SURINAMERS KLAGEN OVER WREDE POLITIE lis 0 il i-;: - i r HERBOUW NZH-KOFFIEHUIS OFFENSIEF TEGEN VERKROTTING GEMEENTE MOET OP HOEPELEN Noorse boom MOOIE POEZEN IN DE RAI AMSTERDAMSE AUTO LANGER •Mi - ■i llii ■I •fl DECEMBER DONDERDAG 7 197 2 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ L W ■ÈL w Lik i - J 1 - - 1 Mn MOKUMMERS koketteren niet zo graag met het bestaan van een stadhuis 1VOU naai DEN De zes Surinaamse organisaties in Amsterdam, die na de dood van Heesbeen de „8 septemberbeweging” oprichtten, zijn erg benieuwd naar het antwoord van de minister. Dat zijn ook de heer L. A. Han kers, voorzitter van de stichting BESK en een „veldwerker onder de Surinamers”, en de advocaat Voorn. Ze willen liever eerst dat ant woord afwachten voor ze uitvoerig commentaar geven op de kwestie. VOLGENS de gemeente moet bjj de strijd tegen de verwaarloosde hoofdstede lijke woningen de beuk er in. De stad telt 200.000 huizen, die in bezit zijn van particulieren en dan nog meest kleine eigenaars. Dit jaar gingen er wegens achterstallig onderhoud 5.000 aanschrijvingen de deur uit, maar in 1973 zullen dat er zeker 10.000 zijn. Er wordt niet meer gewacht op onderhoudsklachten van bewoners, want de situatie in de verschillende meest negentiende-eeuwse buurten zal systematisch worden onderzocht Als de huiseigenaar niet wil mee werken, verricht de gemeente het noodzakelijke onderhoud, maar hij krijgt wel de rekening gepresenteerd. Op een weigering tot betalen volgt een dwangbevel. Bovendien is men van plan de bewoners afschriften te sturen van deze aan schrijvingen, zodat zjj zelf de zaak kunnen controleren. Ook de wijkcentra krij gen bericht zodat de bewoners in elk geval vroeg genoeg worden ingelicht. MET DE KOMST van het gewest Groot-Amsterdam moet de gemeente wor den opgeheven en plaats maken voor de verschillende wijken, die een eigen bestuursmacht dienen te krijgen. Deze aan het Prinsenhof waarschijnlijk met hoongelach ontvangen suggestie staat in „Macht voor de wijken", een door een PvdA-werkgroep opgestelde nota, die op het verlangen naar een democratischer bestuur drijft. De wijkraden moeten het in de toekomst gaan doen, omdat de kloof tussen bestuurders en bestuurden te groot is en technocraten al gauw de dienst uitmaken. In het Amsterdamse geval heeft het overboord gooien van de gemeente volgens de PvdA-groep ook het psychologische voordeel, dat de rand gemeenten in het gewest niet meer zo bang hoeven te zijn voor een numeriek te sterk Mokum. Men wijst er op dat het stadsbestuur vooral bij het oplossen van wijk- en buurtproblematiek ondanks de goede bedoelingen nogal eens de plank misslaat en zoiets roept spanningen en gevoelens van onvrede en machte loosheid op. Er zullen wijkactivisten zijn, die niet zo happig zijn op een wijk raad, maar die weerstand moet overwonnen worden, aldus de werkgroep, die er vooral op mikt dat de deelneming van de bevolking in het wijkgebeuren flink op gang wordt gebracht. innen gaai jrven hart onze ewijs Een feit is ook, dat de Amsterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker naar aanleiding van enkele van dergelijke klachten de rijksrecherche opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen. De rijksrecherche verwacht het resultaat hiervan aan het eind van deze week aan de officier te kunnen overleggen. Inmiddels heeft ook het PvdA-Tweede-Kamerlid dr. Roethof vragen gesteld over een mis- handelings- en beledigingsgeval, dat rond het bureau Leidseplein speelde. Als men de verhalen van de Surinamers mag geloven, dan zijn de Amsterdammers en zeker de politie toch niet zo’n erg tolerant volkje. Politievoorlichter Hoornstra, die we om commentaar vroegen, zei hiermee liever te wachten tot het onderzoek van de rijksrecherche is voltooid. „Ik ben er wel wat van geschrokken en als dit allemaal waar is, is dat voor ons korps minder prettig”, aldus de heer Hoorn stra. Mr. Voorn: „Het probleem is, dat ik niet over feiten kan praten. Ik heb met eigen ogen de verwondingen gezien, maar hoe bewijs je dat ze door de politie zijn toegebracht? Het is moeilijk om getuigen te vinden. Er zijn genoeg jongens, die gevallen van mishandeling heb ben gezien, maar ze zeggen: voor mezelf heb ik alles gezien, maar voor de politie heb ik niets gezien”. De advocaat laat ook dóórsche meren, dat hij ook van de zijde van collega’s de waarschuwing heeft gekregen dat hij met zijn uitlatingen moet oppassen. LINDA VAN OLFFEN, die een tijdje geleden in dit rubriekje als de reddende engel van het bruine café Korpershoek werd afgeschilderd, heeft uit dat suc cesje kennelijk zoveel moed geput dat zij nu ook in de slag is gegaan om de her bouw van het Noordzuidhollands Koffiehuis te bewerkstelligen. Zoals bekend moest deze schilderachtige zaak ondanks de vele protesten in het metrozand bijten. Het Stationsplein is er sindsdien een stuk leger op geworden, maar daar aan valt weinig meer te veranderen. Een geschikt plaatsje voor het nieuwe NZH-koffiehuis heeft Linda gevonden voor het stationspostkantoor van waaruit de terrasbezoekers een fraai uitzicht op de monumenten van de Prins Hendrik kade hebben. Wethouder Han Lammers heeft haar laten weten veel voor het plan te voelen, maar financieel niets te kunnen doen zodat de benodigde twee miljoen gulden op een andere manier op tafel moeten komen. De initiatiefneem ster, die een aantal bekende Amsterdammers bereid heeft gevonden met haar een actiecomité te vormen, gelooft dat de Amsterdammers daar wel voor zijn te porren. „Het zou een prachtig geschenk zijn voor 1975 als de stad 700 jaar bestaat”, aldus de Landsmeerse, die met de gedachte van een gala-circusvoor- stelling met prominente artiesten speelt. „Wat in Parijs kan, moet in Amster dam ook lukken”, aldus Linda van Olffe... „De politie lokt het uit,” zegt hij, „dat je brutaal wordt om een excuus te hebben je op je donder te slaan. Laatst werd iemand opgehaald, die er niets mee te maken had, maar hij kwam wel mooi onder de kneusingen terug en wie be taalt de dokter?” We verliezen Oscar uit het oog, maar als we een half uur later ,t Winkeltje” verlaten, komt er een jongen binnen die opgewonden vertelt dat Oscar vijf minu ten geleden door enkele passerende agenten mee naar het bureau is geno men. „Als u even wacht,” zegt iemand, „zult u ’m straks met twee dichte ogen terugzien.” De bokser uit de Warmoes straat In de verhalen duikt vaak de naam van „de bokser” op, wiens krachtige vuisten hij gebruikte ze in het jonge verleden nogal eens tijdens bokspartijen in Kras- napolsky ook wel eens wat losjes zouden zijn uitgevallen tijdens de „ver horen” in de kelder. Hij vertelt: „Ik werd in een dancing aangehouden. Daar was iets gestolen, waar ik niets mee te maken had maar hoe gaat dat? Als er een kleurling in de buurt is, heeft hij het vast wel gedaan. Zo praten ze Ze scholden me uit voor zwarte aap en douwden me als een hond de trap af naar een kelder, waar zich ook nog vier cellen bevonden. Ik zei, dat ik niets had gedaan, maar twee agenten pakten mijn hoofd vast en sloegen dat tegen de muur. Ik weet niet meer hoe vaak.” maar ze schreeuwden dat ik een hande laar in verdovende middelen was en dat ik maar moest bewijzen, dat het niet zo was. Ze waren met hun vijven en sloe gen op me in, toen ik bleef ontkennen. Daarna trokken ze mijn mond open en drukten de 15 tabletten in mijn keel. Als het LSD was geweest, was ik kapot gegaan.” IN EEN HOEK van de bar zit Oscar, 26 jaar en chauffeur van beroep, de zaak rustig te bekijken. Hij gaat er prat op dat hij in de veertien jaar, die hij nu in de hoofdstad woont, nog nooit iets met de politie te maken heeft gehad en dat wil hij zo houden. Niet dat de situatie van de Surinamers in Amster dam hem zint, maar hoe moet je dat veranderen? meent hij. „Toen ze niets konden vinden, kreeg ik nog een paar stompen. Daarna moest ik heel snel opsodemieteren, zeiden ze. Ik ben de volgende dag naar mijn dok ter gegaan om de wonden te laten behandelen. De dokter zei dat hij er een zaak van wilde maken. Hij belde een inspecteur op, maar die vertelde dat ik dronken was geweest.” HET TWEEDE geval betreft een ne gentienjarige Surinamer, die Raymond heet en enkele maanden geleden op straat werd opgepakt om de gang naar de Warmoesstraatkelder te maken. „Ik had vijftien hoofdpijntabletten bij me, DE KREET valt in één van de vooral door Surinamers bezochte kroegen aan de Nieuwmarkt: „Die heren van de Warmoesstraat zijn allemaal sadisten.” Even is het stil maar daarna klatert er luidruchtig bijval op vo°r de spreker, die evenals zo vele anderen die we deze avond ontmoeten niet zulke hele vrolijke herinneringen heeft overgehou den aan een gedwongen bezoek aan het politiebureau in de Warmoesstraat. WAAROM vluchtte de jonge Surinamer Paul Heesbeen op 8 sep tember, toen twee agenten hem als verdachte van handel in drugs in het Vondelpark wilden aanhouden? Het antwoord op deze vraag zal altijd een mysterie blijven, want Heesbeen werd dodelijk getroffen door het schot dat een politieman „uit noodweer” aldus de officiële lezing loste. Pauls vrienden verzekeren nu, dat hij bang was voor de speciale behandeling, die op sommige bureaus alleen voor kleur lingen lijkt te zijn weggelegd. Een feit is dat de Surinaamse advocaat mr. L. J. G. Voorn kort daarna, het is niet de eerste keer maar toevallig zijn er nu wel journa listen bij, voor de Amsterdamse politierechter verklaart: „Op het bureau Warmoesstraat schijnt het een ritueel te zijn om Surinamers en andere kleurlingen te mishandelen. Ze worden meegenomen naar een kelder en daar door twee of meer agenten beestachtig mishan deld”. Als die bokser in Kras moest vechten, gingen we er speciaal naar toe om hem te treiteren. Het was de enige manier om iets terug te doen voor wat hij ons heeft aangedaan.” Tien jaar geleden kwam een Noors schoolmuziekkorps in de hoofdstad spelen en het stadsbestuur was toen zo aardig de verblijfskosten van de mu sici te betalen. Om iets terug te doen, schonken de Noren Amsterdam een kolossale kerstboom. Dit gebaar is in middels tot een traditie uitgegroeid en gistermiddag kwam burgemeester Tpnne uit Trondheim speciaal naar de Dam om daar de jubileumboom over te dragen. Het heeft er de schijn van dat de politie bij de arrestatie van Surinamers niet altijd even nauwkeurig te werk gaat. Zekere Louis vertelt in ,„t Win keltje”: „Ik zat hier op een avond en toen stormden er een paar agenten naar binnen. Een van hen trapte mijn broer en toen ik daar iets van zei, sleepten ze ook mij mee naar buiten. Waarom, wil den ze niet vertellen. In de kelder moest ik me uitkleden en op dat moment dat ik de trui over mijn hoofd trok, kreeg ik een stomp tegen mijn ribben. Ik heb toen teruggeslagen, maar dat had ik beter niet kunnen doen want voordat ik het wist, sprongen ze allebei tegelijk op mijn nek." LIEFHEBBERS van mooie poezen kunnen alle kanten op in de RAI, want daar wordt op 9 en 10 december de veertigste internationale kampioenschap- tentoonstelling „Felicat” gehouden. In totaal 950 bijzondere katten uit alle hoe ken van Europa zijn er op gebrand de schoonheidstitels in de wacht te slepen en voor de twaalf keurmeesters lijkt het daarom een ónmogelijke opgave er zonder krabben vandaan te komen Secretaresse C. A. Adriaanse, zelf bezitster van vijf Siameesjes, zegt over dit poezige festival: „Je merkt dat de belang stelling voor de kat enorm is gestegen. Tien jaar geleden hadden we op deze tentoonstelling nog maar 250 katten en sindsdien is de selectie alleen maar strenger geworden. Bovendien wordt er goed gefokt”. Waar wordt nu speciaal op gelet? „Natuurlijk op het uiterlijk, maar ook op het karakter, want de poes is vooral een huisdier”, aldus mevrouw Adriaanse, die deze keer nog meer be zoekers verwacht dan vorig jaar en toen waren het er tienduizend. in hun stad, waar de gemeenteraad de komende weken toevallig wel het be- grotingsstrafwerk moet afmaken. Dat levert doorgaans niet veel meer dan schorre kelen op, wat de baas van het in de Doelenstraat gevestigde café De Pool niet is ontgaan. Behalve het gersten vocht uit zijn witte pomp stelt hij de verschillend gekleurde politieke vogels ook een hutspot ter beschikking. „Vorig jaar was er een vechtpartij tussen een Surinamer en een Hollander. Ze waren beiden fout, maar de Surina mer werd in de politieauto gesmeten en aan de Hollander vroegen ze alleen: wilt u zich morgen op het bureau melden? Je weet zelf niet meer wat je ervan zeggen moet. Ik blijf niet eens meer kijken, maar loop door omdat ik het te pijnlijk vind. Ze zeggen: wat moeten jullie hier. Het is maar het beste jullie allemaal in een groot schip naar Para maribo te stoppen. Je wordt behandeld als elke andere gastarbeider, maar waar om heb ik dan nog een Nederlands paspoortin bruikleen? Ik heb boeken in. mijn hoofd van de pesterijen, die de gemeenschap en in het bijzonder de Amsterdamse politie je leveren.” OMDAT de gemiddelde Amsterdamse auto tien centimeter langer is dan de Rotterdamse moet de binnenstad van de hoofdstad tijdens het avondspits 'ur drie kilometer meer autolengte verwerken dan in Rotterdam het geval is. Dit rekenkundige grapje is van de chef van de Rotterdamse verkeersdienst. De Amsterdamse auto is overigens ook nog eens vijf centimeter breder dan de Rotterdamse auto, die ook nog wordt voorbijgestreefd door de Haagse. Hij heeft ook uitgerekend dat per etmaal 315.000 auto’s dc Amsterdamse binnenring pas seren en tjjdens de avondspits 30.000. Tot deze conclusie komt ook de Am sterdamse arts H. Levy, die overigens met deze zaak niets te maken heeft gehad. Hij kan zich wel andere gevallen van Surinamers herinneren, die hem vertelden door de politie te zijn mishan deld. „Ik heb ook enkele keren met de politie gebeld, maar kreeg toen nul op request. Discriminatie? Ik heet Levy, dus ga maar na. Ook de Nederlander discri mineert net zo goed als ze dat in Amerika doen.” „Daarna moest ik me uitkleden. Mijn nieuwe suède jasje smeten ze in de viezigheid op de grond en begonnen er toen op te trappen. Toen ik daar naakt stond, zeiden ze, dat ik mijn billen moest spreiden en moest bukken. Zo hing ik daar en op een afstandje ston den ze lachend toe te kijken. Is dat nou normaal?” Louis: „Laatst liep ik met een vriend op de Zeedijk. Toen kwam de bokser er aan samen met een andere agent. Ze zeiden dat we snel moesten doorlopen. Toen we vroegen: waarom? zei de bokser: omdat jullie smerige apen zijn. Toen we bleven staan, begon de bokser gelijk te slaan en die andere agent trok zijn pistool. Als je dat ziet: moet je dan gaan vechten? ii L 'I uu.’ Hg:: i L ins.. - i Ir-' '•■LAlLi.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11