Twee generaties bandstoten t Lamers en Nobels in duel BERTONE TEKEN T VOOR FIAT opnieuw Beperkt programma in promotieklassen Dames VC Kennemers namen afstand van concurrentie Alliance verloor in rommelige wedstrijd ir Geen verversing graan- in a-selecties basketbalclubs Nygaard akkoord met AZ ’67 Nieuwe signaalborden beveiligen verkeer ERHÜEVEN! „Open house voor extra maten" ver Weinig schade dankzij rubber échte graan-genever Wasserij DUYN 19 1972 DONDERDAG 7 DECEMBER (Van onze bil jartmede werker) Halverwege Nieuws in het kort zuiver natuur- produkt Korte termijn Mistvorming HAARLEM In de strijd om een plaats in de nationale finale bandstoten-groot, eerste klasse, die wordt gehouden in Café Fransen te Beverwijk, vindt een ware kracht meting plaats tussen onder meer de Beverwijker Jan Lamers en de Haarlemmer Chris Nobels. Jan Lamers, jarenlang „Biljarter Num mer Eén” in het district Haarlem, moest een paar jaar geleden in het kader- en librespel deze titel af staan aan Chris Nobels. Hun bil- jartwegen gingen daarna uiteen. Lamers bleef het anker-kader 57/2 beoefenen en daarnaast stapte hij over naar het driebandenspel, waarin hij inmiddels tot de hoofd klasse is doorgedrongen. Fiat heeft onder de enigszins merkwaardige aanduiding X 1/9 een exclusief sportmodel met middenmotor geïntroduceerd. De nieuwe sportieve wagen top meer dan 170 km per uur is door Bertone van een koetswerk voorzien. De wagen is verkrijgbaar met afneembaar dak. De krachtbron, die even voor de achteras is gemonteerd, is afge leid van de Fiat 128 sport en levert bij een inhoud van 1290 cc, een vermogen van 75 din-pk bij 6000 t.p.m. De wagen is rondom uitgerust met onafhankelijke wielophanging, heeft zowel vóór als achter schijf remmen, is standaard uitgerust met radiaalbanden en bezit een vier- versnellingsbak met pook. De koplampen zijn verscholen in de car rosserie aangebracht en kunnen naar buiten worden geklapt. I I ADVERTENTIE (Van onze volleybalmedewerker) ADVERTENTIE o vs: De 5 (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE voor exclusieve herenmode GROTE HOUTSTRAAT 59 HAARLEM ADVERTENTIE Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour De stand is thans: (gespeelde partijen, punten, moyenne en serie). 1. A. Mol, Amsterdam 3 4 3.88 31, 2. C. Nobels, Haarlem 3 4 3.38 26, 3. J.A. Lamers, Beverwijk 2 2 3.12 24, 4. G. Klinkert, Amsterdam 4 2 2.85 21. (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND. Over de promotieklassen volleybal viel weinig te melden. De heren hadden vrij, terwijl de dames maar een klein programma af werkten; zodoende kon VCKennemers nog verder uitlopen. HAARLEM. De basketbalverenigin- gen uit de eredivisie mogen tijdens de lopende competitie geen nieuwe spelers aan hun selectie toevoegen. Het nieuwe bestuur van de NBB besloot dat gistera vond, nadat uit een opiniepeiling onder de districtsafgevaardigden op de vorige week gehouden jaarvergadering en on der de clubbesturen, was komen vast te staan dat velen deze afwijking van het reglement afkeurden. Nobels en Lamers, twee oude rivalen, die elkaar weer aan de tafel teruggevonden hebben. Onderaan behaalde Odin het eerste punt, maar dit geeft de dames uit Heemskerk nog weinig soelaas. 6 3 irste die itio- 'eel- >aan s de nale dige mde als de spel de >en- r in trïj- land nale irbij nale we- •O'* 3 Axmeriscota 4 4 1 Odin 4 5 1 Phoenix- Aral 9 4. irrg en- zan len im- rijs dte- een me- drie gaf acht rin- ook 1000 ik- ■ld. ide al en. jr- 41,7 tijn :ker t: 1 0; 3 de lort den en «e- van an- zan len im- aan fl. Ifi- vijf een de lijk Ivi- aan ika- aaar •den dige ver leen ver- ,ori- ver- ning nu an. vik- tbal lijks sche >pen i in als rus echt de nale rdi- eeds ■nis deze da stra 3 tink stra 51,4. .933 nde Voorzitter Ruud Frese: „Het was geen meerderheid. De groep tegenstemmers was echter te groot om desondanks zo’n belangrijke wijziging toch door te voe ren”. Was het voorstel erdoor gekomen, dan zouden de verenigingen toestemming gekregen hebben om hun a-selectie uit de eigen vereniging aan te vullen. Even tueel hadden er ook Amerikanen kun nen komen, wat vooral voor Lions na het vertrek van Jones aantrekkelijk ge weest zou zijn. Woensdagavond ontmoeten zij elkaar in de return, hopelijk is het moyenne dan wat beter. De Amsterdammers wa ren liever voor elkaar. Eerst won Mol van Klinkert In 37 beurten, met onder andere een serie van 31 caramboles. Later op de avond in de returnmatch ging de winst naar Klinkert in 38 beur ten. In de eerste klas heren is Dynamo door de vergissing van Smash 2 nu gelijk gekomen met zijn rivalen. Axme- HAARLEM-IJMOND In de Kenne mer Sporthal vond gisteravond de inge laste wedstrijd plaats tussen Alliance 22 en Advendo uit den Haag. De match had een nogal rommelig begin. De eerste scheidsrechter bleek niet aanwezig te zjjn. Weliswaar waren er 5 bevoegde scheidsrechters in de zaal, maar toch werd Bunjes van zijn wedstrijd Ovra- Kangeroes afgehaald om te komen in vallen. Dit was des te opmerkelijker omdat deze arbiter 3 weken geleden de gehele ploeg van Alliance een officiële waarschuwing had gegeven. Ondanks de protesten van Alliance werd toch een aanvang met de wedstrijd gemaakt. De automobilist in Nederland zal in de nabije toekomst zoals zijn collega’s in ondermeer Engeland en Amerika dit al eerder deden kennis kunnen maken met een zogenaamd verwisselbaar verkeersbord of matrix. Volgend voorjaar zal Rijkswaterstaat, als beheerder van de rijkswegen, deze borden gaan gebrui ken op Rijksweg 16, in de nabijheid van Dordrecht. Eerste doel, dat daarbij voor ogen staat: schadelijke gevolgen van filevorming te voorkomen. De nieuwe verkeersborden, afkomstig uit Engeland, worden In combinatie met detector» gebruikt in zelfstandig werkende eenheden. door een buis geleid en komt niet in aanraking met de atmosfeer. Het an dere deel van de straal schijnt wel door de atmosfeer. Aan het eind van hun weg worden beide stralen opge vangen en hun intensiteiten vergele ken. Op die manier ontstaat er eer norm, waaruit de apparatuur de aan wezigheid van mist kan afleiden. andere overgangsklassewedstrijd, die tussen de dames van Ovra en de Kangeroes, werd in slechts 39 minuten afgewerkt. Op alle fronten was Ovra de betere van de Leidse ptoeg die wel een bijzonder zwakke indruk achterliet. Na een 15-4 winst in de eerste set, leek het erop dat Ovra zich zou laten meeslepen In het trage tempo van Kangeroes, maar net met 15-13 werd ook de tweede set gewonnen. Daarna maakten de dames van Ovra de zaak snel af. Met modem, snel volleybal werd het via 15-6 een 3-0 zege, die Ovra weer een stapje hoger op de competitieladder brengt. In d e tweede klas heren gaat het spannend toe. Er waren maar liefst vier gelijke spelen, zodat de onderlinge ver houding op de ranglijst nagenoeg gelijk bleef. In de tweede klas dames hebben Odin 3 en Odin 5 nu wel een grote bres geslagen tussen hen en de rest Zij zullen samen wel uit gaan maken wie de kampioenstitel mag voeren. Dames tweede klas: Odin 3 6 12 Odin 5 6 12 Phoenix/Aral 5 6 8 Phoenix/Aral 6 6 7 Odin 4 5 6 Phoenix/Ara.’ 7 6 Dynamo 3 6 5 VC Kennemers 5 5 Voluit 4 6 1 Phoenix/Aral 8 6. Heren tweede klas: Voluit 8 13 Voluit 2 7 11 Dynamo 3 7 10 Smash 4 7 10 Phoenix/Aral 6 7 6 Phoenix/Aral 7 7 5 Smash 5 7 5 Axmeriscota 3 8 3 VC Kennemers 2 8 3. Heren derde klas: VC Kennemers 3 10 Odin 3 4 7 Voluit 3 5 7 Phoenix/Aral 10 5 6 Dynamo 4 4 5 Phoenix/Aral 8 4 Standen De standen zijn: Promotieklas heren: Zaan 2 9 26, K en V 9 24 Phoenix/Aral 2 9 21 KDS 9 20 Dinsvo 9 16 Odin 9 13 Krovo 9 11 Argus 2 9 10 Phoenix/Aral 3 9 9 Zaan 3 9 6 Molenwiek 3 9 3 VCW 9 1. riscota nam de derde plaats weer over van Phoenix/Aral 4 door de winst van zijn achterstallige wedstrijd. Axmerisco ta 2 dat bijna onderaan stond, haalde twee punten op Oranje Wit binnen, zodat deze ploeg nu wel geïsoleerd komt te staan. In de dames eerste klas won nen alle drie de koploopsters zodat er weinig veranderde. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Halverwege deze wedstrijden blijkt duidelijk dat de oudere generatie niet van plan is, zich zomaar uit de top te laten verdringen. Dit kwam vooral tot uiting in de partij Lamers - Nobels. Het resultaat was er dan ook naar. Jan Lamers wist in 51 beurten de partij te winnen, moyenne 2.94. Chris Nobels kwam slechts zeven caramboles te kort, hetgeen resulteerde in een moyenne van 2.80. In de derde klas heren tenslotte is VCKennemers 3 nu verder uitgelopen hoewel er één wedstrijd meer is ge speeld. Het belangrijkste is, dat op korte termijn deze borden op verschillende punten langs het Nederlandse wegen net, hun intrede zullen doen. Enge land is met dit soort beveiliging reeds ver gevorderd. Stap voor stap worden daar volgens een bepaald systeem de verwisselbare borden geplaatst langs vrijwel alle autowegen. Het gehele land is voor dit systeem verdeeld in districten, waarbij in ieder district de borden worden bediend via een cen trale, die met een computer is uitge rust. Engeland is bij de uitvoering van dit beveiligingssysteem echter nog een stap verder gegaan: de elek tronisch bediende borden geven de automobilist geen informatie over het verkeersgebeuren, maar schrijven hem - door middel van geboden en verboden - dwingend voor hoe hij in een bepaalde omstandigheid moet handelen. Met andere woorden: als er bijvoorbeeld ergens een file ontstaat, dan laat men het in Engeland niet bij een waarschuwing aan de naderende automobilist, maar dwingt men hem zijn snelheid te verminderen en even tueel te stoppen, of een andere route te kiezen. Zodra men in ons land enige erva ring heeft opgedaan met deze verwis selbare borden, zal men ongetwijfeld ook hiertoe overgaan. Een van de grootste gevaren die de automobilist bedreigt, is mistvorming. Een waarschuwings- of verkeersgelei- dingssysteem kan nooit optimaal wer ken, als daarbij niet een waarschu wing voor mist kan worden verstrekt. Dit vereist detectoren, die de vorming van mist tijdig ontdekken en doorge ven aan de centrale computer, die het systeem bestuurt. In Engeland heeft men onlangs een nieuwe detector voor dit doel ontwikkeld. Het appa raat werkt met een gevorkte licht straal: een deel van de straal wordt Van de landen met de grootste „autodichtheid” staan Amerika, Cana da en Australië bovenaan Nederland volgt op de elfde plaats met één auto op de 5,2 inwoners De autodichtheid in Japan is nog niet zo groot, één auto op de twaalf inwoners. Rusland is nog vrijwel „leeg”, één auto op de 185 inwoners. Alliance nam een voorsprong van 14- 11, die het met 15-11 omzette in een setwinst en daarmee was de gelijke stand van 1-1 bereikt De derde set was Nu nog rustig en gezellig winkelen en tijdig voor Kerstmis uw keuze maken uit een feestelijke en mooie collectie costuums, colberts, pantalons, regenjassen en winterjassen Ook aan de allergrootsten” hebber wij qedacht extra maten van 56 t/m 62 normale maten van 46 t/m 54 kwartmaten t/m 62V4, zelfs halve maten t/m 62Vj overhemden in mouwlengten 3, 4 5, 6 en 7 ALKMAAR. AZ’67 heeft woens dagmiddag overeenstemming bereikt met de 23-jarige Deense voetballer Kristen Nygaard. De 20-voudige international van de tweede divisieclub Fuglebakken komt zondag naar Alkmaar om een contract te tekenen met een looptijd van tweënhalf jaar. Definitief komt Ny gaard dan op 2 januari naar Alkmaar en kan op 7 januari meespelen in de thuis wedstrijd van AZ’67 tegen Ajax. De wedstrijd zelf kenmerkte zich door hard aanvalsspel van beide kanten. Dit was wel nodig, aangezien iedere takti- sche bal werd afgefloten. Alliance dat het juist veel van de afwisseling tussen harde smashes en taktische ballen moet hebben kwam niet in z*n ritme en Ad vendo nam dan ook een 1-0 voorsprong via 15-6. In de tweede set ging de strijd geheel gelijk op. Het blok van de Haar lemmers bleek goed dicht te zitten, ter wijl bij de Hagenaars juist de achterveld- verdediglng sterk bleek. Het was vooral aan de fouten van de Haagse ploeg te danken dat er op 11-11 een doorbraak k' am. Het overige programma telde slechts een eerste klaswedstrijd die tussen Gios2 en Ovra 3. De Ovra dames hadden niet veel moeite met Gios, dat met 3-0 naar huis werd gestuurd. De overige uitslagen luiden :Heren Schalkwijk C-DSS A 1-3, Fluor 2-Ovra 8 1-3, Gazellen Hrl.-VCY 7 22, Gios B-Alliance B 03, Brand- weer-v. Nispen 3 0—3, HSVC 5-JBS 1— 3. Schalkwijk b-v.Nispen B 30, HVS 4- Kennemerland 22, HBC 2-FCS 5 30, Alliance a-HVS A 3—1, GIOS-v.Nispen 13. Dames Serve’67 A-Triumph A 0—3, GIOS 2-OVRA 3 0—3, Schalkwijk 2- Gazellen 30, Alliance a-v. Nispen a 0 3, OVRA-Kangeroes 30, FES 4-v.Nis- pen 0—3, Alliance b-FES a 3—1. Ser ve’67 4-JBS 3 0—3, HBC 2-Heemstede 0—3, OVRA a-VCIJ a 3—0. Gazellen 2- v. Nispen 2 1—3, Serve’67 3-Alliance 6 0 3, OVRA b-HVS a 03, die Raeckse 6-OVRA 9 3—0, de Blinkert 2-FES 5 O— 3. weer geheel voor Advendo, dat na 11-2 de set pakte met 15-6. In de vierde set was het nu juist Alliance dat losbrandde. Er werd duide lijk een hoger tempo gespeeld en einde lijk was de eigen aanvalsdekking en de blokdekking redelijk verzorgd. Met 15-4 werd Advendo binnen 10 minuten terug gewezen. De 2-2 stand maakte een laat ste, beslissende set noodzakelijk. De ploegen hielden elkaar lange tijd in evenwicht. Nadat bij 8-5 voor Alliance de ploegen van veld wisselden, kwam Ad vendo sterk terug. Bij 11-11 was de strijd weer open. Een paar dubieuze beslissingen van de scheidsrechter die de beslissingen van zijn tweede scheids rechter naast zich neerlegde, veroor zaakten ’n duidelijke verslapping van de concentratie, wat resulteerde in een 15-11 setzege voor Advendo, dat daarmee de wedstrijd met 3-2 won. Dames eersteklas: Phoenix/Aral 3 10 18 Dynamo 9 16 VCKennemers 3 10 16 Phoenix/Aral 4 10 13 Odin 2 10 11 Oranje Wit 10 10 Smash 2 10 8 Dynamo 2 10 7 Voluit 3 9 5 Voluit 2 10 5 Axmerissota 9 4 VC Kennemers 9 3. Chris Nobels steeg verder op de bil- jartsportladder. In het libre is hij al een paar jaar ereklasser en zijn diverse po gingen om ook het kader-walhalla bin nen te dringen zijn net nog niet gelukt. Binnenkort gaat hij weer een poging in die richting wagen, want hij wist reeds een plaats te veroveren in de nationale finale ankerkader 47-2, eerste klas. Thans hebben beide cracks elkaar weer gevonden in het bandstoten. Het toeval wil dat aan de voorwedstrijden te Beverwijk ook wordt deelgenomen door de Amsterdamse veteraan, de oudere klasser Antoon Mol en zijn stadgenoot de 24-jarige Gerard Klinkert. Hier dus ook twee bilj artgenera ties. Auto-onderdelen vervaardigd van rubber en in frisse kleuren bespoten: zou men hiermee dan eindelijk scha devrij kunnen rijden ?Het antwoord op deze vraag staat nog niet vast, maar het is een feit dat een Ameri kaans bandencencern sinds enige ja- ren rubber onderdelen voor auto’s produceert. En wat meer zegt, de rubber-delen worden in toenemende mate gebruikt. In de Amerikaanse auto’s van 1973 bijvoorbeeld komen rubber tussenlagen in de bumpers voor. Deze tussenlagen dragen ertoe bij om bumpers botsingen met een snelheid van 10 m. per uur te laten ondergaan, zonder enige schade. De met speciale verf gespoten rubberlaag wordt tijdens de schok samengeperst en keert daarna, onbeschadigd en zonder aantasting van de verf, weer in de oorspronkelijke vorm terug. Op experimentele basis is reeds vastgesteld, dat rubber ook in andere auto-onderdelen toegepast kan wor den. Deskundigen van het bandencon cern menen dan ook, dat het moge lijk is om de auto van de nabije toekomst rondom uit te rusten met een schokdemper van rubber, gespo ten in de kleur van de wagen. De belangrijkste wedstrijden in het komende weekend: Vrijdag in Bever wijk: 20.15 uur VC Kennemers 3 Smash 2. Dames le klas; 20.15 uur Ax meriscota 1—Odin 2 Heren le klas; 21.15 uur AxmeriscotaVoluit 2 Dames le klas. De twee grootste autoconcerns in Amerika, Ford en General Motors hebben opnieuw toestemming ge vraagd voor een prijsverhoging van de modellen voor 1973. Ford wil de prijzen met 2,8 procent verhogen, Ge neral Motors met 1,5 procent. Promotieklas dames; VC Kennemers 9 26 Phoenix/Aral 8 22 Argus 8 21 Molen wiek 2 8 15 Phoenix/Aral 2 9 14 VC Kennemers 2 10 14 Smash 8 13 Zaan 2 8 12 KDS 2 9 12 Voluit 10 12 Argus 2 9 6 Purvo 2 8 1 Odin 10 1. Een detector in het wegdek zal bijvoorbeeld het ontstaan van een file constateren en automatisch ervoor zorgen, dat ruim voor dit punt van filivorming borden langs de weg een waarschuwing geven. Andere toepas singen zijn bijvoorbeeld bij plotselin ge drukte op bepaalde weggedeelten, via detectoren, een maximum snel heid op de borden te laten verschij nen. Dit is namelijk het voordeel van een zogenaamde matrix: deze borden kunnen gebruikt worden voor het doorgeven van verschillende soorten signalen naar de weggebruikers. In combinatie met detectors en compu ters zal dit in de toekomst zelfs volkomen automatisch kunnen ge schieden, als de situatie op de weg dit nodig maakt Waarschuwingen voor filevorming, gladde wegen, slecht zicht, ongevallen enz. zullen te zijner tijd het verkeer op de autosnelwegen - en daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan de wegen in de drukke Randstad - aanzienlijk veiliger ma ken. Tenslotte zal het zelfs mogelijk moeten worden reeds bij de aanvoer- wegen naar de autosnelwegen het verkeer te doseren, als de situatie op de hoofdwegen daar aanleiding toe geeft. Eveneens zal het in de toe komst mogelijk zijn bij ongevallen of slecht zicht het verkeer automatisch een omleidende route aan te bieden. Maar dit laatste is nog muziek van de verre toekomst. Zaterdag in Beverwijk! 17.00 uur Phoenix/AralVCY 3e divisie heren: 17.00 uur Phoenix/AralMolenwiek 2 prom.klas dames; 17.00 uur VoluitAr gus 2 prom.klas dames; 17.00 uur Phoe nix/Aral 3Zaan 3 prom.klas heren. Ook Levi’s, dat bovendien Franke toe had willen voegen, heeft met het aan trekken van Marionneaux gewacht, om dat men bij een eventueel „ja” in zijn plaats misschien een ander aan had kunnen trekken. Het is namelijk nog steeds niet zeker of de Amerikaan nu naar Haarlem komt. Vorige week heeft hij de eerste mogelijkheid om op het vliegtuig naar Nederland te stappen zon der opgaaf van reden voorbij laten gaan. Heren eerste klas; Dynamo 8 13 Smash 8 13 Axmeriscota 8 11 Phoenix- Aral 4 8 10 Dynamo 2 8 8 Odin 2 8 8 VCKennemers 8 7 Phoenix/Aral 5 8 6 Smash 3 8 5 Axmeriscota 2 8 4 Oranje Wit 8 11. MZc DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS to Biin UIT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT W J «DT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT GE- MWOEERO. i W OMStorterij en LSceuretoM JoMVerhoevM ’frGravrttnrf - HUwsttm Hotaxi 04r.y

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19