Dode bij brand SPOREN VAN VULKANISCHE ACTIVITEIT in Castricum Gebouw TH Delft bezet in kader studentenprotesten Broekpak wint het Ambtenaren van jurk krijgen 3% bijsturing Alton: Israel caravan rai Max Heymans vlucht uit KRO-studio wil praten met Egypte Verrassende ontdekking op de maan o Geïmproviseerd AGENDA pagina 4 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN maanspatbord Het woord is aan... ACADEMISCHE RAAD LEGT RUPPERT KLACHTEN VOOR Confectie in zorgen TOESTAND TRUMAN BLIJFT ERNSTIG ILL Verder in de krant HET WEER ^^Ifabriek Veel wind r Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E Koning Uitgave Grafische Bedrijven Damiate BV./Directie: Mr.H.C. van der Mije, H.P. Stuurman, H. van Looi j/Abonnement-bij vooruitbetaling-f 8,70 p.mnd, f25,20 pJtwartaal (p.post f 28,-), p.jaar f 100,-. Losse nes. 40cmL MEDEDELING VOOR ONZE ABONNEES f Financiering 2 3 Radio en tv 17 Strips Morgen: de donderdag van de Gastronomische Week! WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 63e jaargang nummer 35 Economie Beurs Sport Deze krant bestaat uit •vierentwintig pagina’s Proef gratis kaasïöndiie,paté dArdenw.Bemaditig Ivan de 200gratis kopjes IHy-lroffie.Knal^ K^k jé ogenmtep de grootse show van fjjnevieesvrarenin de Smulpaap. Maak mee hoe een goede loempia wordt gemaakt. En dande gastronomische vrijdag Proef de echte w jjngaardslakken, de allernieuwste theesoorten, de amandelkoekjes van Jamin, de paté Belgique. Proef gratis de sherry van uw keuze. Drink een gratis kopje koffie. Zie hoe een echte bakker taarten en koekjes maakt. Proef morgen dus, cf overmorgen, varft goede leven, van 2 tot 5 in Winkelcentrum Schalkwijk Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 13, 15 19 19 21, 23 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 79,11 17 W/1S/1B/17/13 december KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 1830-19 a. tcL 10519. 9 (Van een onzer verslaggevers) maanstof onze Tn Wageningen speelde gisteren paar In Utrecht protesteerden een •n TT biljetten aan NS stations (Van onze medewerker in Hilversum) tot KNMI het 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN Om half vijf het interview had van Truman krijgt onafgebroken zuurstof toegediend via een gezichtsmasker. Hij wordt gevoed door een slang die via de neus naar de maag loopt KANSAS CITY (AP). De toestand van de Amerikaanse oud-president Har ry Truman is nog steeds ernstig. De 88 jarige Truman ligt nu al een week in het ziekenhuis met hart- long-, en nier- klachten en borstklachten. Hjj is half bewusteloor. Staring: De meester, in zijn wijsheid, gist; de leerling, in zijn waan, beslist. honderd beursstudenten tegen de rege ling dat zij zich moeten laten inschrij ven willen ze hun toelage niet verspelen. Tot beter begrip: de 1000 wordt voor bursalen rechtstreeks naar de universi- teit overgemaakt door de dienst Studie- De collegegelden hadden volgens de Raad alleen verhoogd mogen worden in het kader van een totale herziening van de studiefinanciering. (Zie verder pagina 4) een stroom van gegevens naar de aarde. Met behulp van dit instru mentarium verwachten de geleer den de oudste en jongste geschiede nis van de maan te kunnen vast stellen. Cernan en Schmitt hebben vannacht met een soort röntgenapparaat de maanbodem tot enkele honderden meters doorgelicht om de aanwe zigheid te kunnen vaststellen van dieper gelegen rotsen, steenlagen en eventuele gasverschijnselen. fOOCJ '□co n IJmuider Courant vier tot vijf uur moeten duren ge lastte de KRO het interview maar af. Om half zes liet Heymans zijn secreta resse doorgeven, dat hij in zijn stamcafé in Amsterdam zat. Heymans was daar voor niemand te tien meter en reden langs kraters met een doorsnee van tien a vijf tien meter. Het begin van de tweede excursie was een uur verlaat omdat de astronauten door de inspanningen tijdens hun eerste maantocht een uur langer sliepen dan was voor zien. Voor hun vertrek fabriceer den zij op aanwijzingen van Hous ton uit plastic maankaarten, plak band en klemmen een rechterach- terspatbord om te voorkomen dat Een van hun opzienbarendste vond sten vannacht was de ontdekking van een oranjekleurige stof, die hoogstwaarschijnlijk een bewijs is DEN HAAG. Minister mr. W. J. Geertsema van Binnenlandse Zaken, heeft de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken voorgesteld de salarissen van het over heidspersoneel, bij wijze van tweede voorschot, met 3 percent te verhogen per 1 januari. Dit deelt men ons van de kant van het ministerie mee. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Modezaken die hun inkopen hebben gebaseerd op de prognose, dat de belangstelling van de Nederlandse vrouw voor de japon weer zou toenemen, dreigen met gro te voorraden jurken te blijven zitten. Dat geldt voor het hele land. Vrou wen blijken vooral broeken met bij passende bloesjes en truitjes te ko pen. De voorspelde grote vraag naar japonnen is uitgebleven en de broe ken zijn nog steeds favoriet. Vele detaillisten zitten nu met aan zienlijke voorraden onverkochte ja ponnen. Ze staan voor de keus, de jurken tegen spotprijzen van de hand te doen (wat zelfs al met kortingen van 50 pet gebeurt) of ze te laten hangen tot volgend najaar. In beide gevallen zullen de winke liers uiterst voorzichtig zijn met het plaatsen van orders voor 1973. Des kundigen uit de confectieindustrie achten het waarschijnlijk dat als ge volg van de jongste ontwikkelingen nog meer fabrieken hun poorten moeten sluiten. Ook de afzet van panties stagneert merkbaar door de broekpak-mode. HILVERSUM. Couturier Max Hey mans is dinsdagmiddag vijf minuten voor een rechtstreeks uit te zenden radio- interview in paniek de KRO-studio uitgerend. Toen het moment van de uitzending aanbrak, was hij onvindbaar en hij plaatste daarmee interviewer Jacques van Kollenburg, die niet wist waarom Heymans weggegaan was en waar hij uithing, in een pijnlijke situa tie. Met het draaien van plaatjes en het maken van verontschuldigingen aan de luisteraars probeerde Van Kollenburg de tijd te rekken, terwijl iedereen de KRO- gebouwen ondersteboven haalde omdat men aanvankelijk voor een ongeluk vreesde. Minister Geertsema is tot zijn, voorstel gekomen omdat de gemiddelde loonsver hoging, naar aanleiding van de prijsstij gingen in de afgelopen periode in het bedrijfsleven, berekend op 1 januari 1973, zal neerkomen op ongeveer 3 per cent. In nagenoeg alle collectieve arbeids overeenkomsten die van belang zijn voor de vaststelling van de trend is nl. door middel van een prijsindexclausule voorzien in het bijstellen van de lonen aan de prijsontwikkeling. Het voorstel van minister Geertsema heeft dus niets te maken met het cen trale akkoord, aldus het ministerie. Het overleg over de mogelijkheden die dat akkoord biedt voor de ambtenarensala rissen zal begin 1973 worden gevoerd. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zondag van 10-17 uur Toegang 3.50 RAI Amsterdam In verband met de voortgezett® kostenstijgingen zijn de Nederland se dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen te verhogen. Hoewel die kostenstijgingen een grotere prijsverhoging rechtvaardi gen, is deze bescheiden gehouden, ten einde een bijdrage te leveren in de door het algemeen belang ver eiste inflatiebestrijding. De verho ging is ingevolge de prijsbeschik- king van 30 oktober 1972 bij de mi nister van Economische Zaken ge meld. WASHINGTON (UPI)a De Israëli sche vice-premier Yigal Allon heeft in Washington verklaard, dat Israel bereid is tot het voeren van vredesonderhande lingen met Egypte. Allon opperde de mogelijkheden van gelijktijdige besprekingen over herope ning van het Suezkanaal en over een algemeen vredesakkoord. „Wij zijn be reid tot een schikking,” aldus Allon Veel bewolking met aan vankelijk hier en daar wat regen. Matige tot krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtem peraturen omstreeks 7, maxi ma morgen ongeveer 10 gra den. van vulkanische activiteit. Veron dersteld wordt, dat door een kleine vulkanische trechter waterdamp aan de oppervlakte is gekomen en daardoor het omringende maanstof roestverschijnselen vertoont. Terwijl zij met een snelheid van ongeveer 12 km per uur naar het zuidelijk massief reden, gaven Schmitt en Cernan uitvoerige be schrijvingen van het landschap. Zij passeerden rotsblokken van vier bij Uit vier plastic maankaarten plakband en hechtklemmen hebben de astronau ten Cernan en Schmitt voordat zij van nacht om even over half één onze tijd met hun maantaxi vertrokken, een nood- spatbord gemaakt. Zoals bekend had Cernan door een ongelukkige beweging het rechter- achterspatbord af gestoten. Hier laat Ron Blevins, werkzaam op het ruimtevaartcentrum in Houston, zien op wat voor manier de maanreizigers dit karwei in zeven minuten tijds ver richtten. Verwachting van donderdagavond Bij een oude lawine werd enkele minuten gestopt om van hun maantaxi af met een speciaal ap paraat bodemmonsters te verzame len. Daarbij bevond zich gesteende waaruit de geleerden de oorsprong van de maan hopen af te leiden. Het wetenschappelijk laboratorium, dat maandag na veel inspannend werk is opgesteld, seint inmiddels spreken. Hij liet zijn mannequin Anne- marie Brink vertellen waarom hij was gevlucht. Hij was ruim op tijd voor het interview, zat vijf minuten lang in de studio, raakte toen door de knopjes en de lampjes zó van de kook, dat hij ineens wegholde en in een toestand van panische angst de KRO verliet. Zijn jas, waarin geld en papieren zaten, liet hij achter. Heymans liet de auto met chauffeur die hem naar Hilversum had gebracht, voor wat ze was, stapte een winkel binnen en belde daar een taxi, die hem naar Amsterdam reed. Heymans, een zeer begaafde prater, schijnt al eerder eens Marga van Arn hem en Mies Bouwman, die hem voor radio en televisie wilden halen, op het laatste nippertje in de kou te hebben laten staan. toelagen. Uit solidariteit met hun boy cottende medestudenten laten groepen bursalen zich echter toch niet inschrij ven. Om deze solidariteit te doorbreken heeft de minister nu bepaald, dat alleen ingeschreven bursalen recht op een toe lage voor levensonderhoud kunnen doen gelden. De studenten lieten gisteren weten, dat ze zich slechts „onder protest” in schreven. Zij weigerden de collegekaart in ontvangst te nemen, waarop ze door hun betaling recht kregen. Daarmee lie ten ze uitkomen dat ze het met de collegegeldverhoging niet eens zijn. Ook de Academische Raad, het belang rijkste adviesorgaan van de minister, waarin alle universiteiten en hogescho len samenspreken, liet gisteren merken de collegegeldverhoging af te keuren. In een brief aan informateur dr. Ruppert werd gezegd, dat „een klimaat is gescha pen, waarin het doorvoeren van noodza kelijke structurele maatregelen uiterma te moeilijk is gemaakt.” HOUSTON. Vanmorgen om acht uur zijn de astronauten Cernan en Schmitt in de maanlander terugge keerd na een excursie, die ruim 71/» uur duurde en hen bijna op 19 km van de landingsplaats bracht. Hun laatste maanverkenning begint vanavond om 11.33 uur. o Vanmet m,ar Ii^'n3ooom, S (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Studenten in Delft, Wageningen en Utrecht hebben gis teren opnieuw geageerd tegen de maatregelen van minister Van Veen, waarmee deze probeert het verhoogde collegegeld alsnog binnen te halen. Vorige week werden in Amsterdam, en ook reeds in Utrecht, soortgelijke protestacties georganiseerd. Ongeveer 500 studenten van de TH in Delft eisten gisteren dat het TH-bestuur een besluit zal uitvoeren, dat op 17 november door de hogeschoolraad (TH- parlement) werd genomen. Daarin stelde de raad dat iedereen, die verklaart en ondertekent dat hij minstens de helft van zijn tijd aan studie besteedt, een studiebewijs moet krijgen, geldig voor het verkrijgen van kinderbijslag. Zolang het bestuur dit besluit niet uitvoert, zullen de studenten het hoofdgebouw van de TH bezet houden, zo verzekerden zij. Ze voegden daarop onmiddellijk de daad bij het woord. Om te bewijzen dat het bestuur ernst maakt met het besluit van de hoge schoolraad, moet het volgens een com muniqué van de bezetters onmiddellijk aan minstens één student van elk van de 12 afdelingen zo’n studiebewijs uitge ven. Tot nu toe heeft het bestuur derge lijke bewijsjes alleen willen uitreiken aan studenten dl ehun collegegeld be taald hebben. zij door opdwarrelend werden overdekt. Met ingang van 1 januari 1973 zijn abonnementsprijzen als volgt vastgesteld 9,30 per maand 27,00 per kwartaal f 106,20 per jaar 30,00 per post per kwartaal f 60,00 per post buitenland per kwartaal Van de abonnees, die een machti ging hebben verstrekt tot automar tische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende af schrijving de nieuwe abonnements prijs wordt aangehouden. DE DIRECTIS CASTRICUM. Tijdens een korte, doch zeer hevige brand vanmorgen in do woonkamer van een boerderij aan de Bredeweg 45 is de bewoonster, de 74- jarige mevrouw De Wild om het leven gekomen. De hulpbehoevende oude vrouw be vond zich in een stoel voor het raam, toen door o nverklaarbare oorzaak het vuur in de woonkamer ontstond. De brandweer wist de vlammen snel te doven, doch redding was niet meer mo- gelijk. nTiH MBO.l In Wageningen speelde gisteren een dergelijke kwestie. Enkele tientallen stu denten bezetten daar tot het begin van de avond het bureau studentenhuisves ting van de Landbouwhogeschool, om te protesteren tegen de eis van minister Van Veen, dat studenten die de 1000 niet betalen uit de studentenflats gezet moeten worden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1