Stevan Kovacs: Feyenoord pakte Haarlem moeiteloos in (0-3) DE GOEDE: ZINLOOS OM IN HET ROND TE GAAN DRAVEN AZ gemakkelijk langs Den Bosch FC TWENTE IS HARD AAN RUST TOE Vosmaer in ziekenhuis Bekervoetbal in cijfers Loting derde bekerronde opgenomen „En dat moet je in het voetbal betalen” jSl L 10 MAANDAG 11 DECEMBER 1972 13 Gewichtig IANT SS i DAF, I 3 -o I Kansloos Brutaal s 1 Wit1 TC* L1 18 (Van onze sportredactie) Enthousiasme Telstar ebde weg (Van onze sportredactie) ntie THEO KLEIN. Kees van Kooten en Willem de Vries ontzagen elkaar niet. i NAC-trainer Ben Peeters (rechts) na afloop dolgelukkig met zijn doelman De Jong, die volgens hem in de selectie van het Nederlands elftal thuishoort. ALKMAAR. AZ’67 had geen groot se daden nodig om FC Den Bosch de baas te blijven. In de defensie maakte de nieue aanwinst Meijer een redelijk debuut. Doesburg haalde het gevaar uit de Bossche formatie door Beek aan ban den te leggen. De Jager opende acht minuten voor rust uit een voorzet van Suurendonk de score. Na rust besliste Kist de wedstrijd. Graauwmans van FC Den Bosch kreeg de gele kaart wegens wangedrag jegens De Jager. Scheids rechter De Bruin, 4500 toeschouwers. >lopp« nd ia. tweede deceptie binnen veertien dagen te bezorgen. NAC wipte de equipe van trainer Kovacs uit het toernooi voor de KNVB-beker door het beter nemen van de strafschoppen. Na drie penalties was het al bekeken, want Ajax miste ze alle drie. - Tl Ajax voetbalde vooral aanvallend wel aantrekkelijk. NAC stond onmiddellijk met de rug tegen de muur en kwam slechts sporadisch tot een uitval. Ajax, dat opereerde met Arnold Mühren, Arie Haan en Johnny Rep als spitsen, slaagde er talloze malen in openingen in de Bredase defensie te maken, maar het profitteerde er niet van. Voornamelijk door het uitstekende werk van De Jong, die kogels van Arnold en Gerrie Mühren onschadelijk maakte. NAC-trai- ner Ben Peeters: „Hij heeft formidabel staan keepen. Maar dat doet hij eigen lijk al anderhalf jaar. Ik beschouw hem als de derde doelman van Nederland. Als Fadhronc Van Beveren en Schrij vers niet had, zou De Jong zonder meer voor de nationale selectie in aanmerking moeten komen”. helemaal fit. Zolang ze door blijven spelen gaat het echter niet over. Daarom ben ik dolblij met die winterstop. We hebben nu nog twee hindernissen, het duel van woensdag tegen Las Palmas en zondag tegen Sparta te nemen, dan krij gen we eindelijk de verdiende rust.” Kohn miste zondag bovendien René Not- ten, die op het middenveld werd vervan gen door Eddie Achterberg. VELSEN. FC Twente hunkert naar de voetbalvakantie, die in de volksmond wordt aangeduid met „winterstop”. „We leven op het ogenblik van de ene wed strijd in de andere”, legde Twente-trai- ner Spitz Kohn gisteren uit nadat zijn ploeg Telstar met 0-2 uit het bekertoer nooi had gewipt. „Eigenlijk zouden wtf voor ons drukke programma een veel bredere basis moeten hebben. Dan had ik bijvoorbeeld tegen Excelsior eens wat spelers rust kunnen geven. Nu moet iedereen door blijven voetballen. Willy van de Kerkhof, Van lerssel en Van der Vall waren voor deze wedstrijd eigenlijk niet honderd procent. Ze hebben geen ernstige blessures, maar ze zijn ook niet Ajax benutte de kansen niet de enig juiste manier te reageren. Tegen het ietwat lome begin van de vermoeide oosterlingen zetten zij attrac tief spel, op gang gehouden door in Telstargelederen anders zo zeldzame dieptepasses. Na drie minuten wierp die veranderde instelling bijna resultaat af. Bischot bediende Bond, die Schrijvers met een omhaal verraste. De Twentse doelman kon de bal alleen nog op het nippertje met de voet keren.” Kort daarop was het de beurt aan De Wit om de spanning op te drijven. Zijn solo stuitte echter op een ingreep van Willem de Vries, die hem op de rand van het strafschopgebied aan zijn truitje terughaalde. „Vrije trap”, besliste scheids rechter Berrevoets, die voor hetzelfde geld naar de penaltystip had kunnen wijzen. De beste kans in Telstars ope ningsoffensief was even later voor Kees van Kooten, wiens kopbal door de staander werd gekeerd. Ongetwijfeld zou een Velser openingstreffer het verloop van de wedstrijd danig beïnvloed heb ben. Jan Rab: „Ik heb er van tevoren op gehamerd dat het eerste doelpunt de wedstrijd zou beslissen. Kom je tegen een team als Twente, dat erg snel kan counteren, met 1-0 achter te staan, dan is het moeilijk om te winnen.” De Jong: „Er werd veel geschoten en dan kun je als doelman naar een grote vorm groeien. Bij die penalties van Haan en Hulshoff kon ik aan hun inlopen zien in welke hoek de bal zou komen”. Toch schoot Ajax af en toe te kort. Er deden zich zelfs in de verlenging uitgesproken kansen voor die niet werden benut. Zo schoot de veelvuldig in de spits opere rende Neeskens op een paar meter van het doel over. Pech had Ajax, toen Rep in de tweede helft van de normale speeltijd tegen de lat kopte. Daarom was Ajax-trainer Stefan Kovacs ook van mening dat zijn ploeg niet slecht had gespeeld. Kovacs: „De spelers hadden een goede instelling en hebben het be slist niet kalm aan gedaan. Wij misten wel teveel spelers uit de basisopstelling dokter Rolink besliste pas drie kwar tier voor de wedstrijd dat Cruyff niet kon spelen en we hebben een paar zeer goede kansen niet benut. En dat moet je in het voetbal betalen”. Zeven minuten later kon ook hij niet meer voorkomen dat Telstar-doelman Jaap Bloem, ingevallen voor de aan zijn schouder geblesseerde Van der Meeren, voor de tweede maal moest vissen. Inlei der was deze keer Willem de Vries, die de bal zelf helemaal naar voren bracht, Jos Jonker passeerde om vervolgens de scherp opgestelde Willy van de Kerkhof op rechts te bedienen: 0-2. Het duel was beslist, daar konden Zwaan, Bischot en André met hun luidruchtige protest bij de grensrechter (vermeend buitenspel) meer aan veranderen. u 1000 4 Die gewichtige goal viel in de 25e minuut. De verantwoordelijke man was Phalplatz, die daarmee de eindoverwin ning al voor vijftig percent binnen Twents bereik kopte. Het Velser enthou siasme kreeg op slag een flinke dreun. En de teleurstelling over die eerste tref fer was nauwelijks geweken, of Pahl- platz sneed opnieuw door de defensie. Jaap Zwaan, weer in ere hersteld als Ausputzer greep naar het laatste red middel en snoeide hem op een weinig elegante manier tegen het gras. Voor scheidsrechter Berrevoets terecht vol doende voor een gele kaart, Zwaans eerste in deze competitie. HaarlemFeyenoord 03, AZ ’67 FC Den Bosch 20, FC Amsterdam Helmond Sport 31 na verl., Tel starFC Twente 02, ElinkwijkFC VW 20, VolendamPEC Zwolle 01, De VolewijckersVitesse 10, >wRoda (SW wint na str.), Ex- :elsiorFC Utreccht 21, Sparta MW 31, FC Den Haag—Sparta ’25 50, VeendamFC Groningen 10, MECGo Ahead Eagles 10, Hera cles—Heerenveen 21, NACAjax l2 (NAC wint na str.), Willem II °SV 0—3. BREDA. Ondanks het feit dat Ajax, na de eerder in dit seizoen geleden competitienederlaag, gewaarschuwd naar Breda was af gereisd is NAC er in ge slaagd om de Amsterdammers hun DEN HAAG. Zondagavond is loting verricht voor de 3e ronde van het toernooi om de KNVB beker, waarvoor de wedstrijden op zondag 28 januari 1978 worden gespeeld. Het resultaat van deze loting is: NEO-SVV; Veendam—AZ’67 ExcelsiorPSVPEC ZwolleFeye noord; FC TwenteHeracles; Sparta FC Amsterdam; ElinkwijkNAC; FC Den HaagDe Volewijckers. Terwijl Van Gorp, Vermeulen en Bak ker raak hadden geschoten stopte de held van de middag, NAC’s doelman De Jong, twee van de drie Ajax-strafschop pen. Eerst haalde hij een bal van Arie Haan en daarna een identieke bal van Barry Hulshoff uit de hoek, en de inge vallen Swart completeerde de Ajax- misère door de derde penalty naast te knallen. Ajax, dat aantrad zonder de geschorste Keizer, de geblesseerde Cruyff, Swart en Stuy (zelfs gepas seerd), had de uitschakeling aan zichzelf te wijten, want het had kansen genoeg om in de normale speeltijd en ook in de verlenging de wedstrijd in zijn voordeel te beslissen. Mulder, die de wedstrijd vanaf de tribune volgde: „Dat er in de wedstrijd zoveel kansen om zeep werden geholpen vond ik veel erger dan het missen van die penalties. Het verlies was dit keer echter onverdiend, want wij speelden veel sterker dan in die wed strijd tegen Sparta”. Enkele uitstekende momenten onder streepten dat ook. Eerst kopte De Goede een voorzet van Peijs in de handen van Treytel, terwijl de Feyenoord-goalie kansloos was bij een flitsende combina tie tussen diezelfde Peijs en Nieuwen- huys, wiens inzet afketste op de paal. Er was zelfs ook nog een vliegend schot van Wentink, door Treytel tot corner verwerkt, maar het doelpunt viel toch weer aan de andere kant. Kristensen speelde De Jong aan die eindelijk één van de vele kansen wel goed afwerkte. Op de rand van buitenspel werd de bal opnieuw langs Poldervaart getikt. Haarlem was en bleef kansloos tegen dit gemakkelik voetballende Feyenoord, dat opnieuw niet tot een grootse demon stratie kwam, maar dit eenvoudig kon camoufleren met een enorme routine. Ressel: „Feyenoord begint toch weer be ter te draaien. Zelf speelde ik ook weer een stuk gemakkelijker dan afgelopen week. Iedereen mag dan wel stellen dat Feyenoord zo slecht voetbalt maar voor lopig zitten wij nog in de beker, dit in tegenstelling tot Ajax, en staan wij twee punten voor in de competitie.” Of die tevredenheid ook werd gedeeld door Ernst Happel bleef duister. De 3-0 over winning gaf de „Weltmeister” weinig aanleiding om zijn houding ten opzichte van de sportpers te veranderen. „Kcin Zeit, kein Zeit”, klonk het uit de mond van de schichtig wegvluchtende Weense oefenmeester, die voor zijn vertrek naar Oostenrijk aan het einde van dit seizoen tenminste nog de mogelijkheid heeft om Feyenoord als „afscheidscadeau” een KNVB-beker aan te-bieden. MARC SERNE (Van onze sportredactie) HAARLEM Illustratief voor de betrekkelijk simpele maar efficiën te manier waarop Feyenoord Haar lem tenslotte kansloos (0-3) inpakte vormden enkele overpeinzingen van Hdarlems centrum-spits Gerrie de Goede. De Goede: „Ik verbeeld mij echt niet dat ik een Cruyff ben, maar ik vind mijzelf toch een te goede voetballer om zinloos in het rond te gaan draven. Een Fernan dez en Boszhard lopen naar de bal toe. Ik ga de diepte in. Ik moest dan en rechts én links het gat in. Dan W'ord je tegen een Feyenoord aan alle kanten uitgespeeld.” De Goedes problemen waren in feite Haarlems problemen. Minutenlang hield Feyenoord quasi achteloos de bal in eigen ploeg, voordat met een snelle pass, of een poging die daarvoor door moest gaan, de diepte werd gezocht. En hoewel Wery nauwelijks imponeerde, Ressel ei genlijk alleen maar verschrikkelijk hard werkte en Kristensen in de tweede helft slechts een keer of drie aan de bal kwam, bleek dit voor Feyenoord vol doende om verrassend gemakkelijk uit te halen. Evenals in de uitwedstrijd tegen FC Amsterdam had Feyenoord weer een eenvoudige middag. Het spel hoefde niet opnieuw gemaakt te worden, dit in schril contrast met veertien dagen geleden in de Kuip, toen Haarlem in die rol kon kruipen en daarom een op het oog uitstekende prestatie (1-0 nederlaag) afleverde, en daarom werd Haarlem aan alle kanten ingesloten. De Goede weer: „Ik sta altijd op een plaats dat ik aan speelbaar ben. Er zit echter niemand achter. Een balletje afspelen in de breed te, zoals Van Hanegem dat kan doen als hij in moeilijkheden komt, was bij ons niet mogelijk. Feyenoord sloot alle toe gangswegen af. Van Dale, Schneider, Van Duivenbode en ook Van Hanegem kon den in die defensie het spel net zolang dicteren als zij wilden.” (Van onze sportredactie) HAARLEM Haarlems „lichtge wicht” Bobby Vosmaer liep in de tweede helft van het bekerduel met Feyenoord een ernstige blessure op. De handige Vosmaer, die herhaaldelijk werd gecon fronteerd met Feyenoords „zware jon gens” De Jong en Boskamp, werd ten slotte definitief neergemaaid door zijn directe tegenstander Boskamp. Hij kon nog wel even doorspelen, maar moest zich al spoedig laten vervangen door Ton Marijt. In de kleedkamer dacht de dokter in eerste instantie aan een nier- blessure, maar zo erg bleek het achteraf echter niet te zijn. Vosmaer is gistera vond ter observatie (voorlopig 24 uur) in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. Dit vanwege een spierblessure en een inwendige bloeding. Vandaag wordt hij opnieuw uitgebreid onderzocht. Haarlem moest op het blessurefront deze week nog een domper incasseren. De knie van Hans Dorjee werd afge keurd. Het' is nu wel zeker dat ook Dorjee als voetballer voor Haarlem ver loren is. Trainer Joop Brand zal nu weer de mogelijkheden bekijken in hoe verre hij Dorjee kan inschakelen in het trainingsapparaat van Haarlem. Programma Eredivisie voor zondag: VECPSV, FeyenoordGo Ahead, kroningenAmsterdam, NACHaar lem, TelstarAZ, AjaxMVV, TwenteSparta, Den BoschExcelsi or, Den HaagUtrecht. Door deze handicap, die in de praktijk nogal meeviel, gedwongen, gaf Kohn be vel vooral op resultaat te spelen. Kohn: „We zijn hier alleen gekomen om in de volgende ronde te raken. Hoe, dat deed er minder toe.” Telstar leek daar in de eerste fase van dit cupduel (dat door 3000 toeschouwers werd bij gewoond) op Maar dat gebeurde ook op het iriid- denveld. Vosmaer,’ hij begon weer zeer brutaal door bij zijn eerste actie Wery de bal tussen de benen door te tikken, speelde opnieuw een verdienstelijke wedstrijd maar moest tenslotte toch wijken voor het fysieke geweld van Boskamp. Nieuwenhuys trof zeker zijn gelijke in De Jong, terwijl Van den Berg tegen het fenomeen Van Hanegem een merkwaardige lethargie aan de dag leg de. Van den Berg was aanvallend niet half zo gevaarlijk als normaal. Wentink echter: „In de thuiswedstrijd van Feye noord deed Van Hanegem niet mee. Van den Berg stond toen tegenover De Jong. Dat maakt toch wel eventjes een verschil uit”. Het leek er inderdaad veel op dat Van Hanegem een vrije middag had geno men, maar op de momenten dat het „monument” in beweging kwam restte er geen enkel vraagteken van wat zou gebeuren. Met verbijsterend gemak strooide hij uiterst precieze passes over het veld uit of stopte hij opkomende Haarlem-aanvallers af. Haarlem viel na een uitstekend begin ook weer snel te rug. Er vielen verdedigend te grote graten waarna vaak ook slecht werd uitverdedigd. Onnodig balverlies en talloze nutteloze passes, van Fernandez bijvoorbeeld, stel den Feyenoord in staat om Haarlem blijvend onder druk te houden. Er ont stonden talloze misverstanden bij Haar lem en uit één van die momenten viel ook het eerste doelpunt. De voorzet van de opgekomen Rijsber- gen kwam bovenop het hoofd van de opspringende Wery. Vosmaer en doel man Poldervaart begrepen elkaar ver keerd en met een mooie boog verdween de bal in het doel. Na de rust viel een al even schlemielig doelpunt. Van Duiven bode soleerde even, zag zo gauw geen goede afspeelmogelijkheid en loste toen maar een schot dat en tot zijn eigen verbazing en tot de verbijstering van de 15000 toeschouwers achter de misgraai ende Poldervaart verdween. Geen onver diende voorsprong natuurlijk, maar toch meende Joop Brand: „Het waren erg simpele goals. Die 0-3 was uiteindelijk ook een beetje de kille uitslag. Gezien het kansenverloop uit die tweede helft was 2-4 een veel juistere uitslag geweest De fout dat Feyenoord zo eenvoudig heeft gewonnen moeten wij in eerste instantie toch bij onszelf zoeken. Je zou meer gezicht moeten tonen. Ik heb ech ter niet van die spelers die de aard van een buldog hebben. Feyenoord kwam gewaarschuwd hier naar toe en daar speelde het ook naar. Je kunt toch moeilijk zeggen dat de jongens niet gewild hebben.” Programma Eerste divisie voor tondag: GraafschapRoda, Wagenin- »enHeracles, CambuurFortuna VI., VolendamVolewijckers, VW Willem II, FSC—Veendam, SVV— Heerenveen, Helmond Sp.Vitesse, EindhovenDordrecht, PEC—HVC. Kohn: „Ik heb in de rust gezegd dat twee punten voor voldoende moest zijn. Ze konden in de tweede helft hun krachten sparen.” Dat was duidelijk te merken. Twente kwam alleen nog voor het vijandelijke domein wanneer dat in het geheel geen risico inhield. Telstar mocht aanvallen, deed dat ook, maar slaagde er ondanks een maximale inzet niet in de nul van het scorebord te schieten. Als verzachtende omstandigheid mochten de Velser spelers echter het surplus aan pech aanvoeren. Tot drie maal toe moest Epi Drost er aan te pas komen om de bal, met Schrijvers in geslagen positie, van de doellijn te ha len. Ook de wisseling van Stout voor de licht aan zijn achillespees geblesseerde Van Egmond (eerder had Rab Driesen al ingezet voor Bischot, die, volgens de trainer, op links te veel ruimte had gelaten) kon geen verandering in het wedstrijdbeeld brengen. Bobby Vosmaer van Haarlem ligt uitgeteld op de grond na een overtreding van Boskamp. Hoeben loopt toe, Boosten kijkt toe, Van den Berg apelleert om hulp en De Goede benut de blessuretijd om even op adem te komen. g. 3425

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11