Zeeweg Ziekenhuis wil grootst mogelijke openheid naar buiten Hermes blijft in Kamer Redelijke vangst visclub Velsen Hoogovens maakte film over archeologische vondsten Subsidie voor Peregrinus SLAGERIJ DE WIT F 'Wl 5 KOOS POSTEMA ALS GESPREKSLEIDER ZIEKENHUIS EN BURGERIJ B Comitéschool viert volgend jaar mei 75-jarig bestaan SLUITINGSTERMIJN Tweeduizend blikken hondevoer over de weg „HET VERLEDEN PRESENT”: EEN KNAP STUK WERK I 4 TJMUIDER COURANT A DECEMBER 1972 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST (Van een onzer verslaggevers) Kort IJmondnieuws Discussie 1 LUIDSPREKERS 1.98 WOENSDAG-AANBIEDING 500 gram GEHAKT Voordelige vleesaanbiedingen 3.49 1.28 ■r WEEKEND-AANBIEDINGEN 0.98 3.95 2.80 Moerbergplantsoen 1, IJmuiden, tel. 14286 IJmuiden Symposium JERZY KATLEWICZ PETER PALECZNY - piano Opgaven moeten uiter lijk binnen zijn voor plaatsing op MAANDAG vrijdag 16 uur VELSEN De directie van het Zeeweg Ziekenhuis heeft aan de „vooravond” van de officiële ope ning van het nu geheel voltooide voor zover men daarvan bij een zich steeds ontwikkelend gezond heidsproject kan spreken zieken huis een persconferentie gehouden vooral om de plaatselijke pers zo breed mogelijk te informeren om trent de te verwachten activiteiten en de wijze waarop het nieuwe zie kenhuis zich opstelt ten opzichte van de buitenwereld, met name de bur gerij van de gemeente Velsen. WIENER SCHNITZELS, per stuk.. 500 gram PAARDELAPPEN 250 gram PAARDEBiEFSTUK 500 gram SCHOUDER- KARBONADE 150 gram HAM DINSDAG vrijdag 16 uur WOENSDAG maandag 16 uur DONDERDAG dinsdag 16 uur VRIJDAG woensdag 16 uur ZATERDAG donderdag 16 uur -J S.»"' 1 - ADVERTENTIE Programma (Van een onzer verslaggevers) de zes (Van een onzer verslaggevers) WWW* BEVERWIJK De maandagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer ge houden loting heeft bepaald, dat de heer A. J. Hermes uit Beverwijk lid van de Kamer mag blijven. Zoals bekend moest de Beverweker met drie andere kandidaat- Kamerleden van de KVP loten om drie zetels. De volgende wedstrijd wordt gehou den op zaterdag 9 december in de ring vaart van Haarlemmermeer. De fraaie ruime hal van het Zeeweg Ziekenhuis waar bezoekers ook op het laatste moment nog een presentje kun nen kopen voor de patiënt die zij gaan opzoeken. Rechts een deel van het reus achtige wandkleed dat echtgenotes van artsen en specialisten uit Velsen ver vaardigden. Schieten. Schietvereniging De Vrij heid te Heemskerk bezit weer drie top schutters, die in de onderlinge competi tie in zaal Dam 98 punten schoten. A. Schoehuis en D. v.d. Meet volgden met 97 en D. van Blanken met 96 punten. leden present’’ gefotografeerd tijdens het maken van een der opnamen. De voorzitter van het adoptie-comité, de neuroloog J. ten Brink zal op de openingsmiddag een nadere toelichting geven op het initiatief van de medewer kenden van het ziekenhuis. Een ander deel van de opening van het Zeeweg Ziekenhuis vindt vrijdag middag plaats. Dan is er voor alle daar in geïnteresseerde medici, verpleegkundi gen en maatschappelijk werkenden een VELSEN. De hengelsportvereniging heeft zaterdag haar zesde wedstrijd in de wintercompetitie gehouden. In ver band met de harde wind kon echter niet in de ringvaart van Heerhugowaard ge vist worden en moest worden uitgewe ken naar het Niedorperverlaat. De vangst was redelijk. In totaal werden 101 bovenmaatse vissen verschalkt. de hal van het ziekenhuis al voorzien heeft van een plaatsbewijs voor aan staande zaterdagochtend. Er is ook gedacht aan club- en buurt huizen en lagere scholen. Voor belang stellenden van hieruit is er op woensdag 13 december een bijeenkomst in het ziekenhuis. Daarvoor is ook contact op genomen met het Kennemer Vormings instituut in Velsen-Noord. Bedoeling van deze op de jeugd ge richte activiteiten is zoveel mogelijk in formatie te verschaffen omtrent de ge zondheidszorg. Daarom legt de directie van het ziekenhuis er de nadruk op dat het hier zeker niet gaat om een wer vingscampagne of pure beroepsvoorlich ting. Dokter Lampe tenslotte: „Wij hopen op een brede interesse in de gezond heidszorg, in de werkzaamheden in en rond het ziekenhuis en als we het heb ben over mondigheid, dan mikken we bepaald op een andere mondigheid dan die welke alleen maar informatie over het eten of openstaande ramen aan het licht brengt. Er zijn belangrijker dingen, wij doelen vooral op de immateriële aspekten, dat die in Nederland wat meer belangstelling krijgen”. IJMOND. Bij Hoogovens is voor een publiek bestaande uit leden van de Raad van Bestuur, oud-directieleden en zeer veel belangstellenden in de archeo logie de film vertoond „het verleden present” over de vondsten welke zijn gedaan bij opgravingen op het Hoogo- vensterrein. bedraagt 40.800. De resterende 50 c^t m«n symposium met als onderwerp: „Hoe functioneert de relatie tussen specialist en patient in het moderne ziekenhuis?”. In opdracht van het Zeeweg Ziekenhuis werd onder supervisie van dr. H. Ph. Milikowski, klinisch socioloog en ver- 'bonden aan de universiteit van Amster dam, een verkennend onderzoek inge steld naar deze relatie. Uit het patien- tenbestand werden honderd willekeurige namen getrokken en naar vijfenveertig daarvan ging een brief uit met het verzoek of men bereid was zich in een interview van circa tweeënhalf uur uit te spreken over de in het ziekenhuis opgedane ervaringen. Dit onder garantie van anonimiteit. Het symposium zal worden geopend door dokter Lampe, waarna inleidingen zullen volgen van mejuffrouw S. W. Begemann, interniste, en de heer B. S. Polak, lektor huisartsgeneeskunde te Amsterdam. Eveneens zal dr. Milikowski self het woord voeren, terwijl er daarna nog een 'inleiding volgt van drs. N. Schelvis, directeur van het onderzoekbu reau Inter-act uit Dongen. Van de vijfenveertig gevraagde pa tiënten stemden op één na allen in met het verzoek om een interview. Deze vraaggesprekken zullen later ten dienste komen van het Zeeweg Ziekenhuis en mogelijk het begin van een basis voor verdere medisch-sociologische onderzoe kingen vormen, waarbij anonimiteit ge handhaafd zal blijven. Dokter Lampe:,, De medische sociolo gie is in ons land nog een nauwelijks verkend onderwerp en er is daarom ook heel veel behoefte aan. Aan de hand van de gestelde vragen kunnen we tot een verder onderzoek komen, er komt bewe ging in de zaak”. Zaterdagochtend is de aula van het Zeeweg Ziekenhuis voor de derde maal deze week vol gasten. Dan is namelijk de burgerij van de gemeente Velsen aan de beurt om deel te nemen aan de openingsactiviteiten. Het onderwerp van het symposium van de vorige dag zal Concertgebouw Haarlem vrijdag 8 december 1972 8.15 uur Derde concert serie 8 „Populaire landenserie” dirigent solist POLEN Elsner Ouverture Leszek Bialy Chopin Pianoconcert no 1 in e kl. t. Golabek Symfonie in D gr. t. Moniuszko Concertouverture Bajka Entrée 5,(a.i.) c.j.p. geldig Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, Haarlem, van 10-3 uur, telefonische 320994 van 12-3 uur. De geneesheer-directeur van het Zee weg Ziekenhuis, dokter C. F. J. Lampe benadrukte daar nog eens dat hij een modern ziekenhuis voor een ieder open wil stellen: „Het ziekenhuis is geen burcht meer. Het staat middenin gemeenschap en heeft meer behoefte dgn ooit om met die gemeenschap tot een wisselwerking, een dialoog te ko men. Het is te lang gesloten geweest en waarvoor? Je hebt hier niets te verber gen”. Dat er ook bij de bevolking ruime belangstelling voor het ziekenhuis leeft, wees het zogenoemde „Open Huis”, dat precies een jaar geleden bij de inge bruikname van het ziekenhuis gehouden werd, duidelijk uit: meer dan vijfdui zend belangstellenden uit de burgerij kwamen het fonkelnieuwe gebouw door wandelen. De nagestreefde openheid naar buiten komt ook tot uitdrukking in het pakket van openingsactiviteiten. Tijdens de offi ciële opening, aanstaande donderdag door burgemeester W. M. B. Bosman, zal ook de voorzitter van het Medisch Cen trum Velsen, ir. D. N. Dammers het woord voeren. Daarnaast zullen er enige geschenken worden aangeboden. Daaron der is een fraai kleurrijk wandkleed, bestemd voor de ontvangsthal, dat ver vaardigd is door een groep echtgenotes van artsen en specialisten uit de ge meente Velsen. Het on twerp is van naaldkunstenares Anneke van der Heij den. Een belangrijke plaats zal die mid dag worden ingeruimd voor de presenta tie van het adoptieproject alupe in Ke nia. Zoals bekend, heeft het ziekenhuis op zidh genomen gedurende een aantal jaren gedacht is aan vijf jaar de ontwik keling van een gezondheidsprojekt in de derde wereld voor een deel te bekosti gen. De keuze is gevallen op de bestrij ding van de lepra, (melaatsheid) en in Alupe in Kenia is reeds een polikliniek met ruimte voor fysische therapie, ar- beidstherapie. Er is ook reeds gestart, zij het op bescheiden wijze, met een ortho pedische schoenmakerij. Naast de ont wikkeling van deze schoenmakerij wil het Zeeweg Ziekenhuis, gesteund door giften van personeel en bevolking een groot deel van het personeel zal vijf jaar achtereen een deel van het salaris afstaan de opleiding van in landse fysiotherapeuten en arbeidsthera- peuten bekostigen. IJMUIDEN. De Comitéschool in de Kerkstraat gaat volgend jaar mei haar vijfenzeventigjarig bestaan vieren. Ten einde voor dit feest de benodigde gel den ce verkrijgen heeft het personeel van de school in samenwerking met de oudercommissie reeds verschillende suc cesrijke acties gevoerd. Zo is er ten bate van de feestkas kaas verkocht en heeft men een kienavond georganiseerd. Vol gend jaar februari hoopt men nog een bazar in de school te organiseren en tegen Pasen een zogenoemde eierkien. Bij de nieuwe oprit van het ziekenhuis zijn sinds enige tijd verkeersborden ge plaatst die er op wijzen dat parkeren daar verboden is. Daarvoor is andere ruimte onder de oprit beschikbaar. i Het feest zal op drie verschillende dagen gevierd worden. Donderdag 10 mei staat in het teken van de sport, ’s Avonds zal er in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat een herdenkings dienst worden gehouden. De vrijdag daarop zal er voor de kinderen een fietsrally georganiseerd worden gehou den die gehouden wordt in de vorm van een ganzebord. Voor de kleintjes van de lagere klassen denkt men aan een film programma. ’s Avonds houdt men voor de ouders van de leerlingen een feest. Er zal dan een door de school zelf opgeno men speelfilm worden vertoond, waarbij de kinderen een avontuurlijke bank overval in IJmuiden in scène zetten. De opnamen zullen in de komende kerstva kantie plaats hebben. Ook zal er die avond nog een komische film over de dagelijkse gang van zaken in de school worden vertoond en men hoopt verder de ouders een toneelstuk voor te zetten, dat opgevoerd zal worden door leerlin gen van de zesde klas. Zaterdag 12 mei zal er een voetbal wedstrijd worden gespeeld tussen het onderwijzend personeel en waarschijn lijk net Veronica-voetbalteam. Het is nog niet bekend waar de sportieve ont moeting zal plaats hebben. Wel staat vast dat ei voor de aanvang een feeste lijke kinderoptocht door IJmuiden zal trekken om zoveel mogelijk supporters mee te lokken, ’s Avonds wordt er in de school een reünie gehouden. In verschil lende lokalen zullen tentoonstellingen worden ingericht die het verschil tussen het oude en het hedendaagse onderwijs in beeld moeten brengen. Men hoopt dat zoveel mogelijk oud-leerlingen naar de reünie-bijeenkomst zullen komen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het bestuur van de PeregrinUs-stichting .heeft zich tot de provincie gewend- mei .gen subsidieaan vraag van 20.400 *Het tekort over 1971 pro- zal worden verleend door de ge- ten Velsen, Beverwijk en Heerns- Een bijdrage van de opvangge- 5n uiten de IJmond kan be- xo’den verlangd, omdat de ie] toen hoofdzakëli. ik rdhtte tl andse werkn.ef.ners J de it peff ;an Noord-, Holland stljen ■SGeir vooin het- geiragde tienen, t dan weer worden behandeld ook herkenbaar zijn voor hen die niet dage lijks werkzaam zijn in de gezondheids zorg. Er zal getracht worden om na de inleidingen van deze ochtend tot een discussie met de burgerij te komen. Als gespreksleider zal Koos Postema (U weet wel van de „Uren U”) optreden. Aan de informatiebalie van het ziekenhuis zijn nog enkele tientallen kaarten beschik baar. Vanwege de beperkte plaatsruimte 250 stoelen moest worden overge gaan tot het uitgeven van plaatsbewij zen. Een deel daarvan is beschikbaar gesteld aan groeperingen en instellingen die zich inzetten voor de medemens, het resterende deel is gratis beschikbaar voor andere belangstellenden in de ge meente. Tenslotte is er vanuit het ziekenhuis ook aan de jeugd gedacht. Aan een aantal scholen zijn diensten geboden, bijvoorbeeld in de vorm van inleidingen en discussies waarbij iemand uit het ziekenhuis tegenwoordig is, echter op voorwaarde dat zoiets past in een be paald programma. Met name de Visse ring Scholengemeenschap heeft daarvoor ruimte gemaakt in de lessen Maatschap pijleer en het blijkt daar zo aan te slaan, dat een aantal leerlingen zich in De stand na zes wedstrijden is als volgt. Ereklasse: P. Woord 1036 p. A. Jongbloed 1028 p. D. Otte 1003 p. A-afd.: W. de Vos 900 p. A. E. Jensen 684 p. A. Schaper 578 p. B-afd.: A. Kouwenhoven jr. 662 p. H. J. Pieterse 616 p. F. Houtgraaf 319 p. VELSEN Een vrachtauto die maandagmiddag omstreeks kwart oVer vier op de oostelijke toevoerweg 5*4. Rijksweg 9 reed, verloor daar t zer.d blikken hondevoer. Dor Ajn til i»sblikte lekkere hapjes jK'fe,'-' cL.ir 8 veter/; aid lagen, duurde enteren uur.oorat het verkeer. weer normal voortgr De film toont hoe bij grondwerkzaam heden ter voorbereiding van de bouw van grote gebouwen soms gestuit kan worden op zaken, die van historische of archeologische betekenis zijn. Door sa menwerking tussen bouwer, opdrachtge ver en archeoloog is een wetenschappe lijk onderzoek dan mogelijk. De voor treffelijk samengestelde film neemt de kijker mee her en der over het terrein van deze basisindustrie en laat zien, dat moderne fabrieksgebouwen staan op plaatsen waar vroeger boerderijen ston den en men zelfs blijkens gevonden sporen iets heeft gedaan aan de een of andere vorm van staalbereiding. De kijkers maken voorts kennis met des kundigen, die uit zorgvuldig verzamelde voorwerpen, uit grondmonsters en uit in de grond af te lezen sporen, conclusies trekken over het leefpatroon van vroe gere bewoners. Ook de moderne wetenschappelijke methoden worden getoond. Via allerlei manipulaties in laboratoria kan de ou derdom van vondsten, de opeenvolging van de verschillende culturen en de aard daarvan worden bepaald. In de film is voorts iets weergegeven - van de sfeer waarin de bewoners hebben geleefd, een sfeer waarnaar men overi gens slechts kan gissen. Cameraman J. A. Wosyka, geluidstechnicus P. P. Har- tendorf hebben in samenwerking met tekst- en scenarioschrijver A. J. Schot man en de filmdienst van Hoogovens, een voortreffelijk stuk arbeid verricht. De uitslagen waren: A. Kouwenhoven sr. 327 p.; R. Bosma 207 p.; A. Schaper 178 p. A. Jongbloed 176 p. W. de Vos 170 p. H. J. Otte 167 p. A. E. Jensen 137 p. P. Woord 137 p. D. Otte 126 p. J. Vrijhoef 80 p. '7 si '%V'; S-,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5