VL 115 redde bemanning van brandende trawler KW 159 VERENICINCSNIEUWS Brandweerlieden verbouwen Bondsexpositie van kleindieren van de kazerne zelf deel Frontale botsing BON tal -ïSI 11 Wb la KNAP STAALTJE BIJ WINDKRACHT 6 TOT 7 DEEL VAN VLOER DOOR OUDERDOM VERGAAN en toen kwam er n olifant met ’n lange snuit... Coaster met slagzij zond noodseinen uit IJmuider Courant Kerstviering Vrouwengilde Kerststukjes maken met het NIVON 1972 1 3 DECEMBER WOENSDAG (Van een onzer verslaggevers) V elsen-I Jmuiden (Van een onzer verslaggevers) Kort IJmondnieuws Bezorg mij 14 dagen gratis Beverwijk Beverwijkse Courant ORGELCONCERT door KLAAS J. MULDER op het electronirch IJmuider Courant Beverwijkse Courant VELSEN In de kleinste ka mertjes van de brandweerkazerne dreigde men afzonderlijk, dan wel bij druk gebruik in vereni ging, door de vloer te zakken. De planken en balken bleken in de loop der jaren niet te zijn ontkomen aan de welbekende tand des tijds. Vak mensen onder de brandweerlieden staken samen met de commandant de hoofden bijeen en ontwierpen een plan tot algehele verbetering en vernieuwing, dat direct in uit voering werd genomen. IJMUIDEN Donderdagavond omstreeks half elf is de VL 115 „Vooraan” onder schipper Koos van Rijn uit Katwijk aan Zee de Vis- sershaven binnengelopen met aan boord de bemanning van de KW 139 „Marian Ellen”. Een beman ning welke enige uren tevoren met de vuurdood bedreigd was, toen haar schip op zee in brand vloog en de reddingmiddelen het eerst een prooi van de vlammen werden. Dank zij het deskundig manoeuvre ren van schipper Koos van Rijn en het energiek optreden van diens be manning konden zij in twee halen van het brandende schip worden gered. Heemskerk A I i WOENSDAG 13 DECEMBER IJ- ook Geo- (Van een onzer verslaggevers) in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres te mij noteren als Zijn auto werd totaal vernield. Volgens de politie nam de Beverwijker een bocht iets te krap, waardoor hij op de voor hem linkse rijbaan terecht kwam. „O. B. De Vries namelijk is tevens gepromoveerd tot korps-schoenmaker en verricht zijn arbeid met vaardige hand. Dat erkennen de collega’s volmondig. KW 159 aan boord van de Vooraan. Een bang avontuur is weer achter de rug. Woensdag 13 december Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. fondue-avond NW-vrouwen. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44 volwassenen 19-21 u. DAGBLAD «OM BEVUWUS. MXMSUU tN «U» Haarlem Johannus Kerkorgel in de Koningskerk aan de Kloppersingel te Haarlem op 20 december, aanvang 20.15 u. Kaarten grails af te halen bij Muziekhandel ALPHEN AAR Kruisweg 47-49, Haarlem tel. 320032 Alleen vertegenwoordiging Johannus Orgelbouw M unndhei courant en het dagslap rot* ümwdtn Antwoordnummer 416 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De kerstavondviering van het Katholiek Vrouwengilde in het bisdom Haarlem, afdeling Beverwijk, wordt woensdag 20 december vanaf 20 uur in de Sint Jozefzaal aan de Arends- weg 59 gehouden. Een koor onder lei ding van de heer L. Pielage levert een muzikale bijdrage: teneinde de bijeen komst in een gezellige sfeer te laten verlopen worden de leden verzocht hun eigen „wijnglas” mee te nemen. Tevens verzoekt het bestuur van het Vrouwengilde de leden elk een zinvol geschenkje voor de verloting mee te brengen: deze cadeautjes worden evenals voorgaande jaren afgedragen aan het Melania-Gilde, die de pakjes doorstuurt naar de ontwikkelingsgebieden. Modder. De politie heeft een der tienjarige jongen uit IJmuiden aange houden die op de voorruit van een rijdende surveillancewagen een plastic zak met modder smeet. Het uitzicht van de bestuurder was onmiddellijk belem merd. De politie vindt dergelijke spellet jes levensgevaarlijk en zal het knaapje duchtig aan de tand voelen. Schipper Teun van de Oever van de KW 159 Marian Ellen verlaat de VL 115 Vooraan, welke zojuist aan de Vissers hoven had vastgemaakt. Deze positie leverde voor schipper Van Rijn van de reddende „Vooraan” de moeilijkheid op, dat hij bij het naderen - bij windkracht 6 tot 7 - gevaar liep met de schroef van zijn schip in de lijnen te varen. Hij manoeuvreerde ech ter voortreffelijk, redde de opvarenden en kwam omstreeks half elf IJmuiden binnenvaren. Vandaar was inmiddels om kwart over zes de „Titan” van Bureau Wijs muller uitgevaren en begon, eenmaal bij het brandende schip aangekomen met blussen. Tegen middernacht was men het vuur meester. Daarop moesten het anker gehaald en de lijnen gekapt wor den, voordat het schip op sleeptouw genomen kon worden. Bij daglicht voer de Titan met zijn sleep de pieren bin nen. Oud-schipper Phil Glas van de Marian Ellen had van de brand en de redding gehoord en was een van de eersten om allen te verwelkomen. Op deze foto is hij (met hoed op) in gesprek met red ders en geredden. er veel door water gelopen moet wor den, vereisen de zolen een andere voor ziening dan alleen maar lijmen. Om die reden staat er nu een - niet meer nieuwe, maar toch goed werkende, hout- penmachine, met daarnaast e en poets en af slijpmachine. Ook een leersrrijma- chine annex bijschalm-machine behoren tot de onontbeerlijke overige attributen. Onderbrandmeester G. de Vries, die 13 jaar in dit vroegere kantoor heeft gesla pen, heeft in die tijd nooit kunnen dromen, dat er nog eens een schoenma kerij voor het brandweerkorps in geves tigd zou worden - en nog minder, dat hij daar dan de scepter zou gaan zwaai en. Bij het breekwerk echter kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat er meer moest gebeuren dan men vermoed had. Op het oog sterk lijkende balken bleken aan de uiteinden - op de rust punten, vermolmd te zijn. Onder staande balken ontbrak de fundering soms ge deeltelijk, soms ook totaal. Met man en macht zijn toen de handen uit de mou wen gestoken, stalen balken werden op maat gebracht, nieuwe houten balken in eigen beheer vervaardigd en in menig vrij uur is men thans bezig een goede accommodatie te creëren, met daarin twee afzonderlijk te bereiken toiletruimten, twee doucheruimten met kleedgelegen- heid en nog een afzonderlijke ruimte met daarin een werkkast. Dit is overi gens niet de enige verandering in de brandweerkazerne, want het vroegere bevelvoerderskantoor achterin de kaze- ne is omgebouwd tot schoenmakerij voor de brandweerlaarzen, die nogal aan slijtage onderhevig zijn. Ook al doordat CASTRICUM. Een 37-jarige auto mobilist uit Beverwijk is dinsdag om streeks het middaguur gewond geraakt, toen hij in de Dorpsstraat met zijn personenauto frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen, welke bestuurd werd door een inwoner van ’t Zand. De Beverwijker werd met hoofdwonden en inwendige kwetsuren in het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk opgenomen. Klaverjas. Vrijdagavond om half acht wordt in de LTS aan de Noostraat in IJmuiden een open klaverj asavond gehouden ten bate van het Rode Kruis. Daarna kunt u Letterlijk zowel als figuurlijk houdt onderbrandmeester G. de Vries zich hier by zijn leest. Op deze foto is hij aan het werk bij de hout-penmachine in de korps-schoenmakerij. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Sportfokkers van kleindieren in Noord-Holland houden op zaterdag 16 en zondag 17 december de traditionele jaarlijkse provinciale bonds- tentoonstelling in het vrijetijdscentrum De Slof aan het Raamveld. De expositie is geopend op zaterdag van 10 tot 22 en op zondag van 10 tot 17 uur. Op deze tentoonstelling worden ruim 900 zogenoemde kleindieren zoals cavia’s, eierduiven, kleurmuizen, grote en kleine hoenders en konijnen geëxposeerd. Er zijn onder meer konijnen te zien van meer dan 61/» kilo zwaar en tegenpool konijntjes met een gewicht van onge veer 8 tot 900 gram, die bijvoorbeeld oortjes hebben van circa 5*/« centimeter en soms nog kleiner. Ook zijn er lang en kortharige cavia’s te bewonderen als mede zeker 13 soorten gekleurde muizen. Aan de hand van landelijk geldende standaardeisen worden de tentoongestel de dieren door erkende keurmeesters be oordeeld naar ras, vorm en kleurslag. De beoordelingen van de keurmeesters wor den vermeld op kaarten, welke aan de kooien worden opgehangen. Het fokken van kleindieren is een wijze van vrijetijdsbesteding, die mo menteel door zeker tienduizenden in het land wordt beoefend. Het bezoeken van deze expositie, die dit keer in Beverwijk wordt gehouden, is zeker aan te raden voor ouders met kinderen. Ook de vol wassenen echter kunnen veel plezier aan deze tentoonstelling beleven. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west, 19-23 uur BC Velsen. De Ring, boksen en conditie-training in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden, van 19.30 u. tot 21.30 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. Openbare gemeenteraadsverga dering. Ichthusburght, Fahrenheitstraat, IJ muiden, 20 uur film „Youth for Christ”. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21.30u.; Centrale jeugd- en tienerbiblio- theek. Willemsbeekweg 96, I Jmuiden - oost, 19-21 uur. (Vair een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Op de Noordzee, noor delijk van Terschelling, is de lading van de Nederlandse kustvaarder „Goodwill Merchant” gaan schuiven, waardoor de coaster toenemende slagzij ging maken. De kapitein deed een noodsein uitgaan, dringend hulp verzoekend om de be manning over te nemen. Omstreeks elf uur vanmorgen waren verschillende schepen ter plaatse om eventueel de opvarenden van de „Good will Merchant" aan boord te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Met het oog op de komende feestdagen organiseert het NI VON afdeling Beverwijk en omstreken dinsdag 19 december in de kleine zaal van het Wijkerbaangebouw, President Kennedyplein 3a, een „maak-zelf-uw- kerststukje” avond. Voor 15 december kan men zich als deelnemer opgeven bij de heren C. Tates, Büllerlaan 42, tel. 36509 en F. Hagen, Luxemburglaan 359, Heemskerk, of bij mevrouw Schijffelen, Coomhertstraat 5, eveneens in Heems kerk. Maandag 25 januari stelt het NIVON de leden in de gelegenheid, in het kader van het thema ’’Waar was u met vakan tie” elk maximaal twintig dia’s over de afgelopen vakantie te vertonen. Wie van deze gelegenheid gebruik wil maken, gelegenheid gebruik wil maken, dient zich op te geven bij de heer A. de Wilde. Van der Ploegstraat 13 te Heems kerk. De thema-avond van het NIVON wordt in de grote zaal van het Wijker baangebouw gehouden, aanvang 20 uur. De hobby-cursussen van het NEVON starten dinsdag 9 januari in de kleine zaal van het Wijkerbaangebouw. Men kan onder andere zeefdruk- en houtbe- werkingscursussen volgen onder leiding van Maarten Visser, Ir. Krijgerlaan 12 in Velsen-Noord, die belangstellenden tevens alle informatie over cursusduur, - ’nhoud en -kosten kan verstrekken. Schipper Van Rijn en zijn mannen waren omstreeks vier uur dinsdagmid dag de haven van IJmuiden uitgelopen om op de noordelijke Noordzee de laat ste reis van dit jaar te maken. Tegen half zes vernam men via de boordradio dat er brand was uitgebroken aan boord van de KW 159. De opgegeven positie, vijf mijl bewesten Camperduin, vergelij kend met de eigen positie deed hen ontdekken dat men slechts vijf mijl van de onheilsplek verwijderd was. Volle kracht stomend bereikte men in de kortst denkbare tijd het brandende schip. Inmiddels waren daar reeds aanwezig de KW 15 Rijnmond I en de KW 214 Agatha. Kort daarop verscheen H.Ms. mijnenveger Noord Brabant. Schipper Van Rijn bracht resoluut de VL 115 zo dicht mogelijk bij het in nood verkerende schip, maar het hoogtever schil tussen de hektrawler VL 115 en de zijtrawler KW 159 belette de bemanning op het brandende schip om over te springen. Hierop liep deze crew in haar geheel naar de bak. Door iets verder opstomen van de „Vooraan” konden toen in één keer acht man vanaf de bak op het dek van de VL 115 springen. Een tweede poging om langszij de voorsteven van de „Marian Ellen” te komen lukte direct en met behulp van de redders en de al gereddenen slaagde men erin ook het negende bemanningslid en schipper Teun van de Oever van de KW 159 over te nemen. schipper Teun van de Oever was vol bewondering over de voortreffelijke ma nier van manoeuvreren van zijn collega Koos van Rijn. Over de oorzaak van de brand kon men geen zinnig woord zeggen. De Mari an Ellen was dinsdag rond het middag uur uit IJmuiden vertrokken. Kort daarop ontdekte men, dat de „Decca” niet werkte zoals men zou willen om op de kust te vissen. Daarom besloot schip per Van de Oever om vlak voor de kustlijn een paar trekken te doen en dan de gevangen hoeveelheid vis aan de markt te brengen. In de tijd gedurende welke het schip gelost zou worden, zou een monteur de Decca kunnen repare ren. Juist toen overwogen werd voor de eerste maal de netten te halen, ging er een trilling door het visserschip. Het eerste vermoeden was, dat het net was vastgelopen. Maar plotseling werd brand alarm geslagen en zag men een steek vlam tevoorschijn schieten. Door het uitstaand vistuig bleef het schip met de achtersteven, waar de brand was ont staan, naar de wind gekeerd liggen. Schipper Van den Oever verloor geen moment het hoofd. Hij liet het anker uitwerpen teneinde op die manier te wenden. Door de lijnen welke aan het net verbonden waren, steeds verder van de winch te laten lopen, slaagde men erin het schip zodanig te keren, dat de voor steven naar de wind kwam te liggen, zodat men aan dek geen last meer had van rook en de uitslaande vlammen, die het achterschip teisterden en de red dingsmiddelen verteerden. DONDERDAG 14 DECEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 20-23 u. -Jj- maandabonnee f 9,30 kwartaalabonnee 27, ;l -ft Doorhalen wat niet verlangd wordt. iAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVIJVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVX' DONDERDAG 14 DECEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. 6.30-8U., 12.15-13.15 u., 16.45-18 uur ge mengd zwemmen. Zwemver. CSB 18.30- 22 u.; Duikersver. 21.50-22.50 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10- 12.30 uur en 14.30-17.30 uu; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willems beekweg 96, IJmuiden-oost, 14.30-17.30 u. Uitleenpost „Breezicht”, Keizer Wil- helmstraat, oud-I Jmuiden, 15.30-17 u.: filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19- 21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-west, 19-23 u. BC Velsen. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergade ring. COV IJmuiden, 20 u. koorrepetitie in gebouw Cultureel Centrum, Meerberg- plantsoen 22, IJmuiden. WOENSDAG 13 DECEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 14 DECEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Een van de t*- R neen, het is geen sprookje! Vul onderstaande bon in en u ont vangt 14 dagen lang IJmuider Courant/Beverwijker Courant* voor niets in uw bus 'T'-i'''

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9