Scholenrapport Voorlopers van van K.S.IJ bolbloemen op komst aan veiling GOEDE PRIJZEN VOOR VEILINGGROENTEN Koudere lucht in aantocht Jong geleerd is oud gedaan Voor invaliden in Sportfondsenbad STOELTJESLIFT START ACTIE WIE WAT WAAR 1973 PRIMEUR VAN OMSCHAKELING OP DIEPVRIES Kerstkaartenactie voor gevangenen Sinterklaas bij alleenstaanden EHBO-examens Speelgelegenheid Van Meelstraat ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 UMUIDER COURANT 4 Eigen keuze Voordelen Weerstanden Tip van Sint Ervaringen HEEMSKERK. Als ziekenhuis heeft het St. Jozef in Heemskerk de primeur voor Nederland van diepvriesmaaltijden, in eerste in stantie alleen voor het personeel, zowel overdag als ’s nachts. Het is min of meer bedoeld als een experiment, want als de erva ringen goed zijn zal het dit systeem worden toegepast in het nieuw te bouwen ziekenhuis en dan ook voor de patiënten. Men heeft er nu drie maanden mee gewerkt. Kocht U al ons jaarboekje ggp 'T Jozef-ziekenhuis zonder keuken nu Marok- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Wat de maaltijden betreft wordt er nu in het personeelsrestaurant gewerkt vol gens het Zweedse AFS-systeem, hier in gevoerd door Elektrotechniek. maaltijden worden vervaardigd en ge leverd. Snacks, kleine hapjes, „tussen doortjes” kunnen nu al worden geleverd, evenals bijvoorbeeld speciale kaanse of Turkse gerechten. BEVERWIJK Een rustige week aan de groenteveiling betekende nog niet dat de prijzen aan de lage kant waren. In tegendeel, alles kon goed verkocht wor den, waarbij enkele produkten meer in de belangstelling kwamen. Dat was on der andere de andijvie,. De koude grond andijvie is nog ruimschoots vertegen woordigd met prijzen die tot een gulden per kilo aankwamen. De sla noteerde in het midden der week nog een prijs van goed 50 cent per krop, al lag deze vrijdag dan weer wat lager. Daarentegen was de bloemkool goedkoper maar hier gaat de kwaliteit een grote rol spelen. Ook de prei liet het afweten. Een week geleden zag men nog prijzen tot 75 cent per kilo. Deze week zakte de prijs af tot 45 cent per kilo als hoogste notering, maar er is ook een ruim aanbod. Bospeen raakt op. Er werd tot 85 cent per kilo betaald. Waspeen varieerde van 13 tot 36; ook maar een matige prijs. Spinazie is nog steeds aan de veiling waarvoor van 38 tot 60 cent per kilo betaald werd. Selde- rijknollen zijn dit jaar goed aan de prijs, (tot 58 cent per stuk). Alle van De examens werden af genomen door de Heemskerkse arts F. B. Naber met assis tentie van de heer en mevrouw Hille- brihk en de dames Hondelink en An dringa. Zowel de arts als de heer Hille- brink voelde de examinandi aan de tand op het gebied van hun algemeen inzicht in de verlening van eerste hulp. Me vrouw Hondelink lette meer speciaal op het onderdeel verbandtheorie. De mond- op-mond-beademing door de cursisten werd nauwlettend getest door mevrouw Hill eb rink. Het hoofd van de school, de heer J. A. A.. v.d. Horst, overhandigde de docenten, mevrouw Hondelink en de heer Hille- brink, een boekenbon na afloop van de examens. De arts-examinator en zijn assistenten kregen een boeket bloemen. Na de Willem van Graftschool, die als. eerste in Beverwijk geslaagde EHBO-’ers afleverde, start op 8 januari een tweede cursus voor de zesdeklas-leerlingen van de L. de Colignyschool aan de Maas straat. De namen van de geslaagde leerlingen zijn: Wim v.d. Akker, Freddy Butter, Peter Comis, Caroline Felkers, Esther Graperdaal, Fred de Graaff. Ina Hoog- bruin, Ron Hulscher, Marcel Kies. Peter Kortendijk, Marja Kramer, Sander Kuij- ten. Rianne Leegwater, Ronald Lom- mers, Linda Numan, Richard Ooms. Ge rard Post Uiterweer, Johelma Redeker, Marco van Reijen, Eddy Rumahroesan, Jaap Silvius, Gerard Smaling, Wilma Spanjaard, Winfred R. van Vliet, Petra Wernks en Peter Zwaan. De aanvoer van tomaten wordt weke lijks kleiner. Hier liep de prijs iets omhoog tot 115 cent per kilo. In de koolsector gaat vooral de boerenkool grif weg tot 40 cent per kilo, groene en rode kool kwamen tot 29 cent per kilo. Uien blijven peperduur; de prijs liep op tot 50 cent per kilo. Het witlof liep in prijs wat terug en bleef staan op een notering van 105 tot 115 cent per kilo. De directeur-econoom van het St. Jo zef Ziekenhuis J. J. S. Dicker vindt dat er in een modern ziekenhuis eigenlijk geen keuken meer moet zijn, evenmin als een wasserij. Hij beschouwt het evenals de schoonmaak als oneigenlijke diensten die door derden kunnen worden uitgevoerd. De handel had een normaal vlot ver loop. Er is een behoorlijk aanbod van anjers, rozen, fresia en nerinen en juist deze artikelen gaan voor goede prijzen van de hand. Anjers liepen vrijdag op tot 55 cent per stuk, de tros anjers deden van 190 tot 300 cent per bos. Bij de rozen gingen de bacara’s tot 90 cent per stuk, de baby-roosjes varieerden van 20 tot 48 cent per stuk. Bij de bolbloemen kwamen de tulpen tot 62 cent per stuk, hyacinten op potjes kwamen tot 45 cent per stuk, terwijl de blauwe druifjes 170 cent per bosje no teerden. Er was deze week een ruim aanbod van potplanten waarvoor veel vraag bestond, de poisettia’s in de kleine potmaat varieerden van 200 tot 265 cent per stuk, in de grote potten werd er tot 850 cent per stuk betaald. De prijzen van de snijbloemen waren gisteren: an jers 20-55, tros anjers 190-250. anemoon 35-55, chrysanten 135-275, jaar rond 180- 290, per stuk 25-48, fresia 90-250, gerbe- ra 20-50, irissen 200-380, lelie per tak 185, per kelk 45, narcissen 195-205, neri- ne 30-165, orchidee 30-300, roos 20-85, babyroos 20-48. Langs de balie kan men zich voorzien van plateau, bestek, glazen en der gelijke. De maaltijd komt kant en klaar op de draaischijf rechts. BEVERWIJK. Hoewel een zwaluw geen zomer maakt, mag men ook nog niet zeggen dat de bolbloemen er zijn. Maar de voorlopers kwamen deze week toch aan de bloemenveiling. Naast de ijstulpen kwamen deze week de eerste blauwe druifjes, hyacinten en narcissen aan de veiling. Spoedig zullen er nu wel grotere partijtje komen, hetgeen dan een welkome aanvulling op schaarser wordend pakket gaat worden. Aanstaande zondag zullen bovendien bij verschillende kerken na afloop van de diensten deze kaarten te koop worden aangeboden. De IJmuidense jongeren die deze actie ondersteunen, leden van een gerefor meerde werkgroep, hopen dat zeer velen voor een gulden een speciale kaart zul len kopen en deze versturen. De kaart met een symbolische tekening over vrij heid en gevangenschap is tezamen met een adreslijst van overal ter wereld opgeslotenen te verkrijgen bij de vol gende adressen: stroomt van het De maaltijden worden bereid door de diepvriesindustrie Marfo in Doetinchem, een bedrijf dat drie jaar geleden begon met het diepvriezen van maaltijden. De grootste klant werd Martinair, die jaarlijks zo’n 200.000 diepvriesmaaltijden voor in de vliegtuigen afneemt en in middels voor 85 pet. mede-aandeelhou- der is van Marfo. De maaltijden worden afgeleverd in zogenoemde „componenten”, dat wil zeg gen in delen, die kunnen worden samen gevoegd tot een compleet menu, dat men dus naar eigen keuze kan samenstellen. In het ziekenhuis gebruikt men pen ningen, die in een automaat kunnen worden gestopt. Daarna kan men de bakjes met menudelen uit de diepvries trog pakken en deze op een lopende band zetten, die d oor de magnetron tunneloven loopt, waarin de maaltijd in enkele ogenblikken ontdooit en van min twintig graden verwarmt tot op de juiste eettemperatuur. Aan het einde van de band komen de bakjes terecht op een draaiende uitgiftetafel. Degene die de maaltijd heeft „ingevoerd” loopt in tussen langs een balie om een plateau, een glas, bestek, een servetje en derge lijke mee te nemen. De bakjes passen precies in de uitsparingen van het pla teau en zonder gemors kan men alles meenemen naar een tafeltje, waar men dan alleen nog maar de bakjes met een speciaal mesje open hoeft te maken. E. Algra. Zeewijkplein 16, IJmuiden; familie A. Boer, Tasmanstraat 7, IJ muiden; Jan van Popta. Van der Zwaagstraat 22, IJmuiden; A Manten, Julianakade 24, IJmui den; Dik en Susan Kuiper, Vechtstraat 98. IJmuiden. BEVERWIJK. Alle 26 leerlingen van de zesde kl. van de Willem v.d. Graftschool aan de Fokkerlaan, die een EHBO-examen hebben afgelegd, zijn ge slaagd. De 17 jongens en 9 meisjes zijn opge leid door de heer Ph. J. Hillebrink van de EHBO-vereniging PIM. Hij is hierbij geassisteerd door mevrouw A. Honde- link-de Haan. Tijdens een deze week gegeven pers conferentie was ook mej. Baneke van het Voorlichtingsbureau van de Voeding, afdeling ziekenhuisvoeding aanwezig, die grote mogelijkheden voor het systeem zag wat de toepassing betreft. In het St. Jozefziekenhuis kunnen op het ogenblik 200 maaltijden per uur worden geserveerd door slechts twee personeelsleden. Er is ook verder een aanzienlijke administratieve en inkoop- besparing. De ingrediënten hoeven niet meer overal ingekocht en afgerekend te worden, want alles wordt op één adres kant-en-klaar besteld. (Van onze weerkundige medewerker) Met een krachtige tot harde zuidwes ten wind stroomt zachte lucht uit de Golf van Biscaje over ons land met een temperatuur, die ook vannacht rond 10 graden bleef schommelen. Een randsto- ring komt morgen dichterbij zodat dit eerste decemberweekeinde een wat herfstachtig karakter zal houden met voorlopig een temperatuur, die boven de normale ligt. een dringend beroep op de bevolking van Beverwijk en omgeving om te helpen die kwart ton bijeen te brengen. Graag plaatsen we daarvoor een dringende oproep, want nu de technische moge lijkheid er is, mag geld toch geen reden zijn om alle invaliden uit Beverwijk en verre omgeving te onthouden om te zwemmen wanneer zij maar willen. Dat kon tot nu toe alleen maar op donderdagavond een uurtje, dankzij de inspan ningen van de Kennemer Invaliden Sportvereniging die een aantal vrijwilligers (sters)kon inzetten om de invaliden te assisteren, eventueel van en naar huis te brengen (autoservice) en voor hen alle moeilijkheden uit de weg te ruimen. Voor de instruktie in het zwembad hielpen deskundigen altijd belangeloos. Ook het Rode Kruis Korps verleende zonodig assistentie. Maar het bleef een moeizame zaak. Niettemin kwamen er veel invaliden en niet alleen uit de IJmond, maar ook uit IJmuiden, Castricum, Alkmaar en Haarlem. Familieleden, kennissen en vrienden mochten mee komen en daardoor ontstond er ook een gezelligheidseffect. De groep invaliden werd als het ware geïntegreerd in een veel grotere groep, hetgeen in de sfeer van sociaal contact van een niet te onderschatten betekenis is. Het bestuur van de Kennemer Invaliden Sportvereniging speelt al met de gedachte van een invaliden-zwemcompetitie van de zomer. Er komen nu twee elektrische plateauliften en onder meet met rolstoel en al in kan, aangepaste kleedruimten, enzovoort Tenminste, als die kwart ton beschikbaar komt. Er is een speciale rekening geopend bij de Algemene Bank Nederland in Beverwijk Het nummer daarvan is 564134694 ten name van de Kennemer Invaliden Sportvereniging (stoeltjeslift). Nou, dat regelen we toch even. Van harte aanbevolen I BEVERWIJK. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 7000 be schikbaar te stellen voor het maken van een speelgelegenheid bij de Van Meel straat. De werkelijke kosten worden ge raamd op 10.000, maar een destijds aan de gemeente gedane schenking ver laagt het bedrag met drie mille. Bij de Van Meelstraat komen een tweetal hou ten klimrekken en enige klauterstam- men. Uit de diepvriescontainer worden de delen van het menu op een lopende band in de tunneloven geleid. Aan het einde van de band is de maaltijd op temperatuur. Amnesty International organiseert nu een kertkaartenactie, waarbij het de be doeling is dat zoveel mogelijk mensfen aan deze gevangenen een kerstgroet stu ren, niet alleen om deze slachtoffers moed in te spreken, maar ook om de autoriteiten te bewegen deze „onschuldi- gen” vrij te laten. De organisatie distan tieert zich overigens van gevangenen die geweld gebruikt hebben. De voordelen zijn, dat met een mini mum aan personeel een willekeurig groot aantal gebruikers op elk gewenst tijdstip in zeer korte tijd een goede maaltijd naar eigen keuze kan worden verstrekt Nooit vindt men meer een gesloten keuken en wachten is er ook niet meer bij. Wat de variatie in de maaltijden be treft, zijn de mogelijkheden schier on eindig, maar de keuze wordt nu nog mede bepaald door wat de voedselindus trie industrieel verwerkt. Het systeem biedt mogelijkheden door de luchtvaartmaatschappijen al lang benut voor bejaardentehuizen, inrichtingen, kantines, studententehuizen enzovoort, maar in Nederland moet de markt zich nog helemaal ontwikkelen. Zouden bijvoorbeeld veel ziekenhuizen op dit systeem overgaan, dan kunnen natuurlijk ook alle genormaliseerde dieet- een toilet waar men (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het ontmoetingscen trum voor alleenstaanden organiseert evenals voorgaande jaren een St. Nico- laasfeest in het verenigingsgebouw aan de Schans op dinsdag 5 december. Het wordt een gezellige avond met koffie, kienen en later op de avond een dansje. Een goede discjockey heeft zich hiervoor beschikbaar gesteld. De Goedheiligman zal het feest met een bezoek vereren. De grote zaal van het verenigingsge bouw is vanaf half acht open en een ieder, die zicht op deze familiefeestavond alleen voelt, is van harte welkom. Het centrum voor alleenstaanden is nog steeds gevestigd in het verenigings gebouw aan de Schans in Beverwijk. In tegenstelling tot geruchten blijft het ontmoetingscentrum hier ook gehuisvest, ook als de plannen van Kennemer Sta ten met het gebouw doorgaan. De zater dag blijft beschikbaar voor het alleen staandencentrum. Tevens worden reeds nu voorbereidin gen getroffen voor een kerst-in. Dit jaar duurt deze kerst-in vier dagen. Nadere gegevens hierover volgen binnenkort. Er is natuurlijk controle op de kwali teit. Marfo verwierf inmiddels de door het ministerie van Landbouw verleende EEG-erkenning. Natuurlijk bestaan er weerstanden te gen het systeem, die vooral gevoelsmatig zijn. Men is er niet aan gewend en heeft nog voorkeur voor de traditioneel berei de en opgediende maaltijd, ongeacht kwaliteit en samenstelling. De „presenta tie” speelt een grote rol en omdat het allemaal nog zo nieuw is, kan die ook nog belangrijk worden verbeterd. Maar ook het oude systeem heeft nadelen, bijvoorbeeld dat men niet op ongeregel de tijden de maaltijd kan gebruiken, of bijvoorbeeld ’s nachts nog even iets kan eten na een avonddienst, terwijl de vari atie in ziekenhuizen en inrichtingen minder groot was dan nu bij een verde re doorvoering van het systeem mogelijk is. Een niet onbelangrijke zaak is ook, dat de volgens het nieuwe systeem ver- strekte maaltijden een aanzienlijke be sparing oplevert. De heer Dicker schat dat in de orde van grootte van acht percent. De directeur vindt het zelf ook be langrijk, dat men van de „betutteling” van personeel en op den duur patiënten afraakt. Tot nu toe moest men als het ware eten wat de pot schafte, met een geringe keuzemogelijkheid. Straks kan een uitvoerige spijskaart worden aange boden. Koudere lucht met buien achter het depressiecomplex poolgebied langs Ijsland in de richting van de Britse eilanden. Deze lucht met enkele buien zal eerst na morgen tot onze omgeving doordringen. In Engeland werd vanmorgen tot 12 mm regen geme ten. In Londen stond het kwik op 12 graden maar in Noord-Schotland was het bij 2 graden al belangrijk kouder. In de namiddag en avond zal ons een wat actiever regenfront bereiken. De winter met vorst en sneeuw blijft voor lopig nog op grote afstand in Noord- Scandinavië. In het St. Jozefziekenhuis heeft men nu ruim drie maanden ervaring in de personeelssector. Een grafiek laat zien, dat na de invoering van het systeem, waarvoor het bouwbureau Nelissen N.V. een vrij ingrijpende verbouwing uitvoer de, het aantal gebruikte maaltijden snel steeg. De heer Dicker noemt dat „het nieuwsgierigheidseffect”. Daarna volgde er een daling tot 85 percent. Het nieuwtje was eraf en er groeide wat weerstand. Na een maand raakte men er blijkbaar toch aan gewend, want toen nam het aantal gebruikte maaltijden weer toe en nu heeft men het oude peil bereikt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Na veel technisch onderzoek is thans bekend geworden, dat het toch mogelijk is in het Beverwijkse Sportfondsenbad een stoeltjeslift aan te brengen ten behoeve van de invaliden en zodanige bijkomende voorzieningen te treffen, dat de gehandicapten hier zelfstandig kunnen gaan zwemmen. De Kennemer Invaliden Sportvereniging is bijzonder blij met deze mededeling van de zijde van het Sportfondsenbad, want het bleef lange tijd twijfelachtig, of een dergelijke voorziening technisch uitvoerbaar zou zijn. De situatie lag in Beverwijk bijzonder moeilijk, want met alleen een stoeltjeslift was er niets opgelost. De entree tot het zwembad, het ontbreken van speciale toilet- en kleedruimten, de drie trap pen en dergelijke bleven dan onoverkomelijke moeilijkheden opleveren voor de in validen om zonder hulp te gaan zwemmen. Er is nu een technisch te verwezenlijken plan bedacht, dat volgens de raming f25.000,- gaat kosten. Dit bedrag moet op tafel worden gelegd door de Kennemer Invaliden Sportvereniging. Uit* de contributiegelden van de invalide leden is dat natuurlijk volslagen onmogelijk- De KIS heeft tot nu toe zelf geen akties kunnen ondernemen, omdat men niet zeker wist of die stoeltjeslift er zou kunnen komen. Nu weet men dat wel en nu worden er ijlings plannen beraamd om zo gauw mogelijk aan die kwart ton te ko men, want dan kan op korte termijn met de werkzaamheden worden begonnen. Een garantieverklaring voor die f25.000,- is in eerste instantie al voldoende. Drieduizend gulden heeft-men al bijeen uit vroegere akties. Voor de rest doet men De noteringen van vrijdag waren: An dijvie 28-98, bloemkool 18-75, bospeen 38-84, breekpeen 16-39, boerenkool 26-38, groene kool 16-19, knollen 17-58, prei 26-41, sla 9-23. spinazie 38-52, spruiten 30-136, tomaten 42-50, waspeen 13-36, witlof 105-115., rode kool 18-28. VELSEN. De organisatoren van de enige tijd geleden gehouden activiteiten in het kader van de Vredesweek willen de bevolking van Velsen en omgeving op roepen mee te werken aan een speciale actie van Amnesty International. Deze organisatie zet zich al jaren in voor mensen die het slachtoffer zijn gewor den van politieke onverdraagzaanheid, religieus fanatisme, rassendiscriminaie en bruut machtsmisbruik, waar ook ter wereld. Het betreft hier gewone mensen: boeren, artsen, arbeiders, studenten, to neelspelers, priesters, politici, socialisten, baptisten, communisten, joden en libera len, Zij worden ontslagen, verbannen, opgesloten, gemarteld en doodgetrapt. Velen van hen zitten al jaren lang gevangen in landen als Tsjecho-Slowa- kije, Tanzania, Griekenland, Paragay, Pakistan, Joegoslavië, Spanje, Rusland, Oost-Duitsland, Zuid-Afrika, Ghana, de Verenigde Staten, Brazilië, Rhodeslë en India. BEVERWIJK. De „Vereniging Ka tholieke Schoolraad IJmond” heeft don derdagavond haar algemene ledenverga dering gehouden in de grote aula van de Huishoudschool „L.I.A.” te Beverwijk. Op deze vergadering waren talrijke af gevaardigden van zowel de aangesloten schoolbesturen, docenten, leerkrachten, ouderverenigingen als de diverse onder wijsorganisaties aanwezig. De Ledenvergadering besloot haar goedkeuring te verlenen aan de mede- oprichting van en haar deelneming aan de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst „Midden-Kennemerland” op basis van de haar voorgelegde nieuwe statuten. Aandacht werd onder meer besteed aan het inmiddels vergevorderde werk van de binnen de K.S.IJ. gevormde Plan-Commissie, waarin mede partici peert de Stichting Protestants Christelij ke Schoolraad IJmond. In deze commis sie, waarvan de heer H. A. Geerts voor zitter is, Is het gehele bijzonder onder wijs van de regio vertegenwoordigd. De commissie heeft op het terrein van plan ning de opdracht over een periode van tien jaar een regelmatig inzicht te ver krijgen en te geven van de capaciteit, de ontwikkeling van en de behoefte aan scholen van alle soorten bijzonder onder wijs, inclusief het voortgezet onderwijs, zowel in als buiten de streek. In dit omvangrijke werk weet de commissie zich bijgestaan door de planologische en sociografische deskundigheid van de heer A. H. Zoetemulder. De stand van het onderzoek op dit moment is, dat de commissie beschikt over de benodigde bevolkingsgegevens per gemeente. Deze gegevens worden thans verwerkt en het ziet er naar uit dat begin 1973 een eerste interimrapport meit duidelijke basisgegevens (vooral voor het voortgezet onderwijs) tegemoet kan worden gezien. Uit de vraag van talrijke onderwijs-instanties blijkt nu al, dat deze aktiviteit van de K.S.IJ. in een grote behoefte voorziet. 't Is weer enorm interessant Haarlems Dagblad - IJmuider Courant - Beverwijkse Courant - M Bk

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4