SPARTA-SPELER IEDERE WEEK IMPONEREND HEINZ STUY ,Er zijn momenten dat er een verzadiging bij Ajax is bereikt’ Terugkeer van Tonono is voor Las Palmas enorme versterking Gesprek tussen Ajax en Kovacs opgeschort SIGARETTENPRIJS VOOR BALK Koersen in Hilversum Kuipers snelste op Asser baan Gevangenisstraf na bekerduel 6 Ruzie om Best 5 T E E O m E 9 m Z 21 WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 4. Populair Gemak I Fl N I c Bosveld ontvangt dreigbrieven (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 'J Charly Bosveld (rechts) hier in duel met Telstars Paul van Egmond. XL (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) van 3. I 780 aüo.oo «06. uO TT FC Twente nam er dinsdag zjjn gemak van. Zonnebadend voor de vakantiebun- I I I i IJSHOCKEY. In een wedstrijd voor de Cup International heeft de Tilburgse ijshockeyclub „Trappers” maandagavond gelijkgespeeld tegen Grenoble met 3-3. De standen per periode waren 1-1, 1-0, 1-2. Er waren 500 toeschouwers. AMSTERDAM. Het gesprek dat het bestuur van Ajax dinsdag heeft gevoerd met trainer Stefan Kovacs over de ver lenging van diens contract heeft nog niet tot resultaat geleid. Het bleek on- LL ZAALHANDBAL. V en L uit Geleen heeft de zaalhanabalwedstrijd tegen de Belgische nationale selectie (heren) ge wonnen met 23-11. De ruststand was 9-6 in het voordeel van de superieure Lim burgers. Roger Philips was topscorer met 7 doelpunten, Frans Celissen en Jos Houben scoorden beiden drie keer. rul. ICw jok 1000 4 NEC—PSV GroningenAmsterdam NACHaarlem Telstar—AZ’67 AjaxMW TwenteSparta Den BoschExcelsior Den HaagFC Utrecht De GraafschapRoda JC WageningenHeracles VolendamDe Volewijckers VW—Willem II Helmond SportVitesse LAS PALMAS „Tonono con Espa na”. Hoewel wat moeilijk leesbaar door de onvermijdelijke haast waarmee ze werden ingekerfd, vestigen deze drie woorden onmiddellijk de aandacht op een groen geschilderde deur die in een nauwe winkelstraat van Las Palmas toe gang geeft tot de catacomben van Esta- dio Insular. „Tonono met Spanje. Spanje met Tonono”. De kreer tekent de enor me populariteit, die de beste voetballer van het eiland Gran Fanaria en ook van de hele Canarische Archipel al sinds jaren omgeeft. En men kan zich gemak kelijk voorstellen wat het een geweldige gebeurtenis het moet zijn geweest, toen de Spaanse voetbalbond de recente in terland tegen Joegoslavië toewees aan het geboorteëiland van de centrale ver dediger en aanvoerder van Las Palmas. „Tonono con Espana”. DEN HAAG Hoewel de Trofeo Ca ballero dit jaar bestemd was voor de regelmatigste amateur in de grote Ne derlandse wedstrijden, reikte de heer Kleijn. directeur van de sigarettenfa- briek Laurens, hem gisteren uit aan een beroepsrenner: Klaas Balk. Vóór de cou reur uit Badhoevedorp overstapte naar de broodrijders had hij in zijn laatste amateurseizoen echter een prestatielijst opgebouwd, goed genoeg voor de eerste plaats in het klassement over 1972, wat hem naast de trofee 1000 opleverde. ASSEN. Harm Kuipers is als sterk ste rijder naar voren gekomen tijdens de eerste van de vier selectiewedstrijden die worden gehouden om de zestien deelnemers voor het nationale kampi oenschap aan te wijzen. Op de Asser baan, waar een straffe, dwarse, wind de rijders hinderde, werd Kuipers zowel op de 500 als de 5000 meter derde. Hans van Helden was, voor Peter Nottet, de beste in de sprint op het goede ijs van Assen. Jappie van Dijk toonde zich de sterkste op de lange afstand. Er waren 34 deelnemers. IJMUIDEN. In de twee en een half seizoen dat Heinz Stuy nu al vaste keus in Ajax’ basis-elftal is is zijn verschijning zo’n normale zaak dat het haast dubbel opvalt als hij er een zondag niet bij is. Stuy deelde in de malaise van Ajax in de wedstrijd tegen Sparta. Wever mocht zich warm gaan lopen, terwijl de reserve- doelman van Ajax afgelopen zondag zelfs een hele wedstrijd mocht opdra ven tegen NAC. In dit klimaat deden de geruchten de rest. Stuy was gepas seerd heette het. Niet onjuist, maar toch ook niet geheel juist. Stuy zelf: „Ik zie wat mij zondag is overkomen niet als een gewone passering. Ik heb aan het begin van dit seizoen een enkelblessure opgelopen. In de wed strijd tegen Sparta heb ik daar op nieuw een tik tegen gekregen. Ik heb die week daarop ook wat lichter getraind dan normaal. Dat is natuur lijk niet de enige reden dat ik zondag tegen NAC niet heb meegespeeld. Ik was gewoon aan een weekje rust toe. Er zijn direct na de wedstrijd tegen Sparta tussen de spelers onderling ook wat harde woorden gevallen. Al les is echter doorgepraat. Ook mijn vervanging is de week daarop ingoed overleg met de trainer gebeurd.” Nu is het niet zo dat Stuy afgelo pen zondag in Breda handenwrijvend heeft toegezien dat Wever bijvoorbeeld bij Ajax eerste tegendoelpunt niet vrijuit ging. Daar denkt hij te profes sioneel voor. Stuy: „Je bent full-prof en daarom moet je pakken wat je pakken kunt. Dus ook die KNVB- beker. Het is gewoon spijtig dat Ajax daarvoor is uitgeschakeld.’’ Vorig seizoen verloor Ajax alleen tegen Go Ahead Eagles. Het maakte een seizoen door als nimmer tevoren. Het voetbaljaar 1972-1973 is nog niet eens op de helft en Ajax heeft tot nu toe al vier wedstrijden verloren. Is daar een oorzaak voor? Stuy: „Dat is de tol die je moet betalen voor de successen die je hebt geleverd. Er is op bepaalde momenten bij Ajax in derdaad sprake van een verzadiging. Daar ontkom je gewoon ook niet aan. Dan kan het gebeuren dat het in een bepaalde wedstrijd, Sparta was daar een mooi voorbeeld van, gewoon te genzit. Terwijl jou niets meer lukt wat normaal wel altijd gaat, krijgt de tegenstander vleugels. Dat is geen zijn club. Het heette dat de 28-jarige libero een liesblessure had waardoor hij onder andere ook in de retum-ontmoe- ting voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup in Bratislava tegen Slovan ontbrak. Las Palmas won die wedstrijd verrassend met 0-1, nadat het op Gran Canaria 2-2 geworden was. Andere berichten spraken van een verschil van mening tussen Tonono en de clubleiding over de verlenging (lees: verbetering) van zijn aflopende contract. mogelük een beslissing te nemen door dat de Roemeense trainer nog niet weet of hij toestemming zal krijgen langer dan de aanvankelijk afgesproken twee jaar in Nederland te blijven. Kovacs zal na de wedstrijd Ajax-MVV van het komende weekeinde met vakantie naar Roemenië gaan en daar onder meer uitzoeken of hem een langer verblijf in het buitenland wordt toegestaan. Na de terugkeer van Kovacs, omstreeks 29 de cember, zullen de besprekingen tussen bestuur en trainer worden hervat. kwestie van gemakzucht of onder schatting van onze kant, maar zulke dingen gebeuren gewoon." Ajax voetbalt op bepaalde momen ten nog beter dan vorig jaar. Men vindt elkaar nog gemakkelijker en het scoren uit de tweede lijn gaat soms nog simpeler. Daarom vindt Stuy de kritiek die op Ajax na een nederlaag losbarst ook een beetje merkwaardig. Stuy meent: „Na de wedstrijd tegen CSKA komen de journalisten op mij af en stellen: jullie groeien nog steeds. Het is on uitputtelijk wat jullie allemaal uitha len. Drie dagen later spelen wij tegen Sparta en dan komt de kritiek. Maar in drie dagen kunnen wij toch niet ineengestort zijn op een manier zoals de kranten dat hebben afgeschilderd.’ Voorzitter Van Praag van Ajax zei „Het heeft geen zin nu bepaalde afspra ken te maken. Wij willen eerst van Kovacs weten of hij mag blijven of niet. Wij willen niet weer geconfronteerd worden met het probleem op korte ter mijn een trainer te moeten zoeken wan neer achteraf zou blijken dat Kovacs na deze zomer terug moet keren naar Roe menië”. galows en wandelend op het strand, dat op het zuidelijke puntje van Gran Cana ria gelijk is aan een miniatuuruitgave van de Saharawoestijn. compleet met voortsjokkende kamelen en enorme zandheuvels, brachten de spelers hun tijd door, zich behaaglijk koesterend in een aangename temperatuur (rond 25 graden uit de vrij stevige wind) baadden zij zich zorgeloos in de zomerzon. Maar er waren nog wel degelijk zorgen. Mas seur Snellenberg hield zich vrijwel voortdurend bezig met de verzorging van geblesseerde spelers, daarbij nauw lettend gadegeslagen door trainer Spitz Kohn. Er bleven voorlopig nog vraagte kens bestaan rond de definitieve opstel ling van FC Twente. Zo is het nog steeds niet zeker of Oranen, Van der Vall en Notten fit genoeg zullen zijn om mee te spelen. Kohn nam dit drietal dinsdaga vond in het stadion van Las Palmas nog een laaste test af. Pas woensdagmorgen belist hij hoe de samenstelling van zijn ploeg zal worden. De tototips van Heinz Stuy luiden: 3 2 1 1 1 3 2 I 1 1 3 1 2 Drie aanstokers van de vechtpartijen werden maandag in Glasgow veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, achttien andere verdachten werden beboet met gemiddeld 800 gul den. Van de arrestanten van zaterdag, er werden meer dan 100 mensen aangehou den, zullen er nog 33 voor de rechter in Glasgow moeten vers'’ ijnerr. ons nog mogelijkheden zijn om op zijn minst gelijk te komen. Het zal wel erg moeilijk worden, dat staat vast, want Twente moet een fysiek sterk team hebben. Ons elftal is echter al vaak in staat gebleken uit een kansloze positie iets te bereiken.” De op zijn post terug gekeerde aanvoerder van Las Palmas, die vijf jaar geleden in Praag tegen Tsjecho-Slowakije zijn eerste interland speelde, is door bondsc'oach Kubala nog niet opnieuw gekozen in de nationale se lectie. „Maar ik hoop, nu ik weer voor Las Palmas kan uitkomen, dat senor Kubala mij weer oproept. Half januari speelt Spanje zijn volgende wedstrijd voor het wereldkampioenschap tegen Griekenland en ik wil graag meedoen.” MANCHESTER. De manager van Manchester City, Malcolm Allison, heeft herrie met het bestuur van die club. Allison zou George Best van Manchester United willen kopen, maar het bestuur voelt hier niets voor. Het bestuur heeft doen weten: „Dit is alleen maar een plan van Allison, wij steunen het niet”. De enige club die tot mi toe een bod heeft gedaan op de wispelturige en dus onbetrouwbare 26-jarige Noordier, is Bournemouth, de club uit de derde afde ling die voor Best 250.000 pond zou overhebben. Pest is intussen na een week van pret in Londen naar Manches ter teruggekeerd, maar hij heeft zich nog niet voor de oefening gemeld, het geen hem wel bevolen was. Nog steeds woont Henk Bosveld (31) in Arnhem. „Als ik had geweten zo lang bij Sparta te blijven, was ik zeker verhuisd”, zegt hij nu. Een begrijpelijke uitlating, want Bosveld rijdt, alleen al om de trainingen op het Kasteel dage lijks bij te wonen, per week 1250 kilo meter in zijn auto. Ruwweg geschat 1,25 maal de aardbol rond in een jaar. Maar Bosveld wist niet dat hij zo lang in Rotterdam zou blijven „plakken”. Eens stapte Henk dag in, dag uit om half zeven op zijn fietsje om met het brood trommeltje onder de snelbinders naar zijn werk te gaan. Timmerman Bosveld speelde voetbal en viel op. Hij speelde een proef wedstrijd bij het Utrechtse DOS, maar werd te langzaam bevonden. Via Vitesse kwam hij bij de Sportclub Enschede. Daar verdiende hij vanwege zijn grote schoenmaat de bijnaam „Charley”, alhoewel zijn loop een heel andere is dan die van de gelijknamige filmkomiek. Hij werd voorwaardelijk aan Sparta verkocht en bleef daar, met uitzondering van nog één jaartje Vitesse (1967). dat zal FC ongetwijfeld Het lijkt er zelfs veel op dat de komst van de Enschedese formatie de terug keer van Tonono bij Las Palmas heeft versneld. Want kort na die interland op 19 oktober het duel in de bomvolle arena van Insular eindigde door een Spaanse gelijkmaker in de laatste mi nuut in 2-2 was het niet meer „met” maar „zonder Tonono”. Met name voor Tonono is in Las Palmas enorm po pulair, maar in zijn geboortedorp Aru- cas, een kilometer of 20 van hier, grenst die populariteit bijna aan het uitzinnige. Voetbal betekent een heleboel voor veel mensen hier. Na die interland in Las Palmas, de eerste die hier ooit gespeeld werd tot enkele jaren na de oorlog was het zelfs onmogelijk voor een club van de eilanden om aan de Spaanse competitie deel te nemen heeft de bevolking van Arucas zijn grote zoon op uitbundige wijze gehuldigd. De clublei ding wist daar niets van. evenmin als trainer Sinibaldi, die, zoals bekend, een strakke discipline handhaaft, wat ook blijkt uit zijn opvattingen over de tech nische supervisie, waarin hij geen enkele inmenging duldt. De stevig gebouwde verdediger wilde wél kwijt dat hij erg blij was er weer bij te zijn. Tonono: „Omdat ik in verband met de behandeling van mijn blessure thuis moet blijven, heb ik FC Twente jammer genoeg veertien dagen geleden niet meegemaakt. Maar na wat ik ervan gehoord heb, geloof ik toch dat er voor Onder meer met een overwinning in de tweedaagse omloop van Zuidwest- Nederland en een serie tweede en derde plaatsen, verzamelde hij 47 punten, waarmee hij Aad van den Hoek vier punten voor bleef. De derde plaats was voor Jan Spetgens. Gisteren werd tevens de nieuwe ama- teurploeg van Caballero bekendgemaakt. Er verdwenen negen renners. Rond de elf overgebleven coureurs bouwde men een verjongd team van zeventien man. Onder de weggevallen renners bevonden zich: Pennings (Nieuw Vennep), Jansen en De Looze (Haarlem). Voorlopig zijn als kopman aangewezen Poppe (voor de eendaagse wedstrijden en Van Dongen (in de etappekoersen). Caballero ziet er als volgt uit: Henk Poppe, Cees van Dongen, Dick Groen, Wim van Helvoirt, Jac. Schuitemaker, Jos Kieftenburg, Lau Verwey, Bert Scheuneman, Marcel Re- horst, Henk Kamerhuis, Henk Hamers, Henk Prinsen, Henk Stander, Wim de Louw, Ad. Tak, Frans van de Enden, Hans van Leeuwen. Hoeveel Antonio Alfonso Moreno die sinds hij in 1967 als international debuteerde en slechts zes keer in het nationale elftal ontbrak ook voor zijn club betekent, dat zal FC Twente woensdagavond ongetwijfeld ervaren. Toch ziet hij de wedstrijd van zondag tegen FC Twente met enige zorgen te- genmoet. „Het is een wedstrijd die voor beide ploegen zeer belangrijk is. Sparta kan de aansluiting met de top verliezen wanneer Twente van ons wint. Twente mag niet verliezen, want dan valt het terug.” Even later: „Ik geloof dat die wedstrijd nog moeilijker is dan de wed strijd tegen Ajax. Twente is veel fana tieker; vooral omdat het voor eigen publiek speelt. Natuurlijk zullen wij ook goed spelen, maar ik geloof dat we tegen FC Twente in deze vorm blij mogen zijn met een gelijk spel.” GLASGOW. De vechtpartijen onder de toeschouwers op de tribunes tijdens en in de straten na de finale om de Schotse League-cup tussen Celtic en Hi bernian, zijn gevolgd door een snelle bestraffing van de hoofdschuldigen. ROTTERDAM Parallel met Sparta’s stijgende prestatiecurve van de afgelopen weken loopt de vorm van Sparta’s middenvelder Henk (Charley) Bosveld. Week in week uit voetbalt de „Arnhemse Rotterdammer” op de plaats waar eigenlijk de zich op de transferlijst bevindende Jan Kljjnjan stond, een imponerende wedstrijd. Hoog tepunten dit seizoen vormden de uitschakeling van Feyenoords Wim van Hanegem en Ajacied Johan Neeskens. Enkele denigrerende opmerkingen aan het adres van de beide grootmachten in het vaderlandse voetbal hebben Charley inmiddels ook wat dreigbrieven bezorgd van supporters die het moeilijk kunnen verkroppen dat hij voor een niet onaanzienlijk gedeelte verantwoordelijk was voor het gelijke spel van Sparta tegen Feyenoord (11) en de overwinning van Sparta tegen Ajax (31) Dat ene jaar Arnhem werd het jaar van bezinning. De eeuwige pingelaar Bosveld veranderde. De individualist van toen werd de teamspeler van nu. Dat kwam voornamelijk doordat hij bij Vi tesse zo vaak tegen de benen en enkels werd getrapt. Daardoor dacht hij dat het wegens een maximum aan blessures wel zou zijn afgelopen aan het eind van dat jaar. Door sneller de bal af te spelen spaarde hij zich echter aanzienlijk. Bij Sparta kwam hij terecht in het Kessler- jaar. Voortdurende meningsverschillen tussen de twee. „We botsten te vaak. Karakterkwestie, denk ik. Maar als twee volwassen kerels niet eens naar elkaar kunnen luisteren, niet kunnen zeggen wat hun visie is, waar blijf je dan? Ik had wel een goed contract bij Sparta, maar het B-elftal is niets voor mij, wanneer ik weet dat ik goed speel. Als mijn kwaliteiten nou onvoldoende zijn, dan kan ik me zo’n degradatie voorstel len. Maar bij Kessler was het om andere redenen.” Bosveld dacht er toen serieus over om met voetballen te stoppen. Kessler ging echter naar FC Anderlecht en Henk Bosveld bleef bij Sparta. Er gingen nog vele maanden verloren omdat hij zijn knieschijf brak - „Ik dacht dat het einde toen echt gekomen was” -, maar hij kwam terug. En hoe! Als één van de grootste steunpilaren van Sparta. Een voetballer op wie men kon bouwen. De inmiddels 31-jarige Bosveld werd de meest bedrijfszekere speler van de ploeg. Henk Bosveld: „Leeftijd zegt me niet zoveel. Als je je conditie bijhoudt en als je zoveel jaren meeloopt in de eredivisie, dan houd je het wel vol, Je gaat uitge- kiender spelen. Vroeger draafde ik ach ter elke bal aan. Nu bekijk ik het meer. Je speelt veel doordachter”. Hij is verheugd over de groei van Sparta, die zich onder de leiding van de jonge, ambitieuze trainer Leo Steegman uit Zandvoort, heeft doorgezet. Sparta dat vorig jaar bestond uit een teamkern met enkele individualisten (Kristensen en Kowalik) is nu - ook al door het wegvallen van die twee - een hechte ploeg geworden. „Steegman neemt geen genoegen meer met wachters-op-een- balletje. De helft van de wedstrijd zijn ze nuttig, de andere helft overbodig. Een aanvaller als Van Staveren heeft mis schien veel minder kwaliteit dan Kris tensen, maar dat maakt hij met zijn snelheid en werkkracht dubbel en dwars goed. Dat zelfde zie je ook bij FC Twente”. f I)ir Bosveld gaat in z’n vrije tijd naar pupillen-wedstrijden kijken. „Het voet ballen van die kleine apen is een gewel dige ontspanning voor mij.” Hij heeft met het oog op de toekomst een sigaren zaak gekocht. En dat brengt hem weer op vroeger. „Kijk, dat op en neer rijden tussen Arnhem en Rotterdam vind ik niet zo erg, want onderweg besef ik vaak hoe goed ik het heb, vergeleken met toen. Zonder het beroep van tim merman te willen kleineren, zeg ik: dat nooit meer. Niet voor een baas om half zeven op de fiets naar het werk en om zes uur ’s avonds thuis. En als je dat denkt, weet je ook: voetballer is mijn beroep. Dus moet ik zorgen dat ik dat zo goed mogelijk doe. Dat ik er wat voor nalaat, als het moet.” HILVERSUM. De uitslag van de dinsdag In Hilversum gehouden koersen zijn: Llbraprljs 2040 m: 1. King Fez (S. Dooyeweerd) 2.56.8 1.28.4, 2. Kim Nardinclant, 3. Komiek Ollvler. Wlnn 8,10 pl 2,30 1,40 1,30 kopp 4,30 trio 139,10. Geminlprijs 1520 m: 1. Larry (S. Hartman) 2.14.7 1.29.8, 2 Lion v.d. Lente, 3. Lalos d. Winn 6,90 pl 2,30 2,3Ó 1,70 kopp 35,50. Saglttaprljs 2000 m (le aid.): 1. Jorri Buiten zorg (J. van Dooyeweerd) 2.48.5 1.24.3, 2. Juweel Roodnoot, 3. Jo Roodnoot. Wlnn 2,10 pl 1,40 6,50 1,70 kopp 6,30 trio 385,90. Super Driversprijs 2040 m: 1. Gonda Scotch (Mej. A. Makkes) 2.48.2 1.22.5, 2. Quel Reve, 3. Germania. Winn 5,- pï 3,- 1,90 2,80 kopp 4,80. Kiselaerbokaalprljs 2920 m: 1. Guit (P. Zandt) 4.10.5 1.25.2, 2. Horse L, 3. Henry Belwin. Winn 9,70 pl 2,40 6,40 4,- Kopp 41,20 trio 4294,50. Glaucusprijs 2000 M: 1. Impala Gregor (S. Hartman) 2.50.0 1.25 0, 2. Jupiter Schans, 3. Igor. Wlnn 6,40 pl 3,50 3,30 5,40 kopp 7,20. Lyraprijs 2000 m(le aid.) 1. Ida Roodnoot (G. van Eykelenborg) 2.48.0 1.24.1, 2. Jonathan, 3. Goya. Wlnn 4,90 pl 2,60 2,10 3,90 kopp 10,30. Het trio van de Lyra-prijs (le afd.) is 740.60. Saglttaprljs (2e aid.) 2000 m 1 Jan Hollandla (B. Leeuwekamp) 2.49.1 1.24.6 2. Jade 3. Ivo D. Winn 4,50 pl 2.60 3.60 5,70 kopp 12,70. Lyraprijs (2e aid.) 2000 m 1. Iel Sprookjeshot (W. HAuber) 2.49.0 1.24.5 2. Juweeltje Carlos 3 Hendrlen Z. Wlnn. 3.50 pl 2.50 4.80 1.80 kopp 7.20 trio 729.10. Leoprijs 2440 m 1. Korrina Scott (B. van Klaveren) 3.43.3 1.31 5 2. Koba Roodnoot 3. Karl Spencer. Winn 8.60 pl 1.90 1.60 1.60 kopp 17,90. Totalisatoromzet 346.845.-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21