Auto blijft rode na broedermoord in city Prisma Hypotheekrente stijgt flink Ziekenauto’s moeten altijd bereikbaar zijn “E KU VPE1 Davitamon 10. Het meest gebruikt. ingoud! o Hl r IPI Samkalden Coup contra POES STIJLVOLLE KOSTUUMS PvdA-plan L donderdag IN NEDERLAND PERIODE VAN POLITIEKE INSTABILITEIT de mist in F. J. Driessen bv OLIEPRIJZEN GAAN WEER OMHOOG hbia>att fatten VIEUXM DF verantwoord is. Dagelijks een simpel pilletje Davitamon io is ruim voldoende. De gure winter geeft ons niet altijd de kans verstandig te eten. Vers fruit en verse groenten zijn soms schaars en duur. Daardoor komen kinderen en grote mensen weleens tekort. Ze krijgen met altijd de vitamines die nodig zijn om tegen de winter te kunnen vechten. Daarom zijn er multi vitamines. Vitamines die de weerstand op peil kunnen houden, een lange winter lang. Davitamon io bevat io vitamines. Precies die io vitamines die in de winter noodzakelijk zijn. En precies in de hoeveelheid I en de verhouding die gSji 19 1 4 DECEMBER 1972 I 1INISTER AKKOORD rt FL 25.000 - Noem duMelijk het merk DE KUVPER wanneer u drank bestelt Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac. DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. ■B Wat voor drs. Pitt Treuman, de kroonprins van de verlinkste Partij van de Arbeid-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad, een triom fantelijk debutantenbal moest worden, draaide uit op een roemloze afgang. Zijn door de nodige concessies al danig ondermijnde voor stel om de Amsterdamse binnenstad tijdens de ochtendspits per 1 augustus voor het autoverkeer af te sluiten werd weggestemd. De grote zondebok: coalitiepartner CPN, die met deze handelwijze op nieuw speculaties losmaakte, dat het in het dagelijks stadsbestuur binnenkort wel eens buigen of barsten zou kunnen worden. Sociale groeperingen ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^ Geen kans op vierde republiek (Van onze politiek wetenschappelijke medewerker) ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE DEN ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. la-lb, tel. 253334 kleermakers sinds 1830 U kunt kostuums kiezen van 149.00 tot 348.00 winterjassen en carcoats van 78,00 tot 325,00 Suède jassen v.a. 239.00 Regenjassen van 79.00 tot 178.00 Sportkolberts van 79,00 tot 129,00 Pantalons van 29.90 tot 69.00. en de toekomst in politiek Nederland? In elke prijsklasse vindt U bij ons een kostuum, waar wij als kleer maker achter staan. Onze kleer- makersservice krijgt U op de koop toe. Uiteindelijk is de Vierde parle mentaire Republiek in Frankrijk ten onder gegaan om in 1958 plaats te ma ken voor het rijkelijk onparlementaire bestel onder Charles de Gaulle. Wat degenen bedoelen, die onze situatie met die van het Frankrijk van vóór 1958 vergelijken, is duidelijk: als we zo door gaan, is het over niet al te lange tijd met de parlementaire democratie afgelo pen. De krijgsmacht is steeds een haard geweest van anti-demoeratische gezind heid, wat trouwens ook geldt voor de politie. Daarbij was het leger nooit wars van politiek activisme en kon het slecht tegen de vèrleiding van de staatsgreep. Wie een en ander stelt tegenover wat er nu in Nederland gebeurt, kan haast niet anders dan concluderen, dat we hier te maken hebben met twee fenomenen Alleen een permanente onzekerheid en duurzame onwil tot dialoog en samen werking kan ook het Nederlandse sy steem ondermanen. Zover is het, als de tekenen niet heel sterk bedriegen, nog lang niet. Wel staat vast, dat juist in dez eperiode een sterk en door grote groepen gesteund politiek centrum met name een stabiele regering een buitengewoon belangrijke factor zou zijn om zonder grote schade deze periode van overgang in politiek en sociaal op zicht te boven te komen. Men kan de intenties van de informa teur pretentieus vinden, ze verdienen in ieder geval respect. Juweliers sinds 1776 Barteljorisstraat 1 Telefoon 32 03 00 Haarlem Tot eind december 1972 DE KUVPER PRIJSVRAAG AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-ARTIKELEN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaarljen) die U nodig hebt. Prisma herenhorloge in goud Fraai model. Metsneldatum- wissellng en automatische yw opwinding. 14 karaat gouden herenhorloges verkrijgbaar v.a. 245,- De kerk tenslotte heeft pas na 1945 haar openlijke vijandigheid ten opzichte van de democratie opgegeven. Voordien liet zij niets na om het systeem te ondermij nen. Geen wonder dat termen als repu bliek. democratie en anti-clericallsme ongeveer synoniem werden. Voor ingewijden stond het aan het begin van de avond al vast, dat de commu nisten uit de boot zouden vallen. De getrucre parlementariër Van het Schip wachtte met deze rode broedermoord evenwel tot het laatste moment. Zijn amendement op de inmiddels door D’66’er Wessels gecorrigeerde PvdA-motie betekende namelijk, dat hij het initiatief helemaal overnam en met de kaal geplukte kip kon pronken. Hoewel het maar een stem scheelde of ook dat feest was niet doorgegaan. Wat wilde de CPN? Dat er eerst een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag of het wel wenselijk en mogelijk is het door uitlaat gassen stikkende hart van de stad van ’s ochtends zeven tot tien uur voor de vrolijk naar hun werk toerende forensen (circa 20.000) door een politiemachtje af te sluiten. Dat onderzoek moet voor het zomerreces klaar zijn en dan kan de raad zich alsnog in alle rust uitspreken of een afsluiting als proef op de som van duizend-en_één half of helemaal mislukte verkeersplannen aanvaardbaar is. Of niet, natuurlijk. Als men afgaat op al die duistere machten in het hoofd stedelijke politieke (toneel)spel, is men licht geneigd te geloven dat het wel weer zo’n vaart niet zal lopen. van instabiliteit, die bijna niets met elkaar hebben te maken. Uitlatingen als de hierboven geciteerde kan men nau welijks anders kenschetsen dan als „pa nd ekzaaierij”. DE Perzische kater „Bi color Spencer von Assinda" spint behaag lijk op de arm van zijn meesteres Elke Deutschmann uit Essen na het behalen van het internationaal kampioenschap op de tentoonstel ling .Fslikat” in de RAI. AMSTERDAM. Opnieuw trekt de hypotheekrente aan. Wie een huis wil kopen, moet tot 75% van de taxatie- of executiewaarde nu 8,5% bij de hypo theekbanken betalen. Een maand geleden was het nog 8%, half november 8W en dezer dagen is er weer bijgekomen. Wil men een tophypotheek (90%) zonder gemeentegarantie, dan komt er in het algemeen nog eens een kwart percent bij (8%%) Handelsbanken die hypothe ken verstrekken vragen daar nu (bij 75 «/o 8 */o voor. Een enekele verzeke ringsmaatschappij of spaarbank ligt daar nog onder. Men doet er goed aan het hele pakket van condities in de offerte® te vergelijken. Verder moet men er rekening mee houden dat het dekken van overlijdensrislco niet in dit pakket zit en de lasten dus nog verzwaart. Elk regime diende voortdurend be dacht te zijn op een mogelijke greep naar de macht en niet voor niets: het lande kende -14 revoltes, onder andere leidend tot twee keizerrijken, twee ko ninkrijken en vijf republikeinse stelsels. Dit alles binnen een tijdsbestek van ruim anderhalve eeuw. Nederland heeft in heel die periode niet één belangrijke staatsgreep gehad. Daar komt nog bij, dat Frankrijk® belangrijkste sociale groeperingen, voor al in parlementaire perioden, nooit sta biliserend hebben gewerkt, wat ze elders doargaans juist wel deden. Het bestuurs apparaat is altijd dermate gecentrali seerd geweest, dat men in het hele land voor de meest futiele besluiten de toe stemming van Parijs nodig had.. Op zijn best leidde dat tot grote irritatie, maar vaker werkte het besluiteloosheid en corruptie in de hand. ROTTERDAM Met ingang van vandaag worden de maximum verkoop prijzen van gasolie, dunne stookolie, huisbrandolie een en twee en auto-gaso- lie verhoogd met 60 cent per 100 liter. De oliemaatschappijen hebben deze prijs in gezamenlijk overleg en met het Mi nisterie van Economische Zaken vastge legd. Doe,, verstandig. DEN HAAG Tenzjj de kabinetsformateur, Ruppert, toch nog kans ziet om KVP en PvdA tot elkaar te brengen, zullen kabinetten van korte levensduur voorlopig in Nederland een „normaal” verschijnsel worden. Politieke instabiliteit zal dan wel voor een aantal jaren ons lot zijn. Van daar waarschijnlijk de uitlating die men op en na 29 november nogal eens kon beluisteren: „We krijgen hier toestanden als tijdens de Vierde Repu bliek in Frankrijk”. DE MEESTE woordvoerders waren van deze concessie allerminst onderste boven. Heerma (AR): „Het is het paard achter de wagen spannen”, terwijl de communist Klerks cryptisch opmerkte dat het toch aardig van de PvdA was de bezwaren van de anderen serieus te nemen. Nadat de heer Mosterd van de Be jaarden Partij zich nog eens verwonderd had afgevraagd, waarom men toch maar niks voelt voor zijn idee van een luchtbrug, barstte de liberaal Pais in alle hevigheid los. Al dat gegoochel met moties toonde volgens hem heel duidelijk aan, dat de PvdA er beter aan had gedaan de zaak eerst beter te besturen alvorens van de city een ghetto te willen maken. En dat terwijl de werkloosheid er als een be smettelijke ziekte rondwaart getuige het feit, dat het aantal werklozen volgens verwachting van 10.000 naar 14.000 zal oplopen. Is dat nu het juiste klimaat om zo’n belangrijk experiment er effetjes hap-snap doorheen te jagen? De kanonnade was voor Pitt Treuman het sein om zijn oorspronkelijke voor stel opnieuw te aderlaten. Hij nam onverkort de eisen van D’66 over, die er op neer kwamen dat er eerst meer inzicht moet komen in zaken als het open baar vervoer, de parkeeroverlast, het vestigingsklimaat, de wijze van afsluiting en de manier, waarop ontheffingen moeten worden geregeld. Het plan kreeg nu als patent: Treuman-Wessels. Na het breiwerk van D’66 in deze prestigeslag en de bekentenis van de socialist, dat het bepaald niet voor honderd percent zeker is dat de proef ook kan doorgaan, kwam Van het Schip met zijn CPN de hoek om zeilen. „Het lijkt wel duidelijk dat er eerst een onderzoek moet wor den ingesteld. Als dat de bedoeling is, laten we dat dan gewoon zo zeggen”, zei hij. Na aandrang vanuit de VVD liet hij ook nog weten dat er wellicht best an dere en betere alternatieven dan het PvdA-plan waren te bedenken. Waarna Pais tevreden opmerkte: „De berg van deze discussie heeft een muisje gebaard” en het initiatief-voorstel met 18 tegen 24 stemmen de mist inging, ondanks de steun van Kabouters, D’66, PSP en de PvdA-wethouders Lammers, Kuijpers en Polak. De motie-Van het Schip haalde het daarna op het nippertje: met 21 tegen 20 stemmen. Het ziet er naar uit dat deze dreun van de CPN in het PvdA- kamp lang zal nagalmen en er in de B. en W.-vergaderingen nog meer, dan voorheen al het geval was, harde woorden zullen vallen. DE DOOR wethouder Han Lammers gecoachte stuntwerker Treumann tui melde van het voetstuk, waarop hij zich met deze begrotingszevenklapper had geplaatst. Feitelijk was het tevens een nederlaag voor Lammers, die als een Kissinger met de andere fracties had onderhandeld. De socialisten hebben zich duidelijk verkeken op de communisten, van wie ze aanvankelijk aannamen dat uit die hoek op steun mocht worden gerekend. De raad is een hele middag en een hele avond bezig geweest met dit, al met een door het bedrijfsleven met kogels doorzeefde, plan. Het debat ontaardde tenslotte in een regen van moties, waar de Kabouters voor alle duidelijkheid nog eens een door hen begeerd bloembakkenplan tussendoor smeten. Al spoedig werd duidelijk dat het PvdA-voorstel het niet zou halen. Natuurlijk, iedereen was het er over eens dat het hard tijd wordt dat er iets aan de verkeerschaos moet worden gedaan. Dat het dagelijkse woon-werkverkeer per auto de leef baarheid en economie van de stad steeds verder aantast en dat oplossingen als de „snelle tram” en metro nog een tijdje op zich laten wachten. Maar moet als enig denkbare alternatief dan zomaar die auto in de singels worden geschopt? Dat zagen de meeste partijen niet zitten. De VVD al helemaal niet, de confessio nelen ook niet, terwijl ook D’66 en CPN ernstige bedenkingen hadden. Zij vonden een dergelijke eenzijdige stap te riskant, te meer daar er toch eigenlijk eerst een gedegen onderzoek naar het effect van zo’n maatregel nodig is. Wethouder Brautigam van Verkeerszaken zag het ook somber in. Hij klaagde dat er te weinig mannen zijn om al die „douaneposten” te bezetten, dat eerst moet worden nagegaan of de spoorwegen alsmede bus en tram al die extra pendelaars wel kunnen opvangen en het aanleggen van een kolossaal parkeer- plein aan de rand van de 19de-eeuwse wijken eveneens geen kattedrek is. Kort en goed, het voorstel was ondoordacht en onvoldoende voorbereid. Wat deed Treuman? Na de eerste schorsing liet hij de exacte afsluitingsdatum van 1 augustus 1973 vallen. Hij zei tevens niet de pretentie te hebben de definitieve en perfecte oplossing te hebben gevonden, maar dat het desondanks de moeite waard zou zijn de proef aan de praktijk te toetsen. ER SCHIJNT toch wel wat waar te zyn van de geruchten, dat wet houder Han Lammers en fractielei der Wim Sinnighe beiden van de P.v.d.A. afgelopen zomer hebben geprobeerd burgemeester dr. Ivo Samkalden weg te promoveren tot vice-voorzitter van de Raad van State. Met deze onthulling kwam de Haagse Post vorige week in een achtergrondverhaal over burge meester Samkalden. in wiens plaats na de coup wethouder Polak zou moeten komen. Ondanks het feit, dat Lammers en Sinnighe de sa menzwering hardnekkig hebben ontkend, verklapte een lid van de zelfde P.v.d.A.-fractie ons deze week, dat het allemaal toch wel echt zo gegaan is. Welnu: geen der Franse politieke sy stemen, ook de huidige Vijfde Republiek niet, heeft ooit in sterke mate aan deze beide criteria beantwoord, zodat elk niew systeem in het algemeen al met vrees en wantrouwen werd bejegend. Dat geldt met name voor de parlemen taire perioden in de Franse geschiedenis. Juist in haar bakermat heeft de Franse Revolutie het minst wortel geschoten. Steeds zijn er belangrijke groepen in de Franse samenleving geweest, die bereid waren het systeem zelf omver te wer pen. In de 19de eeuw waren dat de adel en de Rooms-Katholieke Kerk; in de 20ste eeuw de communisten, de fascisten en een deel van de plattelandsbevolking die nog steeds sterk monarchistisch ge zind is. HAAG. Ambulancewagens zullen in de toekomst altijd via de mobilofoon bereikbaar zijn, waar zij zich ook in het land bevinden. De minis ter van Volksgezondheid is akkoord ge gaan met het advies dat een commissie waarin vertegenwoordigers van het mi nisterie, de PTT en de politieverbin- dingsdienst zitting hadden, heeft gege ven. Reeds z(jn in enkele gebieden de ambulanceauto’s al op deze manier be reikbaar. Ook zal het dan bij rampen mogelijk zijn, dat van een mobiele commandopost uit alle wagens, waar zij ook thuis horen, via de mobilofoon bereikbaar zijn. Begin 1973 zal de wet op het ambu lancevervoer voor een gedeelte in wer king treden. Gemeenten in een door Provinciale Staten aan te wijzen gebied, zullen dan worden verplicht een centra le post voor het ambulancevervoer in te richten. De gemeenten in dit gebied zullen de kosten gemeenschappelijk moeten dragen. Waarover hebben degenen die dit spookbeeld oproepen het eigenlijk hebben ze gelijk met hun vrees voor Met de Vierde Republiek wordt de periode tussen 1946 en 1958 aangeduid, waarin Frankrijk een parlementaire de mocratie kende, die uiterlijk veel op de onze leek. Die periode werd gekenmerkt door een uitzonderlijk snelle wisseling van kabinetten. Geen enkel kabinet maakte de voorgenomen vierjarige peri ode vol, de gemiddelde levensduur van een kabinet bedroeg slechts negen maanden. Wij. die toch ook wel iets van kabinetscrises weten, hebben regeringen die het, tot 1971, gemiddeld tweeëneen half jaar volhielden, meer dan drie keer zo lang. -''tja

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19