■mill Verstuur dit jaar 'ns FOTOkerstkaarten van het boek in Haarloheim-theater ELLEN EDINOFF: BALLET VOL SPANNINGEN film foto umum Instelling aanbevolen van Raad f eTe „niinog kiezen.„ Clownerie als „try-out” 1 Nieuwe cursus „Anderen leren fotograferen" 1 CONFERENTIE DRINGT AAN OP INTEGRAAL MEDIABELEID DE AFDRUKKEN Hans Otjes kan aan soberheid winnen Eeuwigdurende stromen bij Koert Stuyf Jubileum-expositie in Pulchri Studio VAN 27 DEC TOT EN MET 30 DECEMBER: WELKE FOTO? of u laat uwauto roesten of u doet 'r maar wat aan of u laat 'm beschermen met 7 MAANDAG DECEMBER 4 1972 Mediaraad I® Ellen Edinoff en Koert Stuyf. Onder redactie van J. P. Bos Sleutelgat Instructieve omroep HAARLEM Hans Otjes, na een onderbreking van enkele jaren, zaterdagavond w eer terug in Haar- loheim, heeft zijn publiek laten zien welke vriendelijke clownerie de komende tijd zijn programma moet gaan vormen. Uit hetgeen hij zater dag liet zien, bleek weer overdui delijk dat Otjes voor alles een waarlijk echte komiek is en het is vooral zijn persoonlijkheid, die hem tot een echte clown maakt. uw foto advies centrum bel Valvoline 01850-44011 voor meer informaties of adressen van de dichtst bij u zijnde Tectyl dealer. ap Een kerst- en nieuwjaarskaart behoort eigenlijk iets heel per soonlijks te zijn en misschien hebt u zelf ook wel eens het ge voel gehad dat u zich er een beet je al te gemakkelijk van af maak te, wanneer u op het laatste mo ment toch maar besloot ergens in een winkel of in een warenhuis uw toevlucht te nemen tot een aantal kant-en-klare kerstkaar ten, die alles bij elkaar nog een behoorlijke hand vol geld kosten óók. AMERSFOORT Deelnemers aan het colloquium over de toe komst van het boek te Amersfoort hebben zich zaterdag unaniem uit gesproken voor instelling van een Raad voor het boek. In een aanbe veling, die aan het slot van de twee dagen durende discussies werd aan genomen, wordt gezegd dat de cen trale overheid zich wel laat advi seren door een omroepraad en een persraad, maar dat er geen Raad voor het boek bestaat. Nieuw aspect tenche? y j c.’ arr rner AMSTERDAM De piste van Carré is leeg. De voorstelling van Stich ting Eigentijdse Dans begint te laat met een schijnwerper, die vanaf het plafond recht naar beneden straalt. Vanuit een gat naast de schijnwerper wordt een kleurige guirlande losgelaten, die zo lang is, dat hij gemakkelijk de vloer haalt. Maar hij blijkt nog veel langer te zijn, zo eindeloos, dat hij minutenlang blijft vallen bij de begeleiding van Bob Dylans muziek. Het is een prachtig gezicht, die eeuwigdurende stroom van vallende kleur, die zich beneden verzamelt in een meterhoge papierhoop. Het mooiste wordt het, als de guirlande opeens afbreekt en dan evenals het touw van een fakir in de ruimte blijft staan om daarna in elkaar te zakken, ogenblikke lijk gevolgd door een volgend stuk guirlande. Het woord „guirlande-diar- ree” dringt zich onweerstaanbaar aan me op, maar het ziet er betoverend uit. Even betoverend is Ellen Edinoff, als ze in een grote cirkel over het toneel rent en dan opeens doodstil blijft staan met een lijf vol vreemde spanningen. rat» f WW ADVERTENTIE een e- Als bijzonderheid staat op het pro- KO VAN LEEUWEN Uit het oude programma heeft Hans Otjes twee nummers bewaard: „Het der de personage....” en „Man met hond”. Het ie et Koningin Juliana heeft bij hoge uit sondering een tweetal werken (herfst- en berglandschap) van haar moeder ter beschikking gesteld. Evenals vorige keer Joris Schiks, zong ook Otjes het liedje over de seringentuin en het is interessant die twee vertolkin gen eens naast elkaar te horen. Kreeg bij Schiks vooral de tekst de nadruk, bij Otjes lag het accent op het gevoelsmati ge ervan. In het zingen van zijn liedjes draagt hij trouwens een weemoedige warmte uit, zodat zij bijzonder welkom zijn als afwisseling tussen zijn kolderie ke scènes. De deelnemers waren het er onder meer over eens dat de uitbouw van een instructieve omroep als essentieel ele ment in de ontwikkeling van een educa tief en informatief multimediaal beleid van grote invloed zou kunnen zijn op de vorm van het boek in de toekomst. ijk int !St, 100 en en fn. ti de ot n n Ie n cy or m en or In er ht et re b- in a- er le HEBT U THUIS een donkere ka mer, dan drukt u zelf alles af (is altijd een erg voldoening gevende bezigheid). Hebt u geen „doka”, dan gaat u met uw zwart-wit- of kleu- rennegatiefje naar uw fotohandelaar. en k- d- ne d- is- ze li- ar Nu was het optreden van zaterdag eigenlijk lang geen afspiegeling van wat Hans Otjes werkelijk te bieden heeft. Nog lang niet klaar met uitproberen, heeft hij het publiek nu veel te veel laten zien en verscheidene van zijn nummers zullen ongetwijfeld aan waar de winnen, wanneer er eens stevig in geschrapt wordt benadering door de media-raad als ge heel kan worden behartigd. Aan het colloquium, dat door de nati onale UNESCO-commissie is georgani seerd in het kader van het Internationa le jaar van het boek 1972, werd deelge nomen door 50 deelnemers uit de wereld van het boek. Minister van staat, mej. dr. M. A. M. Klompé, trad op als voorzitter. Prof. dr. S. Dresden, hoogle raar Franse letterkunde aan de Rijksu niversiteit te Leiden, was de gesprekslei der DEN HAAG. In Pulchri-Studio in Den Haag is een jubileumtentoonstelling geopend die gewijd is aan het 125-jarig bestaan van het schilderkundig genoot schap. Deze expositie geeft een overzicht van het werk van de oud-leden van Pulchri-Studio. 102.50 102.00 100.30 97.90 96.40 94.00 93.50 95.80 ■<Jeac"h>8 p Neem nu bijvoorbeeld zijn minister die een brug moet openen. Otjes typeert daarin op grandioze wijze een. zuipende minister, die al lang de pest heeft gekre gen aan alle officiële openingen van wat dan ook, die ditzelfde weer kapot maakt omdat hij het geheel veel te breed uitspint en laat uitgaan, als een grammo foon die gebrek heeft aan elektriciteit. Hans Otjes had zijn avond niet hele maal. Hij deed zijn eigen creaties on recht aan door ze nogal nerveus op te dienen. Maar dat wil geenszins zeggen, dat hij daarom niet vermakelijk was. Binnen vijf minuten liet hij zelfs bij mij tranen over de wangen stromen door zijn briljant gespeelde afkeer van het aanstaren door het publiek in de zaal. De centrale overheid zal de nodige middelen ter beschikking moeten stellen voor onderzoek, experiment en evaluatie ter ontwikkeling van een beleid dat is gericht op multi-mediale educatie en informatie. Passieve en actieve vormen van informatie, opname en overdracht bepalen op essentiële wijze de ontwikke ling van het kind. De media vormen voor het kind een brug, waarover het zijn ontwikkelingsniveau kan bereiken, maar deze brugfunctie van de media is volgens het coloquium in te geringe mate object van onderzoek. De instelling van een desbetreffende leerstoel zou overwogen moeten worden. toch weer ee’j.so 98.00 97.00 94.40 93.80 96.20 99.50 s voegde. H lang, maar misb^'„ .50 8.70 Deze lacune dient te worden opgevuld. Nu uit de discussies tijdens het colloqui um duidelijk is gebleken, aldus een aan beveling, dat de media additioneel en complementair ten opzichte van elkaar zijn, dient de centrale overheid tot zover haar verantwoordelijkheid zich uitstrekt uit te gaan van een Inte graal mediabeleid. Vanuit deze verantwoordelijkheid zou de regering moeten overgaan tot een instelling van een media-raad. In deze media-raad zouden een kamer voor de omroep, een kamer voor de pers en een kamer voor het boek de specifieke pro blematiek van de verschillende media kunnen behandelen, zodat een integrale Met een enkele foto, eentje waaro ver u echt wel tevreden kimt zijn, kunt u aan familie, vrienden en ken nissen een echt persoonlijke wens sturen. Die foto laat u snel even afdrukken in het aantal dat u nodig hebt, postzegels kopen en klaar bent u. Niemand anders heeft die ene foto van u en verder zijn er nogal wat variaties te verzinnen in de manier, waarop u uw „alternatieve kerstkaar ten” verzendklaar maakt; daarover gaat dit artikel. gramma, dat de tweede cursusavond (28 december) zal worden verzorgd door de heer G. D. M. de Zwaan, hoofd van de Beatrixschool in Amstelveen. De fotomethodiek op deze lagere school staat centraal in de KRO/NCRV-schoolradiouitzending „Foto’s maken op school” op maan dag 18 december. De heer De Zwaan zal op diverse aspecten van de uit zending nader ingaan en daarbij fo to’s en dia’s, gemaakt door zijn leer- Van overheidswege zullen, aldus het colloquium, de voorwaarden moeten worden geschapen die schrijvers van litteraire werken nodig hebben om hun creatieve ongevraagde rol te kunnen vervullen. HET IS HELEMAAL niet nodig dat de foto, die u voor uw eigen kerst kaarten uitkiest, betrekking heeft op het kerstfeest of op de jaarwisseling. Hebt u echter vorig jaar een „stem mige” foto gemaakt, compleet met kerstboom, kerstgroen of kerstklok ken, dan is dat „meegenomen”. Maar MAAR HOE U het ook aanpakt: uw fotokerstkaarten zijn weer eens wat anders dan de besneeuwde einde loze landschappen, druipende rode kaarsen, al dan niet in zwaar ouder wetse lantarentjes, stadsgezichten van Anton Pieck en sterrenhemels-vol gouden-spikkeltjes, waarvan de kaar- tenstalletjes inmiddels weer vol lig gen. eerste gaat over een middeleeuwse drie hoeksverhouding, waarbij door het sleu telgat van de kuisheidsgordel wordt ge loerd, hettweede is een schets van een eenzame man die alleen, nog maar z’n borrel en z’n hond heeft en als hij niet alleen is zijn bravour. Twee nummers die het voortbestaan waard zijn. Een avond Hans Otjes zien nu, bete kent dat je ook nog te zien krijgt wat er naderhand wellicht uit het programma zal verdwijnen. Een afgerond beeld van deze clowneske jongen is het echter nog niet. Wel fijn om naar te kijken en te luisteren als ongecompliceerde ontspan ning. Muzikaal werd hij bijgestaan door Dolf Pierie met ondersteunende en speelse pianomuziek. ld. 1000 Sanders 72 Schuitema Tüb Wat. SU. Ver. Gf-», EXCLUSIEF VOOR PERSONEN, die werkzaam zijn in onderwijs en vormingswerk organiseert de volks hogeschool in Eerbeek van woensdag ochtend 27 december tot en met zaterdagmiddag 30 december een (verkorte) cursus „Anderen leren fo tograferen". Met veel succes heeft de volkshogeschool dit jaar al vijf van dergelijke cursussen gegeven. Naast praktische oefening in de donkere kamer, waar apparatuur van velerlei fabrikaat ter beschikking staat, zal aandacht worden geschonken aan de fotografie in groepsverband en toe passing in onderwijs en vormings werk, worden lesstofsuggesties gege ven en is er gelegenheid tot het onderling uitwisselen van ervaringen. Bovendien is er tijd gereserveerd om de fotografische kennis van de deel nemers te verruimen. Enige ervaring op het terrein van de fotogralte is vereist. ukuni boe geprobeerd, die beelden zo goed -girj’ijk te beschrijven, want zo’n ‘i .war best een aantal bezwaren 'Rasjk brengen zijn, blijft toch een j<a i ervaring. ten, ^HAD VAN DE WEETERING, twee a.” Balasj Beeld van een eerder dit jaar gehouden cursus „Anderen leren fotograferen". lingen, laten zien. Ook zal er gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. De maximaal 25 deelnemers loge ren in een nieuw gebouw, in comfor tabele één- en tweepersoonskamers. Inclusief verblijf, maaltijden err les materialen bedraagt de cursusprijs ƒ85. Schriftelijke of telefonische aan meldingen bij de volkshogeschool, Prof. Weberlaan 1, Eerbeek, telefoon 08338-9021. stroken papier. Iedere beweging van de danseres wordt door deze dingen tien voudig vergroot. Een armbeweging, een draai, een naar boven gaan of in elkaar zakken, alles maakt van de bamboe- papier-constructie een bijna levend ding. Nog mooier vond ik de nog grotere constructie met tien ringen, die Stuyf zelf hanteerde, al was het jammer dat Koert Stuyf zich ertoe beperkte de mo gelijkheden van deze apparaten te laten zien, zonder er zelf Iets mee te doen. Graag had ik een choreografie met deze gegevens willen zien. Na zeven minuten pauze, die nodig was om de papierafval op te ruimen en een vleugel in de piste te plaatsen, speelde Reinbert de Leeuw op een bij zonder rustgevende manier Satie. Het is muziek die nooit schijnt op te houden, maar ook nooit verveelt. Op het toneel bewogen zich drie dan seressen en een danser op verschillende diepten, in verschillende tempi parallel aan het voetlicht. Waren ze aan de overkant, dan keerden ze zich^ pi en gingen terug. Ze hadden niekuy iod de muziek te maken met elkaar, maa’ die nog een dat Koert ment dwars wil zeggen, >lle lijnen Sa X Wanneer een dergelijk elektronisch leesapparaat ter beschikking komt zal er, voorzover men het papier als essen tieel aanmerkt voor het begrip „boek”, sprake zijn van het verloren gaan van het boek, zo heeft prof. Bordewijk ge zegd. Het boek als geestesprodukt, vast gelegd op een geordende verzameling van grafische symbolen, letters, woorden en zinnen, zal in eerste instantie door de komst van het elektronisch leesapparaat niet aangetast hoeven te worden. Het eindprodukt zal integendeel rijker kun nen zijn, doordat het op eenvoudige wijze kan worden aangevuld met orale informatie, bewegende illustraties en dergelijke, meent prof. Bordewijk. „Deze toch nog hoofdzakelijk als grafisch te bestempelen boodschap zal vermoedelijk nog geruime tijd van het papier als hulpmiddel bij het zetten en opmaken, gebruik maken. Daarna zal een direct elektronisch zetproces kunnen worden verwacht”, aldus de Delftse hoogleraar. .en uei ster^rrilros politie Het is niet uitgesloten dat in de ko mende decennia een eenvoudig elektro nisch leesapparaat zal worden ontwik keld, dat in combinatie met moderne elektronische registratiemiddelen, het papier als drager van informatie zal kunnen vervangen. Indien zo’n eenvou dig leesapparaat ter beschikking komt zal het papier als drager van informatie tot de antiquarische staat kunnen ver vallen waarin papyrusrol en kleitablet zich al geruime tijd bevinden. Aldus prlf. dr. ir. J. L. Bordewijk tijdens het coloquium. oen' 'en ter HeL e Bij hem kunnen natuurlijk ook de zelf-afwerkers terecht, die kleurenfo to's willen versturen, maar dat terzij de. Diverse fotohandelaren voeren nu in deze laatste maand van het jaar een speciale kerstkaartaktie. U hoeft het door u uitverkoren negatief maar in te leveren en dan zorgen zij in enkele dagen tijd voor het vereiste aantal afdrukken. Eventueel leveren ze er speciaal voorbedrukte kaarten bij met een kerst- en nieuwjaars wens. Soms zelfs nog met de enve loppen erbij. U hoeft een en ander nog slechts te beschrijven en van postzegels te voorzien en u bent klaar. Gezongen met eigen begeleiding op de niet zo goedwillende gitaar, werd er door Marty Degens. Mooie ernstige lied jes, op zich fijn om te horen zingen door haar melodieuze troubadoursstem, doch niet zo geslaagd als intermezzo in de Otjes-kolder. niet minder geschikt is een geslaagde opname, die u bijvoorbeeld onlangs hebt gemaakt: afgelopen zomer in de vakantie, of tijdens een herfstwande- ling of een foto die u met Sinterklaas maakte. Ook zomaar eerr leuk huise lijk tafereeltje komt in aanmerking, er zijn echt legio mogelijkheden. Vóór we verder gaan, is er nog een punt, waar we u op willen wijzen. Als u uw adresboekje doorbladert met al die namen van familie, vrien den en kennissen, kan het best zijn, dat u moet vaststellen dat met deze of gene ongewild het contact een beetje is verwaterd. Gaat u nu eens na eens na of u van hem of haar het kunnen ook best meer mensen tegelijk zijn) destijds geen foto('s) hebt gemaakt, desnoods jaren gele den. Of erger nog: u hebt wel de negatieven en destijds hem of haar een afdrukje toegezegd, maar uit vergeetachtigheid of gewoon uit slor digheid deze belofte nooit waarge maakt. Helemaal niet sentimenteel van u om dat met Kerstmis alsnog goed te maken! Als u zo’n foto straks gaat versturen, dan zal de ander dat nog altijd als zeer attent ervaren u geeft immers te kennen, dat u diegene waarachtig niet vergeten bent. mensen, die minder zien dan ik, meer tijd nodig om aan een bepaald beeld te wennen. Na de pauze kregen we een totaal nieuw aspect van Koert Stuyf. In de piste lagen vijf lege kabelspoelen op hun kant, als oversteekstenen in een beek, één dicht bij het toneel en de andere daar steeds verder vandaan. Op het toneel tussen twee smalle zeer hoge spiegels stond Ellen Edinoff in een geel avondkleed met een soort boa van gekleurd papier om haar hals. Op haar achterhoofd een chinees masker, zodat ze bij het draaien een steeds wisselend gezicht had. Op het toneel, Koert In smoking en ook met een masker op en witte horentjes in zijn pruik. Ellen dans te traag over het toneel en stapte toen over van de ene spoel op de volgende, gevolgd door een zich dwaas verliefd aanstellende Koert alsof hij zeggen wil de: „Ik doe alles voor Ellen en dat moeten jullie nu maar eens weten.” We weten het, als Ellen Edinoff ergens in het grote Carré verschijnt, kijk je naar niets anders meer. Om haar daarna de tijd te gunnen zich te verkleden, werden we vergast op projecties van politici op het plafond van Carré en daarna kwam het slot nummer van „Cantos,” een herhaling van vorig jaar met veel zwaardere bam- boeconstructies behangen met papier, dan die voor de pauze. Ook hier weer hetzelfde bezwaar, er werden veel moge lijkheden aangedragen, maar ze werden niet verwerkt tot een compositie. Tot slot kwam Koert zelf met een minstens zeven meter hoge bamboesteel, behangen met aan touwtjes enorme ringen met daaraan weer vellen gekleurd papier. Het kostte hem zichtbaar moeite dit enorme ding te besturen, en vooral als hij dichterbij kwam, was hij indrukwek kend als een enorme dingen-temmer. Het is merkwaardig, maar een voor stelling van Koert Stuyf wordt pas. tot een compositie als je er aan térugdenkt en de beelden zich als visioenen met elkaar gaan vermengen. Daarom heb ik VMF «jen. Iv J j ^Zam’ I' 99.gPr j-r-'^^ehikoaar “a zal wor- ijden. t,.. ,,p van de ■complex Ge- Als u het wat eenvoudiger wilt houden, dient u de (zwart-wit-)af- drukken te bestellen op briefkaart- formaat: in dat geval kunt u zonder meer de achterkant van de foto’s beschrijven en u hebt alleen nog postzegels nodig: briefkaartfoto’s mo gen net als prentbriefkaarten zó de brievenbus in. Een volgende verrassing is Ellen en twee andere danseressen, ieder met een immense parasol van vijf steeds grotere bamboeringen, behangen met kleurige Ja 9' ‘Wt

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7