WETHOUDER H. DE BOER LEGT HALF JANUARI FUNCTIE NEER Gewonden door gloeiende kooks Fracties nog steeds verdeeld over voorgestelde belastingverhogingen M Originele import van kreeft J Voor GOEDKOPE OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL Leeuweriklaan 85 - IJmuiden-O. Telefoon 1 54 04 van Hoogovens ONVERWACHTE MEDEDELING TIJDENS BEGROTINGSBEHANDELING TWEE UUR REPLICEREN DOOR VELSENSE GEMEENTERAAD Kerstviering van NCVB in De Meerpaal Bromfietser aangereden e 4 5 WOENSDAG DECEMBER 1972 IJMUIDER COURANT 1 3 isie Nota’s Motie één" Onthutst Cynisch VELSEN ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE 't Naaimachinehuis Breestraat 35 -Beverwijk Tel 02510-24193 (Van een onzer verslaggevers) Exclusieve couture >R VELSEN De begrotingsbehan deling door de gemeenteraad van Velsen is dinsdagavond weer on vermoeid door de betrokkenen voortgezet, waarbij de eerste twee uur van deze vergadering volledig door de replieken van de fractie lei ders in beslag werden genomen. Da eerste spreker was de heer Roo sendaal (Prot.-Chr.) die tegen over de door het college voorge stelde belastingverhogingen geen afwijzend standpunt wenste in te nemen. Hij was namelijk van me ning dat „nee” zeggen in feite ver plicht tot het aanwijzen van alter natieven en omdat cok de honden belasting door wethouder De Boer sterk was verdedigd, heeft de frac tie van de heer Roosendaal besloten met het voorstel mee te gaan. Het leek spreker dan ook gewenst dat de door de P.v.d.A. aangekondigde motie weer zou worden ingetrok ken. Prijsopdrijving Bewaking (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder H. de Boer (financiën) zal half januari zijn functie neerleggen en zich geheel gaan wijden aan zijn werkzaamheden als lid van de Tweede Kamer. Deze mededeling deed de wethouder dinsdag avond tijdens de replieken bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het komend jaar. Dat de wethouder tot deze bekendmaking kwam tijdens de beantwoor ding van de replieken van de raadsleden vond zijn oorzaak in de opmerking van het CPN-raadslid T. Kruisman. Deze had gesteld, dat een bepaalde gemeentelijke belastingheffing door wethouder De Boer wordt gebagatel liseerd, omdat het een fractie is van hetgeen deze verdient als wethouder én als kamerlid. De heer De Boer noemde dit een insinuatie over dubbele inkomsten en over combinatie van functies. Hij zei te zijn aangebleven als wethouder op verzoek van anderen. Burgemeester W. M. B. Bosman be aamde dit volmondig. Bij de kamerbinding in augustus was de heer De Boer die tot augustus zou aanblijven verzocht nóg langer te blijven, tot aan de onzekerheid van diens kamerlidmaatschap een einde was ge komen. Dank zij de enorme werkkracht en arbeid, welke hij ontwikkelde heeft hij zijn functie onverkort en uitstekend behartigd zo sprak de raadsvoorzitter. De heer Kruisman: „Als dit aan het begin van de avond was bekend ge maakt, zou dit incident er niet zijn geweest". wit de ioek nge aat- IJmuiden; IJmuiden ks ur De heer Zuurbier, zijn opvolger voor het spreekgestoelte, verzocht in de eerste plaats de wethouder een nadere uiteenzetting te geven over zijn bezwa ren tegen de overloop. Vervolgens stelde hij de raad in kennis van het besluit van de D’66-P.P.R.-fractie zich achter de motie van de P.v.d.A. te zullen scharen, om daarna nogmaals met klem de aan dacht te vragen voor zijn suggestie, bij het ministerie van CRM aan te dringen op een spoedige uitbetaling van de sub sidie voor het PEN-Jeugdcentrum. 1 Namens de V.V.D. begon ir. Schoon- dat systeem, met alle gevaar voor een vruchteloos debat. Een evrheugend bericht voor de buurt huizen was de mededeling van wethou der M- Roessingh dat B. en W. vandaag de subsidies aan de buurthuizen zullen verhogen tot rijksniveau. Verder had spreker besloten het buurt huiswerk niet eerder in de raad te zullen bespreken, dan dat de nota hiero ver was verschenen. Hij ging hierbij van de veronderstelling uit door middel van dit stuk ook over de mening van de buurthuizen te worden geïnformeerd. En wat de rioolafvoerbelasting betreft was de heer Hoek van mening dat dez,e in principe uit de algemene middelen dient te worden bekostigd. In het huidi ge voorstel heeft hij ook het draag- krachten-principe gemist. de dige zoor ge- :on- de zal itin- rbot jot- 84- ,24- king een en ader nkel i de en ader nel- aan en 34 [JM 350, en UK 107 D 1 100, VD de „De en een >iset ats- van •71. 5 u, 23) Nl- g II 164- v 3 w 5 108, 'bot -63, 75, de 3 de we die ïen; ijke eefd ich- slijk ge- lar- ient hap tigd 12, en- vo- ;es- •s G - dec man ET - gen Plein 1940-1945 nr. 48 De heer Hoek (P.S.P.) informeerde bij het college of men behalve aan een sluitende begroting, ook weleens aan een sluitende rekening heeft gedacht. Zijn tweede vraag luidde waarom Velsen geen ontwerp produceert over de ma nier, waarop men de overloop denkt te regelen. Aan het slot van de algemene be schouwingen werd de motie van de D '66-PPR-fractie in stemming gebracht en aangenomen. Het college van Burgemeester en Wet houders, met van links naar rechts de wethouders H. de Boer en C. Ockeloen; burgemeester W. M. B. Bosman, secre taris mr. A. P. van Uffelen en de wet houders M. Roessingh en Th. C. Witte. moderne naaimachine >or de moderne stoffen Voort» kon de heer Roosendaal ver klaren dat een meerjarenplanning door zijn fractie eveneens wenselijk wordt geacht, mede in verband met de hieraan verbonden nota's. Wel toonde hij zich uitermate geïrriteerd door het uitblijven van een plan tot verbetering van de publieke tribune en het was voor hem moeilijk te verteren dat een betreffend voorstel opnieuw tot na het zomerreces moet worden uitgesteld. Tenslotte onthulde de heer Roosendaal dat de meningen in zijn tractie over de fluoridering van het drinkwater sterk zijn verdeeld, hoewel de tegenstanders zich toch niet tegen de voorgestelde post zullen verklaren. Wel hebben zij zich voorgenomen intensief deel te nemen aan de discussie» in de commissie voor volksgezondheid. Terugkomende op het meerjarenplan merkte spreker op dat de planning van „rru”, noodzakelijk is voor het beleid in de toekomst. Dit kon men niet afhanke lijk stellen van de financiële positie der gemeente op dit ogenblik. Overigens zo richtte wethouder De Boer zich tot het PvdA raadslid de heer Meyer kan bij de volgende samenstel ling van het college beter worden beslo ten een lid van de PvdA-fractie de portefeuille van financiën te geven. Spreker zei niet in te zien, waarom dat steeds een lid van de prot.-cbr.-fractie moet zijn. De heer Meijer interrumpeerde met de opmerking, dat hij tevoren te weinig tijd heeft gehad op deze zaak dieper in te gaan. Hij wilde dit naderhand wel onder vier ogen doen. Overigens haastte hij zich te verklaren, dat door de historie heen Calvinisten uitstekende schatbe waarders zijn- De wethouder, daarna weer aan het woord komend, deelde de heer Kruis man (CPN) mede, dat college en raad samen voor het beleid in Velsen verant woordelijk zijn. Het systeem dat nu wordt toegepast is met zoals de heer Kruisman wil. Deze denkt niet vanuit VELSEN-NOORD De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft dinsdagavond in De Meerpaal haar kerstviering gehouden, waarvoor een «eer grote belangstelling was. Mevrouw T. Vriesema-Noordljk, presi dente begroette de aanwezigen, waarbij een nieuw lid. De feestelijk met kaarsen in kerststemming gebrachte zaal gaf ca chet aan de uitvoering van de liturgie van de NCGB, samengesteld door mevr. T. H. Attema-Roosjes, waarin advents- en kerstliederen waren opgenomen en Schriftlezing en declamatie afwisselend door enige bestuursleden werden gele zen. Medegedeeld werd, dat de zieke leden op deze dag niet waren vergeten. Een medldatie op een oud-joods verhaal was de inleiding tot een meditatie over het kerstgebeuren. Nadat verversingen waren aangebo den, zorgde een koortje uit de leden, onder leiding van de heer A, L. Schou ten, voor de vertolking van een aantal meerstemmige oude kerstliederen, waar onder een „Inunanuël” uit de zestiende eeuw. Een kerstverhaal uit Letland, door mevrouw M. W- Krijgsman-Heerschap volgde en mevrouw Vriesema herinnerde ten slotte aan een op 16 januari te houden bijeenkomst, waarop een lezing wordt gehouden over het gehandicapte kind. school welke in Velsen-Noord gebouwd mag worden, heeft de wethouder contact gehad met het schoolbestuur over de vraag of een acht-klassige school niet wenselijke zou zijn. Sociologisch onder zoek heeft uitgewezen, dat in de toe komst de behoefte aan schoolruimte minder zal worden in Velsen-Noord. Het schoolbestuur echter bleef van oordeel, dat het een 10-klassige school moet worden, zodat deze er ook zal komen! Echter blijft de heer Roessingh van oordeel, dat men te zijner tijd daar met lege schoollokalen zal komen te zitten. Wethouder Th. C. Witte merkte op, weinig te zeggen te hebben in deze ronde- Hij persisteerde bij het gesproke ne over fluoridering, de avond te voren. Wèl hoopte hij in de toekomst op een zodanige mogelijkheid, dat degenen die per se ongefluorideerd drinkwater wen sen, dat ook kunnen krijgen. Over de peuterspeelzalen merkte hij ook bij herhaling op, dat de raad het instellen daarvan verleden jaar als een groot goed heeft gezien, met alle consequenties van de kosten daaraan verbonden. IJ- ing, Ivis, 147 890 In aansluiting hierop kondigde hij aan dat zijn fractie in principe met de on roerend goed-belasting akkoord kan gaan, al is men dan ook wel van plan hier volgend jaar nog eens uitvoerig over te spreken. En wat de samenwer king met de IJmond gemeenten betreft meende de heer Meijer nog te moeten waarschuwen voor de opvatting „Velsen betalen, wij halen!” Modehuis Voor deze replieken P.P.R.-fractie eveneens afgevaardigd, waarvan de eerste, de heer Van Horick te kennen gaf door het antwoord van de voorzitter op zijn sugge sties over openheid en openbaarheid, nogal cynisch te zijn gestemd. Het leek volgens spreker wel alsof hij om appels had gevraagd, met als reactie van het college „dat peren toch ook wel lekker zijn.” Dit was ook het geval met de door hem ter sprake gebrachte „pleltplano- loog.” „Maar,” verzuchtte de heer Van Horick, „hier is weer sprake van een nieuw idee en de ondervinding heeft ons geleerd dat deze meestal eerst een muur van onwil moeten doorbreken.” kind op zijn beurt aan een bijzonder interessante beschouwing over het ver schil tussen een meerjarenplan en meer jarenplanning. Dit in verband met de uitlating van wethouder De Boer: „Vel sen is toe aan een diepgaande bezin ning.” In zijn terminologie betekent dit volgens spreker een planning op lange termijn, dus bezinning op de vragen: „Waar staan we, waar gaan we heen?” Hetgeen van elke beleidsnota de grond slag dient te zijn. Dit kan ook met de overloop in ver band worden gebracht, zodat ir. Schoon- kind er bij het college op aandrong nu eens met een duidelijke beleidsnota op tafel te komen. Op deze wijze kan het zowel de raad als de bevolking duidelijk worden wat men ook aan dit probleem denkt te doen. had de D’66- twee sprekers De replieken werden afgerond door de heer Kruisman (C.P.N.), die in zijn betoog duidelijk liet merken maandaga vond door de antwoorden van het colle ge niet in het minst van zijn ongelijk te zijn overtuigd. Hij bleef dan ook van mening dat de nieuw voorgestelde belas tingen niet progressief zullen worden geheven. Spreker was zelfs bevreesd voor een nog verdere opvoering, wan neer men zich hier niet gezamenlijk tegen zou verzetten. Daarom trad hij nogmaals de wethou ders Roessingh en De Boer tegemoet, die hadden gesproken over het huisvuil en de besparing. De heer Kruisman had immers berekend dat tegenover de uit gave van 300.000 aan plasticzakken door de bevolking, een besparing van 45.000 door de gemeente kan worden geplaatst. Deze becijfering sterkte hem in de overtuiging dat de overheid fungeert als „Prijsopdrijver nummer één.” Immers minder service door het eenmaal per week ophalen van huisvuil, de burgerij die ton meer laten betalen voor de plasticzakken en dan de reinigingsrech ten verhogen met zes gulden. Volgens de heer Kruisman heeft de bevolking in dit geval eerder het recht de belasting met deze bezuiniging verminderd te zien. Terug naar de duplieken van het col lege: Het college werkt niet met voorgebak ken antwoorden zoals wordt verweten repliceerde burgemeester W. M. B. Bosman de KVP-woordvoerder W. N. Koopman. De heer Van Horick kreeg te horen, dat de voorzitter en hij elk van een ander uitgangspunt uitgingen. De voorzitter ging uit in zijn betoog van de avond tevoren, van het bestaande recht, terwijl de heer Van Horick is uitgegaan van het recht, zoals hij vond dat het zou moeten zijn. Wethouder H. de Boer be antwoordde het gestelde van de heer Roosendaal met betrekking tot het meerjarenplan. Hij deelde mee, dat aan het begin van het jaar nooit bekend is hoe groot de algemene uitkering is. Ten aanzien van meerjarenplan en meerjarenplanning was spreker het eens met ir. G. A. Schoonkind (WD), dat het twee verschillende zaken zijn. Hij her haalde, dat er bereidheid moet zijn om te plannen en er ook bereidheid moet wezen om de plannen in werkelijkheid om te zetten. De heer Drukker en Meijer spraken over de amendementen ten aanzien van de belastingen. Het college ontraadt de raad deze voorstellen over te nemen. Door de PPR-D '66-fractie is een mo tie ingediend behelsende het aandringen door B. en W. bij het ministerie van CRM om rijkssteun (financiële) te verle nen aan de Stichting IJmuider Jeugd centrum. De wethouder had met deze motie niet de minste moeite. De KVP-fractie had reeds aangekondigd niet zoveel behoefte te hebben aan zulk een motie, doch de wethouder deed een beroep op deze fractie haar standpunt te wijzigen. Ten aanzien van de 10-klassige R.K.- Het betoog van de heer Schoonkind had wethouder C. Ockeloen zeer ver baasd. Temeer omdat deze steeds sprekende over plannen op lange ter mijn nu een kort bestaand plan (Sluiswijk) wil wijzigen. Hij had gespro ken over „de krotten van de toekomst”. De wethouder deelde mede, dat de wo ningbouw in Velsen gedegen is. Hij zou willen, dat over tien jaar alle woningen in zo’n conditie zullen verkeren, als dèn, de nu gebouwde flats. Bovendien is Sluiswijk een werkelijk goed plan. Wethouder Ockeloen ontraadde raad plan Sluiswijk te veranderen. Bo vendien zijn de uitzichten over woning bouw de laatste drie jaar niet gewijzigd. Daarnaast heeft de heer Schoonkind de kern van het betoog van de wethou der over de overloop, volkomen onjuist geïnterpreteerd. De overloop-commis- sies doen niet anders dan binnen het kader van de volstrekt ontoereikende woningbouwmiddelen nagaan, wat er in andere gemeenten kan gebeuren- Het niet-zitting nemen van Velsen in die commissies heeft geen enkele invloed op de burgers van Velsen. Dat zou eveneens het geval zijn, als Velsen er wèl zitting in genomen zou hebben. Het interimrapport kan wat de wet houder betreft aan de raad bekend gemaakt worden. Het is echter een aan gelegenheid, waarbij de noordelijke IJ- mondgemeenten ten nauwste betrokken (Van «en medewerker) IJMUIDEN. Door reder Klaas van Duyn uit Katwijk aan Zee zijn in sa menwerking met bevriende bloemenhan- delaren aan de dinsdagmarkt ongeveer vijftig levende kreeften verkocht in de vishallen van IJmuiden. Deze kreeften kwamen uit Boston in Amerika. Na maandagavond in Amerika in het vlieg tuig te zijn geladen, kwam de zending verpakt in dozen gevuld met zeewier dinsdagmorgen op Schiphol aan. Per personenwagen werden zij direct naar IJmuiden vervoerd en per doos van 17 stuks verkocht. Ondanks het reeds ver gevorderde uur, 's middags 14.00 uur, was hiervoor wel belangstelling «n werd voor deze kreeften, die ongeveer ander halve kilo per stuk wogen, van f 30,30 tot 27,80 betaald. Het is de bedoeling dat zij aan de donderdagmarkt weer een dergelijke partijtje aan de markt zullen brengen. VELSEN NOORD. Op het kruis punt Wenckebachtstraat-Staalhavenweg reed gisterenmorgen omstreeks half acht een zeventienjarige bromfietser uit Be verwijk door het rode stoplicht. Een personenauto kon de jongen niet me»r ontwijken. De Beverwijker kwakte op de grond en moest met een dubbele beenbreuk en een gebroken teen in het ziekenhuis worden opgenomen. De mededelingen van het college over kredietbewaking waren in ieder geval met vreugde door de heer Koopman (K.V.P.) beluisterd. Hij achtte het im mers van belang dat elke zaak van post tot post wordt nagegaan, hetgeen hem niet weerhield ook enig inzicht te ver zoeken over niet uitgegeven posten en het waarom daarvan. Minder sympa thiek stond de heer Koopman tegenover de onteigeningsplannen in Sluiswijk, hoewel hij aan de andere kant toch wel besefte dat de plannen hiervoor niet mogen traineren. De D'66/PPR-fractie, welke dinsdag avond met een motie over rijkssteun aan het PEN-jeugdcentrum ter tafel kwam. Van links naar rechts: J. M. van Horick, J. H. G. Koreman en J. C. Zuurbier. De heer Drukker, de eerste spreker namens de P.v.d.A.-fractie, toonde zich nog al onthutst over de reacties van wet houder De Boer op de door zijn partij aangekondigde motie met amendement. Men bedoelde hiermee immers alleen de minst draagkrachtigen enigermate te ontlasten, zodat de sociale strekking moeilijk valt te onderkennen. Vandaar dat de heer Drukker zich tot de raad wilde wenden met de slogan „Kom over de brug!,” omdat een dergelijke intentie noch als spectaculair, noch als revolutio nair kan worden beschouwd. Direct daarop fungeerde de heer Meijer als tweede vertegenwoordiger van deze fractie, om als zodanig zoveel spreektijd te besteden aan een uitvoerige verhandeling over het centraal akkoord dat de voorzitter, burgemeester Bos man hem daarna nog slechts enkele minuten kon toewijzen. In ieder geval bleek dit voor de heer Mij er voldoende om zijn standpunt ten opzichte van progressieve belastingen uiteen te zetten. C. HOEK (PSP) wacht op nota over buurthuiswerk Overleden: E. Pilmeijer, 44 jr, echtge note van A. W. Couwenbergh, Sarphati- straat 130 I, Amsterdam- zijn, zodat hij eerst met Beverwijk con tact wil opnemen. De heer Koopman kreeg te horen, dat B. en W. met de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in contact zullen treden over de Sluisroute. Sprekende over de verscheidene ver zoeken van de raad om diverse nota’s, vroeg spreker de raadsleden wèl te overdenken, dat B. en W. behalve de contacten met de raad, ook het gehele gemeentelijke apparaat op gang moeten houden. Er is een veelvoud van dingen te doen. Het ambtelijk apparaat werkt hard en om aan alle verzoeken om nota’s te voldoen is dan meer personeel noodzakelijk. Het zou bovendien meer dan een miljoen gulden kosten. Ook de fluoridering werd nog even door de V.V.D.-woordvoerder ter sprake gebracht, waarbij hij stelde geen behoef te te hebben aan een hoorzitting. Dit probleem is nn eenmaal teveel in de emotionele sfeer betrokken, zodat ir. Schoonkind er de voorkeur aan geeft hier in de betreffende commissie op terug te komen. Geboren: A. van Gastel-Woud, z., Frans Naereboutstraat 62, IJmuiden; 2. Hiemstra-Zoet, d., van Wassenaerstraat 38, IJmuiden; U. Blenk-Gosik, z., Zwarte Mieren vlak 25, IJmuiden; G. M. Bos- Smakman, z., Schiplaan 500, IJmuiden; C- G. Asselman-van der Harst, z., Torri- cellistraat 18, IJmuiden; M. L. Thiele- Theuniss, d., Schiplaan 410, IJmuiden; E. M. Wittebrood-van Kampen, z., Verbran de Vlak 21, IJmuiden; L. A. Quartel- Husslage, z., Schiplaan 3, IJmuiden; A. M. Varga-Zonneveld, z., Gounodstraat 4, Heemskerk; C. M- Huijboom-Vogel, z., Frans Naereboutstraat 3, IJmuiden; J. M. A. Castricum-van Schooten, z., Ver brande Vlak 24, IJmuiden; J. A. M. Spalburg-Lisse, z„ Vierkante Bos 19. IJ muiden. TH. KRUISMAN (CPN) „Overheid prijsopdrijver nummer aam93 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Drie mannen, die werkzaam waren bij hoogoven nummer 6 van Hoogovens in IJmuiden, hebben door een bedrijfsongeval brandwonden opgelopen en zijn opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Tijdens de korte reparatiestilstand van hoogoven 6 had de 38-jarige heer P. F. van. Tienen rut Alkmaar één van de koelplaten verwijderd. Door nog onbe kende oorzaak zakte de lading van de oven en spoot de gloeiende kooks uit het ontstane gat. De heer Van Tienen, die als adjunct eerste smelter bij de afdeling hoogovens werkzaam is, kreeg kooks tegen zich aan, waardoor hij een derde graads brandplek aan zijn rechter voet opliep en tweede graads brandwonden aan scheenbenen en rechter pols. De 36-jarige heer R. Fernandez Cube ro, gehuisvest in Casa del Norte in Heerhugowaard en werkzaam als hulp- smelter bij Hoogoven 6, werd eveneens getroffen door de gloeiende kooks. Hij liep tweede graads brandwonden op aan gelaat, onderbenen en polsen. De 36-jarige heer J. J. Walter, pijp- nronteur bij de fima NV Wescon, ver richtte laswerkzaamheden in de buurt van de gedemonteerde koelplaat. Ook hij werd geraakt door de gloeiende kooks. De heer Walter, die in Beverwijk woont, moest worden opgenomen met een derde graads brandwond aan zijn rechter voet en tweede graads brandwonden aan scheenbenen, polsen en gelaat. ■TLfe.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5