Werkgevers ongerust over snelle premiestijging Vakbonden boos op Krause en Vogelzang Enka-bezetting aanzet kuypér I lü CONCORDIA BEURS DEZE WEEK maatschappijhervorming KvanVHUN DEKUYPER 99 1 Wall Street puur natuur NKV-voorzitter Mertens bij introductie boek: NV A IN VERZET TEGEN KRITIEK CONSUMENTENBOND: DE INTERIEUR- ADVIESBUREAU fl. 25.000.- 1 9 ZATERDAG 2 DECEMBER 19 7 2 t, Autonome stijging 1 Verliezen Moeizaam 1 Opgelopen Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank toestelt Oudenoord 10, Utrecht, tel. 030 - 33.34.33 Stagnatie over die uitstekende gezinsverzorging via deCONCORDIA-polis» Bovendien winstdelend zonder premieverhoging of-toeslag! Inlichtingen: EERSTE IJMUIDÊR MARKIEZEN FABRIEK Ongelukkig ADVERTENTIE dreigt nu uit de hand te lopen in at o- ADVERTENTIE rd 1). I n Pon ADVERTENTIE ANNO^^ 1695 an 1- io- 22.1 (Van onze beursredactie) Duidelijkheid in assurantievak (Van onze redactie economie) i- ADVERTENTIE N ATUUR ale verzekering, beperking van de kosten van de gezondheidszorg en vereenvoudi ging van de uitvoering van de sociale verzekeringen. Bemiddeling bi; aankoop van exclusief meubilair, tevens taxatie van oud meubilair. met ervaren binnenhuis architect voor ontwerpen, kleuradviezen en verdere informatie omtrent Uw interieur. sociale verzekeringen werd uitgegeven. In 1970 was het al gestegen tot 15,8 miljard en in 1973 wordt het geschat op ongeveer 28 miljard. In dat jaar komt het totale premiepercentage op 45, waar van de werkgevers 24,3 percent en de werknemers 20,7 percent voor hun reke ning nemen. Ter vergelijking: In 1960 waren deze percentages nog 10,9 voor de werknemers en 13.5 voor de werkgevers. Wanneer de autonome premiestijging zich bij voortduring blijft ontwikkelen op het niveau zoals we dat de afgelopen BREDA De bezetting van de Enka in Breda was niet alleen een actie tot behoud van werkgelegenheid, maar een duidelijke aanzet in de strijd voor her vorming van onze maatschappij-structu ren. Dit zei NKV-voorzitter P. Mertens vrijdag in Breda bij de presentatie van het „Enka-dossier, handboek voor bezet ters”, een door de journalisten Aad van Cortenberghe en Jeroen Terlingen ge schreven boek over de Enka-bezetting in september. Beide journalisten hebben de Enka-bezetting van uur tot uur als ver slaggevers gevolgd. De heer Mertens noemde de bezetting niet uniek, want er zullen naar zijn mening ongetwijfeld nog meer bezet- tingsacties door de vakbeweging worden gevoerd. Een maatschappij die de men selijke aspecten tot sluitpost maakt bij Hoe het op de effectenbeurs toegaat, is voor de waarde van zo’n fractie van groot belang. Stijgen de koersen, dan is er winst en omgekeerd. De laatste jaren is de waarde van deze fractieverzekerin- gen door een gunstig beursklimaat sterk opgelopen. Het verzekeringsbedrijf kent nog variaties op deze fractieverzekerin- gen in de vorm van aandelenspaarplan- nen. Hier wordt de nadruk gelegd op het beleggingskarakter van de levensverze kering. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550-14108 Na 18.00 uur Telefoon 02550-11202 Heemsteedse Dreef 136 - Heemstede Telefoon 28 64 20 IBM Int. Harv Int. Nickel Int. T. a T. t Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. OW N. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westingh. Woolworth Ford FLL..M. CITROENJENEVER CITROENTJE MET SUIKER* (ZOETE CITROENJENEVER) CITROENBRANDEWIJN Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-AR TI KELEN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Coöperatieve Levensverzekering Mij. U.A. UTRECHT. De in de Decom samen- werkende vakbonden (Christelijke be- drijfsbond HBV, KBHP en Mercurius) zijn verontwaardigd over de houding van directie en commissaris van het modemagazijn Krause en Vogelzang in Amsterdam, die wegens sluiting van het filiaal aan de Kalverstraat de 35 werk nemers heeft ontslagen en de gemaakte afspraak over een „goede afvloeiingsre geling” niet zou zijn nagekomen. De premiedruk zal in 1973 alleen al met zo’n 4,5 percent van het premie plichtig loon toenemen. Hiervan vloeit maar 9,3 percent voort uit beleidswijzi gingen en meer dan 4 percent komt derhalve voor rekening van de zgn. au tonome stijging. Daarbij dient te worden bedacht, aldus de werkgevers, dat de premies voor 1973 over de hele linie zo laag mogelijk zijn gesteld, soms zelfs ten koste van de noodzakelijke liquiditeit. Voorzitter R. Kamerbeek tijdens de jongste algemene ledenvergadering in Utrecht: „Wij pleiten voortdurend voor die duidelijkheid. Van onze kant zal men dan ook geen protest vernemen als de wet de tussenpersonen gaat verplich ten hun registerinschrijving duidelijk kenbaar te maken in de relatie met de consument en alleen de titulatuur te gebruiken die de wet zal noemen. De ombudsman, aldus de heer Kamerbeek, „ziet een duidelijke taak voor de organi saties van assurantietussenpersonen ten aanzien van de integriteit, maar ziet daarbij over het hoofd dat de overgrote meerderheid van de ingeschrevenen in de registers niet te organiseren zijn in de door de ombudsman bedoelde vakor ganisaties”. UTRECHT. De Nederlandse Vere niging van Assurantiebezorgers (NVA) heeft zich fel verzet tegen de kritiek die de Consumentenbond dezer dagen heeft geuit aan het adres van de levensverze- keringmaarschappijen. De NVA vindt dat er een duide'ijke herkenningsmoge- lijkheid van de graad van bekwaamheid van de assurantie tussen personen moet komen. Die is er thans niet. Er moet een duidelijker beeld van de assurantieper- soon komen, waardoor een belangrijke bijdrage kan worden geleverd tot de verbetering van de relatie tussen de consument en het hele verzekeringsbe drijf, zei dezer dagen de ombudsman- levensverzekeringen in zijn jaarover zicht. De Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers zegt het daar roe rend mee eens te zijn. Santa Fé Ine Can Pacific Illinois Cent,. Penns Centr South Pac Allied Chem. Am. Can, A.C.F. too. Am. Smelting Am. T. a. T Am. Brand» Anaconda Betti. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Am. Motor» Westland Utrecht. De Westland Utrecht Hypotheekbank heeft de afgifte van. de 7,5 pet pandbrieven 1971 op 1 december na beurstijd gestaakt, aldus de bank. bekend, maar heeft, zoals trouwens al werd gevreesd, opnieuw weinig positiefs opgeleverd. Ook nu zal de kabinetsfor matie weer een moeizame bezigheid worden. Daarover is ieder het wel eens en dat betekent voor de beurs een nog langere periode van afwachten, gereser veerdheid en onzekerheid. Een klimaat dat niet gunstig is voor de koersvorming, te meer nu de terugvallende obligatie- markten en de op grond daarvan stij gende rente ook nieuwe onzekerheid voortbrengen. De beurs was overigens al geruime tijd in deze sfeer gevangen. Op de dag na de verkiezingen echter waren het weer de Engelse beleggings- aankopen die de beurs redden. Meer dan een lichte reactie in brede delen van de aandelenmarkt kon de verkiezings- en formatie-onzekerheid de beurs ook deze week niet aandoen. Er waren zelfs favo rieten van lange tijd geleden, die nu plotseling weer naar voren traden. Zo bleek het Engelse beleggingskapitaal on verwacht weer belangstelling te hebben voor de Holec, die hierdoor zonder moei te van 300 gulden tot ruim 330 gulden kon oplopen. De onroerend goed-maatschappij Hel lingman maakte het helemaal bont met een stijging van 1400 gulden tot 1500 gulden. Maar ook de drinkwatersector trad verrassend naar voren. Zo steeg de Tilburgse Waterleiding deze week van 325 gulden naar rond 400 gulden en de Industriële Maatschappij van 275 gulden tot boven de 300 gulden. Daarentegen lagen Centrale Suiker, Albert Heijn en Bijenkorf voortdurend onder druk, naar men zei onder invloed van de door de regering afgekondigde prijscalculatie. De forse winststijging bij het Verenigde Machineconcern, deed de koers rond 10 gulden tot 1?5 gulden aantrekken. Slotkoersen Eer gisteren 391 39 32 59(4 24% 38% 28% 39% 112% 56% 73% 53% 87% 56 38 47% 9% U% 16% 33% 45% 35% 75% 36% Zo startte de mislukte lening, waarop beleggers vorige week tegen 98,5 pet konden inschrijven, op een notering die ruim twee pet lager lag en later in de week kon dit extreem lage niveau nau welijks worden verbeterd. De al be staande leningen van de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten doken nu ook zwaar terug, maar ook de staatsleningen liepen deze week zeer forse verliezen op. Tot overmaat van ramp verhoogden de centrale banken van Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek tegen het einde van de week hun disconto andermaal vrij aanzienlijk, zodat verwacht wordt dat ook de Nederlandse Bank op korte termijn weer gedwongen zal worden het bankdisconto drastisch in hogere rich ting aan te passen. Déze internationaal gerichte rentebe- weging moet gezien worden in het kader van de inflatiebestrijding, die zowel in Duitsland als Frankrijk steeds meer op gang komt. De Franse regering staat op het punt ook op ander gebied ingrijpen de anti-inflatoire maatregelen te nemen, terwijl ook van de nieuwe regering Brandt-Scheel belangrijke stappen tot inflatiebestrijding worden verwacht. De rente-ingreep bij deze bestrijding wordt thans vergemakkelijkt door het grotere vertrouwen dat in de Amerikaanse dol lar wordt gesteld. Waarschijnlijk kan nu voorkomen worden dat de hogere renten in Europa een nieuwe dollarstroom naar ons continent in beweging zet. Deze stroom, die zich in de afgelopen paar jaren meer dan eens tot een ware vloedgolf ontwikkelde, was er juist de oorzaak van dat vele Westeuropese cen trale banken genoodzaakt waren de dis conto’s drastisch te verlagen. Ook in ons land heeft zich eerder dit jaar een krachtige ontspanning op het rentefront voorgedaan. Die is nu naar alle waar schijnlijkheid voorgoed voorbij en de beleggers zullen er goed aan doen op nieuw met rentestanden tot 8 pet of hoger rekening te houden. Gas- en olieboringen. De minister van Economische Zaken heeft voor de derde maal vergunningen voor het opsporen van aardolie en aardgas op het Nederlandse deel van het conti nentaal plat verleend. Eerder werden vergunningen verleend in maart 1968 en september 1970. De aanvragen hiervoor werden ingediend in het tijd vak 15 februari 15 mei 1972. De bonden hebben voor een minimale afvloeiingsregeling 80 a 100 mille ge vraagd, waardoor uitkeringen ter- grootte van één week tot twee maanden loon mogelijk zouden zijn. Het modema gazijn wilde niet meer dan 25 mille beschikbaar stellen, omdat de belangen van de kapitaalverschaffers eerst veilig moeten worden gesteld. De Decom is daarover ontdaan en heeft het „onaanvaardbaar” uitgespro ken. „Het is een schande dat op deze manier met de belangen van de werkne mers wordt gesold”, aldus een verklaring De internationals deden deze week bijzonder weinig. In New York bleek de beurshausse min of meer te stagneren, want steeds blokkeerden omvangrijke winstnemingen de opmars naar nog weer hogere regionen. Dit remde ook de koersvorming voor onze hoofdfondsen die daarom alle deze week eerder enig terrein moesten prijsgeven. Zelfs de her nieuwde Engelse aankopen waren niet voldoende de vorige week opgetreden verliezen in de scheepvaartsector weg te werken. Alleen Scheepvaart Unie kon toch nog enkele guldens boven het slot van de vorige week uitstijgen. De lichte verliezen hadden ook op de lokale markt de overhand. Maar groter dan enkele guldens werden zij door gaans niet. Ondertussen gaan de onder nemingen koortsachtig door met het ne men van beschermingsmaatregelen tegen overvallen. Zo stelde deze week Furness en de BOZ het uitgeven van preferente aandelen voor. De betonfabriek de Mete oor kwam bij de voor dit doel te houden vergadering zelfs al tot de onaangename verrassing dat eerder dit jaar stilletjes tot rond 40 percent van het kapitaal door één buitenlandse groep uit de markt was genomen. Dit zal ongetwij feld weer vele andere bedrijfsbesturen aan het denken hebben gezet I de economische beslissingen kan een be zetting verwachten van mensen die daartegen in verzet komen, aldus de heer Mertens. Hij noemde de Enka- bezetting een schoolvoorbeeld van vak- bondsoptreden: inventiviteit en creativi teit aan de basis, verstandige strategie, solidariteit en beheersing van discipline. Verheugd toonde de heer Mertens zich met name over het feit dat de Enka- bezetting een actie van de gezamenlijke vakbeweging is geweest. De heer Mertens reikte de eerste exemplaren van het Enka-dossier uit aan de leden van het actiecomité die de Enka-bezetting hebben geleid. De uitrei king geschiedde in hotel Cosmopolite in Breda, waar half september het besluit tot bezetting van de Enka werd geno men. De heer Mertens deed dat zoals hij zei op eigen grond, want hij begon in Breda destijds zijn carrière als vak bondsbestuurder. Tijdens de middagpau ze, bij het wisselen van de ploegen, werd het boek ter verkoop aangeboden aan de Enka-poort aan het personeel. De pre sentatie van het boek trok zeer grote belangstelling van binnenlandse en bui tenlandse communicatiemedia, zoals het Sowjet Persbureau Tass en de Belgi sche radio en televisie. hen die de voorlichting hebben gege ven, dan lijken mij die twijfels gerecht vaardigd”. De NVA zou graag willen weten of onder die 15 foutieve voorlichters ook een lid van haar organisatie heeft geze ten. De heer Kamerbeek kan zich niet voorstellen dat een dergelijke ondeugde lijke voorlichting is gegeven, zoals de Consumentenbond dat heeft gesigna leerd. Hij noen-de het onrechtvaardig om tegenover bonafide assurantieperso- nen op basis van deze gesprekken de voorlichting als „bij voortduring” on deugdelijk te kwalificeren. ja, praat vanavond eens over levensverzekeringen in juni 1958 een bedrag van 1.000 stortte voor een beleggingsverzekering, krijgt daarvoor op dit moment 2.150 terug, met daar bovenop nog de ge kweekte rente. De verzekerde is boven dien in die hele periode verzekerd ge weest. Gezien de geldontwaarding is het niet verwonderlijk dat meer mensen er toe overgaan hun bestaande levensverzeke ring af te kopen. Wanneer zij bovendien de voordelen kennen van het verzekeren door middel van beleggingen, wordt een ander beeld van het levensverzekerings- bedrijf verkregen dan uit de kritiek van de laatste weken is gebleken. Belegging op basis van aandelen kan vandaag de dag gebeuren in de zogenaamde fractie- verzekeringen. Bij die verzekeringen worden de premies in aandelen belegd en vormen aldus een aandelenbeleg- gingsdepot. Te zijner tijd worden daar uitkeringen uit gedaan. Die premies en uitkeringen worden in guldens omgere kend op basis van de guldenswaarde van de fractie. jaren hebben meegemaakt, aldus de werkgevers, moet dat op den duur on herroepelijk leiden tot bezuiningsmaat- regelen die een fundamentele aantasting van het bestaande sociale zekerheidsstel sel betekenen. Laat staan dat er dan ruimte zou zijn om verdere verbeterin gen door te voeren, aldus de werkgevers. De werkgevers vinden dat alle maat schappelijke groeperingen gezamenlijk moeten proberen om deze aanzienlijke kostenstijgingen af te remmen. Om dit te bereiken worden de navolgende acti viteiten ontwikkeld: de beperking van vermijdbaar ziekteverzuim, beperking van het oneigenlijk gebruik van de soci- öfe andere belangrijke gebeurtenis voör de beurs lag op het politieke vlak. De lang verbeide verkiezingsuitslag is nu De stijging uitgedrukt in een percen tage van het nationaal inkomen gaat wat langzanjer, maar is eveneens respec tabel: van bijna 9 percent in 1970 tot meer dan 18 percent in 1973. Wordt daar de stijging van de belastingdruk bij opgeteld, dan vindt men een verzwaring van de totale collectieve lasten van 33,8 percent in 1960 tot 46,8 percent in 1972. Uit een overzicht dat het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft opge steld, blijkt dat in 1960 3,3 miljard aan DEN HAAG De werkgevers maken zich ongerust over de snelle stijging van de sociale verzekeringspremies. Zij vinden dat de financiering, sinds jaren al een zorgelijk punt, thans volslagen uit de hand dreigt te lopen. De werkgevers hebben becijferd dat het aantal miljarden dat aan sociale verzekering wordt uitgegeven zich zo ongeveer iedere vijf jaar verdubbelt. MARKIEZEN/ZONNESCWERMEN HPUUlKeNAUXAFLtX JAL0UZIE6N Oe omzet in Wall Street was 82.570.000 aandelen. Dow Jo- nescijfers: industrie 1023.93 (+5.72), sporen 237.19 (+0.07), nutsbedrijven 123.11 (+0.09). Aan de Amsterdamse effec tenbeurs waren vrijdagmiddag 266 Nederlandse aandelen ge noteerd (vorige beursdag 290). Hiervan waren 109 of 41 per cent hoger (90 of 31 percent), 99 of 31.2 percent lager (141 of 48.6 percent) en 58 of 21.8 per cent onveranderd (59 of 20.4 percent). Het meest verhan deld werden: 1. Rolinco 3.069.950) 2. VMF 1.377.600) 3 Robeco 1.054.000) 4. Phl- DEN HAAG. Twee voor de beurs belangrijke gebeurtenissen deze week. Eén met een directe en één met een indirecte invloed. De eerste speelde zich voornamelijk af op het rentefront. De tweede op het verkiezingsvlak. Wat de eerste betreft begon de nieuwe week al direct met het opzienbarende debacle van de inschrijving op de 7.25 pet 25- jarige lening van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten, vorige week vrij dag. Het bericht van de complete mis lukking was voldoende om de gehele obligatiemarkt in Amsterdam overhoop te halen. Er was kort daarvoor een zekere stabiliteit ingetreden, maar nu werden alle remmen losgegooid. „Finciering van sociale verzekering ’’i llll 111111111'11111111111'1 Slotkoersen Eer gisteren 33% 15% 30% 3% 46 30% 31% 48% 44% 20% X 31% 251» 39% 68% 25% 37% 175’4 138% 67Teex< 81% 32 9% A vond verkeer van gisteren: AKZO (72), Hoogovens (80.30), Kon. Olie 123.20— 123.50 gl (123.30), Philips 54.30 54.40 gl (54.50), Unilever 142.30—142.40 (142.201. KLM (117.50). „Tegenover zijn mening dat de Neder landse Vereniging van Assurantiebezor gers maar een klein deel van de grote groep assurantietussenpersonen verte genwoordigt, kan gesteld worden dan ongeveer 60°/» var? de daarvoor in aan merking komende tussenpersonen in de NVA is georganiseerd. Daarbij is dan niet alleen rekening gehouden met de graad van bekwaamheid die de ombuds man heeft genoemd, maar ook met de integriteit, de onafhankelijkheid van maatschappijen en de beroepsmatigheid van de bemiddeling”, aldus de heer Ka merbeek. Uit het verslag van de ombudsman is gebleken, dat van de 363 behandelde klachten er 23 betrekking hadden op onjuiste voorlichting en 18 op admini stratieve fouten van maatschappijen of tussenpersonen. „Als men die getallen”, aldus de heer Kamerbeek, „projecteert tegen de honderdduizenden voorlich- tingsgesprekken en ei. lopende polissen van levensverzekeringen, dan is de con clusie gewettigd dat de zorg van de ombudsman wat te sterk geaccentueerd is”. „Ook de Consumentenbond heeft in haar laatste publikatie kritiek geuit op de voorlichting over levensverzekering. Zij die daarvan inmiddels kennis hebben genomen, zullen het met ons eens zijn dat deze ongenuanceerde, agressieve kri tiek gebaseerd is op een aantal fieten die, gezien de wijze van presenteren, twij fels doen ontstaan aan de objectiviteit”, aldus de heer Kamerbeek. „Als wij dan in het commentaar van de verzekeraars moeten lezen dat de Consumentenbond niet bereid was namen te noemen van 2 JOH‘4 Dt KUYÜfR ZO°H KN .-d?'- ANNO 1é95 SCHIfDAM De werkgevers voorzien, dat ook zon der verdere uitbouw van het stelsel van de sociale premies in de komende jaren gerekend moet worden met aanzienlijke premiestijgingen. Zij hebben de autono me stijging als volgt geraamd: in 1973 totale premiedruk 45 percent, in 1974 46,5 percent, in 1975 48 percent, en 1976 50 percent en in 1977 51 percent. De totale autonome premiestijging in deze periode komt dus op 6,5 percent van het premieplichtig loon. Gisteren 34% 15% 30% 3% 46% 31(4 31% 49% 20% 51% 44% 20% 31% 25% 39% 69% 25% 37% 175% 139% 68% 81(4 32% 9% lips (ƒ1.038.810) 6 Kon. Olie (ƒ1.022.640). Gisteren 398 39% 32% 59% 24% 38% 28% 39% 113% 56% es 72% 54% 88% 56% 38% 47% 9% 12% 16% 34 45% 35% 75’4 36% droegen In: Nederlandse aan delen 15.9 mln 16 mln). Ne derlandse obligaties 22.1 mln 23.4 mln). Een groot aantal mensen is inmiddels niet gelukkig met hun bestaande verze keringen, die door de voortgaande geld ontwaarding steeds meer in waarde dalen. De rente op spaarrekeningen is na aftrek van inkomstenbelasting onvol doende om de geldontwaarding bij te houden. Hoe kan men zich daartegen nu indekken? Dat kan wanneer verzekeringsmaat schappijen zaken doen met beleggings maatschappijen. Op die manier kunnen beleggings verzekeringen tot stand ko men, waarbij de premies zo goed moge lijk worden belegd in aandelen. De re sultaten van de belegging komen dan, in tegenstelling tot de gang van zaken bij andere maatschappijen - die hun beleg- gingswinst grotendeels voor zichzelf houden - helemaal ten goede aan de polishouders. Voor beheerskosten wordt maar een half procent afgetrokken. Om eens een voorbeeld te nemen. Iemand die De nominale omzetten be- i I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9