STERRENHEMEL IN DECEMBER CHOLERA ONUITROEIBARE INFECTIEZIEKTE HOE IS HET ONTSTAAN Proefschrift moord over op gehandicapte mens YIGAL LEV IS ZEKER GEEN w i m ilL Aap, noot, mies is niet genoeg -?rt\ „ISRAËLISCHE REMARQUE" r>. ■- „EUTHANASIE IN HET DERDE RIJK" Besmetting overgebracht door luchtverkeer Strandpaviljoen in Camperduin moet gedeeltelijk weg 4? MAANDAG 4 DECEMBER 1972' NOVIB-BOEKJE OVER ANALFABETISME ft 5 Dit woord: KAMP Dit woord: BENIEUWD P- nevel DE INLEIDING tot een van de ongelooflijkste massamoorden ooit be dreven en cynisch de „oplossing van de jodenvraagstuk” genoemd, wordt gevormd door de moord op duizenden zieke mensen. Deze „euthanasie- acties” van de nazi’s begonnen in 1939 en werden zes jaar lang voort gezet. Volwassen geesteszieken, lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen, concentratiekampbewoners, die niet meer konden werken en zieke dwangarbeiders ondergingen de nazistische „heilshandeling”. Ze werden eenvoudig vermoord omdat ze onbruikbaar waren voor de Hitlerstaat. leren: luisteren spreken lezen schrijven handelen •- (Van onze medische medewerker dr. Kater) via DR. J. MENGES Als het waar zou zijn wat uitgeverij Wereldvenster in Baam beweert, dat de auteur Yigal Lev „een Israëlische Remarque" is, dan zal zijn tweede roman ,,’s Nachts wordt elke steen een wolf” ook vergeleken kunnen worden met „Der Weg zuriick”. Uitgave; NOVIB en Systemen Keesitig DEN HAAG Pokken en cholera blijven tot nu toe onuitroeibare infectie ziekten, die van tijd tot tjjd ook de Westerse landen bedreigen. Er gaat bijna geen jaar voorbjj zonder dat ergens in de wereld een cbolera-epidemie nitbreekt, die dank zjj de moderne internationale vliegverbindingen ook naar de andere landen wordt overgebracht. Ditmaal is dat luchtvervoer zelfs de bron van de epidemie, doordat een vliegtuig op weg naar Australië voedsel aan boord nam In Bahrein aan de Perzische Golf. Het is nu zonder meer duidelijk dat dit voed sel met cholera was besmet, want alle passagiers kregen deze ziekte en één van hen, een 75-jarige Nederlander uit Muiden, is zoals gemeld eraan overleden. HAARLEM U vindt het natuurlijk heel gewoon, dat u vanavond deze krant kunt lezen. U bent naar school geweest, of misschien nog op school. Maar 800 miljoen mensen op de wereld kunnen niet lezen of schrijven: voor hen waren er geen scholen, en voor velen in de zgn. Derde Wereld zijn die er nog niet. Schriftelijke voorlichting gaat aan hen voorbij. Aanwijzingen op een ander zak je zaad dan gewoonlijk, een betere land bouwmethode, bereikt hen niet. Moderne methoden op het gebied van gezond heidszorg, voedselbereiding en gezins- welzijn evenmin. In feite staan deze mensen, deze honderden miljoenen, bui ten het maatschappelijke leven. Vandaar dan ook dat de organisatie van de Vere nigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur, de Unesco, op allerlei manie ren het analfabetisme bestrijdt en parti culiere organisaties steunt die hetzelfde doel nastreven. Een van de organisaties is Literacy House in Noord-India, opgericht door Mrs. Welthy Fisher. Al twee miljoen mensen hebben door dit werk leren lezen en schrijven, hun leven daardoor verbeterd en hun geest verruimd. In Nederland bestaat het Welthy Fisher Comité, dat dit werk steunt en aandacht wil wekken voor dit probleem: het grootste struikelblok voor een snellere vooruitgang in de ontwikkelingslanden. De leden van het Fisher Comité heb ben nu een boekje geschreven, waarin op duidelijke wijze de verschillende fa cetten ervan worden belicht. Ook zijn er vele voorbeelden in te vinden uit de praktijk over de zgn. „functionele alfa- betisatie” in bijv. India, Brazilië en Ne derland. Bovendien wordt er in aange toond, dat men er „Met alleen aap noot mies nog niet is.” Dit is de titel van een van de hoofdstukken. De Novib, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand heeft het boekje in zijn serie Cahiers Internatio nale Samenwerking uitgegeven. De om slag toont ons aller oude leesplankje, en het cahier is verlucht met foto’s en tekeningen. Het is Cahier 12, en de titel is: „Leren luisteren, lezen, schrijven, handelen”. U kunt het bestellen voor ƒ2,50 bij de Novib, Van Blankenburgstraat 6, Den Haag. Yigal Lev staat anders gezegd met beide benen in een niet door hem gewenste oorlog; Remarque begon na 1918 aan een nieuw leven: dat heeft hij ook bewezen door zelf telkens op de vlucht te slaan. verstoord, hetgeen zelfs tot de dood kan leiden. De behandeling richt zich dan ook op herstel hiervan, waarbij grote hoeveelheden vocht en zouten via de aderlijke bloedstroom worden toegevoerd. De diagnose cholera blijkt uit het bacteriologisch onderzoek van de ontlasting. schrift van de huisarts J. Menges uit Hulshorst, die begin oktober promo veerde op „Euthanasie in het Derde Rijk”. Van zijn disseratie is een han delsuitgave verschenen bij uitgeverij Bohn in Haarlem. JE WRIJFT JE ogen uit. Zo is het allemaal begonnen. Eerst in het geniep, met de organisatie „T-4”. Zonder wet tige basis. Daar konden ze oefenen voor later, in Grafeneck, in Hadamar, De profylaxe van cholera bestaat uit vaccinatie met het choleravaccin, met een tussenruimte van één tot vier weken, die om de zes maanden herhaald moet worden. Ze geeft slechts een relatieve bescherming en in een gebied waar cholera veel voor komt, moet men daarom slechts ge kookt voedsel en gekookte dranken gebruiken. wel eens iemand, om tezamen gedeelte van de weg af te leggen; In H N. De i zijn maai Ondanks alle voorzorgsmaatregelen die de vliegtuigmaatschappijen tref fen op de plaatsen waar onderweg water en voedsel aan boord wordt genomen, blijkt opnieuw hoe groot dit risico kan zijn. Juist in die stre ken komt cholera regelmatig voor: het is een ziekte d ie nauw samen hangt met de hygiënische omstandig heden en vooral met de goede water voorziening en beide zijn in vele warme, minder-ontwikkelde lande» nog verre van volmaakt. Een invasie van cholera-bacillen in ons lichaam veroorzaakt na enkele dagen (twee tot vijf) het plotseling uitbreken van onstelpbare diarree, gevolgd door braken. Niet zelden wordt twintig keer per dag een grote hoeveelheid „rijstwaterdiarree” ge loosd die eruit spuit zonder pijn of krampen. Hierdoor, en door het bra ken, verliest het lichaam grote hoe veelheden vocht en zout. Dit kan in 24 uur zelfs 15 liter vocht en 30 gram zout zijn, met als gevolg een ernstige dehydratietoestand (ontwatering), die met hevige dorst, spierkrampen, een kleine snelle pols en daling van de bloeddruk gepaard gaat. Daarbij wordt de nierfuncie eveneens ernstig gestoord; de hoeveelheid urine loopt terug tot zeer weinig of nul. Door dit alles wordt de chemische verhouding van het lichaam totaal ?mers v 3-0 en deze kla: n staat PI. houden. E sultaat. Pho<_ het nippertje CAMPERDUIN. In Camperduin zal een groot gedeelte van het restaurant- strandpaviljoen Minkema moeten ver dwijnen als gevolg van reconstructie van de Hondsbossche Zeewering tussen Petten en Camperduin. Deze werkzaamheden kunnen nog wel enige tijd op zich laten wachten, doch doordat het paviljoen tijdens de storm van 13 november totaal werd vernield, was dit voor het bestuur van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier aanleiding de directie van het paviljoen er op te wijzen, dat bij nieuw bouw, ongeveer acht meter grond van de dijk moest worden prijsgegeven. Door brand en storm is dit de vijfde keer sinds 1953 dat het paviljoen wordt her bouwd. De Hondsbossche Zeewering zal drie meter worden verhoogd en twintig meter worden verbreed in het kader van de Deltawerken. Er Is veel geschreven over het uit moorden van de joden. Overlevenden van Auschwitz, Dachau en al de andere oorden van racistische waanzin hebben hun herinneringen opgeschreven of verteld. Veel minder is echter bekend geworden van de massale moord op gehandicapte mensen. In die historische leemte voorziet nu het uitermate be langwekkende, goedgedocumenteerde en vooral huiveringwekkende proef- Niet alleen liggen er veertig jaar tussen het verschijnen van de twee romans, ook de oorlogen waarover Lev en Remarque schreven verschillen dui delijk. Remarque schrijft bovendien over de zinloosheid van de oorlog, over de grauwe vermoeidheid na afloop van een loopgravenstrijd. Niet ten onrechte kreeg hij daarom het etiket pacifist opgeplakt Voor het Hitler-regime wa ren gedachten van zijn hoofdpersoon Ernst uit „Der Weg zurück”, („wat in de jaren der granaten en mitrailleurs is bedolven moet weer worden uitgegra ven”) evenzovele vervloekingen van het nazi-geloof. Remarque’s boeken werden verbrand en de schrijver moest vluchten voor de dictatuur. Lev beschrijft vooral de uitzichtloos heid: „Wij jagen de vijand achterna en de vijand zit ons op de hielen. Dit alles speelt zich af als in een vicieuze cirkel, die rondom hermetisch gesloten is en waar je nooit van z’n leven meer schijnt Uit te komen.” Zo besluit hij zijn nieuwste boek, waarin ondanks het gebrek aan toekomstperspectief duidelijk het „goede” en het „kwade” worden afgetekend. Terwijl voor Re marque de stelsels hebben afgedaan Efemeriden Van 30 november tot 22 december korten de dagen met 22 minuten; van 22 tot 31 december lengen ze met 4 mi nuten. dende maatregelen zijn getroffen, lijkt het nu raadzaam dat een reizi ger naar Australië zich eerst tegen cholera laat vaccineren. Omgekeerd bestaat de kans dat verschillende lan den een cholera-vaccinatie eisen voor allen die uit gebieden komen waar deze ziekte zich heeft voorgedaan. Een cholera-vaccinatie werd al aanbevo len of vereist voor een reis naar een aantal landen, zoals het Midden- en Verre Oosten, Afrika en andere tropi sche gebieden. De nieuwe cholera-epidemie roept, zoals bij alle vorige epidemieën van deze ziekte, allerlei problemen op, vooral met het oog op de bescher ming tegen verdere uitbreiding het internationale luchtverkeer. bisschop von Galen in 1941) was er regelmatig sabotage binnen de „T 4”- organisatie. Ook de bevolking heeft van zich doen spreken. Menges: „Ove rigens zijn vastgesteld: puur medelijden met de slachtoffer was niet de voor naamste drijfveer tot hun verzet. De overweging „heden zij, morgen wij” mag niet onderschat worden.” Maar ook uit het buitenland was van werkelijk, doelmatig protest geen spra ke, hoewel men wist dat geesteszieken in het Duitsland van Hitler werden vermoord. Op diplomatiek niveau is geen woord aan deze zaak gewijd. Mensen als dr. H. Hoeben, die via het Katholiek persbureau nieuws over de „euthanasie” naar Nederland verspreid den, moesten hun werk met de dood bekopen. Hoeben stierf in 1942 in een Berlijnse gevangenis. Het Latijnse woord campus, waaraan via het Oudfranse camp ons woord kamp is ontleend, betekende: veld, vlakte en vandaar: bebouwd veld, ak ker. In namen als Koekamp en Kam pen leeft deze betekenis nog voort. Maar campus betekende ook: worstel perk, strijdperk en vandaar dat kamp is gaan betekenen: strijd. Ook de sa menstelling kampstrijd komt voor. Af geleid van kamp is kampioen, dat ei genlijk betekent: hij die bij een ge rechterlijk tweegevecht de plaats in neemt van de man of vrouw die tot de wapenhandel onbevoegd of onbekwaam is. Vandaar is kampioen: hij die voor een ander in het krijt treedt (de kam pioen der verdrukten) en tenslotte pas: hij die in een bepaalde tak van sport de beste is. Bij een cholera-epidemie zijn er ook altijd een aantal lichte gevallen en bacteriedragers, die zelf weinig of geen verschijnselen vertonen, wat de bestrijding extra moeilijk maakt. Er bestaat geen twijfel dat de pas sagiers van het desbetreffende vlieg tuig de ziekte onderweg hebben opge lopen. De grote moeilijkheid is het opsporen van alle contacten die mis schien ook besmet zijn. Hun aantal is duizend of meer, waarvan ook een aantal in Engeland. Het is niet uitge sloten dat deze besmetting nog verder reikt. Hoewel er nog geen speciale bin- Twee woorden die in betekenis heel weinig verschillen zijn: benieuwd en nieuwsgierig. Het laatste duidt evenwel meer op een karaktereigenschap, ter wijl benieuwd betrekking heeft op een afzonderlijk gevat Natuurlijk is be nieuwd het deelwoord van het werk woord benieuwen dat op zijn beurt weer een afleiding is van nieuw. De betekenis van benieuwen is: als iets nieuws treffen, verbaasd doen staan, verwonderen. Gewoon is ook thans nog de zegswijze: het zal mij benieuwen of.voor: ik ben er nieuwsgierig naar. Dit woord nieuwsgierig wil natuurlijk zeggen: gierig, dat wil zeggen begerig naar nieuws. Hartheim. Daar is het begonnen. „In richtingen” bij plaatsen, waar nu weer gewone mensen wonen. De details worden steeds onsmakelij ker. Zo grondig gingen de „heren en dames” te werk: met formulieren, me disch o nderzoek, administratieve ord ners vol namen. Artsen, verpleegsters, administrateurs, technici waren daar aan het „werk”, zoals ook vandaag de dag duizenden aan het werk zijn, ’s Avonds gingen ze naar huis. Zeiden: „Het was druk vandaag". Zevenentwin tig jaar geleden. Grenzeloos barbaars: Hitler had uit drukkelijk artsen uitverkozen voor de voltrekking van de „Gnadentod”, „hoe wel een arts-diploma niet noodzakelijk lijkt voor het bedienen van een gas hendel," voegt dr. Menges er sarcas tisch aan toe. Deze bittere spot van de auteur is de enige uitlaatklep die hij zichzelf toestond bij het uitwerken van de weerzinwekkende gegevens. Hij past een strakke wijze van werken toe, die zijn betoog zeer ten goede komt en de verhandeling uittilt boven het formeel wetenschappelijke, er een groot en ook noodzakelijk dramatisch accent aan verleent. Ter illustratie dit voorbeeld: „Het transport geesteszieken werd vóór de gaskamer gefotografeerd, gewogen en gemeten. De arts keek in de ziektege schiedenissen en gunde zich een blik in „Meldebogen I” en deed zo nodig zelfs een vluchtig onderzoek. Dit onderzoek diende slechts om te zien of op de verschillende papieren de juiste gege vens vermeld waren en ook of zich in de groep geen oud-strijders of buiten landers bevonden. Gewoonlijk ver dween het volledige transport in de gaskamer, meest 60 a 100 mensen. Het binnenstromende koolmonoxyde werd door de „euthanasiearts” geregeld; de uitwerking ervan bezag hij door een klein venster in de deur. Als gevolg van het oppervlakkige onderzoek vóór de gaskamer werd in sporadische ge vallen een patiënt van de gaskamer gered: enkele oud-strijders en eens (te Hadamar) een zwangere geesteszieke; zij werd overigens direct na de „gratie’* door een hoofdverpleger met een Injec tie gedood". Maar ondanks de ongelukkige verge lijking gaat van zowel „Der Weg zurück" als van „’s Nachts wordt elke steen een wolf’ een melancholische sfeer uit Yigal Lgv kan schrijven. Dat bewijst hij onder meer in dit boek vol portretjes van mensen die de oorlog beu zijn met de geschiedenis van dok ter Livni en zijn vrouw Gila. Hun huwelijk gaat kapot omdat de arts na de verschrikkingen van de zesdaagse oorlog in 1967 impotent wordt. Na het succes van „O God, moeder wat-haat ik de oorlog”, waarmee Lev debuteerde bestendigde hij door dit tweede boek (vertaald door Marga Holst-Dekker en J. Uitman) zijn schrijverschap. Maar beslist niet als een „Israëlische Remar que”. vorra ae* 32 P nel omgekc j te snelheic eldoornsewq we bocht ANDROMEDA een maar voor de hele weg zeker niet”) begroet Lev’s hoofdpersoon tijdens de strijd, met ontzetting weliswaar, een nieuwe ontwikkeling in zijn denken. („We konden niet langer de ridder spelen, nu er gewapende mannen bestonden, die zich verborgen achter de rokken van een verraderlijke vrouw.. Alles was geoorloofd”). Mercurius is een planeet die slechts zelden goed is te zien. Rond 14 december doet er zich nochtans een kans voor. Die dag bevindt Mercurius zich namelijk op haar maxi male westelijke elongatie. Daar het juist de zon is, die door haar helder schijnsel het waarnemen van Mercurius zo moeilijk maakt, valt het te begrijpen, dat er zich nu een gunstige gelegenheid voordoet Toch bevindt de planeet zich nu ook nog vrij dicht in de nabijheid van de zon. Daar om doet men er goed aan, net voor zonsopkomst te kijken boven de zuidoostelijke horizon. Mercurius zal er zijn te zien als een fel lichtpuntje in de schemering. Venus is ’s avonds nog steeds bijzonder goed zichtbaar. Deze planeet schittert eveneens in het zuidoosten. Ze is de helderste „ster” aan het firmament en dat alleen al maakt het mogelijk haar zonder gevaar voor vergissing te her kennen. De planeet Mars dient eveneens ’s morgens te worden waargenomen in het zuidoosten. In het begin van de maand bevindt ze zich iets „onder” Venus; op het einde van de maand bevindt ze zich „boven” Venus. Op 4 december staat ze in conjunctie (samenstand) met Venus. Mars is meer dan honderd maal zwakker dan Venus; ze is steeds te herkennen aan haar opvallend rode kleur, hetgeen haar de naam van „rode planeet” heeft bezorgd. De planeet Jupiter is thans niet waarneembaar. Zij staat van de aarde uit gezien te dicht in de nabijheid van de zon, zodat haar licht volledig wordt overstraald door de felle zonnegloed. Deze nabije stand is uiteraard slechts schijn baar. Saturnus daarentegen is nu op haar best te zien en wel in het sterrenbeeld Stier. Op 9 december om 3 uur bevindt ze zich in oppositie, dat wil zeggen, dat zij aan de hemel recht tegenover de zon staat. Bij zonsondergang komt Sa turnus dus op, bij zonsopkomst gaat zij onder. Rond midder- t .L. 1— - 1— a a - - 9 .v t nus straalt een rustig geel licht, ze be vindt zich nu het dichtst bij de aarde, ze staat „slechts” op 1204 miljoen km. Op 21 december om 19.13 uur begint de astronomische winter. Maan: Nieuwe Maan 5 december 21.24 Eerste Kwartier 13 december 19.36 Volle Maan 20 december 10.45 deze lijn. Laatste Kwartier 27 december 11.27 nacht bevindt ze zich bijgevolg recht in het zuiden. Satur- die op 15 december om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Saturnus (S) aangeduid. De stippel lijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de ekliptika (Dierenriem of Zodiak). De zon, de maan en de belangrijkste planeten be vinden zich steeds in de nabijheid van w V1SSE>T Om de kaart te richten, moet men ze boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noorde lijke horizon. De stand van de hemel is IN DE VERENIGDE Staten waar men onder meer door correspondent William Shirer op de hoogte kon zijn „is geen verontwaardigd protest opge klonken”. Hoogstens, aldus dr. Menges, is in enkele bladen het zakelijk vast stellen van de gebeurtenissen te vin den. Als een van de redenen dat Men ges zo diepgaand onderzocht heeft hoe de reacties waren geeft hij aan dat zelfs in Nazi-Duitsland protest moge lijk was en in enkele gevallen zelfs met positief resultaat.” Dr. J. Presser citeerde in zijn „On dergang” als motto deze woorden van Albrecht Goes: „En het moet zelfs ook vergeten worden, w ant wie kan nog leven, als hij niet vergeten kan? Maar soms moet er één zijn, die gedenkt.” Dr. Meages’ gedenkteken voor de ongeneesljjken, de zwaksten, de slacht- offers-avant-la-lettre is een somber monument, des te treuriger omdat het (iae^tra, weliswaar is vermorzeld, maar -»lvr>n *s^‘sc^e denken vermoedelijk ^aar zal zijg. stond inX Eec. w:pER 11- af gestraft De .ces-] ls w* beslag Willeke van Rossu .1 was nstig uit ZO IS HET BEGONNEN. „Vingeroe feningen” op schizofrenen, epileptici, zwakzinnigen, mannen, vrouwen, kin deren. Later, nadat de middelen waren beproeft (injecties, tabletten, gas of de kogel) kwamen de joden aan de beurt, de zigeuners, de „Untermenschen”. Om al die nlet-Ariërs te vernietigen maak ten de nazi's dankbaar gebruik van de technieken die ze tevoren hadden on derzocht. Itr het tweede deel van „’Euthanasie' in het Derde Rijk” gaat dr. Mc uitgebreid in op reacties op de v«- tiging van geesteszieken, zow,_k/ Duitsland als in het buitenland. Meij van kerkelijke zijde (bijv' jrmans ;ns een gaan.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6