Geen bouwplan BHK en Boertjes voor nieuw Druk bezochte haven Beverwijk in Wijk aan Duin Zeevanck versterkt de afvoerfunctie B. en W. antwoorden op vragen Brandtrappen aan muren van over proefafsluiting Breestraat moordpoging Niet slaafs huurharmonisatiebeleid van minister Udink volgen Vier jaar en tbr voor Plantsoenbewaking weer op scherp Scheybeeck 4 i '4 7 Verwarring door misverstand Ambtenaren boven PROGRESSIEVE DRIE IN BEVERWIJKSE RAAD: Bruikbare stoffen uit huisvuil halen Grotere bevoegdheden dan vroeger Personenauto botste Reeds voor 3000,- kinderpostzegels verkocht Begin april komt rapport regionale ongevallendienst MARKTBERICHTEN de 50 jaar medisch keuren? op winkelwagen r 1 DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 IJMUIDER COURANT MINDER HOUTAANVOER EN KADEGELDEN IN ’72 HEEMSKERK I. 31 one’ Kort IJmondnieuws Slaafs uit weer, ns- ielige n. ig lijker des n leu (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Tot en met 31 oktober hebben dit jaar 1.339 binnen schepen de Beverwijkse haven aangedaan. Dit betekent ten opzichte van eenzelfde periode vorig jaar een stijging met bijna 250 schepen. De binnenschippers voerden hoofdzakelijk zand, grint, cement en olie aan. Constructiematerialen, olie en oud ijzer werden afgevoerd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK B. en W. van Beverwijk hebben de heer J. W. G. Reijkers (D’66) geantwoord op eind juli door hem gestelde vragen in zake de proefafsluiting van de Breestraat. „Kunnen B. en W. mee delen, hoe het mogelijk is, dat zij in de raadsvergadering van 13 juli 1972 mét de gehele raad met ver bazing hebben gezegd kennis te hebben genomen van de berichten in de plaatselijke pers, dat op en kele zaterdagen bij wijze van proef de Breestraat voor het ver keer zal worden afgesloten, mede ten behoeve van het organiseren van evenementen door het Stads centrum Beverwijk, terwijl toch B. en W. zelf bij brief van 27 juni reeds van hun besluit tot deze af sluiting aan genoemd Stadscentrum bericht zonden?” Vergelijken BURGERLIJKE STAND i - w (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) ongevallen- (Van een onzer verslaggevers) en (Van «en onzer verslaggeefsters) te (Van een onzer verslaggevers) f rate n „Bent u bereid alles in het werk te stellen om de kwalijke gevolgen van het beleid van minister Udink zoveel moge- inzake een principiële toezegging met betrekking tot een proefafsluiting van de Breestraat. Dit misverstand moet worden geweten aan de overbelasting van de agenda’s van de collegevergaderingen”. deze studie Onlangs is B l... L B. en W. antwoorden per brief van 5 december op de eerste vraag: „Hiertoe zijn wij niet bereid. Wij menen uitvoe ring te moeten geven aan op democrati sche wijze tot stand gekomen voor schriften met betrekking tot de Huur wet, zolang niet op gelijke wijze anders is besloten”. En op de tweede vraag: „De procedure met betekking tot de huurharmonisatie is, evenals in 1971, de volgende. Volgens de door de Minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening gegeven voorschriften moet het harmonisatieplan eerst de ministeriële goedkeuring heb ben verkregen, alvorens de verhuurder i.c. de gemeente of de toegelaten instel lingen zich omtrent de huurverhoging tot de huurders mogen wenden. De ge meente en de toegelaten instellingen moeten daarom vóór 1 december 1972 voor hun woningbezit een harmonisatie- Daarop antwoorden B. en W. nu: „Bij de in de raadsvergadering van 13 juli aanwezige leden van ons college heeft een verschil van opvatting over de uit voering bestaan omtrent het in de ver gadering van B. en W. genomen besluit Ook het aantal de haven bezoekende zeeschepen is ten opzichte van een ver gelijkbare periode vorig jaar gestegen. Tot en met 31 oktober werden 121 zeeschepen geteld: vorig jaar waren dit er 93. Tot nu toe is dit jaar minder hout gelost dan vorig jaar, waar echter een versterkte afvoerfunctie van de haven tegenover staat. Vorig jaar werden twee zeewaardige vaartuigen geladen: nu zijn dertig schepen geladen met in hoofdzaak aardappelen. BEVERWIJK. De bestemming van het voormalige Oude Mannen- en Vrou wenhuis in Wijk aan Zee zal, aldus het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders, moeten worden bezien in het kader van een verantwoord stede- bouwkundig ontwikkelingsplan voor de dorpskern. B. en W. hebben nog geen bouwplan ontvangen inzake het nieuwe gebouw ten behoeve van Zeevanc te Wijk aan Zee. Het gemeentebestuur heeft de voor de bouw benodigde grond in optie gege ven. BEVERWIJK De raadsleden F. R. W. Kaebisch (PvdA), J. W. G. Reijkers (D’66) en P. C. Dijkman Dulkes hebben bij brief van 26 november 1972 vragen gesteld aan het college van B. en W. met betrekking tot de harmonisatie van de huurprijzen van woningen van de gemeente en de toegelaten instellingen. „Bent u bereid met de in diening van het huurharmonisatieplan voor het komende jaar te wachten tot er na de Tweede-Kamerverkiezingen een nieuwe regering is gevormd?”, zo luidt de eerste vraag, waarbij als toelichting wordt gegeven, dat minister Udink van Volkshuisves ting van de gemeentebesturen verlangt, dat het huurharmonisatieplan vóór 1 decem ber 1972 wordt ingediend. „Als er echter een regering van PvdA, D’66 en PPR komt, dan zal deze de huurharmonisatie afschaffen”, aldus de briefschrijvers, die verder vragen of het college bereid is gevolg te geven aan hun dringend verzoek, het huur harmonisatieplan in elk geval vóór de verzending aan de minister aan de huurders en de gemeenteraad voor te leggen, waarbij wordt aangetekend, dat de heer Kaebisch vorig jaar al een dergelijk verzoek heeft gedaan. plan, via de Huuradviescommissie, ter goedkeuring aan de minister toezenden. Nadat dit plan is goedgekeurd, worden op basis hiervan concrete voorstellen uitgewerkt, die aan de huurders zullen worden meegedeeld. Nadat de minister zich met het harmonisatieplan heeft verenigd, zal ook de nadere uitwerking van dit plan, te weten een overzicht van de huurverhoging per woning, zoals te doen gebruikelijk, eerst aan de raads commissie voor openbare werken ter kennisneming worden voorgelegd”. De derde vraag van de heren Kae bisch, Reijkers en P. C. Dijkman Dulkes luidde: BEVERWIJK. Omstreeks april ver schijnt het eindrapport van de commis sie, die zich in de afgelopen maanden heeft bezig gehouden met een onderzoek naar de organisatiestructuur en de uit voering van de regionale dienst. OVERLEDEN: Johannes P. van Oos ten, 65 jaar; Anton D. A. J. L. Loth, 61 jaar. GEBOREN: Rowdy V.E. z.v. J. C. M. Bekker en F. B. Veldhuis; Maria J. d.v. M. Aragon Aragon en M. Rivero Cerra- to; Harald B. z.v. A. J. Bas en A. v. Rijn; Niels O. z.v. C. Besse en E. J. Zijp; René Q. C. J. z.v. G. M. Denneman en C. M. Zonneveld; Monique d.v. W. M. Stoc key en E. E. van der Erf; Paschal d.v. C. de Dood en R. Kolk; Giuseppina d.v. G. B. Porcu en C. Porcu; Wendy E. d.v. P. F. van Gelderen en C. H. J. Tambach; Liane P. J. d.v. H. J. van der Does en C. M. J. P. Liefting. lijk te beperken”. En daarbij wordt dan de volgende toelichting gegeven. „Reeds tweemaal zijn er over de huurharmoni- satie schriftelijke vragen aan uw college gesteld. Eerst op 15 november 1971 over het huurharmonisatieplan voor 1972 en vervolgens op 1 juni 1972 over de hou ding van het college t.a.v. de harmonisa tie van de huurprijzen van de stichting Pro Omnibus. In beide gevallen is uit het antwoord van B. en W. niet geble ken, dat zij alle mogelijkheden hebben gebruikt om de richtlijnen van dj mi nister soepel te hanteren. Nu heeft de minister blijkens de circulaire van 12 september 1972 zijn beleid nog ver scherpt. Zo wenst hij thans ook dat de vooroorlogse woningen in het huurhar monisatieplan worden opgenomen en vindt hij het niet meer gewenst de huurverhogingen aan een maximumper centage van 12% te onderwerpen. Daar om is het thans nog meer dan voorheen noodzakelijk, dat wij een beroep doen op het college, de minister niet langer slaafs te volgen. Elke mogelijkheid om de financiële gevolgen van de huurhar monisatie voor de huurders te beperken, moet worden aangegrepen”. En op deze derde vraag antwoorden B. en W.: „Evenals bij de vorige huurharmonisa tie zal ook thans, voorzover de gemeente vrijheid van handelen binnen bepaalde grenzen wordt overgelaten, het percen tage van de verhoging naar alle rede lijkheid worden vastgesteld. Overigens laten wij de kwalificatie van het minis teriële beleid, zoals deze in de vraag onder woorden wordt gebracht, geheel voor rekening van de vragenstellers”. mentaliteit. Sedert 1 februari zijn de functies niet meer bezet. Het college staat niet afwijzend tegen over boomchirurgie. Indien grote bo men vele jaren behouden kunnen blij ven en geen groot gevaar opleveren voor het verkeer zal zonodig tot boomchirur gie worden overgegaan, aldus B. en W. Men heeft hiermee speciaal de bomen in de Breestraat op het oog. Het totale bomenbestand in straten en pleinen in Beverwijk bedraagt ongeveer 7800 stuks, met uitzondering van de bomen in de parken Scheybeeck en Westenhout, als mede de sportvelden en de huisvuilstort- plaats. Het college is tevreden over de gesteldheid van de bomen in Beverwijk, zo antwoordt men een raadslid. De commissie betrok in tevens het ziekenvervoer. men gereed gekomen met een inventari satie van de wensen, waarna het advies en het eindoverzicht in een rapport wor den verwerkt. Een datum, waarop het ambulancevervoer regionaal kan gaan starten is niet bekend. Er dient nog veel werk verzet te worden, zoals bijvoor beeld overleg m^t particuliere vervoer ders, de ziekenfondsen, de gemeentebe sturen. De heer Reijkers stelde in de tweede vraag, „dat de verbazing van de zijde van het college toch minstens een be vreemdende indruk maakt”. Hét zou „getuigen van onzorgvuldigheid en een weinig doordacht beleid”, waarbij de vraag werd gesteld waarom niet vooraf het advies is ingewonnen van de com missie voor verkeer én middenstandsza- ken. B. en W. antwoorden: „Deze indruk is begrijpelijk, maar de termen onzorg vuldigheid en weinig doordacht beleid laten wij voor rekening van de vragen steller. Het oordeel van de verkeerscom- missie of de commissie voor midden- standszaken over tijdelijke verkeers maatregelen pleegt niet te worden ge vraagd. Niettemin zijn beide commissies, na de raadsvergadering van 13 juli, als nog gehoord”. De overige vragen van de heer Reijkers luiden: „Is het college met de ondergetekende van mening, dat hier bovendien sprake is van een onjuiste voorlichting of liever van het verstrekken van misleidende inlichtingen aan raad, pers en burgerij? Zijn burgemeester en wethouders voorts niet van mening, dat het enerzijds be zwaarlijk is het genomen besluit in te trekken, omdat op grond hiervan het BEVERWIJK. Om paal en perk te kunnen stellen aan de vernielingen van plantsoenen, vooral in het park Wester- hout, is het college van burgemeester en wethouders van plan een nieuw reini- gings- en plantsoenbewakingsapparaat in te stellen. Het personeel van deze dienst krijgt grotere bevoegdheden dan vroeger om tegen de vernielers opsporend en verbaliserend op te treden. BEVERWIJK. Het plaatselijk comi té kinderpostzegels te Beverwijk heeft tot nu toe al voor ruim f 3000,- aan kinderpostzegels verkocht. Er is nog een ruime keus uit de wenskaarten te ma ken in de stand in het hoofdpostkantoor aan de Laan van Meerestein, waar in de week van II tot 15 december weer een aantal dames hun vrije tijd „voor het kind” geven. Tot nu toe hebben in vergelijking tot dezeljde periode vorig jaar meer binnen- en zeeschepen de Beverwijkse haven bezocht. De opbrengsten van haven- en kade- gelden in Beverwijk vergeleken met an dere kleine zeehavens is volgens het Beverwijkse gemeentebestuur bijzonder moeilijk. Zo’n vergelijking, aldus b en w, is weinig zinvol omdat de situatie overal verschillend is en voor vergelij king weinig houvast biedt. De begin ’71 getroffen gemeentelijke maatregel, om de tarieven v. h. opslaan van hout op de openbare kaden te verhogen om onder andere te langdurige houtopslag op die kaden tegen te gaan, heeft - aldus het college - voor wat betreft de houtopslag het beoogde effect gesorteerd. De houtopslag op de kaden levert sinds het in werking treden van de maatregel geen problemen meer op voor een verantwoord gebruik van de kade. In de Jozefzaal aan de Bever wijkse Arends weg wordt zondag door de Youth for Christ, afdeling Beverwijk de film „Two a penny” met o.a. Cliff Ri chard gedraaid. De toegang is gratis. De film begint om 14 uur. GESTOLEN AUTO. In de Ir. Krij- gerstraat in Velsen-Noord is een in Am sterdam ontvreemd auto aangetroffen. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 6 december aan de Beverwijk se veilingen waren als volgt. Groenten: andijvie 20-65, bospeen 26-40, breekpeen 18-37, boerenkool 38-60, groene kool 18- 25, knollen 18-51, prei 22-53, sla 16-28, spruiten 62-85, uien 42-50, waspeen 22- 42, witlof 100-110. Bloemen: anjer 23-38, trosanjer 185-295, anemoon 35-60, chry sant 145-235, chrysant (jaarrond) 250- 315. chrysant (per stuk) 28-46. forsythia 18-39, fresia 90-375, iris 300, lelie (per kelk) 40, lelie (per tak) 140, narcis 175— 205, nerine 40-85, orchidee 40-330 roos 40-90. babyroos 10-46, tulp 380-460. Planten: achmea 540-820, azalea 300-380, begonia 40-180, cineraria 90, cyclamen 120-660, poinsettia 190-880, hedera 80- 125, kalanchoe 40-65, potchrysant 40-130, st. paulia 50-100, vriesia 220-430, ge mengde planten 75-180. Stadscentrum terecht voorbereidingen ten aanzien van de beoogde evenemen ten zal hebben getroffen en anderzijds toch moeilijk gehandeld kan worden in strijd met het gevoelen van de raad, die afwijzend tegenover deze afsluiting blijkt te staan?” En B. en W. antwoorden: De termen onjuiste voorlichting 'en het verstrekken van misleidende inlichtingen, doen een zekere opzet veronderstellen. Wij beant woorden de vraag daarom ontkennend. De toezegging hield in de bereidheid om de Breestraat op twee zaterdagen in 1972 voor het verkeer af te sluiten. Bij brief van 5 juli 1972 is de vereniging Stads centrum daarvan mededeling gedaan, waarbij is verzocht ons tijdig op te geven welke twee zaterdagen naar haar mening daarvoor in aanmerking zouden moeten komen, terwijl tevens werd ver zocht een programma van de te organi seren evenementen in te zenden. „Bij brief van 11 juli heeft het Stadscentrum medegedeeld gaarne op 5 'en 12 augustus gebruik te willen maken van de afslui ting van de Breestraat. Een programma kon nog niet worden overgelegd, omdat men eerst zeker wilde zijn van de data. Wij hebben reden aan te nemen dat de vereniging, vooral na het persverslag van de raadsvergadering en de vergade ring van de middenstandscommissie op 20 juli, waarin een bestuurslid van de vereniging zitting heeft, uiterst voorzich tig is geweest met het maken van voor- bereidingskosten. Mede naar aanleiding van het advies van de verkeerscommis- sie en de commissie voor middenstands- zaken en gelét ook op de reeds eerder uitgebrachte ambtelijke adviezen, hebben wij in de eerste vergaderingen van ons college, waarbij ook de voorzitter, na diens vakantie, weer aanwezig was, de gehele materie opnieuw besproken. Na rijp beraad hebben wij op 8 augustus in meerderheid, besloten, ons eerder geno men besluit van 27 juni 1972 in te trekken. De door vragensteller geschetste verwar rende situatie moet worden toegeschre ven aan het feit dat in de afgelopen periode verschillende leden van ons col lege met vakantie afwezig zijn geweest. Wij hebben gemeend in deze principiële zaak met een beslissing te moeten wach ten tot ons college weer vrijwel voltallig was. Uiteraard streven wij naar een onderlinge goede communicatie en een duidelijk beleid De omstandigheden wa ren in dit geval tegen”. Aan havengeld is tot en met 31 okto ber 1972 ontvangen 59.037 (1971: 45.305). Geraamd voor 1972 was een bedrag van 68.000. Aan kadegeld is tot nu toe 14.924 tegenover 16.549 in ’71 ontvangen. De kadegeldraming voor 1972 42.000) is hierdoor dus veel te hoog gebleken. Verwacht mag worden dat het streefbedrag dat voor 1973 is begroot 16.000) dit jaar ruimschoots zal wor den bereikt. De modelbouwer was drie jaar gele den gescheiden en kon het niet verkrop pen dat zijn 39-jarige ex-vrouw van plan was te trouwen met een 39-jarige hotelier uit Haarlem. De zesde april sloop hij via de keukendeur v,et huis waar zijn vrouw woonde binnen en ging op de bovenverdieping piano zitten spe len. Hij wist dat zijn vrouw en haar vriend bij de buren zaten. Het tweetal hoorde het pianospel en wilde kijken wie de speler was. De modelbouwer wachtte hen boven aan de trap op en schoot de hotelier twee kogels in het bovenlijf. Daarna schoot hij zichzelf twee kogels door het hoofd. Beiden brachten het er evenwel levend af. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 48-jarige model bouwer uit Haarlem die op zes april met een revolver op de vriend van zijn ex- vrouw schoot is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens poging tot moord veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling. De officier van justitie had tien jaar en tbr geëist. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ook Beverwijk wil meewerken om stoffen en goederen uit het huisvuil te halen en opnieuw te bestemmen voor een fabricage-proces, de zogenoemde recycling. De gemeente werkt een plan uit om reeds bij de bewoners deze goederen en stoffen (sta- tieloos glas, papier) op te halen. De gedachten gaan hierbij uit om verenigin gen, die voor subsidie in aanmerking komen te stimuleren hieraan mee werken. ONDERTROUWD: Eduard J. van Rixel en Barbara A. M. Steenstra; Ro bert Stom en Theodora C. M. Hienskens; Gijsbertus C. Beentjes en Gertruda F. M. Bloedjes; Cornells T. M. Aardenburg en Jacoba C. M. Leuring; Dominlcus C. Dekker en Cecilia M. Martens; Mattheus T. M. Eijking en Cornelia A. M. de Wit; Rijn E. C. Tiemstra en Klaziena Kerk hoven; Hendrikus J. de Ruijter en Ca tharina M. G. Kleef; Jacob Kossen en Bondina de Jong. GETROUWD: Matthijs P. L. Bruijns en Maria J. C. Koper; Bernardus Petrus en Allegonda A. Siemonsma; René G. Schrama en Franciscus T. A. Weber; Jacobus A. J. Knijnenburg en Helena A. M. Kos; Johannes Jellema en Maria J. P. Zonneveld. Met de plantsoenbewaking werden voorheen personen van hovende 65 jaar belast. Deze mensen zijn niet meer opge wassen tegen de veranderde en zich nog steeds wijzigende maatschappelijke (Van onze verslaggevers) BEVERWIJK. Aan buitenkant van Huize Scheybeeck dienen twee brand trappen te worden gemaakt. Dit is de conclusie van de brandpreventie-officier van de gemeente Velsen, van wiens diensten ook Beverwijk gebruik maakt. Voorts is er op verzoek van het be stuur van de Kennemer Oudheidkamer, in verband met de inbraken in musea, een plan opgesteld voor een inbraakbe veiliging. Het plan heeft de instemming van de Rijksinspecteur voor roerende monumenten. De brandveiligheidsvoor zieningen en de voorzieningen voor de inbraakbeveiligingen zijn op bepaalde punten strijdig met elkaar. Men werkt nu aan de oplossing van dit probleem. B. W. verwachten, dat de voorzieningen van de inbraakbeveiliging enige tiendui zenden guldens zullen vergen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk onderzoekt momenteel in hoeverre in de toekomst een periodieke medische keuring van gemeenteambtenaren boven de 50 jaar te realiseren «al zijn. Dit afgezien van het feit, dat het het college bekend is, dat de meningen omtrent de waarde van een dergelijk periodiek on derzoek nog verdeeld zijn. Bij de enige maanden geleden inge voerde verkorting van de arbeidstijd van 60-jarige en oudere ambtenaren met een half uur per dag hebben zich volgens het college bij de gemeentelijke diensten en bedrijven geen bedrijfstechnische moeilijkheden voorgedaan. Het is de be trokken ambtenaren van rijkswege niet toegestaan deze vrije uren op te sparen tot bijvoorbeeld een halve dag vakantie in de week. Overigens zijn de ambtena ren vrij zelf te bepalen op welk tijdstip het halve uur arbeidstijdverkorting wordt genoten. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Vermoedelijk ver blind door een tegenligger is een 51- jarige Castricummer woensdagavond omstreeks zes uur op de Bredeweg met zijn personenauto tegen een stilstaande SRV-wagen gebotst. De Castricummer werd met een hoofdwond in het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk opgenomen. Zijn auto liep ernstige schade op. De schade aan de winkelwagen bleef beperkt tot enkele krassen. BEVERWIJK. De Beverwijkse Har monie Kapel en de Wijker Boertjes zullen op donderdag 14 december een muzikale avond verzorgen in het buurt huis Wijk aan Duin aan de Wilgenhof- laan. De BHK krijgt wel eens het verwijt te horen, dat men zo weinig van het korps hoort. Als er dan een concert in de muziektent wordt gegeven valt de be langstelling zwaar tegen, maar een op treden in de openlucht heeft natuurlijk ook bezwaren. Om die te ondervangen dus nu een zaaloptreden. De BHK speelt op 14 december onder leiding van de heer W. Kleijn junior achtereenvolgens „In the Lime-tree Avenue,” „Juvenil’Ouverture,” „The Phantom Brigade,” „Dutch treat,” „Moonlight Serenade” „Amor,” „Delica- do" en „El Condor Pasa.” Na de pauze de Wijker Boertjes. Nadere inlichtingen en kaartverkoop bij het buurthuis, tel. 24676. g- i W5 jt,.. •T"-*'" Ss v

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7