Rebellen vrezen arrestatiegolf door nieuwe wet niet aan Van Thiel nam afscheid van KVP-fractie Belgisch cyaankali ALLENDE IN NEW YORK naar de Noordzee revolutie Dronken bestuurder ramt auto’s; 1 dode Vier jongens eten zwanger meisje op Man uit rijdende Bendeleider van drughandelaars uitgeleverd „Geest zwarte „KNSB doet politiek” gebroken” auto geduwd s A aan H ii it 1! I i Tegen zin van Nederlandse autoriteiten Veel verkeersongelukken in weekeinde VIJF MILJOEN SCHADE BIJ BRAND KORT EN BONDIG D’66-burgemeester in Breukelen HET WEER NEDERLANDSE IN SPANJE IN ARREST MAANDAG 4 DECEMBER 1972 2 (Van onze medewerker in Londen) AMERIKAANSE BOND: Onervaren Vertrouwen OP SUMATRA - Commentaar op woorden Pachman Ondertekening Hi®'- - --O IRA VLUCHT WEG UIT DUBLIN (Van een onzer verslaggevers) (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) WEERRAPPORTBN 14 LONDEN In de Ierse republiek zijn de aanhangers van het voorlopige IRA op de loop gegaan sinds gistermorgen een wet van kracht werd, die hun arrestatie tot de eenvoudigste zaak van de wereld maakt. De wet werd door president De Valera ondertekend, nadat ze in marathonzittingen door het parlement tenslotte was geaccepteerd. De oppositie had het meeste be zwaar tegen de clausule in de wet, die bepaalt dat de eenvoudige beschul diging door een hogere politie-ambtenaar dat de verdachte lid van het voorlopige IRA is, voldoende is om deze op te sluiten. De bewijslast dat hij geen lid van de verboden organisatie is, ligt volgens de letter van deze wet bij de verdachte. De Matthias II lag al een paar dagen In de Antwerpse haven. Gedurende drie dagen werd de uiterst giftige cyaankali aan boord gebracht. Het vergif was met lichters naar Antwerpen gebracht. Voor dat het vervoerd werd, was de cyaankali eerst verdund. Van Nederlandse zijde is er, toen dit plan bekend werd, op aangedrongen om het vergif niet over de Westerschelde te vervoeren, maar een andere oplossing te zoeken voor het kwijtraken van de cy aankali. Naar een mededeling die bij de rijkspolitie te water in Wemeldinge was ontvangen, was van Belgische zijde alle medewerking toegezegd en men wist bij de rijkspolitie niet beter, als zou de reis met de lading vergif vrijdagavond zijn geannuleerd. 3 12 uur uur uur uur 11 0 Als mogelijke oorzaak wordt genoemd de oververhitting van een oliekachel in de loods. De brandweer houdt er reke ning mee, dat de brand al in de loop van de nacht kan zijn ontstaan. Mr. Van Ketwich-Verschuur (33) volgt de heer Th. Bijleveld op, die eerder dit jaar burgemeester werd van Rhenen. De nieuwe burgemeester van Breukelen was tot zijn benoeming werkzaam bij het kabinet van de burgemeester van Am sterdam. Een protestante huisvrouw werd door een sluipschutter gedood terwijl ze met haar gezin in de keuken zat te eten. De toestand van Sean MacStiofain, de leider van de voorlopige vleugel van het IRA, wordt geleidelijk beter, ook al zet hij zijn hongerstaking voort. Dit is giste ren meegedeeld van de zijde van het militaire hospitaal van Curragh. De ver betering is een gevolg van het feit dat hij sinds een week weer drinkt. Hij krijgt nu glucose en andere voedings middelen in vloeibare vorm. ZEEVANG Een dronken automobilist heeft gisteravond op de E-10 in de buurt van Oosthuizen (gem. Zeevang NJI.) een reeks botsingen veroorzaakt, waarbij een man om het leven kwam en enkele anderen gewond raakten. moord was hij geboeid en gegeseld en waren de hoofdletters IRA in een groot kruis op zijn rug gebrand. De automobilist, een 61-jarige man uit Edam, ramde op weg naar zijn woon plaats vier auto’s. Hiervan raakten er twee in de sloot langs de weg. Hij botste met zijn auto frontaal op de auto van de 36-jarige J. Vermeulen uit Scharwoude. Deze werd daarbij op slag gedood. De vrouw van het slacht offer werd met een shock opgenomen in het ziekenhuis van Purmerend. Op de weg tussen Zwartsluis en Hasselt is zatedagavond de 16-jarige scholier J. W. Boezelman uit Hasselt omgeko men, toen hij met zijn bromfiets tegen een boom botste. Hij werd later langs de weg aangetroffen. De 57-jarige E. Postema uit Een (gem. Nord) is gisteravond op de Eenerstraat in Norg met zijn fiets aangereden door een tegemoetkomende personen auto, die tijdens een inhaalmanoeu vre op de linkerweghelft kwam. De man was op slag dood. De 52-jarige B. van Zuuk uit Epe is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats verongelukt toen zijn auto tegen een vrachtauto botste. Ludek Pachman zat in zijn land an derhalf jaar gevangen wegens kritiek op de Russische invasie in Tsjecho-Slowa- kije. schaakgrootmeester dat de KNSB hem 8 9 8 9 9 9 9 8 9 8 4 16 12 7 13 8 6 6 6 14 7 10 DJAKARTA (Reuter). Een Indo nesische rechtbank heeft vier jon gens uit Noord-Sumatra ter dood veroordeeld omdat ze een 19-jarig zwanger meisje hadden vermoord en opgegegeten. Volgens het Indonesische persbureau Antara was één van de jongens de verloofde van het meisje. Ze had den het meisje vermoord omdat de vader van de jongen wilde dat hij met een ander meisje zou trouwen. De jongens zeiden tegen de rechter dat ze haar lijk hadden gekookt en opgegeten omdat ze dachten daar sterk van te worden. o o o o.i o o o 0.4 0 1 0.1 0.1 Y1 3 0.1 0.1 1 23 1 0.1 17 02 0 0 3 0 16 0.5 0.6 0 0.4 1 In volledig vertrouwen heeft men de zaak dan ook niet nader in het oog gehouden. De rijkspolitie te water was er gisteravond zelfs niet van op de hoogte dat de Matthias II *s middags de Westerschelde was gepasseerd, laat staan dat men wist dat de cyaankali toch aan boord was. De operatie kostte aan twee inwoners van Dublin het leven terwijl 140 om standers ernstig werden gewond. In de chaos die na deze opzienbarende explosie ontstond, verdaagde het parlement zijn zitting. Toen het enige uren daarna weer bijeenkwam, waren de amendementen van de oppositie ineens ingetrokken. De wet van premier Lynch werd met 70 tegen 23 stemmen en met onthouding van de leden van de voornaamste oppo sitiepartij, de Fine Gael, aangenomen. NEW YORK (DPA) President Sal vador Allende van Chili is gisteren in New York aangekomen waar hij van daag een rede zou houden voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Op het vliegveld Kennedy werd hij door het hoofd van het protocol van de VN en de Chileense ambassadeur bij de volkenorganisatie begroet. Er was geen vertegenwoordiger van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. BREUKELEN. In Breukelen is za terdagmiddag mr. J. D. van Ketwich- Verschuur tot burgemeester van deze gemeente geïnstalleerd. Hjj is lid van D’66 en daarmee de eerste D'66-burge- meester in Nederland. De 64-jarige Rotterdammer P. H. Ver- heyen verloor zaterdag in het Rotter damse verkeer het leven. De man werd door een tram aangereden toen hij te voet de straat overstak. Volgens de laatste gegevens was het schip gisteravond op ongeveer 10 mijl buiten de territoriale wateren ten noor den van Westhinder bezig de cyaankali te verbranden. De Antwerpse schepen van Volksge zondheid Geldolf verklaarde van het he le transport niet op de hoogte te zijn. Hij wist weliswaar dat de Matthias II, die Rotterdam als thuishaven heeft, in de Antwerpse haven lading had ingeno men, maar het was hem onbekend dat het hier om cyaankali ging. Voor het laden en lossen van een produkt als cyaankali is toestemming van het Ant werpse gemeentebestuur nodig. Twintig mensen zijn zaterdag in Bel fast gewond geraakt bij een bomont ploffing „Nite-Bi werd vond de 32-jarige nel omgekomen. te snelheid in eldoornseweg, we bocht de Den Rotterdam Twente VUssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zurich Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis 9 -2 2 10 5 1 5 10 10 5 In Noord-Ierland is de laatste dagen ongerustheid ontstaan over de lancering door het voorlopige IRA van Russische projectielen die stalen platen van op zienbarende dikte kunnen doorboren. Ze worden afgeschoten door kennelijk on ervaren IRA-soldaten en de Russische wapens worden, naar men aanneemt, via Libië naar het IRA gesmokkeld. On danks de presentatie van dit in de strijd in het Noorden nieuwe wapen beginnen de Britse troepen echter het gevoel te krijgen dat ze meester van het terrein geworden zijn. mers w 3-0 en deze klas i staat PL houden. E ;ultaat. Phot iet nippertje schaakorganisaties één en we bedrijven geen politiek in onze sport. Voor nie mand.” Prof. Euwe, voorzitter van de FIDE, was niet bereikbaar voor commentaar op de controverse tussen Pachman en de KNSB. Iemand die het duidelijk oneen» is met het KNSB-beleid in de affaire- Pachman is de onlangs afgetreden secre taris van de FIDE, de heer H. Slave- koorde uit Den Haag. „Het is wel zo dat de FIDE de politiek altijd buiten het schaken heeft gehouden, zoals in de kwesties met Zuid-Afrika en Rhodesië. Maar het verbaasde me wel dat de Nederlandse bond de heer Pachman niet tegemoet kwam. Ik zie er echt niet zo veel kwaad in als ze bemiddelen voor een inreisvisum.” Maximum- an minimum- Mmparaturen binnen- en fitten latyl Amsterdam licht bew. De Bilt Deelen Eelde Zon Maan op zzw zzw zzw zzw z zzw zw z z z rmw n geh. bew. wzw zzo z regen wtndst. ZZW Oeganda. President Idi Amin van Oe ganda heeft zaterdag de aartsbisschop van Kampala, mgr. Emmanuel Ngoe- soeba en twee andere rooms-katholie- ke bisschoppen ontvangen om met hen het probleem van de buitenlandse missionarissen in Oeganda te bespre ken. Amin vindt dat er te veel blanke missionarissen in Oeganda zijn en dat de rooms-katholieke kerk moet „afri- kaniseren”. De polotie stelde vast dat de ongeluks- rijder uit Edam, die licht gewond raakte, onder invloed van sterke drank verkeerde. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Vrij zacht met opklaringen, maar ook korte tijd regen. Aantal uren zon: 0 tot 3; minimum tempe ratuur: 0 tot 4 graden boven normaal; maxi mum tem ne ra tuur 1 tot 5 graden boven nor maal: kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 6 december: mi nimum 4, maximum 8 graden. In de nacht van zaterdag op zondag is in Kollumerpomp (gem. Kollumerland) de 63-jarige landbouwer E. Eelkema uit Munnekezijl om het leven geko men, toen de door een 45-jarige bouwvakarbeider uit Grijpskerk be stuurde auto in een flauwe bocht van de weg tegen een paal reed. De bouw vakker en zijn vrouw werden ernstig gewond. Het gezelschap had, volgens de politiek, cafés bezocht en was op weg naar een bar toen het ongeluk gebeurde. De president kwam uit Mexico waar hij drie dagen heeft doorgebracht. Al lende heeft zaterdag in Mexico’s tweede stad, Guadalajara, de gewelddadige revo lutie afgewezen en de Latijns-Ameri kaanse jeugd operoepen tot realisme. „Er zijn geen recepten voor het maken van revolutie”, zei hij, eraan toevoegende dat dogmatisme meer kwaad dan goed zou doen. De speciale raad die in Chili werd opgericht om te onderzoeken of Ameri kaanse firma’s die genaast werden, scha deloos gesteld kunnen worden, heeft be sloten aan de Cerro Corporation een schadeloossteling van 18.935-416 dollar toe te kennen. De voorzitter van de raad, Eduardo Novoa, omschreef Cerro als een Ameri kaans bedrijf „dat de competentie van de raad niet in twijfel trekt”. Sinds juli, toen de Britse troepen de zogenoemde no-go-gebieden bezetten, zijn er al bijna 200 officieren van het voorlopige IRA gearresteerd. Inmiddels gaan de wreedheden in Noord-Ierland onverminderd voort. Deze hoogst ongewone procedure dreigde via de tegenstand van de opposi tie tot de ondergang van het kabinet van premier Lynch te zullen leiden. Maar het afgelopen weekeinde ontplof ten er in de binnenstad van Dublin twee onschuldig uitziende auto’s Volgens een woordvoerder van de KVP zou d'e feestelijke bijeenkomst, zo als ook te verwachten was, overscha- duwd worden door het feit dat een aantal oude getrouwen voor het laatste in dit milieu vertegenwoordigd waren. HAARLEM „De KNSB wil niets met politiek te maken hebben. Alle correspondentie van Ludek Pachman hebben we naast ons neergelegd. Scha ken vinden we best, maar dan zonder politiek. En Pachman bedrijft alleen maar politiek.” In Italië wordt hij verdacht van deel neming aanacties van de geheime mis- dadigersbende de Mafia op Sicilië. De 43-jarige Buscetta loopt de kans tot 14 jaar gevangenisstraf te worden veroor deeld omdat hij bij verstek al schuldig bevonden is aan medeplichtigheid’ aan een bende-oorlog op Sicilië die vier jaar heeft geduurd en waarbij in 1963 negen politiemannen werden gedood. De Itali aanse autoriteiten zien in hem een sleu telfiguur bij de oprichting van een ste delijke Mafia die zich voornamelijk met het smokkelen van verdovende midde len, bouwspeculaties en prostitutie bezig houdt. Erger dan welke wreedheid ook die tot nu toe werd gepleegd, bleek de moord op een 32-jarige katholieke jongeman die aanvankelijk onherkenbaar verminkt in een straat in het oostelijk deel van Belfast werd aangetroffen. Voor de z o wzw z n n wtndst. 18 z 19 Bovenwindse eilanden. Een fabriek van een kleine acht miljoen gulden van verpakkingsmateriaal voor bananen in Vieux Port op het Bovenwindse eiland St. Lucia is zaterdagavond door brand in de as gelegd. De fabriek was pas in mei van dit jaar beginnen te draaien. De Bovenwindse Eilanden zijn door de brand ernstig gedupeerd. Cholera. Van de 1670 mensen die dit jaar in de Indonesische hoofdstad cho lera hebben opgelopen, zijn er 109 overleden. Aldus de dienst voor de Volksgezondheid in Djakarta. Het vo rig jaar stierven er 39 van de in totaal 1032 cholera-patiënten in Djakarta. BREDA. Een enorme brand heeft zaterdag een grote opslagplaats van de Etna-haardenfabriek in Breda binnen enkele minuten in lichterlaaie gezet. Volgens de directie zal de schade onge veer vijf miljoen gulden bedragen. In de loods lagen een grote voorraad gereedge komen produkten en allerlei onderdelen. Ook stond er een aanzienlijk aantal vrachtauto's. Dit zegt de secretaris van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond, de heer G. Kapsenberg, uit Heemstede. Hij rea geert daarmee op de kritiek van de Tsj echoslowaakse Ludek Pachman, heeft tegengewerkt bij zijn pogingen zich in Nederland te vestigen. „Wij zijn lid van de FIDE” (de inter nationale schaakorganisatie), zegt do heer Kapsenberg. „Daarin zijn we als AMSTERDAM. Gisteravond is een 33-jarige Amsterdammer bij het Ajax- stadion in Amsterdam uit een langzaam rijdende auto geduwd. De man maakte daarbij een lelijke smak op het wegdrid waardoor, hij het bewustzijn Voorbijgangers waarschuwden diitflRfll politie, maar zij vergaten het v van de auto op te nemen. »r Mejj De man is in het Wilhelmii opgenomen. Hij kon g r. verhoord. istermans vegens een laten gaan. NEW YORK. (Reuter) De geest van het Amerikaanse zwarte verzet tegen achterstelling van de neger dat tien jaar geleden ontstond, is „zoal niet gebroken, dan toch ernstig geknakt”. Aldus zater dag ACLU, de Amerikaanse bond voor de burgerlijke vrijheden. ACLU beschuldigt in zijn jaarrapport president Nixon en het Amerikaanse congres van „gebrek aarr belangstelling voor de grondwettelijke rechten van de armen en zwakken in de Amerikaanse samenleving”. De bond stelt vast dat thans maar „gering zwart protest tegen inferieur onderwijs en nog minder tegen verdrij ving uit voorsteden” bestaat. Aryen Neier, de directeur van ACLU, wijt het verlopen van het zwarte protest in een voorwoord bij het rapport, aan „subtiele vormen aan hedendaagse dis criminatie”. Stappen in de richting van gelijkheid kunnen alleen via het Congres genomen worden, aldus Neier, „maar wat voor positief optreden kunnen we verwachten van een Congres dat op insigatie van de president, tegen de Justitie zegt niet handelend op te treden tegen gevallen van rassendiscriminatie?” ploffing in de Noordierse hoofdstad. Het ïite" restaurant in Ann Street door de explosie ernstig be schadigd. 3 3 3 3 4 6 5 8 5 4 2 10 9 5 2 4 3 4 5 8 6 4 -3 8 7 uur en uur en Kamervoorzitter Van Thiel, die werd toegesproken door lijsttrekker Andri es sen, kreeg tijdens het diner een grote foto die genomen was in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waarop alle fractieleden te zien zijn en hij in volle glorie prijkt achter de voorzitterstafel. Zowel lijsttrekker Andriessen als de scheidende voorzitter Van Thiel gingen tijdens hun toespraak uitvoerig in op het feit dat een aantal Kamerleden niet terugkeert. Daarop zag premier Lynch kans de wet door de senaat te jagen en gister morgen kon ze door de stokoude, half blinde president Eamon de Valera wor den ondertekend. Wat 600 doden in Noord-Ierland niet hadden kunnen be werkstelligen, kregen twee uit elkaar spattende auto’s in het keurige Dublin voor elkaar, namelijk dat de Ieren die de hoofdkwartieren van de moordenaars in hun midden hadden goedgekeurd, er van overtuigd raakten dat er een eind aan het bloedvergieten diende te komen. Zowel de protestantse Ulster Defence Association als het voorlopige IRA ont kenden ten stelligste dat ze verantwoor delijk zouden zijn geweest voor de aan slagen van zaterdag in de Ierse hoofd stad. David O’Connell, de vice-president van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het voorlopige IRA, ging zelfs zo ver om de ontploffingen van zaterdag „de Rijksdagbrand van premier Lynch” te noemen. Gisteravond was de spanning in Dublin voelbaar. Premier Lynch had die dag langdurige besprekingen met leger- en politieautoriteiten gehad en de wet was in werking getreden. Dublin wacht op de eerste arrestatiegolf onder de leden van het IRA. De regering gaat echter gebukt onder de handicap dat een groot deel van de politiemacht op het ogenblik in alarmtoestand is gebracht om eventuele nieuwe explosies in de stad het hoofd te bieden. Deze afleiding kan IRA-leiders de adempauze verschaf fen die ze nodig hebben om uit Dublin te verdwijnen. onbewolkt onbewolkt ZW' bew. Eindhoven onbewolkt Helder licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt regen mist onbewolkt half bew geh. bëw. regen wzw regen ozo geh. bew. z onbewolkt wtndst. 10 onbewolkt wnw 1 half bew. wtndst. 17 geh. bew. zzw onbewolkt nnw onbewolkt windst. 9 - 9 17 7 2 Op de rijksweg Venlo-Nijmegen ter hoogte van Velden is zaterdag een personenauto met vijf Ambonnezen uit verschillende plaatsen in Neder land geslipt en tegen een boom ge botst. Alle inzittenden werden ernstig gewond. Een van hen, de 20-jarige J.E. Rimasse uit Kapelle aan de IJssel, overleed korte tijd later aan zijn ver wondingen. De auto was in Utrecht gestolen. DINSDAG 5 DECEMBER Hoog water 3.15 uur en 15.27 Laag water 11.17 uur en 23.35 DINSDAG 5 DECEMBER op 8.31 uur onder 16.30 8.30 uur onder 15.50 ROME (Reuter). Tomasao Buscetta, één van de meest gezochte Italiaanse misdadigers, is gisteren geboeid en be waakt door twee Braziliaanse politie mannen per vliegtuig in Rome aangeko men. Hij kwam uit Brazilië waar hij werd besehouwd als de leider van een internationale organisatie van hande laars in verdovende middelen. macht over het stuur en botste tegen een aan de linkerkant van de weg staande lichtmast. De auto vloog in brand. De bstuurder overleed ter plaatse. Op de provincialeweg in Grootebroek heeft gisteravond de 29-jarige verte genwoordiger C. de Wit uit Enkhuizen het leven verloren. De man raakte met zijn bestelauto op de linkerweg helft en botste frontaal op een tege moetkomende personenauto. De be stuurder van de tegenligger kwam In H N. De i zijn maai VLISSINGEN. —Gistermiddag om streeks half vier is het verbrandings- schip Matthias II VUssingen gepasseerd op weg van Antwerpen naar de Noord zee. Het schip had, tegen de wen» van de Nederlandse autoriteiten in een grote lading cyaankali aan boord. Deze cyaan kali werd enige tijd geleden in Hannè- che in België aangetroffen op een op slagplaats voor chemisch afval. BREDA. Tijdens een besloten bij eenkomst hebben de Tweede-Kamerle- den van de KVP zaterdag in Breda afscheid genomen van Tweede-Kamer- voorzitter Van Thiel en enkele andere collega’s die niet meer na 6 december in het parlement zullen terugkeren. De ou de en nieuwe KVP-parlementariërs kwamen zaterdag na de partijraadsver gadering in Oisterwijk naar Breda voor een eucharistieviering en een receptie die 's avonds gevolgd werden door een uitgebreid diner-dansant. ^LaDELL (EFE). De Spaanse po- Bkeeft. in Sabadell, bij Barcelona, mensen gearresteerd op verden- .“’•«gebruik, onder wie een 29- cum nog ieti e vro. Een hoeveel- stand m de Eec, afgestraft De ,ei Willeke van Rossu i was n^onstg b stild. Zij zorgdf met baar vx voor de 6-1 eir Lsla onbewolkt nnw geh. bew. zw. bew. onbewolkt regen mist half bew. regen licht bew.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2