De konings- The Kinks SOFT MUSIC VAN BREAD EN TWEEMAAL BOLLAND Voor oplettende spaarders TOP DE POP POP DERTIEN Yvonne Keuls: begeleiding toneelschrijvers deugt niet aanval van SOOSACENDA Poppeppers ibh-i Algemene Bank Nederland - A. r AW-A „de Uilenlboom” „De Stoeterij” - -f IN ALTERNATIEVE HULP OM ACCU BIJ TE LADEN Kasbiljetten van de ABN Rolling Stones van druggebruik beschuldigd Belgische taalstrijd in Panoramiek DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 15 or Omroepm anieren voorknabbelkenners JF te looptijd een waarde van 100 of 1000 gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente. Deze bedraagt 6V«% voor Kasbiljetten met een looptijd van 3 jaar en 6’/a% bij looptijden van 4 en 5 jaar. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over deze nieuwe manier van sparen kan vertellen. Hebt u wat geld, dat u voor een tijdje ergens veiligwiltwegbergen zonder renteverlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen. De ABN geeft namelijk Kasbiljetten uit, met een looptijd van 3,4 of 5 jaar en als vaste einddatum 1 september. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze hebben na het verstrijken van de ie m id (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het voormalige tehuis voor ongehuwde moeders in Den Haag is nu als Jongeren Op vang Sentrum (JOS) heropend. Doelstelling: hulp bieden aan jon geren in crisissituaties. Een enthou siaste staf van medewerkers, alter natieve hulpverleners, één van hen: Yvonne Keuls. „Het is niet zo, dat ik me als schrijfster volledig heb teruggetrokken. Je kunt zeggen: als maatschappelijk bewogen schrijf ster moet je op gezette tijden de accu bijladen. Dat doe ik nu bij het JOS. Wat daar gebeurt is erg be langrijk. Jongeren, die ernstige moeilijkheden hebben thuis, krijgen op het JOS de gelegenheid op adem te komen. Dat betekent, dat zij lan ger dan één of twee dagen kunnen blijven. Aan één nacht overblijven hebben zij niets. Dan zijn de vol gende dag de problemen nog pre cies hetzelfde. Het JOS moet hen een maand (maximum) kunnen op vangen en intussen proberen de problemen te helpen verminderen”. Niet meer leuren n) an iV.A Gerrit van Dijk exposeert in Eindhoven Wie „Kinks” zegt, denkt aan nummers als „All day and all of the night”, „Tired of Waiting”, „Set me free”, „Till the End of the Day”, „You really got me”, „Well Respected Man”, „Sunny Afternoon”, „Dandy”, „Dead End Street”, „Waterloo Sunset”, „Death of a clown”. Auberge van ouds I - -•» f n- -i Yvonne Keuls ADVERTENTIE ibh-i zoutjes kenners hetzelfde genre voor knabbel il. Yvonne Keuls, die vooral in de be langstelling kwam na haar succesvolle TV-bewerking van Louis Couperus’ „De kleine zielen”, heeft een druk bestaan. Zij is er de vrouw niet naar om één ding tegelijk aan te pakken. Vandaar dat haar geestdrift voor het JOS haar er niet van weerhoudt met minstens even veel vuur over de positie van de Neder landse toneelschrijvers te discussiëren. Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail,Rings, Junior, Paprika, Ext ra en Pikanto’s. wor- niet zich dan Ir i'.S [I „Jazeker. Mijn stuk over Weinreb. Ook al zo’n stuk waarbij je mensen tegen de schenen kan schoppen en - ach, ach - vindt dan maar een dramaturg-regisseur, die achter je wil gaan staan. Want in m’n eentje begin ik natuurlijk niks, ik heb geen eigen gezelschap. In „Weinreb” is de probleemstelling vrij simpel: alles wat legaal gebeurt wordt bedekt met de mantel der liefde, maar o wee, wanneer je illegaal - dus niet in opdracht van instanties etc. - wanneer je op eigen houtje, voor eigen risico, alleen verant woording afleggend aan je eigen God en geweten, handelt. Dan staat de halve Christelijke Natie op zijn achterste be nen. „Een kleine 20 jaar heb ik geschreven, gedichten, journalistiek, verhalen, hoor spelen, toneel, vooral toneel. Ik heb ook heel wat teruggekregen, nooit gespeeld etc., in sommige gevallen terecht. Ik ben beslist niet verbitterd door de gang van zaken, maar ik wil het ook niet worden en daarom moet ik er maar es even uit. Ik weet niet voor hoe lang. Even? Al tijd? Ik zit nu bij het JOS - eindelijk op de collectieve toer! Daarna? Ach, ik weet niet, ik maak nooit plannen. Daar na zie ik wel weer...” „Tommy”, rockopera van The Who en dan met name van Pete Tows- hend, is opnieuw op een LP gezet maar nu in een andere uitvoering met een bezetting van louter sterren. Namen? Sandy Denny, Stevie Win- 1\/To r-rz-rl T5 1 TT„ In „Panoramiek,” dat van 20.20 tot 20.45 uur via Nederland 2 wordt uitge zonden, wordt getracht, enig inzicht te geven in de ongewikkeldheid van de Bel gische taalstrijd in het genoemde gebied. Of er nog meer werk van haar is blijven liggen? Een woordvoerder van de rechtbank deelde mee dat de bevelen tot aanhou ding wegens overtreding van de Franse wet op de verdovende middelen uitge vaardigd waren tegen Richard en zijn vriendin omdat zij niet vrijwillig gehoor hadden gegeven aan de oproep van de rechter van instructie. Berichten dat zij gezocht zouden den wegens handel in drugs zijn juist. „Ik geloof, dat de Nederlandse toneel schrijver genoeg heeft van het leuren en marchanderen. Het wordt hoog tijd, dat we eindelijk dramatisch begeleid wor den, zoals in het buitenland. Men zegt hier: er zijn geen goeie Nederlandse stukken. Onzin. Er zijn wel goeie schrij vers, die stikvol zitten met goeie ideeën en het is best mogelijk, dat ze slechte (lees: geen volmaakte!) stukken schrij ven. Maar het is de taak van de drama turg om mét de schrijver aan zijn stuk te werken. Net zolang, tot het goeie idee dramatisch tot zijn recht komt”. „De toneelgezelschappen - die boven dien gesubsidieerd worden om Neder landse stukken te spelen en te helpen ontstaan - en de omroepen laten ons voornamelijk maar zelf modderen. De De woordvoerder zei, dat als zij in Frankrijk zouden melden het waarschijnlijk was dat de aanklacht te ruggebracht zou worden tot dezelfde als tegen de anderen, namelijk alleen we gens het gebruik van drugs. Zij kunnen hiervoor bestraft worden met een boete maar <1e rechter kan ook opdracht geven tot het volgen van een ontwenningskuur in een bepaalde inrichting. kunnen binnen Nederrland terecht bij de Haagse middelbare scholieren Rob en Ferdi Bolland, van wie de LP „Florida” in de winkels hoort te lig gen. Wie deze plaat met als topper „Summer of ’71” hoort, vraagt zich af hoever deze jongens kunnen komen als ze zelf willen en goed gecoached worden. We zijn vaak geneigd be scheiden te doen over eigen fabrikaat, maar „Bolland &Bolland” zijn van internationale klasse. Zowel als com ponisten als uitvoerders. Ook hun teksten vond Negram goed genoeg om op de hoes af te drukken; jammer dat dat onleesbaar klein gebeurde. NICE (AP). Rolling Stone Keith Richard en zijn vriendin Anita Pallen- berg zijn door de Franse politie beschul digd van druggebruik zo is hier dinsdag bekend gemaakt, en niet handel in drugs, als eerder is gemeld. De vier andere stones, Mick Jagger, Charlie Watts, William Wyman en Mick Taylor en vijf jeugdige Fransen zijn formeel aangeklaagd wegens gebruik van drugs en voorwaardelijk vrijgelaten. Zij werden allen door de rechter van instructie ontboden voor confrontatie en een verhoor. En over de omroepen in het algemeen: „Die hebben alleen maar rechten, geen enkele verplichting. Ze kunnen je een stuk laten schrijven en dat vier jaar vasthouden als ze dat willen. Zelfs als het opgenomen is, heb je nog geen zekerheid dat het uitgezonden wordt. „Stippen” en „Jam” staan beide op de band, kunnen zó worden uitgezonden, zou ook al gebeurd zijn in februari, maar is toen niet doorgegaan. Te contro versieel - weet ik veel. En nu moet je maar gewoon afwachten of het ooit tot vertoning komt”. Het hoogtepunt van The Kinks kwam in het jaar 1966, maar daarna bleef de groep teveel van het succes nagenieten en verzuimde mee te ver- HILVERSUM. Het NOS-televisie- programma „Panoramiek” zal zondag a.s. gewijd zijn aan de Vlaams-Waalse taal strijd, met name in de Voerstreek, een klein gebied ten zuiden van Zuid-Lim- burg. De onoplosbaar lijkende taaltegenstel- lingen, die zich hier voordoen, hebben mede geleid tot het aftreden van de Belgische regering-Eijskens. Nu, drie jaar later, zijn ze mede dankzij hun „good looks” graag gezie ne gasten in elke Amerikaanse tv- show, waarmee hun kostje is gekocht. Een reden? Zelf zegt Bread dat er in de keiharde rockbusiness ruimte was voor iets anders. Feit is dat ze uitste kend in het gehoor liggende wijsjes perfect kunnen brengen. Kant I van hun nieuweste LP „Guitar Man” is daar het bewijs van met als uitschie ters de titelsong „Guitar Man” en „Sweet Surrender”. Liefhebbers van anderen in de turbulente popsien. In een „laatste” poging schrijft Ray Da vies in 1969 nog de popopera „Arthur or the decline and fall of the British Empire”, maar ondanks goede kritie ken ging het stuk de Engelse mist in, omdat het je ook als Engelsman blijkbaar niet toegestaan is openlijk over het „verval en de val” van het Britse wereldrijk te spreken. The Kinks weken uit naar Amerika en raakten een beetje in de vergetel heid. Maar vorig jaar gesteund door een nieuw platencontract van RCA kwam plotseling een nieuwe koningsaanval. „Mushwell Hillbillies” was ineens weer een puntige, spran kelende LP met prachtige muziekjes. De plaat werd beter ontvangen dan verkocht, maar de lovende recensies maakten de weg vrij voor de dubbel- LP „Everybody’s a Star”, pas uit en veel verkocht. Voeg daarbij dat The Kinks afgelopen jaar met veel succes weer in Engeland opgetreden, dat ze vrijdag 15 december in het Amster dams Concertgebouw staan, en het heeft er alle schijn van dat The Kinks terug zijn. Het knaapje is pas 14 jaar oud, maar desalniettemin een muzikaal godheidje in de States. Hij heet Mi chael, zong „I want ou back”, „ABC”, „1’11 be there” en „Goin’ back to Indiana’ ’overal naar de toppen van de hitlijsten, was even weg en is nu weer terug met „Ben” Michael Jackson en zijn Jackson 5 moet ik zeggen, want die mogen op de maxi- single. die 20 staat, met twee num mers meedoen; helemaal alleen doet soul-swinger Michael het met Bill Withers’ „Ain’t no sunshine” dat nog hoger genoteerd staat. En dat alle maal vanwege veel publiciteit en een bezoek aan het overvolle Amsterdams Concertgebouw vorige maand. Het is eigenlijk geen pop meer maar we kijken niet zo nauw dat we hier niet even willen meedelen dat van Thijs van Leer’s „klassieke” CBS-lp „Introspection” 25.000 exem plaren zijn verkocht. Een zeer grote oplage voor een dergelijk werkstuk maar daar zal de Focus-populariteit van Thijs niet helemaal vreemd aan zijn. Over „De Koperen Tuin” zegt ze nog: „Ik sta helemaal achter mijn bewerking". Ik kan het volledig verdedigen met de zienswijze die ik van Vestdijk heb. Ik hoop dat Hazeu de goede regisseur kan vinden en dat er geld voor vrij komt, want de bewerking - vijf afleveringen van 70-80 minuten - is goedgekeurd”. 1. Ich hab’ die Liebe gesehn Vicky Leandros; 2 I think I love you Partridge Family; 3. There has been a time Cats; 4. Auntie Diverse ar tiesten; 5. eBn Michael Jackson; 6. Fais-do Redbone; 7. Uberall auf der Welt Freddy Beck; 8. Het Bananenlied André van Duin; 9. Clair Gilbert O’Sullivan; 10. Garden party Rick Nelson; 11. You’re a lady Peter Skellern; 12. You-ke_la-le-loupi Mouth en MacNeal; 13. Crazy horses Osmonds. HAARLEM. De Haarlemse kunstschil der en amateur-cineast Gerrit van Dijk exposeert tot 30 december in Galerie Wilhelmina in Eindhoven. Hij opent vrijdagavond negen uur zijn expositie met zijn teken-collage-film „It is good in heaven”. De TV-bewerking van Simon Vest- dijks „De koperen tuin” ligt ook te wachten, maar daar heeft Yvonne Keuls toch wel begrip voor. „Dit stuk is niet aan tijd gebonden, kan desnoods wel wachten. Ik wanhoop in ieder geval niet. Desgevraagd zegt Wim Hazeu, chef drama van de NCRV, vanuit Hilversum, dat de kans bestaat dat volgend jaar de eerste opnamen van „De koperen tuin” zullen plaatsvinden. Hij zegt de geschik te regisseur op het oog te hebben, maar nog niet te kunnen zeggen wie dat is. Yvonne Keuls, 40 jaar (op 17 decem ber geboren - „een echte boogschutter”), moeder van drie dochters (17, 15 en 12) raakt over Vestdijk niet uitgesproken. Starr, Rod Steward, Symphony Orchestra, shend bedient gitaar Wie zich realiseert, dat dit nog maar een gedeelte is van de miljoe nenhits die Ray Davies en zijn Kinks in de tweede helft van de zestiger jaren met zeer grote regelmaat over de popmarkt joegen, kan zich voor stellen hoe belangrijk en populair de groep toen was. Ray Davies, zanger-gitarist van The Kinks, werd en wordt nog altijd als een genie beschouwd, vanwege het opvallende gemak waarmee hij prachtige muzikale werkjes boordevol vondstjes, verleden en nostalgie meesterlijk wist aan te sluiten op zijn messcherpe, satirische teksten. Voor popanalytici is dat het meest interessante aspect van The Kinks. In een tijd dat iedere groep varieerde op „I love you”, zaten de Kinks-teksten boordevol sociaal engagement van de gemiddelde burgerman, boordevol sa tire ook. Wat zou ik graag aanwezig zijn geweest bij het ongelukje dat de Amerikanen Larry Knechtel, Mike Botts, James Griffin en David Gates eind 1969 tezamen bracht. Dank zij onafhankelijke relaties ontmoetten ze elkaar in dezelfde studio, ontdekten dat ze dezelfde afkeer hadden van op springen staande versterkers en gin gen samen „Soft rock” zitten spelen. Binnen een paar maanden resulteerde dat in „Bread” en de miljoenen-single „Make it with you”. wood, Maggie Bell, Richie Havens, Roger Daltrey^ John Entwistle, Ringo London Town- synthe- het Pete en sizer. De produktie van deze giganti sche produktie, die in Amerika alleen in de voorverkoop „goud” verwierf, is in handen van Rod Stewart-ontdek- ker Lou Reizner. dramaturgen zouden toch bij ons op de stoep moeten staan en ons de stukken - hoe onvolmaakt ook - uit de handen moeten trekken. „Wanneer gebleken is, dat een schrij ver „het kan”, moet een gezelschap hem engageren, als acteur desnoods en hem een jaar lang onder de hoede houden. Gegarandeerd, dat er een goed stuk uit komt. Bij de Haagse Comedie zijn een paar eenakters van me opgevoerd: „Kleine muizen”, „Stippen”, „Over lij ken” en „Jam”. Maar ondanks prettige persoonlijke contacten is er geen drama- turigsche begeleiding uit overgebleven. Geen stimulans. Wijlen David Koning, de vroegere Chef Afdeling Drama van de NCRV, en daarvoor kunstredacteur van deze krant verstond naar haar mening wel de kunst om een auteur te stimuleren en tot prestaties te brengen. „Over „De kleine zielen” zei hij me gewoon: jij gaat dat doen, want jij kan het, over een jaar moet het klaar zijn, dan en dan is de eerste opnamedag en hier heb je een paar dramaturgen, daar kan je bij uithuilen als het nodig is. Dat was een man, David, die zorgde voor de nodige kalk en vitaminen. Hij wist de auteurs te bereiken en op allerlei punten aan te vullen. Niet als een betweterig mannetje, maar als een deskundige, die de dingen tegelijk zakelijk en menselijk bekeek”. Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. Donkey-Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, zaterdag: Long Tall Er nie and the Shakers. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Limehouse Seven; dinsdag: Mark Jansen Boogie Woogie trio. Deodate, DSOV-kantine, Zijdewin de, Vijfhuizen, zaterdag: Purple Creed. Youth for Christ, Turfsteeg 2, za terdag: koffiebar met liedjeszanger- pianist Carel Heinsius. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, iedere donderdag: hoofdfilm; zaterdag: progressieve rockgroep Ashtray uit Groningen; zondagmiddag’ disco; zon dagavond: Hauser Orkater. Disco Dubois. Berlagelaan 45, zon dagmiddag: disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61, vrzat. en zo.: bar-dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, woensdag, vrijdag en zaterdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofdweg 574, Hoofddorp. Zaterdag: Mr. Alberrt Show. I f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15