PPR eist niet meer zetels na verkiezingsoverwinning Klaas Beuker: REGERINGSBELEID HAD NAUWELIJKS REËLE INVLOED OP VERKIEZINGEN Radio verslaat televisie Na Terwijl het Wiegellied klinkt... „Ik blijf les geven” i WIE WAT WAAR 1973 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 9 (Van onze parlements-redactie) Recht-voor-zijn-raap” Tip van Sint „Moeilijk jaar” Kamerlid van RKPN: medewerker) Paddestoelen •n Kocht U al ons jaarboekje Duurzaam Mistige situatie Niet teleurgesteld DEN HAAG Het wordt lang zamerhand eentonig wat er nu voor de derde keer sedert 1967 bij ver kiezingen is gebeurd; weer stonden de verkiezingen in het teken van de ,nieuwheidsverschij nselen”van partijen en personen en van voort gezette deconfessionalisering. Weer heeft het regeringsbeleid nauwelijks reële invloed op de verkiezingen gehad, ook al beweren allerlei poli tici dat. De winst kwam immers zo wel terecht bij de critici van de re gering als bij een deel der aan hangers. „Niet met WD 5 Schaduwkabinet verandert niet de ADVERTENTIE V Haarlems Dagblad (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) Van Mierlo van D’66 en Jurgens van de PPR schoven elkaar de overwinning en het verlies toe in hun commentaar. Van Mierlo: „Wij hebben een moeilijk jaar achter de rug; dat heeft toch door- ’t Is weer enorm interessant IJmuider Courant - Beverwijkse Courant De Gaay Fortman schoof de gedachte aan een extra-parlementair kabinet van de baan en zei over een mogelijke terugkeer van de oude regeerpartners: „Ze zullen het de kiezers toch niet willen aandoen om nog een keer te gaan regeren, na deze nederlaag?” Dit gebeurt op een moment dat Van Mierlo’s partij binnen de progressieve concentratie aan identiteit begon te win nen, en de PvdA zelfs van al te radicale oplossingen wist af te houden. Teleurstelling valt af te lezen van het gazicht van KVP-fractieleider Andriessen. Ook ex-minister Schmel zer is de grote klap kennelijk nog niet te boven. Hans Wiegel gisteravond met zijn ouders en verloofde Pien tijdens de feestvreugde in de zaal van Krasna- polsky die door de VVD was afge huurd. De Gaay Fortman verder over uitslag van de verkiezingen: „Onze aan hang blijkt voor een groot deel bij de jeugd te vinden, maar ik geloof toch dat we een stabiele kiezersaanhang hebben, verdeeld over alle leeftijdsgroepen. Wij hebben gewonnen, omdat we nooit ran cuneus zijn geweest of agitatie hebben getoond” De betrekkelijk kleine winst van de PvdA is waarschijnlijk de meest „harde” en duurzame. De PvdA heeft kans ge zien uit de positie te raken van de „traditionele minderheid”, analoog aan die der confessionelen. Evenmin lijdt ze blijkbaar aan onzekere en wisselvallige nieuwheidsverschljnselen. Dat maakte de winst relatief klein, maar wel belang rijk. Lijsttrekker Wiegel van de VVD, de andere grote winnaar, vond dat de WD de vruchten heeft geplukt van zijn „recht voor zijn raap”-uitspraken. Dat was ook de mening van WD-voorzitster mevrouw Van Someren-Downer. Vol gens Hans Wiegel heeft de ARP wel en de KVP geen duidelijke uitspraken ge daan. „Het resultaat ligt op tafel”, zei hij. Vrijwel alle VVD-leiders betreurden het verlies van de KVP. Mr. Geertse- ma: „Toch moeten we blijven streven naar een meerderheidskabinet uit de vijf oude coalitiepartners”. gewerkt. Ik had verlies wel zien aanko men. Ik ben blij voor de PPR. De winst van WD en handhaving van ARP zie ik vooral door de sterke personifiëring door Wiegel en Biesheuvel van hun beleid. Het is nog steeds zo dat je de aandacht moet trekken”. Jurgens: „Het verlies van de KVP? Dat is duidelijk: zij praten almaar over een mogelijke samenwerking met de PvdA, maar wij doen het”. land een coalitie van de WD, de ARP, de PvdA en de PPR moeten geven, met 85 zetels een goed hanteerbare meerder heid. Regeren is namelijk niet: macht uitoefenen maar: een zo groot mogelijk gemiddelde van de politieke wilsuiting volgen. Maar dat kan in Nederland niet, omdat er een soort van bloedvete be staat tussen de WD en de PvdA. In feite is dat een vete die niet de instem ming van de kiezers blijkt te hebben. Tevergeefs blijven de politieke partijen in ons land streven naar de formatie van een overwicht, inplaats van naar een compromis. Daarom is de politieke toe stand nu zeer onstabiel geworden. De polarisatie is aardig doorgedreven tot de datum der verkiezingen toe, en zij heeft bijgedragen tot een grote opkomst omdat de kiezer zich bij de keuze tussen links of rechts sterk betrokken voelde Maar het is niet links of rechts gewor den, het is een stembusuitslag die duide lijk dwingt tot een verzoening op belang rijke grondslagen van algemeen lands belang, op prioriteiten die in de huidige noodsituatie iedere partj zou moeten kunnen accepteren en die eigenlijk ook In het geheel niets met links of rechts te maken hebben. Intussen Is er geen enkel teken dat zoiets verrassends als een compromis tussen de exponenten op til zou zijn. Integendeel, van confessionele kant klinkt alweer de roep naar „christelijke eenheidsvorming” alsof er helemaal geen afwijzing van confessionele politiek heeft plaatsgehad. Links wordt gespro ken over een minderheidskabinet of een extra-parlementair kabinet, alsof dat een haalbare zaak zou zijn. Het meest voor de hand liggende en voor het land heilzaamste middel om uit de impasse te komen, namelijk een coalitie tussen de partijen die het grootste vertrouwen van de kiezers blijken te hebben verworven, wordt voorlopig nog met een medelij dend glimlachje genegeerd. Alle partijen hebben vooral de jonge kiezers opgeroe pen om toch vooral te komen stemmen om hun democratische recht van invloed te doen gelden. Nu de stemlokalen dicht zijn, de neuzen geteld en de stem van de kiezer heeft geklonken,, moeten de par tijen de consequenties van de uitspraak proberen te volgen. De kiezers hebben hun geen macht gegeven, maar een op dracht tot samengaan.. jonge mensen daar in ieder geval niet wilden s'emmen op een partij die er een zeke- katb belan- lente riër, d" De C~?.y Fortman is. uil Deventer is len doet alles op Het nieuwhe’ bij^beeld het op- daarentegen fnu»™' ^terzak tot deze en n.r 270 ^u-th is om 21 uur voor borschouw-ir s geopend. Vrijdagavond 8 {■ecember draait men de film „Joe”. Terwijl de WD het Wiegellied der overwinning zingt, valt in de kampen van bijna alle andere partijen een dood se stilte, als na een bittere veldslag. De grote winst van de WD, naar verhou ding slechts geëvenaard door de winst van de PPR en de Boerenpartij, heeft in de arena van de vaderlandse politiek een merkwaardige en gecompliceerde situatie doen ontstaan, waarmee eigenlijk nie mand goed weg weet. Er was „polarisa tie”, zoals men dat tegenwoordig noemt, aan de vooravond van de verkiezing: links en rechts stonden uitdagend tegen over elkaar en stelden hun heil in handen van de kiezer, die nu maar eens moest uitmaken of Nederland een links- progressief kabinet moest krijgen dan wel op de oude voet moest voortgaan met de confessioneel-liberale coalitie. De kiezer heeft gesproken, maar hij heeft eigenlijk niets gezegd behalve één duidelijk ding: de progressieve groepering boezemt hem niet voldoende vertrouwen In om haar te belasten met een rege ringsformatie. Om dat duidelijk te maken, heeft de kiezer zich een versterkte WD be zorgd. Hij heeft niet zijn vertrouwen in de oude coalitie uitgesproken, integen deel, hij heeft zich kennelijk afgewend van de confessionelen (al bleven de ARP-kiezers nagenoeg trouw) en van DS’70 omdat de rol van de KVP, de CHU en DS’70 in het vorige kabinet hem slecht bekomen was. Voor de in breng van de WD bestond blijkbaar meer waardering, maar de grote winst van deze partij is toch waarschijnlijk in hoofdzaak toe te schrijven aan het op zich eigenlijk beschamende feit dat de progressieven er niet in geslaagd zijn de jeugd voor zich te winnen. De jeugd twijfelt blijkbaar aan de echtheid van het progressieve programma, evenals aan de bruikbaarheid van de religie in de maatschappelijke ordening. En dan blij ff er al weinig anders over dan de WD, die zowel door het „imago” en de jeugd van haar lijsttrekker als door haar dui delijke programmaprioriteiten de jonge re kiezers (en natuurlijk ook vele oude ren) heeft gefascineerd. Als men zonder vooroordelen de tot uiting gekomen wil van de kiezers zou willen volgen bij de kabinetsformatie (en zou dat eigenlijk niet vanzelfspre kend moeten zijn?) dan zou men Neder- u te maken heeft met zijn nieuwheid als politieke figuur, blijkt zeer duidelijk uit de cijfers DEN HAAG De grootste win naar van de Tweede Kamerverkie zingen, PPR-lijsttrekker Bas de Gaay Fortman, wenst niet meer ze tels in het eventuele progressieve kabinet van PvdA, D’66 en PPR. Bij de presentatie van het schaduw kabinet was de inbreng van D’66 veel groter dan die van de PPR. D’66-voorzitster mevrouw Ruby van der Scheer en De Gaay Fort man waren het er gisteravond over eens, dat de samenstelling in eerste opzet van de ploeg van Den Uyl ongewijzigd kan blijven. want bij een volgende verkiezing kan weer veel van het huidige enthousiastme voor Wiegel en De Gaay Fortman zijn verdwenen. De deconfessionalisering heeft weer hardhandig huisgehouden onder de drie christelijke partijen. Opnieuw heeft de KVP een zwaar verlies moeten incasse ren, vooral en alweer, in het zuiden des lands. In Maastricht bijvoorbeeld is de PvdA nu al vrijwel even groot als de KVP. De KVP lijdt bovendien duidelijk aan een ster ft eo verschot” door de ver oudering van haar electoraat. Het aantal katholieken daf nog stemt op de KVP, is nu gezakt tot beneden de 50 percent. Het restant, dat op de RK Partij Neder land stemt, haalt dat cijfer niet op. Het politieke huis der katholieken is ver leeggelopen. Ook de CHU heeft weer zwaar verlies geleden. Vooral jongeren kunnen blijk baar niet de minste interesse opbrengen voor de Unie. Alleen de ARP weet zich te handhaven, maar relatief betekent zelfs dat een verlies. De samenstelling van het gereformeerde voksdeel zou de veronderstelling mogelijk hebben ge maakt dat de ARP duidelijke winst had moeten maken. Ook in gereformeerde kring zet zich de deconfessionalisering door, zij het wat minder opvallend dan bij de rooms-katholieken. De enige vakbonden, die hun leden adviseerden op de progressieve drie te stemmen, (de industriebond NW, de bouwbond NW en de Agrarische en Voedingsbedrijfsbond NW, samen ruim de helft van het NW-ledental vertegen woordigend) tonen zich enigszins teleur gesteld over de gezamenlijke winst van deze drie partijen. „Maar toch moeten we terwille van de duidelijkeheid een volgende keer weer zo’n stemadvies ge- HILVERSUM Het wordt zo langza merhand eentonig, maar weer was de radio gisteravond in de sportieve strijd met de televisie om de verkiezingsuitsla gen sneller en slagvaardiger. Met alle uitslagen was het oudste medium van de twee vlugger: meest markante voorbeeld was Rotterdam, waarvan de radio om tien voor negen met de exacte cijfers kwam en de televisie precies een uur later. Die radio had overigens in deze ver kiezingen royaal uitgepakt: op 28 bui tenposten zaten verslaggevers, die heet van de naald de allerlaatste stemmen en percentages aan de luisteraars meedeel den. In totaal waren er programma tisch en technisch 70 mensen op de been, bijna net zo veel als de 100 man die in de Hilversumse studio’s een hele avond televisie maakten. De verwachting dat velen van de be langrijkste politici verstek zouden laten gaan in Hilversum, kwam niet uit.Alleen de progressieve drie bleven, zoals zij hadden aangekorrdigd, in Amsterdam, maar kwamen via de in Bellevue opge stelde camera’s toch op de buis. Maar verder kwamen de kopstukken van de resterende partijen, die in Krasnapolsky en de Koopmansbeurs bijeen waren, ook na verloop van tijd in het Hilversumse omroepkwartier aan, zodat van een overwinning van de radio op dit vlak geen sprake was. KVP-voorzitter De Zeeuw, heeft ge zegd weinig te zien in de formatie van een vijfpartijenkabinet. Samenwerking met de VVD ziet hij helemaal niet zitten. „De polarisatie wordt alleen maar in de hand gewerkt als DS’70 weer wordt binnengehaald”, zo zei hij. HILVERSUM. Leraar Klaas Beuker uit Hoorn voorman van de nieuwe Rooms-Katholieke Partij Nederland heeft zijn zetel in de Tweede Kamer, maar hij laat zijn leerlingen niet in de steek. „Ik breng ze gewoon naar het eindexamen toe. Op mijn vrije dagen, als ik niet in de Kamer hoef te zijn, ga ik les geven en verder hebben de jongelui al beloofd dat ze graag op zaterdagen naar school willen gaan". Al kan Klaas Beuker zich nu parlemen tariër noemen en roept het landsbe lang hem uit West-Friesland, aan 20 jaar van les geven (Nederlands en als bijvak geschiedenis) maakt hij niet zomaar een eind. Tegen 11 uur gisteravond, toen de stand één zetel van de door hem opgerichte partij aanwees, wilde Klaas Beuker, ofschoon hij nog op stemmenwinst uit Noord-Holland en Limburg hoopte wel kwijt dat hij zich niet ontevreden voelde. Hij had toch op een kamerdebuut van acht tot tien zetels gehoopt? „Dat heb ik nooit gezegd. Vier tot vijf zetels, dat was onze verwachting. Maar de opbouw van onze verkiezingscampag ne blijkt te kort te zijn geweest. Het verlies van de KVP? Dat zat er dik in met h un boter-noch-vis-programma. Het is alleen jammer dat onze partij niet wat meer van de door de KVP verloren stemmen heeft ingepikt”. Wie zijn nu de mensen die op de RKPN hebben gestemd? „Dat zijn vooral de katholieken, die bij de KVP zijn weg gelopen. Nee, niet de mensen die de kerk de rug hebben toegedraaid. De kerk moet je er buiten houden. Dat is ook onze stelregel: houdt de bisschop pen buiten de staatkunde, de katholie ke Nederlander moet het politiek zelf rooien”. Is de RKPN een éénmanspartij, de partij van de heer Beuker alleen? Zeker niet. Ik ben geen dictator, niet thuis, niet op school en niet in de partjj. Wij kunnen over alles praten. Ik heb zes kinderen en ik denk dat ze op mij hebben gestemd, al weet ik dat eigen lijk alleen zeker van mijn tweede dochter”. Vanwaar de verbondenheid van Klaas Beukers partij met het GPV? „We hebben onze grote verschillen, maar de heer Jongeling en ik zijn verder van mening dat GPV en RKPN als christelijke partijen samen moeten optreden”. die aangeven waar hij zijn winst van daan heeft gehaald. Voor meer dan een derde kwam die van de nieuwe kiezers en voor 29 percent van dolende confes sionelen. Ook de PPR heeft sterk getrokken aan de jonge kiezers. Daar kwam maar liefst 41 procent van de stemmen van de jongste kiezers, naast een niet gering percentage dat op D ’66 al weer was uitgekeken. Kleine enquêtes op christelij ke schalen hadden al aangetoond dat de jonge mensen daar in ieder geval niet verwantschap mee toonde. Zowel a’s protestantse jongeren zijn c’l’ng gaan tonen voor de geta- en dansprekende parlementa- lets dergelijks geldt voor DS ’70; deze partij heeft aan nieuwheid verloren, misschien wel ’ui.^^yjjyzijn deelneming 2 daarvan "emaakt -irlies Dat nieuwheidsmotief kan men ook anders omschrijven, namelijk als de groei van kort levende paddestoelen in het herfsttij waarin de Nederlandse poli tiek verkeert. Dat verschijnsel vindt vooral zijn oorzaak in een ander beiang- proces in de Nederlandse politiek: ■^confessionalisering. 'regentschap van de inmiddels I "ipeerde minderheden loopt' op d. Maar echte meerderheid-- alternatieven zijn er evenma to: grote politieke onze’ Opmerkelijk was het commentaar van mevrouw Ruby van der Scheer, die over de PPR zei: „Ik ben blij met de winst voor de PPR. Maar ze hebben altijd hetzelfde gezicht getoond als de eerste dag van het PvdA-congres: De PPR- mensen willen iange-termijnverwachtin- gen en -wensen op korte termijn reali seren. Dat is onpolitiek en onrealistisch”. De Zeeuw meent dat er een patstel ling is ontstaan in de Nederlandse poli tiek. „Een meerderheidskabinet is niet haalbaar met de gesloten deuren ter linkerzijde”. Vandaar dat hij aan een extra-parlementair kabinet denkt. Drs. Den Uyl over de uitslag: „Een duidelijke overwinning voor de progres sieve partijen en een zware nederlaag voor de confessionele. Dat betekent dat we zonder meer de grootste minderheid zijn geworden. Toch verwacht ik een moeilijke formatie. Het verlies van D’66 is erg jammer. Het is forser uitgevallen dan was voorzien”. ARP-lijsttrekker mr. Biesheuvel con cludeerde dat het PvdA-leider Den Uyl niet is gelukt om hem een nederlaag toe te brengen. „De ARP heeft zich goed gehandhaafd. Het principiële in onze po litiek is toch aangeslagen bij de kiezer”. Biesheuvel betreurde het verlies van KVP en CHU. Dat D’66 ongeveer gehal veerd is, zal volgens de demissionaire premier wel enige complicaties veroor zaken binnen de linkse drie. Dat DS’70 heeft verloren, beschouwde Biesheuvel als „een afkeuring door de achterban van die partij van het beleid van beide oud-ministers, die de crisis binnen de oude vijfpartijen coalitie ver oorzaakten”. Er is nog geen schijn van ommekeer, van een nieuwe lente, te zien. Eerder kan worden gezegd dat de herfst is overgegaan in de koude van een politie ke winter. Als op een totaal van 150 Kamerzetels nog maar één partij boven de 40 zetels weet uit te komen (de PvdA) en maar liefst 10 partijen bene den de 10 zetels zitten, dan kan men vaststellen dat de crisis zich bij de verkiezingen eerder heeft uitgebreid en intenser is geworden, dan dat er van een kentering kan worden gesproken. Dat feal nog wel even zo voortduren, mag ier /rezen. DS’70 bleek niet zo erg teleurgesteld over het verlies. „We konden dat zien aankomen, want onze ministers hebben onpopulaire maatregelen moeten nemen. Met al die nieuwe kiezers kon je ver schuivingen wel verwachten”, aldus Drees. Hij vond, dat DS’70 de storm van het Wiegel-effect goed heeft doorstaan. De Brauw over WD en PPR (de beide winnaars): „Ze hebben beide met het zelfde effect gewonnen. Iets reëels heb ik nog nooit gezien van beide partijen. Wiegel heeft ook maar weinig program matische punten naar voren gebracht”. Berger zag een sleutelpositie voor DS’70 zitten. Het wordt een heel moeilij ke formatie. Dat vonden Aantjes (ARP) en Tilanus (CHU) ook. „Het is koffie dik”, vond Tilanus. Dat was mevrouw van Someren van de WD met hem eens. Marcus Bakker van de CPN vond, dat zijn partij „een aanmerkelijke winst” had behaald. „Maar niet overal schijnt de zon. Er is een zekere terugslag in Groningen”. De voorzitters van NW en NKV heb ben zich gisteravond onthouden van commentaar op de verkiezingsuitslag. „De vakbeweging is meer geïnteresseerd in het programma van het nieuwe kabi net”, zo luidde hun motivatie. Heel wat minder optimistisch was KVP-voorman Andriessen. Zijn partij had dan ook een gevoelig verlies gele den. „Dat is een belangrijk stuk afkal ving, waardoor herstel van de oude coa litie moeilijk wordt. Een minderheidsre gering lijkt mij waarschijnlijker. Maar dat hoeft niet direct de ploeg van Den Uyl te zijn”. Drs. Schmelzer: „We zijn er niet tijdig in geslaagd één christelijke partij te vormen. De uitslag is een betreurenswaardige ontwikkeling”. hem D ’66 en DS ’70 (die ook weer zijn teruggezakt), zijn dit de verkiezingen geworden van nieuwe politieke figuren: Hans Wiegel van de VVD en Bas de Gaay Fortman van de PPR. Dat juist Wiegels winst Daar is ten eerste het nieuwheldsver- schijnsel: zoals eerder Koekoek kon winnen (die later weer wegzakte) en na ven” zo verklaarde vice-voorzitter A. Lochorn van de Industriebond NW. Hij meende dat door de stembusuitslag een mistige situatie is ontstaan. A. Buijs, voorzitter van de bouwbond NW, ziet de politieke toekomst somber in. „Ik vrees dat ten koste van alles zal worden geprobeerd Den Uyl uit het Catshius te houden en dat de huidige coalitie terugkeert. Dat betekent voor de vakbeweging dat er geen donder veran dert, tenzij de KVP als grote verliezer niet meer met de VVD in zee wil.” Sake van der Ploeg voorzitter van de Agrarische en Voedingsbedrijfsbond NW zei dat de meest duidelijke partij en hebben gewonnen. Dat zijn voor hem in volgorde van duidelijkheid de PPR, de VVD, en de PvdA. CNV-voorzitter Lanser voorspelde een moeilijke kabinetsformatie. Van de zijde van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zei men het totale verlies van de confessionele partijen te betreuren. De woordvoerder merkte op dat de polarisatie, die zich in de politiek voordoet niet të bespeuren is in de verhoudingen tussen de sociale partners. ■M •i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9