de KVP Geen wonder voor Aftellen begonnen Brandt zegt bezoek aan Oost-Berlijn af verdwenen Booreiland in Leger moet „nieuwe boodschap” van het regime-Thieu brengen Wantrouwen in Mekong - delta Diplomaat in Stockholm Oproer tijdens toespraak van Bhoetto Jaarkaart 65* NS-Minitrips in eigen land veiligheid siaag' ra Regeerakkoord progressieve drie moet worden uitgevoerd" DEN UYL WIL SNEL AAN DE SLAG r Basisverdrag wordt op 21 december ondertekend Weer verkeer tussen Syrië en Jordanië :t 3 ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 I r 1 (Van onze speciale verslaggever) MY THO. Overal tanks tussen de rijstvelden. De loop gericht op kleine smalle dijkjes waar de vrouwen op hun blote voeten balanceren om hun zware werk te doen: het uitzetten van de rijst in de zuigende modder. Grote colonnes komen met snelle vaart door de kleine dorpen. Kippen en kinderen stuiven opzij. Het leger wordt vanuit Saigon bevoorraad en daar voor moet alles wijken. 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Terschelling Bezwaren Parijs 2 dagen Amsterdam ips Halve waarheid Uit ziekenhuis voordelig uit met NS voordelig uit met NS J Argwaan Wie is de baas O® (Van onze medewerker in Bonn) ADVERTENTIE een zeer ADVERTENTIE Ameland Hen 4 de tot een f 50.- f75.- STOCKHOLM (AFP). De persatta ché van de Australische ambassade in Stockholm is op geheimzinnige wijze verdwenen: de ambassade heeft de poli tie om opsporing verzocht. Tienduizenden mensen sloegen op de vlucht toen de schoten klonken, achter volgd door schietende mannen. Of er slachtoffers zijn gevallen, is niet bekend. rig uitstel, omdat daarmee ook bepaalde verbeteringen in de menselijke contacten later tot stand zouden komen. Termijn van Indiening T-biljet voor teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971 sluit op 31 december a.s. ral igt tte en lO- v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- v.a.flOS.- Den Uyl uitte vrijdagmiddag grote bezwaren tegen een regering zonder bin ding met de Kamer (eerr zogenoemd zakenkabinet). „Wij wijzen een dergelijk kabinet volstrekt van de hand. Als dit zou gaan optreden, zullen we niet aarze len er kindermoord op te plegen”. De Als de individuele bezoeken zjjn afge legd trommelt het dorpshoofd alle vol wassenen bijeen om dicht bij de rivier nog eens te horen waar het om gaat. Kleine snelle boten met lawaaierige mo toren schieten voorbij, niemand weet met wie de stuurlieden sympathiseren. er- een jke ent het be- v.a. f 55.- v.a. f 56.- v.a. f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.- v.a. f 64.- v.a. f 71.- v.a.f 73.- vju f 78.- al- ing zan bij ro- oep Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. Vertrek dagelijks. 5F- 'g- de len ili- an ig- iet he de LS- d- de m- an li- or ds - 19 ;n- len ds- ing in 3e- Drs. Den Uyl wil het regeerakkoord van de progressieve drie zo snel moge lijk gaan uitvoeren. Hij kondigde aan dat zijn kabinet niet meteen zal opstap pen als er erg ver gaande voorstellen worden verworpen. „Als we echter vin den dat de grenzen van de redelijkhedi worden overschreden, dan zullen we na tuurlijk wél aftreden. We moeten ten minste twee jaar de gelegenheid hebben om er wat van te maken”, zei hij. jes. Tegen de met parelmoer ingelegde kast zetten ze hun geweer neer. Hun helm gaat af en ze praten over de dingen die komen gaan. Soms krijgen ze wat thee. In andere huisjes moeten ze in de deur blijven staan. De argwaan blijft groot. In Bonn heerst intussen de opvatting dat met die redenen maar de halve waarheid is gezegd. De regering van de DDR zou lelijk in de maag hebben gezeten met het bezoek, dat Brandt in zijn verkiezingscampagne aankondigde. De toejuichingen in Erfurt zouden al gauw worden overtroffen bij een intocht van de in de DDR vereerde bondskanse lier in de hoofdstad Oost-Berlijn. Brandt had het initiatief genomen en 21 december als datum voor de onderte kening voorgesteld. Dat schikte de Oost- duitsers niet vanwege internationale verplichtingen, waarover in Bonn niets naders bekend is .Uit Oost-Berlijn kwam als tegenvoorstel: 15 of 19 december. Voor de eerste datum staat echter beëdi ging van het nieuwe kabinet op de Westduitse agenda, voor de tweede een begrotingsdebat in de Bondsdag. HAMBURG (DPA). BONN. Het aangekondigde bezoek van bondskanselier Willy Brandt aan Oost-Berlijn is van de baan. Niet Brandt en premier Willi Stoph van de DDR zullen het basisverdrag, waarin de be trekkingen tussen beide Duitse staten worden geregeld, ondertekenen, maar de onderhandelaars Bahr voor West-Duita- land en Kohl voor de DDR. In een verklaring van de twee regeringen is gistermiddag bekend gemaakt dat dit op 21 december gebeurt. Aangezien de KVP de enige partij in Nederland is wier naam direct ontleend is aan een kerkgenootschap, al is de „R” van rooms er in de loop van de jaren afgevallen, staan de bestuursleden van de KVP ten opzichte van het ver schijnsel der deconfessionalisatie voor de vraag of het die „K” is, die deze keer zoveel schade heeft veroorzaakt. Er is al eens eerder sprake geweest van naams verandering, evenals bijvoorbeeld bij de KRO, maar in de partij heeft de meer derheid toch liever het etiket „katho liek” dan „christelijk”. Wel is er enige bereidheid bespeurbaar geweest om de mogelijkheid van samensmelting der drie confessionele partijen onder de titel „CVP” of „CDU” te overwegen, maar het is zowel met de formulering van een eenheidsprogramma als met de coördi natie van beleidspunten niet vlot gegaan in de kring der confessionelen. De PPR heeft indertijd geprobeerd de KVP te doen ontploffen door het ge praat over een evangelische politiek in een radicale daad om te zetten, maar er bleek slechts een geringe belangstelling voor practische humanistische denkbeel den bij de meeste katholieken en de PPR leidde tot voor kort een wat ar- Nu de verkiezingen achter de rug zijn, is het bestuur van de KVP niet meer blij met de algemene belangstelling die op deze partij gericht is. De KVP be vindt zich in de grootste verlegenheid en zij ervaart de aandacht van geheel poli tiek Nederland als een gestruikelde wandelaar die een grote groep mensen om zich heen ziet. Vandaag is de KVP aan een gevoelige operatie toe, waarbij geen narcose zal worden gebruikt. De partijraad verricht een evaluatie van het bestuursbeleid en de verkiezingscampagne, om zo mogelijk te komen tot een duidelijke aanwijzing van de gemaakte fouten. Er zijn natuurlijk grove fouten ge maakt, anders kan een partij als de KVP niet op deze manier aan lager wal raken terwijl zij nog altijd pretendeert de partij van het „r.k. volksdeel” te zijn. Het is echter de grote vraag of die fouten inderdaad aanwijsbaar zijn en of ze aan figuren in de top kunnen worden verweten waarna dan nog het moei- lijkste vraagstuk overblijft, namelijk hoe ze zouden kunnen worden hersteld. v.a. f 45.- Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.- Gisteravond laat werd de uitslag be kend van de medische keuring van de drie astronauten. Zij bleken allen gezond genoeg om aan hun ruimte- avontuur te beginnen. Alleen de dreigende staking kan nu nog de vlucht in gevaar brengen. De regeringswoordvoerder in Bonn werd gistermiddag nauwelijks geloofd met zijn verklaring dat het eind januari had moeten worden als men de onderte kening aan de regeringsleiders had wil len overlaten. Dit onder meer omdat voor de giste ren uit het ziekenhuis ontslagen Brandt (Ontsteking aan de stembanden) tussen Kerstmis en Nieuwjaar een vakantie be gint die op advies van zijn artsen tot half januari duurt. De kans bestaat dat in laatste Instan tie ook Brandt zelf weinig zin meer heeft gehad om naar een geschikte da tum te zoeken. Als de regering in Oost- Berlijn hem met een minimum aan publiciteit heeft willen ontvangen (bij voorbeeld door een helicoptervlucht, re gelrecht naar het huis van de minister raad, waar de ondertekening plaats heeft), kan het bezoek voor de bonds kanselier nauwelijks meer interessant zijn geweest. Brandt komt nu echter een belofte niet na waarmee hij in zijn verkiezingscampagne veel opzien baarde. Gisteren is op Kaap Kennedy het aftellen begonnen voor de lancering van de Apollo-17 woensdagavond voor een reis naar de maan. Gezag voerder op deze voorlopig laatste Amerikaanse maanreis is marinekapi- tein Eugene A. Cernan (onder). Met hem reizen de geoloog dr. Harrison (Jack) Schmitt (boven links) en kapi- tein-luitenant bij de marine Ronald E. Evans (boven rechts). r- BEIROET (Reuter). Het verkeer over land en door de lucht tussen Syrië en Jordanië is gisteren op gang geko men. Syrië maakte donderdag bekend dat het de grens met Jordanië, die bijna 16 maanden gesloten is geweest, zou openstellen. De grens werd in juli 1971 gesloten, nadat koning Hoessein van Jordanië de Palestijnse guerrilla-beweging in zijn land in een bloedige strijd had uitge schakeld. In Amman en Beiroet is het Syrische besluit verheugd ontvangen. De schaduwpremier denkt drie weken tijd nodig te hebben om zijn deelkabinet compleet te makerr. Voor het invullen van de nog openstaande posten (de helft van de 30 plaatsen) denkt Den Uyl ook aan niet-leden van PvdA, PPR err D’66. Volgens Den Uyl zal de PvdA ongeveer twintig posten moeten hebben in het kabinet, PPR en D’66 ieder vijf. Haagse politieke kringen verwachten dat men uiteindelijk toch zal moeten komen tot een kabinet dat minder ster ke banden heeft met het parlemen, omdat de spraakverwarring die nu be staat nauwelijks uitzicht op een succes volle kabinetsformatie geeft. Mr. An- driessen (KVP) hield een dergelijke mo gelijkheid nog open. Het partijbestuur van de PvdA: „Wij wijzen het denkbeeld van een regering zonder binding met fracties in het parlement af”. De uit spraak van de kiezer wordt volgens deze verklaring anders genegeerd. Alle informatie in de brochure,.ToerenmetNS” op het station. Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor ieder® 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon Echtpaar RAWALPINDI (Reuter). Op een massabijeenkomst in de Pakistaanse stad Rawalpindi is gisteren een oproer uitge broken waarbij schoten werden gelost, toen president Bhoetto erkenning van Bangladesj ter sprake bracht. Het is druk in de Mekong-delta, het rijkste gedeelte van heel Zuid-Vietnam. In de laatste jaren werd de rjjstopbrengst bijna verdubbeld door de nieuwe, in de Philippijnen ontwikkelde, zaden. Drie oogsten levert de bodem nu per jaar op en toch moet Zuid-Vietnam nog steeds rijst importeren terwijl het vroeger een groot exporteur was. Het Britse booreiland Ocean Tide dat eerder deze week ter hoogte van de Deense kust tijdens storm aan lager wal dreigde te geraken nadat de motoren waren uitge vallen, is voorlopig in veiligheid. Ze lopen in zwarte uniformen, een soort pyama’s met te grote geweren waar ze zelf soms van schrikken. Als ze op patrouille gaan en contact willen houden met de groep die in een ander gehucht aan de overkant van de rivier opereert, schieten ze wat in het wilde weg. Dat is om contact te houden en indruk te maken. De bevolking luistert al niet meer. Als er maar recht omhoog wordt geschoten en niet in de bananeh- trossen of de kokosnoten in de kruinen van de palmen, vragen ze beleefd. Hoe moet een bestand hier ooit gecon troleerd worden? Aan wie moet men een schending rapporteren en welke Hongaar, Pool, Canadees of Indonesiër zal in staat zijn om in de kleine gehuch ten hier uit te vinden welke partij een overtreding heeft begaan? Goed, er zul len zo’n 5000 man komen om het be stand te controleren en als er grote militaire incidenten zijn, valt dat waar te nemen. Maar de infiltratie van guer rilla’s is nauweljks te controleren. De boeren hier zijn dat nu al jaren gewend. Voor hen maakt het niet zoveel uit aan wie ze nu belasting betalen. Aan het Bevrijdingsfront of aan de vertegen woordigers van Saigon. Er wordt trou wens hier na al die jaren oorlog niet meer gedacht op lange termijn,. Het gaat Twee redenen noemde een regerings woordvoerder in Bonn voor het veran deren van de plannen. Bonn en Oost- Berlijn waren er niet in geslaagd om vóór Kerstmis een datum te vinden die beide landen goed uitkwam. De West- duitsers voelden niets voor een langdu-. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. PvdA-leider Den Uyl, die gisteren als eerste fractielei der bij de koningin advies ging uitbrengen, is nog steeds van mening dat zijn deelkabinet meteen aan de slag moet kunnen gaan. PPR en D *66, die in het weekeinde nog advies aan de koningin moeten uitbrengen, willen, evenals Den Uyl, afzien van de benoeming van een informateur. Als Den Uyl de formatieopdracht zou krijgen dan moet daarin, volgens hem. omschreven worden dat de formateur moet aftasten of zijn regering in het parlement op een constructieve en zakelijke benadering van de meerder heid kan rekenen. De jonge officier neemt verlegen het woord, zegt een geschiedenislesje op en geeft nog eens aan waarom president Ngoeyen Van Thieu gelijk heeft om in Parijs nog meer garanties te vragen. Parijs, zo denken de ouderen, woonde daar vroeger niet de man die de bana nenplantages bezat? Parijs, daar waren liedjes over. Parijs, daar kwamen de vorige blanken vandaan. Na vijftien minuten vraagt de jonge luitenant om medewerking en iedereen krijgt een bindende opdracht: „Luister nooit meer naar de Vietcong. Laat je niet langer intimideren. Ze zijn alleen uit op je geld. Ze moorden en oefenen terreur uit. Saigon zorgt voor vrede en rust”. Op de teakhouten gezichten ligt onge loof. Er is hier al zo vee] verteld. Wat kan je na al die jaren nog vertrouwen? In Saigon geeft de minister van Infor matie toe dat het een taktiek is die al veel eerder door de Vietcong werd toe gepast. Maar wat moeten we anders doen, zo vraagt hij vertwijfeld, er moet toch e*n manier gevonden worden om het hele volk mee te krijgen. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op dat de T-biljetten ter verkrijging van teruggaaf loon- en/of dividendbelasting over 1971, vóór 1 januari a.s. dienen te zijn ingeleverd bij de Inspec teur der directe belastingen van de plaats waar belang hebbenden op 31 december 1971 woonden. telands beschermingsleger”, magere BB. OM DIE APATHIE wat weg te nemen heeft de regering in Saigon, het ministe rie van Informatie samen met het de partement voor psychologische oorlog voering, iets nieuws bedacht. Pas afge studeerde officieren zouden in de ver schillende oorlogszones van Vietnam de „nieuwe boodschap” moeten gaan bren gen. „Een bestand met eer". Zo hoopt men de bevolking uit te leggen wat er op het ogenblik gebeurt, waarom een bestand op zich laat wachten en wat de gevolgen zijn van een eventueel bestand. Men wil ook zien wat er wordt gedacht en kijken of men nog kan spioneren. Ze trekken onwennig langs de rivier. De reserve-offiecieren komen meestal uit de stad en ze zijn niet gewend om door de vette modder te lopen. Te balanceren op kleine boomstammen die midden door een sloot gelegd zijn om de oever te blijven volgen. Soms vallen ze met hun kraakheldere nieuwe uniformen en ze proberen met weinig succes hun ge weren droog te houden. Het is een lange tocht. In de verste gehuchten is hun boodschap het meest noodzakelijk. Aangekomen halen ze eerst hun radio uit een rugzak. Radio- Saigon speelt een deuntje om de ver schrikte jnwoners wat op hun gemak te stellen. Daarna wordt er een cassette- apparaat aangesloten. Over de luidspre kers wordt het doel van hun bezoek aangekondigd. De vrouwen gaan door met het schillen van het fruit en het in reepjes snijden van kleine vissen. Dan gaan de militairen naar de kleine huis- Attaché Faragher verliet donderdag omstreeks 10 uur zijn woning in een buitenwijk v an de Zweedse hoofdstad. Hij belde de ambassade dat hij later zou komen, omdat hij in een andere wijk een afspraak met iemand had. Deze afspraak is hij niet nagekomen. Nie mand heeft meer van hem gehoord. Faragher was pas enkele maanden geleden naar Stockholm gekomen. Er is voldoende vis in de rivieren en kanalen, in de kleine slootjes en de meertjes. Er worden eenden vetgemest en in sommige dorpen teelt men groen ten voor export naar de stad. Overdag is het leger hier sterk. Hier en daar een incident, ’s Avonds keert men terug naar de dorpen die met grote rollen prikkeldraad worden afgesloten. Bij de bruggen in de rivieren liggen mijnen om de vijand tegen te houden. Sterke lampen zwaaien over het water. Bierblikjes bengelen in de avondwind aan de versperringen. Als ze veel geluid maken zou het een teken moeten zijn voor naderende guerrilla’s van het Be vrijdingsfront. Maar in de gehuchten langs de rivie ren weet, na al die jaren oorlog, nog niemand wie er eigenlijk de baas is. Vaak komt de Vietcong er terug, soms is er een vertegenwoordiger van „het plat- om het leven van vandaag en als dat rustig is en het gaat goed met de rijst en de handel dan komt het er voor velen niet op aan wie regeert moedig bestaan. Men zou nu kunnen vaststellen dat binnen de KVP de be langstelling voor radicaal evangelische daden groter is geworden en wel zeker is dat de uit r.k. milieus voortkomende jongeren dat radicalisme sterk aan spreekt. De PPR heeft een forse aan hang gekregen en werkt ongetwijfeld nu veel sterker op de linker vleugel van de KVP, die weliswaar de progressieve kant op wilde maar lieden van de PPR toch wat al te practische christenen vond. Het is moeilijk aan te nemen dat de KVP nu nog in een soort politieke oecumene met de twee andere confessio nele partijen opnieuw de voortschrijden de deconfessionalisering wil trotseren. Zij staat voor het dreigende gevaar dat haar gehele grondslag verdwijnt en zij is in geen enkel opzicht toe aan de vor ming van een nieuwe. In deze situatie is de deelneming van de KVP aan een rechts kabinet levens gevaarlijk, vooral met het oog op de volgende verkiezingen die mogelijk al eerder dan over vier jaar zullen volgen. Een verzoening met de PvdA-groep, zo die al veronderstelbaar is, zou haar nog overgebleven aanhang eveneens sterk reduceren. En toch is haar positie op het ogenblik zodanig dat als het ware ieder een haar vraagt: wat willen jullie nu? Het is tekenend voor de denkwijze van vele katholieken dat de RKPN als verzameling van rotsvaste en traditione le confessionelen zo weinig aanhang heeft gekregen. Tekend vooral voor de mentaliteit van die katholieken die nog op de KVP zijn blijven stemmen. Zij immers lijken gemakkelijker los te we ken door het humanitaire radicalisme van de PPR dan door het protesterende traditionalisme van de RKPN, als het tot een nieuwe ontploffing van de KVP zou komen. De houding van Rome en van sommige Nederlandse bisschoppen tegenover de vernieuwingsdrang in de rangen der gelovigen zal ongetwijfeld de KVP geen goed hebben gedaan, maar heeft de RKPN al evenmin enig volume geschonken. Nog zelden is in Nederland een grote politieke partij zo evident en drastisch voor een tweesprong geplaatst. Het is bijna tragisch dat deze situatie niet eer der tot de r.k. leiders is doorgedrongen. Of geloven zij ook in politieke wonde ren? mening van het PvdA-bestuur is door voorzitter Van der Louw vrijdagochtend telefonisch aan zijn collega De Zeeuw van de KVP doorgegeven. De Zeeuw: „Ik heb alleen maar geluisterd”. De PvdA-verklaring echter: „Een gesprek met De Zeeuw, waarom Van der Louw gevraagd had, is op verzoek van De Zeeuw afgelast”. De VVD en DS’70 zijn evenals de confessionele drie van mening dat er eerst een informateur moet komen. VVD-leider Wiegel bracht gisteren al advies uit aan de koningin, DS’70 zal dat in het weekeinde doen als ook de kleinere fracties aan de beurt komen. Ook maandag zal de kohingin nog enke le fractieleiders ontvangen. Zij zal dan waarschijnlijk midden volgende week een informateur aanwijzen. Daarna wordt een zeer langdurige informatiepe- riode verwacht. Vier sleepboten twee Duitse, het Nederlandse bergingsvaartuig Holland en een Zweedse sleepboot zijn erin ge slaagd de Ocean Tide 20 mijl naar dieper water te slepen, ondanks de nog altijd zeer krachtige wind. De slepers hopen zaterdag ter hoogte van Skagen te komen, waarna het booreiland voor de Deense oostkust aan de eigenaars zal worden overgedragen, zo heeft de Duitse bergingsrederij in Hamburg gisteren meegedeeld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3