Verdeeldheid treedt in volle hevigheid naar buiten CDU en CSU blijven samenwerken ARTS-ADVOCAAT IS MIN OF MEER EEN FENOMEEN Ombudsman Starfighter van Bondsrepubliek verongelukt zeer gewenst Schuurmans Stekhoven: „Hele medische wereld moet worden doorgelicht’’ 99 99 111111 Breuk gelijmd, maar spanning duurt voort Technisch mankement w oorzaak vliegramp bij Tenerife 3 DINSDAG 5 DECEMBER 19 7 2 IN ARIZONA Emoties „Balen tabak” Eerst rechten Des duivels "V Ontploffing Tuchtcollege Spanning w aar J V erantwoordelijkheid verantwoordelijkheidsverhoudln- gen in de ziekenhuizen zouden moeten worden doorgelicht. Wat is de taak van een directie? Wat die van de verpleeg kundigen? Het is een kwestie van keuze en van toezicht. Het is een moeilijk bedrijf en zeer verantwoordelijk. Ie mand heeft eens gezegd: kennis is be langrijk, inzicht is belangrijker, verant woordelijkheidsbesef is het belangrijkst.” „Om nog maar eens wat te noemen: vele huisartsen stoppen om vijf uur en zijn dan niet meer te bereiken, ze zetten de automatische beantwoorder op hun telefoon. Specialisten houden er over het algemeen ook om vijf uur mee op. Het is een hoge zeldzaamheid dat er ’s nachts een specialist in het ziekenhuis is. Het personeel heeft instructies om de boot zo veel mogelijk af te houden. In elk ziekenhuis hoort een dienstdoend nacht- arts te zijn. Maar is dat overal zo 31 GROTE ONRUST IN D’66 (Van onze parlementsredactie) (Van onze medewerker in Bonn) de (Van onze redactie economie) I De situatie is veel erger dan Smalhout zegt (Van onze redactie economie) „De de I ie „Er kwam een perce de bus, waarvan de b nen verklaren dat de patiënt een na tuurlijke dood is gestorven. Maar ja, hoe is het meestal: Een formaliteit. De lijk schouwer is een huisarts met bijbaanije. In de grote steden misschien een politie- arts. Daarom vind ik dat er professione le lijkschouwers moeten zijn, zoals in vele andere landen. Ambtelijke medisch- juridische lijkschouwers zijn noodzake lijk. Hun bestaan zou al een grote pre ventieve werking hebben op de in acht te nemen zorgvuldigheid.” Rainer Barzel zal echter voor slechts één jaar als leider van die fractie wor den gekozen. Voorts is het bepalen van- de toekomstige strategie voor de opposi tie, nodig na de onverwacht grote ver kiezingsnederlaag, naar eind januari ver schoven. Ook over de Oostpolitiek zal dan moe ten worden gesproken. Barzel heeft in tussen gisteren al laten weten dat de stemming over het basisverdrag met de DDR geen toetssteen kan zijn voor de houding van de CDU. Dat verdrag zal, aldus zijn opvatting, worden afgewezen als de regering-Brandt niet besluit om komst waarin DEN HAAG. Na de geweldige verkiezingsnederlaag van woensdag (een terugval van elf naar zes zetels) is de verdeeldheid, die D’66 zowel binnen de Kamerfractie als binnen de partij al lang kende, in volle hevig heid naar buiten getreden. Fractievoorzitter Hans van Mierlo en partij voorzitter Ruby van der Scheer hebben de laatste dagen tal van veront ruste en ook verbolgen partijgenoten aan de telefoon gehad, die hun on genoegen uitspraken over de koers van de partij, of die zelfs hun lidmaat schap opzegden. van het verpleegstertje Paula Frig ge, die de schuld had gekregen van een overlijdensgeval in het Rotter damse St.-Franciscus Gasthuis. Het optreden van Schuurmans Stekho ven leidde ertoe dat het meisje werd vrijgesproken.Mede hierdoor besloot de arts-advocaat opnieuw naar het westen te verhuizen. Hij praktiseert nog steeds: een flinke stapel dossiers in zijn werkkamer mensen moeten gelegenheid krijgen om te praten. Ze moeten niet worden ge smoord of van het kastje naar de muur worden gestuurd. Daarom zou een me dische ombudsman goed werk kunnen doen. De patiënten behoren meer zeker heid te krijgen, ze moeten zich beveiligd weten. Als er van de 100 gevallen tien de moeite waard blijken te zijn dan is dat al winst, de rest wordt dan wel afgedaan.” Fractievoorzitter Hans van Mierlo en partijvoorzitter Ruby van der Scheer. „Ik ben ervan geschrokken toen ik zag hoeveel Kamerleden er werkelijk onder de maat blijven. Kwaliteit schijnt hier nauwelijks te tellen, maar ja, ik heb pas anderhalf jaar ervaring en misschien had ik nog moeten merken dat hier heel Schuurmans Stekhoven is al vele ja- ren de vraagbaak voor velen die zich benadeeld voelen door medische behan delingen. Hij meent dat de overheid te weinig doet op dit gebied. „Zij moet meer waken ter voorkoming van de misère, die zich in stijgende mate voor- doet.” Meer controle in de ziekenhuizen is nodig om de daar bestaande rookgor dijnen te doen verdwijnen. Er moeten beroepslijkschouwers komen, en een om budsman, bij wie zich benadeeld menen de patiënten en nabestaanden van over leden patiënten kunnen beklagen. kking goedkoper. n «■‘■p dat groncfgebie. "ikkeling van de langs de officiële weg er opnieuw met de DDR over te gaan praten. (Gezien de grote meerderheid voor de regering heeft dit in de praktijk geen invloed). over praten, maar voorlopig heb ik de indruk dat de verkiezingsuitslag van de partij een hint is in de richting van de ontploffing van de partij.” Wilbers laat er overigens -geen onduidelijkheid over bestaan, dat hij niet om de keuze van zijn partij voor de PvdA weg wil blij ven. Volgens hem is er met de socialis ten juist wel heel goed te werken. Wat hem wel opbreekt is de kwaliteit van de meeste Kamerleden. andere dingen tellen. Voorlopig houd ik het er maar op dat het allemaal erg mager is.” SANTA CRUZ DE TENERIFE (UPI). Een technisch mankement aan een van de motoren heeft de vliegramp op het Los Rodeos-vliegveld van Tenerife veroorzaakt. Dit is gisteren meegedeeld door de gouverneur van Tenerife, Anto nio del Valle Menendez. Het ongeluk eiste van 155 mensen het leven. Volgens Nooteboom moeten Hans van Mierlo en Ruby van der Scheer de consequenties trekken van de verkiezings uitslag. De kiezers hebben duidelijk la ten blijken dat het huidige D’66 hen niet meer aanspreekt, stelt hij. „Als die twee toch hun functies blijven vervullen nadat ze deze koers hebben verdedigd, dan blijf ik geen lid meer van D’66. Dan is het voor de partij te laat. Dan heb ik er Volgens Wilbers, die zelfs is genoemd als mogelijk staatssecretaris voor CRM, is zijn inbreng in de D’66-fractie de afgelopen anderhalf jaar te klein ge weest, omdat de andere fractieleden te weinig belang hechtten aan onderwijs en aan het welzijnsbeleid. „Wat ik heb kunnen realiseren, heb ik vooral met PvdA’ers samen moeten doen”, verklaart hij. „Ik heb op dat punt inderdaad wel enige frustraties opgelopen.” „We moeten er nog eens uitgebreid NAARDEN-BUSSUM De man. die zich door de telefoon kortweg als „Stekhoven” meldt, is min of meer een fenomeen. Hij is arts en advo caat, of zoals op zijn „recepten briefje” staat: arts-advocaat. Dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven (74) studeerde zowel medicijnen als rechten en promoveerde in beide BONN. Besprekingen tussen CDU- voorzitter Barzel en diens collega van de Beierse zusterpartij CSU Strauss hebben gisteravond de laatste twijfel aan het voortbestaan van de gemeenschappelijke fractie in de Bondsdag weggenomen. NAARDEN-BUSSUM. „Het is niet erg wat Smalhout heeft gedaan, omdat de werkelijkheid erger is. Je kunt spreken van een ijsberg, waarvan maar een stukje boven komt. Ik noem het „medische misère” met een algemene term. Die ellende wordt hoe langer hoe groter. De gehele medische wereld moet worden doorgelicht”. Aldus arts-jurist mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, als zijn oordeel wordt ge vraagd over de uitlatingen van prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar in de anesthesiologie te Utrecht Deze betoogde vorige week maandag in zjjn inaugurele rede dat door nattigheden 200 operatie-patiënten per jaar aan de narcose ten offer vallen. getuigt daarvan. „Maar alleen de zeer moeilijke gevallen”, zegt Schuurmans Stekhoven. Dat blijkt trouwens nog dagwerk te zijn. Schuurmans Stekhoven komt er rond voor uit dat hij durft praten. Hij is kennelijk blij met de opschudding, die de uitlatingen van prof. Smal hout hebben verwekt. Bijgaand in terview werd gemaakt naar aanlei ding van het „Smalhout-effect”. BONN. Een „Starfighter” van Westduitse luchtmacht is vorige week op een oefenvlucht in de Amerikaanse staat Arizona neergestort. Dit heeft het minis terie van Defensie in Bonn meegedeeld. De piloot kwam om. De laatste twaalf jaar zijn bij onge lukken 157 van deze toestellen verloren gegaan. Daarbij verloren 74 piloten het leven. Twee overigens niet herkozen D’66-Kamerleden hebben inmiddels ook overduidelijk laten merken weinig ge lukkig te zijn met het huidige D’66. Zowel de financieel specialist Noote boom als de onderwijsdeskundige Wil bers hebben de slechte manier waarop de fractie het laatste jaar heeft gewerkt, nu in de openbaarheid gebracht; zij het dat ze beiden door iets heel anders bewogen worden. Nooteboom, in dè fractie het laatste Jaar een hardnekkige dwarsligger, is vooral boos op Hans van Mierlo en Ruby van der Scheer, die de partij gemaakt zouden hebben tot een „rech tervleugel van de PvdA”. Volgens Noo teboom had D ’66 zichzef moeten blijven Nu is het een partij die slechts op enkele punten afwijkt van de 28 andere en ze zorgt daarmee slechts voor ver deeldheid en allerminst voor vernieu wing, meent hij. 'ég ’Nil werken 'tegen i iri de kwe>1 JiSnïhtitzenp m ,‘je# ’iek-‘ cent f’*1- „Het laatste jaar stijgt het aantal klachtaj,' sterk. Er zijn natuurlijk ook whinten bij de klagers. Maar de operatiekamer een rode knop? Alarm sein voor een reddingsteam als er iets mis dreigt te gaan: voor de anesthesist, de cardioloog, de internist, noem ze maar op. De specialisten, die op het alarmsein hun bezigheden in de steek laten en naar de operatiekamer rennen.” „Er zijn heel veel fouten In de zieken huizen. Tussen haakjes: hoe zou het staan met de brandveiligheid in de zie kenhuizen? Zou er geoefend worden om die op peil te houden? Ik twijfel eraan.” Welke rol spelen hierbij de medische tuchtcolleges, de rechtspraak van de art sen zelf? Schuurmans Stekhoven: „Het toezicht op deze colleges is onvoldoende. Ze krij gen nog niet één percent te behandelen van wat ze zouden moeten behandelen. De tuchtcolleges kennen vier maatrege len: waarschuwing, berisping, boete en schorsing en ontzetting. Ze missen het recht tot voorwaardelijke veroordeling. In te veel gevallen worden slechts waar schuwingen of, berispingen uitgedeeld. Daarvan is alleen beroep op het centraal medisch tuchtcollege mogelijk.” „Pas bij boete en schorsing of ontzet ting kan in beroep worden gegaan bij het gerechtshof en vervolgens bij de Hoge Raad. De voorzitters van deze colleges zijn juristen, maar ze zouden ook arts moeten zijn. Nu weten ze te weinig van de medische sfeer, ze kunnen de rapporten niet lezen en de juiste vragen niet stellen. Bij wetswijziging zal de openbaarheid van de tuchtcolleges wel worden doorgevoerd. Dat is al enige winst.” „Maar de klagers worden des duivels als de verzekeringsmaatschappijen niets van zich laten horen en als de artsen elkaar steunen en alle ellende verdoeze len. Het optrekken van rookgordijnen veroorzaakt niets dan woede en wan trouwen. En terecht, want er is reden toe. Er moet meer openheid komen. Prof. Smalhout heeft niets te veel gezegd, Het D’66-bestuur heeft ondanks de grote onrust besloten voorlopig geen al gemene ledenvergadering bijeen te roe pen. Een aantal leden had daar het bestuur om gevraagd. Volgens het be stuur moet er echter eerst duidelijkheid komen in de formatie en bovendien verwacht men weinig heil van een con gres zo kort na een grote verkiezingsne derlaag. Men vreest dat de emoties, vooral bij de mensen die de oude koers weer terug willen, zó hoog zullen oplo pen, dat de samenwerking met de PvdA in gevaar komt en daarmee ook de formatie. studierichtingen. Op beide gebieden is hij een autoriteit. Al voor de oorlog schreef hij in kranten als medisch medewerker. Nu publiceert hjj in medische tijd schriften over aan de medische sfeer verwante juridische onder werpen, en in juridische bladen over medische zaken, die voor ju risten van belang zijn. Men zou dus achter de betiteling „arts-ad vo- Uit de situatie blijkt dat het gevaar voor een breuk, waarmee Strauss had gedreigd, is bezworen. De spanningen binnen de al 23 jaar samenwerkende partijen bestaan echter onverminderd voort. Barzel noemt het nu zijn eerste op dracht ervoor te zorgen dat de oppositie spoedig weer tot handelen in staat is. En het nieuwe element is dat niet alleen de regeringspartijen SPD en FDP, maar ook de partijen van de oppositie coalitie gesprekken moeten voeren. „Hoogleraren schrijven prachtige leer boeken over hoe het wel zou moeten. Maar wie schrijft een leerboek over de fouten, die kunnen worden gemaakt? Met de bedoeling die te vermijden door de ervaring van alle ongelukken erin te verwerken? Want er wordt nooit zomaar één fout gemaakt, altijd meer. Maar rookgordijnen omhullen de fouten, de gebreken worden verdoezeld.” Wat zou verder ter voorkoming van dodelijke fouten moeten worden gedaan? Schuurmans Stekhoven: „Kijk, een specialist die een fout maakt, is niet verplicht daarvan kennis te geven. Nie mand is immers verplicht een strafbaar feit aan te geven? Gemaakte fouten zouden bij de inspecteur van de Volks gezondheid moeten worden bekendge maakt en vandaar ter kennis van de officier van Justitie worden gebracht. Maar een specialist in een ziekenhuis geeft geen fout aan bij de geneesheer- directeur. Dat zou in strijd zijn met het medische beroepsgeheim.” „Het enige dat zo’n arts kan doen, Is de overlijdensverklaring eerlijk invullen. Maar als bij een suikerpatiënt een voor een dergelijke ziekte dodelijk middel wordt ingespoten, wat wordt dan als doodsoorzaak aangegeven? Suikerziekte! En ais bij een patiënt met maagperfora- tie een darm wordt doorgesneden tijdens het opereren, dan is de doodsoorzaak de maagperforatie! En zo kan ik rijen 0Ve. irgpectieappafaat vallen orJ men." ?g wérken te iiUor jf.A’ jKTe" J o ’Ir j De conclusie is getrokken na bestude ring van de „zwarte doos”, hét apparaat dat alle technische gegevens van een vlucht optekent. Het apparaat werd on beschadigd tussen de brokstukken van het toestel gevonden. Een woordvoerder van de charter maatschappij „Spantax Airlines” heeft gezegd dat de maatschappij de mogelijk heid van de explosie van een motor als reden voor het vliegtuigongeluk ver werpt. balen tabak van. Dan hoef ik ook niet meer in de Kamer, obk niet als ik door verschuivingen weer aan de beurt zou komen.” Wilbers komt tot dezelfde conclusie. Hij is de eerstvolgende op de D’66-lijst, die weer in de Kamer komt en als er enkele D’66’ers in een kabinet verdwij nen (wat zeer waarschijnlijk is) dan zal hij er over een maand misschien al weer bij kunnen zijn. „Ik weet niet of het zinvol is om nog terug te komen”, zegt hij nu. „Ik heb maandag een brief aan Van Mierlo geschreven dat het nu eens afgelopen moet zijn met al dat geouwe hoer over de koers die de partij wel of niet moet gaan. Er moet gewoon ge werkt worden. We moeten ons meer richten op de praktische politiek en niet almaar theoretiseren over partljvemieu- wlng.”» Beschikt u over cijfers? „Helaas zijn die er niet veel. Maar er is wel iets. In 1963 publiceerde prof. Kuijer uit Den Haag een rapport „Fou ten en tekortkomingen”. Dat werk is betrekkelijk onopgemerkt gebleven Prof. Kuijer had in het ziekenhuis Zuid- wal vijf jaar lang elke week met de gehele staf de ziektegeschiedenissen en de sectierapporten van overledenen op de chirurgische afdeling op fouten beke ken. De vraag werd gestpld: Hoeveel patiënten zouden niét zijn overleden als de gemaakte fouten niet waren voor« - komen?” Die zorgvuldigheid wordt te weinig in acht genom én? Schuurmans Stekhoven: „Daaraan ontbrepkt veel in de ziekenhuizen. Bo vendien zijn de Specialismen allemaal heilige huisjes, dié1 mTJéten worden ont- zten. .Ze hebben’ook geen contact met elkaar. Nu zal er dus meer toezicht moeten zijn in het kader van de nieuwe Wet Gezondheidsvoorzieningen. Maar het ontb’-eekt en de minis- ilkaar rin. Dat is 'van' de atsadeihi- lantat >1 e. !rfis_ t'xjes wordt me* rr p>.J?a T) „Maar in feite zouden waarschuwing en berisping moeten worden afgeschaft. Dan kunnen de tuchtcolleges trouwens verdwijnen en kunnen de procedures voor het hof worden gevoerd. Niet voor de civiele kamer, zoals nu, maar voor de strafkamer. In dat opzicht is er geen eenheid van jurisprudentie. Het publiek heeft in ieder geval recht op die open baarheid. Want de zaak is dat het pu bliek zich meer interesseert voor een eerlijke behandeling dan dat het per se een bepaalde arts wil ophangen, als die tenminste zijn fout toegeeft.” caat” ook nog „journalist” of beter misschien „publicist” kun nen plakken. Schuurmans Stekhoven begon als plattelandsarts in Drente. Raakte toen betrokken bij het adviseren van verzekeringsmaatschappijen over moeilijke zaken op medisch- juridisch gebied. Besloot toen dat hij dit werk beter zou kunnen doen als hij ook meester in de rechten zou zijn. Verhuisde naar het westen en raakte, meer besla gen door zijn tweede titel, geheel betrokken in deze adviserende praktijk. Hij had dit werk al enige tijd ver minderd en zich wat teruggetrok ken in de buurt van Eindhoven toen de belangstelling zich plotse ling op hem richtte. Dat kwam door zijn optreden ter verdediging Wordt er nu veel of weinig geklaagd over medische behandelingen? Schuurmans Stekhoven: „De mensen die klagen, vormen maar een klein deel van de potentiële klagers. Men weet niet waar de klachten naar toe moeten. Het publiek weet ook niet hoe de aansprake lijkheid is geregeld. Daarom vind ik dat er voor klachten op medisch gebied een ombudsman moet komen.” „Voorlichting van de kant van ziekenhuizen aan patiënten ontbreekt meestal. Elke patiënt zou bij binnen- een foldertje moeten krijgen, staat hoe de bezoekuren zijn geregeld, waar hij met eventuele klach ten terecht kan, welke verzekerifng te gen wettelijke aansprakelijkheid het zie kenhuis heeft. Ziekenhuizen en specialis ten dienen zodanig verzekerd te zijn dat aan de hoogste eisen kan worden tege moetgekomen en rechtstreeks verhaal op assuradeuren mogelijk is. Daaraan ont breekt nagenoeg alles. Maar de specialis ten lopen heel hard als ze worden aan gepakt, dat merk ik wel.” Een groot probleem is ook dat de gedachtenwerelden van medici en juris ten geheel uit elkaar liggen. Dat merkt Schuurmans Stekhoven dagelijks in zijn adviserende praktijk. Er zijn veel te weinig medische juristen en het ontbre ken van deze deskundigen wreekt zich voortdurend. Hij vindt dat degenen, die medicijnen willen studeren, maar moe ten wachten wegens de beperkte capaci teit aan de universiteiten, eerst rech ten zouden moeten gaan doen. Worden er zo veel fouten gemaakt in de ziekenhuizen? Schuurmans Stekhoven: „De zieken huismisère stapelt zich op, zij is het vijfvoudige van vroeger. Een oorzaak is ook de overbelasting van de huisartsen, die veel te veel afschuiven. Het percen tage „flauwekulpatiënten”, zoals ik het maar noem, van een huisarts ligt tussen de 70 en de 80. En bij de specialisten, die per verrichting worden betaald komt het neer op lopende-bandwerk, dat kan moeilijk anders. Bovendien is df accommodatie in de meeste ziekenhuizen niet voldoende.” uM ..Het artsenbeeld is anders geworden Dokters hebben van de mens, die zij behandelen, geen menselijke indruk meer. In ziekenhuizen zijn de patiënten nummers. Waarom zit er niet in elke fouten. Dat kan gebeuren, ook bij de beste behandeling. Maar dan blijft nog 10 percent over. En dat doorsproken van de gevallen gebeurt lang niet overal, hoewel dr. Versteeg, de voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging, zegt van wei. Als het 50 percent is dan is dat al verschrikkelijk mooi. En prof. Kuijer was de enige, die durfde publice ren.” De situatie in de anesthesiologie is dus symptomatisch? Schuurmans Stekhoven: „Dat durf ik wej te stellen, ja. Het is maar een klein stukje van de misère. Smalhout heeft het jarenlang opgekropt, maar komt nu naar buiten met de misstanden in zijn vak als gevolg van de failliete boedel, die zijn voorganger, prof. Nuboer, heeft achtergelaten. Daar komt bij dat de anesthesiologie een nieuw vak is, waar van de outillage onvoldoende Is. De elektrische controle-apparatuur ont breekt veelal. Smalhout heeft de specia listen vreselijk aan het schrikken ge maakt.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3