Astronaut Cernan snakte naar adem Geschokt Japan Excellente n Gevangenis voor Turkse journalist Spatbord van maanauto Senator Robert Dole moet aftreden als voorzitter gestoten Nixon zuivert top van partij Rechter straft man op verzoek maximaal Goeree 8 redt bemanning Southcliff Actie-jaar van Amnesty tegen martelingen spaarpot lli ill Bill E IMbf V IB I K t 1 VERWARRING DOOR HUISNUMMERS IN BIJLMER 3 DINSDAG 12 DECEMBER 1972 9 ■i Schmitt opgetogen Ademnood Reputatie Conflict j F r - Z*l J Hl NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK -WW? ZWAAR WERK OP DE MAAN (Van onze ruimtevaartmedewerker) bevat Dat van ADVERTENTIE in Jr d HOUSTON Na nog geen uur op de maan te hebben rondgewandeld had de eerste wetenschapsman, die onze buur in het heelal bezocht zich al waargemaakt. Vannacht liep de geoloog Schmitt als twaalfde Amerikaan op de maan. Hij gaf daarbij zulke levendige en deskundige beschrijvingen van landschap en maanmateriaal, dat men in Houston wel moet hebben vastgesteld, dat er eerder wetenschapsmensen naar de maan hadden moeten worden gezonden. De astronauten Cernan en Schmitt landden gisteravond om 20.55 uur op de maan, precies 639 meter van het voorgenomen punt. Deze afwijking was volgens deskundigen te verwaarlozen. ïen- ilig- van lari. i 34 eren fest- het ome. pan- vor- zijn, hten Hij itiek ten Tur- aan- kort de De party is bovendien van mening dat de herverkiezingscommissie de reputatie Bovendien is de Republikeinse partij leiding erover gebelgd dat het overgrote deel van deze fondsen exclusief werden aangewend voor de campagne van de president, wiens herverkiezing verzekerd was, terwijl andere Republikeinse kandi daten, van wie de verkiezing twijfelach tig was, onvoldoende gefinancierd wer den. Amnesty wil de publieke opinie mobi liseren tegen het martelen, dat „als in strument van regeringsbeleid op grote schaal wordt toegepast en zich epide misch uitbreidt”. Het martelen van ge vangenen moet net zo ondenkbaar wor den als slavernij, aldus Amnesty. MacBride verklaarde dat de campagne niet tegen bepaalde landen, maar tegen een algemeen euvel is gericht ie in rr mi- Sir het den Hij cen- a ie- nodig ociale i Ne tt op or de dan imp,” hij als eerste wetenschapsman voet op de maan zette en waarschijnlijk ook de laatste in een lange reeks van jaren, vermoedelijk zelfs de laatste tot het jaar 2.000. LONDEN (Reuter en ANP) „Er zijn niet minder dan één miljoen mensen in deze wereld die omwille van hun overtuiging gevangen zitten en velen van hen wor den wreed behandeld en gemarteld”, al dus de voorzitter van Amnesty Interna tional, Sean MacBride, gisteren in Lon den ter inleiding van een actie die deze organisatie een jaar lang gaat voeren tegen het martelen van politieke gevan genen. tot uw- Idag me- ieke rerk ssen dec. srse ieke •be- ntie van n dr. sie is PPR- oppes nding irlijk, eigen st de opese se ct. at ti- De maanauto bleek ondanks het ont brekende spatbord uitstekend te functio neren. Maar om half zeven vanmorgen moesten de astronauten van de krater Trident terugkeren omdat hun zuurstof voorraad aanzienlijk begon uit te putten. Omstreeks half acht werd het luik van de maanlander weer achter hen geslo ten. waarna ze een ru«tn«’-iodp '”'”ngen. Vanavond om 23.19 uur begint de tweede maanwandeling. In het begin van dit jaar is hij in zijn vaderland wegens verboden wapenbezit, heling en bezit van drugs veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden. Hij wist te ontsnappen en vluchtte met een vervalst paspoort naar ons land. Hier heeft hij zich daarna echter ook schuldig gemaakt aan handel in en smokkel van amfetamine. Verle den week woensdag heeft hij zich hier voor voor de economische strafkamer van de rechtbank te Maastricht moeten verantwoorden. De officier van justitie mr. R. Gonsalves eiste toen een gevan genisstraf tegen hem voor de duur van twee jaar. Indien de rechtbank volgende week met deze eis van de officier zal meegaan, zal de jonge Zweed nog enkele jaren moeten wachten, voor hij zijn geliefde als vrij man in de armen kan drukken. tussen de partij en de herverkiezings commissie van president Nixon, die on der directe leiding stond van het Witte Huis. De partij verwijt de commissie dat al diens activiteiten waren gericht op de herverkiezing van de president, en zo goed als niets werd ondernomen ten behoeve van de Republikeinen die kan didaat stonden voor het Congres en functies in de staten. De partij schrijft het daaraan toe dat, terwijl de president met grote meerderheid van stemmen werd herkozen, een groot aantal Repu blikeinen in de verkiezingen ten onder ging. van de Republikeinse partij grote schade heeft toegebracht door zulke duistere praktijken als de inbraak in het hoofd kwartier van de Democraten, sabotage van de campagnes van de Democratische kandidaten, en financiële manipulaties bij het inzamelen van verkiezingsfond- sen. Het hof bevond Kologloe schuldig on danks zijn verweer dat Altan die toen lid van de socialistische fractie in het Turkse parlement was, destijds de in houd van het bewuste artikel in de volksvertegenwoordiging had voorgele zen en dat het stuk bijgevolg in de handelingen was opgenomen. Volgens de verdachte mocht hij daarom niet voor publikatie worden vervolgd. In eerste aanleg had Kologloe gelijk gekregen. De openbare aanklager deed echter met succes een beroep op het hooggerechtshof om een nieuw proces te gelasten. Ditmaal werd de oud-hoofdre- dacteur veroordeeld. Altan zit intussen een gevangenisstraf uit wegens een van de vele aanklachten wegens het bedrijven van communisti sche propaganda en het beledigen van de autoriteiten. Ook de Fransen hebben het, financieel gezien, niet makkelijk. Binnenkort wordt een staatslening uitgeschreven, maar wie in zijn ijver de inflatie te be vechten daarop niet wil wachten, kan zijn kleingeld alvast kwijt in deze staatsspaarpot, in de vorm van de kop van de minister van Financiën Valery Giscard d'Estaing. (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON Cernan vertelde gister avond hoe hy en Schmitt waren geland in een schotelachtige krater, omringd door talrijke kleinere kraters waarvan vele glasachtig materiaal bevatten. Schmitt sprak van .glinsterdingetjes”. '■"''"'"Ji'i1 mtHjJ 1 i'n nu Sommige regeringen wisselen zelfs folter- en ondervragingsmethoden uit. In de Verenigde Staten zijn „folter-uitrus- tingen” te koop, aldus Amnesty. Bij de moderne technieken vergeleken zijn de middeleeuwse duimschroef en pijnbank kinderspeelgoed. Amnesty maakte bekend dat nieuwe beschuldigingen over mar telingen, vervat in ondertekende verkla ringen, zijn ontvangen uit Griekenland, de Sovjet-Unie, Formosa, Zuid-Afrika, Iran, Brazilië en Noord-Ierland. In het kader van deze actie tegen martelingen wordt volgend jaar december een inter nationale conferentie gehouden in Parijs. ISTANBOUL (Reuter) Dogan Ko logloe, voormalig hoofdredacteur van het in Istanboel verschijnende blad Ak sam, is gisteren tot zeven en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „indirecte communistische propaganda”. Hem was ten laste gelegd dat hij in 1966 de publikatie van een artikel van een linkse kroniekschrijver, Cetin Altan, in zijn blad had toegestaan. Zowel Cernan als Schmitt, die beiden uitermate welbespraakt waren en voort durend grapjes maakten, hadden moeite om te wennen aan de geringe zwaarte kracht op de maan maar desondanks konden ze hun werk, zij het met vertra ging, uitvoeren. Dat werk bestond uit het ontladen en bedrijfsklaar maken van de maanauto en het installeren van een automatisch werkend wetenschappelijk meetstation. Het kostte allemaal aan zienlijk meer moeite en tijd dan was voorzien. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De nummers in de Bijlmermeer, Amsterdams veelbesproken nieuwbouw, blyken veel te wensen te laten. Niet alleen bewoners en vooral hun bezoekers hebben er ern stig over te klagen, ook de posterijen hebben moeite met de manier waarop ooit de huisnummering in elkaar is ge flanst. Het gaat nu, volgens een schatting van burgemeester en wethouders, anderhalve ton kosten om de boel te hergroeperen en een logischer systeem in elkaar te zetten. De woningen in de Bijlmer gaan nu per etage genummerd worden, waar bij het eerste cijfer de verdieping aan geeft. Men schat dat de Bijlmer over anderhalf jaar zal zijn overgenummerd. (Van onze medewerker in Washington) WASHINGTON Senator Robert Dole van Kansas maakte gisteren na een gesprek met presiSent Nixon bekend dat hij zijn ontslag had ingediend als voor zitter van de Republikeinse partij, en dat hij opgevolgd zal worden door Geor ge Bush, de huidige Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties. Hoewel de senator en een zegsman van het Witte Huis zeiden dat Doles aftreden vrijwillig was, komt zijn vertrek neer op een door president Nixon gewenste zuive ring van de partijtop. Geruchten over het voornemen van de president om Dole uit zijn functie te verwijderen .stuitten verleden week op verzet van de partij. Alle partijleden kregen een brochure toegestuurd. Onder de benaming „anderhalf miljoen mijl voor president Nixon en de Republikein se partij”, werd daarin een indrukwek kende opsomming gegeven van de verkie- zingsspreekbeurten die de senator sinds januari 1971 had vervuld. De bedoeling van deze ongebruikelijke campagne was duidelijk: stank voor dank. Die spatborden hebben ook bij vorige vluchten al moeilijkheden opgeleverd. Zij moeten tijdens de ritten over de maan de berijders beschermen tegen het opdwarrelende maanstof. Voor deze reis waren ze extra versterkt, maar blijkbaar nog niet voldoende voor de energieke Cernan, die er overigens niet in slaagde het mankement te herstellen. Het bergen van de grondmonsters kostte zoveel tijd, dat de eerste tocht met de maanauto, die al een klein proefritje had gemaakt, in gevaar kwam. Men ging toen in Houston het lijstje van prioriteiten na. Een deel van het geologisch onderzoek bij een nabij gele gen krater moest vervallen Maar Schmitt maakte gedocumenteerde foto’s van het landschap en daar verspreide stenen, die hij voor een deel verzamelde om te bergen in de maanlander Achtergrond van Doles aftreden is een nu in de openbaarheid gekomen conflict De nog jonge Japanse democratie vol gens westers patroon heeft haar stabili teit bewezen door een zege van de liberaal-democratische partij van pre mier Tanaka. Zij kan aan de regering blijven ondanks het feit dat zij bijna twintig zetels verloor in de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden. De partij van premier Tanaka is de WD van Japan. In het parlement staat zij tegenover de JSP, die zonder meer te vergelijken valt met onze PvdA, en de communistische partij JCP, die bij de laatste verkiezingen beide aanzienlijke winst boekten. Eveneens in de oppositie bevinden zich de confessionele partij, de boeddhistische Komeito, die zwaar op verlies kwam te staan en de DSP, te vergelijken met onze D’66, die eveneens veel zetels verloor. Zoals men ziet is er enige gelijkenis te bespeuren in de ver kiezingsuitslagen van Japan ‘en Neder land, tenminste wat de algemene ten dens betreft. De politieke verhoudingen en intenties van de partijen laten een verdergaande vergelijking nauwelijks toe. Het verlies van premier Tanaika’s partij veranderde niets aan de krachtsverhou dingen in het parlement en was groten deels te wijten aan het eenvoudige feit dat zij regeringspartij was. Veel van wat in Japan op het ogenblik scheef gaat, komt natuurlijk verdiend of onverdiend op rekening van de regering, maar de populariteit van Tanaka heeft er toch voor gezorgd dat het verlies geen grote proporties kon aannemen. Tanaka heeft een groot deel van zijn populariteit te danken aan enkele spec taculaire initiatieven, die ook door de progressief denkende kiezers in hoge mate werden gewaardeerd. Hij heeft de relaties met Peking-China hersteld door Mao Tse Toeng in zijn hol te gaan opzoeken en hem de vriendschapshand te reiken, een hand waarin tegelijk han- delsakkoorden waren verborgen. Een groot deel van het Japanse volk leeft nog sterk onder de indruk van de tu multueuze geschiedenis die Japan achter de rug heeft de oorlogen met China, met Amerika, de verschrikkelijke neder laag na een verbazingwekkende verove ringstocht door heel Azië, de daaropvol gende zeer sinel voltrokken omschakeling van politiestaat naar democratie en van machtigste natie in Azië tot vazal en bondgenoot van de Verenigde Staten. MAASTRICHT Conform de eis heeft de rechtbank in Maastricht een 27-jarige Zweedse automonteur wegens het gebruiken van een vervalst Zweeds paspoort veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank is met dit vonnis tegemoet gekomen aan de wens van verdachte, die via zijn raadsman de maximumstraf vroeg. Hy wil nameljjk zo lang mogelyk in ons land blijven, omdat hij hier een meisje heeft leren kennen met wie hij wil trouwen. Die geschiedenis is zo vol van hoogte punten en dalen, zo vervuld van onaan tastbaar nationalistische dogma’s en in eenstortingen van idealen, dat de gemid delde Japanner nauwelijks in staat is gebleken alles op zijn waarde en on waarde te schatten of te begrijpen. En alsof dat alles nog niet genoeg was, werd het land méér dan elke andere natie ter wereld hevig gecon fronteerd met de kwalen van de moder ne tijd, de inflatie, de overbevolking, de milieuvervuiling, de misdaad, de econo mische en industriële overspanning, het extremisme van links en rechts, studen tenopstanden, boerenrevoluties, het weg vallen van confessionele zekerheden, het neerhalen van God de Keizer tot het aardse vlak van een doodgewoon consti tutioneel staatshoofd. De reacties van dit alles kunnen pas na vele jaren, misschien eeuwen, leiden tot de synthese van een nieuwe nationa le zekerheid, maar intussen staat Japan voor de opgave om in deze wereld het hoofd boven water te houden, zijn inwo ners voedsel en onderdak te verschaffen en te concurreren met de grote machten op economisch en politiek terrein. De hulp van de Verenigde Staten heeft Japan economisch en militair op de been geholpen, maar het kan de gemiddelde Japanner moeilijk bevredi gen dat zijn land voorgoed een bijwagen van de V.S. zou moeten zijn. De eerste reactie op de afhankelijkheid van Ame rika is de sterk groeiende linkse bewe ging, vooral onder de jongeren, die bij de laatste verkiezingen de communisten van 14 op 38 parlementszetels bracht. Dat deze winst niet groter was, is zeer duidelijk te danken aan het beleid van Tanaka, die In de Japanse binnen- en buitenlandse politiek een onafhankelijke tendens bracht. Bovendien pakte Tanaka het grote probleem der milieuvergifti- ging krachtig aan door een plan tot spreiding van „smerige” bedrijven over heel Japan. Pas vlak voor de verkiezin gen kwam echter aan het licht dat grote Japanse geldmagnaten dit plan wilden uitbuiten voor een gigantische grondspe- culatie. Als Tanaka daar niet drastisch tegenop treedt, krijgt Japan ongetwijfeld een nieuwe ruk naar links te verduren. De strijd tussen de economische groei en het welzijn is nergens zo actueel als in Japan. De afloop van die strijd zal ook zijn politieke afkomst beslissen. Cernan had grote moeite met het weer uit de maanbodem trekken van de buis met monsters voor Houston. Hij moest erbij knielen, steunde en snakte naar adem. Mission Control gaf hem de raad even op te houden omdat hij te warm werd. Cernan gehoorzaamde, rust te even en kreeg toen hulp van Schmitt. Deze paste een nieuwe techniek toe, maar hij verloor er zijn evenwicht bij en rolde door het stof. Cernan hielp hem overeind. De koppige buis gaf tenslotte mee en werd op de maanwagen geladen. VLISSINGEN. Het Nederlandse schip Goeree 8 heeft gisteren de vjjf opvarenden gered van een klein schip uit Somalië, de ongeveer 500 ton meten de Southcliff, dat op veertien mijl ten westen van het lichteiland Goeree in moeilijkheden was komen te verkeren. Men was bezig een reddingbootje overboord te zetten. De kapitein van het schip werd door middel van een lijn van boord gehaald. De Southcliff” werd dinsdagochtend door de sleepboot Smitbank op sleep touw genomen naar de Waterweg. Het schip maakte toen een slagzij van 15 tot 20 graden. De machinekamer was droog. Deze gang van zaken was wel een teleurstelling voor de geologen op aarde omdat van de omgeving van de krater Trident, waarheen dit eerste korte ritje leidde, stenen waren te verwachten, die door een mefeoorinsiag uit dienere regi onen van de maan waren losgeslagen. De tijd ontbrak evenwel om hiernaar intensief te zoeken. De gehele vlucht van de Apollo-17 is tot dusver veel soepeler verlopen dan welke voorgaande vluchten ook. Een tegenvaller was, dat het eerste uitstapje vannacht nogal wat problemen mee bracht waardoor niet het hele programma kon worden afgewerkt. Cernan en Schmitt landden in het doelgebied Taurus-Littrow, ongeveer tweeëneenhalf uur nadat zij de maan lander Challenger hadden ontkoppeld van het moederschip America waarin Evans ruim drie etmalen eenzaam om de maan ging cirkelen. Bij de landing werd opmerkelijk weinig stof opgewor pen door de remraket van de maanlan der. Later zou blijken, dat het landings gebied toch zeer stoffig is. De maanlander Challenger kwam te recht in een ondiepe schotelvormige krater omringd door andere kleine kra- tertjes en een grote hoeveelheid stenen en formidabele rotsblokken. Het heeft Schmitt, die de Challenger bestuurde meer tijd gekost dan was voorzien om een betrekkelijk veilig plaatsje in dit ruwe gebied te vinden. De „grond” bij de Challenger was erg zacht, zodat de astronauten tamelijk diep wegzakten. Schmitt rapporteerde dat hij stenen met een rose-achtige weerschijn zag. Terwijl hij en Cernan over de omge ving aan het babbelen waren, hoorde Mission Control laatstgenoemde twee keer zeggen: „Nou is het goed, er is werk aan de winkel” De energie waarmee Cernan te werk ging, baarde Houston enige zorgen. Hij verbruikte veel meer zuurstof dan was voorzien. Bovendien ging hij noga] ruw om met de apparatuur waardoor hij bijvoorbeeld een spatbord afstootte van de maanauto. wetenschappelijk station onder meer instrumenten voor de regi stratie van eventuele zwaartekrachtsgol- ven in het heelal, de interne structuur en seismische eigenschappen van de maan. De krachtbron is een kleine kernreac tor, die waarschijnlijk enige jaren vol doende energie zal leveren. Terwijl Schmitt die instrumenten opstelde, ver richtte Cernan grondboringen ten behoe ve van een warmtegeleidingsexperiment Dit laatste kostte hem vrij veel inspan ning. Met een krachtige elektrische boor dreef hij twee 2,5 meter diepe gaten in de bodem en liet hij er de hitte-instru- menten in zakken. Vervolgens boorde hij een derde gat om stof onder de maanbo dem te vergaren ter bestudering op de aarde. Terwijl Cernan met dit karwei doende was, vroeg hij aan Houston hoe het met zijn hartslag was. Het ruimtecentrum antwoordde, dat het ongeveer 120 slagen per minuut registreerde, met uitschieters van 140 of 150. Dit wordt, vooral voor een astronaut, hoog gevonden. Bij het neerkomen op de maanbodem was de hartslag van de 38-jarige Cernan 128. Schmitt gaf zijn mede-astronaut de raad even te pauzeren, nadat deze er over had geklaagd, dat hij wat van zijn stuk raakte. De astronauten hadden er toen bijna 3,5 uur van de zeven van hun excursie op zitten en waren flink ach- tergeraakt. Na de landing waarover de maanreizi- gers enthousiaste verhalen naar Houston zonden, verliepen ongeveer vier uur voordat zij voet op de maan zetten. De eerste was Cernan, die om 01.04 uur zijn schoenen in het maanstof drukte. Vijf minuten later werd hij gevolgd door Schmitt, die opgewonden vertelde over het landschap: „Dit moet iedereen eens in zijn leven doen”, was een van de eerste kreten, die hij slaakte, waarschijnlijk niet besef fend, dat hij op dat ogenblik een uitver korene was en dat niet iedereen kan doen wat hij deed. Een uitverkorene zeker in zoverre, dat

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3