Achterstand Verschil College alert bij het afstoten van lege schoollokalen Meer duidelijkheid gevraagd bij subsidiepolitiek Centrale Ongevallen dienst voor de gehele IJmond CPN-er Th. Kruisman gaf algemene partij-visie flink ingehaald Velsen is toe aan een diepgaande bezinning op haar toekomst I BEHARTENSWAARDIGE WOORDEN VAN WETHOUDER H. DE BOER Prot.-Chr.-fractie ziet donkere wolken Kerstavond Wethouder Roessingh tevreden over PEN-jeugd plattelandsvrouwen KPA Beverwijk geeft concert DINSDAG 12 DECEMBER 1972 6 WETHOUDER TH. C. WITTE KONDIGDE AAN: Groei Bezinning Planning Zorgen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op een niet mis-te-verstane wijze heeft wethouder H. de Boer maandagavond de raad van repliek gediend op de gehouden algemene beschouwingen en met name ten aanzien van het gemeentelijk finan cieel beleid. Hij deed daarbij een aantal uitspraken die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Een van de uitspraken was, dat bezinnen moet voorafgaan aan beginnen. „Velsen is toe aan diepgaande bezinning! Maar er moet ook bereidheid zijn om in een zelf gekozen keurslijf te willen gaan” zo betoogde hij nadrukkelijk met betrekking tot de visie op en het maken van plannen voor de toekomst van deze gemeente. Teneinde duidelijk te maken, dat detailzaken die eerder op de dag waren aange roerd behoren tot raadsvergaderingen en in vergaderingen voor de commissie voor financiën, stelde hij uitdrukkelijk, dat het bij algemene beschouwingen gaat om de hoofdlijnen. Even nadrukkelijk maakte hij duidelijk, dat men van hem voorshands geen meerjarenplan behoeft te ver wachten. Burgemeester Samenwerking (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Als woordvoerder van de Prot.-Chr.-fractie stelde de heer Roosendaal de raad er doormiddel van zijn algemene beschouwingen van in kennis dat deze politieke groepering boven Velsen donkere wolken heeft waargenomen. Vooral op het financiële vlak, omdat men in deze kringen grote moeilijkheden verwacht wanneer de begroting voor 1974 op nieuw sluitend moet worden gemaakt. Voor de huidige begroting is im mers gebruik gemaakt van een aantal eenmalige inkomsten, zoals de 767.000 aan rioolafvoerrecht, waar evenwel weer 473.000 van wordt afgedragen. Velsen heeft immers in 1972 al bijna drie ton aan het rijk overgemaakt, welk bedrag thans wordt aangewend om de begroting voor 1973 sluitend te maken. Voorts werden reserveringen, welke in 1973 moes ten worden gedaan voor andere doeleinden gebruikt, maar dit bedrag van 100.000 zal in 1974 of 1975 toch op tafel moeten komen. Leeglopen „BIESHEUVEL WAS REM VOOR VELSEN” i SS |g|» j i 1 (Van een onzer verslaggevers) WETHOUDER M. ROESSINGH (Van een onzer verslaggevers) en grotingsbehandeling nog nader op deze kwestie te zullen terugkomen. zoeken naar ontwikkelingen men bij die ontwikkeling is achtergebleven. Velsen is toe aan diepgaande bezin ning. Wat willen wij in Velsen? In een alles omvattend plan zal zichtbaar moe ten worden wat wij willen. Bij dat alles zullen cijfers op zich niet mogen over heersen. Politiek bedrijven is ook een stuk geluk brengen. De bereidheid om in een zelf gekozen keurslijf te willen treden, behoort tot de moed van de politiek. Dat is een boeien de uitdaging voor allen in de raad. In het vervolg van zijn betoog werd door de heer Roosendaal ook het gemis betreurd ven een duidelijk kader, waar binnen zich het totale gemeentelijke be- VELSEN. In de grote IJmond is een werkgroep samengesteld, welke een blauwdruk moet maken van een centra le ongevallen dienst zo deelde wet houder Th. C. van Witte mede. Het is een zeer moeilijke zaak, daar allerlei facetten een rol spelen. Verwacht wordt, dat in het voorjaar een plan ter tafel komt en in 1978 men verder zal komen Ten aanzien van de fluoridering van het drinkwater heeft de heer Schoonheid (V.V.D.) een uitspraak gedaan (zie elders in ons blad). De heer Witte ontkende het daarin gestelde: de raad heeft juist uit menselijke overwegingen een uitspraak gedaan. „Voor christenen staat de liefde tot de naate centraal en wel in het bijzonder voor de zwakke naaste. Zolang het col lege dit dan ook tot een van znn belang rijkste doelstellingen maakt, kunnen B. en W. rekenen op de steun van de prot.- chr. fractie”, aldus besloot de heer Roo sendaal zijn uitvoerige bijdrage tot de algemene beschouwingen. Gebrek aan objectiviteit is verweten, maar de rapporten waren overtuigend en getuigden van geen gevaar voor de bevolking. Van het college is geen enkel gewijzigd standpunt te verwachten. B. en W. achten een hoorzitting niet nodig. De subsidiering van de peuterspeelza len is een kostbare aangelegenheid. De heer Drukker had gesteld, dat voorna melijk de beter-gesitueerden daarvan gebruik maken. De wethouder ontkende dit ten stelligste en droeg ter staving daarvan enkele zeer sprekende cijfers aan. Hij stelde, dat de kosten voorname lijk voortkomen uit de huren, die men moet betalen. Een schooltandverzorgingsdienst voor geheel Kennemerland behoort tot de (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Bever wijk viert donderdag 14 december om 19.30 uur in gebouw „De Schans” kersta vond. Het programma wordt door eigen krachten verzorgd. TH. C. WITTE één dienst 1 i i I i 1 i 1 1 1 s H. DE BOER bezinnen Voorts gaf de heer Roessingh enige opening van zaken over het PEN-jeugd centrum, waarvan de huur voor dit deel van het gebouw 35.000 bedraagt De huurprijzen voor de zaken, waar door andere verenigingen gebruik van wordt gemaakt, zijn hier dan nog niet bij inbegrepen. VELSEN. Bij deze replieken begon wethouder Roessingh op zijn beurt met de toezegging tot het houden van een open discussie over het buurthuiswerk. Tevens maakte hij van deze gelegenheid gebruik met grote klem de opvatting te bestrijden, als zou er bij het college voor dit werk geen belangstelling meer bestaan. Het tegendeel Is echter het geval, omdat deze zaak bij B. en W. steeds de volle aandacht krijgt. De wet houder voegde hier nog aan toe dat het buurthuiswerk geweldig in beweging is, zodat er straks alle gelegenheid zal be staan in de nota op een aantal funda mentele zaken terug te komen. De noodzaak tot coördinatie werd door de heer Roosendaal evenmin onbespro ken gelaten. Hij achtte dit typisch de taak van een burgemeester, waarbij spreker het betreurde dat de heer Bos man volgende week van deze functie afscheid neemt. Wel hoopt hij dat de nieuw te benoemen figuur even voor treffelijk zal zijn als de huidige, waarbij de heer Roosendaal het college verzocht er bij de minister op aan te dringen zo spoedig mogelijk tot het benoemen van een nieuwe burgemeester over te gaan. Een deel van deze beschouwingen was voorts gewijd aan een pleidooi voor een inventarisatie van gebouwen en terrei nen van de gemeentelijke diensten, met de bedoeling door centralisatie een meer efficiënte werkwijze te bevorderen. Ook leek het de heer Roosendaal ge wenst het contact tussen college en burgerij zoveel mogelijk te stimuleren door het houden van hearings en con- tactavonden In alle delen van de ge meente. Dus niet alleen in Santpoort, Velsen-Noord of Zeewijk. VELSEN. Een zeer groot deel van zijn spreektijd heeft de communist Th. Kruisman besteed om zijn veel hiiari- teitverwekkende visie over tal van poli tieke en andere maatschappelijke pro blemen te geven, daarbjj af en toe inhakend op de Velsense begroting. Aller eerst zei hij van mening te zjjn dat de demissionaire premier Biesheuvel en ook voorgaande regeringen een rem zijn ge weest voor Velsen en Nederland. Hij vond het een gelukkige omstandigheid dat grotere groepen mensen dit gaan onderkennen, ondanks bijvoorbeeld de winst van de VVD bij de laatste verkie zingen. De huidige politieke situatie, waarin zowel links als rechts in omvang toenemen, vergeleek hij met de ontwik kelingen In de jaren dertig in Duitsland. „Wij willen Wiegel niet met Hitler of Mussert vergelijken, maar de kapitalis ten die uit de KVP en CHU naar de VVD zijn gevlucht, zijn precies dezelf den als de kapitalisten uit de jaren dertig.” Alleen wilde de wethouder de raad zijn zorgen niet verhelen over de subsi- diegesprekken, omdat hij de indruk heeft dat het departement in dit opzicht telkens tot een stapje terug besluit. Des ondanks hoopte hij toch omstreeks ja nuari uit Den Haag de begeerde „harde brief” te mogen ontvangen. Overigens had wethouder Roessingh de laatste tijd rond het centrum een versterkte activiteit in positieve zin kun nen waarnemen. Ook is de bar niet meer aan jongeren verpacht, zodat men zich hier weer geheel op het jeugdwerk kan concentreren. „Het gaat dus goed met het centrum”, concludeerde spreker aldus met genoegen, „alleen zitten we financieel nog bijzonder moeilijk”. Bij het behandelen van zijn onder wijsbeleid verklaarde de wethouder voorts het met de heer Roosendaal eens te zijn, zodat ook door hem de afschaffing van het bijbelonderricht zou worden betreurd. Alleen is het wellicht wenselijk eens te onderzoeken, in hoe verre hierbij sprake moet zijn van een „afremmen o)f ombuigen”. Een opmer king van de wethouder over het door hem nog niet waargenomen effect van het zogenoemde „verzuilde onderwijs” bracht onmiddellijk ir. Van Rijn (Prot.-Chr.) in het geweer, die beloofde tijdens het verdere verloop van de be- mogelijkfheden op korte termijn. Wel licht al in de loop van volgend jaar, in elk geval per 1 januari 1974. Dat betreft dan Beverwijk Heemskerk Velsen en Haarlem. Met Bloemendaal wordt nog gesproken. Over de situatie bij de tandartsen kon spreker meedelen, dat er op dit ogenblik vier tandartsen zijn, die nieuwe patiën ten kunnen aannemen. Ten aanzien van het tekort bij de GG en GD is Velsen op dit ogenblik bezig met het aantrekken van een sociaaldeskundige arts. Met de heer Hoek verwacht het colle ge zeer veel van de Stichting Samenle vingsopbouw .STISA) zo besloot wet houder Witte. ook al omdat sommige plannen niet doorgaan en andere een afwijkende uit komst tonen. Van vaagheid van de plan nen is echter geen sprake voegde de wethouder er aan toe. Over het her-ijken van taken, merkte de wethouder op, dat hij vorig jaar de raad verzocht heeft, hem opmerkingen of wensen dan wel raadgevingen toe te seplen. Sindsdien heeft hij n’ets meer vernomen! De eerste reactie moet nog binnenkomen Over de hondenbelasting sprekende, werd door de heer De Boer opgemerkt, dat in al die jaren van hondenbelasting nimmer één klacht bij het college over die belasting is binnengekomen. Boven dien zou de door de heer Drukker voor gestelde verschuiving naar een bepaalde inkomensgrens, de moeilijkheid van het vaststellen van de salarissen of inko mens met zich brengen. Inkomens zijn niet gemakkelijk te achterhalen. De tegenstanders van de onroerend goed belasting vernamen van de’ wet houder, dat het hier gaat om het voor de gemeente zo belangrijke bedrag van 860.000. Dit is niet de enige zaak, er zijn meer dingen, die van invloed zijn. Het aantrekken van leerkrachten voor de muziekschool’ zo besloot de wet houder is een zeer moeilijke zaak. door de heer Roosendaal nog met een zekere spijt gewezen op het gebrek aan samenwerking tussen de drie IJmondge- meenten. Immers, de realisering van ge meenschappelijke regelingen over de vuilverwerking levert nog altijd grote moeilijkheden op, evenals die van een onderwijs-begeleidingsdienst. Ook is men nog geen stap verder bij het verbeteren van de wegenstructuur in de noordeljke IJmond. Vandaar dat spreker het college nadere informaties verzocht over de stand van zaken bij de samenwerking op het gebied van andere noodzakelijke in tergemeentelijke voorzieningen, zoals brandweer en ambulance- en rampen dienst. Aan een zorgwekkende toestand die jaren voortduurt, ga je wennen. Doch dat geldt niet voor de begroting van Velsen, met een gemeenteraad als deze betoogde de wethouder, sprekend over de sluitende begroting. Vele zijn de zorgen van het college. De schuld geven aan de schriele rijksgeldgever wil spre ker niet in eerste instantie. Dat zou betekenen, dat men de eigen verant woordelijkheid wil ontlopen. Hij betrok echter wel in dit verband de rijksuitke- ringen, zoals die er zijn alsmede de ter mijn van de centrale financiering, welke verlengd is. Over enkele maanden zal worden bezien voor hoe lang. In 1972 heeft Velsen voor een flink stuk de achterstand van werken belang rijk ingehaald. Urgentielijst B is ver dwenen en op lijst A moet men zijn best doen om tot „25” te komen. Daar naast is de kaspositie per 1 december dermate gunstig, dat binnenkort een aantal nieuwe goedkeuringen kunnen worden tegemoetgezien. De huidige financiële verhoudingen tussen rijk en gemeente is zodanig, dat 60 pet. afkomstig is uit de door het rijk gegeven middelen. Evenwel men moet zich aan de regels houden. In dit ver band wees spreker op het belangrijke van een afwegingsproces. Dit roept de vraag op „wat nu?” Ga maar eens be ginnen aan het snoeien van uitgaven en kappen van taken in een gevestigde situatie. Dat roept weerstand op. Her-ijken van taken heeft dat even zeer. Het gaat om een gezindheidsveran- dering en iedereen in de raad weet hoe moeilijk dat is. leid dient af te spelen. Wil dit beleid niet ontaarden in „een te hooi en te gras maar iets doen”, dan is volgens spreker planning noodzakelijk. Daarom is het gewenst dat het college zich een beeld voor ogen stelt van het Velsen over vijf en tien jaar. Dit beeld moet de raad dan ter realisering worden voorgelegd, zodat het college bij het nastreven daarvan steeds verantwoording zal kunnen afleg gen. Thans is het immers zo dat er nog teveel rond een terloops genomen beslis sing wordt opgehangen, zoals bij het beleid over de kleuterdagverblijven. „Men schiet eerst en tekent er dan later een schietschijf omheen”, meende de heer Roosendaal. Spreker bepleitte ook meer duidelijkheid in het geheel van de subsidiepolitiek, mede ten aanzien van de sport. Trouwens op vele terreinen kan naar duidelijkheid worden gevraagd, zoals het buurthuisbeleid, de samenwer king met andere gemeenten, milieuhy giëne en het onderwijsbeleid. Wat dit laatste betreft wilde de heer Roosendaal even een opmerking plaatsen over het bijbelonderricht op de openbare scholen. Zonder bezinning op het totale doel van het onderwijs en het al dan niet passen van dit onderricht in het geheel werd door het college gesproken van beleidsombuigende maatregelen. Af gezien nog van het feit dat de prot.-chr. fractie bezwaar maakt tegen afschaffing van het bijbelonderricht op de openbare scholen, acht zij een dergelijk beleid, zonder een duidelijke doelstelling niet juist. In dit verband wilde spreker ook nog eens wijzen op de publieke tribune, volgens de heer Roosendaal „jarenlang een bron van ergernis voor publiek en raadsleden”. Hij betreurde het dat hier voor nog steeds geen bevredigende op lossing is gevonden en drong er aldus bij het college op aan de raad zo spoedig mogelijk een alternatieve oplossing voor te leggen. Aan het slot van zijn betoog werd Het maken van een meerjarenplan is niet het maken van een overzicht van wensen voor de komende jaren. Behalve een financieringsplan is er ook de draagkracht van de gemeente. Het be zinnen moet voorafgaan aan het begin nen- Daarom is in de aanbiedingsbrief niet Ingegaan op een meerjarenplan. In het verleden zijn teveel nood-oplos- singen geweest. Daar waren redenen voor. Allereerst het uitblijven van de beslissing in de IJmondkwestie; daar naast verschillen in bestuurskracht; ver volgens is een wethouder van financiën geen super-wethouder. Het kan ook zijn, dat door het haasje-over-spelen bij het BEVERWIJK. —Onder auspiciën van de Akademieraad van de Katholieke Pe dagogische Akademie te Beverwijk ver zorgen docenten studenten vrijdag 15 december om 20.30 uur in de aula van de akademie een concert. Uitgevoerd worden werken van Bach, Vivaldi, Haydn, Mozart en Fauré. Het komt er volgens de heer Roosen daal dus op neer dat in de begroting voro 1974 alleen om deze reden al voor vier ton aan extra dekkingsmiddelen moet worden gevonden, of men dient de uitgaven te verminderen. Voorts werd door spreker opgemerkt dat de verschui ving van een aantal gewone uitgaven naar de kapitaaldienst voor 1972 en 1973 wel een voordeel van ongeveer 250.000 heeft opgeleverd, welk bedrag nu andere bestemmingen kan worden gegeven. Maar bij het handhaven van dit systeem stijgen rente en aflossingen voorlopig elk jaar met 40.000. Door deze en andere financiële proble men komt het de prot-chr. fractie dan ook voor dat het uitgavenpeil een totale bezinning vereist, wil Velsen althans zijn onafhankelijkheid niet prijsgeven en de burgerij zo weinig mogelijk belasten. Spreker hoopte dan ook dat het college zich na de begroting zo spoedig mogelijk zal bezinnen op het gemeentelijke uitga venpeil en dit liefst in overleg met de commissie financiën. Hierna werd door wethouder Roes singh een tweede nota in het vooruit zicht gesteld en wel over het leeglopen van de schoollokalen. Hiervan is in Vel sen in ernstige mate sprake, zodat het college alert moet zijn op het afstoten van scholen voor andere doeleinden. Bo vendien zijn in Velsen-Noord en in het midden van IJmuiden reeds diverse sa menvoegingen gaande. Het door de heer Hoek bepleitte hercirculeren van papier vond bij de wethouder niet zoveel begrip. Vooral omdat in dit opzicht de ervaringen in andere gemeenten ook niet bijzonder gunstig zijn geweest. Zij waren zelfs ontmoedigend door de geringe medewer king van het publiek. Toch heeft dit de wethouder niet weerhouden tot een ge sprek met de „SAMVRO”dat binnenkort over het hercirculeren van glas zal plaatsvinden. Beduidend gunstiger noemde de wet houder tenslotte de uitkomsten met de plasticzakken bij de reinigingsdienst, waarover hem uit de burgerij weinig klacht hebben bereikt. Vandaar dat ook TVRO” heeft geadviseerd me*-*“""“™~-kken daarvan voort te gt Het raadslid Th. Kruisman heeft tijdens de algemene beschouwingen een voorbeeld gegeven van hoe „krankzinnig” de nieuwe onroerend- goedbelasting zal gaan werken. Hij zei dat voor het perceel Casembroot- straat nummer 51 f231 betaald moet gaan worden en voor pand nummer 53 f 142. „Waarom nu dit verschil", vroeg hij zich af. Hij stelde: „Omdat nummer 51 een tuintje heeft dat 29 vierkante meter groter is, hetgeen f 89 meer kost per jaar. Een volks tuin is goedkoper. een duidelijke opstelling in de politiek. „Bij de kabinetsformatie zal rechts opnieuw proberen de bevolking weer in handen te krijgen. Hoe deze edele strijd om baantjes zal aflopen, is nu nog niet te zeggen, maar het staat vast welke regering er ook komt dat zij te maken krijgt met een strijdbare bevol king die haar eisen op elk gebied zal stellen.” Vervolgens ging het gemeenteraadslid in op de problemen waarmee het nieuwe kabinet geconfronteerd zal worden, waarvan hij de financiële de belangrijk ste vond. „Hierbij zullen de grote con cerns zich wat de prijsverhogingen be treft niet onbetuigd laten, terwijl de lonen op de nullijn blijven.” Ten aanzien van de Velsense politiek merkte hij op dat het sluitend maken van de begroting inhield „het toepassen van een aantal kunstgrepen om de rege ring te bewijzen hoe gewillig het college is om de bezuinigingspolitiek te volgen en om trots te kunnen zeggen: wij hebben geen extra bijdrage uit het ge meentefonds gevraagd.” De talrijke be lastingen- en tarievenverhogingen die de gemeente wil doorvoeren vond hij een duidelijke aantasting van het leefkli maat van de gewone man. Met name voor het nieuw in te voeren rioolaf voerrecht had hij geen goed woord over. „Uitperserij” noemde hij de negenhon derdduizend gulden, die „bepaalde lie den” voor de onderwijsbegeleidingsdienst willen vragen. Tot slot zei hij de haast van het gemeentebestuur niet te begrij pen om nu al de onroerend goedbelas- ting in te voeren, als deze volgens de regering pas per 1 januari 1979 rond moet zijn. De heer Kruisman besloot met: „Veel van de aanbiedingsbrief en het vraag- en antwoordenspel is in onze beperkte tijd onbesproken gebleven. Wij meenden echter dat we onze bezorgdheid op deze wijze tot uitdrukking moeten brengen. Er is meer één oplossing, dat is een volksregering die verzekeringsmaat schappijen, banken, concerns en huizen- exploitatiemaatschappijen nationaliseert en een politiek voert van ontspanning in de wereld. Dan zullen wij onze taak in de raden ook beter en prettiger kunnen vervullen.” Komend tot de beantwoording van vragen behandelde hij allereerst de „huizen van de heer Kruisman” in de Casembrootstraat en zette hij uiteen, dat de zaak van de tuin geen enkele rol speelt. Het ene huis heeft een grotere vierkante meter inhoud, dat het andere. De verschuiving van de directe naar de indirecte belasting heeft geen invloed op het gemeentefonds verklaarde spreker, die vervolgens beaamde dat G.S. zich houden aan het urgentieprogramma van Velsen Het maken van een meerjarenplan is geen eenvoudige zaak. Dan moet er eerst bereidheid zijn om in dat hierboven omschreven keurslijf te gaan zitten”. En zolang die bereidheid er niet is, begin ik er niet aan”, verklaarde wet houder De Boer nadrukkelQk. Bovendien moet daarvoor voldoende personeel zijn en dat is er niet op dit moment. Komende tot de begroting, merkte spreker op dat de tekorten met ruim één miljoen gulden zijn verminderd. De heer Meijer heeft gezegd, dat hij de begroting steeds als een vaag iets ziet. Ten slotte wilde de heer Roosendaal niet ontkennen dat er aan het mogelijke grenzen blijven bestaan. Behalve bij fi nanciële kwesties is dit voornamelijk het geval bij de grenzen welke worden ge trokken bij datgene wat zijn fractie door het college krijgt voorgelegd en dat wat in de bijbel staat. Dit is voor hen nu eenmaal de konsekwentie van een confessionele partijformatie De grote verliezen die de KVP op 29 november jongstleden heeft geleden, noemde dit gemeenteraadslid een „am putatie”, hoewel nog geen „lijkrede” uit gesproken hoefde te worden. „Het linkse likken heeft de vlucht naar de WD tengevolge gehad en het rechts handelen de uittocht naar de PvdA en de PPR.” De winst van de PPR was volgens spreker veroorzaakt door haar negatieve houding ten opzichte van de NAVO, het verlies van D’66 door het verdedigen van de verdragsorganisatie. Overigens zag spreker geen enkele toekomst meer voor de drie confessionele partijen. „Zij zul len van een koude kermis thuiskomen, omdat ze tegenovergestelde belangen hebben.” „En de club van generaals en zonen van Drees, Romme en De Quay zal straks alleen nog maar een club van lieden zijn, die zich met hand en tand en eventueel met wapens zullen blijven verzetten tegen een regering van pro- gressieven.” De winst van de PvdA was volgens het gemeenteraadslid te danken aan de grote publiciteit die Den Uyl heeft ge kregen van de massamedia en niet aan

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6