Oplossing voor probleem van Hanoi’s troepen in het zuiden e Strauss nu voorzitter democraten Tanaka minder sterk Jane Fonda wil terug dan verwacht hertrouwen Personeel van EEG staakt 9 dagen Raketwapens voor IRA mag niet Drie inzittenden omgekomen in ijswoestenij Vuur niet opgemerkt Dief arm afgehakt „Kruitfabriek uit de Sovjet-Unie Waarschijnlijk via Cyprus herbouwd” PREMIER HEEFT OOG VOOR STEMBUSZEGE VERMISTE JONGEN WAS OP AVONTUUR „Kom over de brug Kort geding tegen G.S. Noord-Holland 2 MAANDAG 1 1 DECEMBER 1972 >5 PROTESTVERGADERING Vlieger onbevoegd Thieu f Akkoord nu aan Nixon voorgelegd De twee belangrijkste onderhande- (Van onze medewerker in Belfast) Piloot na 32 dagen uit Noordpoolgebied gered r „Ver- t i i i t i i de ten- wr- ioor rre- rige stel ijd- is uit het ioor auto loorn i zijn i. On een een ig is touw s hij ij op het was Het voorstel van de raad kwam neer op een salarisaanpassing en -verhoging van in totaal 9,45 percent. De ambtena ren hadden 11,2 percent gevraagd. De voornaamste grief van de ambtenaren blijft dat Frankrijk en West-Duitsland een in maart, na een reeks stakingen, gesloten akkoord niet willen naleven. Krachtens dit akkoord zou er een auto matisch systeem in werking treden voor de berekening van jaarlijkse salarisver- Een groot aantal plaatselijke Werk groepen die zich bezighouden met bui tenlandse arbeiders, hebben de regering en de parlementsleden schriftelijk laten weten dat zij bezorgd zijn naar aanlei ding van de dood van de twee Marok kaanse arbeiders bij de kruitfabriek. TEL AVIV. (AP) Door een lang zaam aan actie van de onderhoudsdienst van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al zijn gisteren een aantal vluch ten vertraagd. ster- uit toen :cht- ■ocht raas ?ko- een ine- rder /aar BRUSSEL. (ANP) De bijna 10.000 ambtenaren van de Europese Gemeen schap gaan vandaag voor negen dagen in staking. Weliswaar werd de Europese ministerraad het vrijdagnacht nog uit- eindeljjk eens over een salarisregeling voor de ambtenaren maar deze hebben inmiddels de voorgestelde oplossing ver worpen. P be- kan zijn de, ers sts ’o- 0- 1- et m de tera- aar- op r de nstig ren ten 'bij de ter zei jf- 180 ll !t :e- in mt en ch let >n. bbe- I om zijn Gem ngen :n. in ts it 1- ie WASHINGTON. Na een toegespit ste machtsworsteling aan de top van de Democratische Partij is zaterdag de door senator George McGovern aangestelde partijvoorzitster, mevrouw Jean West wood afgetreden en vervangen door de conservatieve partijrot Robert Strauss. De invloed van McGovern op de Demo craten is hiermee tot een minimum gereduceerd. MUIDEN De bevolking van Muiden zal niet tolereren dat Muiden-Chemie weer zal worden opgebouwd om de pro- duktie van ontplofbaar kruit voort te zetten. Dit is zaterdagmiddag op een druk bezochte protestvergadering dui delijk naar voren gekomen. YELLOWKNIFE (AP) De 47-jarige piloot Martin Hartwell, die 32 dagen lang heeft doorgebracht in de bevroren woestenij van de Noordpool, zat zaterdagavond weer rechtop in bed, zo heeft het ziekenhuis van Yellowknife in de North West Terri tories in Canada meegedeeld. Hartwell, die in West-Duitsland Is geboren en die twee jaar ervaring had met vliegen in het Noordpoolgebied, was de enige overlevende van de vier inzittenden van een tweemotorige Beechcraft, die op 8 november tijdens een hulpverlenlngsvlucht verdween. ROEROS, Noorwegen, (AP). Jane Fonda, actrice en Vietnamactiviste, heeft zaterdag in het Noorse stadje Roeros bekendgemaakt dat zjj verloofd is met Tom Hayden. overeenkomstig de verwachtingen houden. Premier Kakoeei Tanaka dus zijn bewind voortzetten maar taak lijkt er niet eenvoudiger op gewor den door de winst die de socialisten en communisten hebben geboekt. De „News of the North” een van de twee weekbladen die in Edmonton ver schijnen, heeft de afgelopen week in een hoofdartikel een volledig onderzoek ge ëist. De krant wilde weten wat er ver keerd is gegaan met de procedures voor spoed-evacuatie van de zieken, die met de Beechcraft werden vervoerd. Het blad verklaarde over inlichtingen CAPELLE A.D. IJSSEL. De 14- jarige Hendrik F. A. Möller uit Capelle aan de IJssel, die drie weken lang werd vermist, is gisterochtend in de ouderlijke woning teruggekeerd. ROTTERDAM. „Kom over de brug” is een hartverwarmende, moedige uitdaging. Dit zei prins Claus gistermid dag in de Heilige Antonius en Rosalie- kerk aan de Hofdijk te Rotterdam, waar hij de interkerkelijke woorddienst t.g.v. de actie „Kom over de brug 11” heeft geïntroduceerd. Met deze actie wil men f 50 miljoen in één slag bijeen brengen om meer dan 700 projecten in 80 landen te kunnen financieren. PARIJS (AP en Reuter) Amerikaanse en Noordvietnamese technische deskundigen zijn zondag in Parijs bijeengekomen om zich te buigen over de tekst van een ont- werp-bestandsakkoord dat ter goed keuring aan president Nixon is voorgelegd. Volgens welingelichte kringen is een kopie van de tekst meegenomen door generaal Alexan der Haig (de plaatsvervanger van de presidentiële adviseur Henry Kissinger) die zaterdagavond naar Washington vloog en zondag enkele uren met de president sprak. Dr. Kissinger en het lid van het Noord vietnamese politbureau Le Due Tho zouden vandaag in Parijs weer bijeenkomen voor wat mogelijk de beslissende ontmoeting zou worden van hun huidige reeks besprekingen om te komen tot het lang verwachte vredesakkoord. Mejuffrouw Hill is bij het neerstorten overleden. De eskimovrouw, die zwan- gerschapscomplicaties had, stierf enkele dagen later. David Kootook, heeft het 23 dagen uitgehouden, zo had de piloot verteld, maar verloor toen plotseling snel zijn krachten. De overledene had ook gezegd dat de jonge Eskimo was overleden kort nadat een toestel bijna recht over het verongelukte vliegtuig was gekomen maar het niet had gezien, hoewel zij een vuur stookten. Hartwell vertelde dat zijn toestel geen defecten vertoonde. Hij miste echter het radiobaken bij Great Bear Lake waar mee hij uit koers raakte en hoogte verloor. TOKIO (Reuter, AP). In Japan heeft de regerende liberaad-democrati- sche partij bij de verkiezingen van zon dag haar meerderheid in het parlement Hij was op avontuur gegaan: liftend was hij tot in Noord-Afrika gekomen, woont, is directeur van Anglo, een kreeg. laars, die in de afgelopen week al zes bijeenkomsten in de omgeving van Pa rijs hebben gehad, zagen elkaar zondag niet. Tho confereerde met mevrouw Nguyen Thi Binh en andere leden van de Vietcong-delegatie naar het Parijse vredesoverleg en dr. Kissinger hield de leider van de delegatie van Saigon. Pham Dang Lam, op de hoogte van de jongste ontwikkelingen op het overleg. De Sunday Telegraph onthult, dat de afgelopen week gezagvoerders van koop vaardijschepen, die werden ondervraagd door officieren van Britse oorlogsvaar tuigen, hebben verklaard, dat zij in Cy prische havens zijn benaderd met ver zoeken om kleine hoeveelheden wapens naar de Ierse Republiek te vervoeren. Tot nu toe is nog geen enkele wapen- zending onderschept. Het pasgevormde actiecomité heeft van de inwoners vrij mandaat gekregen om stappen te ondernemen om de fa briek uit de gemeente te krijgen. Niet alleen de bewoners waren in groten ge tale naar de vergaderzaal gekomen, maar ook een aantal Tweede-Kamerleden en vrijwel het voltallige gemeentebestuur. Het belangrijkste doel van het actie comité zal zijn het gemeentebestuur te steunen in de vrijdagavond in de ge meenteraad aangenomen motie, de fa briek niet meer op te bouwen, ten uit voer te brengen. Een belangrijk punt in het programma is verder dat afgerekenti moet worden met de veiligheidsnorm die het ministe rie van Defensie aan dergelijke bedrij ven stelt. Volgens de burgerlijke normen had een dergelijke fabriek nooit mogen werken, zo meende het comité. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad Belfast is zaterdag opnieuw een Russisch RPG8-raketwapen, compleet met onafgevuurde raketten en andere onderdelen, bij een huiszoeking in han den van het Britse leger gevallen. Toen militairen dit wapen gisteren wilde de monteren, ontplofte het. Sergeant Ste wart Middlemas werd gedood en twee paratroopers werden zwaar gewond. De eerste maal werd tien dagen geleden in Londonderry een raketwapen opge spoord, kort nadat IRA-terroristen deze wapens begonnen te gebruiken tegen Britse gepantserde patrouillevoertuigen. Uit een serie aanvallen met dit ge vaarlijke wapen, dat de zwaarste tanks buiten gevecht kan stellen en door dikke muren heendringt, is gebleken dat zich zeker acht Sovjetrussische antitankwa pens in Noord-Ierland moeten bevinden. Het is niet onmogelijk, dat er totaal 20 zijn. Door de dood van sergeant Middlemas is het totaal aantal slachtoffers sinds het uitbreken van de gewelddadigheden drie jaar geleden gestegen tot 659. Zaterdag werd een politiepost in Crossmaglen in de buurt van de grens met de Ierse republiek door sluipschut ters met raketten en geweervuur be schoten. Niemand raakte gewond. Er bestaan steeds sterkere aanwijzin gen, dat de wapens uit Syrië naar Bei roet en vandaar via Cyprus naar de IRA in de Ierse Republiek, niet ver van de Noordierse grens worden gesmokkeld. Dat kan eventueel door middel van de Ierse vissersvloot gebeuren, die wapens op de oceaan aan boord kan nemen en ze gemakkelijk samen met de vis in de 32 Ierse vissershavens aan land kan zetten, zonder dat er een haan naar kraait. Er is alleen in uitzonderingsge vallen enige officiële controle. De Ierse marine die slechts uit vier kleine schepen bestaat, is ook vrijwel machteloos tegenover smokkelaars onder de 2000 Ierse vissersboten. Maar sinds de raketaanvallen zijn begonnen, heeft de Britse marine haar waakzaamheid ver scherpt. Er worden patrouilles uitge voerd met mijnenvegers en jagers. Het is echter ook mogelijk, dat de wapens niet uit het Midden-Oosten ko men, maar uit bepaalde depots op Cy prus zelf. In januari importeerde aarts bisschop Makarios 10.000 kisten met wa pens en munitie uit Tsjechoslowakije, met inbegrip van raketwerpers, toen po gingen tot een staatsgreep werden ge daan. In april werd de aartsbisschop onder Internationale druk gedwongen de wa pens onder controle te stellen van de VN-vredesmacht op het eiland, maar sommige kunnen zijn gestolen of opzet telijk verdonkeremaand. Hayden is een van de „zeven van Chicago”, die onlangs in hoger beroep zijn vrijgesproken van samenzwering om onrust te stoken op de democratische partijconventie van 1968 te Chicago en voormalig voorzitter van een radicale studentenbeweging. Dit is een van de raketwapens van Sovjetrussische makelij, die Britse mili tairen op het IRA buit maakten. Deze raketwerper kwam men op het spoor toen bij een huiszoeking in Belfast een meisje werd aangehouden, dat een ge laden geweer in een van haar laarzen had verstopt. hogingen. Een verhoging van 11,2 per cent, uitgesmeerd over 12 maanden, zou hiervan het gevolg zijn. De overeenstemming in de ministerraad was ook nu alleen mogelijk nadat uit drukkelijk was verklaard dat de in maart opgestelde regeling voor verschil lende interpretaties vatbaar blijft. De voorzitter van de Europese Com missie dr. Mansholt heeft gezegd, dat hij het Europese gerechtshof zal verzoeken een uitspraak te doen over de juiste interpretatie van de regeling. Premier Tanaka schildert een oog op de kop van een „Daroema”-pop in het hoofdkwartier van zijn partij in Tokio. Daarmee bevestigde hij vanmorgen het traditionele teken van de overwinning. te beschikken als zou de piloot zijn gedwongen tot het maken van een vlucht, waartoe hij technisch niet be voegd was en die hij, naar hij had moeten weten, niet had mogen onderne men. Naar het neergestorte vliegtuig, eigen dom van Gateway Aviation in Edmon ton, is uitgebreid gespeurd. Het zoeken heeft meer dan 1 miljoen dollar gekost. Nog geen drie weken na de vermissing was het zoeken gestaakt maar drie da gen later werd het in opdracht van de Canadese minister van defensie Richard son hervat. De bekendmaking, dat het zoeken was opgegeven, had een golf van protesten tot gevolg van vrienden van de vermisten. Het toestel werd waargenomen nadat men donderdag een signaal ontving van een noodzender van de Beecraft. Strauss, een advocaat uit Texas, die al eerder penningmeester van de partij was, ontkende dat met zijn benoeming ook een halt was toegeroepen aan de partijhervormingen die senator McGo vern wil invoeren en die vooral in de conservatieve vleugel veel kwaad bloed hebben gezet. Niettemin is het duidelijk dat de Democraten na McGoverns ver pletterende nederlaag in de verkiezingen hebben besloten de partij weer terug te sturen in meer conventionele banen. De ondernemingsraad van Muiden- Chemie heeft een verklaring uitgegeven waarin het gebeurde een „bedrijfsonge val” wordt genoemd en verder wordt ge zegd, dat de normen ten opzichte van de buitenwereld niet zjjn overschreden. De raad betreurt de gebeurtenissen, spreekt zijn deelneming uit jegens de nabestaanden van de twee slachtoffers en jegens de gewonden en zegt van oor deel te zijn, dat de interne veiligheids maatregelen, de begeleiding van alle werknemers, alsmede de aard van de produkten van Muiden-Chemie b.v. een calamiteit, zoals die zich heeft voorge daan, menselijkerwijs had moeten uit sluiten. ALKMAAR. De actiegroep „Ver ontrusten ruilverkaveling vier Noorder- Koggen” heeft een kort geding aange spannen tegen G.S. van Noord-Holland om te trachten de voor 15 december vastgestelde stemming over de ruilver kaveling in de vier Noorder Koggen uit gesteld te krijgen. De president van de rechtbank in Alkmaar, die het geding morgen om tien uur zal behandelen, is gevraagd G.S. op te leggen de stemming uit te stellen totdat de wettelijke stemmingsprocedure gewijzigd is op straffe van een dwang som van 1 miljoen. De actiegroep vindt o.a. dat de stem mingsprocedure zoals die thans bij de wet is geregeld zeer ondemocratisch is. DAKAR. (AP) Een man die In Kissidvegve in de Afrikaanse staat Guinee* schuldig was bevonden aan veediefstal, is ten overstaan van 3000 toeschouwers een arm- afgehakt, zo meldde radio-Conakry zaterdag. Daarnaast kreeg hij ook nog$15 jaar gevangenisstraf. Volgens diplomatieke kringen zouden de top-onderhandelaars de laatste obsta kels op de weg naar een definitieve regeling hebben overwonnen. Mevrouw Binh gaf in een vraagge sprek te kennen dat soldaten van Noordvietnamese afkomst die onder be vel van de Vietcong in Zuid-Vietnam dienden, het recht hadden na demobili satie naar huis terug te keren. Dit werd in Parijs gezien als een aanwijzing van een mogelijke uitweg uit de netelige kwestie van de Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam. Het bewind in Saigon, dat zegt dat Hanoi 300.000 militairen in het zuiden heeft, wil dat zij worden teruggetrokken als onderdeel van een vredesovereen komst. De Amerikanen schatten hun aantal op circa 145.000. De Noordvietna mese regering geeft nooit toe dat zij geregelde troepen in Zuid-Vietnam heeft vechten. Verwacht wordt dat Noordvietnamese troepen naar huis zullen terugkeren als ed Zuidvietnamese president, Nguyen Van Thieu, een overeenkomstig aantal van het één miljoen militairen tellende leger van Saigon demobiliseert. Intussen houdt de Vietcong vast aan de vrijlating van politieke gevangenen die door de Zuid vietnamese autoriteiten in hechtenis zijn genomen. Mevrouw Binh verklaarde in vraaggesprek dat er geen reden waarom Hanoi en de Vietcong Ameri kaanse krijgsgevangenen zou vrijlaten terwijl „duizenden van onze landgeno ten” worden vastgehouden in kampen en gevangenissen. Diplomatieke kringen zeiden te gelo ven dat dr. Kissinger en Tho een oplos sing voor dit punt hebben gevonden. Noch de Amerikaanse noch de Noord vietnamese delegatie wilde echter com mentaar hierop geven. Het bestandsakkoord, dat volgens ge noemde kringen mogelijk voor Kerstmis zou worden geparafeerd, zal een einde maken aan de gevechten tussen Noord- Vietnam en de Verenigde Staten maar hoeft niet noodzakelijkerwijs volledige vrede in Vietnam in de komende tijd te betekenen. De regering in Saigon en de Vietcong zullen met elkaar moeten wer ken aan de toekomstige politieke inrich ting van hun land waarbij nog botsingen tussen beide partijen zouden kunnen voorkomen, aldus deze krijgen. De liberaal democraten behaalden 271 zetels. In het oude Huis bezetten zij er 297. Zij weten zich echter verzekerd van de steun van een aantal onafhankelijken. De socialisten herstelden zich gedeeltelijk van de zware klap die zij drie jaar gele den moesten incasseren. Zij verloren toen 44 zetels. Nu kregen zij daar 31 van terug, waarmee zij op 118 kwamen. De eens verboden communistische partij kon haar sterkte opvoeren van 14 tot 38 zetels. De winst van socialisten en commu nisten ging voornamelijk ten koste van de rechtse Komeito, die terugviel van 47 naar 29 zetels, en de democratisch-socia- listische splintergroep, die van haar 29 zetels er maar 19 overhield. In het verleden zijn deze twee partijen nogal eens met het regeringsbeleid meegegaan. Binnen zijn eigen partij, een bundeling van om de macht strijdende groeperin gen, staat premier Tanaka voor moei lijkheden. Zijn aartsrivaal, oud-minister van Buitenlandse Zaken Takeo Foekoeda (die in juli de strijd om het premier schap verloor), kwam sterk terug en eindigde in zijn kiesdistrict (dat vier afgevaardigden aanwijst) vér voor mi nister van handel, Nakasone, die ook ambities heeft voor het premierschap. Foekoeda schijnt ook meer aanhangers mee te kunnen nemen naar het parle ment. Tanaka kan zich interne tegenstelling in de partij moeilijk veroorloven in de confrontatie met een gecombineerde linkse oppositie die sterker dan voorheen gaat aandringen op opheffing van het Amerikaans-J apanse veiligheidsverdrag inkrimping van de defensie-uitgaven en drastische verhoging van de uitgaven in de welzijnssector. De 54-jarige energieke premier Tana ka kwam in juli aan het bewind nadat zijn voorganger, Eisakoe Sato, besloten had tot vervroegd aftreden in verband met het dalend prestige van zijn rege ring. Tanaka behaalde in september een groot succes. Hij bezocht China en on dertekende daar een gemeenschappelijke verklaring waarmee de twee landen di plomatieke betrekkingen aanknoopten en de oorlogstoestand officieel beëindigden. Tanaka had nog een jaar met het uitschrijven van verkiezingen kunnen wachten, maar besloot tot vervroegde verkiezingen om munt te slaan uit zijn populariteit. Dat is dus maar zeer ten dele gelukt. Vliegtuigen van de Canadese lucht macht die op een gegeven moment het zoeken hadden gestaakt omdat men dit een hopeloze taak achtte, ontdekten het wrak van de Beechcraft zaterdagoch tend, iets ten zuiden van het Great Bear Lake, een meer op ongeveer 800 kilome ter hemelsbreed van Edmonton in Al berta. Hartwell lag toen naast het toestel en hield een fakkel omhoog. De drie anderen, de 27-jarige Engelse verpleegster Judith Hill, de Eskimose vrouw Neemee Mulliayok en de 14- jarige Eskimo David Kootook waren omgekomen. Volgens een van de artsen is de toe stand van Hartwell, zijn doorstane be proevingen in aanmerking genomen, vrij gunstig. Beide enkels en een van zijn knieën zijn gebroken en andere ledema ten zijn licht bevroren. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft een toespraak afgezegd die hij vandaag in Saigon zou houden op de openingsbijeenkomst van de zevende mi nistersconferentie voor de economische ontwikkeling van Zuidoost-Azië. Er is geen reden voor opgegeven maar men vermoedt dat de afzegging verband houdt met de jongste ontwikkelingen bij het vredesoverleg in Parijs. Morgen legt Thieu een belangrijke verklaring af te genover het parlement waarin hij waar schijnlijk de samenstelling van een nieuwe regering bekendmaakt. Hij zou een kabinet op brede basis willen vor men om politiek zo sterk mogelijk te staan in de moeilijke fase na het vredes akkoord. De Zuidvietnamese minister van Bui tenlandse Zaken, Tran Van Lam, zei vandaag dat het moeilijk te geloven valt dat Amerika en Noord-Vietnam een af zonderlijke vredesovereenkomst zullen sluiten, maar hij voegde eraan toe dat „niets ónmogelijk is”. De Sovjet-Unie en Noord-Vietnam hebben zaterdag in Moskou een nieuw bijstandsverdrag ondertekend in het ka der waarvan Rusland Hanoi zal helpen bij de wederopbouw en het op peil houden van de defensie. Aan het verdrag is een handelsproto- col voor het jaar 1973 gekoppeld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3