RINUS ISRAEL George Best op transferlijst bron van ergernis Koopmans en Van Eck Nog steeds geen zekerheid over Nico Rijnders Hart van topvoetballers wordt erg zwaar belast ’I Maat wellicht terug n in honkbalselectie Barmentlo liet zich onderzoeken Lubanski niet naar Feyenoord J3' M „Maandagkranten een geschorst rat mü moolo MANCHESTER HEEFT ER GENOEG VAN D Voor voorbereiding op EK DD Dl Dti|u IQ |DF èssIbM i1 ii m ’*^«08000 WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 (Van onze correspondent) El Cordobés Controle ge- Clementie voor Inspanning MANCHESTER De 26-jarige George Best is gisteravond door zijn club Manchester United op de trans ferlijst geplaatst. De Engelse top- voetballer die maandagnacht spoor loos verdween, dook gisteren weer in Manchester op waar hij door de directie van de club werd verhoord. Verschijnsel Hij moest zich verantwoorden voor zijn laatste in een reeks van lang zamerhand beroemd geworden spij- belpartijen. De afgelopen weken had Best tot vijf keer toe de club- trainingen verzuimd. Hoewel Man chester verder geen bijzonderheden over het gesprek met Best bekend wilde maken is het duidelijk dat men hem niet meer voor verbete ring vatbaar acht en dat het voor beide partijen beter is dat hij op de transferlijst gaat. Manchester, dat het nu al jarenlang met Best heeft geprobeerd, is uiteindelijk afge knapt en wil een minimaal bedrag van 300.000 pond (ongeveer twee en een half miljoen gulden) voor hem hebben. t en u jcQianrvnr* ilF! SHi J (Van onze sportredactie) „Die maandagkranten zijn of JUa. De tototips van Rinus Israel luiden: (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze sportredactie) te (Van onze spportredactie) Boudewijn Maat: „Nog geen beslissing genomen’’. George Best zoals de clubleiding hem het liefst ziet. Als bedreiger van iedere doel- verdediger. Dit laatste wordt bij het Britse voetbdlfenomeen echter een steeds zeld zamer zaak. Maar ook de rijke Londense vereniging lijkt een beetje afgeschrikt door Bests grillige escapades. Zoals bekend had Feyenoord er veel Amerikaanse dollars voor over om Lu banski te strikken. (Van onze medische medewerker Dr. J. Kater) het hart vergt, nog afwijkingen schijnselen gaven die door het gewone lichamelijke onderzoek herkend konden worden. Waarbij niet vergeten mag wor den dat brandweerlieden, net als prof voetballers, goed getrainde sterke man nen zijn. Maat: „Ik heb nog geen enkele beslis sing genomen. Ik sta evenwel niet meer 2 3 1 1 1 1 1 1 3 2 1 1 1 HaarlemFeyenoord VeendamFC Groningen SVV—Roda JC AZ’67Den Bosch AmsterdamHelmond NECGo Ahead TelstarFC Twente SpartaMW NAC—Ajax ExcelsiorFC Utrecht VolendamPEC HeraclesHeerenveen Elinkwijk—VVV Zij vertoonden geen enkel verschijnsel dat erop wees welke afwijkingen er in hun kransslagaderen bestonden, alhoe wel die op zichzelf niet levensgevaarlijk waren, aldus het onderzoek. Toch waren deze afwijkingen by de 37 mannen die afgevoerd werden, blijkbaar belangrijk genoeg om tot deze maatregel over te gaan omdat zij tijdens de uitoefening van hun moeilijke taak niet zelden pres taties moeten verrichten die hun hart overmatig sterk belasten. Dat is ook bij Tot de uitgenodigde spelers behoort ook Boudewijn Maat, die na de Colum- bia-affaire voor het Nederlands team bedankte. Oosterhof: „Ik moet nog con tact opnemen met Boudewijn, om te vernemen, of hij inderdaad bereid is weer voor het Nederlands team uit te komen. Wil hij dat niet, dan wil ik toch proberen hem als assistent-coach bij het team te halen.” George Best verdween echter maan dagnacht zonder Annette in het duister, waaruit hij gisteren in Manchester kwam opdagen. Kennissen van Best na men aan dat hij opnieuw de wijk had genomen naar Spanje, maar dat bleek niet het geval. Het is de tweede keer dat Best op een dergelijke manier van zich deed spreken. In januari verdween hij ook plotseling uit Londen na een ver geefse poging om de Britse schoonheids koningin Carolyn Moore het hof te ma ken. Bij Manchester dacht men dat Best weer eens verdwenen was omdat hij in nerlijk onder een enorme spanning leeft. Dat begon al toen hij vijftien jaar oud was en op die leeftijd al bedragen verdiende waardoor hij zich onder meer schuldig ging voelen tegenover zijn fa milie. Best kwam uit een arbeidersgezin en hoewel hij zijn ouders rijkelijk liet delen in zijn financiële welvaart, leefden zij toch in een andere wereld. Sinds die tijd is het allemaal alleen maar trooste- lozer voor Best geworden. Dit jaar dreigde Best geestelijk opnieuw in de vernieling te raken toen de IRA het verboden Ierse republikeinse leger dreigde om sancties te ondernemen te- gens zijn familie die in Noord-Ierland woont. ROTTERDAM. Rinus Israel zal zondag voor de bekerwedstrijd tegen Haarlem waarschijnlijk niet beschik baar zijn. Feyenoords vrije verdediger liep afgelopen zondag in de wedstrijd tegen FC Amsterdam een nieuwe blessure op aan zijn geopereerde knie. Israel zelf: „Het is gelukkig niet zo ernstig allemaal. Er is een lichte beschadiging van de kniebanden. De aanhechting is een beetje verrekt. Ik moet deze week een paar dagen goed rusten. Dan is ook al het vocht weer verdwenen." Natuurlijk was deze voetballer des tijds medisch gekeurd en regelmatig on der medische controle, waarbij echter nooit was geconstateerd dat er iets aan zijn hart haperde. Blijkbaar had hij ook een normaal elektrocardiogram, als te ken dat zijn hartwerking (ook wat de fijne elektrische prikkelgeleiding betreft) in orde was. Wel had hij enkele malen last van benauwdheid, duizelingen en andere klachten gehad, maar ook toen was er niets bijzonders aan zijn hart gevonden. Toch moet achteraf worden geconcludeerd dat dit jonge hart niet bestand was tegen de overmatige in spanning en de belasting die de training en het spelen als profvoetballer met zich meebrengen. „Nu Haarlem zo twijfelt aan het ge beurde”, aldus de Arnhemmer, „leek het me noodzakelijk dat een medicus offi cieel rapport opmaakte van de bij mij te constateren gevolgen van dat voorval. Maar ik vind het diep treurig dat ik tot die stap gedwongen ben omdat het Haarlem-bestuur twijfelt aan mijn le zing over dat incident Daar ben ik echt door geschokt. Als ik het populair mag zeggen: ze hadden me beter een tweede steen naar mijn hoofd kunnen gooien dan me dit aan te doen. Ik vind het een vreselijke aantijging. Zo echter, benadrukt secretaris Arnol- dy, heeft Haarlem het zeker niet be doeld. „In mijn rapport aan de KNVB”, aldus de heer Arnoldy, „liet ik duidelijk zo afwijzend tegenover het nationale team als in het verleden. Dit wordt ook veroorzaakt, door de meer constructieve koers, die het bondsbestuur is gaan va ren, getuige alleen al de positieve bena dering van het .Journalistenplan”, waar ik trouwens ook volledig achter sta. Veel zal afhangen van het gesprek, dat ik één dezer dagen met de heer Ooster hof zal hebben. Wat de kwestie Urbanus betreft: ik geloof wel, dat die voor mij is afgedaan.” Om zich daar zo optimaal mogelijk voor te bereiden zal een selectie van 23 spelers vanaf 9 december wekelijks zo wel een honkbaltechnische als een con ditietraining gaan volgen. De honkbal technische training zal onder leiding staan van bondscoach Charles Urbanus, die dan voor het eerst na de slechte resultaten van het nationale honkbal team bij de wedstrijden om het wereld kampioenschap in 1970 in Nicaragua weer met de A-selectie zal werken. Vi- ce-voorzitter Wim Oosterhof: „Inderdaad zal Urbanus de trainingen gaan leiden en hij zal ook meegaan naar Sarasota. Er bestaat ook een betrekkelijk nieu we test met de „fletscardio-ergometer”, ’n toestel dat de verrichtingen van ’thart registreert, terwijl iemand een meetbare hoeveelheid inspanning verricht. Zulk een onderzoek werd onlangs bij 600 brandweerlieden in Los Angeles toege past, die lustig op de pedalen van deze fiets trapten. Maar de deskundigen die de resultaten ervan analyseerden, schrokken hevig: bij niet minder dan 60 brandweerlieden bleken bepaalde afwij kingen te bestaan, met in vele gevallen een groot risico voor een ernstige hart aanval. Deze 60 mannen werden op speciaal verzoek van hun bond nog eens door een team van hartspecialisten onder zocht, die de vorige resultaten bevestig den. Daarom zullen 37 van hen op non- actief worden gesteld, terwijl de overige 23 mannen onder medische behandeling kwamen. De fiets-test hadden afwijkin gen van de kransvaten van het hart aan het licht gebracht, vóórdat deze ver- ARNHEM. Om zich te wapenen tegen het rapport van het Haarlem- bestuur heeft grensrechter J. Barmentlo (Arnhem) zich tot de KNVB gewend met de mededeling dat hij zich beschik baar stelde voor een medisch onderzoek door de bondsarts. Bij de voetbalbond echter vond men het niet persé nodig dat Barmentlo daarvoor een reis (naar Zeist) zou ondernemen. „De KNVB”, al dus Barmentlo, „was van mening dat dat evengoed in mijn woonplaats kon”. En zo bezocht de tijdens de wedstrijd Haar lem-Groningen door de knieën gezakte grensrechter gisteren zijn huisarts om zijn verwondingen te laten inventarise ren. uitkomen dat we ons voor grote vragen gesteld zien. Het is zeker niet zo dat we zwart-wit gezegd, de heer Barmentlo smoesjes verwijten, daarvoor vinden we hem veel te integer. Waar het om gaat, is dat Barmentlo gevoelsmatig meent dat hij geraakt werd door een steen, terwijl wij aan de hand van allerlei feiten veronderstellen dat zoiets „technisch” onmogelijk moet zijn geweest. Ik twijfel niet aan de oprechtheid van de heer Barmentlo in zijn lezing, maar nog maals: aan de hand van de gegevens die ons bekend zijn, lijkt het nagenoeg on mogelijk dat er gebeurde wat hij dacht dat er gebeurde toen hij onderuit ging”. beroepsvoetballers vaak het geval, zelfs meestal. Hun ononderbroken trai ning is heel zwaar, en het spelen van één of zelfs soms twee zware wedstrij den per week eist enorm veel van hun fysieke gesteldheid, in het bijzonder van hun hart. Reden te meer om deze sporters ters regelmatig heel uitgebreid te laten onderzoeken, met de beste en betrouw baarste middelen die de moderne ge neeskunde ter beschikking staan. Het „gewone” elektrocardiogram levert daar bij nog geen afdoende informatie, en er zou altijd een „inspannings”-elektrocar- diogram moeten volgen, ook bij de keu ring vóórdat een speler tot de professio nele groep voetballers wordt toegelaten. De alarmerende ervaring met Nico Rijn ders geeft daartoe alle aanleiding. In de nacht van maandag werd Best nog gesignaleerd in een nachtclub in het Londense uitgaanscentrum Soho. Hij was in gezelschap van de 29-jarige Australische actrice Annette André, die op de Britse televisie geen onbekende is. Annette is erg „in” bij sportmensen. Zo heeft zij ook een tijd een verhouding gehad met de Spaanse stierenvechter El Cordobés, die haar trouwens nog steeds adoreert. Daarom vertelt Annette ook trots: „Al mijn vrienden zitten aan de top van alle mogelijke gebieden.” Het is natuurlijk wel een nadeel voor Israel die, na een uitschake ling van vele weken, zo snel mogelijk weer in zijn oude wedstrijdritme wil komen. De Feijenoorder meent echter „Het ging afgelopen zondag behoor lijk. Alweer veel beter dan in de wedstrijd tegen Haarlem. Als ik meespeel betekent dat natuurlijk nog niet direct een versterking. Daarvoor ben ik te lang afwezig geweest. Ik was erg blij dat ik weer kon voetbal len. Misschien ben je als voetballer geneigd om na zo’n blessure toch weer iets te snel te beginnen, maar voor mijn gevoel kon het. Anders had ik het beslist nog niet gedaan.” Ook in het gewone dagelijks leven komen gevallen voor waarin het uitvoe rig medisch en cardiologisch onderzoek gunstig waren, terwijl er kort daarna toch een hartaanval optrad, soms zelfs een dodelijke. Het roept de logische vraag op of bij zo’n onderzoek bepaalde (soms ernstige) afwijkingen van het hart onontdekt blijven. De meeste elektrocar diogrammen worden „in rust” gemaakt, en alleen wanneer daar aanleiding toe bestaat, of op uitdrukkelijk verzoek, wordt ook een „inspanningscardiogram” gemaakt. Meestal laat men de patiënt dan een trapje op en af lopen, hetgeen veel inspanning van waardoor soms toch aan het licht komen. HAARLEM. Het is nog steeds niet zeker of Nico Rijnders met voetballen zal stoppen of niet, maar dat lijkt toch wel medisch noodzakelijk. Deze 25-jarige profspeler kreeg tijdens eën wedstrijd een hartaanval waarbij hij „klinisch dood” was. Dank zij tijdig deskundig ingrijpen, gevolgd door een uitstekende behandeling in een kliniek, overleefde hij gelukkig dit ernstig gebeuren. Maar het veroorzaakte uiteraard een enorme opschudding, zowel in voetbalkringen als bij andere sportbeoefenaren, en ook daarbuiten. MAC. ’C.-AJOX6 WWWR M.V.V.g ■'.F.C. 9 Voor deelname aan de training zijn naast Boudewijn Maat uitgenodigd de Nicolsspelers Beenders, Leurs, Blom, Van der Vaart en Robert Maat, Newco mer in de selectie is de Schoten-speler Jimmy Sieval. Maandagvond vloog Best van Man chester naar Londen. Hij werkte daar mee geruchten in de hand dat Arsenal hem voor een recordbedrag (500.000 pond, ruim vier miljoen gulden) zou willen kopen. De Londense club heeft na de recente moeilijkheden van Best bij zijn vereniging als één van de vele serieuze kandidaten bij Manchester geïnformeerd naar de kostprijs van Best. Het zijn dit soort zaken geweest waar door de leiding van Manchester altijd clementie met Best, die na zijn escapa des altijd vol berouw is, heeft gehad. Dat is nu afgelopen. Manager O’Farrell hierover: „George is een vreselijk eenza me jongen. Ondanks al zijn uitspattin gen en zijn explosieve levenswijze heeft hij nooit de juiste vrouw getroffen. Hij mist dan ook totaal het gezinsleven dat u en ik hebben. Er zijn daarom ook maar weinig zaken voor hem die het allemaal de moeite waard maken. Daar om wilde hij dit voorjaar ook definitief stoppen met voetballen. Hij vroeg zich toen weer af: waar doe ik het eigenlijk allemaal voor.” Ook de publieke opinie heeft Best inmiddels laten vallen. Het dagblad Daily Mail stelde zijn lezers onlangs de vraag: „Waar moet het met Best naar toe?” Driekwart van de lezers antwoordde: „Dat weten wij ook niet, maar hij moet maar stoppen met voet ballen. Voorgoed.” De leiding daar en straks ook bij de Europese kampioenschappen, zal echter in handen zijn van de Amerikaanse coach van het Nederlands team, Ron Fraser.” Met de terugkeer van Israel, in topvorm één van ’s werelds beste li bero’s, kon Happel eindelijk min of meer terugkeren naar een vaste basis opstelling. De afgelopen weken is er op allerlei plaatsen te frequent ge wisseld. Iets wat de prestaties van Feyenoord natuurlijk niet altijd ten goede kwam. Feyenoord heeft mede hierdoor ook nog niet optimaal kun nen draaien. Israel: „Ach, wat heet optimaal? Wij staan bovenaan met twee punten voorsprong. Daar moet je vanuit gaan. Ik besef heus wel dat er door Feyenoord in alle wedstrijden niet altijd even goed gevoetbald is de afgelopen weken. Er was echter al weer een dag en een nacht verschil tussen de wedstrijd van ons tegen Haarlem, toen deed ik wel mee maar toen was Willem van Hanegem weer geblesseerd, en tegen Amsterdam. Wij spelen uit momenteel onze beste wed strijden uit. Feyenoord heeft dit sei zoen nog niet in zijn sterkste opstel ling gespeeld. Daarom zou je wel kunnen zeggen dat Feyenoord in be paalde thuiswedstrijden met een ge brek aan zelfvertrouwen heeft ge voetbald. Hoewel dat zelfvertrouwen er afgelopen zondag wel weer was." Israel is het daarom ook niet eens. met de enorme kritiek die zich de afgelopen maanden weer eens op Feyenoord heeft ontladen. Hij legt ROTTERDAM. Feyenoord krijgt dit jaar geen Poolse spits. De ster-speler van Gornik Zabrze, Lubanski heeft Fey- enoord-manager Guus Brox meegedeeld dat hij van zijn club en van de Poolse voetbalbond geen toestemming krijgt voor een transfer. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse bokskampioenen Ruud Koopmans en Ton van Eck, die voorlopig geschorst warerr wegens illegaal boksen in Duits land, zijn door het district Noord-Hol- land definitief tot 1 januari 1973 ge schorst. De NBB kan daarmee echter niet het debuut .van Koopmans, die op 8 december voor de Westduitse promotor Wiene in de ring komt, als prof voorko men. De juridisch adviseur heeft uitge zócht dat er verder geen stappen tegen Koopmans ondernomen kunnen worden, omdat hij onlangs zijn lidmaatschap van de boksbond heeft opgezegd. uit: „Die maandagkranten zijn een voortdurende bron van ergenis voor mij. In de prognoses lees je al dat Feyenoord een zwakke ploeg heeft en dat men Feyenoord ook wel even zal pakken en op maandag hoor je dan weer dat Feyenoord zwak gespeeld heeft en eigenlijk gemakkelijk te pak ken was geweest. Die elftallen heb ben dan inmiddels wel een nederlaag van datzelfde Feyenoord te pakken. Maar dat vergeet men. Ik vraag mij dan alleen maar af: als Feyenoord dan zo zwak is hoe zwak zijn die tegenstanders dan zelf wel niet? La ten al die clubs die zoveel praatjes over Feyenoord hebben eerst maar eens de hand in eigen boezem ste ken.” Men blijft natuurlijk altijd verge lijken met Ajax. Israel: „Die wed strijd tegen Ajax in de Kuip heb ik niet gezien. Ik lag toen in het zieken huis. Maar wat ik ervan gehoord en gelezen heb is Ajax nog erg goed weggekomen. Maar ook daarna bleef je iedere maandag lezen: dat Feye noord eigenlijk helemaal niets voor stelde." Zou Feyenoord de afvalrace om het landskampioenschap met Ajax vol kunnen houden? Israel: „Waarom niet? Er wordt vaak zo eenzijdig geredeneerd. Ook dat wil ik nog wel even recht zetten. Er wordt ook zo vaak gesteld dat Ajax de terugslag na die wereldbeker zo goed heeft opgevangen. Veel beter dan Feye noord dat heeft gedaan. Ajax heeft dit seizoen nu echter ook al drie competitiewedstrijden verloren. Bo vendien is die terugslag van ons ook maar betrekkelijk geweest. In het jaar dat wij de wereldbeker pakten werden wij wel uitgeschakeld voor de Europa-cup maar we werden toch wel landskampioen. Dus ook wat dat betreft is het verschil minder groot dan men over het algemeen aanneemt.” AMSTERDAM. Het bestuur van de KNBSB heeft de plannen bekend ge maakt, die er toe moeten leiden, dat het Nederlands honkbalteam zo goed moge lijk aan de start kan komen bij de wedstrijden om het Europese kampioen schap ,dat in juli 1973 in Haarlem zal worden gehouden. Zo zal een selectie van 18 spelers van 29 januari tot 10 februari worden ondergebracht in de Kansas City Royals Baseball Academy in Sarasota, Florida.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15