l9 Aurore Computerfout hindert start Parkeerbaan om 9.45 uur verlaten Opschudding over marme-activiteit Storm maakt vis duur Wan Chun moet in mei Ruppert praat met minister Boersma Prijsstijging zeker 8 percent Vietnam-akkoord wordt vandaag ondertekend" DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN weg zijn DANSSCHOOL lliH AUTOBEDRIJF KONING BV. Hannie en John Stol Het woord is aan... MET BRITTEN IN INDISCHE OCEAAN AUSTRALIË Per week 500 klachten bij Konsumenten Kontakt AGENDA pagina 5 Verder in de krant Eerste poging: Kabinet met DS’70 HET WEER WEER VREES VOOR CHOLERA IN See a morris before you buy your real sheepskin coat. (Van onze ruimtevaartmedewerker) Simulatiemodel 99 99 N Plaatselijk buien SNEL F’ Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwesteliike wind. Minimum temperatu ren ongeveer 4, maxima rond 7 graden. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 63e jaargang nummer 30 W eerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en tv Strips Uitwijzer Kunst Poprubriek Economie Beurs Sport Weg en wiel Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020)223596 2 3 3 3 7 9 9 13 13, 15 ...15 17 17 18, 19 19 Beleefdheidsbezoek IJmuiden's dealer Showhal Vechtstraat 2 tel: HOOI Service-t-Adm. Bloemstr.54 tel: 15141 HOUSTON - Op een vuurzuil van 660 meter hoogte waarvan de gloed in het nachtelijk duister tot op 800 kilometer afstand zichtbaar was, daverde vanmorgen om drie minuten over half zeven de Satur- nus-raket met de Apollo-17 van het lanceerplatform op Kaap Kennedy naar de ruimte. Ceman, Schmitt en Evans begonnen hun vlucht naar de maan, de laatste in het Apollo-pro- ject, twee uur en 40 minuten te laat. Kantoor: Lange Nieuw st raat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate B.V./Directie: Mr.H.C.van der Mije, H.P.Stuurman, H. van Looij Abonnement-bij vooruitbetaling-f8,70 pmnd f25,20 pJcwartaal (ppost f 28,-), p.jaar f 100,-, Losse nrs. 40 ca*. i A IJmuider Courant MAANVLUCHT VERTRAAGD De laatste Apollo gaat de lucht in. (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze parlementsredactie) tot het KNMI Om 09.45 uur (onze tijd) ontbrandde de derde trap van de Saturnus-5-raket, waardoor de Apollo-17 zijn baan rond de aarde verliet en de reis naar de maan aanvaardde. Op het uitstel bij de lancering na, verliep de gehele operatie vlekkeloos. PARIJS (DPA) Het Franse blad „1’Aurore” schrift, uit „volstrekt zekere bron” vernomen te hebben, dat het door de voornaamste onderhandelaar van president Nixon, Kissinger, en de eerste Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho opge- itelde akkoord over Vietnam „binnen de komende uren” getekend wordt. Volgens het Franse blad is Noord-Vietnam ermee akkoord gegaan, dat de wapen- stilstandsovereenkomst ook voor Laos en Cambodja geldt. Ook over de terugtrekking van de Noordvietnamese troepen uit Zuid.Vietnam zou Dertig seconden voor het tijdstip varr lancering, om 3.53 uur, stopte een elek tronisch brein, dat de laatste fase van de lanceervoorbereiding controleerde. Het probleem betrof de heliumdruk in de brandstoftank met vloeibare zuurstof van de derde rakettrap. Deze druk is nodig om de brandstof tegen de ventie len naar de raketmotor te drukken. Er volgden nog enkele perioden van uitstel en de spanning steeg zienderogen. overeenstemming bereikt zgji. Van de aanvankelijk drie Noordvietnamese divisies zou thans slechts een in Zuid-Vietnam aanwezig zijn en ook met de terugtrekking van deze divisie zou reeds een begin gemaakt zijn. Tenslotte zou president Thieu van Zuid-Vietnam nu eerder bereid zijn het akkoord te tekenen, aangezien Hanoi ermee ingestemd zou hebben, dat de drie-partijenregering, die aanvankelijk de verkiezingen in Zuid-Vietnam zou voorbereiden, thans nog slechts als een commissie van advies te beschouwen is. Terwijl men nog zocht naar een me thode om de computer op het kritieke moment om de tuin te leiden, werd de aftelling om 4.59 uur hervat. Maar men vond op korte termijn nog niet de juiste oplossing, zodat acht minuten voor het nieuwe tijdstip van lancering andermaal werd gestopt. Enkele uren vóór het begin van de 169ste voltallige vergadering van de vredes conferentie in Parjjs nam het aantal aanwijzingen toe. dat de ondertekening van het wapenstilstandsakkoord vandaag zou plaats hebben en er een streep getrokken zou worden onder 25 jaar oorlog in Vietnam. Van welingelichte zijde in Parijs is vernomen, dat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Maurice Schumann, vandaag zou lunchen met Kissinger op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. BRUSSEL. Nederlandse en Engelse oorlogsschepen zullen volgend jaar de Indische Oceaan gaan bevaren. Dit heeft de Engelse minister van Defensie, Lord Carrington, gisteren in Brussel meege deeld na afloop van de bijeenkomst van de ministers van Defensie van veertien van de vijftien Navo-landen. Priestley Niet de criticus maar de dweep zieke patriot is een gevaar voor zijn land. Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. MELBOURNE (AP) Er bestaat op nieuw vrees dat passagiers op drie inter nationale vluchten naar Australië met cholera besmet zijn. Van twee vrouwen en een meisje van acht jaar wordt vermoed dat zij cholera hebben. De drie kwamen maandag met een vlucht van de Australische maatschappij Qantas in Australië aan en werden woensdag in een ziekenhuis opgenomen. Eén van de vluchten had een tussen landing gemaakt in Bahrein. De enkele visser die zich toch buiten gaats waagt, is gedwongen de neus van het schip in de wind te „steken” „Ze proberen dan tussen de buien door nog wat vis te steleh. Maar het loont de moeite niet. Je zou kunnen zeggen dat ze alleen goudvis binnenhalen”, luidt het commentaar op de IJmuider visafslag. Aan het eind van het jaar maken de vissers altijd grote besommingen, on danks het slechte weer. Het is steeds zo geweest dat stormvlagen afwisselden met enkele dagen rustig weer, maar dit jaar blijft het slechte weer aanhouden. IJMUIDEN. De vis wordt duurder betaald dan ooit tevoren. In tegenstelling tot andere jaren blijft de zee voortdu rend ruw, waardoor de kleine vissers schepen niet kunnen uitvaren. De groot ste boten zijn ver weg achter de haring aan in deze tijd, waardoor er nauwelijks vis op de afslag wordt aangevoerd. Nog steeds is geen besluit genomen of men het gestrande Chinese schip gaat bergen of ter plaatse slopen. Onderhan- delingen over verkoop van het schip aan de Arab Trading Coy in Bahrein zijn vastgelopen. Om kwart over zes kwam het verlos sende bericht van de vluchtleiding dat tien minuten later definitief het aftellen zou kunnen worden hervat voor de laat ste acht minuten. dy in het vluchtleidingcentrum in Hous ton en in het Marshall-Space Flight Center en ook door de wachtende astro nauten kwam men tot de overtuiging dat de fout niet lag bij de heliumdruk zelf, maar bij de telemetrische gegevens die daarover vanuit de rakettrap naar de computer op de grond werden gezonden. Dit werd bevestigd door wat men inmid dels met een simulatiemodel in het Marshall-centrum had geconcludeerd. DEN HAAG. De prijzen zullen dit jaar met het recordcijfer van 8 procent stijgen. Deze schatting op jaarbasis maakt het Konsumenten Kontakt, mede naar aanleiding van het juist bekend geworden prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie per medio november. Het prijsindexcijfer steeg van 123,1 punten tot 123,6 punten, een toeneming van 0,4 percent. De totale stijging dit jaar is tot dusver 7,8 percent. Verwacht wordt dat de 8 percent wellicht nog wordt over schreden. Ter vergelijking: de stijging over 1971 was 7,7 percent. de Navo-conferentfe niet gesproken over deze Nederlands-Engelse bilaterale actie. Toen echter Lord Carrington met de opzienbarende mededeling kwam gaf hij commentaar op het nieuws. Het leek hem niet uitgesloten dat Nederlandse oorlogsbodems het zou om fregatten gaan in Zuid-Afrika zouden moeten bunkeren. De aanbevelingen van de Navo-assem- blee, die vorige maand in Bonn pleitte voor uitbreiding van de Navo-activiteit tot bezuiden de Kreeftskeerkring, die thans de grens is van het Navo-gebied, zijn nog niet door de permanente verte genwoordigers bij de Navo behandeld. Uitbreiding van deze activiteit zou mogelijk zijn zonder wijziging van het Navo-verdrag, waartoe slechts eenstem mig kan worden besloten. Wijziging van het Navo-verdrag is in eerste instantie een politieke aangelegenheid waarover eventueel door de ministers van Buiten landse Zaken zou moeten worden beslo ten. Met name Portugal is voorstander van uitbreiding van het Navo-gebied, gezfen de oorlogen waarin het in Gui- nee-Bissau, Angola en Mozambique is gewikkeld litiek, die inmiddels in de ondertekening van een centraal akkoord heeft geresul teerd, nadat het door ex-DS’70-minister De Brauw is gekenschetst als een „vodje papier”. Wat de informateur met het gesprek beoogt, was ook de minister zelf gisteren niet helemaal duidelijk. De heer Ruppert sprak eerder al met minister-president Biesheuvel, een be zoek dat door zijn woordvoerder werd gekwalificeerd als „een gebruikelijke be- leefdheidsvisite”. De informateur liet gisteren via zijn woordvoerder ook we ten dat nog geen beslissing is genomen over tijdstip en wijze waarop de advie zen zullen worden gepubliceerd die de politieke leiders de koningin hebben uit gebracht. Hij wil daarover eerst met de koningin en de betrokkenen overleg ple gen. DEN HAAG. Kabinetsinformateur dr. M. Ruppert ontving vandaag de an- ti-revolutionaire minister van Sociale Zaken drs. J. Boersma voor een „nadere oriëntatie over de sociale politiek, waar voor een nieuw kabinet komt te staan”. Daarna kwam de katholieke minister van Financiën mr. R. J. Nelissen bij hem voor een „informatief gesprek” over begrotingsvraagstukken. 9 Nu inschrijven. Januari aanvang nieuwe clubs. Beginners Gevorderden. Opleiding Medaltest. C Speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren 1 ES OP ELK GEWENST UUR Inl. en inschr. dag. van 78 uur n.m. aan de school: JULIANAKADE 16-18 IJMUIDEN TELEFOON 14733 Dertig seconden voor de geprogram meerde start gaf het elektronisch brein te kennen dat deze druk onvoldoende opliep; hierop werd het aftellen auto matisch gestaakt. Dit elektronisch brein is irr de laatste fase van het aftellen oppermachtig. In die fase zijn de bere keningen zó gecompliceerd en moeten beslissingen zó snel worden genomen dat menen dit niet meer aankunnen. Na allerlei controles op Kaap Kenne- bedrijven bij ongeveer 10 percent reden tot nader onderzoek is geconstateerd. In een aantal gevallen werd een prijsverla ging bewerkstelligd. In enkele tientallen gevallen werd proces-verbaal opge maakt. Het betrof bedrijven die weiger achtig waren hun prijzen te verlagen. Overtreders kunnen tot f 10.000 of meer boete worden veroordeeld door de economische politierechter. De heer L. M. Bruins, directeur van de ECD, stelt nadrukkelijk dat het gaat om een „bij zonder voorlopige indruk”. „De prijsbe- schikking trad 21 november in werking. Tot dusver hebben we nog niet zoveel klachten van het publiek. De zaak moet nog op gang komen”. Deze beslissing heeft nogal wat op schudding verwekt. Zij is genomen om dat de Navo zich steeds meer bezorgd maakt over de toenemende activiteiten van moderne Russische oorlogsschepen nabij de route van olietankers, die via Kaap de Goede Hoop naar Europa va ren. Gehoopt wordt in Navokringen dat de Nederlands-Engelse maritieme sa menwerking in de Indische Oceaan een voldoende tegenwicht is tegen de activi teiten van de Russische vloot. Minister De Koster van Defensie schijnt van de mededeling nogal ge schrokken te zijn. Hij had namelijk verklaard dat niet gesproken was over Kaap de Goede Hoop. Hij zei dat het om een eenmalige reis ging naar de Indische Oceaan. De bewindsman had op een bij eenkomst met de pers na de zitting van In politieke kringen neemt men aan dat de heer Ruppert allereerst de moge lijkheden onderzoekt voor een herstel van de oude vijfpartijencoalitie met DS’70 en dat hij daarbij de sociale problematiek als sleutel beschouwt. Mi nister Boersma heeft in de verkiezings campagne verdere samenwerking met DS’70 afgewezen tenzij deze partij zich alsnog zou opstellen achter zijn loonpo- Lanceren was maar mogelijk tot 7.31 uur. Nadien zou door de draaiing van de aarde Kaap Kennedy in een ongunstige positie ten opzichte van de maan zijn gekomen. IJMUIDEN Als medio mei 1973 de tussen Heemskerk en Wijk aan Zee gestrande „Wan Chun” nog vast zit, zal van rijkswege worden ingegrepen. De laatste periode waarover het cijfer in 1972 nog wordt vastgesteld zal zeker nog enige stijgende effecten te zien ge ven, meent het Konsumenten Kontakt. Gewezen wordt onder andere op de recente verhoging van de koffieprijzen. Voor de stelling dat het prijspeil zeker niet zakt en ook niet gelijk blijft, is het feit dat het Konsumenten Kontakt per week op het ogenblik ongeveer 500 prijsklachten krijgt, een indicatie. Over een langere periode controleert het Konsumenten Kontakt nu de prijzen ook via zijn achterban (bestaande uit de meer dan één miljoen leden van de bij de stichting aangesloten drie vakcentra les). De stijging tussen half oktober en half november is wel meer dan normaal kan worden genoemd, vindt men in Konsumentenkringen, hoewel zij lager is dan de buitengewone toeneming van 1,4 percent tussen half september en half oktober (mede naar aanleiding waarvan de prijsbeschikking werd afgekondigd) en de 0,8 percent tussen half augustus en half september. Ruim de helft van de prijsstijgingen tussen half oktober en half november komt uit de sector voeding. Aardappelen, fruit, eieren en vis gingen in prijs om hoog. Voor groenten werd een daling geregistreerd. Van de overige stijgingen was die in de sector verkeer (auto’s en benzine) het grootst. Van de zijde van de Economische Controle Dienst werd ons gezegd dat van de tot dusver gecontroleerde 2.000 Verwachting van vrijdagavond:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1