Ethiopische politie schiet 6 kapers dood Steeds meer stunts met melkprijzen nog dit jaar Enka Breda draait door Studenten laten met 350 man minder zich inschrijven onder protest Ieren bleven bij Nu referendum massaal thuis Verzekeringen keren na storm 140 miljoen uit Veel bekeuringen in Amsterdam bij verkeerscontrole Vietnam- akkoord r lm ca mera nova de loge nog niet rond „Nederland gaat DDR erkennen” SM 1^, in AGENDA pagina 6 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 C" k Het woord is aan... Zeer groot aantal gewonden - Duizenden ruiten in Muiden en omgeving gesneuveld NEGEN PASSAGIERS GEWOND I Verder in de krant DUITSE RECHTBANK STRAFT EX-NAZI’S HET WEER Mijnongeluk in Essen Stookolie duurder Hoofdredactie: Jos L Lodewijks, E Kooing Uitgave Grafische Bedrijven Danriate BX/Dwectie: Nfr.HLC.van der Mi je, H.P. Stuurman, H. van Looij/ Abonnement-bij vooruitbetaling-f8,70 pjnnd, f 25^0 pJcwartaal (p.po6t f 28,-j, p. jaar f NO,-. Losse nrs. 40 cent MINISTER SCHMELZER: VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 63e jaargang nummer 31 MoroefiiOpening der Gastronomische Week! Dat is gratis proeven.lfen kip-,van vishapjes; van^umn4xribans, vanbuiten gebrande pinda’s, van wijnen,van ïbncbje,vanW is kans hébben qp Ivan de 250 gratis kopjes kafïie,cp een gratis nummer varft nieureblad MENU. Dat is paf staan van de demonstratie taartopmaken. Dat is in Winkelcentrum Schalkwijk Ibtmoxgendus,van2tot5. MUIDEN Zeker twee doden, vermoedelijk drie ernstig en vijf tien licht gewonden. Dat zijn de ergste gevolgen van een grote ex plosie die zich vanmorgen om kwart vóór negen heeft voorgedaan in de Koninklijke Kruitfabriek „De Krijgsman” in Muiden. Door de enorme ontploffing, die in bijna het gehele Gooi te horen was, sneuvel den in Muiden en omgeving duizen den ruiten. De doden zijn volgens de rijkspolitie twee Marokkaanse gastarbeiders van wie de namen nog niet zijn vrijgegeven. c Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3,13 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 Medische diensten 6 Puzzel H Schrijvende lezers 11 Kunst 15 Radio en tv 17 Strips 17 Economie 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's •r 1 J j KOUDE NACHT Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel 10519. IJmuider Courant Explosie in kruitfabriek: 2 doden (Van onze redactie economie) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 2) tot KNMI het n> ARNHEM De ENKA-fabriek in Breda wordt „gestroomlijnd”. Binnen één a twee jaar moet de personeelsbezetting van 1.200 tot 900 man zijn teruggebracht. De werk zaamheden gaan zich geheel richten op de texturering (veredeling) van polyester garen. Van de zijde van de ENKA-leiding zijn garanties verstrekt voor aansluitende werkgelegenheid voor 300 werknemers die overbodig worden. Van de 900 werknemers die blijven moeten er 150 worden omgeschoold. Voor de omschakeling worden inmid dels al enkele investeringen voorbereid. De produktie zal aanzienlijk minder arbeids intensief worden. en na io r en an De politie vond 26 gladde banden, 40 gevallen van gebrekkige verlichting en 44 voertuigen met tekorten van uiteen lopende aard. Aan de controle tussen elf en vier uur namen ongeveer zestig poli tiemensen deel. Gisteren kwam de Tweede Kamer in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Op 6 december was mr. F. J. F. M. van Thiel voor het laatst Kamervoorzitter, maar het gebeuren van de zitting gis teren liet hem nog niet onberoerd. Hoe kan het ook anders, want mr. Van Thiel heeft van 29 januari 1963 af de voor zittershamer gehanteerd. Op de foto: de ex-voorzitter met zijn vrouw in de loge van de Tweede Kamer. De omvangrijkst'e schadevergoedingen sullen worden uitgekeerd in de sector Arbeiders verlaten het hoofdgebouw, waarvan de ruiten zijn gesneuveld. D V k jr- m, on an IJmuider Courant Smsdeslraat 22 Telefoon 023310220 Haarlem. - OS BRUSSEL. Nederland zal nog vóór het einde van het jaar de Duitse Demo cratische Republiek gaan erkennen. Mi nister Schmelzer van Buitenlandse Za ken heeft gisteren in Brussel verklaard te verwachten dat de NAVO-landen, na de ondertekening van het basisverdrag tussen Oost- en West-Duitsland, op 21 december in Berlijn, maar nog voor het nieuwe jaar, zich bereid zullen verkla ren met de DDR besprekingen te voeren over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. AMSTERDAM. Bij een nachtelijke verkeerscontrole door de politie in Am sterdam zijn in de afgelopen nacht 1861 auto’s en 58 fietsen en bromfietsen on derzocht. Er werden, om welke reden ook, vier rijverboden opgelegd aan auto mobilisten. Ruim 100 automobilisten kregen een bekeuring omdat zjj geen rijbewijs bij zich hadden en 112 voor het ontbreken van een kentekenbewijs. ESSEN (AFP). Bij een instorting van twéé mijngangen in een kolenmijn bij Essen zijn gisteren vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich voor op een diepte van 900 meter. Rabindranath Tagore: Het onwaarachtige kan nooit waarheid worden door in macht toe te nemen. Het gebouw 7, waar zich vermoedelijk de explosie heeft voorgedaan, Is totaal weggeslagen. Op het terrein van de fa briek is een complete ravage aangericht. In de bomen hangen stukken leidingen en zinken platen. De gewonden, voornamelijk gekwetst door rondvliegend glas, zijn met ambu lances overgebracht naar ziekenhuizen in Amsterdam. Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bul. In de nacht en ochtend in het binnenland plaatseljjk mist. Overwegend ma tige. aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Min. temperaturen om ’t vries punt, maar vlak aan zee rond 4 graden. Maxima morgen rond 7 graden. ADDIS ABEBA (Reuter en AFP) Zes mensen, onder wie een vrouw, zijn van ochtend door agenten van de veiligheidsdienst doodgeschoten bij een schietpartij in een Boeing van de Ethiopische luchtvaartmaatschappij Ethiopian Airlines. Zij zullen geruime tijd kunnen duren, omdat Nederland kwesties als schade vergoeding voor door Oost-Duitsland ge nationaliseerde fabrieken, van onder an dere Unilever en Koninklijke Olie, en schadeloosstelling voor oorlogsslachtof fers ter sprake wil brengen. Oostenrijk en Oost-Duitsland hebben besloten per 21 december diplomatieke betrekkingen aan te knopen, zo is giste ren in Wenen bekendgemaakt. Op het moment van de explosie be vonden zich vermoedelijk drie Marok kaanse arbeiders in de droogkamer. Door de gunstige windrichting, waar door de druk van de explosie in de richting van Usselmeer ging, is de scha de in Muiden zelf minder groot gewor den dart bij een oostenwind. Bij De Krijgsman N.V. aan het Kruit- pad in Muiden hebben zich meermalen explosies voorgedaan. De ernstigste ge beurde in 1947. Zeventien personen zijn toen om het leven gekomen. De laatste ontploffing deed zich voor in 1967. Di verse keren zijn er in de Tweede Kamer vragen gesteld over de kruitfabriek. Er is sprake van geweest dat de kruitfa briek een fusie met een Duits concern zou aangaan. Na de fusie zou in Neder land geen kruit meer worden vervaar digd. Zekerheid hierover heeft men in Muiden nooit gekregen. Toen de stembureaus gesloten waren, zei een woordvoerder van de Fianna Fail, de regeringspartij, dat „geen mas saal” gevolg was gegeven aan de oproep, en een woordvoerder van de oppositie sprak van een „zeer teleurstellende” op komst. maandabonnee f 8.7Ö kwartaalabonnee f25.20 •doorhalen wat niet verlangd wordt DARMSTADT (AFP). Drie voorma lige leden van de Gestapo (Hitlers gehei me staatspolitie) zijn gisteren door een rechtbank in Darmstadt tot gevangenis straffen van zes tot acht jaar veroor deeld. Zij waren schuldig bevonden aan de liquidatie van inwoners van Tomaszov (Polen) tussen 1941 en 1943. PARIJS (AP en UPI). Henry A. Kissinger en de Noordvietnamese onder handelaar Le Due Tho hebben gisteren een vier uur durend gesprek gevoerd, nadat een Amerikaanse onderhandelaar had gezegd dat er „teleurstellingen en moeilijkheden” zouden kunnen komen in het verloop van de onderhandelingen. In deze brief, die tegelijk met de inschrijvingspapieren aan het inschrij- vingsbureau dient te worden verzonden, wordt de dwangpositie van de beursstu denten uiteengezet en verklaart de stu dent zijn inschrijvingsbewijs niet te zul len accepteren. Ook wordt in de brief de mogelijkheid opengehouden om te allen tijde de inschrijving weer ongedaan te maken. Het gehele fabrieksterrein is herme tisch afgesloten. Telefoonverbindingen zijn verbroken. Op het terrein worden alleen hulpverleners toegelaten die een valhelm dragen. De mobiele colonne uit Laren is ingeschakeld om te helpen bij het puinruimen, hetgeen bijzonder ge vaarlijk schijnt te zijn. Volgens een deskundige van de brand weer heeft de ontploffing zich voorge daan in de droogkamer. De droogkamer is totaal vernield. De explosie was zo hevig, dat de zware machines die hier staan, volkomen In stukken zijn gereten. Bomen die in de omgeving stonden, zijn helemaal ontworteld. DUBLIN (UPI). De Ieren hebben gisteren de oproep van premier Lynch genegeerd om massaal deel te nemen aan de volksraadpleging over de ophef fing van het grondwetartikel dat de Rooms-Katholieke Kerk een bevoorrech te positie in Ierland geeft. Slechts de helft van de 1,8 miljoen kiezers had zijn stem uitgebracht, toen om 22.00 uur de stembureaus sloten. Deze besprekingen, die voor Nederland mogelijk in Warschau zullen worden gevoerd kunnen als een volkenrechtelij ke erkenning van de DDR worden be schouwd. .officiële besprekingen tussen hooggeplaatste vertegenwoordigers van twee regeringen houden volkenrechtelijke erkenning in”. UTRECHT. In steeds meer bedrij ven wordt gestunt met melkprijzen die ver onder de normaal geldende prjjzen liggen en waarmee levensmiddeienbe- drijven en dergelijke klanten „lokken” Kort nadat het toestel was opgestegen voor een vlucht naar Europa, werd een poging gedaan het vliegtuig të kapen, zo is uit goed ingelichte bron vernomen. Een zevende kaper heeft verwondingen opgelopen De zeven kapers zijn naar is verno men allen Ethiopiërs afkomstig uit de noordelijke provincie Eritrea. Deze vroe gere Italiaanse kolonie is op 15 septem ber ’52 bij Ethiopië gevoegd, krachtens een resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Eritrea werd toen een autonoom gebied binnen de federatie van Ethiopië en Eritrea, die onder de Ethiopische kroon stond Maar deze federatie werd een eenheidsstaat op 14 november 1962 toen Eritrea volledig opging in Ethiopië. Negen andere inzittenden van de Ethi opische Boeing zijn in een ziekenhuis opgenomen wegens verwondingen opge lopen door een ontploffende handgranaat. Deze negen zijn zeven passagiers en twee stewardessen. Eén der gewonde passa giers is een Amerikaanse hoogleraar, dia een week in Ethiopië is geweest voor besprekingen over de uitwisseling van studenten 1 -•:v Lynch had de bevolking opgeroepen in zo groot mogelijke getale naar de stem bus te gaan en voor opheffing van het artikel te stemmen om de protestanten in Noord-Ierland te tonen dat zij niets te vrezen hebben zo Ulster ooit bi Ierland zou komen. Over deze kwestie is donderdag over eenstemming bereikt tussen de raad van bestuur van ENKA Glanzstoff en de vakbonden. Voor het ogenblik zijn de bonden voldaan over het behoud van de werkgelegenheid in Breda. In vergelij king met de eerdere plannen van ENKA, die mede onder druk van de fabrieksbe- zetting in september werden ingetrok ken, zijn 900 arbeidsplaatsen gewonnen, aldus de bestuurders van de drie indu striebonden. Zij hopen dat de markt voor het produkt, waarop Breda zich concentreert (Diolen Loft) zal verruimen. De ver wachtingen zijn niet ongunstig. Verder schatten de bondsbestuurders dat het terugtrekken van het structuurplan, de ENKA Glanzstoff-divisie van het AK- ZO-concern op jaarbasis 40 a 80 miljoen gulden kost. De werknemers 'die in Breda niet meer kunnen worden geplaatst, zullen sn aanmerking komen voor andere functies in AKZO-verband. Voor ouderen be staan wachtgeldregelingen. ENKA ga randeert niet volledig de werkgelegen heid, zoals de bonden van meet af aan hebben geëist. Hierover blijft principieel verschil van mening bestaan. Werkne mers die niet binnen concernverband kunnen of willen worden geplaatst, zul len dus af moeten vloeien. Verwachting van zaterdagavond: Beide onderhandelaars zelf wilden niets zeggen over mogelijke vooruitgang van de besprekingen. Mevrouw Thi Binh, minister van Bui tenlandse Zaken van de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Vietnam en de leidster van haar delegatie in Parijs, verklaarde dat de onderhandelingen „wederom in het slop” zaten. De onderhandelaar van Hanoi, Nguyen Minh Vy, herinnerend aan de Zuidvietna- mese eis dat de Noordvietnamese solda ten uit Zuid-Vietnam zouden worden teruggeroepen, zei: „Deze absurde eisen en tendentieuze verdraaiingen hebben de onderhandelingen weer doen vastlopen”. ROTTERDAM. De prijs voor zware stookolie is vandaag met 2,20 gulden per 1.000 liter/kg verhoogd. Shell Nederland heeft dit namens de oliemaatschappijen in Nederland meegedeeld. j 1 uitgebreide gevarenverzekeringen en stormschadeverzekeringen. Hierbij gaat het om een bedrag van 100 miljoen gulden. De verzekeringen in deze sector hebben vooral betrekking op boerderij en, woonhuizen, flatgebouwen, winkelbe drijven en industriële complexen. Een van de verzekeraars had uit de stort vloed van schademeldingen na de storm geconcludeerd dat er in het noorden van het land vrijwel geen huis of gebouw onaangetast was gebleven. Het bedrijfschap heeft minister Lang- man van Economische Zaken gevraagd, een minimumprijs van 72 cent per liter verpakte melk vast te stellen (de gang bare prijzen zijn 77 cent per liter in glas en 80 cent per liter in karton verpakte melk). De stuntprijzen, zo heeft het schap de minister laten weten, komen steeds verder van de normaal berekende consumentenprijzen af te liggen: prijs- onderbiedingen van 10 cent of meer komen veelvuldiger voor en zelfs prijzen van 59 cent bij een inkoopsprijs van 64 cent exclusief btw zijn geen zeldzaam heid. UTRECHT. De ongeveer 2000 beursstudenten die zich in Utrecht nog niet centraal hebben laten inschrijven bij de rijksuniversiteit, zullen dit „onder protest” waarschijnlijk alsnog doen voor 14 december. Op die datum zal het Bureau Inschrijving van de Universiteit aan de afdeling Rijksstudietoelagen te Groningen een definitieve lijst van inge schreven studenten moeten sturen. DEN HAAG. De Nederlandse scha- deverzekeringsmaatschappijen zullen volgens een voorlopige raming 140 mil joen gulden uitkeren voor de schade die de storm in de nacht van 12 op 13 november heeft aangericht. Dit heeft de heer J. Kraaijeveld van het bureau voorlichting schadeverzekering gisteren meegedeeld. De beursstudenten vrezen, dat wan neer hun naam niet op deze lijst voor komt, de tweede termijn van hun toela ge niet zal worden uitgekeerd. Dit is gebleken op een door 200 studenten bij gewoonde vergadering van de Utrechtse Studentenfederatie (USF), de plaatselijke grondraad en het Utrechtse Academiegebouw. Om er de nadruk op te leggen dat men in een „dwangpositie” verkeert, wil men deze inschrijving 12 december mas saal verrichten. Daarnaast heeft de USF, die gisteren het inschrijvingsbureau van de universiteit heeft bezet als bewijs dat er weer harde acties tegen de 1000 collegegeld zullen worden gevoerd, een brief voor de beursstudenten opgesteld. 1 ‘n open cnvt,°PPs zonder postzegel» O\_zl V opsturen naar: Antwoordnummer 416 - Haarlem I Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Naam: Adres: Plaats: Daarna kunt u mij noteren als:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1