Grote Prijs van Hilversum NEDERLANDER MOCHT EVEN AAN ZEGE RUIKEN is voor het winnende trio SCHOCKEMÖHLE ALS ENIGE SNELLER DAN MAATHUIS Dennis Follows, Brits kandidaat UEFA-voorzitter: de eerste tien jaar ónmogelijk IJ 5 FRANSE VOETBALLERS STAKEN Waarschuwing ISU aan Inzell Sadek komt nog steeds niet afgelopen „Europese voetbalcompetitie zeker Amerikanen bij onafhankelijker!' oppermachtig Karstens en Schepers bij nieuwe baas 11 ZATERDAG 2 DECEMBER 1 972 10 fel Overtuigd Bescherming om de velden leidde ertoe dat Follows het heftig bekritiseer de voorstel indiende jongeren van de staantribunes te weren. Is Follows dan een van die oudere mensen die de jeugd als schuldig voor iedere ongunstige ver andering aanwijst? „Zeker niet”, rea geerde hij verontwaardigd. „Wij hebben de zaak onderzocht. Vandalisme op de tribunes en na de wedstrijden ontstaan - Dennis Follows: „De beste moet gekozen worden”. (Van onze sportredactie) Het wangedrag 16, IOC 1 van m tot door s van rouw lonza pioen dt, is et de Mar- üoen- >rden an 29 (lerl) Water Lily 0 57,9. 8. Johan Heins (Ned) Arrtrieb 0 60.6. 9. Arno Neesen (Ned) Jumping Amsterdam 0 61,8. 10. blijkt Iedere keer weer als Engeland tegen Schotland speelt. En wat naast een Engelse voorzitter van de FIFA ook een Engelse voorzitter van de UEFA betreft, niemand heeft toch bezwaren gemaakt tegen het feit dat voorzitter en secretaris van de UEFA Zwitsers waren, PARIJS. De Unie van Franse beroepsvoetballers heeft vrij dagavond een staking uitgeroepen, waardoor alle belang rijke wedstrijden voor zondag moesten worden afgelast. De directe aanleiding tot de staking is een sanctie die het bestuur van Olympique Lyonnais enkele dagen eerder afkondigde om acht beroepsspelers van het eerste elftal te straffen, die in Versailles aan een congres van hun bond hadden deelgenomen. HAARLEM. Voor de eigenaars en trainers van Eland (Van Dooyeweerd), Gunnar Dear (Smit) en Christiaan de Wet (Schoonhoven) is de Grote Prijs van Hilversum, die op dinsdag 21 november werd verreden, nog steeds niet afgelo pen. De drie paarden haalden in dia koers een totaal van 8800, aan prijzen geld weg. In handen heeft men die som (eerste prijs 5000; 2500 voor de num mer twee en 1300 voor de derde aan komende) echter nooit gekregen, want al snel kwam uit dat het drietal vijf meter te weinig had gelopen. Het genoemde trio heeft een winstsom die tussen de f 100.000 en 150.000 ligt, hetgeen in de Grand Prix inhield dat zij in deze koers 25 meter achter d e rest van het veld moesten starten. De heer Berg, perschef van de Nederlandse Draf en Rensport: „Die a fstand komt niet zo vaak voor. Meestal is er een handicap van 20 meter en starten de achterste paarden bjj de 2460 meterlijn.” SM 2 sort 2 iskerk i lies, deling ver gierde Bloe- kam- jssen jk in raren n de r de lesli— ge- Bo- krap tand TOC en gro- EUna jger drie 7-28 hots 8-30, lakker hal te weede etbal- srwin- vier ngrijk r, Ho rn elk it met ductie Alk- veld gle- aar- een n ti de on- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Jerzy Sadek komt definitief naar Nederland. De Poolse lin- ker-spitsspeler sloot enkele weken gele den een voorlopig contract af met Sparta om anderhalf jaar voor de kasteelploeg te voetballen. hjj ons tn Engeland zelden door dronken toeschouwers. De statistieken van de po litie hebben uitgewezen dat onder de gearresteerden een uitzonderlijk en one venredig hoog aantal jongeren, gewoon lijk onder de 18. zit. Wij moeten maat regelen nemen om de mensen die uit sluitend voor het voetballen komen te beschermen. uit- obago 1 ge- ultaat id en dat de FIFA een Zwitserse secretaris heeft. Het gaat er niet om waar de belangrijke functionarissen vandaan ko men, het gaat er om dat zij geschikt zijn voor die baan, dat zij internationale ervaring hebben en thuis zijn in de voetbalwereld”. AMSTERDAM. De Europese Voet bal Unie gaat in maart een nieuwe voorzitter kiezen als opvolger van de deze zomer overleden president Gustav Wiederkehr. Er zijn vier kandidaten, de Hongaar Sandor Barcz. de Italiaan Dr. Artemio Franchi, de Nederlander Jos Coler en Dennis Follows uit Engeland, woensdag UEFA-waarnemer bij Ajax- CSKA. „Ik hoop”, vertelde de 64-jarige secretaris van de Engelse Football Asso ciation, „dat de man met de meeste kwaliteiten in maart zal winnen.” Zon der de valse bescheidenheid, die Britten vreemd is, liet hij blijken zelf te vinden kwaliteiten voor die functie te bezitten. Het merkwaardige echter is dat de ze kerheid die van hem afstraalt hem niets minder vriendelijk, welwillend en aima bel maakt. Follows is een honderd pro cent Brit, met respect voor tradities, maar zo internationaal gegroeid dat hij zijn standpunten als de enig juiste over brengt. HOLZWICKEDE. Het komende sei zoen zullen er twee „Duitse” profploegen de wegen berijden. Naast het merk Ro- kado komt er een formatie Ha-Ro, waartoe de Nederlandse renners Gerben Karstens en Wim Schepers gaan beho ren. ■- veld tot voor grondmeer en wordt betreden”. Follows is heilig overtuigd van de voorname plaats die Europa inneemt in het wereldvoetbal. „Als voorzitter van de UEFA zal ik blijven vechten om de belangrijke plaats van Europa in de FIFA te behouden. Ik vind dat Europa daarop recht heeft. Niet op traditionele gronden, maar als logisch gevolg van de Europese bijdragen aan de ontwikkeling en verbreiding van het voetbal. Als af spiegeling ook van het grote aantal Eu ropese voetballers en hun kwaliteit”. (Van onze sportredactie) Door een fout in de aankondiging (waarin ook 2460 meter werd aangege ven) werd de startlijn voor Eland, Gun nar Dear en Christiaan de Wet op die bewuste woensdagavond per abuis vijf meter te ver naar voren geplaatst. In eerste instantie dus het gevolg van een fout in NDR-gelederen. De reglementen van de Stichting voorzien echter in der gelijke gevallen. Volgens het NDR-wet- boek ligt d e verantwoording voor een juiste startpositie niet bij de starter, maar bij de trainer van elk paard af zonderlijk. Berg: „Het zou een ondoenlijke zaak zijn om de NDR daartoe te verplichten. Als ik nu naar de programma’s kyk. die volgende week afgewerkt zullen worden, dan zijn daar 800 paarden voor inge schreven. In de zomer kan dat oplopen tot 1500. Het is eenvoudiger dat elke trainer, die meestal zo’n vier, vijf paar den per programma onder zijn hoede heeft, naar zijn eigen afstanden kijkt, dan ons met de controle van die hele massa te verplichten. Dat doet men in het buitenland trouwens ook niet.” De eigenaren van de paarden hebben inmiddels per brief protest aangetekend tegen het besluit van de NDR het drietal uit te schakelen Hoewel het hoofdbe stuur zich volgende week naar aanlei ding van dit schrijven nogeens over de kwestie zal buigen, is het niet waar schijnlijk dat men op de eerst genomen beslissing terug zal komen. De gewijzig de uitslag van de koers is namelijk al in het officiële bondsorgaan gepubliceerd en daarmee zijn de geldprijzen voor de nummers vier, vijf en zes in koers opeisbaar. Hij is Engels als de voorzitter van de FIFA Sir Stanley Rous, maar op geen enkele manier autoritair. Geeft Sir Stan ley de indruk een kolonel te zijn, die er op staat dat onder alle omstandigheden de schoenen gepoetst zijn, dan is Dennis Follows de fourier, die precies alles weet wat er in zijn regiment omgaat en die bij de verstrekking van nieuwe over hemden geen officier zal voortrekken boven een gewoon soldaat. Hij zal de regels naleven, niet omdat die regels er toevallig zijn, maar omdat zij een mid del vormen de samenleving waar hij deel van uit maakt, beter te laten draai en. Follows bijvoorbeeld is tegenstander van het loten van vroeger en de straf schoppen van nu bij onbeslist geëindigde Europese bekerwedstrijden. „Maar er is geen andere mogelijkheid. In het over- volle seizoen van de topvoetballers kun nen geen extra wedstrijden meer wor den ingevoegd zonder bepaalde clubs schade te berokkenen. En dat kan niet, ieder die deelneemt moet gelijke kansen hebben”. Hij gelooft in een voortzetting van de wedstrijden tussen de Europese- en de Zuidamerikaanse bekerwinnaars”. Omdat voetbal universeel moet zijn. Ik zou willen doorgaan met die serie. Maar omdat ik de verschillen in temperament en gewoonten ken, zou ik geen club willen verplichten die wedstrijden te spelen. Men ziet vaak voornamelijk de moeilijkheden van het vergrote interna tionale contact en vergeet de voordelen. Ik durf te beweren dat ons Engelse voetbal is veranderd en verbeterd door de internationale competities waar wij intensief aan deelnemen. Een verliespunt voor het Britse voetbal is dat het speel- enkele jaren heilige meer door publiek Geeft Follows zichzelf een kans als opvolger van Gustav Wiederkehr te worden gekozen. Hij durfde geen direct „ja” te zeggen. Hij kent de vrees voor vergroting van de Britse invloed in de voetbalorganisaties, waar Groot-Brittan- nië met vier bonden sterk is vertegen woordigd en Sir Stanley Rous een be langrijke rol speelt. Hij vindt dat derge- lijke argumenten niet doorslaggevend moeten zijn. „De vier Britse bonden zijn absoluut onafhankelijk. Zij stemmen vaak verschillend, zij spreken nooit met een mond omdat zij alle vier Brits zijn. De rivaliteit onderling is optimaal, dat AMSTERDAM Jan Maathuis heeft gisteravond enige tijd de illu sie mogen koesteren dat hij tijdens Jumping Amsterdam een internatio naal progressief en regressief springconcours zou winnen. Met Kim had hij halverwege de leiding overgenomen van wereld kampioen David Broome. De blonde ruiter uit Geesteren was met een tijd van 52,2 seconden vier secon den sneller dan de Brit. Daarbij had Maathuis, die bekend staat om zijn goede paarden, het geluk dat de rui ter in een dergelijke alles-of-niets jacht nu eenmaal nodig heeft. De eerste die Maathuis leek te gaan ver dringen was Hendrik Snoek met Shirokko. De Westduitser met do Nederlandse naam finishte echter in 52,15 seconden, wat werd afgerond tot 52,2, dezelfde tijd als Maathuis. Een ecg kleinzielige sanctie bovendien, omdat het achttal spelers van het bestuur zondag niet tegen een Corsicaans elf tal uit had mogen komen, maar wel werd ingezet in een wedstrijd tegen Paris PC. En het is vooral wel die bewuste vernedering van hun voetbaleer geweest die de maat van de ergernis van de beroepsvoetballers over de gedragingen van hun werkgevers heeft volgemaakt. Want hoe beroemd en populair ze ook bij het grote publiek mochten zijn, door de potentaten van het bestuur werden de Direct hierna kon de Nederlander zijn hoop op de eerste prijs van 700 gulden laten varen. Alwin Schockemöhle toonde met Weiler aan dat de wendingen net nog iets korter gedraaid konden worden en had in een prachtige, foutloze rit slechts 50,2 seconden nodig. Broer Paul probeerde het ook nog wel, maar moest in 49,3 seconden een springfout (op de viersprong) incasseren. Elf combinaties bleven zonder fouten. Hierbij ware ook Johan Heins (achtste), Arno Neessen (negende) en nationaal kampioen Henk Nooren (elfde. Uitslag (internationaal springconcours over zeven hindernissen met 16 sprongen tot een max hoogte van 1,40 meter. De toegestande rijtijd bedroeg 93 seconden.) 1. Alwin Schockemöhle (W Dl) Weiler 0 ft 50,2 sec. 2/3. Jan Maathuis (Ned) Kim en Hendrik Snoek (W Dl) Shirokko 0 52.2. 4. David Broome (GB) Ballywillwel 0 55,6. 5. Marion Snoek (Wdl) Go d’a- mour 0 56.4. 6. Michael Hickey (lerl) Lough Sheelin 0 56,6. 7. Paul Darragh In wezen is Sadek de derde buitenlan der bij Sparta, maar Kowalik, die overi gens dit seizoen met een hardnekkige liesblessure tobt, geldt wegens zijn lange verblijf in Nederland voor de KNVB niet meer als buitenlander. Sadek heeft in zijn woonplaats, Lotz, gespeeld, kwam 40 maal uit in vertegenwoordigende elftallen en 16 maal voor het Poolse elftal. Sadek speelde proef voor FC Utrecht en Feyenoord, maar koos voor Sparta omdat hij dan via Kowalik een zekere opvang heeft, voor zichzelf, zijn vrouw en twee kinderen. beroepsspelers meestal maar als onmondige kinderen behan deld. Zo werd onlangs nog de Malinese profspeler Salif Keita, aan wie, met het Rotterdamse Feyenoord, nog vele andere vermaarde clubs in de hele wereld stonden te trekken, een speelverbod opgelegd omdat hij na een wedstrijd in een spon tane uiting van vreugde in respect voor de bestuursleden te kort zou zijn geschoten. Al die geintjes van bedilzucht moeten, zo hebben de Franse beroepsspelers nu laten weten, eindelijk eens uit zijn. De Unie van Beroepsvoetballers is een volwassen vakbond die de af tandse zeden van de heren regenten niet langer meer neemt. Tenzij het bestuur van Lyon de sanctie alsnog zou willen intrekken, zal komende dagen bijna geen professional meer een voetbal aanraken. Koploper Nice is de enige ploeg die zich nog niet solidair verklaard heeft. Zeker is intussen wel dat bij deze nationale rel de Franse voetbalsport, die internationaal toch al aardig was afgezakt, heel weinig heeft te winnen. IJSHOCKEY. De uitslagen van de vrijdagavond gespeelde ijshockeywed- strijden zijn: Nijmegen: NN Nijmegen— Den Bosch 7—4 (30, 3—3, 3—1). Het was een wedstrijd voor de nationale competitie. Er waren 1500 toeschouwers. TYSC TrappersCPL Luik 91 (30, 30, 31). Wedstrijd voor de Neder landBelgië competitie. Ook hier waren 1500 toeschouwers. e als :e af- ïldre- con- :ssio- De Meppelaar Johan Heins, die met een Duitse licentie rijdt en dientengevol ge in de programma’s zelfs als Duitser wordt opgevoerd, reed zich met de tech nisch begaafde Grandioso rustig naar de zevende plaats. Hans Brugman maakte met Sky High een fout op de eerste hindernis en kwam niet verder dan de elfde positie. Tijdens de tweede rondgang bedroeg de maximale hoogte van de hindernissen 1.50 mter. Twaalf combinaties plaatsten zich voor de barrage, waarin de hoogte werd opgevoerd tot 1.60 mter. Het aantal hindernissen was vier (12 sprongen). De uitslag: 1. Alwin Schockemöhle (WDi met Rex the Robber o straf pun ten 37,0 sec., 2. Paul Schockemöhle (WD) met Abedir 0-37.3; 3. Ann Moore (GB) met April Love 0-37,7; 4. Hartwig Steen- ken (WD) met Danielle 0-37.8; 5. Hauke Schmidt (WD) met Trumpf 0-38.4; 6. Johan Heins (Ned) met Grandioso 0-41.4; 7. Vittorio Orlandi (It) met Fulmer Fea ther Duster 0-43.4; 8. Hendrik Snoek (WD) met Faustus 4-37.5; 9. Hugo Simon Oost) met Lavendel 4-41.9; 10. John Fahey (Austr.) met Warwick 4-44.0; 11. Hans Brugman (Ned) met Sky High 4- 50.8; 12. David Broome (GB) met Man- Hatten 12-36.5. Berg; „Officieel is er zelfs geen moge lijkheid tot beroep op uitschakeling. Uit schakeling staat als straf voor minder ernstige overtredingen als bijvoorbeeld galopperen of ongeregeld draven. Als men daartegen in beroep kon gaan, dan waren we de hele week alleen daarmee bezig.” Het is intussen wel duidelijk dat de trainers en eigenaren die in een drachtige samenwerking te werk gaan, zich niet zomaar bij een voor hen nega tieve beslissing van het bestuur neer zullen leggen. Blijft dit college inderdaad achter de beslissing staan, dan rest er voor het drietal nog slechts de mogelijkheid voor een kort geding tegen de NDR. Jan van Dooyeweerd liet in dit verband al weten „desnoods via een rechtszaak tot in hoogste instantie toe” te willen gaan, om te weten te komen, „tot hoever de verantwoordelijkheid van de trainer gaat”. INZELL. In Inzell heerst momen teel grote verwarring door een van de Internationale Schaats Unie ontvangen telegram met de volgende tekst; De ISU heeft moeten vaststellen dat de ijsbaan van Inzell voor training en wedstrijden ter beschikking staat van de beroepsrij ders. Op grond van het besluit van het ISU-bestuur van oktober 1972 wordt In zeil dan ook met onmiddellijke ingang voor de amateurs gesloten en zullen de wereldkampioenschappen 1974 ergens anders worden gehouden”. Was gete kend: Favart, Haesler. De voorzitter van de Westduitse schaatsbond, Richard Vorhammer, heeft inmiddels protest aangetekend en van Favart (Voorzitter ISU) en Haesler (se- cretaris-generaal) te horen gekregen dat het nog slechts om een waarschuwing gaat. Vorhammer: „Het is bovendien toe-< vallig zo dat de profs gewoon een toe gangskaartje kopen en tussen het pu bliek in trainen”. BARCELONA. Het ziet er naar uit, dat na het prof-wereldkampioenschap, dat gewonnen werd door Arthur Ashe, een vertegenwoordiger van de Verenigde Staten ook de titel bij de „onafhankelij- ken” zal opeisen. Voor de halve finales van het toernooi om de Grand Prix van de internationale tennisfederatie (ILTF) in Barcelona plaatsten zich namelijk drie Amerikanen: Stan Smith, Tom Gor man en Jim Connors. De Roemeen Ilie Nastase is de enige niet-Amerikaan, die de laatste vier heeft bereikt van dit met 160.000 gulden gedoteerde evenement. Het viertal schakelde in Barcelona Kodes, Gimeno, Orantes en Hewitt uit. Wimbledonkamploen Smith, die eerder al had gewonnen van Connors en Gime no, versloeg donderdagavond de Tsjech Jan Kodes met 61 60 en werd daar mee eerste in groep B. Connors ver zekerde zich van de tweede plaats door een moeizaam tot stand gekomen zege op Andres Gimeno (63 66 62). Ilie Nastase bleef ongeslagen in de A- groep. Voor 4000 toeschouwers versloeg hij de plaatselijke favoriet Orantes met 6—3 6—4. Eerder had hij reeds gewon nen van Gorman en Hewitt. Gorman werd hier tweede door een zege met 6 4 62 op Hewitt. In de halve finales komt Smith uit tegen Gorman en Nastase tegen Con nors. Follows heeft een belangrijk gedeelte van zijn leven met jongeren opgetrok ken. Als leraar, als penningmeester van de Internationale Studenten Sport Stich ting. Het is slechts een van de banen die hij in internationale studenten- en luchtvaartorganisaties heeft bekleed. Dergelijke functies noemde hij terloops en zonder trots voegde hij er aan toe: „Een belangrijk gedeelte van mijn leven heb ik besteed aan internationale orga nisaties”. Maar hij is vooral voetbalman. Sinds 1956 heeft hij alle vergaderingen van UEFA en FIFA bij gewoond. Hij is tien jaar betaald secretaris van de En gelse F.A. Hij zit al 24 jaar in het bestuur van de Football Association. In die periode heeft hij zich een even fanatieke tegenstander van spelverru- wing als voorstander van uitbreiding van de internationale contacten getoond. Zal hij daarom, wanneer hij voorzitter van de UEFA wordt, streven naar een Europese competitie? Het antwoord is negatief. „Een uitbreiding van de inter nationale contacten is nauwelijks haal baar. Een Europese competitie naast de bestaande bekertoernooien en de natio nale competities is onmogelijk. Ten eer ste zullen de bonden het niet willen dat de topclubs voor een periode van ten minste een vol seizoen aan de eigen competitie worden onttrokken. Wat is het Nederlandse kampioenschap zonder Ajax of Feijenoord, wat is het Schotse zonder Celtic of Glasgow Rangers? Hoe kunnen Oosteuropese ploegen meedoen met hun gedwongen rustperiode in de wintermaanden?.Men denkt steeds meer Internationaal en misschien komt er over een jaar of tien wel een Europese competitie, maar binnenkort zie ik het nog niet gebeuren”. Ditmaal was hij met de schimmel Rex the Robber, een van de Nederlandse toppaarden die in Westduitse handen zijn overgegaan, ongenaakbaar. In de barrage met twaalf combinaties bleef hij foutloos in 37,0 seconden. De rangschik king werd bepaald door zeer kleine tijdsverschillen. Zo finishten Paul Schockemöhle (tweede), Ann Moore (derde) en Hartwig Steenken (vierde) allen in dezelfde seconden als de win naar. Vottorio Orlandi (It) Valeria 0 63,9 Alwin Schockemöhle eiste ook overwinning op het in het tweede derdeel. een gespiegeld parkoers van het progressief-regressief springconcours. Alwin Schockemöhle: weer oppermachtig

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11