Doorgereden na Oud-lid van bestuur Hoogovens aanrijdingen GRATIS BOMEN IN VALERIUSLAAN agenda Tijdens verkeerscontrole ALFA SUD Privé „Uur U” voor Veisen en het Zeeweg Ziekenhuis op Westerveld gecremeerd wilde achtervolgingsrit WÈr - -O i 5 KOOS POSTEMA LEIDDE DISCUSSIE MEDICI-BURGERIJ KERSTAVOND VROUWENGILDE HEEMSKERK JEUGDIGE INBREKERS Auto tegen vangrail ZAKENNIEUWS AANGEHOUDEN - V Sa w Ml r.” t "’V.- I IJMUIDER COURANT DECEMBER MAANDAG 1 1 1972 POSTUME HULDE AAN IR. P. VAN DELDEN V elsen-I J muiden SNELHEDEN VAN HONDERDDERTIG KILOMETER komt HEEREMANS VAN LEUVEN B.V., t (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Zeeweg Zieken huis heeft de afgelopen week op ver schillende manieren en op allerlei dagen blijk gegeven dat het nu echt officieel geopend is. Dat is gebeurd door het uitnodigen van een groot aantal officiële personen, vertegen woordigers van instanties en over heden, dat is vrijdag gebeurd voor professionele werkers in de gezond heidszorg en zaterdagochtend sloeg het uur voor Velsens burgerij, voor hen die wel eens van het ziekenhuis voor potentiële patiënten. Het was gebruik hebben moeten maken, of eigenlijk het privé-uur-U voor Vel sen en het ziekenhuis, waarvoor dan ook Koos Postema was uitgenodigd als schakel tussen ziekenhuis en burgerij. Advies Medfsche stand Beverwijk In en om Haarlem W I r i i t s e dinsdag c onrfpn’1 (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE 21 15 „De u.: 21.15 u.: 19 Vervolgens werden de lichten van de i i s i 1 1 i 5 1 1 TELEFOON 023 - 31 92 45 i, 1 tl 1 s i i niet toe. Tenslotte werd de beslissing genomen dat een ieder schriftelijke vra gen bij het ziekenhuis kan inleveren, welke dan ook weer schriftelijk zullen worden beantwoord. Daarna werd deze bijeenkomst, die vooral door de discussie een informeel karakter droeg, besloten met een ge noeglijk samenzijn, waarbij de aanwezi gen een „hapje en een hartversterking” kregen aangeboden. VELSEN. Tijdens een door de Vel- ser politie gehouden verkeerscontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft zich een spectaculaire achtervolgingsrit door de gemeente voorgedaan. Dinsdag met „De l i 1 1 5 1 e 8 I r (Van een onzer verslaggeefsters) en t”, 14 j. Zorro”, Bij de controle vrijdagnacht zijn ove rigens vierhonderdveertig voertuigen aan gehouden. Er werden 81 overtredingen geconstateerd, waarvan de mesete be stonden uit het niet kunnen tonen van een rij- of kentekenbewijs. Negen wagens vertoonden gebreken, vijf auto’s werden ingenomen voor een technisch onder zoek. De opzet van de controle was het nagaan van drankmisbruik Hiervan is niets gebleken. Wel opvallend was dat zeer veel vrouwen achter het stuur za ten. Op het controlepunt Pontplein zag een van de agenten dat een naderende per sonenauto plotseling van richting veran derde en er pijlsnel vandoor ging. De achtervolging werd ingezet, waarbij op de Zeeweg een snelheid van honderd- twintig kilometer werd gehaald en later op de Van den Vondellaan honderdder- tig kilometer. Toen de wagen, een zwarte Chevrolet, bij de grens met Haarlem Rijksweg 9 richting tunnel opdraaide, wist een van de achtervolgende politieauto’s door een slinkse manoeuvre voor de wagen te komen. Deze ramde echter de surveil- lanceauto, die aan de rechterzijde zwaar beschadigd werd, en reed door in de richting van de tunnel. De andere ach tervolger riskeerde geen tweede aanrij ding. Op de autoweg kon hij de grote wagen die met een snelheid van honderd- tachtig kilometer doorreed niet' bijhou den. van de Raad van Bestuur schetste ver volgens ook de mens Van Delden, d« man, die niet alleen voor de mensen in zijn bedrijf zorgde, maar in niet mindere mate voor zijn gezin en zijn familie. Hij hielp waar hij kon; was een impulsieve, sprankelende persoonlijkheid, die men nimmer zal veigeten. Een zoon van de overledene sprak aan het slot van de plechtigheid een dank woord. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In De Vrijburgt aan de Vrijburglaan houdt het Heemskerks» R.K. Vrouwengilde donderdag 21 decem ber om 20 uur haar kerstavond. Kape laan Lokkerbol zal de eucharistieviering verzorgen: gezongen wordt onder leiding van pastoor Duivis. Leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen te kenen voor de presentatie van de rest van het programma. De kerstviering wordt met gezamenlijk drinken van een glaasje wijn besloten. Kaarten voor de viering zijn tot en met maandag ’8 december te verkrijgen bij de bestuursleden van de Vrouwengil de. De familie Kok, wonende aan de Va leriuslaan 14 in Driehuis genoot zater dagmorgen omstreeks half tien de eer als eerste in deze straat een boom van de gemeente in de voortuin van haar woning geplant te krijgen. Het betrof hier een realisering van een plan van het gemeentebestuur in samenwerking met het gemeentelijk plantsoenbedrijf om bomen te gaan planten in de voor tuinen van die straten, waar op de trottoirs de ruimte daartoe ontbreekt. Van de ongeveer dertig daarvoor in aanmerking komende bewoners van de Valeriuslaan reageerden er vijftien posi tief. Zij mochten een keuze maken uit sierkers, sierappel, kleine soort iep en pluim-es. De familie Kok had de keus laten vallen op een sier-appel en daar het lot dit gezin als eerste had aangewe zen, werd zo’n boom versierd met een lint in de Veiser kleuren op nummer 14. in de voortuin geplant. BEVERWIJK. In de nacht van za terdag op zondag zag de bemanning van een surveillanceauto van de Beverwijkse politie twee jongemannen uit een zijdeur van een garage aan de Schouwenaar- straat komen. De twee knapen, de 16- jarige J. V. en de 14-jarige G. B., beiden wonende in IJmuiden, bekenden een au- toen eventueel geld te hebben willen stelen. Bij nader verhoor bleken de jongens samen met vriendjes enkele schoolinbra- ken te hebben gepleegd. Ze zijn inmid dels voor verder onderzoek overgegeven aan de politie Velsen. Vannacht is ingebroken in Stouten- beek Modemagazijn aan de Breestraat te Beverwijk. Via het dak drongen de die ven de winkel binnen, waar een slotvast afgesloten kantoordeur werd opgebro ken. Er wordt niets vermist. Een bandenprikker is in de nacht van vrijdag op zaterdag actief geweest in de omgeving van de Pieter Verhagenlaan. Van twee Volkswagens zijn de voor- en achterbanden stuk gesneden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdagavond heeft de politie tot tweemaal toe aan de hand van de gegevens van een autokenteken, de bestuurders achterhaald, die na aan rijdingen te hebben veroorzaakt waren doorgereden. Allereerst op de IJmuiderstraatweg, waar een automobilist een lantaarnpaal omver had gereden en was doorgereden. Het kentekennummer werd door om standers genoteerd en kort daarop was de man al opgespoord. Het bleek een 43- jarige Heemskerker te zijn, die per on geluk op zijn gaspedaal had getrapt zo vertelde hij en uit angst was doorgereden, daar hij enkele glazen bier had gebruikt. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens het doorrij den na een aanrijding. Op de Kennemerlaan ramde een auto mobilist bij het wegrijden een vóór en achter hem staande personenauto. Zon der zich daarom te bekommeren stoof hij weg, doch werd kort daarop toch opgespoord. Het was een 29-jarige IJ- muidenaar. Een bloedproef werd geno men. Hij kreeg eenzelfde proces verbaal als de Heemskerker. IJMUIDEN. Al weer geruime tijd is aan de Lorenzstraat nummer 6 het kunstnijverheidszaakje „Parelino” geves tigd. De eigenaar, de heer C. de Jong, heeft zelf zorg gedragen voor de winkel betimmering die heel eenvoudig is ge houden, maar volstrekt in evenwicht is met hetgeen er in de winkel op de koper staat te wachten. Veel van de winkelar- tikelen zijn door mevrouw De Jong zelf vervaardigd. Zij heeft een grote ervaring in het maken van keramiek voorwerpen, sieraden, poppen, wandtableautjes en wandkleden. Reeds gedurende vier jaar exposeerde zij gedurende de zomermaan den in Drente, met veel succes. In Pare lino kan men ook terecht voor allerlei andere voorwerpen, zoals kaarsen, kaar senstandaards, rieten onderleggers en aardewerk. Parelino is van maandag tot en met zaterdag geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Dit geschiedde door wethouder M. Roessingh in nauwe samenwerking met mevrouw Kok haar echtgenoot moest werken en enige personeelsleden van het plantsoenbedrijf, terwijl de directie van deze gemeentelijke dienst oplettend toekeek. deringen in de maatschappij hebben ook betrekking op het ziekenhuis. Maar lang niet alle patiënten willen zo mondig zijn als wij willen dat ze zouden zijn. Wij willen ons niet opstellen als autoriteit, maar het wordt ons door de patiënt vaak opgedrongen. Als ik een advies geef aan een patiënt en hij is het daarmee niet helemaal eens, dan moet je daar samen over kunnen pragen. En als hij dat advies niet wil opvolgen, dan heb ik daar niet zo’n moeite mee.” Dokter B. S. Polak, huisarts in Am sterdam en lector huisartsgeneeskunde aan de universiteit in de hoofdstad, voerde daarna het woord en prikte nog al krachtig door het systeem voor de gezondheidszorg dat in ons land wordt gehanteerd. .Veel opzetten in de gezondheidszorg (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de Velser traverse ontstond zondagmiddag omstreeks half drie een aanrijding toen een 73-jarige Amsterdamse automobilist naar de politie vaststelde geen voorrang ver leende aan een personenauto, welke vanaf de westelijke aanvoerweg naderde. De laatstgenoemde auto werd geramd en tegen de vangrail geduwd, waar het voertuig tot stilstand kwam. De bestuur der en een passagier zijn voor onderzoek naar het Zeewegziekenhuis overgebracht. Hun auto liep veel schade op. Over het mondig zijn van de patiënt, een thema dat deze ochtend steeds te rugkeerde, zei dokter Lampe: „De veran- kwamen niet uit behoefte voort, maar ontstonden doordat bepaalde groepen hun ideologie wilden doorvoeren”, aldus dokter Polak. Hij meende dat er ook in ons land, dat wat de gezondheidszorg betreft gunstig afsteekt tegenover onder ontwikkelde landen en zelfs op een goe de plaats staat in het rijtje van rijke landen, geen reden is om zo tevreden te zijn. „Zolang we niet in staat zijn het hoofd te bieden aan longkanker, terwijl we allemaal weten hoe het in elkaar zit”. Dokter Polak sprak over het wel of niet optreden van ziektes en sloot daar bij de toevalsfactor niet uit. „Het is heel goed mogelijk dat sommi ge behaalde resultaten bereikt werden, zonder dat we daar zelf de hand in hebben gehad”, meende hij en haalde daarbij het voorbeeld aan van de Lon- dense pest, die op een gegeven moment weer verdween omdat men om geheel andere redenen een rioleringssysteem had aangelegd. Ook dokter Polak liet een aantal zie kenhuisproblemen en moeilijke zaken rond de gezondheidszorg de revue passe ren, zoals de preventie; het feit dat er een mening bestaat dat er in ons land ziekenhuisbedden te veel zouden zijn en de voorzieningen door middel van de ziekenfondsen en verzekeringen. Toen na de beide inleiders de discussie begon, kostte het gespreksleider Koos Postema weinig moeite vragen uit „het publiek” los te krijgen. Als forumleden hadden plaatsgenomen: dokter Lampe, dokter Polak, verpleegkundige zuster Si mone van Rooyen en dr. H. Ph. Mili kowski. De vragen betroffen een diversiteit van onderwerpen, van de kleur van de kleding van een functionaris in het mor tuarium tot het probleem „wie vertelt het de patiënt als hij gaat sterven en moet het altijd tevoren worden meege deeld”. Onder andere dokter Lampe beant woordde de laatste vraag uitvoerig en stelde dat de juiste persoon die met een patiënt die ten dode opgeschreven is, zou moeten praten, wel iemand moet zijn die met hem in nauwe relatie stond tijdens zijn leven. De arts zou van deze mededeling dan in elk geval vooraf moeten weten. Dat het soms beter is de patiënt niet lang tevoren in te lichten, toonde dokter Lampe aan met een prak tijkervaring van lang geleden. Dokter Polak kon deze meningen onderschrij ven, zuster Simone zag daarbij de ver pleegkundige vooral als contactpersoon en dr. Milikowski meende dat alle pro fessionele ziekenhuismedewerkers een zodanige opleiding zouden moeten krij gen, dat zij het sterfproces dat hij ook een deel van het leven noemde goed kunnen begeleiden en die laatste fase ook volledig beheersen. Hij wilde dan ook geen voorkeur uitspreken met betrekking tot een bepaald persoon. Een andere opmerking uit de zaal betrof de medische stand op zich. „Er is geen exclusiever groep dan de medische stand ik zie dan even af van de orde van advocaten die zelf het honorari um vaststelt en ook een eigen recht spraak heeft”, zo luidde de opmerking. Dr. Milikowski kon daarin wel met de maker van deze opmerking meegaan, zij het gedeeltelijk. Hij meende dat de ex clusiviteit van de medische stand door broken moest worden en zei dat er processen gaande waren, waarbij daar van al sprake zou zijn. Wat de eigen rechtspraak betreft zei hij dat bij medi sche problemen een oordeel van deskun digen gewenst is. Dokter Polak voegde daar aan toe, dat die eigen rechtspraak op geen enkele wijze een onttrekking aan de civiele rechtspraak inhield. Hij meende voorts dat een verandering binnen de medische stand van nu nauwelijks te verwachten was en vestigde daarbij de aandacht op de toekomst omdat de thans studerenden er volgens hem geheel andere meningen op na houden, en er daardoor een andere mentaliteit ontstaat, zodat de komende generatie artsen zich heel anders zal gaan gedragen. Het aanbod van vragen uit de zaal was zo groot, dat daarmee nog gemak kelijk enig euren te vullen zouden zijn geweest. Het programma liet dat echter (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op „Westerveld” heeft zaterdagmorgen slechts een kleine kring van genodigden, vrienden en familiele den het overleden oud-lid van de direc tie der Koninlijke Nederlandse Hoogo vens en Staalfabrieken, ir. P. van Delden begeleid op diens laatste gang: naar het crematorium. Ofschoon ir. P. van Delden ere-burge” van Velsen was, stelde de familie van de overledene prijs op een „kleine kring” van aanwezigen, zodat het gemeentebestuur met deze wens reke ning heeft gehouden en verstek moest laten gaan. In de aula is het woord gevoerd door drs. P. L. Justman Jacob, voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens b.v. Zeer onder de indruk van het plotseling verscheiden van zijn oud-collega en vriend, schetste hij de aanwezigen een beeld van de man, die eens als coördina tor optrad en de leidende figuur is geweest. Hij was een man, die steeds nieuwe zaken uit combinaties van oude en nieuwe poogde tot stand te brengen. Hij was een inspirerend leider, die goede initiatieven in werkelijkheid omzette. Een veelzijdig man, die in zijn jeugd het „métier” goed geleerd heeft. Zijn veelzij digheid strekte niet alleen uit tot tech nische, sociale en financiële aangelegen heden, hij was daarnaast intelligent, be wegelijk en rusteloos creatief. Zo zeer, dat degenen, die niet dagelijks met hem omgingen hem wel eens verwarrend en verbijsterend vonden. Bij dit alles wist hij steeds weer een stuk humor in te calculeren. Hij onderscheidde steeds essentiële za ken, was een goed waarnemer en alles wat hij opving werd snel geformuleerd en geassocieerd. Daarnaast was hij een fijnvoelend psycholoog, een kunstzinnige kunstminnaar en had een speciale liefde voor de natuur. Een zorgzaam opleider ook van allen om hem heen, speciaal jonge mensen. Toen hij de vroegere president-dirt cte’ r ir. A. H. Ingen Housz opvolgde een man met een eigen signatuur en stijl heeft hij niet ge probeerd in diens voetsporen te treden door hem na te volgen, doch vanaf de eerste dag was zijn lijn, de leiding omzetten tot een collegiale leiding. Toen hij met pensioen ging was een hecht team van gelijken, vrienden bovendien, gevormd. Een team dat mede daardoor ook gezamenlijk alle moeilijkheden bij de fusie met Hoesch het hoofd kon bieden. Ir. W. H. Schoenmaker, eveneens lid De directie van het Zeeweg Zieken huis heeft het zo gewild, dat er tussen medici en burgerij een discussie zou ontstaan, waarin tal van brandende vra gen naar voren zouden komen. Een dia loog die er toe zou bijdragen dat men over en weer tot een inzicht zou komen in eikaars problemen. Dokter C. F. J. Lampe hield als ge- neesheer-directeur tevoren een uitge breide inleiding, waarin hij een aantal onderwerpen aan zijn gehoor serveerde, die mogelijk later op de ochtend tot gespreksstof konden leiden en hij trok heel wat laden van de onderwerpenkast open. Daarbij bracht dokter Lampe ter sprake hoeveel de bouw van het zieken huis heeft gekost (vijfenveertig miljeon gulden), terwijl hij er op wees dat belangrijker nog de steeds terugkerende exploitatiekosten zijn, welke ook jaar lijks in de miljoenen lopen. „Er is de laatste tijd veel geschreven over de ziekenhuizen”, sprak dokter Lampe, „En lang niet alles daarvan berust op waarheid”. Om een schets te geven hoe de verdeling van uitgaven in het ziekenhuis liggen, noemde de spreker deze onderverdeeld in percenten. Dokter Lampe: „Dertig percent heeft betrekking op rente en aflossing van het gebouw, dat komt door een systeem waar wenu eenmaal aan vast zitten en niemand is tot nu toe in staat geweest een beter te bedenken, daar is ook een regering niet toe in staat geweest, dus zijn we ge noodzaakt duur geld te lenen. Vijfen vijftig percent gaat weg aan salarissen, waaronder de honoraria van de specia listen niet vallen, maar de werkers in het ziekenhuis hebben ook recht op een behoorlijke beloning. In een ziekenhuis wordt hard gewerkt en het werk leent zich niet voor automatisering. Vijftien percent blijft er dan nog over voor de rest, waaronder bijvoorbeeld verwar ming, elektriciteit, medische middelen en apparatuur.” De geneesheer-directeur stelde in zijn redevoering duidelijk dat het zie kenhuiswerk zich niet leent voor experi menten, met dien verstande, dat het ziekenhuis niet op een progressieve ma nier in een stroomversnelling diende te worden gebracht. 19 en 21.15 u.: is 1 u tevens .Clockwork Orange’’, 18 j. Bioscopen City Theater, maandag en dinsdag 20 u. „Wat ouders niet voor mogelijk ouden”. Tentoonstellingen Museum Beeckestijn en Felison, Beecke- stijn, Rijksweg 136, Velsen-zuid. dagelijks van 14 u. tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, elke dinsdag en donderdag van 12 u. tot 13.30 uur „Archeologi sche bodemvondsten’’ en „In en om de Breesaap”; ook na afspraak: tel. 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) te bezichtigen van 10 u. tot 12 uur. Bioscopen Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Meisjes die denken dat alles mag”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 2115 u.: „De duivel kent geen genade”. Tentoonstellingen Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Velsertunnel op rood gezet in de hoop dat ander verkeer zou stoppen, waardoor ook de ontsnappende wagen langzamer moest gaan rijden. Ongelukkigerwijze bevond zich op dat moment erg weinig verkeer op de weg, zodat de auto met grote snelheid ondanks de rode stoplich ten door de tunnel kon razen. Andere acties om hem tot stoppen te dwingen kwamen te laat op gang. Wel is het kenteken genoteerd, waardoor men hoopt de bestuurder op te sporen. De politie gelooft dat de automobilist zeer goed bekend moet zijn met de verkeerssituatie in Velsen in verband met de vele „stunten” die hij uithaalde tijdens de achtervolgingsrit. De rijkunst van de man werd „bewonderenswaardig” genoemd. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wllsonspleln) 20.15 u.: Het Rotterdamse Toneel man, het beest en de deugd”. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestr.) Dinsdag 20.15 u.Noordhollands Phllhamonisch Orkest o.l.v. Jerzy Katlewlcz. Frans Halsmuseum (KI Heiligland) 20.30 u.: Weens Muziekavond door Weens Philharmo- nia Strijkkwintet. Haarlemse Jazzclub (Gr. Heiligland 47) Dins dag 21.30 u.; Mark Jansen Boogie Woogie Trio Jazzcorner (Spaarne 104) Dinsdag 21 u.: New Orleans Syncopaters. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg 158, Overveen) 20 lu. :Concert door het Concertgebouw Pianokwartet. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. Ill) 15.30, 19 21.30 u.: „In dienst van Hare Majesteit” Woensdag 13.30 u.: „Het zwaard van a.l. Frans Hals (Frans i:c’„„’._:.' Atilla de veroveraar”. 14 jr Lido (Houtplein) 14. 19 en Inbreker”. 14 J. Luxor (Gr. Houtstr 139) 14, „Een haar In mijn soep” 14 I Roxy (KI Houtstr. 79) 14 30. „Erotiek en de moderne vrouw” Studio (Gr. Markt) 1845 en 21.15 dinsdag 14.15 u.: „Clockwork Orange- ro j. Woensdag 14.15 u.: „Kuifje en de zonnetem pel”, a.l. Halspleln) 19 en 21.15 u 14

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5