MUZIEK VOOR DE DAGEN DONKERE The Brig levensop ti mist F ranck^cyclus Laatste concert Werktheater in Schuur PIRANDELLO EN FEIFFER „Katlewicz is ~n I s Géza Anda Tips Komediespel Globe FILMS POOLSE DIRIGENT LEIDT NPO IN HAARLEM 99 13 1972 DONDERDAG 7 DECEMBER - Wie is Jerzy Katlewicz? CEES STRAUS JH P. ZWAANSWIJK. Groenendaal CHARLES BOOST Leden van het Amsterdams Werktheater. Uw Poolse landgenoot Peter Paleczny zal solist zijn in het Pianoconcert van Chopin. Jerzy Katlewicz tijdens een repetitie met het NPO. bigamist de enige eerlijke mens in een wereldje vol burgerlijke huichelachtigheid. Het stuk is geregisseerd door de Fransman Pierre Sireygeol. Hoe is het programma voor het concert van zondagmiddag7 Op zondagavond en maandag de gehele dag is de tentoonstel ling gesloten. Hoe staat de jonge organis tengeneratie tegenover de or- gelkunst van Franck? „DE INBREKER” blijft ook deze week nog in Haarlem. Eveneens is dat het geval met „De haaienvangers van Moa- na, een documentaire op zondagmorgen. LEDEN EN GASTEN van de Haarlemse vereniging van beel dende kunstenaars De Groep exposeren werken in de Vishal, Grote Markt te Haarlem. De tentoonstelling wordt donder dag 7 december om 20.30 ter plaatse geopend en zal duren tot en met 31 december. DE HOLLYWOOD-ACTEUR Anthony Quinn ging in ’54 naar Italië om het vak dat hij toen al bijna twintig jaar uitoe fende, te gaan leren bij Italiaanse film- meesters als De Sica en Fellini. Hij speelde de hoofdrol in Fellini’s „La stra- da”, maar kon toch niet helemaal losko men van de invloeden van Hollywood. In datzelfde jaar speelde hij „Attila, de veroveraar” in een historisch kijkspel, waarin de Italianen ook meesters waren. Zijn tegenspeelster werd Sophia Loren en wie nog eens wil zien hoe de aan voerder der Hunnen omstreeks 450 na Chr. het Romeinse rijk binnenviel, weet waar hij terecht kan. Psycho werd als nachtvoorstelling ge handhaafd. Z maar kon niet zichzelf zijn. Dat laten we zien door een vrouw op te laten tuigen als een eta lagepop. Eerst krijgt ze siera den en bont, dan een ketting van kopjes en andere huishou delijke waar. Steeds wil ze op staan, maar telkens krijgt ze weer wat nieuws. Als ze ten slotte weg wil lopen, is ze zo zwaar beladen dat ze er onder doorgaat”. ter door hetgeen mijn leer meester Anthon van der Horst, zelf een groot bewonderaar van Franck, mij leerde”. Katlewicz (lachend): „Dat is een moeilijke vraag! Net zoiets als bij de pastoor te biecht gaan, hè. Ik strijd van tijd tot tijd met mezelf. Van nature ben ik een romanticus en voor al een optimist. Ik moet daar- werken van Mozart-Bach, Doh- nanyi en Beethoven. opus 20 en het Grande Pièce Symphonique opus 17 ten geho re en op 10 december, juist op de herdenkingsdag van Francks geboorte, zal Albert de Klerk het derde, laatste concert van de cyclus geven met een in zijn geheel aan orgelwerken van de meester gewijd programma. Albert de Klerk verheugt zich zeer op dit concert, in het bijzonder wel omdat hij met het vertolken van Francks or gelmuziek kan getuigen van zijn verering voor de „maitre angé- lique” en van zijn liefde voor „A CLOCKWORK ORANGE” draait nog steeds met veel succes, reden voor Studio om ook deze week tot prolongatie over te gaan. Voor stripliefhebbers wordt „Kuifje en de Zonnetempel” in de matinees geprojecteerd. Het verhaal speelt in de toe komst maar slaat duidelijk op de Vietnampolïtiek van met name Johnson. Het stuk is ge regisseerd door Ludamus’ inspi rator Laszlo Bubenik. PIRANDELLO was een Itali aanse toneelschrijver die geob sedeerd werd door het conflict tussen schijn en wezen van de mens. In zijn vele stukken toont hij telkens aan, dat een mens niet is wat hij schijnt te zijn. Nu heeft Pirandello één blijspel geschreven en ook daarin gebruikt hij hetzelfde thema, maar dan aan de hand van een gebruikelijk verhaaltje ontleend aan het vaudevillethe ater. Het is „De man, het beest en de deugd”, dat dinsdagavond 12 december door het Rotter dams Toneel in de Haarlemse schouwburg wordt gespeeld. Luc Lutz is daarin een huis leraar die in moeilijkheden komt als blijkt dat zijn vrien din, een „deugdzame kapiteins vrouw”, een kind van hem ver wacht. Het stuk speelt in 1919 en van de pil en abortus was geen sprake. De enige oplossing moet de kapitein bieden. Hij moet weer met zijn vrouw naar bed, en dat is nu iets wat hij z’n leven niet meer wil. Hij heeft in een andere havenstad een tweede vrouw. En toch is deze WOENSDAG 13 december zal het zuidelijk toneel Globe in Ce Stadsschouwburg Velsen een opvoering geven van De Itali aanse strohoed van Eugène La- biche. Er doen veel bekende spelers mee: Pieter Lutz, Henk- Molenberg, Chris Baay, Pleuni Touw, en Jenny Arean. De En gelsman Adrian Brine heeft dit stuk uit de vorige eeuw op nieuw bewerkt en voert de re gie. De oorspronkelijke muziek is vervangen door nieuwe lied jes van Frits Lambrechts. De oorzaak van de vele ver wikkelingen in het stuk is een paard dat een dameshoed opeet. Nu blijft het geen hoogge stemde theorie. Het Werkthea ter heeft tijdens de voorberei dingsperiode van het werk, met groepjes gewone huisvrouwen gepraat en heeft nadien alle scenes die de spelers improvi seerden aan groepen vrouwen laten zien, waarna stevige dis cussies ontstonden. Uit deze scenes werd tenslotte een keuze gemaakt. „Er was een vrouw”, verduide lijkt een der leden van het Werktheater, „die na een jaar leven met haar man zich erg onvrij voelde. Hij legde haar de stereotiepe rol van huisvrouw op. Ze kreeg wel van alles, CABARETIER Hans Otjes komt zaterdag voor de tweede keer naar theater Haarloheim. PAUL VAN VLIET is nog tot en met zaterdag in de Haar lemse Stadsschouwburg. PETER SELLERS speelt in „There’s a girl in my soup” een hartenveroverende tv-persoonlijkheid die het nog nooit meegemaakt heeft dat een van ziin slachtoffers de idylle naar haar hand zet. Dat gebeurt als hij Marion (Goldie Hawn) leert kennen die precies weet wat zij wil en die hun reisje naar Frankrijk in eigen voordeel weet uit te buiten. Naar het bekende toneelstuk van Te rence Frisby heeft Roy Boulting een sardige komedie gemaakt die profiteer van de gevatte teksten uit het origineel en verder natuurlijk van de aanwezig heid van Peter Sellers en vooral van het uitgesproken oorspronkelijke talent van Goldie Hawn. „HET IS ONZE plicht de we reld te laten kennismaken met de voor hem onbekende Poolse werken. Het concert met het Noordhollands Philharmonisch Orkest aanstaande vrijdag laat de bezoeker dan ook enkele componisten horen die hier een weinig gehoorde klank hebben maar die bij ons veel bekender en soms beroemd zijn.” Op het eerste concert van deze cyclus op 15 oktober, ver tolkte Jan Jongepier Francks eerste Orgelkoraal en zijn Fan tasie in C. Op 12 november bracht Bernard Bartelink het tweede Orgelkoraal, het Prière De groep pakt altijd een of ander probleem in onze samen leving bij de kop, neemt daaro ver een duidelijk standpunt in en laat dat door middel van theater aan het publiek zien. Het voornaamste hulpmiddel is voor het Werktheater de im provisatie. Dit levert niet alleen hoogst oorspronkelijke scenes op maar garandeert bovendien dat bij herhaling de frisheid en spontaniteit gehandhaafd blijft. Bovendien laat improvisatie de mogelijkheid open ter plekke wijzigingen aan te brengen of direct op reacties uit het pu bliek in te spelen. „’t Is maar een meisje” is waarna hij de romantiek en de impressionisten voorbijgaat om weer op te veren bij de moder nen. Hij is bijzonder geïnteres seerd in Lutoslawsky en Pen derecki. Met laatstgenoemde is hij bevriend en voert veel van zijn werk in premières uit. „Het programma wordt geo pend met de ouverture „Leszek Bialy” van Elsner, zoals bekend de leraar van Chopin. Daarna volgt van Chopin zelf diens Eerste pianoconcert. Je moet eens opletten hoe groot het on derscheid is tussen de leraar en de leerling. Elsner schrijft nog helemaal in de klassieke stijl waar Chopin al romantisch is. Na de pauze spelen we van Golabek de Symfonie in d gro te terts. Het is een werk dat pas tien jaar geleden werd ont dekt. Golabek die in 1769 stierf, stond onder invloed van de Ita liaanse meesters, in het bijzon der van Antonio Scarlatti. Hij is één van de oude componisten die afkomstig zijn van de Hof- burger Kapel uit Krakau. Het is typisch, dat, ondanks dat er bij ons veel in de oorlog door de Duitsers is verwoest, er re gelmatig muzikale vondsten worden gedaan. Een jonge ge neratie van musicologen is daarmee bezig. BOB DE LANGE zweert op het ogenblik bij vakkundig ge speeld komediespel, waarmee hij hoopt het vertrouwde to neelpubliek weer in de schouw burg te krijgen. Volgend sei zoen brengt hij enkele produk- ties waarschijnlijk met fi nanciële steun van de gemeente Amsterdam in het Nieuwe de la Mar theater. Nu is hij voor het tweede seizoen bezig in de vrije sector. Hij brengt zondagavond in de Haarlemse stadsschouwburg „De kleine hut”, een blijspel van de gere nommeerde Franse schrijver André Roussin. Naast De Lan ge, die het stuk ook regisseerde, spelen mee Paul Cammermans en Hetty Verhoogt diens zuivere orgelkunst. „Ik was nog zeer jong, toen ik met Francks werken kennis maakte”, vertelt Albert de Klerk tijdens een gesprek, „Voor het eerst gebeurde dit in de Jozefkerk aan de Jansstraat, waar Hendrik Andriessen orga nist was en waar voor het luisteren en ondergaan van de ze muziek een ideale sfeer ge vonden werd”. „Een dieper contact met zijn werken werd mogelijk door mijn omgang met de uitnemen de organist Flor Peeters en la- om veel van het orkest en van mezelf vragen omdat ik weet dat het me anders wat te ge makkelijk zal afgaan. Het kost me moeite me in te zetten, al houdt dat niet in dat ik een weltfremde kunstenaar zou zijn. Ik houd van een goed georganiseerde dag. Kijk, ik ben nu 45 jaar oud, waarvan ik zo’n 24, 25 jaar heb gedirigeerd. Ik heb nauwelijks een slechte dag beleefd en geen kommer meegemaakt. Dat brengt levens- optimisme mee, maar je kan dat niet vrij laten. DE GROTE ORGELMEES TER César Franck, die 150 jaar geleden, op 10 december 1822 te Luik geboren werd, is dit na jaar te Haarlem herdacht met een concerten-cyclus, gegeven in de kathedrale basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart. „Ik speel als openingsstuk Francks derde Orgelkoraal. Francks laatste werk. Dan het innig melodische Prélude, fugue et variation, het dramatisch ge aarde Pièce héroique, de om zijn tongwerk-timbres ver maarde Pastorale en tenslotte het geladen Final”. Het is interessant te vermel den, dat César Franck zijn Pas torale opdroeg aan de bouwer van het orgel, dat Franck in de „Sainte Clothilde” te Parijs be- spealde: Aristide Cavaillé Coll, als bewijs van dankbaarheid voor de klankschoonheid, die het instrument aan zijn bespe ler schonk. Het concert in de basiliek Sint Bavo begint om 15 uur. TONEELCLUB LUDAMUS is een van de weinige Haarlemse amateurclubs die bewust een modern repertoire kiest. Op 13 december speelt de vereniging in de Haarlemse schouwburg een satyre van de Amerikaanse toneelschrijver „Moord op het Witte Huis”. Deze kritische Amerikaan laat zien hoe een president en zijn naaste advi seurs het rampzalige gebruik van een nieuw gifgas aan het oorlogsfront door middel van leugens bij het volk proberen goed te praten. Als even later een van de ministers de presi dentsvrouw vermoodt, moet ook daar een leugen voor ver zonnen worden. Intussen ziet men aan het front scenes van twee dodelijk gewonde militai ren, die door het gifgas high worden en daardoor het Ame- rikanendom gaan idealiseren. „THE BRIG” (letterlijk de „nor” of de „petoet”) is oorspronkelijk een to neelstuk van Kenneth H. Brown dat door The Living Theatre, ook in ons land, gespeeld is. Joanas en Aolfas Me- kas, voorlopers van de New American Cinema, hebben in 1964 met een hand camera een van die voorstellingen vast gelegd, waardoor zij profiteerden van een goed ingestudeerde toneelprestatie en tegelijk enkele accenten met de be weeglijke camera konden accentueren. Het resultaat is een gruwelijk verslag van de routine en het machtsmisbruik in een mariniersgevangenis. Een vergelij king met een concentratiekamp is hier niet misplaatst. Het handhaven van orde en discipline, het sadistisch optreden van de bewakers, het gebruik van geweld en lijfstraffen, het lijkt allemaal onbe staanbaar in onze democratische samen leving. Maar de Fransman Francois Rei chenbach heeft jaren geleden in zijn documentaire „The marines” a] eens iets laten zien van het systeem dat de Ame rikaanse legerleiding als vanzelfsprekend oplegt. En waar het hier gaat om gevan genen binnen het legerbestel. om over treders van de orde dus, moet men zijn ogen wel geloven. Maar niet alleen om die reden is het de moeite waard „The brig” te gaan zien. De film stelt de bezoeker tegelijk in de gelegenheid kennis te maken met de gebroeders Mekas (Jonas en Adolfas) die een grote rol gespeeld hebben in het op gang brengen van een filmproduktie die buiten Hollvwood om haar bestaans recht bewees in ontelbare filmclubs. An dy Warhol die vorige week was in de Witte bioscoop heeft van dit streven mee-geprofiteerd. SEX EN GEWELD zijn de componen ten waarmee Roxy deze week het pro gramma vult: „Sartana, doden was zijn dagelijks brood” en „Erotiek en de mo derne vrouw”. COBI SCHREIJER, vertolk ster van balladen, chansons, folksongs en cabaret, verzorgt zondag 10 december om 11 uur het vierde koffieconcert op landgoed Groenendaal te Heemstede. HET WERKTHEATER is een groep toneelspelers die in te genstelling tot de meeste ande re gezelschappen zelf z’n stuk ken maakt. Dat is een logisch gevolg van het uitgangspunt van de groep, namelijk dat elk lid een evengrote verantwoor delijkheid heeft ten opzichte van het geheel. Of het nu ad ministratieve beslommeringen betreft, het uitwerken van een theaterprojekt of het onder houd van het eigen gebouw aan het Kattegat in Amsterdam, de groep lost het zonder een on derlinge taakverdeling op. Er is geen zakelijk leider, geen regis seur, geen directeur, geen schrijver. Een dergelijk ver gaand gedemocratiseerd collec tief levert dan ook werkstuk ken die op alle fronten van het begin tot eind van alle twaalf leden samen zijn. Een van deze werkstukken is zaterdagavond in de Toneel schuur, Smedestraat 23, Haar lem, te zien. Het heet ,,’t Is maar een meisje” en gaat over de rol van de vrouw in onze samenleving. Dit klinkt of er sprake is van een feministisch tractaat. Een misvatting. Het Werktheater bestaat immers uit toneelspelers, die liever iets la ten zien dan uitsluitend horen. cartoonist en Jules Feiffer: Huis”. Amateurkunstenaars uit Zuid- Holland stellen hun werk ten toon in café-rest. Treslong te Hillegom van 15 t.e.m. 20 dec. De expositie is dagelijks ge opend van 14 u. tot 17 u. en van 20 uur tot en met 22 uur. LANDSCHAPPEN van Julia Giesberts en reisschetsen van Mies Deinum, beiden leden van genootschap Kunst Zij Ons Doel (KZOD), hangen van 9 tot 24 december in De Waag, Dam straat hoek Spaarne. De ten toonstelling is geopend van 14 uur tot 16,30 uur en maandags gesloten. Katlewicz: „Ik ken het orkest ongeveer tien jaar. In de loop der jaren zijn we elkaar steeds beter gaan begrijpen. In het algemeen is het zo dat bij een eerste keer het orkest jou en jij het orkest „uitprobeert”. Ik ben daarom ook altijd een beetje angstig als ik voor een onbekend orkest sta. Als het de eerste keer goed gaat, dan kan het voor lange jaren goed gaan. Zo is het ook met het NPO gebeurd. Voor 1973 heb ik een volgeboekte agenda, maar straks, met Vandernoot als vast dirigent, hoop ik graag voor een bepaalde periode terug te komen. Uw directie-visie? Katlewicz: „Ik stel me voor een dirigent te zijn als een pedagoog voor het orkest. Een pedagoog met ruim 23 jaar er varing. Mijn indruk van het orkest is dat ze makkelijk kun- Dat verklaart de 44-jarige di rigent Jerzy Katlewicz, in vaste dienst bij het Philharmonisch Orkest van Krakau en deze en komende maand door het NPO aangetrokken voor vier concer ten als gast-dirigent. Katlewicz die het orkest vrijdag zal leiden tijdens het derde concert in de B-serie, dat te boek staat als een „Poolse avond”, is een warm pleitbezorger van de Poolse muziek. Zijn hart gaat uit naar de oude componisten tot aan de Mannheimer School, Katlewicz: „De invloed van Penderecki op het muzikale le ven in Polen wordt steeds gro ter. Hij schrijft in de stijl van de jongere generatie, geheel modern en volstrekt afwijkend van Lutoslawsky die nog in de klassieke notatie schrijft. Maar beiden bezorgen ze Polen een wereldvermaardheid op het ge bied van de serieuze muziek. Ik wil overigens geen oordelen over hun muziek uitspreken. Lutoslawsky heeft eens gezegd „Voor moderne muziek gelden geen criteria.” Je moet ze vrij laten. Het enige criterium is de tijd. „Tot mijn verrassing en ge zien hetgeen er zich in onze tijd op muziekgebied afspeelt, ook tot mijn verbazing, vragen jonge organisten mij uit eigen beweging werken van Liszt, Mendelssohn en Franck in stu die te mogen nemen. Ook wil len zij meer weten van oude muziek”. oorspronkelijk opgezet als een project voor de NCRV-televisie onder leiding van regisseur Ge rard Rekers. Nadat de groep het onderwerp had bepaald, besloot men een collage te maken van korte scenes over sommige as pecten van het boek „De vrouw als eunuch” van Germaine Greer. Het geheel moest een revueachtige reeks van sketches worden. Het project voor de NCRV is eind oktober opgeno men en wordt begin volgend jaar uitgezonden. Bevrijd van de als censuur gevoelde beper kingen die het medium televisie oplegde, besloot de groep het project ook voor lijfelijk aan wezig publiek te spelen. Scenes diir voor de TV geschrapt wer den konden weer worden inge voerd. De verschillende aspecten die In de sketches aan bod komen zijn: de manier waarop de op voeding het meisje tot een ste reotiepe vrouwelijk rol indoc trineert; de stereotiepe rolver deling tussen man en vrouw, het masochistisch aspect van de liefdesbeleving bij de vrouw; de manier waarop mannen vrouwen tot een object kunnen maken; verschillende aspecten van het huwelijk; de sociale problematiek van de alleen staande vrouw. Katlewicz: „Hij is bepaald geen eenzijdig gerichte pianist. Hij hanteert, evenals de Ameri kaanse pianisten dat doen, een brede opvatting. Zijn oriëntatie is beslist ruim te noemen.” Hoe zijn uw contacten met het NPO? nen moduleren, zowel in het moderne als in het klassieke repertoire.” „Mijn leraar professor Ar- thus Malawski heeft de groot ste invloed op mij gehad. Hij bracht me de ernst bij om in de muziek te gaan. Ik had, toen ik op het conservatorium be gon, de indruk dat dirigeren bestond uit een lichte manuaal- techniek waarmee je voor het orkest kon staan en het publiek zou dan wel klappen. Hij leer de me niet op het succes van het publiek te spelen. Je moet goed ontwikkeld zijn, ook in algemene zin.” Deze laatste uitspraak sluit aan bij de interesses die Katle wicz noemt en die buiten het muzikale veld liggen. „Ik inte resseer me erg voor onze litte ratuur, die hier helaas door de taalbarrière niet bekend is. Wij hebben voorts goede grafiek die ik graag zie, vooral de affiche- ontwerpen. Jammer genoeg heb ik weinig tijd alles op mür gemak te bekijken, maar ik koop regelmatig de weekbladen om enigszins op de hoogte te blijven van wat er gebeurt in de wereld.” EEN VAN DE LAATSTE James Bond-films is „On her Majesty’s Secret Service”, die vooral bekendheid kreeg doordat een nieuwe acteur voor de ge welddadige Geheime Agent 007 werd aangetrokken in de figuur van G. La- zenby. Ook de regisseur behoorde niet tot de gebruikelijke Bond-filmers, het werd ditmaal Peter Hunt. Gebleven wa ren echter het produktieduo Saltzman e» Broccoli en dat garandeerde een volbloedige avonturenfilm die zich nu voornamelijk in Zwitserland af speelt, waar Bond’s tegenstander Blofeld (Telly Savalas) zijn misdadig hoofdkwartier hoog in de Alpen heeft. Op welke spectaculaire wijze zware tegenstanders elkaar naar het leven staan, kan men deze week nog eens gaan zien in Cinema Palace, waar de in 1969 gemaakte „In dienst van Hare Ma jesteit” weer eens draait. In de nacht een klassieke western in ,.spaghetti”-stijl: The good, the bad and the ugly”. Voor de kinderen in de mati nees draait „Het zwaard van Zorro”. ZESTIG JAAR bestaat de Christelijke Oratorium vereni ging Door Zang Vriendschap. Ter gelegenheid van dit feit wordt 14 dec. een jubileum- uitvoering gegeven van Handels Messiah in het Con certgebouw te Haarlem. Aan vang 19.30 uur. Bart van Bei- num, vast dirigent van DZV, zal ook nu weer de leiding hebben, terwijl het Noordhol lands Philharmonisch Orkest voor de begeleiding zorgt. ZANDVOORTS Christelijk Kinderkoor geeft 14 december om 20 uur in de Ned. Herv. Kerk, Kerkplein te Zandvoort een concert, dat in het teken van het kerstfeest zal staan. De directie berust bij Pieter de Jong, terwijl Teke Bijlsma aan de vleugel begeleidt. Voorts wordt medewerking verleend door het Haarlems Baroken- semble onder leiding van Hans Kaart, terwijl Ankie Hoogstrate de declamatie verzorgt. HET LAATSTE concert ten bate van de restauratie van de Waalse Kerk aan het Begijnhof te Haarlem zal aanstaande zon dag in dit historische gebouw- plaats hebben. Aanvang 14.30 uur. Het programma, dat in het teken van de adventsmuziek staat, bevat cantates van Joh. Seb. Bach en Buxtehude. Even- eensvan Bach worden twee fantasieën gespeeld, terwijl van Buxtehude diens Magnificat primitorni en Passacaglia ten gehore worden gebracht. Het Haarlems Bachensemble staat onder leiding van Sam ter Vel den met Kya Hengstmangers continuo. Organist is Kees Ro- senhart. MUZEN FORUM Bloemen- daal geeft 11 december om 20 uur een concert in het Raad huis te Overveen waarin het piano-kwartet centraal staat. Uitgevoerd worden composities van W. A. Mozart, Tansman en Brahms. Het kwartet is samen gesteld uit Ina Overkamp, pia no, Nobuyuki Shioda, viool, Klaas Boon, altviool en Saskia Boon, cello. HET AMSTERDAMS Strijk trio, bestaande uit Gijs Beths, viool, Jaap Moelker, altviool en Henk Lambooy, cello, verzorgt zondag 10 december om 11.30 uur een koffieconcert in het Haarlemse Concertgebouw. Het tien jaar bestaande trio speelt DE AMERIKAANSE folk- zangeres Ann Hayes, die kort geleden een succesvoile tournee door haar land afsloot, treedt zaterdag op in de Haarlemse Waagtaveerne. Ann begeleidt zichzelf op gitaar. We zijn ons vraaggesprek met oude muziek begonnen. Ter afsluiting de hedendaagse componisten. '■■/•■AtfSSï DINSDAG 12 december leidt Jerzy Katlewicz het Noordhollands Philharmo nisch Orkest voor de tweede keer in een concert dat wer ken vermeldt van Wanski, Mozart en Beethoven. De Hongaars-Zwitserse pianist Géza Anda zal solist zijn tijdens de uitvoering van Mozarts Pianoconcert in bes grote terts KV 456. Anda kan gerekend wor den tot één van de grote piano-virtuozen van de in ternationale concertpodia. Hij heeft een uitgebreide staat van dienst achter de rug die leidde langs alle grote orkesten alsmede diri genten als Von Karajan Klemperer, Mengelberg en Ansermet. Hij heeft zijn befaamd heid onder meer verworven door zijn Mozartvertolkin- gen, maar kreeg daarnaast ook onderscheidingen voor werken van Bartók en Cho pin. Het concert wordt besloten met de Wintervertelling Bajka van Moniuszko, één van onze beste componisten. Het is een kort stuk, van ongeveer een kwartier. Erg briljant.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13