Schade veel groter dan geraamd Arrondissement Utrecht toetssteen In Veluwezoom zeker Justitie beproeft primeur 80 ha bos vernield Akkoord India- Pakistan over bezet gebied ORGELS van Thomassen Inwoners uit Wel rijbewijs voor witkar Belfast gratis naar Nederland Onderzoek nog in volle gang 13 soldaten Davitamon 10. Het meest gebruikt Krakers negeren waarschuwing Ontploffing doodt Stadsbusdienst in Amersfoort in noodsituatie Iphenaa 798 Grote wapensmokkel uit West-Duitsland Onenigheid in Grieks regime ontkend EXPOSITIE I’ l i GERARD DE LANGE MEUBELFABRIEK OISTERWIJK toonzaal Leidsekade 102 Amsterdam (naast Lido, dus vlakbij Leidseplein). zzrfred muschter jl Vrije toegang Krakers beperken woningaanbod in Amsterdam De gure winter geeft ons niet altijd de kans verstandig te eten.Vers fruit en verse groenten zijn soms schaars en duur. Daardoor komen kinderen en grote mensen weleens tekort. Ze krijgen niet altijd de vitamines die nodig zijn om tegen de winter te kunnen vechten. Daarom zijn er multi vitamines. Vitamines die de is ruim voldoende. Veel Surinamers voor onafhankelijkheid '4' 3 weerstand op peil kunnen houden, een lange winter lang. Davitamon 10 bevat io vitamines. Precies die io vitamines die in de winter noodzakelijk zijn. En precies in de hoeveelheid en de verhouding die I verantwoord is. Dagelijks een simpel pilletje Davitamon io 'i ‘t 13 V R IJ D A G 8 1972 DECEMBER Oisterwijkse dekenkisten davitam II II RUISWEG 47-49 HAARLEM TELEFOON 023-320244 GERARD OE LANGE ADM. KRACHT LEERLING of aank. VERKOOPSTER ADVERTENTIE ADVERTENTIE met ADVERTENTIE nu ADVERTENTIE 3 1 3 (Van onze Amsterdamse redactie) Van 1440,- voor LAVAMAT PRINCESS-S AMSTERDAM-ROTTERDAM DEN HAAG-UTRECHT-HAARLEM HILVERSUM-BREDA Grote Houtstraat 167 Haarlem Telefoon 023 - 316502 De getuigenfolders worden gevoegd bij oproepingen om te komen getuigen voor de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank of de politierechter. Politie ambtenaren, die als getuigen worden opgeroepen, krijgen de folder niet, om dat aangenomen wordt dat zij het justi- tie-ABC op hun duimpje kennen. LAHORE (Reuter) India en Pakis tan hebben gisteren een regeling getrof fen voor hun geschil over een bestands lijn in Kasjmier. Dit gebeurde na be sprekingen tussen de staf-chefs van de legers van beide landen, die een dag in beslag namen. Dank zij overweldigende steun is het mogelijk de hele wijk, die bij de jongste onlusten zwaar getroffen werd, te hulp Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, tv-kasten, hoek kasten, broodkasten,stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse- kade 102, Amsterdam. Stefels, „dat de overheid maatregelen zal nemen om de grote strop die de vereni ging heeft geleden mede te dragen”. dan met 2 it !t ir I Jan van Goyenstraat 18 - Tel. 285309 HEEMSTEDE Ruime parkeergelegenheid Per week f 9,95 (p.l.) incl. BTW Geschatte gemiddelde levensduur 10 jaar. De verdachtenfolders worden gelijk met de dagvaardingen verzonden aan allen, die voor de meervoudige strafka mer of de politierechter moeten terecht staan. Uitgzonderd zijn justiabelen, die druk bezig met het achterhalen van de handelskanalen. Handelaren en tussen personen worden opgepakt en verhoord. Tot nu toe zijn in verband met deze wapensmokkel de gangen van enkele tientallen betrokkenen nagegaan, maar niemand durft zich op het ogenblik uit te laten over het totale aantal personen dat uiteindelijk op een of andere manier „connecties blijkt te onderhouden met de ijzenrwarenhandelaar in Ülsen. Met de Duitse Kriminalpolizei en de Zollfahndung (douanerecherche) aan de andere kant van de grens wordt zeer nauw samengewerkt. In de afgelopen weken zijn in Duitsland een aantal han delaren gepakt dank zij het voorberei dende werk van de Nederlandse politie. Het tweetal in Ülsen bleek overigens een vrij goede administratie van de verboden handel te hebben bijgehouden, zodat kon worden nagegaan dat de laat ste anderahalf jaar vanuit Ülsen 800 tot 1.000 vuurwapens in Nederlandse handen waren overgegaan. Veel contacten ble ken er te zijn in het grensgebied, Twen te, de Gelderse Achterhoek en Zuid- Drente. Maar ook elders in het land was er kennelijk belangstelling: in Brabant, Utrecht en Friesland werden na de ar restaties in Ülsen onderzoeken ingesteld. Martin Air en de Centrale voor Maat schappelijk Werk zullen op genoemde data een vredesluchtbrug slaan. De 240 gasten uit Ulster zullen worden onder gebracht in Den Helder, Krimpen aan de IJssel en Zand voort. zich in hoger beroep moeten verant woorden of al eens eerder wegens mis drijf werden veroordeeld. De veroordeeldenfolder is bestemd om meteen na het uitspreken van het vonnis aan de verdachte te worden uitgereikt door een lid van de parketgroep Als de verdachte niet is verschenen, wordt de folder met de verstekmededeling meege zonden. De proef zal overigens niet lang du ren, daar van de folders slechts enkele honderden exemplaren zijn gedrukt. De bedoeling ervan is de proefneming op haar waarde te toetsen aan de hand van uit juistitiële en externe kringen ont vangen opmerkingen. De folders zijn voorbereid door een adviescommissie onder voorzitterschap van mr. Romke de Waard, raadsheer in het Amsterdamse gerechtshof. Gebleken is, dat de storm vooral heeft huisgehouden in het meest noordelijke gebied van het Nationaal Park. Dat wil zeggen: Het Schaddeveld, de Eerbeekse bossen en De Imbosch. Alle paden en wegen zijn versperd door omgevallen bomen. Ir. C (Van onze correspondent in Arnhem) ARNHEM-DE STEEG. De stormschade aan de bosssen van het Nationaal Park De Veluwezoom is vele malen groter dan kort na de ramp werd geschat. Meer dan 80 hectare bos zal moeten worden herbebost. De directe schade is moeilijk in geld uit te drukken, maar loopt zeker in de honderdduizenden guldens. Ook zal in de komende maanden al het beschikbare personeel vrii moeten worden gemaakt om de schade te herstellen en dat betekent, dat veel ander werk, dat in deze tijd van het jaar moet gebeuren, blijft liggen. Moderne sportzaak zoekt mnl. of vrl. voor onze boekhou ding en correspondentie. Minimumopleiding MULO. Leuke zelfstandige job met goe de perspectieven. Voor de verkoop van sportieve modieuze kleding. Leuke afwisselende baan interessante honorering. Heeft U interesse, maak een telefonische afspraak de Heer Muschter. te komen. Dagelijks lopen nog giften binnen bij het actie-comité. Daarin wer ken samen de stichting Terre des Hom mes, Stichting Europa Kinderhulp, de Johanniter Orde Nederland en de Ne derlandse Protestanten Bond, die de coördinatie verzorgt via de Centrale voor Maatschappelijk werk in Utrecht. Zowel in Ulster als in Engeland be staat grote belangstelling voor dit Ne derlandse hulpprogramma. Tal van Ierse en Britse bladen, de BBC en de com merciële ITV zenden reportageploegen naar Nederland. Het adres van de hulp actie is: Nieuwe Gracht 27, Utrecht; landelijk gironummer is 99.92. AMSTERDAM. Iets meer dan de helft van de Surinamers in Nederland voelt (passief) sympathie met of betuigt (actief) sympathie aan strijd voor de onafhankelijkheid van Suriname. Dat kan. met enige beperkingen, worden af geleid uit een onderzoekje dat werd gedaan door een groep tweedejaars stu denten in de niet-westerse sociologie en de culturele antropologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Een andere landelijke primeur van het ministerie van justitie is een een voudig uitgevoerd geschrift onder de ti tel „Wat is strafrecht?”, dat bedoeld is voor justiabelen, scholieren en andere belangstellenden, die wat meer willen weten over hetfunctioneren van het strafrecht in ons land. ADVERTENTIE Voor de verdeling van de woningen zijn de normen in Amsterdam weer aanzienlijk scherper gesteld. Voortaan is voor alle huizen met een „kale” huur tussen de 50 en 300 een urgentiebe- wijs van de gemeente nodig. Tot dusver lag de (boven)grens bij f 215. (Van onze medewerker in Enschede) ENSCHEDE. In november 1969 wordt in Drachten een meisje door ko gels gedood. Een jaar later overlijdt een politieman bij de ambtswoning ”an de Indonesische ambassadeur in Wassenaar na door Zuidmolukse jongeren, die het huis bezetten, te zijn beschoten. In april 1971 doodt een kogel een Oldenzaalse cafébezoeker, na een ruzie op straat. Drie gebeurtenissen, die op het eerste gezicht niets met elkaar te maken heb ben, maar waartussen nu, één tot drie jaar later, verband blijkt te bestaan. Een nauwgezet onderzoek van de politie, dat momenteel nog overal in het land in volle gang is, toonde aan, dat de ge bruikte vuurwapens afkomstig waren uit het Westduitse Ülsen, dat ten noorden van Twente in het grensgebied ligt. (Van onza Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Tien percent van het binnen de gemeentelijke distributle- normen vallende woningaanbod komt In Amsterdam niet beschikbaar doordat clandestiene bezetters er beslag op heb ben gelegd. Onder de bezetters zijn echt paren, die te kort getrouwd zijn om voor een urgentlebewijs in aanmerking te komen, het grootst in aantal 40 percent. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 240 personen - be jaarden, kinderen en jonge moeders met nog niet schoolgaande kinderen - af komstig uit de Falls Road, Shankill Road en Ardoyne, resp. rooms-kathollek en protestant, aan weerszijden van de zgn. demarcatielijn in Belfast (Noord- lerland), zullen van Tweede Kerstdag tot 13 januari een gastvrij onderdak vinden in Nederland. Ook de inkomensgrenzen zijn ver ruimd. Tot dusver kon men niet meer op de bemiddeling van herhuisvesting reke nen wanneer men meer dan 15 mille per jaar verdiende. Deze grens wordt nu gekoppeld aan de ziekenfondsgrens, nu 18.800. ATHENE. (DPA) De Griekse vice- premier Stylianos Pattakos, heeft giste ren geruchten ontkend volgens welke er in de schoot van de regering onenigheid zou heersen. In een interview met het dagblad „Mesogios” zei Pattakos: „De revolutie is sterk als immer en één als een druppel olie.” De geruchten waren ontstaan door een artikel in het dagblad „Esleftheros Kosmos” waarin de vice-premier hef tig was aangevallen Esleftheros Kosmos uitte de kritiek naar aanleiding van een uitlating van Pattakos in het in Rome verschijnende Amerikaanse dag blad „Daily American”, waarin hij waarrschuwde tegen versnelde stappen naar democratisering in Griekenland. Dit standpunt derd door Esleftheros Kosmos „niet in overeenstemming met de opvat ting van de leidende militairen” ge noemd. Een 37-jarige handelaar in ijzerwaren, en diens 45-jarige zuster bleken daar een florerende wapenhandel te hebben opgezet. Doordat Nederlandse recher cheurs in die grootscheepse smokkel in filtreerden, kon enkele weken geleden één bron worden afgestoten. De centrale recherche-informatiedienst In Den Haag en de 13 regionale identifi- catiecentrales In ons land zijn sindsdien Er ontstaat een sneeuwbaleffect. Zo’n proces komt in ieder bedrijf voor” Doe,. verstandig De overeenkomst zal de weg vrijma ken voor het terugtrekken van Indiase en Pakistaanse troepen uit het gebied, dat zij tiidens hun strijd in december om Banglandesj hadden bezet. Dit was een van de belangrijkste punten van de overeenkomst van Simla die de Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, en president Ali Bhoetto van Pakistan in juli hadden getekend. De besprekingen bleven steken toen het ging om een gebied van ongeveer 4 vierkante kilome ter, genaamd Thakoer Tsjowk, dat door Pakistan wordt bezet. (Van onze medewerker in Amersfoort) AMERSFOORT. De chauffeurs van de stadsbusdienst van Henri Nefkens BV te Amersfoort kunnen door de verkeers situatie hun werk niet meer aan. Zij zijn door de vele stoplichten, het Intense autoverkeer en de onwil van de automo bilisten de bussen, die van de halte wegrijden, voorrang te verlenen niet in staat op tijd te rijden. Dat levert een stroom van klachten van reizigers op. De chauffeurs worden uitgescholden en verantwoordelijk gesteld voor zaken, waaraan zij niets kunnen veranderen. In de zomermaanden heeft zich die situatie ook al voorgedaan. Toen zijn van de 32 chauffeurs er 25 een instor ting nabij geweest. Het aantal ziekte- meldingen was zeer groot en het gevolg was, dat sommige chauffeurs 14 dagen achtereen dienst moesten doen. Directeur P. Nefkens gelooft, dat een vrije baan voor de stadsbussen op de drukste routes de enige oplossing zou zijn. In een reactie op een artikel over de problemen van de chauffeurs ontken de hij evenwel dat er overspannen chauffeurs achter het stuur zitten. „Het is een moeilijke toestand. Als chauffeurs door een normale ziekte zijn uitgescha keld, worden de anderen zwaarder be last. DEN HAAG. Minister Udink (Verkeer) vindt handhaving van het rijbe wijs voor de „Witkar” noodzakelijk. Hij vindt het ongewenst, op het punt van leeftijd en bekwaamheid van bestuurders van een dergelijk voertuig, niet de- zelde eisen te stellen als aan bestuurders van motorvoertuigen in het algemeen. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek. Naar de mening van de minister komen de voordelen van een witkar-projekt pas tot hun recht bij gebruik van het voertuig op vrij grote schaal. ROTTERDAM De actiegroep van de Rotterdamse wijk het Oude Westen zal haar kraakacties voortzetten, ondanks een felle waarschuwing van burgemeester Thomassen dat men daarmee ingrijpen van de politie riskeert. Ongeveer 200 buurtbewoners zegden de actiegroep gis teravond hun steun toe. In het Oude Westen zijn sinds september tien huizen gekraakt. De actiegroep wil met het bezetten van lege huizen voorkomen, dat er bui tenlandse arbeiders in worden gehuis vest. Men vindt dat er al genoeg vreem delingen in de wijk wonen. Burgemeester Thomassen zei gistera vond desgevraagd, dat het niet te tolere ren is dat een actiegroep de woningdis tributie in eigen hand neemt. De actie groep beschouwt de waarschuwing van de burgemeester als een „oorlogsverkla ring.” LJUBLJANA (AP) 13 Joegoslavi sche soldaten werden gedood en vijf personen werden gisteren ernstig ge wond toen een oude school in het dorp Grgarske Ravne door nog onbekende oorzaak in de lucht vloog. Een detachement soldaten dat ia de nabijheid een weg aanlegde verbleef tij delijk in de school. Uit een eerste onder zoek is gebleken, dat de explosie is veroorzaakt door amonal, een krachtig explosief middel, dat werd gebruikt bij de aanleg van de weg. AEG LAVALUX F.E. van 828,- voor 548 Incl. BTW Per week f6,85 (p.l.) Geschatte gemiddelde levensduur 6 jaar. ‘Tijdelijke aanbieding WATU ALSCONSUMENT WEL EVEN MOET WETEN Gerard de Lange verkoopt al 20 jaar alle merken wasautomaten tegen de laagste prijzen In Europa. verkoopt uitsluitend met 100% service en Ned. garantiebewijzen. bezorgt uw wasautomaat gratis thuis. Vraag ook onze prijslijst met de laagste prijzen in Europa: alle merken koelkasten, diepvriezers, fornuizen, droogtrommels, afwasautomaten en centrifuges. De beperkingen zijn nodig omdat de steekproef niet als representatief mag worden beschouwd. Er werden 93 Suri namers in Nederland ondervraagd 71 in de Bijlmermeer, twaalf elders in Amsterdam en tien die in Hilversum wonen. Uit de antwoorden werd duidelijk, dat 45 percent van de ondervraagden als niet-solidair met de onafhankelijkheids strijd kan worden beschouwd. tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur. donderdag van 9-21.30 uur. UTRECHT. In het arrondissement Utrecht is gisteren een begin gemaakt met een proefneming van het Ministerie van Justitie: de verspreiding van voorlichtings folders onder getuigen, verdachten en veroordeelden. Dit initiatief van de Advies commissie Voorlichtingsmateriaal Rechtspleging is een primeur voor Nederland. De bedoeling ervan is het werk van Justitie voor de gewone burger meer begrijpelijk te maken. Als de proef in Utrecht slaagt, zullen de folders in een definitieve vorm landelijk worden verspreid. Begonnen is met drie folders, name lijk: „U bent getuige, wat nu?”, „U moet terechtstaan, wat nu?” en „U werd veroordeeld, wat nu”? J. Stefels, inspecteur van Na tuurmonumenten in dit deel van Gelder land, heeft aan de hand van de rappor ten kunnen vaststellen, dat het Natio naal Park De Veluwezoom het zwaarst getroffen gebied is van alle bezittingen van de vereniging. Ook in Drente is zware schade aangericht, maar die ge bieden zijn veel kleiner. Het herbebossingsplan, dat nu in en kele maanden moet worden uitgevoerd, vraagt normaal een periode van tien jaar. Met spoed zal worden begonnen met het ruimen van de omgewaaide bomen. De verwachting is, dat het hout niet veel zal opbrengen. Het aanbod van hout is na de stormramp enorm toegenomen. „We hopen dat we van de opbrengst in ieder geval het arbeidsloon kunnen beta len, maar zelfs dat is niet zeker. Het ruimen zelf en het weer in goede staat brengen van het terrein zullen ook veel tijd en geld kosten. We hopen”, aldus ir.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13