Minister Stuyt wil maatregelen nemen in overleg met artsen: Barbaarse mode Talkfabrikant Schoten bij begrafenis Mogelijk buitenlandse onderzeeër Afwijkingen bij baby’s door LSD Hartpatiënten blijven actie voeren in slaap doodslag ten laste gelegd ANWB wil geen gaswinning op Ameland U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe Piloten vielen •PRIigl Raad van Europa mengt zich in folteringen door Turkije Ook in Deense fjord vreemd voorwerp" 99 99 Minister Bayulken mag beleid verdedigen 99 KORT EN BONDIG WOENSDAG 13 DECEMBER 3 1972 NA DOOD 41 KINDEREN Adviesraad Amerikaans rapport: „Propaganda” Belangstelling KWESTIE EINDHOVEN Dodelijke operaties melden (Van onze Haagse redactie) it 6 r e (Van onze medewerker in Istanboel) ADVERTENTIE verwacht. De ANWB meent dat handhaving van de natuurgebieden en landschappelijke waarden van essentieeel belang zijn voor de recreatieve aantrekkelijkheid van het eiland. De vereniging meent dat noch minis ter Stuyt van Volksgezondheid noch het bestuur van het Eindhovense Binnenzie- kenhuis voldoende dadendrang ten toon spreiden om het conflict rond de hart- chirurgie in Eindhoven op te lossen en dr. Van der Schaar weer aan het werk te zetten, aldus de vereniging. Na afloop van het gesprek dat minis ter Stuyt gisteren met het bestuur van het Binnenziekenhuis heeft gehad, is al leen gezegd dat de minister zijn stand punt heeft toegelicht en dat de situatie in Eindhoven „is bezien tegen de achter grond van de landelijke situatie”. Verder is van de zijde van het ministerie nog gesteld dat het bestuur zich over de mededelingen van de minister zal bera den en dat er vandaag nadere medede lingen van de zijde van het bestuur zouden volgen. PARIJS. (AFP). De Franse justitie heeft drie personen die verantwoordelijk zijn voor de fabricage en het verhande len van het talkpoeder „Morhange”, dat de dood van 41 kinderen zou hebben veroorzaakt, doodslag ten laste gelegd. In een kort gesprek met de minister kwam ook de affaire-Smalhout aan de orde. Naar aanleiding van deze gerucht makende kwestie bracht dr. Stuyt zijn opinie over een meldingsplicht naar vo- ren.Hij uitte ook zijn twijfels over de juistheid van hetgeen professor Smal- hout vorige week in zijn inaugurele rede heeft gezegd over de 200 doden per jaar als gevolg van fouten van anethesisten. De opvatting van de minister is, dat prof. Smalhout deze zaak wel zeer onge schetst het blad ook Amnesty Internati onal, waaraan Dankert c.s. hun gegevens danken. Er lopen nu geruchten dat het, hetzij na de zitting van woensdag in Parijs, hetzij" na -die van de assemblee van de Raad van Europa in januari, zal komen tot een commissie van onderzoek die zich ter plaatse op de hoogte zal stellen, maar de Hurriyet adviseert de regering hieraan geen medewerking te geven. BREDA/DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse hartpatiëntenvereni ging in Breda blijft van plan nog deze week „een buitenparlementaire actie” te houden om aandacht te vragen voor de situatie rond de hartchirurgie in Eindho ven en de positie van de nu werkloze Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar. WASHINGTON (Reuter). Het hal- iucinogene middel LSD zou tot de ge boorte van dode of abnormale baby’s kunnen 'eiden. Dit staat in een rapport dat gisteren is gepubliceerd door het Amerikaanse Medische Genootschap. Onder de abnormaliteiten noemt het rapport mismaakte ledematen defectieve harten en centrale zenuwstelsels en hy drocephalus of waterhoofd. d e n i tl e a Arnhem in stank. De luchtvervuiling en stank door zwaveldioxyde boven de agglomeratie Arnhem komen voor 50 percent voor rekening van de indus trieën uit het Westduitse roergebied als de wind waait uit richtingen tus sen zuid en oost, aldus de Arnhemse wethouder drs. R. van den Bergh. ►t Tevoren had Dankert de commissie een uitvoerig rapport overhandigd met een aantal getuigenissen over recente folteringen. Hierin wordt aan de kaak gesteld dat de rechtspleging door de militaire tribunalen in vele gevallen met terugwerkende kracht geschiedt, dat wil zeggen dat daden worden berecht die zijn begaan vóór de instelling van de betreffende tribulanen bij de staat van beleg. Die zit ook nog vol ijsbergen. Als het geluk niet mee zit zou het vaartuig van de buitenwereld afgesneden worden en de hele verdere winter in de fjord moeten blijven liggen”, zei Petersen. Het is helaas zeer waarschijnlijk dat het aantal „fatsoenlijke” regeringen in de wereld afneemt en dat de verkrach ting en brutalisering van menselijke grondrechten steeds meer tot de geoor loofde gezagsmiddelen gaat behoren. De ze tendens is ook waar te nemen ten aanzien van de persvrijheid, de vrijheid van meningsuiting, waarmee het in de wereld van vandaag eveneens droevig gesteld is. Ook dat is een menselijk grondrecht, waarmee steeds meer gesold wordt ten behoeve van politieke doelein den. Vrijheid van meningsuiting zoals we die in Nederland binnen het kader van de wettelijk gestelde beperkingen kennen en genieten wordt steeds zeldza mer. Ook de vrijheid van kunstuitingen wordt in vele landen op een volstrekt onredelijke wijze onderdrukt, waarbij de censuur meestal uitgaat van „zedelijk- heidsnormen” die in vorige eeuwen thuishoren of zelfs in vorige eeuwen al onredelijk werden geacht. Het is alsof een golf van betutteling zich van de beschaafde wereld meester maakV* waarbij methoden om mensen tot het volgen van bepaalde gedragslij nen te dwingen, steeds meer als „nor- DEN HAAG Minister Stuyt van Volksgezondheid is er voorstander van een meldingsplicht in te voeren voor operaties met dodelijke afloop. Maar dat zou alleen moeten gebeuren als de artsen daaraan willen mee werken. Er zou dus overleg moeten komen om een dergelijke maatregel in te kunnen voeren. De demissionaire bewindsman zei dit gisteren ter gele* genheid van de officiële ingebruikneming van de drie gebouwen in Leid- schendam, waarin nu alle centrale afdelingen van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne zijn ondergebracht. Het rapport is gebaseerd op een studie van 148 zwangerschappen in 1968. Vair de 83 hiervan levend geboren baby’s hadden acht grote aangeboren defecten. Van de 53 keer dat abortus werd uitgevoerd, toonden vier embryo’s zeer ernstige misvormingen. Twaalf vrouwen hadden natuurlijke miskramen. In al deze gevallen, aldus het rapport, hadden een of beide ouders LSD ge bruikt, marihuana gerookt of ander» hallucinogene middelen ingenomen. KOPENHAGEN. (UPI en DPA) Op 7 en 9 december van dit jaar is in een fjord bij de westkust van Groenland een „vr eemd voorwerp” gesignaleerd dat een buitenlandse onderzeeër zou kunnen zfjn geweest. Dit is gisteren op de wekelijkse verga dering van de Deense ministerraad be- De betrokkenen zijn de president-di- recteur van de maatschappij „Morhan ge”, die de talkpoeder verspreidt, Berty, de directeur van de maatschappij „Seti- co”, die het poeder produceert, Maillard en een van diens medewerkers. DEN HAAG. De ANWB zegt met ernstige bezorgdheid t e hebben kennis genomen van op handen zijnde plannen voor gaswinning op Ameland. In een brief aan de gemeenteraad van Ameland spreekt de ANWB de vrees uit dat de met deze gaswinning in verband staande activiteiten als wegenaanleg en bebou wing van nadelige invloed zullen zijn op natuur en landschap van het eiland en zijn omgeving. kendgemaakt door minister van Defensie Kjeld Olesen. Olesen zei dat het vreemde voorwerp op de vroege morgen van zeven decem ber voor het eerst was waargenomen door de bemanningen van vier garnalen vissersvaartuigen. Het voorwerp stak een meter boven de zee-oppervlakte uit. In Turkije zélf begint langzamerhand veel belangstelling te ontstaan voor de behandeling van deze zaak door de Raad van Europa. Menigeen vreest dat een gelijksoortige procedure op gang komt Opzoek naar h°ge rente? Minister Stuyt kondigde gisteren de instelling aan van een centrale advies raad voor de milieuhygiëne. In deze raad zou een zo groot mogelijke inspraak van de bevolking moeten worden verzekerd. De opbouw zal ongeveer worden zoals die van de reeds enige tijd bestaande adviesraad voor de volksgezondheid, kortweg bekend als de Gezondheidsraad. Het vreemde voorwerp werd gistermor gen vroeg opnieuw gezien toen het zoek lichten richtte op een treiler, aldus schout-bij-nacht, E. Franck Petersen, commandant van de Deense zeestrijd- krachten op Groenland. „We kunnen niet veel uitrichten. Een marinevaartuig zou tenminste dertig uur nodig hebben om in de fjord te komen. nuanceerd naar voren heeft gebracht. Hij betwijfelt of wel zo precies een dergelijk getal kan worden bepaald. „Moet men dit niet van geval tot geval bekijken? Om welke patiënten gaat het in feite? Gaat het misschien om reeds oude mensen en kan er dan sprake van zijn dat zij vermoedeljk niet meer te redden zouden zijn geweest? Is er dan sprake van een eerder overlijden?” meent de bewindsman. Dr.Stuyt twijfelt niet aan de goede bedoelingen die prof. Smalhout heeft voor het op hoger peil brengen van zijn vak. Maar het geheel is terug te brengen tot hettekort aan anesthesisten, meent hij, dat er nu nog heerst. Er is trouwens op het gehele medische gebied een te kort. Maar straks hebben we waarschijn lijk een teveel, aldus de bewindsman. De resultaten van de naoorlogse geboorte golf, voegde hij daaraan toe, zullen in de komende jaren afstuderen en dan is een overschot te verwachten. De Ulster Defence Association, een organisatie van militante protestanten in Ulster, hield gisteren een betoging bij de begrafenis van Ernest Duke, een hoogge plaatst lid van de beweging. Toen het stoffelijk overschot van Duke uit zijn woning werd gedragen, schoot iemand zijn, automatisch pistool leeg in de lucht. Duke'ïóérd e“en pb.ar dagen geleden ver moord. 1««t tip «BV De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. als die welke heeft geleid tot de uitsto ting van Griekenland uit dit lichaam. Een belangrijk verschil tussen‘beide lan den is nog altijd, dat Turkije een parle ment heeft en Griekenland niet. Drie leden van de 98-koppige fractie van de links gerichte oppositiepartij, de Republikeinse Volkspartij, hebben ge zorgd dat er een speciale zitting van de parlementscommissie voor Buitenlandse Zaken werd gehouden, waarbij minister Bayulken verantwoording kon afleggen van zijn tot nu toe gevoerde beleid in deze en van wat hij vanavond in Parijs zal verklaren. Min of meer links-gerichte dagbladen als Cumhuriyet en Yeni Ortam laten in hun voorzichtige berichtgeving over Straatsburg een zekere hoopvolle onder toon horen. Daarentegen kwam de grootste krant, de Hurriyet, met een uitvoerig hoofdartikel waarin vreemde lingenhaat en ook anti-Westerse senti menten worden bespeeld. Nieuwe Waalbrug. De nieuwe brug over de Waal bij Tiel zal niet zoals het plan was eind 1973 voor het verkeer worden opengesteld, maar in de zo mer van 1974 De vertraging is ont staan doordat het aanbrengen van de overspanning meer tijd vergt dan was Amnesty International is een voorna melijk door Europese juristen gevormde actiegroep die belangstelling vraagt voor de menselijke grondrechten en de schen ding van deze rechten door officiële instanties wil brandmerken en bestrij den. Een van de onderwerpen waarvan Amnesty International momenteel veel werk maakt is een actie tegen het mar telen van (politieke) gevangenen, dat volgens deze organisatie tot de mode van strenge gezagsregimes gaat behoren en „zich epidemisch uitbreidt”. Amnesty International beweert dat niet minder dan een miljoen mensen over de gehele wereld omwille van hun politieke overtuiging worden gemarteld. Dat cijfer is moeilijk controleerbaar, maar het doet er in feite ook weinig toe of dit aantal kleiner of groter is dan een miljoen. Belangrijker lijkt de vraag of het waar is dat het martelen van poli tieke gevangenen in de praktijk van een officieel regeringsbeleid wordt opgeno men door zich beschaafd noemende na ties. Dat zou betekenen dat er steeds minder werkelijk beschaafde regimes op de wereld blijken te zijn een ver schijnsel dat tot grote ongerustheid aan leiding geeft. ISTANBOEL De politieke commis sie van de Raad van Europa houdt vanavond zitting in Parijs, waar de Turkse minister van Buitenlandse Za ken, Bayulken, zal antwoorden op be schuldigingen van het Nederlandse lid van de commissie, Piet Dankert, ge steund door de Britse Labour-afgevaar- digde, Frank Judd, betreffende schen ding van de mensenrechten in Turkije sinds maart 1971. „Het gaat hier,” aldus het blad, „om vijandige propaganda die een methodiek volgt die 60 jaar oud is en die Turkije in een defensieve positie tracht te dwin gen Een van de meest gebruikte mid delen die de vijandige propaganda toe past, is het exploiteren van de publieke opinie in het Westen met behulp van schijnbaar humanitaire organisaties die werken met leuzen over mensenrechten en vrijheden”. Als een dergelijke organisatie ken- Daarover nader gevraagd, zei dr. Stuyt, dat met deze raad haast wordt gemaakt. Hij heeft enige hoop de kwes tie nog te kunnen afmaken. LONDEN (Reuter) De gezagvoerder van een Brits lijnvliegtuig dat dezer dagen met 125 passagiers op weg was naar het Verre Oosten, betrapte zich er op dat hij zat te knikkebollen achter de stuurinrichting. Toen hij rondkeek ontdekte hij dat zijn twee medepiloten en de boordwerk tuigkundige vast in slaap waren. Direct bestelde de gezagvoerder zwarte koffie om „iedereen weer bij zijn positieven te brengen.” Dit hachelijke voorval is aan het licht gekomen bij een enquête van de Britse pilotenvereniging (BALPA) die streeft naar een vermindering van het aantal vlieguren dat het vliegend personeel per maand moet maken. Twee dagen later signaleerde een trei ler het voorwerp. De bemanning vertel de dat het gedurende vijf minuten zoek lichten had aan gehad. Het secretariaat van de minister deel de mee dat in het fjord speuracties gaande waren, maar dat de zeer donkere poolnacht daarbij parten speelde. Drie weken geleden deelde het Noorse ministerie van Defensie mee dat uit een fjord bij de Noorse kust een onbekende onderzeeër was ontkomen na gedurende een week doelwit van een jacht te zijn geweest. In de betrokken fjord op de Groen- landse kust is volgens het secretariaat van Olesen weinig ander interessants dan sneeuw, ijs en bergen. maal” worden beschouwd. De stap van betutteling naar gezagsterreur is gemak kelijk gezet en dan komen dingen als het martelen van politieke gevangenen als vanzelf in het codeboek van het gezag. Op zichzelf is het verschijnsel van „politieke gevangenen” al een inbreuk op de menselijke vrijheid, omdat deze term betekent dat mensen omwille van hun politieke overtuiging gevangen wor den gezet. Zij worden van hun bewe gingsvrijheid beroofd omdat zij een an dere politieke mening aanhangen dan die welke het gezag voorschrijft. Landen waar dit verschijnsel de handhaving van het politieke landsgezag begeleidt, kun nen moeilijk tot de democratieën wor den gerekend, ofschoon zij zich meestal wél zo noemen. Het feit dat de laatste jaren ook in democratische landen ondergrondse poli tiek wordt bedreven door middel van misdadige praktijken, heeft een begrips verwarring veroorzaakt die een funeste uitwerking heeft op het onderscheidings vermogen. Wanneer bijvoorbeeld de Baader-Meinhofgroep door middel van bomaanslagen en moord probeert een politieke idee uit te dragen, dan kunnen de gearresteerde leden van zo’n groep slechts als gewone misdadigers worden beschouwd en niet als politieke gevange nen. Het gaat Amnesty International ook niet om deze terroristen-met-een- politiek-tintje, maar om degenen die in de gevangenis belanden om het simpele feit dat zij uiting geven aan een politie ke overtuiging. Feitelijk overtreden zij daardoor een bestaande wetgeving, maar een dergelijke wetgeving is in strijd met de grondrechten van de mens en tast ce vrijheid van het individu op een ontoe laatbare wijze aan. Wanneer dergelijke gevangenen dan ook nog op een onmen selijke manier worden behandeld door slechte voeding, martelingen en andere nog verfijnder methoden van mishande ling dan wordt, volgens Amnesty Inter national, een tweede drempel van offi ciële terreur overschreden en wordt het tijd dat de publieke opinie zich gaat weren, vooral ook omdat het toenemen van dergelijke praktijken vergiftigend kan werken op de mentaliteit van ge- zagskringen die tot dusver vrij zijn ge bleven van deze bacil. Met andere woor den, wie nog een redelijke vrijheid ge niet dient de wassende vloed van onder1* drukking te helpen keren om straks ook zelf niet onder te gaan in een barbaarse „gewoonte”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3