STACARAVAN KRIJGT MEER EN Kiezen tussen caravan en vouwkampeerwagen MEER BUNGALOW ALLURE Wat kost nu zo'n caravan? s TOERCARAVANS WORDEN STEEDS COMFORTABELER ABC voor kopers 11 N I i I Kleine verbeteringen in allerlei onderdelen e mi 14 15 JVOENSDAG 13 DECEMBER 1972 V- SO3 sn er AMSTERDAM DE ONTWIK KELING van de sta-caravan gaat in de richting van moderne, archi tectonisch verantwoorde interieurs, waarbij de ontwerpers zich hebben losgemaakt van de conceptie van de immobiele toerwagen. In feite wordt het verschil met de toercaravan groter en met de bungalow kleiner. de >r- o- EL nn ;a VEEL, MAAR WEINIG specta culair nieuws biedt de Caravari- RAI op het gebied van onderdelen en accessoires. Zij bevinden zich in hoofdzaak op het gebied van de verwarming, de verlichting, de toi letten en de spiegels. - 11 CARAVAN WANNEER DE eg- ng GEMIDDELD GEBRUIKEN de Neder- Twee modellen voortenten van Deens fabrikaat, resp. 2.50 en 2.90 diep. in in id ten ijk ■an te ijn en Riante bungalow-caravan type 1100 de luxe. Voor het grotere gezin een ideale bungalow-caravan in western-red-cedar. Acht slaapplaatsen, salon, keuken, drie aparte slaapkamers en een douche met toilet en vaste wastafel. Prijs f 17.950. vaker vormt De 239 >st- tal, >en ind A- D- Tot nu toe was er statistisch over de kosten en het gemiddelde gebruik van de caravan weinig bekend. Daarom heeft de RAI in samenwerking met de Neder landse Stichting van Statistiek een on derzoek ingesteld naar het caravanbezit en het gebruik daarvan in Nederland. De ANWB heeft een aantal berekenin gen van de jaarlijkse kosten gemaakt. De grote toercaravans kunnen nu bij na alle worden gebouwd met dubbele, openslaande deuren, zoals onder meer te zien is bij de Tabbert Baronessereeks (stand 112). Interieurverfijningen zijn bijvoorbeeld te zien in de Eifelland- Meeth 500 (nieuw op de RAI), waarbij het keukenmeubel dwars in het midden is geplaatst en het interieur door middel van een schuifdeur in een woon- en slaapgedeelte wordt verdeeld. De (Engel se) Europa 390 heeft twee deuren in de zijwand en een vierpersoonszit met losse tafel in het midden. De RAI hoopt dat deze toercaravan tijdig zal arriveren. Voor veilig caravannen is de opleg- druk doorslaggevend. Te veel doet de auto door de veren slaan, te weinig maakt de aanhang aan het slingeren. Er is nu een balanceur voor, die precies aangeeft hoeveel oplegdruk u produ ceert. Fokker-VFW maakt niet alleen vlieg tuigen, ook caravans, hier duidelijk in kunnen torsen. De toercaravans worden groter en er worden steeds meer verfijningen inge bouwd, verfijningen die de toercaravan in toenemende mate geschikt maken als mobiel weekendhuis. Van opzienbarende nouveautés is dit jaar dan ook nauwe lijks sprake. Ook niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de caravanbouw het experimentele zo men wil het ambachtelijke stadium achter de rug heeft en een op eigen wielen rijdende bedrijfstak is geworden. schaft. Het transport van een sta-cara van blijft een knelpunt en moet daar door worden overgelaten aan de dealer of de importeur van de caravan of aan een goed bekendstaand transportbedrijf. Men moet rekenen op 80-100 cent per km en zich ervan overtuigen dat het transport dan ook verzekerd is. kost en dat men die in tien jaar af schrijft- De duurste caravan van de hele RAI, een in Canadese stijl gebouwde mobiele bungalow met een vloeroppervlakte van 85 vierkante meter en bestaande uit een salon, terras, keuken, hal, twee slaapka mers en badkamer. De bungalow heeft centrale verwarming en frisse-luchtrege- ling. Kosten: f 125.000. Bij deze grote caravans moet er re kening mee worden gehouden dat een ge wicht van plusminus 1500 kg slechts door enkele personenauto’s op verant woorde wijze kan worden getrokken en dat ook volgens de weitelijke voor schriften slechts enkele automobielen hiervoor in aanmerking komen. In nagenoeg alle gevallen moet men zich beperkingen opleggen wanneer met een aanhangwagen wordt gereden. Bij auto’s met kleine motoren speelt de luchtweerstand van een caravan een be langrijke rol, waardoor veelvuldig in de lagere versnellingen zal moeten worden gereden, zodat de dagafstanden wellicht Vooral bij Engelse caravans valt een toeneming van gekleurde buitenwanden te constateren. Zachtgroen en crème zijn de meest gebruikte kleuren, doch ook donkere kleurvlakken komen voor, al blijven zij beperkt tot delen van de wand. De door landschapbeschermer» aangevoerde bezwaren tegen witte cara vans zijn waarschijnlijk aan deze ont wikkeling niet vreemd. NIET VELEN van de 225.000 Neder landers die een caravan hebben gekocht zullen zich precies hebben afgevraagd hoeveel praktisch nut dit rijdende huisje voor hen zal hebben en wat dat alle maal gaat kosten. Met verklaarbaar en zonnig optimisme hebben zij hun tweede woning in miniatuur aangeschaft en daarbij nogal zorgeloos geluisterd naar de becijferingen van de verkoper. Later zullen zij hebben gemerkt dat de cara van een luxe artikel is dat meer kost dan velen hebben gedacht. niet zo groot zullen zijn als wanneeer met een vouwwagen wordt gereisd. Hiertegenover staat dat een caravan, zo wel voor de koffie onderweg als op een standplaats voor de nacht, direct voor gebruik gereed is. Een keertje overnachten op een lange reis dan ook geen probleem. wordt aangeschaft voor toeristische doeleinden, dan wordt d e grootte en het gewicht hiervan bepaald door de hiervoor be schikbare auto. Als grove richtlijn kan hiervoor worden aangehouden dat het ledig gewicht van de caravan bij voor keur niet hoger moet liggen dan onge veer 60 percent van het ledig gewicht van de trekwagen. Bij rustig rijden en neerzetten op een vaste standplaats kan een iets ruimer gewicht worden aange houden. De gewenste afwerking en het com fort zijn een kwestie van prijs en per soonlijke smaak. Wanneer reeds bij voorbaat vaststaat dat de caravan ook voor wintersportdoeleinden zal worden gebruikt, is het verstandig om hiermede reeds bij de aankoop rekening te hou den. Het is weliswaar mogelijk om na derhand voorzieningen te treffen en bij voorbeeld vloerisolatie aan te brengen, maar vooral dit laatste zal over het algemeen niet die waarde hebben als bij een caravan die van huis uit hierop is geconstrueerd. beeld gebracht met een caravan die het gewicht van een helikopter blijkt te Naast de strakke rechtlijnigheid en het overwegend gebruik van witte of lichtgekleurde vlakken bij de moderne caravan is er een niet onbelangrijk aan bod in romantisch aandoende houten sta-caravans waarbij de voor sommigen wat kille, functionale zakelijkheid ver vangen is door de romantiek van het Oudhollandse binnenhuis, compleet met betegelde schouw en roodgeblokte gor dijnen voor betrekkelijk kleine ramen. Een overigens wel begrijpelijke reactie op het monotone van vele moderne, betonnen flatgebouwen. DE KOSTBAARSTE sta-caravan van de tentoonstelling is waarschijnlijk de Riant Gigant type 1200, uitgevoerd in Candese bouwstijl met driedubbele dak bedekking, dubbele wanden, dubbele ra men en dubbele vloer. Deze zeer luxu euze caravan kost compleet ingericht 125.000 en is te zien op stand 110. Wanneer het in de bedoeling ligt dat met de caravan in het geheel niet zal worden gereden, is het zaak om de aanschaf van een sta-caravan te over wegen. Omdat in dit geval de auto, evenals het onderstel van de caravan, geen rol speelt kan voor minder geld meer ruimte en comfort worden aange- IN DE ASTRAL RANGER (stand 70) bevindt zich een uitschuifbare toilet ruimte, terwijl aan de voorzijde een bovenbed op zodanige hoogte is aange bracht, dat er onder voldoende zitruimte overblijft. Het bovenbed is met een lad der bereikbaar. De slaapruimte wordt door een gordijn afgescheiden van de rest van het interieur. De meest voorko mende interieurindeling blijft het twee- tafelmodel met middenkeuken, waarbij door middel van een vouwwand of een gordijn separatie in twee vertrekken mogelijk is. Hoewel klassiek van vorm, is de Stem-caravan toch altijd een zeer gevraagde aanhanger. Nu ook als wintersportcaravan ge heel up-to-date met dubbele ramen, een gaskachel, een koelkast van 75 liter standaard en extra isolatie. Prijs vanaf f 6.745. DAN KAN DE VOLGENDE tabel worden opgesteld, die niet alle kosten vermeldt: Afschrijving 500., verzeke ring circa f 100., stalling circa f 200., extra kosten aan de auto, trekhaak, spiegels etcetera, per jaar omgeslagen circa 100., onderhoud 150, extra rij- kosten, meer benzine etcetera, bij 2500 kilometer 50., standplaats op kampeer terreinen gedurende 45 dagen binnen- en buitenland 450. Alles bij elkaar geteld komen wij dan uit op 1675. Dit bedrag wordt door velen niet als zodanig in hun portemonnaie gevoeld, omdat het merendeel van de tourcara vans contant wordt betaald en daarom geen rekening wordt gehouden met <e afschrijving en evenmin de extra rijkos- ten worden geteld. Maar toch kost het mobiele tweede huisje een maandelijkse „huur” van ongeveer 140 tot 150 gulden, ofwel 35 tot 40 gulden per gebruiksdag. landse bezitters hun caravan 45 dagen per jaar. De vouwcaravan wordt het minst gebruikt, circa 25 dagen; de tour caravan wordt gemiddeld 45 dagen be woond en de stacaravan 60 dagen. Het opvouwbare vehikel wordt alleen maar voor de vakanties uit de stalling ge haald. De tourcaravan wordt veelvuldig op een vaste standplaats neergezet en in feite staan er in de zogenaamde zomer- dorpen meer tour- dan stacaravans. Bij na 20 percent van de eigenaren laten hun mobiele huis tijdens de vakanties in de zomerdorpen staan en nemen het niet mee op vakantie. Dat beïnvloedt het aantal kilometers dat gemiddeld per jaar met caravans wordt afgelegd en dat neerkomt op circa 2500 kilometer per gezin. De toeristenbonden hebben uitgere kend dat men voor de 45 dagen gebruik per jaar van de tourcaravan moet reke nen op tenminste 1600 gulden aan kos ten. Daarbij is uitgegaan van een cara van die ongeveer 5000 gulden heeft ge- SsSU* s«. - Op het gebied van de verwarming moet de Marco-gaskachel worden ge noemd (stand 1), die het voordeel heeft van zeer gemakkelijke montage omdat zowel aan- als afvoer van lucht en ver brandingsgassen onder de wagen plaat-s vindt, waardoor perforatie van het dak, om de schoorsteen doorheen te steken, niet meer nodig is. Voorwaarde is wel dat de ruimte onder de wagen niet door een sneeuwval of een luifeltent zodanig wordt afgeschermd dat de ventilatie in gevaar komt en verbrandingsgassen via vloeropeningen, ramen of ventilatieroos- ters in het caravaninterieur terecht zou den kunnen komen. Er bestaan overi gens toestellen welke door middel van geluidssignalen waarschuwen zodra zich gas of rook in het caravaninterieur op hoopt. Centrale verwarmingssystemen met warme lucht of warm water als circule rende substantie zijn in ruime mate aanwezig. Ook hieronder bevinden zich nieuwe en verbeterde uitvoeringen. W J HET PRIJSNIVEAU van de goed koopste caravans met vaste opbouw ligt niet boven dat van een goede vouwkam- peerwagen. In deze gevallen betreft het eenvoudige kleine caravans, die minder leefruimte bieden, doch wel meer be schutting tegen koude en andere weers invloeden. Het aanbod van toercaravans varieert van de meest eenvoudige kleine caravan van omstreeks 3000, tot zeer luxe voertuigen met een opbouwlengte van 7 meter en een catalogusprijs tot 25.000. DE RAI HEEFT EEN BOEKJE uitge geven waarin de aspirant-koper zich kan oriënteren over allerlei aspecten van het caravannen. Hoewel men moeilijk kan verwachten dat de caravan-afdeling van de RAI zal proberen iemand een cara van uit het hoofd te praten, staan de feiten redelijk op een rijtje. Er worden vragen beantwoord zoals welk type het best bij ieders individuele wensen, omstandigheden en budget past, welke technische eisen men moet stellen aan de caravan en de auto, met welke technische voorschriften men te maken krijgt. Voorts bevat het een aantal adres sen voor caravaninformatie in binnen- en buitenland alsmede een opgave van het trekvermogen van de verschillende typen personenauto’s. Het boekje is ver krijgbaar door storting van 3,50 op postgiro 16.21.20 ten name van SRC- Amsterdam, onder vermelding „ABC”. Het kan ook op de RAI zelf worden gekocht. DOORDAT STEEDS MEER chassis- en carrosseriedelen van een duurzaam beschermende laag worden voorzien, is het onderhoud belangrijk vergemakke lijkt. Dit geldt zowel voor de gemoffelde buitenwand van de meeste caravans als voor de geanodiseerde raam- en sierlijs ten, de roestvrijstalen aanrechtcombina- tie en het verzinkte of anderszins be schermde chassis. De nieuwste ontwik keling is de door epoxyharsen voor vocht en pekel ongevoelig geworden dis sel. De ook in kleuren leverbare harsen vormen een emailachtige, harde huid, welke een afdoende bescherming biedt tegen weersinvloeden en bovendien het aanzien van de wagen verhoogt. Bij Engelse toerwagens is de dissel dikwijls afgedekt door een plastic of metalen disselplaat Het toenemend gebruik van kunststof in het interieur vermindert eveneens hét onderhoud Ook zijn afgeronde vormen met kunststof gemakkelijker en minder kostenverhogend te verwezenlijken. Toercaravans met houten betimmering treft men voornamelijk in de hoogge prijsde wagens aan, hoewel ook in deze categorie het gebruik van PVC en kunststofplaten met houtdessin toe neemt. OOK IN VERLICHTINGS ARMATU REN wordt de keuze steeds groter. Niet alleen in de verkrijgbare kappen maar ook met betrekking tot de lichtbron, waarbij gas en elektriciteit de voornaam ste energiebronnen zijn. Wegwerpgaspa- tronen vinden steeds meer toepassing, terwijl ook gasontladingslampen wegens hun groot lichtgevend vermogen bij ge ring stroomverbruik favoriet zijn. Bij chemische toiletten is het aanbod sterk gestegen, waarbij een opvallend aantal toiletten met waterspoeling ter beschikking is gekomen. Daar de gevul de containers vrij zwaar zijn kwamen toilettransportwagentjes op de markt. Er is een grote verscheidenheid in autozijspiegels, bij het rijden met een caravan noodzakelijk om langs de zij wanden van de caravan het achteropko mend verkeer in het oog te kunnen houden. Voor een goed zicht moeten zij trillingsvrij zijn en liefst zonder het boren van boutgaten in de carrosserie kunnen worden aangebracht. Ook in de ze sector zijn noviteiten zoals de Ameri kaanse Tekonsha-Spiegel, welke zonder bouten tussen motorkap en de wieluit- sparing van het spatbord wordt vastge klemd en op stand 37 wordt getoond. OOK IS ER de Rear-Scope (stand 39), een uit prisma’s opgebouwde ronde schijf die aan de binnenzijde van het caravanachterraam wordt aangebracht en vanuit de auto via de binnenspiegel een op een groothoeklens gelijkende werking heeft waardoor het achteruit zicht wordt verruimd. Het beeld is echter vrij klein, terwijl schone, droge ramen een voorwaarde zijn voor de goede werking. a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15