelijke eenhedeij üdd.ig zijn. En verder? Verder ontkomen we er nu helemaal niet meer aan om ons versnipperd partijensysteem op de hel ling te zetten, aldus het AD. De jeugd heeft gesproken - als kiezers en als politieke aanvoerders die tot de verbeelding spraken. En hoe. Want, al dus het ALGEMEEN DAGBLAD, naast de opmerkelijke winst van de PvdA, die zeker heel wat jongeren heeft aange trokken, valt toch wel in het bijzonder op de zeer grote winst van de door de jonge politici Wiegel en De Gaay Fort man geleide partijen, de VVD en de PPR. Beide partijen kregen de jeugd aan hun zijde Daarmee is overigens niets, maar dan ook niets opgelost. De verkiezingen van gisteren tonen immers duidelijk aan dat we meer dan ooit muurvast zitten. Wat er nu de komende weken of maanden in zit, is zeker geen linkse regering. De „oude vijf” van het kabinet - Biesheuvel kunnen het proberen scharrelend langs de afgrond van een benauwend kleine Kamermeerderheid. Maar ze hebben althans zo’n meerder heid) e en de kar moet rijden, want we zitten in ons land tot onze nek in de zorgen. DE VOLKSKRANT wijst erop, dat de opkomst groter dan ooit was, dat er zich enorme verschuivingen hebben voorge daan en dat de polarisatie tussen links en rechts niet meer te stuiten is. De grote winst van de WD compen seert de verliezen van de confessionelen wel enigermate, maar toch lang niet voldoende om een terugkeer naar het oude vijfpartijen-kabinet mogelijk te maken. Wil de KVP niet nog verder naar rechts worden getrokken, dan zal zij toch ook wel zeer beducht moeten zijn voor een samenwerking, waarin de libe ralen nu nog meer zouden domineren” aldus De Volkskrant, die als enige ande re oplossing geeft een minderheidskabi net van de progressieve drie, dat echter op steun van de confessionelen blijft aangewezen. „Zullen zij bereid zijn om die te geven?” heeft maar een heel kort verhaaltje: Hoe Jakob bij zijn vriendje Fred probeert te komen met zijn rode ladder. Die hele klimpartij is via bijzonder fraaie, wisselend uitgesne den bladen letterlijk op de voet te volgen door kijken lezertjes van 4-6 jaar. Het Haneboek van Eric Carle (Uit geverij Gottmer) heeft als verrassing boven in de kleurbladzijden een soort optelsom in zwart-wit. De haan trekt ludiek de wereld in, steeds meer dieren sluiten zich bij hem aan, maar als het donker wordt overheersen de materiele verlangens en de een na de ander verlaat de haan, die tenslotte ook voor het warme, veilige hok kiest De dieren die er eerst bij komen en dan weer vertrekken vro men met elkaar die optel- en aftrek som. Een aardig idee om kleintjes via voorstellingen te leren tellen. BIOSCOPEN City Theater, donderdag 20 u. „Sexpoes Lucl”; vrijdag 20 u. „De duivel hale je”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Fellson, Beecke- •tijn, Velsen-Zuid, dagelijks geopend van 14 u. tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op •11e werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 u. tot 12 uur te bezichtigen. moderne thema’s gezet in een oud verhaal, dat zijn weerga niet heeft. Uitgegeven bij Lemniscaat. DE ETHIOPISCHE herdersjongen Tibeso leeft in een land waar slaven handel in kinderen nog voorkomt. En wanneer hij ontdekt wie de veedief is, die zich verschuilt achter de ge heimzinnige luipaard, is hij geen mi nuut meer veilig. Er verdwijnen zo veel kinderen! Het is zijn wil om terug te vechten, die hem in leven houdt. Maar iedere hulp lijkt hem dieper in de ellende te storten, ook het meisje Sokine verdwijnt. „De luipaard” van Cecil Bödker is een verhaal van list tegenover bruut ge weld, waarin het landschap (o.a. het door geesten bezochte verlaten dorp) een grote rol speelt. Door haar zeer visuele wijze van beschrijven (omge ving, zeden en gewoonten) heeft de Deense schrijster voor Europese jon geren Afrika dichterbij gehaald en zo tussen de regels door duidelijk ge maakt waar overeenkomsten en ver schillen liggen in het zo moeizame proces van zelfrealisatie. Uitgegeven bij Leopold. HET PAROOL: Tegenover de afbraak van de confessionele partijen staat, als een soort spiegelbeeld, de winst van de PvdA en de PPR aan de linkerzijde van de scheidslijn, en die van de.WD aan de rechterzijde. Grote groepen oude én nieuwe kiezers hebben, door op partijen als PvdA, PPR en VVD te stemmen, duidelijk kleur bekend, en dat moet als een enorme winst worden beschouwd. Zo gezien is er wel degelijk reden om het resultaat van deze verkiezingen te beschouwen als een zeer belangrijke stap in de goede richting. Extra-verheu- gend daarbij is, dat het proces gezondmaking klaarblijkelijk in stroomversnelling is geraakt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6