Centrum Ommoord Rotterdam TOTALE AANPAK GEZONDHEIDSZORG Keus genoeg voor het broodmenu VROÜW Bh» Giechelen Verhuizing video via i I ZATERDAG 2 DECEMBER 197 2 17 Erbij ■I SAS o r r- U Ss i ij De basis voor het Gezondheidscentrum is in 1968 gelegd door de vorming van een groepspraktgk in deze laatste nieuwbouwwijk van Rotterdam, die nu door bjjna bestaat voor 80 percent uit flats met acht tot twintig woonlagen. Lamberts: „Een achterhaalde bouwvorm dus. een architectonische blunder, een vorm van milieu verontreiniging”. Filosofie van het artsenteam in de groepspraktijk: de langzaam aan veld winnende opvatting dat het aloude „medische model” in de gezondheids zorg moet worden verdrongen door het „sociale model”. er De fysiotherapeutische afdeling, die vroeger op zolder bij een van de artsen gevestigd was. (Door een medewerkster) )MAN n n i ieel blij- als de bakkersvakschool in Amster dam-West voorzien van hypermo derne machinerieën en andere hulp middelen voor het bakken van tien tallen broodsoorten. De balie van het gezondheidscentrum in Rotterdam. ns zover zo ple- tdndt hij hem ook rich aan Westen „Werk bij een le tragi- 1 Mün- over de '1 e F». I t r n T r n et n i- k tr geningen. Op vrijwillige basis wordt het brood door controleurs van dit station gekeurd op volume, kleur en structuur, waarbij eventueel advie zen voor kwaliteitsverbetering wor den gegeven. Is zo’n kostenonderzoek zo bijzon der? Lamberts: „Ja, en voornamelijk om dat je weet dat er inderdaad zoveel onderliggende factoren van niet-medi- sche aard zijn. De machtsstrijd tussen twee specialisten bijvoorbeeld in een ziekenhuis. Je bent nou eenmaal een veel belangrijken chirurg als je con stant 50 bedden bezet hebt in plaats van 30. En dan de ziekenhuizen, die erop staan dat er een 90 procent- bezettingsgraad wordt aangehouden....” DE VEELGEHOORDE uitspraak dat die moderne consument alleen nog maar zacht en gemakkelijk be eten brood wil, wordt door de men sen van het vak dan ook van een groot vraagteken voorzien. En dat die consument zijn boterham alleen nog maal wil beschouwen als „tran sportmiddel” voor allerlei gevari eerd en geraffineerd beleg, vindt men een even gevaarlijke gedach tengang die het broodverbruik al leen maar ongunstig kan beïnvloe den. OP DE KWALITEIT van het Ne derlandse brood let de keurings dienst van waren. Gewapend met de eisen die de warenwet aan brood soorten stelt, keuren de keurmees ters van deze dienst steekproefsge wijs ons brood op gewicht. Melk- brood moet bovendien nog een voorgeschreven hoeveelheid melkbe- standdelen bevatten. Daarnaast zijn er de zogenoemde vrijwillige brood keuringen. Vrijwel alle warme bak kers zijn aangesloten bij het station voor maalderij en bakkerij in Wa- DIRECTEUR Hartgers schat dat er in Nederland zeker wel zo’n 100 verschillende broodsoorten bekend zijn. Warme bakkers maken met die broden en broodjes, streekspeciali- teiten en folkloristische broodsoor ten soms kunstwerkjes van hun etalages, en ook in de supermarkten verschijnen meer en meer attractief ingerichte „broodhoeken”. VERHUIZEN is een bezigheid die men per traditie zelfs z'n grootste vijand niet toewenst. Dat weet ook de heer Stan Lieberman in Chicago: ongetwijfeld een menslievend man, want hij heeft een systeem ontwik keld dat althans de aanloop tot die verhuizing wat gemakkelijker be oogt te maken. Zijn firma die „Video Homes” heet en in diverse grote steden van Amerika is vertegen woordigd, specialiseert zich in het „verkopen” van leegstaande huizen via een gesloten televisiecircuit. zoordat 1 ik de onder aan de lad er aanto- n per- mij in m me- tekent in een nedail- ch niet. I ider je al een eens in En dan jeblieft ie wel g uit hij ge- d toch ■erd er Huisarts dr. Henk Lamberts heeft in de ijskast een runderlap je ip supermarktverpakking, dat dienst doet als proefkonijn om de nieuwe elektrische wratten verdelger uit te proberen. Een mooi apparaatje, dat sissende en knetterende bliksempjes in het vlees doet slaan. Ook nieuw: een ECG-apparaat ten dienste van de huisarts, waaop een decoder kan worden aangesloten, die de hart- functiegrafiek vertaalt in „piep jes”. deze signalen worden dan via een gewone telefoon-aanslui- ting naar het Utrechtse Acade misch Ziekenhuis gezonden. Op de cardiologische afdeling kan de hartfunctiegrafiek zodoende door specialisten direct worden „mee gelezen”. EEN HALFJE wit of bruin, van wege het gemak natuurlijk gesne den en verpakt, en haastig meege nomen uit de supermarkt: dat is tegenwoordig voor veel Nederlan ders het nog altijd onmisbare „daaglijks brood”. In het weekend komt daar dan nok- eens wat klein brood bij, misschien een stokbroodje of een andere buitenlandse speciali teit, en op de erkend-christelijke feestdagen een kerst- of paasbrood Een nogal fantasieloos broodmenu, vergeleken bij de overvloed aan broodsoorten die den volke getoond worden tijdens bakkersvakwedstrij- den zoals ze op gezette tijden in Nederland worden gehouden. 25.000 mensen wordt bewoond. Ommoord ligt in het noordoosten van de gemeente en Lamberts (zelf inwoner van Om moord, zoon van het PvdA-tweede- kamerlid dr. J. H. Lamberts en bijna twee jaar lid geweest van de Rotter damse gemeenteraad): „Onze belang stelling is van meet af aan uitgegaan naar de leefproblematiek. Of de consu ment dat prettig vindt, weet ik eigen lijk niet. We zijn er wel een onderzoek naar aan het instellen. Maar weerstan den zijn er wel te merken geweest. Een aanpak als de onze houdt in dat je ook sociale actie voert. Om kindercrè ches te krijgen.Busbaanverlegging, om dat een hele groep bejaarden van het openbaar vervoer verstoken bleef Dat soorten. Die ontwikkeling van halve broodjes wordt trouwens, volgens de mensen van het bakkerij vak, ook in de hand gewerkt doordat veel consumenten twee broodsoorten op tafel wensen. AFWISSELING in het broodas- sortiment dus, maar geen oud brood. Want daar zijn de bakkerij- deskundigen het wel over eens: vers brood stimuleert het broodverbruik en de consument-van-vandaag is nog wel degelijk gevoelig voor „lek ker brood” dat niet alleen vers, maar ook markant van smaak moet zijn. MENSEN DIE om welke reden dan ook naar een honderden kilo meters verder gelegen stad gaan verhuizen, kunnen in het plaatselij ke kantoor van de firma door mid del van video-tape een aantal be schikbare en in hun toekomstige woonplaats gelegen huizen bekijken. Ook de indeling van de huizen wordt getoond, evenals filmopna men van de onmiddellijke omgeving van de eventuele toekomstige be huizing. Brochures met allerlei in formatie over de toekomstige woon plaats zijn eveneens voorhanden. De bedoeling is dat de famlie drie, ten hoogste vier behuizingen uitzoekt en pas dan een bezoek brengt aan de nieuwe woonplaats, om de defi nitieve keus te maken. Wij bevinden ons in het Ge zondheidscentrum Ommoord in Rotterdam. Een toonbeeld van de moderne „totale” aanpak van de gezondheidszorg in de eerste lijn, zoals tot dusverre eigenlijk al leen in Hoensbroek van de grond is gekomen. Het gebouw (kosten: vier miljoen) is net vorige week in gebruik genomen. Het biedt ruimte aan: zeven spreekkamers voor huisartsen (er zijn er zes in gebruik), een fysiotherapeutische afdeling was eerst bij een van de artsen op zolder), maatschap pelijk werkers, de schoolarts, verloskundigen, diëtiste, wijkver- oleegsters, een afdeling sociale psychiatrie en geestelijke hygiëne b.a. een jeugdpsycholoog) en een garage voor een permanent ge stationeerde ambulance. HET BAKKEN van brood is een van de oudste bezigheden ter we reld. Het gistingsproces bijvoorbeeld moet zo’n 1300 jaar vóór het begin van onze jaartelling al bekend zijn geweest. Er werd gebakken op ver hitte stenen of in as. Nu zijn de praktij klokalen van een instituut Het Gezondsheidscentrum is voor het overgrote deel betaald door de ge meente Rotterdam (het Preventiefonds droeg drie ton bij in de stichtingskos- ten ervan). De huidige beheersvorm houdt in, dat de gemeente eigenaar is en dat de diverse gebruikers het pand huren. Hun status als vrij ondernemer (van de arts dan) is daardoor bewaard gebleven, maar hun inkomen is daardoor niet óp vooruit gegaan. Lamberts: „Het is allemaal ontzet tend mooi en leuk, zo’n groepspraktijk, maar als je gaat samen werken bete kent dat inkomstenderving; als je naar kwaliteitsverbetering gaat streven be tekent dat ook inkomstenderving en als je het apparaat gaat verbeteren waarmee je werkt, is dat kostenverho gend. Mijn ideaal is dat er een stich ting komt, die dit beheert en dat iedereen hierbinnen werknemer van die stichting wordt. Zo’n gebouw is een levend argument voor een nationale gezondheidszorg. Ik zou er niets op tegen hebben om hier gewoon als amb tenaar te zitten met, zeg, een salaris van een controlerend geneesheer met vijf dienstjaren. Ja, want die heb ik er nou wel zo ongeveer opzitten”. arlijke loet ik mede- b1 eens genlijk aparte at het or de elijker ezen?” OP ZO’N haast uitbundig aan doende expositie van tientallen vor men en soorten brood bewijzen de Nederlandse bakkers dat de haast spreekwoordelijk geworden kritiek op het „slappe smakeloze Neder landse broodje” niet zonder meer opgaat. Ze blijken dan heel wat meer (brood) in hun mars te hebben dan de karakterloze zachte boter ham die nauwelijks enige kauw- prestatie vereist. De heer W. Hart gers, directeur van de Amsterdamse bakkersvakschool „Blaeu Erf” wil het nog gedecideerder zeggen: „Je vindt nergens zulk kwalitatief mooi brood als in Nederland”. HIJ KENT de praktijk van het bakkersvak nog uit de tijd dat de oven met takkebossen werd ge stookt en de amandelen werden fijngewreven met een kogel die aan een touw aan de zoldering hing. Hij heeft een kleine filosofie opge bouwd rondom de veelgehoorde klacht dat ons brood het brood- van-vroeger niet meer is en die filosofie komt dan ongeveer hierop „DE EERSTE keer dat ik marihu ana rookte was in Havanna, in 1933, op een feest dat voornamelijk door dichters en schilders werd bij ge woond. Toen ik die sigaret van hand tot hand zag gaan vond ik het geluid waarmee men inhaleerde een beetje weerzinwekkend, maar ik had de hele avond rum gedronken en deed dus vrolijk mee als de sigaret passeerde. Alles wat het ro ken me deed was, dat ik begon te giechelen en die zelfde reactie krijg ik vandaag-de-dag nog, 40 jaar la ter. Ik rook al jarenlang af en toe marihuana en ben het levende be wijs dat het niet schadelijk is en niet automatisch tot zwaardere ver slavingen hoeft te leiden. Zelfs on der bedreiging met een revolver zou ik niet met LSD willen experimen teren en ik slik zelfs geen aspirines. Als er een sigaretje wordt doorge geven geniet ik ervan. Ik beschouw het als een sociaal verzetje, verre te prefereren boven alcohol”. Aldus de in Amerika (tijdens de „droogleg ging” van de twintiger jaren) opge groeide publiciste Helen Lawrenson, in maandblad Nova. neer: „Je kunt dat zachte brood niet losdenken van de moderne levens sfeer. Er wordt jachtig geleefd, grote groepen mensen ontbijten in haast en willen dus mals brood dat snel kan worden gegeten. Volgens mij is er duidelijk samenhang tussen dat jachtige leven en de vraag naar zacht brood. MAAR LATEN we niet vergeten dat ook hier de smaken verschillen. Je ontmoet mensen die zeggen: dat zogenoemde fabrieksbrood is niet te eten. Anderen vinden dat zachte brood juist heerlijk. Voor beide soorten bakkers is er een bepaald publiek gegroeid. Hier in Amster dam bijvoorbeeld hebben de warme bakkers een zeer goed bestaan. Er zijn er meer dan 200 in Amsterdam en omstreken en ze hebben zeer veel afzet.” BROOD IS in Nederland nog al tijd hoofdvoedsel dat tweemaal per dag wordt gegeten. Maar het brood verbruik is in de afgelopen jaren gedaald. Nog niet zo sterk als in Amerika waar het is teruggevallen tot ongeveer 50 kilo per hoofd per jaar, maar wel (volgens een recent nummer van het vakblad Bakkers wereld) tot ongeveer 200 gram per persoon per dag. Aangenomen wordt dat veel consumenten nog minder brood eten: misschien nog geen 100 gram per dag. Vooral al leenstaanden en 65-plussers verte genwoordigen hier de „matige” broodgebruiker. MEDE DOOR die ontwikkeling verschijnen er steeds meer halve broodjes in de bakkerijen en het ouderwetse grote .witbrood van 1200 of 1600 gram wordt in Nederland dan ook nog maar sporadisch ge bakken. Broden die zwaarder zijn dan 800 gram zijn men zórROgge- broden of andere doneJ door hed- an het ka__ i vijf stui zicht te krijgen in de aard van de kostenstroom, die door allerlei medi sche handelingen op gang komen. Lam berts: „Dat is nou weer zoiets waar aan het eerste grote ziekenhuis nog moet beginnen. We hopen erdoor te kunnen ontdekken welke andere dan strikt medische factoren het kostento- taal beïnvloeden. Als we goed ons werk hebben gedaan, zou wel eens kunnen blijken dat we bij voorbeeld een lagere verwijsgraad en lagere op- nemingscijfers scoren. Maar aan de andere kant kan evengoed blijken dat wij relatief veel uitgeven voor betere onderzoeken”. m an- willen. re het - het in de lat het we er oesluit is iets wat de mensen dan toch een beetje vreemd vinden. De dokter moet zich niet zo sterk afzetten”. In dit kader leverde het artsenteam, als onderdeel van het Ommoordse „functionarissencontact” (waarin ook andere welzij nszorgers zitten), felle kritiek op de Rotterdamse structuurno ta, waarin nog altijd de hoogbouw niet uit de gedachten van de stadsplanners bleek te zijn gebannen. Lamberts: „Als artsen zeiden we niet: geen hoogbouw omdat de kinder tjes op de elfde verdieping meer snot teren dan op de begane grond. Maar gewoon omdat de mensen het niet fijn blijken te vinden. Dat zie je aan de verhuiscijfers uit de afgelopen twee jaar in een gestabiliseerde praktijk: 20 procent van de mensen dat in flats woont verdwijnt. Voor de woninkies met een tuintje voor en achter is dat maar 3 procent. Behalve aan het onderzoek naar de beleving van de groepspraktijk door de consument, werkt het artsenteam mee aan twee andere projecten: een (een voudig gezegd) „valuta-onderzoek” en de totstandkoming van een kostenmo- del. Het eerste is een uitvloeisel van de behoefte om sneller tot de volgens het „sociale model” gewenste kernproble- matiek van de met klachten arriveren de patiënt te geraken. Lamberts: „De lokalisatie van het probleem neemt vaak nog veel tijd in beslag omdat men over het algemeen niet geneigd is oorzaken voor een li chamelijk verschijnsel te relateren aan een totale situatie. Men klaagt bijvoor beeld over hoofdpijn, die dan onbewust als alibi voor een huwelijkssituatie, waarin iemand zich niet senang voelt, moet gelden”. Waarom dan de term valuta-on derzoek? Lamberts: „Om het duidelijk te ma ken. De patiënt komt op je spreekuur en biedt je een symptoom aan: dat is de ene muntsoort. Hij wil die inwisse len voor een andere. Als arts moet ik er achter komen waar zo iemand heen wil. Dus, om het voorbeeld aan te houden: iemand komt bij je en zegt dat-ie Ijsland wel eens wil bekijken. Ik moet hem daarvoor de juiste munt soort geven. Maar het blijkt dan dat zo iemand alleen maar aan het strand bij Torremolinos wil liggen”. Het kostenonderzoek, samen met een drietal economisten, is bedoeld om in- K ilii

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17