P. J. Verduin vraagt naar reële woningbouwplannen Begroting Heemskerk: GEEN UITBREIDING JONGERENCENTRUM J. C. Verhoeven niet gelukkig P. Vos wil full-time wethouders M. de Groot bezorgd over financiële gevolgen van besluiten met verhoging belastingen Vanavond van 19.30-23 uur in de Vrijburcht Mevrouw J. Vervelde-Wagenaar Pluim voor beleid Volksmuziekschool 7 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 Jeugd Overloop Ziekenhuis Boetes Kindercrèches Stadhuismisère Miskleun Woningen Geen cijfers Voorlichting (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De fractievoor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer M. J. de Groot, besteedde in zijn algemene beschouwingen over de gemeentebegroting veel aandacht aan de onvoldoende in formatie van het college aan de raad. „Met uitzondering van de wethouder van volksgezondheid laten sommige portefeuillehouders alleen maar weten wat in hun kraam te pas komt”, aldus de heer De Groot, die verder betoogde, dat de raadsleden veel te vaak informa ties overal vandaan moeten halen, die als het ware bij B. en W. in de kast liggen. Strakke teugel Onderwijsraad Aanplakborden 1 regionaal overleg KVP: meer (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) J. H. VERVELDE-WAGENAAR MUIZEN MET LANGE STAARTEN raamovereenkomst zogenoemde HEEMSKERK In de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting stelt de KVP-fractie bij monde van de heer P. J. Verduin, dat de drie colleges van B. en W. van de IJmondgemeen ten vaker dan één maal per jaar bijeen zouden moeten komen ter bespreking van en voorbereiding van regionale voorzieningen. De fractie pleit ook voor meer overleg tussen portefeuillehouders en ambtelijke deskundigen over bijvoorbeeld een regionale rampendienst, een optimaal werkende geneeskundige dienst en dergelijke. nen reëel", wil de K.V.P.-fractie weten en zij verzoekt het college een nader onderzoek in te stellen, ook wat betreft de overloop naar het Alkmaarse gebied. „Wordt niet elk initiatief door de ge meente gehonoreerd”. „Op welke afde ling van de gemeentesecretarie wordt op dit moment jeugdzaken centraal gere geld en welke verhouding is er tussen wat de gemeente wil en wat de sectie jeugd van de Gemeenschapsraad doet”. al vind ik dat die woningbouwvereniging nu wel wat laat met de kritiek komt,” zo betoogde de heer De Groot en hij vervolgde met: „Gun de woningzoeken den ook een huis, zegt dan wethouder Roozen, maar dat is toch allemaal wel M. DE GROOT muis (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Mevrouw J. H. Ver- velde-Wagenaar, die het V.V.D.-stand- punt in de raad vertolkt, begon haar algemene beschouwingen over de ge meentebegroting met vast te stellen, dat het niet samenvoegen van de IJmondge- meenten de consequentie inhoudt, dat er nu in de eerste plaats een goede samen werking binnen de regio en later in het gewest tot stand moet komen. Aan de orde komen: Onderwijs, culturele zaken, jeugdzaken, gemeente werken en woningbedrijf. weinig op andere kwaliteiten die in aanleg aanwezig zijn”. Periodieke bij scholing van docenten zou volgens haar, een normale zaak moeten worden. we als IJmondgemeen- visie op krijgen.” De van de P.v.d.A. wilde P. VOS full-time P J. VERDUIN .besturen lokt kritiek uit”.... Tenslotte stelt de K.V.P.-woordvoerder de vraag of er wel voldoende samenwer king is in het ziekenhuiswezen in het algemeen. Schoolartsen- en schooltand artsendienst zouden in grotere verban den moeten worden opgezet, volgens de K.V.P. Het college zoekt nog naar een alter natief voor het verdwijnen van De Streng, terwijl de gemeenschapsraad een duidelijke opdracht zal krijgen of heeft gekregen om de voorlichting aan de bur gers in een andere vorm te gieten. De hr. Verhoeven zou het zorgvuldiger hebben gevonden als er eerst gezorgd was voor Met genoegen stelt de K.V.P.-fractie vast, dat de accommodatie ten behoeve van het jeugdwerk wordt uitgebreid. Daarover stelt men evenwel de volgende vragen: „Kan het college ons informeren over de wijze waarop de gemeente de ontwikkeling in de hand kan houden?” „Zijn er niet te veel gebouwen, wor den er niet te veel stafkrachten gesubsi dieerd, Is er overleg en taakafbakening en samenwerking tussen de verschillen de club- en buurthuizen?” HEEMSKERK Evenals de heer P. Verduin van de KVP en de heer P .Vos van de PCG zet ook de heer J. C. Verhoeven (Onafhankelijk) een vraagte ken achter de voorgestelde verhoging van de hondenbelasting een beetje te simpel gesteld. Als je zo consequent door redeneert zou je alles vol moeten bouwen.” En: „Opgemerkt is, dat die woningzoekenden geen inspraak hebben, maar die zouden ze juist via de woningbouwverenigingen moeten krij gen.” De P.v.d.A.-woordvoerder pleitte ten slotte nog voor samenwerking in de IJ- mondgemeenten, die mede gestalte zou moeten krijgen in een structuurplan dat niet alleen betrekking heeft op de wo ningbouw. Zo’n structuurplan achtte hij ook nodig in verband met de ontwikke lingen met betrekking tot het Noordzee- kanaalgebied. „Daar moeten ten samen een fraktievoorzitter voorts graag weten in hoeverre Hoogo vens betrokken is of wordt bij de her ziening van het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Wat de woningbouw betreft stelde de fractie vragen over de zogenoemde over loop naar het Alkmaarse gebied en over de mogelijkheid om te komen tot wo ningbouw in het Noordzeekanaalgebied, door inkrimping van het industrieter rein. een nieuwe schoen alvorens de oude weg te gooien. Overigens blijkt uit de stroom van brieven aan de raadsleden wel dat er iets aan de voorlichting schort, zei hij. Volgens haar was het dit jaar niet eenvoudig geweest de begroting sluitend te krijgen. Zij hoopte, dat het college niet al te optimistisch is wat de zoge noemde verfijningsregeling voor histori sche stadskernen betreft op grond waarvan men een extra uitkering van het rijk zou kunnen ontvangen omdat er in Heemskerk weinig van de histori sche kern over is. In 1970 heeft de V.V.D.-fraktie al op een meerjarenplan aangedrongen. Enkele dagen voor de begrotingsbehandeling kwam het college met een investerings plan voor de komende jaren tot 1976. „Was het nu niet mogelijk geweest dit rapport enkele maanden voor de alge mene beschouwingen aan ons toe te zenden”, zo vroeg mevrouw Vervelde, die vervolgde: „Willen wij de leefbaar heid en het welzijn in Heemskerk kun nen blijven garanderen en continueren, dan zullen wij op de hoogte moeten zijn van enkele primaire beleidspunten, bij voorbeeld tot hoeveel inwoners Heems kerk zal uitgroeien, hoeveel woningen we nog denken te bouwen, enzovoort”. ren hoe men tot een meer sociale belas tingheffing zou kunnen komen. De heer De Groot pleitte voorts voor een nieuw onderzoek naar besparingen op het ambtelijk en bestuurlijk apparaat in relatie tot de groei van de gemeente van een bouwgemeente naar een wel- zijnsgemeente. „Omdat het beleid zich nu anders moet richten, zou het kunnen z(jn. dat we op den duur ook een andere deskundigheid nodig hebben en daarop moeten we het beleid nu al afstemmen,” aldus de heer De Groot, die verder sprak over een zekere consolidatie, die het nodig maakt passen op de plaats te maken, omdat men anders in moeilijk heden komt, maar die tevens stelde, dat men het niet lang meer zal volhouden om de begroting sluitend te krijgen. Slecht vond de heer De Groot ook de informatie over de financiële gevolgen van te nemen besluiten en hij sprak in dit verband over muizen met enorm lange staarten, met als voorbeelden de bibliotheek, het instruktlebad, de Jans- heeren. Wat de inspraak van de burgers be treft noemde de P.v.d.A.-woordvoerder de groenvoorziening in „De Die” als een goed voorbeeld en het bestemmingsplan „Zuidbroek-Oosterwijk” als een slecht voorbeeld van inspraak. ..By het maken van dat bestemmings plan heeft alleen de Stichting Eigen Woningbezit van het begin af optimale inspraak gehad. Ik kan me de ergernis van de woningbouwvereniging „Ons Huis,” die er pas in een veel later stadium bij is betrokken, wel indenken, Ook de ambtelijke bijstand aan de raadsleden kwam in zjn beschouwing voor. Wellicht dat men er in het komen de jaar eens over kan praten. „Als we het eens worden, is de manier waarop een zaak van overleg.” Na gezwezen te hebben op de moeilijkheden met het plan Oosterwijk-Zuidbroek (bezwaar schriften) richtte de heer Verhoeven zijn zoeklicht op de vernielingen van jonge aanplant in de plantsoenen. Om paal en perk aan deze vernielingen te stellen dacht hij aan het voeren van een advertentie- of een stickercampagne. „Ook is wel het idee van een parkwach ter geopperd, maar zo’n man heeft ook maar een lichaam, en kan derhalve maar op één plaats tegelijk zijn, dus Hij prees het beleid van de Volksmu ziekschool, die het presteerde toch nog zeven mille binnen de oorspronkelijke begroting te blijven. „Het tekort van 11 mille is veroorzaakt door een beschik king van Den Haag, hetgeen de school 18.000 extra kosten boven de gestelde begroting opleverde.” Hij wilde de subsi die aan de Volksmuziekschool ten min ste op het huidige niveau houden. Ook vraagt de K.V.P. na een studie in 1973 en 1974 een plan te ontwikkelen om naast de zorg voor de intellectuele begeleiding via de onderwijsbegeleidings dienst alle zorg te besteden aan de creatieve en expressieve ontwikkeling van de jeugd. De K.V.P.-fractie weet, dat de betref fende wethouder daarover bepaalde ge dachten heeft en de fractie verzoekt hem deze eens openbaar te maken, opdat men mee kan denken. Als een voorbeeld van slechte infor matie noemde hij de voorlichting over de gewestvorming en concreet stelde hij de vraag of er in 1972 nog meer rappor ten over vervlechtingen zijn verschenen die niet ter kennis van de raad zijn gebracht. Met de bouw van nieuwe scholen zou in Heemskerk nog zorgvuldiger bekeken moeten worden waar deze het meest nodig zijn, zodat leegzuiging van de ene door de andere school voorkomen wordt. „Het soepele beleid dat in het verleden gevoerd kon worden, zal waarschijnlijk een strakkere teugel behoeven, daar de bevolkingsaanwas enigszins is gestabili seerd”. Mevrouw Vervelde maakte onder scheid tussen een jongerencentrum en een jeugdsociëteit. Achter het voorstel om uitbreiding van het jongerencentrum in Heemskerk kon zij zich niet scharen, eendeels vanwege het financiële aspect het ministerie van CRM heeft nog geen uitspraak gedaan over het verlenen van een rijkssubsidie voor 1973 en an derzijds omdat dit raadslid te weinig zag van aktief bezig zijn. Dat zou blijken uit de 75.000 fooi uit de bar. Zij had waardering voor de openheid van het jongerencentrum, maar zou het op prijs stellen indien men eerst eens een aan vang zou maken met aktiviteiten in de beschikbare ruimte. Ik draag dit jonge renwerk een goed hart toe, maar als men ziet hoeveel van deze jongerencentra er in de loop der jaren in de omgeving gesloten zijn met enorme financiële na delen voor de gemeenten, dan vraag ik mij af of het een verantwoorde zaak is”.. „De schooljeugd van de basisscholen wordt niet alleen vanuit het onderwijs benaderd, maar ook door de aktiviteiten van de muziekschool, de buurthuizen, de Gemeenschapsraad (tentoonstellingen e.d.). Wij vragen ons af, of er een formele structuur moet worden gevon den voor een overlegorgaan waarin on derwijskringen elkaar ontmoeten, zowel het openbaar als het bijzondere onder wijs en of er voorts niet moet worden gewerkt aan een overleg tussen alle betrokkenen om rondom het onderwijs ook de aktiviteiten buiten het onderwijs te coördineren”, aldus de K.V.P.-woord- voerder. Hij drong er verder bij het colle ge op aan in de volgende begroting geld- „Is het juist, dat Rijkswaterstaat be zwaar maakt tegen de zogenoemde Caeg- ontsluiting”, wil de fractie verder weten en haar woordvoerder gaat verder uit voerig in op de waterhuishouding, niet alleen in het duingebied, maar ook in de bestemmingsplannen. Men vraagt een open gesprek met het waterschap dat zich zorgen maakt. „Door de vele voorzieningen die de laatste jaren zijn gerealiseerd zijn er grote sommen geld geïnvesteerd en rente en aflossing drukken zwaar op de begro ting. De voorgestelde belastingverhogin gen zijn dan ook niet te vermijden”, aldus de KVP, die echter vraagtekens zet achter de verhoging van de honden belasting. Als voorbeelden van beleidszaken waar de raad onvoldoende bij is betrokken noemde de heer De Groot verder de met Hoogovens en de leidingenstroken, als mede de woningbouw ten oosten van Rijksweg 9- „Voor dat laatste punt voe len we als fraktie niets en over die woningbouw willen we graag een uit spraak van de raad.” De heer De Groot pleitte vervolgens opnieuw voor ambte lijke bijstand van de raadsleden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De werkzaamheden in het afgelopen jaar voor raadsleden en collegeleden zijn schrikbarend gestegen. Voor de fractie-voorzitter van de P.C.G. de heer P. Vos, aanleiding op te merken of het niet eens tijd wordt de wethou ders full-time te laten functioneren. Als het werk voor de raadsleden toeneemt kan het niet anders of ook de leden van het college zullen nog meer tijd en aandacht aan de gemeentelijke zaken moeten besteden. De wethouders van Heemskerk namelijk hebben naast hun functie bij de gemeente ook elders een halve dagtaak te veruiten. De heer Vos toonde zich geen bewon deraar van het beleid ten aanzien van de tentoonstellingsruimte. Waarom het tentoonstellingsgebouw aan de Const. Huygensstraat nu zo nodig trouw- en raadzaal moest worden zag hij niet in. „Er is nog ruimte te huur aan het burg. Nielenplein en kan er geen uitbouw gepleegd worden aan de oostzijde van het gemeentehuis”, zo vroeg hij. „In al deze gevallen blijft de tentoonstellings ruimte als trouwzaal behouden”. De vervuiling van de vijvers in Heemskerk noemde hij „een miskleun.” De heer De Groot vestigde voorts de aandacht op toenemende klachten over geluidshinder. Wat de begroting betreft miste de heer De Groot de visie op langere ter mijn. De P.v.d.A.-fraktie zou zich niet tegen de belastingmaatregelen uitspre ken, maar m'en zou er wel de grootste moeite mee hebben. Fraktiegenoot Hei- dinga zou hier later op in gaan, maar de heer De Groot vroeg vast de mening van college en raad over het instellen van een commissie ad-hoc die gaat bestude- Mevrouw Vervelde verzocht een on derzoek in te stellen naar de behoefte aan kindercrèches en verder vroeg zij aandacht voor speelgelegenheid bij de hoogbouw. De ouders zouden bij toer beurt toezicht kunen houden. Braaklig gend terrein zou men moeten benutten voor trapveldjes ten behoeve van de jeugd, ondanks de vele doelpalen die zijn vernield. Het bowlingcentrum naast de kinder boerderij noemde mevrouw Vervelde een aanwinst in de recreatiebaan. „In dien in de zomer het terras en de midgedgolfbaan worden aangelegd, is onze groengordel goed en effectief aan- gekleed.Proficiat”, aldus de waardering van de V.V.D.-woordvoerster, die voorts constateerde, dat de vernielzucht van de jeugd het personeel van de gemeente lijke dienst tot wanhoop brengt. „Het wordt hoog tijd, voor gemeentelijk toe zicht met politiebevoegdheden”, zo luid de haar conclusie. Een parkwachter zou zichzelf betalen en preventief werken. Wat de gemeentelijke aanplakborden in de verkiezingstijd betreft, vroeg me vrouw Vervelde zich af of deze nog wel zin hebben nu er via pers, televisie en radio zoveel aandacht aan de verkiezin gen wordt geschonken, temeer daar de aanplakbiljetten toch vaak worden afge scheurd of overgeplakt en de borden geen verfraaiing betekenen. Zij drong er bij het college op aan te onderzoeken in hoeverre men bereid zou zijn in Heemskerk full-time wethouders aan te stellen. „De wethouders worden nu vaak overbelast omdat zij nog een nevenfunktie bekleden”. Tenslotte besteedde mevrouw Vervelde nog ruime aandacht aan de V.V.D.-winst bij de laatste verkiezingen. Dichter bij huis vraagt de fractie spoed te betrachten bij de realisering van het „komplan” voor Heemskerk om de open gaten te vullen. Wat het be stemmingsplan „Zuidbroek” betreft spreekt de fractie de hoop uit, dat het de commissie bestemmingsplannen moge gelukken in een gesprek met de indie ners van de bezwaarschriften een aan vaardbare oplossing te vinden, opdat de afwerking van dit plan niet wordt ver traagd. „Over de financiële gevolgen van dia Jansheeren weten we nu nog niets,” aldus de P.v.d.A.-fraktievoorzitter, die in dit kader ook het schoolzwemmen als een voorbeeld van slechte informatie aanhaalde. „Er zijn geen duidelijke cij fers genoemd met betrekking tot wat het gaat kosten als ook het schoolzwem men voor de vierde klassen wordt inge voerd. Onze fraktie zal het voorstel doen om dat zwemmen voor die vierde klas sen in te voeren.” De heer Vos waarschuwde in zijn algemene beschouwing over de begroting 1973 in Heemskerk geen Amsterdamse stadhuismisère laten ontstaan. De P.C.G. is beslist geen tegenstander van een vlottere aanpak van de bouw van een nieuw raadhuis, maar trek dan wel vol doende geld uit om de voorbereidende werkzaamheden te kunnen voltooien, zo zei de heer Vos. Na de voorlichtingskrant van de ge meente over de begroting 1973 te hebben geprezen belandde de heer Vos bij de hondenbelasting, die volgens het college dient te worden verhoogd. Hij zag een verandering van het belastingkarakter, want het is nu doodgewoon een middel geworden om geld binnen te halen, zei de heer Vos. Hij stelde voor de verhoging te beperken en het bedrag op 25 te brengen. Het verschil in inkomsten bedraagt dan vierduizend gul den, hetgeen te compenseren is door de vermoedelijke ƒ41.000 hogere uitkomst van de gasrekening, aldus de P.C..G- fractievoorzitter. middelen op te nemen voor een Heems kerkse Onderwijs Raad, hetgeen de naam zou kunnen zijn van het door de K.V.P. bedoelde overlegorgaan. Naar de mening van de heer De Groot zouden ook de bewoners van de Jan Ligthartstraat inspraak gehad moeten hebben in de voorbereiding van de plan nen voor de aanleg van een groenstrook achter de flats. „Dan kweek je ook mede-verantwoordelijkheidsgevoel en dat zou kunnen leiden tot minder ver nielingen.” Wat het milieubeheer betreft was de heer De Groot het helemaal niet eens met de opvatting dat veel adviezen van ambtelijke deskundigen niet openbaar zouden kunnen worden gemaakt. „Het gaat ons niet om fabrieksgeheimen.” De heer Verhoeven, die in zijn alge mene beshouwing stelde geen hinder te ondervinden van fractiediscipline, zou de belasting graag verlaagd zien tot ƒ25. Desondanks betekent dit een verhoging van 25 procent. Meer dan genoeg, zo vond de heer Verhoeven, die het gat dat zou ontstaan 4000) met een heffing van ƒ25 bij het ophalen van een auto wrak opvulde. Die heffing voor het weg halen van autowrakken levert de ge meente dan 6250 op. Eenmaal gearriveerd in het hoofdstuk belastingen vroeg de heer Verhoeven om het voorgestelde reinigingsrecht met bij voorbeeld drie gulden te verlagen. „In clusief de eigen aankoop van plasticzak- ken gaat de burger ongeveer veertig gulden meer betalen bij handhaving van uw voorstel”, aldus het raadslid. Hij zag de gemeentelijke heffingen als een vorm van indirecte belasting. Men dient dan ook zeer zorgvuldig te werk te gaan als het gaat om die belastingen te verhogen, vooral in een gemeente, zoals Heemskerk, waar het grootste deel van de inwoners loontrekkend is. Bij een herziening van de plannen voor het Noordzeekanaalgebied is de mogelijkheid geopperd een flink aantal woningen te bouwen ten oosten van Rijksweg 9, gedeeltelijk op Heemskerks grondgebied. „In hoeverre zijn die plan- Na algemene beschouwingen over ruimtelijke ordening en milieubeheer kwam mevrouw Vervelde op de plicht van iedere burger om zijn leefomgeving schoon te houden en op strenge boetes bij overtredingen. Sprekend over het onderwijs zei me vrouw Vervelde juist dit onderwijs te zien als een breekijzer bij uitstek om de maatschappelijke verhoudingen te ver beteren. Een van haar uitspraken: „Wel licht is ons onderwijs te sterk gericht op intellectueel geaarde begaafdheden en te De fractie-woordvoerder betoogde voorts dat er nu, halverwege de zittings periode van de gemeenteraad al veel kon worden gerealiseerd van het pro gramma dat de kiezers destijds werd voorgelegd en de heer Verduin voegde daar aan toe: „Door de extra grote bestuursverantwoordelijkheid die we op ons namen we leverden immers drie wethouders staan we bloot aan veel kritiek, vooral van de zijde van de oppositie” en even later: „Besturen is niet alleen een zaak van kritisch bege leiden”. Over de openheid: „Welke ge meente verstrekt meer informatie aan de raad dan Heemskerk?” Ten aanzien van de inspraakmogelijk heden merkte hij op, dat die nog verbe terd zouden kunnen worden, maar, zo vervolgde de heer Verduin: ,,Er zal echter wel op gelet moeten worden waar- de Inspraak ophoudt en de verantwoorde lijkheid van de raad begint”. De K.V.P.- fractie stelt zich zeer positief op ten opzichte van de aktiviteiten van aktie- groepen „mits goed gefundeerd”. In dit verband lanceerde hij een scherpe aanval op de politiek van de VVD in het algemeen. Hij was zeer benieuwd naar het standpunt van het VVD-raadslid omtrent de voorgestelde belastingverhogingen van 136 naar 195 per gezinshoofd in Heemskerk. Vooral omdat de VVD tegen belasting- verzwaring fulmineert. De heer Verhoeven toonde zich een voorstander van het toekennen van sub sidie aan enkele landelijke instellingen zoals bijvoorbeeld het Koningin Wilhel- minafonds, dat dit jaar door de gemeen te is gepasseerd. Een discussie over de onlangs versche nen investeringsnota vond hij voorbarig. De speelruimte van de gemeente wordt met een dergelijke nota wel kleiner en in dit verband wilde de heer Verhoeven weten of een dergelijk investeringsplan nu een politiek instrument dan wel een stuurschema van B. en W. betekent.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7