K Eredivisie FRANSEN VERDEELD CHARLY BOSVELD: ONDER DRUK GAAT MEN OOK FOUTEN MAKEN AZ verzuimde door te drukken HAARLEM HAD ZICH ROERIGE SLOTFASE KUNNEN BESPAREN Deen stelde AZ voor hoge eisen Si I rW... I O ie 7r AME ÉS Pil rlT r» bda 1-2.^ Sb’* ilfc Si i h kn HM Mi 11 10 MAANDAG 4 DECEMBER 1972 11 ■■D Dubieus Plaag 1935 27 ïggZas s i W' t* - - Jacht t S h’ X W” r W 0Ê NÊOOLT vimwosi Ongenoegen jij'., '„w. li"ï# S3 i r. BS TlR«a!iS. W il! Ajax werd nu eens zelf opgejaagd (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Als een gladiator heeft Keizer (geheel links) zich na het maken van Ajax’ eerste doelpunt omgekeerd. Zijn schitterende (Van onze sportredactie) de val Telstar liep in van Dat was vooral in de tweede helft het THEO KLEIN PARIJS. Noch de voetballers in Frankrijk noch de Franse voetbalbond heb ben geheel en al hun zin gekregen in de door de spelen uitgeroepen staking van gisteren. Vijf van de tien geplande wedstrijden gingen door, zodat de bond enerzijds als de profs anderzijds maar ten dele hun doel bereikten. Gehandicapt was Paris FC. Omdat de profs staakten, trad een elftal van amateurs aan tegen Metz. De amateurs verloren met 111. 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 15 12 12 10 9 8 6 6 6 6 4 5 5 4 4 1 2 1 2 0 2 3 3 5 4 3 3 5 3 2 4 3 4 7 4 5 1 3 3 3 4 4 5 6 5 6 7 8 7 8 8 7 9 9 37-8 51-10 20- 10 39-14 27-13 21- 18 17-19 22- 19 23- 22 16-23 19-29 16-26 16-20 19-33 15-25 12-28 6-30 5-34 26 24 22 21 19 17 16 15 15 13 13 12 12 11 10 9 8 7 Uit d estrafschop, die grensrechter Bar- mentio nog lang zal heugen, schoot Van der Heide de bal achter Poldervaart. De Groningers waren meteen dik tevreden. Het was hun stevig ingrijpende defensie Vosmaer was door de stevige tackles Maar snelle selipg vrij voor Paul van der Meeren kwam. Die redde in eerste instantie, de tvatervlugge Brokamp onderschepte de bal echter voor de tweede keer en moest toen lijdelijk toezien, hoe Van Essen het leer van de krijtstreep haalde. doellijn op een kinderlijke manier pas seren,” aldus de oefenmeester, „het was zijn taak als ausputzer om die man op dat moment te houden.” Mede door dit voorval verloor Zwaan in de rust zijn plaats aan Harrs Driesen. Zwaan: „Mij is niets meegedeeld. Maar ik neem aan dat dit wel meegespeeld heeft. Ik rekende er echter op dat er een speler achter me zou staan toen ik Bonfrere aanviel.” In dat laatste kwartier voor rust ver slapte de JJVV-dreiging tijdelijk, waar door Telstar, dat zonder Bond aantrad, enige ostensieve acties kon ontplooien. ALKMAAR Toen Eddy Schaafstra van AZ’67 na rust in de wedstrijd tegen NAC toesloeg en zijn team uit een schot dat via de paal doel trof, op 21 had gebracht geloofde niemand nog serieus in de Bredase kansen voor een gelijkma ker. De geheel uit balans geraakte Bre dase equipe gaf kans na kans weg maar AZ verzuimde even vrolijk om door te drukken. Daarom kon het ook gebeuren dat Van Dijk zijn faam van goaltjesdief kon waarmaken en NAC een kwartier voor het einde toch nog aan een gelijk maker hielp. van een t Doelman. Vooys van AZ mocht aan dit doelpunt van NAC dan geen schuld hebben, hij had zijn rentree in de eerste helft op nogal ongelukkige wijze gevierd met een blunder. Hij liet de bal glippen en de tijdig toegesprinte Bouwmeester tikte de bal in de touwen. AZ’67 herstel de zich gaandeweg van deze tegenvaller en dat kwam tot uitdrukking in de gelijkmaker van Kist. trum matig georganiseerd bleek. Een fout van Hoeben, die een verre trap verkeerd beoordeelde, moest de Gronin gers tenslotte aan de gelijkmaker hel pen. Hylkema kon doorgaan, waarna Hoeben hem tegen de graszoden hielp. Heinz Stuy in stijlvolle zweefvlucht. Zijn reactie is echter te laat om de verrassende uithaal van Bosveld onschadelijk te maken. De stand kwam daarmee op 31. over wat kans opleverde voor Hylkema invaller voor de al snel geblesseerd geraakte Griter en Streuer. Deson danks was het niet imponerend wat de Groningse aanval presteerde tegen d.v, gaandeweg onrustiger opererende Haar, De Velser club hield het goede voor nemen welgeteld vier minuten, waarin Monne de Wit de eerste kogel voor zijn rekening nam, vol. Toen liet de Telstar- defensie al onnodig een kostbare steek vallen. Bij een doorbraak op rechts van Bonfrère, uiterst moeilijk te pakken met de bal aan de voet greep alleen Jaap •11 Inderdaad had Haarlem al snel af stand kunnen nemen van de Groningers. Nu bleef het bij een treffer van De Goede, die al na tien minuten profiteer de van een misser van Cornells. De gaten in de noordelijke defensie werden na dit doelpunt zienderogen groter. De Goede kreeg kort na zijn doelpunt een bijna identieke kans, maar nu bleef Nordstrom baas over de situatie. Ook Fernandez, Boszhard en Vosmaer slaag den er niet in de voorsprong te verdub belen. Dit miste zijn invloed op het spel van de Haarlemmers niet. De ploeg ging hoe langer hoe verkrampter te werk, terwijl de Groningers zich met het ver strijken van de tijd herstelden van hun zwakke start. Groenewoud: „Wij speel den ook te angstig. Voor ons geldt eigenlijk hetzelfde als Haarlem, dat naar ik aanneem ook niet zijn beste wed strijd speelde. Als het niet lukt gaan de spelers het forceren en dan krijg je al die overtredingen en slechte passes.” dermate aangeslagen dat hij vervangen werd door Van Breevoort wel toever trouwd het slotoffensief van Haarlem het hoofd te bieden. Dat ging wel ten koste van flink wat overtredingen. Ei- mers kreeg van Pijper de gele kaart voor een grove aktie tegen De Goede, die daarvoor ook al in kansrijke positie tegen het gras was gegaan, ditmaal door toedoen van Jensen. Pijper legde de bal echter precies op de rand van het straf schopgebied en dat zelfs zonder zijn grensrechter te raadplegen. Het was ty- Veel verder dan langeafstandsschoten kwam men echter niet. Met Lacroix als uitblinker bleef het verdedigingsblok heer en meester in het eigen strafschop gebied. En hoe De Wit en Van Egmond ook vanaf de linkervleugel voor pro beerden te zetten, het bleef bij vruchte loze pogingen. Knobel: „Een minuut of twintig heb ik toen wel in angst gezeten. Dat tweede doelpunt bleef te lang uit. Het wordt daardoor meestal mogelijk dat de tegenstander in zijn eigen spel komt en terug gaat slaan. Tenslotte heeft Telstar hier vorig jaar nog met 21 gewonnen. Ik geloof trouwens niet dat Telstar in die tussentijd zwakker is geworden; MW ging eerder een stuk vooruit.” perend voor de manier waarop FC Gro ningen zich staande hield dat Haarlem in de slotfase achter elkaar vier vrije trappen op de rand van het strafschop gebied te nemen kreeg, en het was even typerend voor de Haarlemse aanval van gisteren, dat deze vier mogelijkheden niets opleverden. Er waren 7000 toeschouwers. In de Haarlemse ploeg speelde Marijt voor Peys, die voor zijn gele kaart tegen Feyenoord twee wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk, geschorst werd. MKtl ::s WKMMt H&t Omdat de hele Limburgse formatie zich na elke aanval vrijwel volledig terugtrok, om ook de defensieve plichten te vervullen, kregen de IJmondse verde digers weinig vat op de hun toegewezen aanvallers. Met name Willy Brokamp bleek een ware plaag voor de Telstar- defensie. In de eerste helft belastten André en Zwaan zich afwisselend met zijn bewaking, terwijl Driessen daar na de hervatting mee werd opgescheept. Geen van allen slaagden ze er, echter In de langharige kastelein aan banden te leggen. Na een half uur spelen gaf de Limburgse international Telstar vast een voorproefje van wat het te wachten stond. En zeker nadat een uitverkocht Span gen al na twintig minuten de angst om het hart sloeg. Ter Horst haalde Cruyff onderuit en Sparta formeerde een muur voor de vrije trap. Keizer blijft op dit onderdeel echter een merkwaardig feno meen. Er zat geen gat in de spelersbres, Doesburg was overal op voorbereid, maar niet op de bal die na een miracu leuze weg door de lucht over de muur, en niet eens zo hard, in de uiterste rechterhoek draaide. Sparta dreigde hierdoor het zoveelste slachtoffer van het Amsterdamse resul- taatvoetbal te worden. Het lag volkomen in de lijn aangezien de Rotterdammers tot op dat moment vreselijk geïmpo neerd leken door hun tegenstander. Ge biologeerd keek men toe hoe Ajax het spel beoefende. De Ajacieden kregen alle gelegenheid om een bal aan te nemen en niets leek een kostbare zege nog in de weg te staan. ALKMAAR. Na de wedstrijd AZ NAC heeft de Deense international Kris ten Nygard (van Fuglebakken) in het bijzijn van een „financieel expert” on derhandeld met het AZ-bestuur. Na uren praten waren de partijen het nog niet eens. AZ heeft Nygard (23 jaar) toen een aanbod gedaan (contract voor 2’Z» jaar, betaling in drie termijnen), waarop de Deen vóór 15 december moet reageren. „Hij stelde zeer hoge eisen,” aldus het AZ-bestuur, „maar we zijn toch aardig dicht in de buurt van dat lik' I, i- w' s HAARLEM. De enerverende mo menten in de slotfase van het duel van Haarlem tegen FC Groningen hadden achterwege kunnen blijven, als de Haar lemse aanval in het eerste half uur de nodige koelbloedigheid had weten op te brengen. In die periode speelde Haar’em het beste voetbal en wat meer zegt: het kreeg ook een handvol uitstekende kan sen. Tegen deze achtergrond was de 10 voorsprong na een ha1f uur teleurstel lend. Brand: „We hadden echt gehoopt op een hoge uitslag en dat zat er ook in. Als je tegen deze ploeg met 20 of 3 0 voor komt, tik je ze overhoop.” Het mocht niet zo zijn. Naarmate meer doel punten uitbleven zakte Haarlem ver te rug en omdat ook Groningen een verre van flitsende partij op de grasmat legde, was het vooral in de tweede helft een flink stuk onder de maat. Dat de Haar lemse voorsprong op omstreden manier ook nog verloren ging deed de deur dicht, al wilde Brand de beslissing van Pijper niet als excuus aanvoeren. „Daar om moeten we niet janken, maar we moeten de fout bij ons zelf zoeken. Als je ziet welke kansen gemist worden kun je zo’n strafschop niet als verontschuldi ging gebruiken.” Persoonlijkheid Cruyff was echter maar matig te spreken. Bosveld soleerde nog één keer knap en schoot de bal ver buiten het strafschopgebied langs de toch weer verraste Stuy, hoewel de houdbaarheid van deze treffer dubieus was. Ajax probeerde de stand hierna nog wel een draaglijker aanzien te ge ven maar ook dat mislukte. Een falende missie die gedeeltelijk Corver (Steeg- man: „Eén van de beste scheidsrech ters”) werd verweten. Cruyff: „Venneker had bij die vrije trap verder achteruit gemoeten. Wij moesten bij een vrije trap van Sparta twintig meter van de bal staan, maar als wij een vrije trap na men dan liet hij Sparta rustig tot op zes meter staan. Het is gemakkelijk om een gele kaart te geven. Ik zal er volgende keer ook maar één meenemen.” Hoewel Doesburg nog een keer Nees- kens onreglementair, door hands te ma ken, een goede scoringskans ontnam en Cruyff enkele keren op de rand van buitenspel werd teruggefloten waren de uitvallen van Sparta echter razendge- vaarlijk. Kreuz, wat een verschil met de wedstrijd tegen Telstar, toen hij niet verder kwam dan ijverig draven, en de uitgekookte Heijerman vormden een constant probleem voor Hulshoff en Krol. Kovacs: „In die periode was Ajax al gedemoraliseerd. Onverwachte en domme doelpunten hebben ons de das omgedaan in deze wedstrijd. Het hele elftal is een beetje onder dé maat geble ven ook.” Maar hierbij bleef natuurlijk centraal staan dat de zaken Ajax op een gegeven moment volkomen uit de hand liepen. Het lukte dit keer niet om met een minimum aan vereiste inspanning (Steegman: „Ajax verdeelt zijn krachten toch wel zorgvuldig”) een optimaal re sultaat te behalen. En dat is natuurlijk vervelend voor een elftal, dat in januari, als iedereen als het vriest liever niet voetbalt, alweer moet aantreden voor een zogenoemde super Europa-cup. Een wedstrijd tussen de winnaar van Europa cup I en Europa cup II. In dit geval dus twee wedstrijden tussen Ajax en Glas gow Rangers. Wedstrijden die door Ajax als een sportieve vondst van de eerste orde worden gepresenteerd, maar waarin de financiën toch het belangrijkst zijn. En hoewel er na gistermiddag geen overwinningspremie hoeft te worden overgemaakt zijn wat extra, inkomsten in een financieel gevoelig bedrijf als dat van Ajax tenslotte nooit weg. Onverklaarbaar bleef echter dat Spar ta pas na die 10 ontwaakte. Opeens ging men op jacht. In de achterhoede, op het middenveld, maar vooral in de spits. Logischerwijs de enige methode, maar waarom doen zo weinig andere elftallen dat?, om het zelfs Ajax moei lijk te maken. Charly Bosveld, Sparta’s grote animator op het middenveld, die volkomen gewaagd bleek aan de ook dit keer zeer verdienstelijk voetballende Neeskens, later: „Iedereen heeft vanmid dag toch duidelijk kunnen zien dat wan neer Ajax onder druk komt, dat het dan ook fouten gaat maken. Handsballen, overtredingen en gepraat in het veld.” Natuurlijk viel Sparta’s gelijkmaker, enige ogenblikken voor rust, op een ideaal moment, maar zelfs deze psycho logische meevaller was maar betrekke lijk aangezien Sparta ook daarvoor al in staat bleek om Ajax uiterst benauwde ogenblikken te bezorgen. Voordat Ven neker, een vrije trap die door Krol van richting werd veranderd, de bal langs Stuy joeg hadden eerst Krol en Hulshoff elkaar voor rotte vis uitgemaakt omdat de buitenspelval van Ajax dit keer niet goed dichtklapte. Van der Veen ging door, kogelde tegen de vuisten van Stuy, waarna Van Staveren, opnieuw via de vuisten van de onzekere Ajax-doelman, de paal trof. Kovacs liet Wever zich warm gaan lopen. Een psychologisch zet je dat de Ajax-trainer wel meer han teert, maar toch nooit in het geval van Stuy. Kovacs: „Als Wever geen last van zijn arm had gehad, had ik hem mis schien wel ingezet. „Maar Heinz Stuy morrend over het eerste doelpunt: „Ik zag die bal van Venneker aankomen, maar toen werd hij aangeraakt en was ik hem enkele ogenblikken kwijt. Daar om reageerde ik te laat.” V'. '"SiS.. j.ji'ji vrije schop heeft ontreddering achtergelaten in de Sparta-muur. Vooral Hans Venneker (vijfde Spartaan van links) gaat woedend tekeer tegen de volkomen verraste Doesburg (niet op de foto). Een kwartier voor tijd rondde Bro kamp zijn vlekkeloze optreden af met zijn tweede doelpunt. Alvorens 40 op het scorebord te toveren had hij met een listig kopballetje Driesen buitenspel gezet. Knobel: ..Wij hebben ons „paar apart” verenigd in één persoon: Willy Brokamp. Vraag me niet hoe hij het klaarspeelde, maar hij deed het toch maar weer vandaag.” -ir t>>‘: 9 sip ROTTERDAM. Ajax, altijd zo onvolprezen professionalisme, gistermiddag In het veld bij vlagen met de beste wil van de wereld niet te bespeuren, manifesteerde zich dit keer voor de verandering eens niet tijdens maar na afloop van negentig minuten voetbal. Men beging aan Amsterdamse zijde tenminste niet de vergissing om zich aan goedkope excuses te bezondigen. En terecht, want die waren er ook niet. „Het elftal draaide niet zo”, lichtte Johan Cruyff inschikkelijk toe. Maar met Cruyff vroegen ook de andere Ajacieden zich in dat onwezenljjke sfeertje van een verrassend hoog uitgevallen 31 nederlaag tegen Sparta, toch te weinig af hoe dat dan wel kwam. Ajax had namelijk geen specifieke off-day. Het werd alleen geconfronteerd met een tegenstander, die, als één van de grote kandidaten om Ajax één of meerdere punten te ontfrutselen, zich ook als zodanig presenteerde. De lethargie waaraan het spel van FC Utrecht, FC Den Haag en FC Twente, dat alleen maar blindelings op het midden veld joeg, zo rijk was viel bjj Sparta niet te bespeuren. En dat was toch wel een verdienste. Bekerprogramma aanstaande zon dag: Haarlem—Feyenoord, Veendam Groningen. SVVRoda JC, AZ Den Bosch. AmsterdamHelmond Sp. NEC—Go Ahead, SC Tilburg PSV, TelstarTwente, SpartaMVV, NACAjax. Excelsior-Utrecht, Elink- wijkVW, VolendamPEC, Den HaagSparta ’25. HeraclesHeeren- veen, VolewijckersVitesse. Kort voor rust maakte Bennie Redel de verlossende tweede goal, terwijl Bro kamp 19 minuten na rust definitief de laatste hoop bij de gasten wegnam: 30. Kort daarop was arbiter Joop Vervoort, tot ongenoegen van de 8600 toeschou wers, erg coulant toen hij een duw Lacroix tegen Van Kooten met strafschop honoreerde. Zelfs dat liep echter mis; Van Essen schoof de bal binnen het bereik van Körver. Stand: Feyenoord Ajax FC Twente Sparta MVV FC Den Haag 15 NEC PSV FC A’dam NAC FC Utrecht Telstar Haarlem AZ’67 Go Ahead E. FC Groningen 15 FC Den Bosch 15 Excelsior 15 2- 2 (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Vier jaar heeft MVV-trainer George Knobel nu gewerkt aan de perfectionering van het specifiek Maastrichtse „muizeval-systeem” waar de Limburgers eens in de twee weken op eigen veld (met veel succes, er werd dit seizoen thuis nog niet verloren) een tegenstander in trachten te lokken. Het is even simpel als effectief; vertrouw op de defensie, laat de opponent tot de 16- meter lijn opkomen en sla dan de val door middel van snelle counters aan de andere kant dicht. De Limburgse opzet is alom bekend. Jan Rab en zijn maten waren er van doordrongen dat tegenover deze taktiek alleen een uiterst voorzich tig handelen kon staan. Rab, die zater dag al met de ploeg naar Valkenburg vertrok: „We hadden ook rustig vanuit de verdediging uit willen bouwen. MVV had het geluk van een openingstreffer.” Sparta was echter niet meer te stui ten. De linies sloten nog beter aan en allerlei opkomende verdedigers, Venne ker en Visser vooral, legden zowel Ajax’ kwetsbaarheid als irritatie bloot. Visser vond het hoofd van Bosveld, deze kopte door naar de volkomen vrijstaan de Kreuz en de kopstoot betekende 21. Ajax was nu volkomen uit zijn ritme. Er volgden onbesuisde charges van beide kanten, Doesburg sloeg Neeskens tegen de grond (waarom gaf Corver hiervoor geen gele kaart, terwijl Keizer voor trappen naar Ter Horst en Cruyff we gens herhaaldelijke opmerkingen tegen de leiding wel op de bon gingen!), Suur- bier trapte na en Rep uiteindelijk inge vallen voor de opnieuw teleurstellende Swart, kreeg bij zijn eerste actie al een schop. Toch bleef Sparta, en niet het internationaal zo gelouterde Ajax, de koelbloedigste. Trainer Steegman hiero ver: „Dit is de overwinning geweest van het hele elftal. En als je dan ziet dat een Ter Horst het aandurft om met een 21 voorsprong een Cruyff achter zich te laten dan vind ik dat knap. Ajax bestaat tenslotte toch uit persoonlijkhe den.” - PSV—FC Utrecht 5—1, Go Ahead EaglesNEC 01, FC Amsterdam Feyenoord 13, HaarlemFC Gro ningen 1—1. AZ’67—NAC 2—2, MW —Telstar 40. SpartaAjax 31, ExcelsiorFC Twente 00, FC Den HaagFC Den Bosch 00 Scherp opgesteld in de laatste verdedi- gingsrij van Telstar ontving hij de ba! Zwaan daadwerkelijk in. Hij liet zich via een Velser schoen, waardoor hij plot- echfer passerén, waardoor de Maastrich- !i - tenaar rustig aan kon leggen: 1—-ff. Een als» ^rova defensiëfout, temeer daar Van Eg- geval. FC Groningen nam het initiatief mond v.en Bisschot ook binnen béreik ,,.o* --wa ,n J. Tk dacht dat pauj (Van EgmOnd ne'e zou §aan’” erkende Bisschot 1 “n ndat die gedachte ook bij Van •diet ■*er‘ \pverheerste, bleven beiden staan SB.IJZ,ond '£k>Zwaans rugdekking 114 Cl’ rekende zijn laatste man deze de aan

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11