HOEVEEL TOPSPORTERS WETEN WAT ER MET HUN LICHAAM GEBEURT? In elkaar tremmen Atleet Jos Hermens „HEEL BLIJVEN OF DE LUCHT IN” Doping Eerlijk graag ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 Erbij 16 „Het ergste is eigenlijk, dat de te interviewen speler. y y accepteerd. Daarover ooit wel eens stormen van kritiek gehoord? En die ruim een halve ton voor de voetballers. Dat is toch te gek om los te lopen. Maar ook hier: Waar bljjven die stormen van kritiek?” de DICK LOMAN van STOPPER zijn houding ten aanzien van de topsport. Tijdens het gesprek zelf ver duidelijkt hij die gastvrijheid, die nogal schril afsteekt tegen de gang van zaken, waarmee men met veel betaalde voetballers van doen heeft als het om interviews gaat. Op zijn minst is dan toestemming van bestuur of trai ner nodig, en heel vaak zelfs zet die trainer of dat bestuurslid zich naast „Met die interviews heb je meteen al zo’n punt van sportkritiek bij de kop”, klinkt het. „Zoals ook om even bij het betaalde voetbal te blijven die 65.000 gulden, die de spelers van het Nederlands elftal toegestopt kunnen krijgen, zo’n punt is. In het eerste geval wordt een soort beknotting van vrije meningsuiting gewoon ge- één pure amateur te vinden. Het meest angstwekkende is, dat we in een cirkel zitten, waar we zonder tegenspel niet meer uitkomen”, aldus Jos Hermens. er de „Als ik weer eenmaal op het par koers ben, geniet ik. Bovendien heb ik tot nu toe weinig nadelige gevolgen - weinig blessures bijvoorbeeld - van de En als de spelen daar nu eens wat minder pompeus worden? tevreden was met de 80 gulden per wedstrijd die hij ontving. topsport ondervonden. Bovendien is er die wetenschappelijke begeleiding. Ik zie er ook nooit zo afgetraind uit als vele anderen. Daarom wil ik door gaan”. vult: ,Je kunt dus of heel blij ven of de lucht ingaan”. Maar zit Jos Hermens zover van die inderdaad niet zo ple zierige waarheid? Zelf vindt hij van niet, hetgeen voor hem ook de aanleiding was om zich aan te sluiten bij de in het Westen al enige tijd actieve „Werk groep Sportkritiek” en bij een commissie, die zich na de tragi sche gebeurtenissen in Mün chen wil gaan bezinnen over de topsport. „Ik wil topsport blijven bedrijven, gewoon omdat ik het graag doe. Maar ik wil graag laten zien, dat het ook op een andere manier kan. Zonder hormo nen, zonder bloedbanken, zonder oog kleppen. Ik zoek niet naar een sponsor om rijk te worden. Ik wil ook gewoon een deel van de dag werken, maar daarnaast veel gaan trainen en boven dien blijven praten met iedereen, die maar luisteren wil, over zaken, waar van ik er hier nog maar enkele heb kunnen aanroeren”. „De mens mag geen robot worden. Niet in de maatschappij en niet in de sport. Als het zover komt, dat niet de sportman maar de wetenschapsmensen gaan dingen naar het goud, dan hoeft het voor mij niet meer. Die hele orga nisatie rond de Olympische Spelen is voor mij ook een onverantwoorde zaak. Ik meen het echt, wanneer ik zeg. dat ik niet naar Montreal ga”. ..Als topsporter kom je te recht in een soort mijnenveld”. Deze uitspraak is niet afkom stig van iemand, die vanaf de zijlijn het nationale en interna tionale topsportgebeuren geïn teresseerd, maar bovenal bij zonder kritisch gadeslaat. Inte gendeel. zelfs. Deze krachtige uitspraak noteerden we uit de mond van één van Nederlands meest „pure” topsporters. Uit de mond van de man. die er zelfs op aast om via een per- Die man is Jos Hermens, Ne derlands sterkste lange afstand- atleet, die tijdens het gesprek ook pogingen doet om de lig plaats van die mijnen aan te wijzen. soonlijke sponsoring zoveel in trainingsuren om te zetten vrije tijd te krijgen, dat hij de we reldtop zo dicht mogelijk kan benaderen. onder een hoeraatje tezamen met de gevangen nis in het ruim van een trawler zagen storten. Ik wü echter ook de mogelijkheid openla ten dat er bij „tremmen” sprake is van bargoens. Ook wat dat betreft geeft Van Dale gelukkig uitkomst: in het bargoens (letterlijk: dieven taal) betekent tremmen namelijk „op de baan gaan, voor hoer spe len". Helaas is Van Dale op het gebied van het bargoens niet hele maal betrouwbaar, daarom prijs ik mij gelukkig sinds kort het bar goens woordenboek van drs. Enno Endt in mijn bezit te hebben, dat voor „tremmen” de betekenis geeft: „neerslaan” in de uitdrukking „iets of iemand in elkaar tremmen” er een flink aantal mijnen on vindbaar blijft, zodat je als topsporter het risico blijft lo pen, dat je er bovenop trapt. Er is namelijk niemand, die de doorsnee-topsporter zegt waar die mijnen liggen. Het is zelfs nog erger: zelfs die deskundi gen kunnen niet elke mijn te rugvinden”. Bepaald geen vre delievend beeld, dat Jos Her mens schildert. Eigenlijk meer een schrikbeeld, zeker wanneer de jeugdige Nijmegenaar aan vallen op de reglementen. Alles con form de regels, zonder je af te vragen of die regels dan niet eens hoognodig veranderd moeten worden”. „Conformisme verplicht je tot aanpas sing. Ja, ook op nationaal sportniveau bij de sportbonden met hun regels. Een voorbeeldje”. „Normaal gesproken zou ik in aan merking zijn gekomen voor de Rudo Pravo-loop in Tsjechoslowakije. Maar wat zei het bondsbureau? Op die dag heeft jouw vereniging een competitie wedstrijd, dus hoor je niet in Praag, maar bij je club thuis. Begrijp me goed, ik had er geen enkel bezwaar tegen dat Roelof Veld nu ging. Dat vind ik alleen maar leuk voor hem. Maar laten ze dan op het bondsbureau zeggen, dat ze Roelof ook die kans willen geven. Akkoord maar dan niet met verplichtingen schermen, die ik zou hebben aan mijn vereniging. Een vereniging, waarom ik nooit heb ge vraagd. Ik ben helemaal geen vereni- gingsman, maar toch word ik verplicht volgens een of ander reglement me aan te sluiten, want eerst buiten een straal van een kilometer of tien, waar binnen dan geen club te vinden is, zou ik persoonlijk KNAU-lid kunnen wor den. Blijkbaar zonder enig probleem leggen ze je maar van bovenaf tal van zaken op”. „Nou dat wist ik zelf ook al voordat ik naar München ging. Dan had ik de reis helemaal niet behoeven te onder nemen. evenals zo’n 90 pet van de deelnemers in München. Ik had er gewoon mijn goede vorm willen aanto nen, en dat door middel van een per soonlijk record. Dat was voor mij in München evenveel waard als een me daille voor een ander. Maar dit tekent overigens wel de mentaliteit van een deel van het thuisfront. Alleen medail les tellen”. Zeker niet, wanneer we „Mag je je dan gaan afvragen, waar mee we bezig zijn? Gelukkig zijn er tekenen, die erop wijzen, dat de weten schap zich niet meer overal voor laat lenen. Maar er moet nog veel gebeu ren, veel veranderen. Maar dan zul je bij de mensen zelf moeten beginnen”. Jos Hermens vindt het jammer, dat hij tot nu toe als enige tospporter bij die „Werkgroep Sportkritiek” is aange sloten. „We willen nu meer actie, en daarom de naam gaan veranderen in Actiegroep”. ven merkte ik daarom op: „Hij heeft toch ook een prima doelpunt van Sparta afgekeurd!” Weliswaar is het niet zeker of je een scheids rechter helpt als je zegt dat hij een „prima” doelpunt heeft afgekeurd, maar in dit geval zou het hebben kunnen wijzen op Van Gemerts on partijdigheid. Ik doelde op de voor zet die Jan Klijnjan van links gaf, hoog voorbij de laatste paal, waar Bosveld hoger reikte dan Zwaan (als ik mij goed herinner) en over doelman Van der Meeren de bal vanuit een uiterst moeilijke hoek inkopte. Van Gemert wees al naar het midden, maar kende daarna op advies van zijn grensrechter het doelpunt af. Zoals later bleek, om dat Bosveld volgens die grensrech ter in de rug van Zwaan had ge duwd. Dus wat zei mijn IJmuidense opponent in de menigte: „Of het ook maar mag! Klijnjan was al een meter achter de lijn voordat hij die voorzet gaf! Daar kon hij dus moei lijk onderuit.” „Maar niet met oogkleppen voor, zo als je die zeker in ons land vaak opgezet krijgt. Iedere topsporter heeft hier zijn volledige dagtaak, zijn school werk enz. Soms moet hij daarnaast nog studeren en dan natuurlijk die steeds meer tijd eisende trainingen. Is het dan een wonder, dat je voor maat schappelijke en ook voor sportproble- matiek geen oog hebt?” vraagt Jos Hermens zich af. Zo veel hoofden, zo veel onzin- nen, zoals u ziet. De grootste grief tegen Van Gemerts leiding betrof echter de kans die hij Telstar-aan- voerder Fred André in de tweede helft ontnam. Alvorens daar nader op in te gaan, wil ik echter het gesprek reconstrueren dat ik met Van Gemert had toen we van het parkeerterrein naar het stadion lie pen. Ik zei dat het wel een aardige wedstrijd kon worden, met twee technische ploegen die het de scheidsrechter niet al te moeilijk zouden maken. Van Gemert vertel de me toen, dat Telstar (en vroeger Fortuna Vlaardingen) vaak als test case gebruikt wordt voor beginnen de scheidsrechters. Als zij een thuiswedstrijd van Telstar (bij hun eerste optreden in het betaalde voetbal) verknollen, is er weinig hoop dat zij andere wedstrijden ooit wel tot een goed einde zullen bren gen. Vervolgens kwam het gesprek op de betaling voor de scheidsrech ters. Van Gemert zei dat hij heel eerlijke concurrentie? Het hormonen gebruik kan namelijk niet worden aangetoond. Inmiddels heb ik ook al gehoord, dat een soort kunstmatige hoogtetraining ook al in zwang komt. Dit in de vorm van een zogenaamde bloedbank. Wanneer een atleet in goe de conditie is wordt hem bloed afge tapt, dat hem voor de wedstrijd weer wordt toegediend. Dit, terwijl hij in de tussenliggende periode al weer zijn „oude” bloed ^erug heeft. Een extra pepmiddel dus. En ook dat is niet te controleren”, vertelt Jos Hermens. „In het groot zijn er dus die waan zinnige amateurbepalingen, bijvoor beeld van het IOC. Desondanks is er bij de Olympische Spelen nauwelijks „De groep is nu zo’n twaalf man sterk. Iedereen heeft er zijn eigen in breng. Veel wordt er ook gepraat over het spelelement, dat in de topsport steeds meer plaats maatk voor de (trainings)arbeid. Hoewel ik zelf nog steeds meer plaats maakt voor de het soms ook zo aan. Per dag loop je dan zo’n vijftig kilometer, ’s Morgens vind je het heerlijk in de bossen, zeker op zo’n vroege herfstmorgen, maar ’s middags moet je je weer omkleden. Dan denk je soms „nou, het zal er nog wel zo mooi zijn”. Gelukkig vind ik het nog fijn om te sjouwen”. Toen Arie van Gemert zondag middag een uur voor de aanvang van TelstarSparta uit zijn zilver kleurige, aan vervanging toe zijnde Volkswagen stapte, kon hij nog niet vermoeden dat krap drie uur later een zilverharige, oudere dame (die óók hoognodig aan vervanging toe was) bij het verlaten van het Tel- star-stadionnetje zou opmerken: „En die scheidsrechter mogen ze van mij ook in elkaar tremmen.” Wij weten allemaal wat „tram men" is (zich per tram van de ene halte naar de andere begeven), we weten sinds kort ook wat trimmen is (zich te voet van de ene hindernis naar de andere begeven), maar wat tremmen is, zal lang niet iedereen weten. Van Dale, het groot woor denboek der Nederlandse taal, deelt mede dat tremmen kan betekenen: „De randen van gevormde pijpen bijwerken en het rookkanaal wijder maken” (een geraffineerde, duivelse straf, die vele Telstar-aanhangers Van Gemert zouden hebben toege wenst, als zij die betekenis gekend hadden, maar dat geloof ik niet). Voorts kan tremmen betekenen: „Gevangen vis in het ruim storten”. Die laatste betekenis moet IJmuide- naren niet onbekend zijn, dunkt me, ik zou me eventueel kunnen voor stellen. dat zij Van Gemert graag „Ach daarin geloof je zelf toch niet. Op zo’n korte termijn verander je maar heel weinig. Maar we zijn al een heel eind als de discussies nu eens in alle hevigheid gaan losbarsten. En dan met eerlijke argumenten. Alsjeblieft geen argumentatie zoals ik die wel hoorde toen ik vroegtijdig uit München terugkwam. Dat kan hij ge makkelijk doen, want hij had toch geen kans op een medaille, werd er toen gezegd”. De Nederlandse scheidsrechters schijnen in Europa, op twee landen na, de „best betaalde” te zijn. „Mijn werk en mijn gezin komen eerst, scheidsrechteren blijft maar een hobby voor me”, zei Van Gemert. Ik zei toen, dat het in sommige opzich ten misschien ook verstandiger voor de scheidsrechters was als zij semi- amateur bleven. Fouten kunnen hen dan moeilijker worden aangerekend, ze zijn immers amateurs, die voor hun plezier fluiten, en geen keihar de professionals aan wie je iedere fout kunt verwijten. Ik vertelde van het doelpunt dat Bochum de dag tevoren tegen Bayern München had gemaakt op het moment dat het 1-0 voor Bayern stond. De linksbuiten (zo toonden de televisie beelden) schoot de bal in een verra derlijk boogje over Sepp Maier heen: 1-1, waarna Maier kwaad op zichzelf de bal tegen de grond smeet. Met andere woorden: ook voor hem kwam het hoogst onver wacht dat de scheidsrechter daarna het doelpunt afkeurde! Wat bleek achteraf? De scheidsrechter had zonder dat iemand het blijkbaar gemerkt had, net voor de linksbui ten schoot (of de bal doel trof) „Dit zijn maar een paar kleine voor beelden van misvattingen in de top sport. Er zijn er zoveel meer. Daarom wil ik er graag over praten. Ik wil de mensen aan het denken zetten, om naar aanleiding van wat ik zelf te horen krijg, mezelf weer aan het den ken te zetten. En daarbij beperk ik me niet tot de sportkring. Ik besef dat sportkritiek ook maatschappijkritiek is. Met dat laatste hou ik me al langer bezig, maar vóór München was ik ondanks dat eigenlijk een egoïst”. Voor München heb ik ook alles gegeven om tot topprestaties te komen. Toen was ik ook ingeslapen, totdat na het bloedbad in München m’n ogen open gingen. Ja, vooral tijdens die speech van Brundage tijdens de rouw dienst. Ik kon het toen niet meer aanzien. Ik ben weggelopen en later naar huis gegaan. Toen pas heb ik beseft waarmee we nu eigenlijk bezig zijn. Te lang heb ik de sport los gezien van de maatschappij en al de proble men. Nu weet ik voor mezelf beter. Na München heb ik er zelfs over gedacht om helemaal te stoppen”. „Maar wat zou ik daarmee bereikt hebben? Nu ga ik werken naar 1976, naar de volgende Olympische Spelen. Dan hoop ik bij de wereldtop te zitten, maar dan zeg ik wel dat ik bedank voor Montreal. Voor mij nooit geen Olympische Spelen meer”. „Vooral het conformisme in de sport wereld - en dat bleek in München weer eens heel duidelijk - heeft mij tot die beslissing gebracht. Het terug- gefloten, omdat er een fles op het veld geworpen was. Hij gaf dus een scheidsrechtersbal. Een ongelukki ger beslissing had hij natuurlijk moeilijk kunnen nemen, te meer omdat het 1-0 bleef voor Bayern. Arie van Gemert was dat van harte met mij eens. Twee uur later breekt Fred André alleen door daarmee de hele buitenspelval van Sparta op het verkeerde been zet tend, hij komt oog in oog met Pim Doesburg te staan, maar Van Ge mert blijkt al gefloten te hebben voor een overtreding tegen.An dré! Hij mag een vrije schop ne men. Het was op dat moment 1-0 voor Sparta en het bleef 1-0 voor Sparta. Een hoogst ongelukkige be slissing natuurlijk, Van Gemert zou graag bereid zijn bij een eventuele demonstratieoptocht tegen zulke on gelukkige beslissingen met een spandoek voorop te lopen, maar een eenmaal aan de fluit ontlokte toon kun je niet meer terugfluiten, het fluitje in, via de mond terug naar de longen en via de longen door de neus terug in de frisse IJmuidense buitenlucht. Gebeurd is gebeurd Pijnlijk blijft het en ze willen je na afloop wel even in elkaar remmen, dat begrijpt u. en an- Bij het schuifelen naar de uitgang vielen andere IJmuidenaren (of Velsenaren, of Beverwijkers, of Haarlemmers, dat weet je maar nooit bij Telstar) de zilverharige dame bij. „Hij heeft ons zeker twee doelpunten gekost. Maar ja, de gro te clubs schijnen nu eenmaal meer te mogen dan de kleinere”, voegde een man daar fatalistisch aan toe. Nu.is het van mij bekend dat ik (omdat ik autoritair ben opgevoed) altijd partij trek voor'de gezagsdra ger, in dit geval dus de scheidsrech ter, dus met gevaar voor eigen le- „Een onredelijke en ook gevaarlijke opvatting, waa - - en dat moet ik ook kwijt de sportpers ook mede verantwoordelijk 1« Heb ie er wel eens bij stilgestaan, dat het eigenlijk vreemd is, dat je in een krant aparte sportpagina’s b"'t? Wn»-nm staat het sportnieuws niet kris-kras door de krant, zodat de mensen gemakkelijker ook nog eens andere berichten lezen?” vraagt Jos Hermens zich af. Het is niet moeilijk om met Jos Hermens een afspraak te maken, daarbij zeggen, dat we graag willen praten over „Veel discussiëren over deze dere zaken. Dat zou ik graag willen. En een andere wens: Laten we het rapport Topsport in het geding - het eerste in zijn soort - nu niet in de boekenkast zetten. Ik ben bang, dat het nu al weer zover is. Laten we er alsjeblieft wat mee gaan doen”, besluit Jos Hermens. „Hoeveel topsporters weten wat met hun lichaam gebeurt? Wat gevolgen voor de toekomst zijn? Zelf weet ik het ook niet, al heb ik dan in de persoon van Jan Vos naast een trainer (die er echt niet op uit is via mij zich op de voorgrond te plaatsen) ook een wetenschappelijk begeleider. Maar wie hebben die nog meer? Hoe- velen zijn er niet die doping gebruiken zonder zich af te vragen wat voor uitwerking die op hun lichaam heeft? Neen, alleen het verhogen van het prestatieniveau telt. Ik wacht nog steeds op de eerste bijeenkomst op Papendal, waar over deze materie ge sproken wordt”. „Bovendien, is er nog sprake „In de maatschappij is het al niet anders. Het is gewoon een geaccepteer de zaak, dat er tienduizenden mensen jaar in jaar uit aan de lopende band staan. Als moderne slaaf. Neem ook eens een kijkje bij de werkende jeugd. Dan schrik je. Die mensen moet je bewust maken van him omstandighe den. Maar niet alleen maar bewust maken, want dan wordt de zaak voor hen alleen maar ellendiger. Je zult ze ook wat moeten bieden, waaraan ze houvast hebben. Ik weet dat dat heel moeilijk is, maar het minste is toch, dat je daar eens over nadenkt”. Jos Hermens is maatschappij-kri tisch, „en dus ook sport-kritisch, want in de sport is die maatschappij geïnte greerd”, vult de Nijmegenaar aan. „De voornaamste reden dat ik mij met de sportkritiek ben gaan bezighouden, is de angst die ik heb, dat alles te gek wordt, dat de topsport tot verdwazing leidt en dat dit ten koste van mensen gaat”. r t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16