Stormvogels’ keeper Frans de Munk gaat graag de lucht in Manonneaux in Haarlem ibb-i Voorronde van bridgetitel SIZO wacht moeilijke wedstrijd HPC leed onnodig verlies tegen middelmatig BZRB Assumburg bleef door Koek op dreef Drie winnaars in Australië San Antonio zege in de running Metreveli eerste tennisprof in Sovjet Unie Ontdek een wereld van smaak met MEUWSEN BASKETBAL LEVI’S - LIONS z ibb-i f) t) t) t) s s Arrow 1 n „LEKKERE INSPEELBALLEN ZIJN MIJ WELKOM” MODEwnnenfC"S ai®! s WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 23 Kijkspel •1; POOLSE WIELRENNER Wijk aan Zee Hillegom Beverwijk MCGI :t en en Vlieg nu 7,5% voordeliger! VROEG ASIEL NA OS Geen naijver 7 - ADVERTENTIE Op donderdag 14 december speelt om 20.15 uur in de Kennemer sporthal ((Van een onzer verslaggevers) (Van onze sportredactie) 5 ADVERTENTIE I I. zontjes voor (Van onze bridgemedewerker) ■tijd. ilag. ADVERTENTIE in, (Van een medewerker) 7 (Van onze waterpolomedewerker) voorkiiabbelkenners (Van een medewerker) ADVERTENTIE A. Voorverkoop bij J. Groeneveld Haarlem 3nd el Lekkere zoutjes. Apart van smaak. Apart van vorm. Altijd luchtig en krokant. Echt iets om deze maand gezellig mee voor de dag te komen. En u kunt afwisselen zoveel u wilt. Er is Nibb-it Mixed, Cocktail,Rings, Junior, Paprika, Extra en Pikanto’s. tuurlijk niet leuk, maar ik geloof dat ik voldoende sportiviteit kan opbrengen om daar tegen te kunnen.” Kohl voortdurend te hoog aan. DWT heeft bewezen dat het onder de uitste kende leiding van Nolting in de tweede klasse nog een gevaarlijk tegenstander voor menig zevental kan zijn. zie ik niets anders meer, dan is alleen die bal nog maar belangrijk”. klasse B kwamen Schaaper (driemaal Arie Schaaper en een keer De Graaf) en FC Santhaesen (hattrick Rijke en een goal van De Jonge) tot een 4-4 gelijk spel. UMUIDEN Je zal als doelverdedi ger maar Frans de Munk heten en niet de werkelijke „zwarte panter” uit de vijftiger jaren zijn. Dan zul je er toch aan moeten wennen dat er zij het op schalkse wijze vergelijkingen in die richting getrokken worden. Je moet er mee leven. Keeper Frans de Munk van Stormvogels uit IJmuiden leeft er mee en helemaal niet moeilijk ook. Vanaf zijn jongensjaren op school is hij er al aan gewend, het doet hem niets meer. MÜNCHEN. Naar eerst dinsdag be kend werd heeft de Poolse wielrenner Jan Smyrak, die in 1972 kampioen van zijn land werd, na de Olympische Spelen in München politiek asiel gevraagd. De Westduitse regering heeft Smyrak, die nu in Bamberg woont, asiel verleend. Smyrak was in München achter geble ven omdat zijn vrouw reeds geruime tijd in West-Duitsland woont. knabbel kenners Frans de Munk van Stormvogels: „Als de bal in mijn richting komt hoor en ADELAIDE. De twintigjarige Am- stelveense tenisser Martin Koek heeft dinsdag de tweede ronde bereikt van het heren enkelspel bij de open kampioen schappen van Zuid Australië. Koek ver sloeg in Adelaide zijn Australische te genstander Cowley in drie sets, 6-4 2-6 6-4. Martin Koek zal tot het einde van januari in Australië blijven en nog deel nemen aan toernooien in Melbourne, Brisbane, Hobart, opnieuw Melbourne en Sidney. De jonge speler van DDV zou de reis naar Australië aanvankelijk maken met steun van het sportfonds Leo van der Kar. De KNLTB, die Koek voor uitzending had voorgedragen, trok echter zijn advies in nadat de prestaties van Koek in het seizoen waren tegengeval len. Twee van deze doelpunten ontstonden doordat HPC op essentiële momenten een speler meer door de grote ner vositeit de bal verloor. Aan het begin van de derde periode vond Van Ommen de derde midachter van de Heemstede naren tegenover zich, maar ook dit bete kende weinig problemen voor de bijzon der sterk aan de bal zijnde BZRB-spits. Met twee gave treffers bracht hij de stand op 72 voor de Brabanders. In het vierde kwart consolideerde BZRB de ruime voorsprong voortreffelijk, maar HPC zag via Rob Vonk kans de achter stand tot 47 terug te brengen. Men leek even het ritme te hebben hervon den, maar een volgende wisseling, deed dit weer teniet. Van Ommen scoorde zijn zevende per soonlijke treffer (48), waarna Herman van Lienden met een ver schot HPC’s vijfde doelpunt op het bord bracht. In de slotfase betekende een snelle combi natie tussen Van Ommen en Verhoeven nog 59, maar dat was slechts belang rijk voor de statistiek. Het grote raadsel voor HPC: hoe is het mogelijk dat men de ene week met een gehandicapte for matie tot een uitstekende prestatie tegen de koploper weet te komen terwijl an derzijds tegen een middelmatige ploeg als BZRB met zulke grote cijfers wordt verloren. In de kringcompetitie nam DWT op overtuigende eerder tegen laag. Na de tegen DWR, HAARLEM. HPC heeft na het klin kende resultaat van de vorige week een 5-5 gelijkspel tegen koploper DJK een volkomen onnodige 95 nederlaag te slikken gekregen van BZRB uit Den Om bij Stormvogels te kunnen spelen moet hij er wel iets voor over hebben. Frans de Munk woont in Heerhugo- waard, maar vindt het niet erg om voor de voetballerij naar IJmuiden te komen, waar hij overigens ook werkt als be drijfsleider in een woninginrichting. „Bij Stormvogels ben ik destijds ge weldig opgevangen. Er is een verdomd fijne sfeer, wel sportieve rivaliteit, maar beslist geen vervelende naijver. Trou wens mijn vrouw komt uit IJmuiden en mijn schoonvader slaat geen wedstrijd in IJmuiden over. Hij is een vurig supporter en ziet alleen maar blauw wit.” Intimideren door het publiek langs de lijn laat hij zich in het geheel niet. „Ik concentreer me op het spel en als de bal in mijn richting komt hoor en zie ik van niemand meer iets, dan is alleen die bal voor mij nog maar belangrijk,” zegt Frans de Munk, die graag de lucht in gaat, de hoek in gaat of de bal uit een kluwen spelers plukt. wijze revanche voor de Njord geleden 43 neder- misstap van vorige week slaagde Njord er ook nu niet in om tot spel van enige kwaliteit te komen. DWT won met 10 -3 en was vooral door het via trainer Nolting ge stimuleerde breedte-spel veel meer aan de bal. Njord miste de slag op het middenveld en speelde middenvoor Koen Verborst Boys zegevierde in de Bever- wijkse sporthal met 5-2 over Joky DGS en kon daardoor in de eerste klasse B de kop weer van Marcel Boys overnemen. Bakker kwam tot een hattrick en de twee andere goals waren van Bos en Stekelenburg. Smit en de Groot scoorden tegen. FC Fransen won in dezelfde afde ling ook al met 5-2 van Wilms Floet door doelpunten van Tesselaar (2), Van Diemen, Harsveld en Van Balen. Beide tegenpunten waren van Piet Burger. In de tweede klasse B kwam Jaapies Boys tot een 5-1 zege op Lootsma door goals van Te Pas (2), Van Welle, Krothé en Milikan. De eer voor Lootsma werd gered door De Vries. Ook in de tweede Over het elftal waarin hij keept: „Bij Stormvogels draait het elftal technisch zeer behoorlijk. Als ik dat wel vergelijk met andere ploegen, dan gaat het ze hier toch wel een stuk gemakkelijker af om aan te vallen. Stormvogels is geen ploeg die gauw in de verdediging gaat. Dat noem ik een positieve instelling en voor de supporters levert het ook een aardig kijkspel op.” Naast het arbitrale trio is het vooral ook de doelverdediger die door de kij kers langs de lijn het onderwerp van kritiek kan zijn. Die kritiek is meestal wel van zwart-wit. Als een keeper de bal stompt, vraagt de supporter zich af waarom hiij hem niet pakte, trachtte hij hem te pakken en zo’n bal ontglipt hem, dan had hij hem moeten stompen. De Munk zegt daarover: „Dat is geen kwestie van even afwegen. Een keeper moet onmiddellijk beslissen. Als je een bal stompt dan gooi je je hele lichaam er achter. Wil je hem vangen en je speelt tegen een club met een professio nele instelling, dan kan op het moment dat je de lucht irtgaat een klein duwtje al noodlottig worden. Meestal ligt de wijze van doelverdedigen per tegenstan der verschillend. Er zijn elftallen waar bij ik alles kan pakken, bij andere ben ik genoodzaakt te stompen”. Voor SMS is een uitwedstrijd vastge steld tegen Intimis, waarvan thuis met 2-1 werd verloren. De Vennepers raken met een nieuwe nederlaag te ver bij de top achterop om nog een rol van bete kenis te kunnen spelen. Zandvoortmeeuwen moet het in de vierde klasse B thuis opnemen tegen Brandweer en zal wel geen kans krijgen om revanche te nemen voor de 8-0 nederlaag aan het begin van de competi tie. Het team van Gé Bosch bracht het in de Treslonghal te Hillegom tot een 3-1 zege op VVGH en bleef daardoor in de tweede klasse C in het spoor van de topploegen. De goals waren van Waasdorp, J Waasdorp en Winkelaar. Zij scoorden alle drie in de eerste helft. Na de doelwisseling werd de eer van WGH gered door Scholten. SV Benne- broek won in dezelfde klas door een hattrick van Van Vliet en doelpunten van Vulder en Plomp met 5-2 van KGM. waarvoor Hermans en Evers scoorden. De overige uitslagen: res. klas se A: Bloemendaal 2- BSM 2 3-5 en HFC 2- Kennemerland 2 3-12. Het voor donderdagavond in de Ken nemer sporthal te Haarlem vastgestelde zaalvoetbalprogramma is in zijn geheel uitgesteld, omdat de hal dan niet voor zaalvoetbal beschikbaar is. DALLAS. Aleksander Metreveli heeft van de Russische Tennisbond toe stemming gekregen volgend jaar deel te nemen aan toernooi? i van de profgroep „World Championship of Tennis” van de Amerikaanse miljonair Lamar Hunt. Metreveli (28) wordt één van de 64 „profs” in het circus, dat zich, gesplitst in twee groepen, over de aardbol zal bewegen. Metreveli is de eerste Rus die in staat wordt gesteld met tennis geld te verdienen. Burberrys' Bosch. Oorzaken van deze nederlaag wa ren het slechte plaatsen van de HPC- ploeg wanneer men met een speler meer door kwam, terwijl daarnaast de grote nervositeit een tegen aan de wand moet zijn voor coach Termeer, die op geen enkele wijze de rust in de ploeg wist terug te brengen. Het in de vierde klasse A leidende Halfweg moet in Alkmaar zijn toppositie verdedigen bij een van de naaste bela gers, Jong Holland, dat met OSDO en Hoofddorp met twee punten minder de tweede plaats bezet. Thuis won Halfweg met 3-0. Hoofddorp gaat op bezoek bij VEW en dat zal zeker revanche willen nemen voor de 6-2 nederlaag in het eerste duel. OSDO treedt als gastheer op van Jong Hercules (3-2) en is opnieuw favoriet voor de zege. SAC krijgt bezoek van hekkesluiter Blauw Wit W (0-1) en moet daarvan ditmaal winnen om zich enigszins aan het gedrang van de staart- ploegen te kunnen onttrekken. Ja, Riedel maakt uw vliegvakantie heerlijk voordelig. Drink Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook en u krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie over dit Riedel/Neckermann vakantieplan vindt u achterop elke Riedel fles. I Haarlem, Grote Houtstraat 32 Amsterdam, Damrak 87 de Clercqstraat 46 - donderdag koopavond Vorige week nog had hij laten weten dat hij in verband met ziekte van zijn moeder niet van huis weg kon. Het is de bedoeling dat hij morgenavond in de Kennemer Sporthal meespeelt in de competitiewedstrijd tegen Lions. HAARLEM Vanmorgen om tien over zeven arriveerde op Schiphol de Amerikaanse basketballer Tyronne Ma- rionneaux. De komst van de 2 meter 17 lange vervanger voor Dick Davidson kwam vrij onverwacht. In de sporthal te Wijk aan Zee kwam Klein Zwitserland in de eerste klasse B tot zijn eerste overwinning en deed dat met een score van 9-0 tegen Spaarnwou- de heel overtuigend. Met vijf doelpunten was Schellevis topscorer. De Heer (2), Snijders en Oosterbruggen maakten het negental vol. Het in de tweede klasse A zonder puntenverlies leidende J. C. Groot zette zijn zegereeks voort met een 7-0 overwinning op Handel. Met de rust was het nog maar 1-0 door een doelpunt van Wil Schelvis. In de tweede helft schoot hij weer tweemaal raak en dat deed ook Van Oeffelen. Opzeeland en Van de Watering hadden een keer suc ces. Na een doelpuntloze eerste helft won FC de Goede in dezelfde klas met 3-2 van FC Cupido door treffers van H. Grapendaal, Steyn en Wels. Klein en A. Grapendaal scoorden voor Cupido. HAARLEM. Het team van Assum burg kwam in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk tot een 4-2 zege op HFC en bleef daarmee in de hoofdklas van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie aardig in de running. Daarentegen heeft HFC door dit nieuwe verlies de aansluiting met de kopgroep helemaal verspeeld. De strijd ging aardig gelijk op en pas in de slotfase wist Assumburg door Waanders en Van Dijk, die eerder ook elk al een keer gescoord hadden, door te drukken naar de zege. De treffers van HFC waren van Onstein en Geerling. In een partij voor de tweede klasse A won FC Heemskerk na een doelpuntenrijk duel voor eigen publiek met 9-6 van FC Joosten. Voor de productie zorgden Jou- stra (3), Snelle, Jong en Grandiek met elk twee goals. De tegenpunten waren van Pool (2), Schopman (2), Tonkes en Aardenburg. Het in de tweede klasse B leidende Barricade Boys verstevigde zijn toppositie door een 8-2 zege op FC Overveem. Schutter Rob van Noord kwam tot een hattrick, Gooyer scoorde tweemaal en Kuil, Tent en Terpstra ieder een keer. Beide tegenpunten kwa men op naam van Fluitman. Het tweede van Assumburg leed in de reserve klasse A met een score van 5-4 zijn eerste nederlaag tegen rivaal Carillon Boys 2. HAARLEM. De jeugdcommissie Kennemerland van de Nederlandse Brid ge Bond organiseerde in „Rusthoek” in Bloemendaal een voorronde voor het nationale j eugdbridgekampioenschap. Een flink aantal jongeren had aan de oproep gehoor gegeven en streed met veel energie en vindingrijkheid om de plaatsen die recht geven op deelneming aan de halve finale. Daarin slaagden bij de junioren als nummer één het Bever- wijkse paar Rumping-v. Tunen, gevolgd door de Haarlemmers Steensma-Santke en Leereveld-Kranendonk. Bij de adspi- ranten ging de eer naar Roos-Laan, dat de zich eveneens plaatsende paren Sabe- lis-Geerlings en Thunissen-Verrijn Stuart voorbleef. Op woensdag 17 januari 1973, wordt wederom in „Rusthoek” een voorronde gehouden. Belangstellenden kunnen zich wenden tot mevrouw C. Zwager in Santpoort, telefoon 398056. HAARLEM Koploper SIZO gaat in de derde klas van het zaterdagvoetbal op bezoek bij zijn voornaamste belager Marken en dat is op eigen veld een lastig te bedwingen tegenstander. De vroegere eilandbewoners staan er met een punt en een wedstrijd minder rela tief zelfs beter voor dan de Hillegom- mers. Het is dus zaak voor SIZO, dat thuis met een score van 2-1 aan het langste eind trok, om opnieuw de volle buit te bemachtigen. Kennemerland is iets bij de topploegen achterop geraakt, maar nog lang niet kansloos. De oranje- zwarte Haarlemmers zullen voor eigen publiek in het Pim Muliersportpark van Wieringermeer moeten winnen om de kansen te kunnen behouden. Het eerste duel eindigde in een 1-1 gelijkspel. Met IJmuiden gaat het in de tweede klas als debutant crescendo en het is koploper Geinoord tot op een punt genaderd. Daarom mag in en tegen Rijsoord geen misstap worden begaan. In het eerste treffen thuis op Waterloo bleef IJmui den met een score van 3-2 maar netaan op winst. Het zal dan ook beslist geen „makkie” worden. SAN ANTONIO. Onder het toe ziend oog van wereldkampioen Robert Fischer is zondag in San Antonio de laatste ronde gespeeld van het sterkst bezette Amerikaanse schaaktoernooi sinds 1927. De Russen Anapoly Karpov en Tigran Petrosjan eidigden samen met de Hongaar Lajos Portisch op de gedeel de eerste plaats met 10 punt uit 15 partijen. Zij krijgen ieder hun deel van de prijzenpot van zevenduizend dollar. Van het drietal was Portisch de enige, die in de laatste ronde tot winst kwam. De zevenvoudige Hongaarse kampioen ver sloeg de Deen Bent Larsen in 34 zetten. De 20-jarige Russische kampioen Karpov en Petrosjan, de wereldkampioen van 1963-69 kwamen vroege remises overeen met de Braziliaan Henrique Mecking en de Canadees Duncan Suttles. Dit gaf Fischer even overgewipt van een godsdienstige bijeenkomst in de omgeving aanleiding tot enig misprijzend com mentaar. De eind-uitslag van het toer nooi in San Antonio is: 1.2.3. Karpov (RusL), Petrosjan (Rusl.) en Portisch (Hong) 10 */s punt, 4. Keres (Rusl.) 9 */t pnt. 5 t.m. 7 Gligoric (J.SL), Hort (Tsj. SI.) en Suttles (Can.) allen 9 punten, 8. 9. Mecking (Braz.) en Larsen (Den.) beiden 8*/i punt. 10. Byrne (VS) 7 pnt. BZRB kwam in de eerste periode al snel aan een 02 voorsprong. Tullart tekende voor de eerste treffer, waarna de geroutineerde Van Ommen een twee de doelpunt liet aantekenen, al ging keeper Marius Bakker bij deze treffer niet vrij uit. HPC kwam echter nog voor het wisselen op 12, via Ale van de Veen, terwijl onmiddellijk na de hervatting Pieter van Elsas na twee mislukte pogingen de spelersmeerderheid van dat moment wel tot uitdrukking bracht, 22. Coach Termeer liet de ploeg bij die stand overschakelen op de zoneverdediging en dat leidde tot een hernieuwd Brabants offensief, wat met 3 treffers van Van Ommen bijzonder ef fectief bleek. Frans de Munk,, 27 jaar, nu voor het derde seizoen doelverdediger bij deze tweedeklasser A uit IJmuiden, voelt zich tussen palen en lat uitstekend thuis. Begon hij zijn voetballoopbaan als voor hoedespeler, nu als allerlaatste man doet hij zijn uiterste best wekelijks het Stormvogels-doel schoon te houden. In het begin van het seizoen lukte dat aardig, doch de laatste twee wedstrijden tegen Alkmaarse Boys en tegen het Haarlemse EDO, moest hij bij elkaar drie keer de bal uit de touwen halen. De Munk: „En toch waren dat juist allebei wedstrijden waarin wij lekker draaiden en attractief voetbal speelden. Maar ja, als elftal moet je nou eenmaal toch winnen, als dat niet gebeurt, dan is het publiek die aantrekkelijke wedstrij den gauw vergeten.” De moed heeft Frans de Munk er echter niet door laten zakken en als keeper geeft hij er de voorkeur aan dat hij vooral in het begin van een wed strijd wat te doen krijgt. Hij zegt daar over: „Een paar lekkere inspeelballen zijn bij mij welkom. Dat vind ik voor mij belangrijk voor de rest van de wedstrijd, dan voel ik me onmiddellijk bij de wedstrijd betrokken. Het is goed voor je concentratie en ik ga tijdens een wed strijd graag de lucht in. Wanneer je zo’n twintig tot dertig minuten nauwelijks iets te doen gehad hebt, kan het wel eens voorkomen dat je een gewoon slap balletje gaat missen, doordat je die intensieve concen tratie even hebt losgelaten. „Een beslist niet onhoudbare bal,” staat er dan in de krant van de volgende dag. Dat is na- - -z./

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23