bewapening en Allende één g Mevr. Renger presidente Bondsdag Hartpatiënten op bres voor zuidelijk centrum Referendum Ierse grondwet over uur bij Brezjnev Ont> Minister De Koster: „Vooral Nederland wil haast maken” o r Twee milj oen voor panelen van Britten af 612e Rechter in proces- Mahler belaagd „Bulldozer” Amin wil „Minister Stuyt is in gebreke gebleven” I 3 1972 7 DECEMBER DONDERDAG „Publieke opinie” Begroting WEU Staatsloterij Verziekt Geen speciale positie 6 december 1972 Tweede klasse Noord-Ierland. Er zijn 1.783.000 mensen kiesgerechtigd en er wordt gestemd over het al dan niet goedkeuren van twee veranderingen in DUBLIN (AP) Vandaag wordt er in de Ierse republiek een volksstemming gehouden waarvan het resultaat de positie van pre mier Jack Lynch kan versterken. Deze streeft naar een vreedzame beëindiging van de scheiding tussen zijn republiek en het Britse F dS* 1 opinie nummer: nummer: (Van onze medewerker in Bonn) nummer: nummer: 067127 067127 026424 (Van onze medewerker in Den Haag) 026424 il bij de grondwet, die dateert van 1937. en verrichte NAVO praat over vermindering van troepen in Europa i Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie F op het nummer: en een troostprijs van 2.000.op nummer: van elk van de andere series. nhuis aerste mgen n een irzaal, echt- voor- ment, parle- wijze mrant erden lendt hoge is hij 1 pre- deze t van MOSKOU (AP). De Chileense pre sident Salvador Allende is zijn officiële bezoek aan de Sovjet-Unie gisteren, be gonnen met een bespreking van ruim een uur met de Russische partijleider Leonid Brezjnev en enkele andere hoge Russische functionarissen. f f f Lynch wil duidelijk maken, dat de Kerk geen speciale positie heeft inge nomen ,of dit zal doen, apart van het feit, dat 90 percent van de Zuid-Ieren 009130 099034 045569 050050 055022 027024 038171* 1 36 55 698 270 074 767 9050 ceerd m de :rkal- uit jlitie, mi- tfaat- rerlo- 77.000 t aan n ge- week door- wa sland 1 was art- ilaagd tis. linie, 'hite- litie- >elast mis- otes- ings- n de in. rand, gezo. i een le en n een Nieuwe Zwitserse president. De Zwitser se nationale vergadering de twee kamers van het parlement heeft gisteren de minister van Transport Roger Bonvirr benoemd tot president van het land voor het jaar 1973. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. DEN HAAG. De Nederlandse Hart patiënten Vereniging blijft vechten voor het spoedig totstandkomen van een car diologisch operatiecentrum voor zuide lijk Nederland. Zij vindt dat minister Stuyt op dit punt nog steeds in gebreke is gebleven. Voor het centrum, dat niet in Eindhoven mag komen, wil de NHV graag een beroep doen op de hartchi rurg dr. P. v.d. Schaar. De tactische kernwapens moeten bui ten beschouwing worden gelaten bij de bilaterale onderhandelingen over beper king van de strategische bewapening. zou eerder aan de beurt komen, als een soort voorschot op de vestiging van de achtste medische faculteit. Bij deze gelegenheid wees de minister het alternatief dat de vereniging bood om in bijvoorbeeld het St.Jans Gasthuis in Weert een centrum voor Zuid-Neder- land te vestigen van dehand. Dat zou te lang duren en biedt niet voldoende ga ranties voor kwaliteit, meende hij. Nu heeft de minister echter laten merken dat hij dit alles wel heeft gezegd, maar het niet zo heeft bedoeld. Hij zou be doeld hebben hiernaar te streven. Deze houding neem de NHV de bewindsman bepaald niet in dank af. Zij vindt dat het op die manier nog wel zeer vele jaren kan duren voordat de opzet van het rapport-Nieveen (regio nale spreiding van het aantal centra en opvoering van de operatiecapaciteit) is verwezenlijkt. Daarom houdt zij vast aan de plannen om of in Weert dan wel in Breda (de Klokkenberg) een hartchi- rurgisch centrum te vestigen .Beslist niet in Eindhoven, waar door ruzie tussen de specialisten de sfeer verziekt is. De hart patiënten willen nu op korte termijn een definitieve uitspraak van de minis ters hebben. De SPD heeft voor die post de 53- jarige Annemarie Renger aangewezen, een pittige afgevaardigde die op de rech tervleugel van de partij thuishoort en eens secretaresse was van SPD-leider Kurt Schumacher. Mevrouw Renger zei gisteren na haar officiële benoeming door het partijbe stuur: „Ik hoop dat dit de opvatting bevestigt, dat vrouwen in deze staat ook zichtbaar gelijkgerechtigd moeten zijn.” Ensslin, dochter van een evangelische geestelijke, probeerde een van de officie ren van Justitie een klap te geven en gaf de rechter ten antwoord: „Hou je muil”. Prijzen van f f f f f f f f een „centrum van zonde van de hele slechte wereld.” De leider der organisatie, de Du- blinse boekhouder Desmond Broadbe- ry, zegt, dat een verandering van het artikel in de grondwet „de sluizen zal openen voor echtscheiding, abortus voorbehoedsmiddelen, pornografie, er euthanasie,” welke zaken in Ierland streng taboe zijn. Volgens Lynch is de „speciale posi tie” van de Kerk, door degenen die tegen de Ierse eenheid zijn gekant, als propagandawagen gebruikt Tot deze tegenstanders behoort onder meer het overgrote deel v„n de pro testantse meerderheid van de 1 mil joen inwoners van Noord-Ierland. KAMPALA. (AP) In een toespraak tot officieren van het leger heeft presi dent Amin van Oeganda gisteren gezegd, dat hij de Britse imperialisten, die de economie van het land „ieegmelken’ kwijt wil. Het land, aldus zijn zeggen, had nog vele problemen en een ervan werd door die imperialisten gevormd. Op de laatste bijeenkomst van de NAVO-raad die hij bijwoonde, heeft de Het heeft de woede van de vereniging gewekt dat dr. v.d.Schaar nu geheel van zijn werkzaamheden in het Binnenzie- kenhuis in Eindhoven is buitengesloten. De NHV is bijzonder gebelgd over het feit dat van de zijde van de minister van Volksgezondheid de aanvankelijk gedane toezeggingen nu weer in het vage zijn getrokken. Dr. Stuyt zegde het NHV—bestuur op 23 november toe dat het aantal hartoperaties in 1973 van 1100 op ongeveer 2.000 zal worden gebracht. In Eindhoven zal voorlopig geen hart- chirurgisch centrum komen. Maastricht way, had drie jaar geleden al gezegd dat „als de clausule over de speciale positie mocht verdwijnen, ik er geen traan om zal laten.” Hier en daar hebben priesters de mensen opgewekt „ja” en elders zoals in bepaalde delen van Dublin, om „nee” te stemmen. De organisatie, die zich tot nu toe het sterkst heeft uitgesproken tegen de verandering van de clausule om trent de kerk, noemt zich „verdedigt 44.” Zij ziet het amandement als een complot om Ierland een „eiland van heiligen en geleerden” te maken tot BERLIJN. (DPA) Het proces in West-Berlijn tegen de 36-jarige jurist en oprichter van de links-extremistische Baader-Meinhofgroep Horst Mahler, is gisteren tijdelijk voor het publiek geslo ten door het optreden van het lid van de Baader-Meinhofgroep Gudrun Ensslin. rooms-katholiek zijn en de Kerk, als elke organisatie, het recht heeft haar stem te verheffen. In Ierland kent men geen opinieon derzoeken en het is moeilijk te voor spellen wat het resultaat van het referendum zal zijn. Waarnemers ge loven echter, dat de twee voorstellen door een, alhoewel niet grote, meer derheid bevestigend zal worden be antwoord. In Noor.i-lerland vinden velen de volksstemming eigenlijk een hoop drukte om niets. De protestanten daar willen, en dat is overduidelijk, blijven leven in een stukje Ierland, dat niet tot de republiek behoort, of die grondwet nu wordt veranderd of niet. Daarom hopen zij op een winst van de nee-stemmers in het zuiden omdat daarmee de Ieren uitdrukking zouden geven aan hun overtuiging de af scheiding eigenlijk wel best te vin den. De Verenigde Staten, Canada, Groot- Brittannië, West-Duitsland en de drie Beneluxlanden dat wil zeggen landen die i n het gebied waar de uitdunning plaats moeten hebben, troepen hebben hebben de Sovjet-Unie, Oost-Duits- land, Polen, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije uitgenodigd eind januari bespre kingen te beginnen. Hoewel deze uitno diging nog niet formeel is aanvaard, zijn wel aanwijzingen ontvangen dat de be sprekingen hoogstwaarschijnlijk op de voorgestelde datum in Genève zullen beginnen In Nederland zal de defensiebegroting stijgen van 4.952 miljoen gulden dit jaar tot 5.187 miljoen in 1973, of met onge veer 4,9 percent. De 5.25 miljard gulden waarmee de defensiebegrotingen van de tien Europe se NAVO-landen zal worden verhoogd is ongeveer vijf percent van de 115.5 mil jard gulden die de Europese leden van het Noordatlantisch bondgenootschap naar schatting dit jaar voor militaire zaken zullen uitgeven. „De 5.250.000.000 gulden waarmee de defensiebegrotingen van tien Europese NAVO-landen zullen stijgen „vormen geen extra defensie-inspanning”. De ver hoging heeft voor Nederland geen enke le speciale betekenis, is niets extra’s”, aldus de woordvoerder van het Neder landse ministerie van Defensie. Feit is, dat sedert juli jongstleden geen hartoperaties meer zijn verricht in het gehele zuiden, waar nu honderden mensen op wachtlijsten staan en toch al een groot gebrek is aan specialisten, met name ook cardiologen. In geheel Zeeland is niet één cardioloog. Na de zomerva kantie kwam het conflict rondom dr. V.d.Schaar naar buiten. Zijn contract met het Binnenziekenhuis loopt per 1 januari af. Sedert 1968 was dr. V.d.Schaai in Eindhoven werkzaam, hij bouwde een centrum op meer dan 300 operaties. Op de veiling van Sotheby’s in Londen zijn gisteren twee kleine panelen van de 15de eeuwse Italiaanse meester Fra An gelico verkocht voor het recordbedrag van 230.000 pond) 1,84 miljoen gulden). Zij werden te koop aangeboden door een Amerikaans echtpaar uit Bel Air in California. Koper was de Londense agent T. Rogers and Co. Op de veiling werd ook een hoge prijs betaald voor een riviergezicht van Salomon van Ruysdael. Dit doek werd geko'eht door de Londense kunsthandelaar, E. Speel man voor ruim 700.000 gulden. BRUSSEL (Reuter, AP en ANP) De minister van Defensie, De Kos ter, is van mening dat Nederland meer haast wil maken met wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Centraal-Europa dan sommige BONN. De tweede man van de Bondsrepubliek wordt een vrouw. Voor die verrassing zorgen de sociaaldemo craten. Zij hebben na het verkiezings- succes van 19 november de grootste fractie gekregen in de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer. Daardoor ontstond de kans om het laatste officiële ambt aan de CDU te ontfutselen, het voorzitterschap van de Bondsdag. De assemblee van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren in Parijs een resolutie aangenomen waarin wordt aanbevolen de defensie-inspanning in Europa te verbeteren. Vooral de zuide lijke flank (Spanje) zou moeten worden versterkt. korte afstand vervalt irr een boomerang- tactiek, die geen rekening houdt met de uiterste kwetsbaarheid van de eigen vei ligheid. Is de nucleaire raket niet een wapen dat alleen bijvoorbeeld in de Sahara enig nut zou kunnen hebben? Oók een lekenvraag, die door militairen waarschijnlijk met een troostend glim lachje zal worden afgedaan. De indruk bestaat echter, dat bij de aankoop van moderne wapens niet in de eerste plaats de veiligheid des lands maar de relaties met de leveringslenden van belang worden geacht. Juist daarom is enige controle op wat ministers van Defensie in NAVO-kringen krijgen voor geschoteld en accepteren wel dringend noodzakelijk te achten. Onze parlemen taire vertegenwoordiging heeft er de laat ste jaren werk van gemaakt om door de inschakeling van eigen deskundigen op het gebied van de defensie wat dieper door te dringen in de problematiek van de besteding der defensiegelden. Mis schien is er enig heil te verwachten van deze parlementaire informatie en con trole, zodat de Europese landen bij een werkelijk conflict niet weer opnieuw blijken te beschikken over een aantal onbruikbare en ondoelmatige soorten van bewapening, terwijl andere soorten die zo goed te pas zouden zijn gekomen, afwezig zijn. Dat is namelijk in 1940 zo duidelijk aan de dag getreden, toen Ne derland in de eerste plaats behoefte bleek te hebben aan een sterke luchtaf weer. Die luchtafweer was er helemaal niet of nauwelijks. Wel waren er goed uitgeruste artillerieregimenten met mo dern geschut, pantservoertuigen en goed bewapende infanterie, waarmee tegen de binentrekkende Duitse colonnes en de binnenvliegende Duitse parachutisten troepen weinig kon worden ondernomen. Als men in de NAVO wenst vol te houden dat de Europese defensie moet zijn gebaseerd op de mogelijkheid van een werkelijke Russische aanvalsoorlog, moet men ook de defensie op die reële basis grondvesten. Een moderne aanvals oorlog zal voornamelijk in en via de lucht worden gevoerd. Wat dat voor een dichtbevolkt gebied als de Lage Landen aan de Noordzee betekent, behoeft nau welijks betoog. Maar in de NAVO hoort njen zelden of nooit een woord over de vraag wat eigenlijk van de veiligheid der bevolking in het Westen zal over blijven, indien hun gebied inderdaad slagveld wordt. Het is niet te hopen dat de strategen van de NAVO hun verdedi- gingstactiek baseren op de veronderstel ling dat een Derde Wereldoorlog moet worden uitgevochten met nucleaire wa pens, luchtbombardementen en raketten op Westeuropees grondgebied. Want in dat geval zal er van de miljoenen in het Westen, die nu de miljarden per jaar opbrengen om moderne wapens aan te kopen, niemand meer over zijn om te constateren hoe goed die wapens wel zijn. De vraag hoe men bij een afrremende politieke spanning in Europa op de snelst mogelijke manier tot verminde ring van de zwaardrukkende lasten der bewapening kan komen, wordt door Eu ropese politici bijna dagelijks met be zorgde gezichten bestudeerd. Diezelfde politici, of althans hun collega’s van de departementen van Defensie, zijn tijdens de NAVO-conferentie te Brussel zonder enig bezwaar akkoord gegaan met een verhoging van de defensiekosten voor Europa met maar liefst 4% miljard gulden. De Europese defensiekosten komen nu per jaar op rond 70 miljard, zeer tot genoegen van de Amerikaanse bondge noot die tot deze verhoging heeft aange spoord. Het motto van de Sovjetrussi- sche bedreiging doet nog steeds onver minderd opgeld, tenminste als het op verhoging van de defensiebegrotingen aankomt. Zodra echter de werkelijke Europese veiligheid in het geding komt, die niet in de eerste plaats afhankelijk is van een miljard meer of minder maar van de vraag of het geld ook zo efficiënt mogelijk wordt besteed aan de coördina tie van de Europese verdediging, blijkt die Sovjetrussische bedreiging niet sterk genoeg te spreken om de Europese lan den tot enige gelijkschakeling van hun defensies te doen besluiten. Binnen de NAVO zijn de nationale defensies nog steeds brokstukken van een legpuzzel die niet aan elkaar passen. Het wordt duidelijk dat niet een goed sluitende Europese defensie maar een zo hoog mogelijke defensiebegroting het Europe se prestige in de ogen van de machtige Amerikaanse bondgenoot moet vergro ten. Het is een merkwaardige situatie dat de ministers van Defensie der verschil lende Europese NAVO-landen zonder meer kunnen beloven dat hun land nog zwaarder zal worden belast met defen siekosten, terwijl in het land zelf de kritiek op de overheidsuitgaven zo sterk is dat er nauwelijks enige ruimte voor een minister overblijft om iets extra’s te vragen. Het is eveneens merkwaardig dat een minister van Defensie als De Koster, die zelfs démissionair is, zijn fiat kan geven aan een project van geza menlijke inkoop van Amerikaanse «toomwapenen, namelijk de nieuwe „Lance” raketten voor de korte afstand. Als die aankoop doorgaat, zal Nederland de beschikking krijgen over nucleaire raketten die kunnen worden aangewend voor de bestrijding van troepenconcen traties en militaire installaties op korte afstand. De strategen zullen wel kunnen beoordelen of dit de soort wapen is die in Nederland bij een eventueel conflict de veiligheid des lands het best kan dienen. Een leek is geneigd te veronder stellen dat een land als Nederland met zijn dichtbevolkte centra en zijn even eens dichtbevolkte ommelanden door ge bruik van nucleaire raketten voor de 15.zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: 50.zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 100.zijn gevallen op nummers eindigende op: 200.zijn gevallen op nummers eindigende op: 400.zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2.000.is gevallen op het 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het 2.000.is gevallen op het nummer: 2.000.is gevallen op het De prijs van 5.000.is gevallen op het nummer: 50.000.is gevallen op het Een extra prijs van ƒ100.000.is gevallen in de serie V op het nummer: en een troostprijs van f 2.000.op nummer: van elk van de andere series. dat zij er rekening mee moeten houden dat de Verenigde Staten niet tot in lengte van dagen 300.000 militairen in West-Europa zullen houden. „De Amerikaanse publieke heeft er, terecht, geen begrip voor dat de Amerikaanse troepen vrijwel geheel uit Zuid-Vietnam kunnen worden terug getrokken, maar dat West-Europa, dat aanzienlijk welvarender is geworden sinds de NAVO werd opgericht, niet voor zijn eigen defensie kan zorgen”, aldus Laird. De 14 NAVO-landen zullen in 1972 aan de defensie 114.556.000.000 dollar uitgeven. Van dit bedrag nemen de VS 70 per cent voor hun rekening. De andere bondgenoten, Frankrijk en Portugal in begrepen (deze twee landen behoren niet tot de zogenaamde Europagroep) de rest. Ten eerste wil de regering voorstel len de stemgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 tot 18 jaar, zoals in de meeste Europese landen al het geval is. Ten tweede, en dat is meer omstre den, is de verwijdering van twee paragrafen van artikel 44 van de grondwet aan de orde, waarbij de Katholieke kerk in de zaken van de republiek een „speciale positie” i- toegekend. De kerk heeft zich ten aanzien van de volksstemming officieel neutraal gehouden, maar de r.k. primaat van heel Ierland, William kardinaal Com- Amerikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, de Westeuropese landen nogmaals duidelijk te verstaan gegeven Van gezaghebbende Chileense zegslieden werd vernomen dat Allende en Brezjnev tijdens hun vergadering in de Catherina zaal van het Kremlin gesproken hebben over de „uitbreiding van de algemene samenwerking” tussen Chili en de Sov- Jet-Unie. Allende heeft vandaag besprekingen gevoerd over onder meer economische aangelegenheden, waarna hij kransen legde bij het graf van de onbekende soldaat en bij de tombe van Lenin. Morgen zal hij een arbeidersbijeen- komst in een Moskouse fabriek toespre ken, een receptie voor het corps diplo matique in Moskou houden en dan naar Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne, vertrekken. Vanuit Kiev zal Allende za terdagavond naar Cuba vliegen. andere landen van het Noordatlantisch bondgenootschap. Hij zei dit na afloop van een bijeenkomst van het zogenaamde „Defence Planning Com mittee”, dat wordt gevormd door de ministers van Defensie van veertien der vijftien NAVO-landen. Frankrijk maakt geen deel uit van het ge in tegreerde militaire apparaat van de NAVO. De ministers hebben gisteren voorna melijk gesproken over de militaire as pecten van troepenvermindering en de procedures die bij gesprekken hierover met de landen van het oostblok moeten worden gevolgd. i i L W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3