Rond de losplank Padre Domingo Llangue uit Peru Vouwblad over begroting bij elke burger in de bus Vier dagen vergaderen over begroting 1973 J. C. Wijde vierde zilveren jubileum bij Vermande spreekt in Beverwijk Marie José Efllll 5 ACTIE Zwembaden worden in Velsen duurder Personele belasting in Velsen hoger Winst van voor algemene dienst Hogere straat- en rioolbelasting Begrafenisrechten in Velsen hoger Beer- en zinkputten ledigen duurder IN DE VISHAL Feest in teken van fotografie en Sint Nicolaas Alle legestarieven gaan fors omhoog Dubbeltje meer voor schoolmelk SEX-FILMS „KOM OVER DE BRUG II” Voorbereiding ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 UMUIDER COURANT (Van éen medewerker) UITEENZETTING OVER GEMEENTEPROGRAM 1973 Administratiekantoor S. VISSER Velseroordstr. 11 - IJmuiden - tel. 10674 t t Industrie- en Handelsonderneming Spaarnwouderstraat 36 HAARLEM-Tel. 320689 Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen Frankrijk LEVERING VAN KUNSTSTOFFEN: MATERIAAL OP MAAT GEZAAGD WERKSTUKKEN VOLGENS TEKENING of SCHETS REGELMATIGE FABRICAGE VAN: TEVENS VERKOOP AAN PARTICULIEREN INTERMEDIA (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Deze week ontvangt elke burger in zijn brievenbus een wat vreemd aandoend vouwblad, waarvan de voorzijde herinnerin gen oproept aan grootmoeders- en overgrootmoederstij dvoorstellen de een portrettengalerij met de kon terfeitsels van burgemeester, wet houders en secretaris, en boven hun hoofden een lint uit waarschijn lijk nog vroeger verleden waarop vermeld „Velsen begroot 1973”. „Gas’’ IJMUIDEN De maandag zo veelbelovend begonnen aanvoer is later in de week als het spreek woordelijke kaartenhuis in elkaar gestort. Alleen de woensdagmarkt betekende een gunstige uitzonde ring door het binnenlopen van twee schepen uit de noordelijke Noordzee. Hun ladingen waren vooral zo belangrijk omdat de kleine vaart door het ruwe weer verstek moest laten gaan. Overi gens heeft het deze vissers niet aan activiteit ontbroken, zodat nog zaterdag door hen was gepoogd enige trekjes binnen te halen. Hun vangsten betekenden dan ook maandag een welkome aanvulling op het reeds ontstane tekort. IJMOND Zondag 10 december zal in Nederland een begin worden gemaakt met de interkerkelijke in zameling voor de actie „Kom over de brug II”. Deze dag wordt in de Rotterdamse Antoniuskerk - bij de Rotterdammers beter bekend als „Bosjeskerk” - dienst gehouden, met als voorganger mgr. dr. A. Si- monis, bisschop van Rotterdam. Na een inleiding van prins Claus wor den de lezingen en korte overwe gingen verder verzorgd door me vrouw dr. M. A. M. Klompé, dr. K. A. Deurle, studentenpredikant uit Amsterdam en prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Amsterdamse Vrije Universiteit. Hiervoor wordt de kerkmuzikale medewerking verleend door het Rotterdams jongerenkoor „Todah- Rabah”, onder leiding van Leo Hey- dra, de organist Gerard Werdmüller van Elgg en de cantor Jan Pasveer. De dienst begint om 12 uur en zal per televisie door de gezamenlijke kerkelijke zendgemachtigden wor den uitgezonden. Onbelangrijk ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. gemeenteraad De verhoging ADVERTENTIE (Vhn een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE raat nui- raat A.W. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE die (Van een onzer verslaggevers) hte ien een dien van 'den aid ten Een nederige woning in een dorpje aan het Titicacameer in Peru, dat behoort tot het werkterrein van padre Dominge Llangue. kregen zijn collega’s de gelegenheid hem te complimenteren. VELSEN. Dit jaar heeft slechts een incidentele verhoging van leges in de gemeente Velsen plaatsgehad maar voor volgend jaar mag men wel rekenen op verhoging van alle overige tarieven met twintig percent. DEZE HARING werd voor het groot ste deel gevangen tussen Boulogne en Brest, hetgeen voor deze tijd van het jaar al bijzonder zuidelijk moet worden genoemd. De door de kleine spanners tussen Boulogne en Oostende gevangen haring wordt meestal in deze Belgische kustplaats aan de markt gebracht. De schepen blijven hier dan tevens achter, zodat de bemanningen voor het week eind thuis de autobus of de trein be nutten. aluw nog zijn, veek t de erste issen wel dan irser ictie ;for- elen zul- :aart vrij- met :reld vol len; IJ- 'ge- en uit ien >ep de De meeropbrengst van deze „aanpas sing” wordt door het college geraamd op f 46.000. Aangezien deze verhoging een wijzi ging van bijna alle artikelen van de legesverordening met zich meebrengt is door B. en W. een nieuwe verordening samengesteld, waarover de raad in de komende openbare vergadering zal be sluiten. ver- van juist ijzen op ij erg Bij cent van Permanent Speciaal Maandag woensdag en donderdag f 19,50 Een uitgebreide staf van deskundig personeel staat vóór gereed. Lange Nieuwstraat 181, tel. 111 66 Canopuspleln 6, tel. 15531 (Zeewijk) Acrylaat (Perspex/Plexiglas) P.V.C. Polycarbonaat Douche cabines Scheidingswanden voor Bad/Douche Klein Meubels (Tafels - Kapstokken - Boekenrekken Trapleuningen Beschermkappen voor Machines Pickup-Kappen Onbreekbare Ruiten Reclame-artikelen etc. Postbus 1522, Haarlem Rijksstraafweg 119 Zweedse Lasse Braun. Duitse Dia mant, Bizarre, Tanger Boys enz., Zweedse en Deense fotobladen. Sluit 1,50 aan postzegels in voor de uitgebreide kleurendocumenta- tie: Ipen otjes |1 de no- ruim veel leine cent r tot ijzen an- noon 180- rbe- tak aeri- 0-85, an- ers te oor 3de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het College van burge meester en wethouders achten een ver hoging van twintig percent van de tarie ven voor het gebruik van de begraaf plaatsen in de gemeente Velsen alleszins redelijk. Een desbetreffend voorstel zal de raad worden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Niet alleen het afhalen van grof huisvuil wordt duurder (in plaats van 8 volgend jaar twaalf gulden per kubieke meter), ook de tarieven voor het verwijderen van ander vuil en het ledigen van beer- en zinkputten moeten worden verhoogd. Alleen de huur van de vuillaadkisten is voldoende om de kosten te dekken en deze wordt dus niet verhoogd. De door B. en W. aan de raad voorge stelde tariefswijzigingen zullen 35.000 meer opbrengen. NA DINSDAG is er in IJmuiden ver der weinig te doen geweest. Woensdag meldden zich nog enkele kotters met een „klein vangertje”, om direct na het lossen weer naar zee te vertrekken. Nadat men echter enige uren buiten gaats had doorgebracht werd toch de veilige haven maar weer opgezocht, om dat normaal werken door de ruwe weers omstandigheden onmogelijk was gewor den. melijk betaald door exporteurs en inleg gers. Daarbij werd ook door de conser venindustrie nog een klein kwantum aangekocht. Nadat dinsdag echter de restanten hiervan waren opgeruimd, is er verder geen haring meer aan de markt geweest. Hetgeen voor een groot deel aan het slechte weer moet worden toegeschreven. een surprise ten geschenke, een antiek aandoende, zelf vervaardige camera obs cura, waarin een geluidsband was ver borgen. Tot slot van de feestelijkheden sprak de heer Wijde een kort dankwoord en De inhoud van het vouwblad is een populaire uiteenzetting over de gemeen tebegroting voor 1973, waarvan de be handeling door de raadsleden maandag 11 december om twee uur aan vangt en zeker vier dagen in beslag zal nemen. Al het wel en wee van de gemeente, de IJMUIDEN. Vanaf het kantoor van Vermande Zonen N.V. aan de Ir. J. Dirksstraat wapperde vrijdag vrolijk de nationale driekleur, ditmaal om aan de omgeving kenbaar te maken dat in dit bedrijf een van de medewerkers een jubileum vierde. Het betrof hier het feest ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig dienstverband van J. C. Wijde. In 1947 kwam hij als papiersnijder in dienst. Vrij onlangs ging hij over naar de afdeling offset-voorbereiding, waarbij hij uitstekend gebruik kon maken van zijn al jaren veel vrije tijd vergende hobby, de fotografie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De door het gemeentelijk gas- en waterbedrijf behaalde winst wordt aan de gemeente uitgekeerd, maar wordt daarna aan elk bedrijf teruggege ven ter vorming van een reserve of aanvulling daarvan, aldus de betreffende verordening. In de afgelopen drie jaren echter is de winst van het gasbedrijf ten bate van de algemene dienst van de gemeente aangewend. B. en W. hebben de raad voorgesteld ook de winst van het gasbedrijf over 1973 voor de algeme ne dienst te gebruiken. 3 de si ten n de op- ciale Deze voor wor- heid, naie ter isen: to sten, >era- men, rapt, lang i wa sgay, land, i, de en t nu be- nsfen stu ff ers i de jldi- tan- i die De kosten van de exploitatie van de begraafplaatsen hebben een loon-inten- sief karakter; vooral door de stijging van het loon- en prijspeil wordt daarop een zware druk gelegd. Desondanks zijn de tarieven vorig jaar niet verhoogd. De huidige verordening geeft de recht hebbende van een eigen graf de moge lijkheid om het onderhouden van een eigen graf en van eventueel daarop ge plaatste gedenkteken van gemeentewege te laten geschieden. Hiervoor te betalen recht kan men of jaarlijks voldoen of afkopen voor een periode van tien jaar. Bij handhaving van het betreffende arti kel ontbreekt de mogelijkheid om de kostenstijging in rekening te brengen en daarom wordt voorgesteld dit artikel te wijzigen. Gezien het aflopende karakter van de Westerbegraafplaats en de begraafplaats De Biezen is het niet gewenstom nog langer over te gaan tot het verlengen van het recht op het hebben van een huurgraf met tien jaar, aldus het colle ge. Over de voorgestelde wijzigingen in de verordening zal de raad maandag 11 december in openbare vergadering be slissen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De tarieven voor het ge bruik van de bad- en zweminrichtingen in Velsen zullen worden herzien. In gaande 1 januari 1973 worden de prijzen verhoogd en deze tariefsaanpassing zal een hogere opbrengst van 14.850 tot gevolg hebben, zo wordt verwacht. De raad moet met een desbetreffend voorstel van B. en W. nog accoord gaan; het is een agendapunt voor de openbare gemeenteraadsvergadering, die maandag 11 december wordt gehouden. gehele financiële problematiek is in een aantal korte maar duidelijke artikeltjes samengevat en toegelicht. Al hetgeen men in de afgelopen weken in de IJmui- der Courant uitvoerig heeft kunnen le zen over de gemeentebegroting met al haar facetten en de problemen verbon den aan een goede gemeentelijke huis houding met alle (belasting)gevolgen vandien vindt men in dit vouwblad in kort bestek weergegeven. Het dient gezegd overigens zeer verdienstelijk. Ook voor enig cijfermateriaal is zorg gedragen. Aardig is het ook geweest om de uitgaven voor diverse hoofdstukken om te rekenen in kosten per inwoner. Het geheel kan als een goede leidraad beschouwd worden voor degenen, die van plan zijn vanaf maandag 11 decem ber de algemene beschouwingen over deze begroting vanaf de publieke tribune te volgen. De diverse tekeningen, waarmee de tekst in het vouwblad wordt „opgesierd” doen echter uitgesproken vreemd aan. Het is moeilijk ze te relateren tot de tek sten in het vouwblad. En zo dat ook niet de bedoeling is geweest, vragen wij ons af met welk nut zij zijn af gedrukt. Nog even terugkerend tot de voorzijde van het vouwblad. Wij schreven, dat deze afbeelding herinneringen doet op wekken aan een ver verleden. Zij doet denken aan een oud prenten boek opgediept uit een stoffige zolder- hoek. En dat achten wij een valse af spiegeling van het huidige gemeentebe leid, dat bepaald niet het predicaat „ou derwets” verdient. Integendeel. Dat overigens, wordt óók bewezen door de inhoud van de frisse teksten elders in het blad. In deze omgeving wordt de actie „Kom over de brug II” zondag 3 decem ber om 10.30 reeds voorbereid met een bijeenkomst in gebouw „De Opgang” aan de Florastraat in Beverwijk. Spreker is padre Domingo Llangue, een priester die werkzaam is onder de indianen rond het Titicacameer in Peru. Deze padre is zelf een afstammeling van de Inca’s en hij werd in Peru voor het pastorale werk opgeleid. Vijftig percent van de bevol king rond dit meer bestaat uit indianen en zij leven onder ontstellend armoedi ge omstandigheden. Geestelijke en mate riele hulp aan hen behoort ook tot de projecten die uit de opbrengst van deze interkerkelijke actie zullen worden be kostigd. In totaal werden er ruim zevenhon derd projecten aanvaard in bijna tachtig landen, daarvan de kosten op ongeveer vijftig miljoen gulden zijn begroot. Van daar dat de organisatoren erop vertrou wen dat het Nederlandse volk deze actie opnieuw zal willen steunen. IJMUIDEN. Vrijdag werden er in IJmuiden aangevoerd door 16 schepen: 94 kisten wijting, 332 kisten kabeljauw, 2 kisten makreel, 30 kisten sprot, 507 kisten schol, 69 kisten schar, 46 kisten tarbot, 19 kisten varia, 395 stuks stijve kabeljauwen. 14.100 kilogram tong De prijzen waren: Per 1 kilogram: tarbot 13.70-11.37 gr. tong 9.83-9.53, mid tong 10.40-10.11, kl m. tong 11.19-10.73, tong I 11.75-11.18, tong 2 11.78-11.31. Per hoop: rog 160-80. Per 50 kilogram: wijting 1 91-76, wijting 2 86-78, schar 98-69, kabeljauw 1 115- 106, kabeljauw 2 150-110, kabeljauw 3 118-89, kabeljauw 4 120-88, kabeljauw 5 95-88, schol 1 115-108, schol 2 115-105, schol 3 113-100, schol 4 98-85, tarbot 480-325, griet 310-200, bot 46-29, haai 43, kuit 172, lever 65, sprot 9-8. makreel 56.20 De besommingen: KW 11 f 36.700, 187 f 11.300, KW 206- IJM 207 7.200, VD 115 - VD 46 5.720, HD 224 f 16.900, TX 2 26.000, 3 22.000, 4 f 33.000, 21 21.000, 24 ƒ14.000, 46 21.000, 19 19.000. VELSEN. De gemeenteraad van Velsen zal op maandag 11 december om 14 uur in openbare vergadering bijeen komen ter vaststelling en goedkeuring van de begrotingen voor het dienstjaar 1973 en de daarbij behorende suppletoire begrotingen. De omvangrijke agenda zal maandag niet kunnen worden afgewerkt, zodat de vergadering op 12, 13 en 14 december zal worden voortgezet, telkens aanvangende om halfacht in de avond. In feite betekent deze dienst het start sein voor een grote landelijke actie, waarmee wordt gestreefd naar een op brengst van 50 miljoen gulden. De orga nisatoren zijn erin geslaagd hiervoor in geheel Nederland ruim tweehonderddui zend vrijwillige medewerkers in te scha kelen, waarvan ongeveer vijftienhonderd voor de IJmond. Zij zullen alle leden van de deelnemende kerken maandag 11 december een enveloppe komen thuisbe zorgen, welke vrijdag 15 december weer door hen wordt opgehaald. Tezamen met zijn vrouw, kinderen en kleinkind werd de jubilaris temidden van talrijke collega’s ’s morgens door directeur J. Allan ontvangen. Deze prees zijn medewerker vanwege zijn nauwge zetheid, zelfstandigheid en groot vak manschap. Als dank en waardering overhandigde hij een geschenk onder couvert, alsmede het traditionele felici- tatieregister. Namens het personeel sprak H. C, van Tol, die inhaakte op de fotografie-lief hebberij van de jubilaris. Ter uitbreiding van de apparatuur van de donkere ka mer die de jubilaris heeft, overhandigde hij een zogenoemde doka-timer. Bert Toosten hield daarna een korte toe spraak die was opgesteld in de vorm van de Sinterklaasgedicht. Vervolgens gaf hij VELSEN. Ook schoolmelk is duur der geworden en als de raad instemt met een voorstel van B. en W. gaat volgend jaar een schoolmelkkaart zestig inplaats van vijftig cent kosten. Elke na 1 januari optredende melkprijsverhoging zal meteen aan de ouders worden door berekend. In de begroting 1973 is aan subsidie voor schoolmelk in Velsen een bedrag van 30.500 geraamd; het Centraal schoolmelk-comité verleent een subsidie tot maximaal 3,5 cent per liter. Rekening wordt gehouden met deelname van 5700 liter per week. van Velsen is door B. en W. een voorstel aangeboden tot verhoging van de opcen ten op de personele belasting van 225 tot 300. De opbrengst van deze wordt geraamd op 217.500. DE MARKT werd maandag door de grote spanvissers en de hektrawlers goed van haring voorzien. De spannen KW 44-85 en KW 42-135 waren hierbij de grootste aanvoerders, ofschoon de ladin gen van de anderen evenmin over het hoofd konden worden gezien. Zij hadden immers behalve verse haring dikwijls ook nog behoorlijke hoeveelheden diep gevroren of gezouten haring aan boord. Gemiddeld mag aldus worden gesteld dar door deze spannen na enkele dagen vissen drieduizend kisten haring werden gevangen. In verhoudig tot de trawlers wisten de kleine schepen op deze wijze een behoorlijke portie van de aanvoer voor hun rekening te nemen. DE OPBRENGST van deze haring nog steeds klein van stuk schom melde steeds rond 25 per kist, voorna- VELSEN. Om tot een sluitende be groting te komen is het, volgens B. en W. van Velsen, noodzakelijk de tarieven van de straat- en rioolbelasting te ver hogen. Volgens het concept wordt de straat- belasting voor de gebouwde eigendom men verhoogd van dertig naar 36 per cent van de belastbare opbrengst volgens het kadaster en het tarief van de riool belasting van 13 naar 19 van deze op brengst. De hogere opbrengst kan als gevolg hiervan worden geraamd op respectieve lijk 468.000 en 312.000. Na aanvaardiging van het voorstel zal de opbrengst 72,5 percent van de kosten (aanleg, onderhoud en verlichting van wegen en van het afvoeren van water en vuil) bedragen. Jubilaris Wijde bekijkt zijn Sinterklaassurprise die hij overhandigd kreeg van collega Bert Toosten. DAMESKAPSALON ZIJ WERDEN donderdag gevolgd door een aantal kustschepen dat ter Hoogte van de Haaksgronden had geopereerd. Na het lossen kozen zij een ligplaats aan de zuidzijde van de Vissershaven, om hier het weerbericht van Scheveningen- radio af te wachten. De verwachtingen waren niet ongunstig, waarop de haven onmiddellijk door zeven schepen werd verlaten. Reeds enkele uren later keer den er toch vijf weer terug, die eerst vrijdagmorgen zijn uitgevaren. Ondanks een weervoorspelling met windkracht negen van zuid tot zuid-west. OOK VRIJDAG is de aanvoer ver beneden de verwachtingen gebleven. De Texelaars die anders deze markt bezoe ken, lieten ook al verstek gaan en de enkele ladingen welke van deze schepen per auto van Den Helder uit werden overgebracht, dienen ook als onbelang rijk te worden gekwalificeerd. DOOR DIT alles zijn de visprijzen tot een schier ongekende hoogte gestegen. Aldus kostte de tong meer dan 11 per kilogram, terwijl voor de diverse schol- soorten 125 per vijftig kilogram werd betaald. De wijting, meestal verhandeld als bakvisje, noteerde ook f 90 per vijf tig kilogram. DE KLEINE kistjes schelvis van de IJM 9 „Haarlem” werden ditmaal reeds dinsdag aan de markt gebracht, nadat zij aan de zuidzijde waren gelost en per vrachtauto aangevoerd. De prijs hiervoor was f 45 per premiekistje. Dit extra werk werd door de rederij voor lief genomen, nadat bekend was geworden dat de KW 39 zich op de thuisreis bevond. De verwachting dat het schip eveneens schelvis aan boord zou hebben, heeft aldus een marktspreiding bevor derd, welke naar onze mening ten alle tijde valt aan te bevelen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5